JOH. DE LAAT Rund-, Kalfs- en Varkensslachterij Groote excursie tuinlieden. SPORT. Gemengd Nieuws. cms ATTENTIE. GROOTE SORTEERING VOSSEN, Dames- en Heerenkapper Rondom de Groene Tafel. Metselaar - Schoorsteenveger W. C. SPIERS CHOCOLATERIE „T SCHOUWTJE" ADVERTEERT IN DIT BLAD. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT Vervolg Plaatselijk Nieuws. Van den tuinman wordt veel gevorderd, steeds meer, omdat er wel by na geen bedrijf is, waar zooveel afwisseling bestaat. Vooral van de kaskweekers wordt veel tijd en wetenschap gevorderd. De kas vraagt niet naar zomertijd, vraagt niet naar Zondag of werkdag. Daarnaast staat nog de voortdurende nood zakelijke ontwikkeling, omdat men in bloem of plant nooit uitgestudeerd raakt. Voor jongere zijn het de oudere vakmenschen, en voor hen vooral de excursies die hen die ont wikkeling moeten bijbrengen. Daarom dan ook die verschillende excursies en tentoonstellingen en inzeftdingen ter keuring- op de vergaderingen. Een maal per jaar houdt de vereeniging van tuinlieden „Aerdenhout en O." eene groote excursie. Dan moeten de leden eens zien de cultuur in een andere streek. Dit jaar was Den Haag gekozen, en nu niet een groote buitenplaats, maai' om eens een goed idee te krygen van aanleg van Stadsparken en -plantsoenen, was aan het hootd van plantsoenen in Hen Haag verzocht daar eens een kykje te mogen nemen. Dank zy de welwillende medewerking van den directeur, was daarvoor aangewezen de heer H. Herstel, opzichter van plantsoenen. Dus trokken wy ik had het aanbod om de reis mede te maken gretig aanvaard er Dinsdagmorgen met 32 excursisten op uit. Om 7 uur stonden twee flinke autobussen van de firma Geb. Rood uit Haarlem voor het Raadhuis. De autobus was nu gekozen boven de electnsche spoor, omdat wy die dan in Den Haag te onzer beschikking hadden. in een prettig gangetje ging' het door Vogelen zang en de Zhk, langs kleine plaatsjes, op de residentie aan. Even buiten Den Haag, voor het fraaie buiten „Marlot", door de gemeente aangekocht van uaron van Harzeeien, en nu ingericht voor wandelpark, wacntte onze gids ons reeds. Ma kennismaking even langs de mooie lanen en waterpartyen dwalen en vervolgens den inwenaigen mensch versterken, want ons wacht, een grooten toer. Derst een kykje langs Malieveld, groote ge bouwen, zooveel mogeiyk met plantsoenen er voor. Dven worden wy opgehouden door een lange ry van schoolkinderen met oranjevlaggen, 't is ook de scnool van het Uranjepiein. Ze gaan ook een dagje naar uuiten. Aan onze auto s, met er op naariemIJ muiden, zien ze dat ook wy uit. zyn en in het vooruitzicht op een prettigen dag wuiven ze ons met hun ïviet hoogstens een 10 K.M. vaartje glijden wy over de straten, djius zittend op onze zachte kussens voelen wy ons prettig gestemd, temeer daar de zon, na veel moeite scnynuaar, zich door net woikeiuioers heen heen weten te werken. Weinigen onzer zullen zich geen voorstelling heooen kunnen maken van het groot aantal parken en parkjes dat Den iiaag bezit. Unze gids zet ons uiteen de ideeen van de verschillende wyzen van aanleg, nier is het om wat meer leven te brengen aan de omgeving, daar weer om vooral den styl van een gebouw met te be derven. Maar onze algemeene indruk is, dat er geen stad in Holland is, die zooveel aan parkenaanieg heelt gedaan dan Den Haag in de laatste jaren. Voor het Rosarium wordt even halt gehouden. üp korten aistand zien wij reeds de prachtige rozenzuiien langs de paden. Verder een groote oppervlakte met een enorme verscheidenheid van rozen, waartuschen prachtige gazons. Zoo hier en daar prieeltjes van rozen, die de be zoekers tot een zitje nooden en het geheel om geven door iraai heestergewas. Verder gaat het weer langs Groenhovenstraat met fraaie waterpartyen, langs nieuwe boom- aanplant, langs een laan