Staalcollectie SCHILDERWERKEN. B. A. CASSÉE ZONEN ZOUTE DROP. VAN HUIS JANSEN A. A. MOOREN berichten de nieuwe ONTVANGST der FEUILLETON. ZIJN NICHTJE. Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. lepenlaan 8 - Heemstede DROGISTERIJ G. M. BRÜHL Fa. Gebrs. REE, Vakkundige uitvoering van alle PENNEKRASSEN. DAMES! 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. <1115. HIST. UNIE. Voor de Chr. Hist. Kiesver. trad Dinsdagavond de heer H. W. Tilanus, Lid van de 2e Kamer der Staten-Gen. in openbare vergadering op. Spr. begon met te wijzen op den historischen dag, dien Nederland morgen (Wsd.) beleeft. Dan is het 350 jaar geleden, dat de Unie van Utrecht tot stand kwam. Dat is de geboortedatum van den Ned. Staat, die 23 Jan. 1579. Den Protestantschen geest van die Unie, dien geest van vrijheid voor ieder, vindt men terug in de grondwet van Ned., tevens in het Program van Beginselen der C. H. Unie. Spr. spreekt, als hij tot zijn eigenlijk onderwerp komt, met waardeering over de andere partijen. Het is goed, dat er partijschappen zijn, want dat getuigt van nadenken. Men late zich toch niet leiden door persoonlijke belangen; belangen- politiek is uit den booze. De beginselen moeten den doorslag geven. Spr. wijst op een fout. die in het huidige poli tieke leven veel gezien wordt. De volksvertegen woordiging moet niet in de rechten treden van de regeering. Elk houde zich op zijn eigen terrein. Het parlement is niet tot regeeren geroepen. Het brenge de wenschen van het volk aan de regee ring ove^. Medegedeeld wordt, dat zeer binnenkort het Wetsontwerp, regelende de Fin. Verhouding tus- schen het Rijk en de Gemeenten, zal worden aangesneden Wat onbillijkheid er op liet gebied van belastingheffing bestaat, toont spreker met een enkel kras staaltje aan. Iemand met een inkomen van 5000.be taalde in 1925 aan Gem. Ink. belasting 52.91 zoo hij in Wassenaar woonde en 685.63 zoo hij in Steenwijk woonde. Zulk onrecht moet zoo spoedig mogelijk worden iveggenomen. Diepe, principieele verschillen scheiden de C. H. van de V. I), en >S. D. A. P. en Lib. Voor staats pensioen zullen de C'. H. niet te vinden zijn. Aan de hand van een citaat uit een art. van den Hoef ijzercorrespondent van het Handelsblad toont de heer T. het verschil aan tusschen V. B. en C. H. Bij de eersten veranderen de beginselen naar gelang de evolutie voortschrijdt, daar is afglijding mogelijk, daar heerscht, de volkswil, zooals dui delijk blijkt uit het art. van den heer Elout. De Chr. Historische ziet en erkent ook evolutie, houdt daar zeer zeker rekening mee, maar de beginselen liggen vast, onwrikbaar vast, in Gods Woord. Van debat was geen sprake. De vier vragen stellers stelden spr. in de gelegenheid een en ander nog eens nader te belichten. De vergadering - zeer slecht bezocht -stond onder leiding van den Voorz. der Kiesver., den heer L. J. van Wijk. De opwekkingsbijeenkomsten. Men verzoekt ons te willen herinneren aan de eerstvolgende bijeenkomst in het Locaal aan den Voorweg. Woensdag a. s. 30 Jan.. des avonds 8 u. Op de laatste bijeenkomst voerden Ds. Korff en Br. Hoekendijk het woord. Ook Woensdag twee sprekers. Toegang vrij. EEN SYMPATHIEK PLAN. Alhier heeft zich een Comité gevormd dat tot doel heeft het stichten van een fonds ter oprichting Zijlstraat 83 Ostadestraat 3 Telefoon 11307 Naar het Engelsch. 