Het betreft drie blokken etagewoningen met kap, één aan de noordzijde tussen de Kerkweg en de Op particulier initiatief ontwikkelde men nog een aantal etagewoningen en rijtjeswoningen, die formeel niet onder de term "sociale woningbouw" vielen, maar er alle kenmerken van hadden. Het gaat om de etagewoningen aan de Santpoortse Dreef tussen 1961 en 1964, de duplexwoningen aan beide zijden van de Biallosterskilaan tussen 1948 en 1951, en de drive-in woningen aan de Valckenhoeflaan e.o. van 1961-1964. Ook hier beginnen we met de plankaart van Santpoort Zuid uit het basisplan voor de wederopbouw van Velsen uit "Velsen herrijst...." (1946), zie afb.10, blz. 15. In Santpoort-Zuid waren geen huizen verwoest, het is hierboven al gememoreerd. Hier was het dus grotendeels een kwestie van doorgaan met reeds, deels voor de oorlog, gemaakte plannen. De twee op particulier De Neethof was grotendeels klaar in 1952. Het definitieve plan voor het Philipspark ten noorden van de Harddraverslaan werd vastgesteld in 1951, de in de douche, wc en keuken bestond niet uit wandtegels maar uit betonemail (een gladde harde cementlaag). De vloer van de badkamer, wc, keuken en het aanrechtblad met gootsteen, op twee getimmerde kastjes met deurtjes, waren van granito. De begane grondvloer bestond uit een houten balklaag met houten planken. De verdiepingsvloer daarentegen was een holle baksteen systeemvloer (perfora) afgewerkt met een cementlaag. De plafonds op de verdieping waren van zachtboard platen. De overige wanden van de vertrekken waren gestuct. De woning kon verwarmd worden door middel van een eigen kolenkachel in de woonkamer. Buiten de woning waren kolenhokken aanwezig, evenals een stenen berging. In het toilet stond een toiletpot met houten bril en een hoge stalen stortbak met ijzeren ketting! De warmwatervoorziening kon van derden worden gehuurd, veelal bij het plaatselijk gasbedrijf, die ook het stadsgas leverde. De geiser kwam dan boven het aanrecht te hangen. De duplexwoningen waren horizontaal gesplitste eengezinswoningen. Er was voor beide woningen één voordeur. De onder - en bovenwoning hadden in het gangetje wel een eigen af te sluiten toegangsdeur tot de eigen woning. De indeling van de begane grond was als bij de eengezinswoning, maar dan wel voorzien van de glazen pui in de woonkamer, die de slaapkamer afscheidde. Ook hadden de benedenbewoners de beschikking over de voor- en achtertuin. Maar er was geen badkamer. De bovenwoning had één slaapkamer, de kleinste slaapkamer was omgebouwd tot keuken en de andere was de woonkamer, waar de stookplaats voor de kachel aanwezig was. Verder was er de badkamer met douche. Aan de achterzijde was een betonnen balkon aangebracht, waar men de was kon drogen en de vuilnisbak neer kon zetten. De gemetselde berging stond in de achtertuin en was vanuit het achterpad bereikbaar. 75 woningwetwoningen, Burg.Weertsplantsoen, Santpoort-Noord, 1959-1961 Architect/opdrachtgever: Dienst voor Volkshuisvesting van de gemeente Velsen, in samenwerking met F.J.Cinqualbré, architect V.B.O. te Haarlem Aannemer: aannemingsbedrijf Bruisschaart en Witte, Driehuizerkerkweg 76, Driehuis Irissenstraat, twee aan de zuidzijde tussen de Kerkweg en de Narcissenstraat en tussen de Narcissenstraat en de Crocusstraat. Er zijn twee blokken van elk 24 woningen en één blok van 27 woningen, verdeeld over drie woonlagen. Enkele grootschalige particuliere initiatieven in Santpoort Noord Duplexwoningen aan de Biallosterskilaan, 1948 1951 Opdrachtgever: Algemeen Bouwfonds der Stichting Pelita, 's-Gravenhage Etagewoningen aan de Santpoortse Dreef, 1961 1964 Opdrachtgever: Nationale Nederlanden NV Architect: Klaas de Vries, te Spaarndam Aannemer: C.N. Flink te Santpoort-Zuid Drive-in woningen aan de Valckenhoeflaan e.o., 1961-1964 Opdrachtgever: Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht Aannemer: Bredero's Bouwbedrijf Deze drive-inwoningen aan de Valckenhoeflaan e.o. zijn nog net aan het einde van de wederopbouwperiode voor koop opgeleverd door Bredero's Bouwbedrijf als projectontwikkelaar en bouwer, maar deze woningen vallen dus zeker niet onder de term "sociale woningbouw'. 5. De praktijk in Santpoort-Zuid 14 BASISPLAN SANTPOORT-ZUID Afb.10 Het basisplan voor de wederopbouw van Santpoort-Zuid, 1946. Bron: "Velsen herrijst...."1947. initiatief gebouwde villaparken ten oosten en ten westen van de spoorlijn, het Philipspark en de Neethof, moesten worden afgemaakt. Sociale woningbouw werd gepland langs de Van Dalenlaan en in het te saneren "Kippenbuurtje" en de Elta. Ook een aantal rijtjeshuizen langs een gedeelte van de Van Dalenlaan en de Rusburglaan zijn uit de wederopbouwperiode. Het valt op dat de gemeente Bloemendaal Velsen regelmatig verzoekt om woningwetbouw op Velsens grondgebied toe te staan uit het aan Bloemendaal toegewezen bouwvolume. Af en toe gaat Velsen hier positief op in, af en toe niet. Heeft Bloemendaal geen zin in woningwetwoningen op haar grondgebied? Er is toch ruimte genoeg? Staat er iets tegenover? Het blijft raden, in de archieven valt hierover niets te vinden. bouw was gereed eind jaren vijftig. In 1960 waren de etagewoningen met kap langs de Van Dalenlaan in twee etappes aanbesteed en gebouwd. Pas later, in 1961, werden de eerste drie etagewoningblokken met plat dak aan het Van den Bergh van Eijsingaplantsoen opgeleverd. Over de twee volgende blokken staat in een kader een iets uitgebreider verhaal. Voor deze laatste twee blokken etagewoningen moest eerst een stukje "Elta" verdwijnen. De rij huizen van het Kippenbuurtje aan de oostelijke zijde langs de Wüstelaan is tenslotte, in afwijking van de oorspronkelijke plannen, blijven bestaan. Een voorbeeld van een particulier initiatief voor de bouw van een huis aan de Willem de Zwijgerlaan in de Neethof vlak na de oorlog staat in een cursief in een apart kader. Er waren veel van dit soort initiatieven, die 15

De Zandpoort | 2015 | | pagina 9