van prachtige accacia's naai- Park Zorgvliet. Wat was het hier mooi. Hoewel onze chauf feurs geen motorduivels zijn, zelf mee willen ge nieten van al dat moois, komen wij oogen te kort. Kijk eens hier, roept de een, daar, roept de ander. En onze gids, die hier dagelijks zijn toertje maakt, wijst steeds op de meest belang rijke en leerzame dingen. Hier ook volop pleintjes. De een al mooier dan de ander. Pleinen afgezet en vrij voor een mooi zitje. Valkenboschkade, de Mient, Papaver hof met de muurtuintjes en plantenborders, Goudsbloemlaan, nieuwe massabouw, maar goed met plantsoenen bedacht. In park „Goudvink" even stoppen, waar een onzer het gezelschap op de gevoelige plaat brengt, waarna door de Scheveningsche boschjes op Scheveningen aangestuurd wordt. Scheveningen, waar achter het Grand Hotel zoowaar een park is aangelegd met zeker 1 H.A. gazon, rozen en andere planten, en dat in zoo'n drogen zomer, tegen den zeekant. Of wij voldaan waren? Onze voorzitter sprak woorden van dank aan onzen leider, die hier zyn werk als afgeloopen kon beschouwen. En dat was geen formule, want wij hadden genoten en geleerd, en met een stevigen handdruk namen wij afscheid van onzen leider. Het was inmiddels half een geworden, tijd voor de koffie, een broodje er by, omdat nog veel op ons programma stond. Na wat verfrischt te zijn gingen wy per autobus op Den Haag aan, met eerste doel het Vredespaleis. Nu zou dit heel interessant zijn als ook daar de gids meer met zyn bezoekers op had. Maar hier het opdreunen van eenige bezienswaardigheden, dan weer verder naai' de volgende kamer, en wij steeds als kiekens achter hem aanHet geheele gebouw in 20 min. gezien. Volgden andere slachtoffers. Maar in den tuin voelden wij ons rustiger. Ook daar valt te ge nieten, ook al hebben hier de rozen vooral schade geleden van de vorst. Dan in een rij voor den gevangenpoort. Andere bezichtigden de kamergebouwen, Oranjezaal en Prinsenhof, tot de maag de noodige verzorging vroeg en wij ons den stevigen Hollandschen kost goed lieten smaken. Als slot van den dag nog een bezoek aan den dierentuin. De meeste onzer zijn echter door „Artis" verwend, dus viel dit wel wat tegen. Ook de botanische tuin, waarom het eigenlijk te doen was, viel tegen. Onze gids, die door de directie ter onzer beschikking was gesteld, ver telde nog eenige bijzonderheden. Als iets heel interessants was een groot bloembed van zeker 5 M. middellijn als klok, die zuiver den tijd aangaf. 't Is inmiddels half 9 geworden, wy bestijgen de auto's en keeren dankbaar en voldaan huis waarts, met de overtuiging dat deze dag prettig en nuttig besteed is, en om half 11 stoppen onze chauffeurs, aan wien een woord van hulde toe komt voor hun prettig rijden in hun gezellige autobussen, voor het Raadhuis en zoekt ieder zijn woning weer op. F. VISSCHEN. Vischwedstrijd bij „De Morgenstond", Heemstede. Waren er eenige weken geleden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Vischclub „De Morgenstond" te Heemstede groote wedstrijden gehouden tusschen de verschillende bij den bond van hengelsport, afd. Haarlem en O. aangeslo ten vereenigingen, Zondag werd het jubileum besloten met een grooten onderlingen wedstrijd. Reeds om 3 uur in den morgen vertrokken de deelnemers per auto naar Akersloot, waar de strijd zou plaats hebben. Om half 6 werd begonnen en na 2 X l'/a uur visschen waren heel wat witvischjes ver schalkt. Na den inwendigen mensch versterkt te heb ben, werd onder de vroolijk tonen van een jazz band, die voor die gelegenheid de reis had mede- maakt, de terugtocht aanvaard. In het café v. d. Heuvel maakt de voorzitter, de heer J. van Honschoten, den uitslag bekend. Deze was als volgt: 1. M. Spek, die tevens voor dit seizoen den kampioenstitel behaalde; 2. A. Verzeilberg; 3. G. Beesthuizen; 