1) Toen Vida het hoofd van Miss Bunney had gebet met eau-de-Cologne, het gordijn had laten zakken en een doek had gelegd over het kooitje van den kanarie, om te voorkomen, dat het zangertje de gouvernante wakker riep, had zij een langen zomermiddag tot haar beschikking. „Wat zou ik nu eens doen?" dacht zij. „Weet je wat: ik ga eens een heerlijke wandeling maken. Arme Piet! Kon ik jou maar meenemen! Maar nu moet je je stil-houden, vent, want Bunney heeft haar rust wel noodig: haar hoofd doet haar zoo vreeselijk pijn." Vida ging maar heel zelden alleen uit; dit bepaalde zich bijna enkel tot de gelegenheden, wanneer de gouvernante zoo'n hoofdpijnbui had. „Hè, ik wou, dat mij nu eens het een of ander avontuur overkwam," dacht zij; en besloot met de tram naar de stad te rijden. Ze had een gevoel als een schoolmeisje, dat een vrijen middag heeft; en een schoolmeisje was ze toch eigenlijk nooit geweest, want zij had steeds thuis les g-ehad van de gouvernante en nu op haar achttiende jaar werd haar opvoeding als voltooid beschouwd. Toen zij uit de tram was gestapt, besloot zij wat .rond te loopen in de stad, waar ze feitelijk heel slecht den weg kende; maar dit was nog zoo erg niet, vond zij, want dan kon zij er altijd van een blijvend gedenkteeken op het graf van wijlen mevrouw Bouwman, de zeer geliefde onderwijzeres aan de Openbare School aan den Voorweg. Den ouders van kinderen, welke onderwijs van haar hebben genoten, zal één dezer dagen eene circulaire bereiken, waarin óm eene bijdrage gevraagd wordt voor dit sympathieke doel, terwijl ook de medewerking wordt gevraagd van allen, die hiervoor iets voelen. Bijdragen zullen dan ook ten allen tijde gaarne worden aanvaard door één der leden van het Comité, 't welk bestaat uit de dames M. Bartstra- Westerbaan, Zonnelaan 49, Haarlem, G. Leyh- -Kremer, Bosb. Toussaintstraat 70, H'stede, M. Riphagen-Rayman, Valkenburgerstraat 8, H'stede, B. Rigter-Mendes, Kerklaan 976. H'stede, en de heeren R. Jorritsma, Postlaan 4, H'stede, Pen ningmeester, Postgiro no. 59449), A. J.. J. Ver spoor, Voorweg 7, H'stede. AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meesterlottolaan 12. Telefoon 16468- NEDERL. VEREEN. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Afdeeling HeemstedeBennebroek. De afdeeling HeemstedeBennebroek der Ne- derlandsehe Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken had op Dinsdagavond 1.1. een huishoudelijke vergadering belegd. Bij be spreking der te voeren propaganda werd o. a. bepaald, op welke wijze de belangrijke brochure ,,De Menschheid en de Alcohol" onder de jonge lieden van 16 jaar en ouder te Heemstede zal worden verspreid. Reeds zijn daartoe eenige ver zoeken om finantieelen steun verzonden en kwam bereids van twee particulieren respectievelijk 3.50 en 1.binnen. Besloten werd, met 't oog op de verkiezingscampagne in den lande, door propaganda zooveel mogelijk de aandacht te vestigen op den strijd voor de geheelonthouding. Na vlotte afwerking der verschillende agenda punten sloot de voorzitter deze vergadering. Onder Rijkstoczicht gedipl. SCHOEXHERSTEIAER Bekroond op de Vaktentoonstelling 1927 te Rotterdam KUNSTKRING „HEEMSTEDE". - Harp-concert Rosa Spier. Maandag 28 Jan. a.s. des avonds 8.15 uur zal Rosa Spier voor den Kunstkring ..Heemstede" een harp-conrerrt geven in het Gebouw van den Nederl. Protestantenbond, Postlaan. Het programma bevat werken van: Couperin, Rameau, Paradisi, Handel, Nader- mann, Saint Saens, Fauré, Rousseau. Gaubert, Pierné en Tedesci. Ass. Apoth. Binnenweg 143, Heemstede. - Telef. 