VOLOP VRUCHTEN! HEERLIJK! Het Fruithuis van Heemstede. Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting 25 cent per kilogram. Zweedsch - Deensch - Noorsch HEEMSTEEDSCHE BEDRIJVEN. A. A. MOOREN Zandvoortschelaan 155 POPULAIRE RUBRIEK. PENNEKRASSEN. HANDWERKLESSEN AANGEBODEN Mevr. v. d. Laaken, Tuinwijklaan 35. lepenlaan 8 Heemstede Laat uw WASCH behandelen door de firma L. CORSTEN Jzn., TRICOT JONGENSPAKJES. DE'jEERSTE HEEM8TEEDS0HE COURANT. 3 HET GEMEENTELIJK GAS- DUINWATER- EN ELECTRICITEITSBEDRIJF. Van kolen tot gas. I Wanneer wij nagaan, wat ons leven gemakke lijker doet zijn, dan dat van onze over-overgroot vaders, dan mag in de eerste plaats wel genoemd worden de aanwezigheid van gas, waterleiding en electriciteit in de woningen. Gas, waterleiding en electriciteit, het zijn zulke gewone zaken voor ons geworden, dat wij het genot en het gemak, dat wij er van hebben, slechts waardeeren, als wij het door een of andere oorzaak moeten missen. Als het licht plotseling uitgaat, de waterleiding of de gastoevoer tijdelijk afgesloten wordt, zoodat wij ons op aartsvader lijke wijze met petroleumstellen en kaarsen moeten behelpen en honderd keer misgrijpen naar de kraan, dan eerst dringt het tot ons dooi hoe geriefelijk de tegenwoordige woningen overal zijn ingericht, waar een gas-, water- en electri- citeitsbedrijf in de gemeente aanwezig is. Bij de waardeering van het gemak, dat een dusdanig bedrijf voor de ingezetenen oplevert voegt zich dan allicht eenige nieuwsgierigheid, hoe een en ander geproduceerd wordt. Zeker, een kind weet, dat gas uit steenkolen wordt ver kregen, maar op welke wijze dat nu precies in zijn werk gaat zal niet aan iedereen in finesses bekend zijn. En toch is dit zeer interessant. Teneinde onze kennis in dezen wat aan te vullen, verzochten wij den directeur van het Gasbedrijf te Heem stede, Ir. W. J. A. Duynstee, een bezoek te mogen brengen aan dit bedrijf, wat ons met de grootst moge lijke welwillendheid werd toegestaan. De heer Duynstee leidde ons persoonlijk rond en gaf daarbij een duidelijke uiteenzet ting van den geheelen Ir. W. J. A. DUYNSTEE, gang van zaken in Directeur van het Gas-, Duin- het bedrijf, water- en Electriciteitsbedrijf „We zullen bij te Heemstede. het begin beginnen," sprak onze gids, en voerde ons allereerst naai de haven, waaraan de opslagplaats voor de kolen is gelegen. De haven is gedeeltelijk ten behoeve van het gasbedrijf aangelegd, daar het vervoer van de kolen in verband met de ligging van het terrein uitsluitend te water moet geschieden. Dit brengt mee, dat de opslagplaats van de kolen van ruime afmeting moet zijn, daar des winters door de vorst het vervoer wel eens weken stil ligt. Dat dit goed gezien is, is in den af- geloopen winter gebleken. Ondanks den langen tijd, dat het verkeer gestremd was, kon het gasbedrijf zonder stagnatie doorwerken. De kolenschepen worden gelost door middel van een transporteur met grijper, die de lading hap voor hap opslokt en vallen laat, waar men de kolen wil hebben. Geweldige voorraden liggen in en buiten de overdekte betonnen opslagplaats opgehoopt. Opvallend is, dat het geen groote bonken zijn, zooals men zou verwachten, doch geheele bergen van het fijnste gruis. Zwarte duinen van steenkolenstof! Het zijn de gewas- schen fijnkolen, die in moderne installaties d.w.z. met kamerovens, zooals het gasbedrijf te Heemstede veel worden gebruikt, wegens het voordeel van den geringeren prijs, daar deze kolen voor huisbrand ongeschikt zijn. Deze fijnkolen nu worden door middel van een Jacobsladder een baggermolen op het droge! gevoerd naar den voorraadbunker, gelegen boven in het stook gebouw. Hier staan de kamerovens opgesteld, die, wat inrichting betreft, aanmerkelijk van de vroeger gebruikelijke schuinliggende retorten verschillen. Ook de stookwijze is geheel anders bij dit systeem, waarover straks nader. Het principe is echter nog steeds hetzelfde: in een afgesloten ruimte retort of kameroven wordt een hoeveelheid steenkolen sterk ver hit. Doordat geen lucht kan toetreden, kunnen deze niet verbranden. De hitte drijft het gas uit de steenkolen, die in cokes veranderen. Ziedaar in korte trekken het verloop van het proces. De kamerovens, die een hoogte hebben