4. P. v. d. Klashorst; 5. J. van Honschoten; 6. C. Lareman; 7. J. v. Os; 8. J. v1!7ovtdowg oi-gf j o. d. jzjücoviov ïo. xt. mooclrnno 11. J. Martin, terwijl de extra-prijzen werden gewonnen door 1. J. v. Os; 2. J. v. Honschoten; 3. J. Woudenberg; 4. H. Neeskens; 5. P. Kramer. Des avonds had in een feestelijke bijeenkomst in het clublokaal de uitreiking der prijzen plaats. Alvorens hiertoe over te gaan, deelde de voor zitter mede, dat de kosten van de Jazzband ge schonken waren door 2 onbekende personen, wien hij dank zegde, evenals de milde schenking van de extra prijzen. Hoofdcontroleur en controleurs ontvingen eveneens fraaie luxe voorwerpen. Tot het klokje van 12 uur bleef men daama gezellig bijeen. De avond werd opgeluisterd dooi den bekenden pianist Eisenerus en den humorist K. Bos, afgewisseld door den accordeonspeler H. v. d. Braak. Welvoldaan over het slagen van de viering van dit 3e lustrum keerden de leden en hun dames daarna huiswaarts. DUIVENSPORT. „De Gevleugelde Vrienden", Heemstede. Wedvlucht van Dax, afstand 1051 K.M., voor oude duiven. Losgelaten Vrijdagmiddag 1 uur, wind West: 1. Gebr. Lareman, Zaterdagmiddag 4.172. H. Vellinga, Zaterdagmiddag 5.13; 3. Idem, Zaterdagmiddag 6.38; 4. J. G. v. d. Meer, Zaterdagmiddag 8.37; 5. A. v. Zadel, Zondag morgen 9.59; 6. W. Eekhof, Zondagmiddag 12.15. Eere-prijs gewonnen door Gebr. Lareman. Wedvlucht van Soigness met jonge duiven op 4 Aug., afstand 205 K.M. Losgelaten 8.30 v.m.: 1, 10, 16 T. J. v. Deurzen; 2 W. v. Huis; 3, 11 H. Vellinga; 4, 5 Gebr. Lareman; 6, 8, 9, 12, 13, 14 E. D. du Bouvrie; 7 A. v. Zadel; 15 N. Leuven. Eerstgetoonde duif om 10 uur 42 min. 42 sec., 1519 M. Laatste prijswinnaar 10 uur 51 min. 2 sec., 1430 M. Kasprijzen gewonnen door de nos. 1, 2, 3, 4 en 6. POSTBESTELLING TEN PLATTELANDE. Hoewel het platteland tegenwoordig door autobus, radio en telefoon uit zijn spreek woordelijk isolement welhaast verlost is, blijft, ondanks allen vooruitgang in de techniek, het gewone communicatiemiddel met de buiten wereld toch: de post. De schriftelijke gedachten- wisseling kan men nu eenmaal niet ontberen en daarom is en blijft de postbode, als overbrenger van deze gedachten, een geziene figuur. Geen plaats in het land is zoo afgelegen of hij komt er minstens éénmaal per dag de voor de be woners bestemde correspondentie bestellen. In tegenstelling met een telegram, waarvoor, bij bestelling buiten een bepaalden kring, extra- kosten zijn verschuldigd, bestelt de post tegen een algemeen tarief overal drukwerken voor IV2 cent, briefkaarten voor 5 cent en brieven voor 71/2 cent. De bestelling ten plattelande kost in de eerste plaats tijd, vandaar dat de post zooveel mogelijk voor de plattelandsbestelling van rijwielen ge bruik maakt. Tegenover de daaraan verbonden kosten staan als voordeelen: vluggere bestelling en bekorting der looptijden van het bestellend personeel. Het rijwiel vormt thans een belang rijke factor bij de bestelling en men zou het niet graag meer missen, al is voor het personeel de taak om b.v. met slecht weer over modderige wegen het doel te bereiken, vaak zwaar. Maar niet steeds is het doel per fiets of zelfs te voet te bereiken; soms moet voor de bestelling van een boot gebruik worden gemaakt, zooals in de Biesbosch of voor de op stroom liggende schepen. Dit is echter voor de post geen ernstig bezwaar; onaangenamer vindt men het daar b.v. dat men soms voor de bestelling van één enkelen brief een belangrijk eind van den weg af het land in moet gaan om de boerderij of hofstede te bereiken. Meermalen is er daarom reeds op aangedrongen, aan het toegangshek een brievenbus te bevestigen, waarin de correspondentie bezorgd kan worden. Hoewel in vele gevallen aan dit verzoek voldaan is, blijven toch nog meerderen achter, daarin hun medewerking te