28268 IJSVERMAAK. Al is het niet bepaald een strenge winter geweest, men heeft toch nog tamelijk veel van het ijsver maak kunnen genieten. Toen het weer (al was het dan maar eenige graden) begon te vriezen, was het bestuur der ijsvereeniging er rap bij, om de baan in orde te maken, en dat kon des te gemak kelijker, omdat de sneeuw tijdig was weggeruimd. een agent op aanspreken om naar den weg te vragen. Ze voelde zich toch het sterkste aangetrokken tot de rivier, waar zij die drukte van de schepen zoo graag gadesloeg. Aan de landingsplaats lag juist een groot stoomschip en ze zou eens zien, wie daar al zoo aankwamen. Ze was een bevallig figuurtjeecht Engelsch in geheel haar voorkomenmet die blanke gelaatskleur en het prachtig koperkleurige haar. Verscheidene passagiers wierpen haar een bewonderenden blik toevooral een donker kleurige man, die een heel eind boven de meeste menschen uitstak en in zijn Oostersche kleeding misschien een indrukwekkende verschijning zou zijn geweest, maar wiens voorkomen in Euro- peesche kleeding in het geheel niet tot zijn recht kwam. Hij scheen zich bijzonder aangetrokken te voelen tot Vida en trad onwillekeurig zoo dicht nabij haar, dat zij er van schrikte en dezen vorm van avontuur alvast niet aangenaam vond. Zooals zjj zich voorgenomen had, liet ze zich nu door een agent den weg naar de tram wijzen en eerst toen zjj daarin goed en wel had plaats genomen, dacht zij „Waarom zou die man mij toch eigenlijk zoo aangestaard hebben?" Toen hij dacht, dat zij daardoor verschrikt was, had hij een soort excuus gepreveld, in een vreemde taal, die haar toch niet onbekend- voorkwam. Toen zfj uitstapte, merkte ze niet, dat de bewuste vreemde van dezelfde tram had gebruik gemaakt en haar nu op korten afstand volgde. Zij kende een weg door het Park, die haar op Het was voor vele liefhebbers dan ook werkelijk een verrassing dat Zondagmorgen de borden weer in de winkels verschenen met het opschrift „Heden ijsbaan geopend". Nu, de liefhebbers waren spoedig present, en het was Zondag met het mooie weer een genot, zich nog even op de gladde ijzers te bewegen. En mede door dat mooie weer sloegen honderden het vermaak van den kant gade. Toen de vorst 's avonds aanhield, besloot het bestuur ook nog maar de lichtmasten te plaatsen, en zoo kon men ook nog niet alleen Maandag middag, maar ook nog des avonds van het ijs profiteeren. Maar toen was het gedaan, 's Avonds dooide het, en de dooi hield aan, waarmede de pret afgeloopen was. Behalve op de ijsbaan was het ook op vele andere plaatsen druk. Zoo o. a. op de Vijvers in Groenendaal, en bij het grotstuk, op de Cravenestervaart en de Bronsteevaart. De eigen verlichting der ijsclub deed het prachtig. Adr. v. Ostadeplein 4 Tel. 28600 in liet Bronsleepark HEEMSTEDE. KEURING VAN WAREN. Contröle op melk. In de raadsvergadering van 16 Juni 1921 no. 42 werd, overeenkomstig een door den Minister van Arbeid ontworpen model, vastgesteld een ver ordening op de keuring van waren. Blijkens een circulaire van den Commissaris der Koningin acht de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het gewenscht dat deze verordening op 2 punten verandering ondergaat. De verordening toch stelt uitsluitend strafbaar het verkoopen van waren, welke niet aan de eischen, of ten aanzien waarvan niet voldaan is of wordt aan de eischen gesteld krachtens de Warenwet. Teneinde eene overtreding te kunnen constatee- ren, moet derhalve worden bewezen, dat de waar is of wordt verkocht. Nu zijn er verschillende voorschriften in de krachtens de Warenwet uit gevaardigde Koninklijke Besluiten ten aanzien waarvan het uiterst moeilijk is het feit van het verkoopen van een waar, die niet overeenkomstig die voorschriften zijn behandeld, te constateeren. Dit zijn in hoofdzaak voorschriften van hygiëni- schen aard, welke betrekking hebben op het winnen, bereiden, bewaren of behandelen van waren. Wel kan worden vastgesteld dat in strijd met die voorschriften wordt gehandeld. Om nu de bedoelde bewijsmoeilijkheid te onder vangen stellen B. en W. voor, de verordening uit te breiden