van eenige meters, zijn niet rond, doch plat van vorm. Naast elkaar zijn er tien in een rij ge plaatst. Behalve deze beschikt men nog over een zelfde aantal reserve-ovens. De ovens hebben aan de bovenzijde twee vulopeningen. Door middel van een wagentje, dat op rails over de ovens kan rijden en dat uit de voorraadbunker wordt gevuld, worden de ovens van steenkolen voorzien. De openingen in den bodem van het wagentje correspondeeren met de openingen van den oven, zoodat het vullen vlug in zijn werk gaat. Daar de overt; een temperatuur van 1000° C. heeft, wordt tijdens het vullen reeds eenig gas gevormd, dat boven de opening met een groote vlam verbrandt. De oven, eenmaal gevuld, wordt gesloten, en het deksel wordt met een papje van klei dichtgestreken, ter voorkoming van gas- verlies. Vierentwintig uur blijven de kolen in den oven, alvorens deze wordt geledigd. In een volgend artikel zullen wij den verderen loop van het proces nagaan. Ja, wat is er heerlijker als vruchten, ten minste goede rijpe vruchten, en die kunt U ten allen tijde koopen in Wij hebben in voorraad zes soorten van de aller fijnste Pruimen, 4 soorten van de lekkerste Peren, Perziken, Druiven, Appelen, Meloenen, dubb. Bessen, enz., enz., alles het allerbesteen zeer billijk. Komt zien en U koopt. Aanbevelend, ROOYAKKERS, BINNENWEG 27. Telefoon 28161. Bezorging door de geheele gemeente en beide Hout parken. met twee wagens en van uit de winkel. voor meisjes in clubjes van 5 6, een les per week. Lesuren Maandag van 4.J6 uur. Woensdag 113 Donderdag 8 9J iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiii Pillier Kykstoezirht gedipl. SCHOENHHRSTEI.I.ER Bekrooud op de Viiktcntoonstelling 1927 te Rotterdam Scheepmakersdijk 35/37 - HAARLEM OPGERICHT 1865 TELEFOON 14147 - POSTREKENING 142121 Alle wasehgoedcren, keurig gewassehen met absoluut zacht water en [irimajwaschinatc- rialen. Gesteven zooals het behoort. Het huishoudgoed keurig gemangeld. Minimum 6 K.G. per zending. Voor opgemaakte Wasehgoederen wordt prijs op aanvrage gaarne verstrekt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Les aangeboden door Zweedsche Dame. Br. fr. onder No. 50, aan het bur. van dit blad. MAGAZIJN „DE LEIDSCHE VAART" TELEFOON 26144 DE SCHURK. De Amateur-detective. Hij ontwaakte, zich flauw bewust van de weerspannigheid waarmede zijn hersens zich vanuit het droomenland naar de nuchtere werkelijkheid hadden laten terugdwingen. Langzaam-aan begon hij zich te herinneren, wat aan zijn aangename rust in Morpheus armen was voorafgegaan en plotseling stuitte hij op de verklaring van de buitengewone on willigheid van zijn gewoonlijk gedweeë hersens. Hij had gefuifd en hoe! Op de aangenaamste, gezelligste, correctste wijze, van de wereld; van een kater kon geen sprake zijn, maar tochchampagne was gevaarlijk goedje, vooral voor wien er slechts een dood-enkelen keer den smaak van op zijn tong kreeg. Zijn chef had een heerenfuif gegeven en hij was één der genoodigden geweest! Zijn chef was een rijkaard, bovendien een aardige, joviale man, die zijn chefs-manieren in zijn bureau achterliet en zich in de buiten-dienst uren ontpopte tot een mensch van gelijke bewegingen als zijn ondergeschikten! Neen, van een kater kon geen sprake zijn. Wie zou zich vermeten in het huis van zijn chef de matigheid uit het oog te verliezen, zelfs al was die chef het welwillendste exemplaar van dat soort? Hij niet! Dat was zeker! De doezeligheid van zijn hoofd was dan ook eerder te wijten aan te korte nachtrust en aan de reactie, die onvermijdelijk volgen moest op zijn blijde opwinding over de vereerende invi tatie, dan aan Bacchus geneugten! m Met een gewoonte-gebaar strekte hij zijn hand uit naar zijn vest, dat aan een stoelknop dicht naast zijn ledikant bungelde; hij grabbelde naar zijn horloge om te kunnen uitrekenen, hoe lang hij zijn loom lichaam nog kon laten rusten. Hij grabbelde tevergeefs; het zakje waarin zijn vingers tastten, was leeg. Plotseling helder wakker, richtte hij zich op, voelde nog eens, nog eens, ook in zijn overige zakken hoewel hij wist dat dit over bodig was en bleef als versteend in zijn onge makkelijke houding zitten. Zijn horloge was weg! Het ouderwetsche zeer dunne platte gouden horloge, dat één zijner kostbaarste bezittingen uitmaakte, was ver dwenen Het was hem ontstolen, dat stond onmiddellijk vast! Van verliezen kon geen sprake zijn! Zoo lang hij zich herinneren kon, droeg hij het oude familiestuk los, zonder ketting, in zijn rechter- vestzak en het had nimmer ook maar de flauwste poging gedaan, om daaruit te deserteeren. Hij was bestolen! Maar door wien? 