verleenen aan de post, die van haar kant overigens het mogelijke doet om ook ten plattelande haar taak zoo goed mogelijk te vervullen. Dat het voor een stad noodzakelijk is, op het adres van een brief behalve den plaatsnaam ook straat en huisnummer te vermelden, is wel algemeen bekend; dat dit ook voor een doip van het grootste belang is wordt dikwijls uit het oog verloren. Juist in een dorp zijn vaak een paar familienamen inheemsch, zoodat meerdere per sonen naar één naam en bovendien zelfs naar éénzelfden voornaam luisteren. Ook toevoeging van den provincienaam aan het adres kan noodig zijn. Vele plaatsnamen komen meer dan eens voor, en hoe licht zal b.v. een postambte naar brieven voor Bern en Ziirich naar Zwitser land zenden, terwijl Bern, gemeente Ilerpt, in Noord-Brabant en Zürich, gem. Wonseradeel, in Friesland eveneens te vinden zijn. Zoo kan, zonder dat er nog sprake is van slecht schrift of een vergissing in het adres, door onvolledige adresseering correspondentie zoekraken of ver tragen, maar in dergelijke gevallen treft de post geen schuld. De postbesteller doet op het platteland nog meer dan alleen bestellen. Hij verricht practisch alle postale handelingen, waaraan behoefte be staat en niet ten onrechte noemt men hem daarom het wandelend postkantoorhij verkoopt postzegels, neemt ter verzending gereedliggende gewone en aangeteekende stukken, brieven en rlonsjes met aangegeven waarde, postwissels, quitantiën met borderellen, inlagen op spaar bankboekjes en stortingen op postrekeningen mede. Voorts is hij belast met het overnemen van ongevals-, bedrijfs- en stakingsaangiften ingevolge de Ongevallenwet en de Land- en Tuinbouwongevallenwet, alsmede van loonlijsten en stortingen ingevolge die wetten. Ook de uit reiking van aangeteekende stukken met of zonder aangegeven waarde, uitbetalingen van postwissels en chèques, quitantie-afrekeningen en terugbetalingen op spaarbankboekjes behoort tot zijn taak. In dit opzicht is het platteland zelfs bevoordeeld boven de steden, waar men voor deze handelingen persoonlijk naar het post kantoor moet gaan. Uit een en ander blijkt, dat wiè het platteland ook stiefmoederlijk bedeelt, de post hiertoe niet kan worden gerekend, al zouden we onzen be steller graag een of twee keeren per dag méér zien verschijnen. Maar we weten dat de post een bedrijf is, dat zichzelf moet bedruipen; een laag tarief en een gezond bedrijf zijn ook wat waard, en wij zouden, ondanks alle nieuwe vindingen van dezen tijd, de post, als een van de belangrijkste verbindingen met het platteland niet kunnen en niet willen missen. Laat uw BONT WERKEN bij voor keur Rcpareeren en Moderniseeren in de Zomermaanden. Billijk tarief. in alle kleuren. BEWAREN VAN BONT ONDER GARANTIE. N R TeTens Mantels en Mnntel-Oostuines van prima Engelsebe en Fransehe stollen. ÏCaatlem BERKENRODESTRAAT 50. TELEFOON 14827. De burgemeester had vacantie en zoo was het ditmaal wethouder Jhr. v. d. Foil die de vroed schap presideerde. Behalve de burgemeester waren er ook nog drie leden van den raad, die ditmaal hun tijd beter konden besteden, althans bericht van ver hindering hadden gezonden en zoo vertoonde de reenter vleugel bedenkelyke gapingen. Maai' het ging toch. De heer Audretsch zette al dadelijk een fik- schen boom op over de bparrenlaan, waarvan de beplanting vernieuwd zal worden. Als deskun dige op dit punt had hij een belangstellend auditorium, waaraan hij mededeelde, dat de dennen vroeger op onvakkundige wyze waren geplant, en dat vervanging door de weliswaar sterkere Oostenrjjksche dennen niet zal helpen, ais de aanplanting op dezelide wyze gescniedt. Dat was 111 't kort alles wat de heer Audretsch zei, in ieder geval kwam het daarop neer en hij zeide het met, 0111 den deskundige, die thans een paar maal per week zyn wakend