met het volgende: „Het is verboden met betrekking tot waren iets te doen of na te laten in strijd met de voor schriften krachtens de Warenwet (Stbl. 1919, no. 581), met uitzondering van artikel 16 dezer wet." Voorts is de verordening niet van toepassing op melkveehouders, die melk verkoopen, welke niet aan de gestelde eischen voldoet, omdat bij arrest van den Hoogen Raad dd. 5 Maart 1928 is uitgesproken, dat de melkveehouder niet valt onder het begrip „koopman". De verordening is voor een controle op melk, door melkveehouders, van weinig beteekenis. De melk is immers bij den melkveehouder niet ten verkoop in voorraad, daar zij in den regel reeds is verkocht zij wordt daar niet uitgestald noch vervoerd, terwijl het afleveren vaak uiterst moeilijk is te constateeren. Een nadere voor ziening in deze is dan ook aan te bevelen. Op grond van het bovenstaande wordt voorge steld, de verordening zoodanig te wijzigen, dat ten opzichte van de toepassing der verordening in het vervolg „melkveehouders" gelijk gesteld worden met „kooplieden". de kortst-mogelijke wijze thuis bracht en daar hoorde zij nu ineens een stem achter zich, die in zuiver Engelsch vroeg: „Waarom heeft u zoo'n haast?" „Ik moet mij haasten, om thuis te komen, want ik ben laat," zei Vida. In een paar stappen was hij naast haar. „Het zal u niet hinderen, als ik naast u loop, niet waar? En vergeef mij de vraag: maar hoe heet u?" „Vida Revill," antwoordde zij, maar kon haar angst haast niet verbergen. „U hoeft niet bang te zijn; ik zal u geen kwaad doen. Zoudt u mij nu nog één verzoek willen toestaan?" „Wat is dit dan?" „Dat u uw linkerhandschoen uitdoet." Onwillekeurig dacht Vida, dat zij met een krankzinnige had te doen, en, daar zij niemand zag, bij wien zij bescherming kon zoeken, achtte zij het maar het beste, de gril van den man in te willigen. Toen nu een donkere hand naar haar arm werd uitgestoken, en het donkere gelaat met zulk een eigenaardigen glans in de oogen zich over haar boog, begaf haar zelfbeheersching haar toch, rukte zjj zich los uit de lange, slanke vingers vluchtte met een schreeuw. Ze zal nog geen paar meters ver zijn geweest, of daar hoorde zij een andere frissche, vroolijke stem, die riep: „Hallo! Wat gebeurt daar?" Vida zag een jongen man met een wandelstok, dien hij, zoo noodig, zeker van plan was, om als wapen te gebruiken. De donkere vreemdeling blies den aftocht. DE HEEMSTEEDSCHE IJSBAAN. De jongste vorstperiode heeft weer eens bij zonder duidelijk aangetoond, dat wij er hier niet bepaald schitterend op ingericht zijn, om zoovee! mogelijk van de ijspret te genieten. Een ijsbaan, die zoowat veertien dagen noodig heeft om dicht te vriezen, is geen ideaal bezit. Want hoe is meestal het verloop van een ijsperiode in onze gemeente'' Met kleine variatie ongeveer als volgt: Maandagavond: Bloemen op de ruiten in de slaapkamer. De liefhebbers van ijssport glunde ren. Met een cognac-groc naar bed. Dinsdag: Drinkwater van de kippen stijf be vroren. Eerste ijsberichten. De banen in Sus- huisterveen heden geopend. Het ijs is goed. Uitverkoop van schaatsen tegen dubbele prijs. De Van Merlenvaart ligt nog open. Vol verwach ting klopt het hart der liefhebbers. WoensdagDe kraan met veel moeite ont dooid. Hardrijderij in Nieuwe-Niedorp. De trams rijden met vlaggetjes. De Van Merlenvaart ligt nog open. De liefhebbers mopperen pianissimo. DonderdagHet drinkwaterfonteintje van den kanarie is gesprongen. Schoonrijderij te Hendrik- Ido-Ambacht. De Van Merlenvaart ligt nog open. De liefhebbers mopperen crescendo. Het bestuur van de Heemsteedsche ijsclub bezit zijn ziel in lijdzaamheid. Vrijdag: Derde elfstedentocht in Friesland. Gecostumeerd ringsteken in arresleeën op het Brasemermeer. Op de Van Merlenvaart ligt een vliesje. Bericht in de Eerste Heemsteedsche Courant, dat de baan bij voortdurende vorst Zondag a.s. zal worden geopend. De liefhebbers mopperen fortissimo. Zaterdag: Kampioenschap Volendam-Marken visa-versa. Veel animo. De baan Enkhuizen Stavoren, hoewel hobbelig, druk bereden. De Van Merlenvaart ligt dicht, behoudens eenige open plekken in het midden en aan den kant. De liefhebbers mopperen furioso. Koor van bestuursleden: Houdt er den moed maar in! Zaterdag: Dooi. De Van Merlenvaart ligt open. De liefhebbers door 't dolle heen! Het bestuur van de Heemsteedsche IJsclub trekt zich de haren uit het hoofd. De voorzitter knarsetandt, de secretaris schuimbekt en de penningmeester zint op zelfmoord! Nietwaar, zoo gaat het ongeveer iederen winter en er blijkt de noodzakelijkheid uit, om een ijsbaan te stichten op ondergeloopen land. Een geschikt terrein daarvoor te vinden, zal toch geen heksentoer zijn! Ik wed, dat men met een oud stukje gemeentewei al tevreden is! liet bekende ADRES voor permanent wave f 7.60, Watergolf 5 f 0.90, Onduleeren a f 0.50, Knippen 5 f 0.40 is thans BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". Aanbevelend, H. HUYBENS, Daineskapper. KRUISVERBOND „ST. JOZEF". Maandagavond vergaderde het Kruisverbond „St. Jozef" in het R.K. Patronaatsgebouw ter herdenking en hernieuwing der H. Hart's intro- nisatie. Ook de leden van de Maria-vereeniging en den Jongensbond waren uitgenoodigd. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer J. Verzijlbergen, werd een rede gehou den door kapelaan Witkamp, geestelijk adviseur van het verbond. Zooals gewoonlijk werd ook een lichtbeeldenvoorstelling gegeven. Ditmaal i werd een reis door Zwitserland gemaakt, waarbij vele bijzonderheden werden verteld. Na deze voorstelling dankte de voorzitter Z.Eerw. voor hetgeen deze had laten zien, en sloot vervolgens de vergadering met een aan sporing om toch vooral in dit jaar, nu het Kruisverbond 25 jaar bestaat, veel propaganda te maken, opdat het zilveren feest luisterrijk mocht worden gevierd. ZR. F. R00IJERS, Gedipl. parliculiei verpleegster. PÉDICURE, MANICURE, MASSAGE. BRONSTEÊWEG 52 HEEMSTEDE. Gedurende een oogenblik scheen Vida's be schermer verdeeld te zijn in zijn keuze, of hij haar verder geleiden zou of niet. „Dank u," zei ze vriendelijk. „Ik geloof, dat het toch net bijtijds was," antwoordde hij, den hoed afnemend. Het was een knappe jonge man, met geregelde trekken en een gespierde gestalte, waardoor men zeker beter deed, hem uit den weg te blijven. „Een eigenaardige man was dat," zei Vida, „en hij had mij zeker al eenigen tijd gevolgd." „Zoo'n neger!Moet u nog ver gaan? Mag ik u anders mijn geleide bieden?" „Ik woon aan den overkant van het Park," verklaarde zij en hij beschouwde dit tegelijk als een toestemmend antwoord op zijn vraag. „Maar hij is toch anders geen neger!" „Nu, in ieder geval hoort hij tot het donkere ras." „Hij liet mij den linkerhandschoen uittrekken ik begrijp niet, wat hij daarmee vóórhad; of hij ook soms meende, dat ik kostbaarheden droeg." „Maar dit deel van het Park is ook vrij een zaam. Loopt u hier dikwijls?" „Neen, ik wandel meestal met Miss Bunney, mijn oude gouvernante. Ik woon bij mijn oom, op Belvoir Road en Miss Bunney is mijn oud gouvernante; - nu meer mijn gezelschapsdame." „En ik logeer bij mijn tante; mijn naam is Hugh Lorrimer." Toen vertelde Vida van haar tochtje van dien middag en van haar oorspronkelijke belustheid op avonturen, die nu echter ook wel eenigszins bekoeld was. (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 2