oog over onze plantsoenen en bosschen laat gaan, nu eens een wenk te geven, uit angst, dat deze heer niet zou weten, noe dennen geplant moeten worden, doch wel, omdat hy vreesde dat de werkzaamheden minder vakkundig zouden worden uitgevoerd, ais het wakend oog er niet bij was. Dat was de heele kwestie, die ons op allerlei ongewenschte zy paadjes bracht. Zoo beweerde de heer v. d. Erf strijdlustig, dat de heer Audretsch lijnrecht tegen het advies van den deskundige inging, en vlak daarop, in overeenstemming met de gedachte van den eersten spreker, wenschte ny mettertijd een gediplomeerd tuinman aan te stellen, die voort durend toezicht op aan- en beplantingen kon Houden. De lieeren Rykes en \11ng zeiden iets dergelyks en schuchter werd de opmerking ge waagd, dat wij dan den tuinarchitect wel konden missen, maar hierop ging de wethouder van Openbare Werken, waaronder ook Plantsoenen ressorteert, met in; hy liet duidelyk in zyn ant woord uitkomen, dat, als er ooit sprake zou zyn van het aanstellen van een vakkundig man in gemeentedienst, dit met zou geschieden ter ver vanging van, doch naast 01 liever onder den des kundige, over wien de wethouder, en volgens zyn verklaring ook de heer De Boer, zeer tevreden was. Eenmaal zoover, voerde Mevr. Bigot ons een ander slingerpaadje in, door te vragen 01 er niet wat minder hout in Groenen- daai gekapt kon worden, daar het er zoo tochtig werd, en zoo waren we langzamerhand aardig in ons wandeibosch aan 't dwalen, tot de voorzitter ons weer op den goeden weg, in casu de Sparren laan terugbracht en de debatten verder streng bepaalde tot het agendapunt, n.l. het vervangen van de beplanting, ja 01 nee. Toen was de zaak gauw bekeken, daar niemand het noodzakelijke van de nieuwe beplanting in twylel trok. De bliksemafleider op het Raadhuis maakte opnieuw de tongen los. Deze moest worden her steld en uitgebreid en B. en W. hadden daarover advies gevraagd aan het lloofd van den dienst van Openbare Werken. Deze, niet ter zake kundig, had gedaan wat elk verstandig mensch in zoo'n geval zou doen, n.l. zyn licht opgestoken bij een technisch bureau, hetzelfde bureau, dat den bliksem afleider had geleverd. De heer Rijkes nu kwam hiertegen op: hy vond dat de directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf in deze zaak was gepasseerd. Dr. Droog was dit niet met den heer Rykes eens, daar een technisch bureau op het gebied van bliksemafleiders waarschijnlijk over meer practische ervaring op dit punt zou beschikken dan de directeur van het electrici teitsbedrijf. Wat de heer Rijkes natuurlijk niet kon tegenspreken, maar toch bleef deze den bewandelden weg verkeerd vinden en wenschte alsnog advies van genoemden directeur. Hy kreeg zyn zin niet, en per slot van rekening komt het er ook weinig op aan, of het advies van een technisch bureau B. en W. bereikt via den heer Schelling of via Ir. Duynstee. M.i. kan de laatste zich onmogelijk gepasseerd voelen; herstel van het raadhuis, dus ook van den bliksemafleider, heeft met de ontvangst en distributie van electrischen stroom voor licht en kracht niets te maken, is dus meer een zaak van Openbare Werken dan van het Electriciteits bedrijf, en waarschijnlijk zal de heer Duynstee, onder het lezen van het raadsverslag, inplaats van zich gepasseerd te voelen, gedacht hebben: „Best zoowat heb ik aan de soesah 't Zwijgende. A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Ridderstraat 18 - HAARLEM Telefoon 13310. Telefoon 28341 Uitsluitend eerste kwaliteit, tegen concurreerende prijzen. ZONNEBLOEMSTRAAT 61, hoek VAN OOSTEN DE BRU1JNSTRAAT, direct bij halte Schouwtjesbrug. CHOCOLADE - BONBONS SUIKERWERKEN EN BISCUITS VERKADE'S ARTIKELEN SIROPEN, LIMONADES, JAMS, enz. AanbeTclend, J. DE WILDE.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 6