'Deze vraag bracht zijn altijd aanwezige detective-neigingen met één slag tot volle werk zaamheid. Hij had een ontelbaar aantal detective verhalen gelezen, er zelfs eenige malen een in een weekblad gelanceerd; hij was een meester in het „combineeren" en „déduceeren", bezig heden waaraan iedere detective zich steeds met hartstocht wijdde. Als het verlies van zijn horloge hem niet als een werkelijke ramp had getroffen, zou hij zich erop hebben verheugd zijn theoriën thans aan een concreet geval te kunnen toetsen. Hij ging nauwkeurig al zijn handelingen van den vorigen dag na. Om zes uur had hij gedineerd, tegen acht uur was hij naar zijn kamers gegaan, nog steeds in het bezit van zijn horloge; hij had thee gedron ken en het avondblad ingezien. Neen, daarbij kon zijn eigendom hem niet ontfutselt zijn! Om negen uur was hij zich gaan verkleeden en jahij wist zich met absolute zekerheid te herinneren dat hij zijn horloge vanuit zijn daagsch-vestzakje had overgebracht naar het extra diepe zakje van zijn smoking-vest. Toen hij gekleed was had hij een boek ge nomen en lezend het tijdstip afgewacht, waarop hij zich begeven kon naar het voorname huis op de deftige gracht, waar men dien avond zijn komst verbeidde. Een statige majordomus ontving hem; één der minderen geleidde hem naar de garderobe, waar hij hoed en jas deponeerde. En verderjaverder bracht hij dei; avond door met praten, lachen, luisteren, rooken, eten, drinken, kaarten, dobbelen! Totdat hij...! Ja, zekerop het moment, waarop voor het eerst één der gasten over naar huisgaan sprak, had hij op zijn horloge gekeken! Natuur lijk. Hij had immers geconstateerd, dat het twee uur was, en inwendig de opmerking gemaakt, dat het een flauwe vent was, omdat hij om twee uur reeds over naar huis gaan begon! De man had behooren te weten, dat er op een gezellig avondje geen gevaarlijker onderwerp bestaat! Het „huisgaan"-idee werkt aanstekelijk. Een half uur later had hij zich als één der laatsten wat had hij gelachen om den lichte lijk aangedanen jongeling, die bijna niet te be wegen was, het gastvrije huis te verlaten! in de garderobe bevonden, waar de statige Plotseling sloeg hij met de vuist op de tafel, zoodat het gereedgezette ontbijtgerei zenuw achtig rinkelde. De onrast van zijn geest was namelijk op zijn lichaam overgeslagenonder het ernstig peinzen was hij aangekleed en naar zijn zitkamer gegaan, waar een blik op de klok hem had gezegd, dat hij zich den tijd voor een kalm ontbijt kon gunnen. Hij sloeg met de vuist op tafel bij de herinne ring aan de verdachte wijze, waarop de statige majordomus om hem heen had gedraaid! De Het verlaten Paradijs. Er zijn tijden, dat in Groenendaal menschen loopen. Ik heb hier niet op het oog de jaarlijksche invasie van woeste horden, die op den tweeden Pinksterdag ons wandelbosch onveilig maken, het in een vuilnisbelt herscheppen en na afloop van de feestelijkheden onzen burgervader doen struikelen over achtergelaten kleedingstukken, in casu een paar afgedankte elastiekbottines, iets wat hein noodzaakt een onaangenaam kwar tiertje door te brengen met het uitvinden van strenge maatregelen, welke hij in de goedheid zijns harten vergeet aan den Raad voor te stellen. Neen, Groenendaal beleeft ook kalme hoogtij dagen. Op Zondag komen des zomers verlangende vreemdelingen uit Amsterdam en andere om streken voor zoover ze niet liever gaan pootje-baden op Zandvoort van het bosch genieten. Ze komen per auto, tram, bus en motorboot, zijn al of niet voorzien van kinderen en mond behoeften en voelen zich echte natuurliefhebbers. Na het voederen der dieren in ons miniatuur- hertenkampje verklaart moeder minstens twin tig keer, dat ze hier best zou willen wonen, en vader, die vindt dat het bier in het Vervei- schingshuis lang niet slechts is, zegt goed gemutst: „Over een paar jaartjes, als de zaken goed gaan." De zaken gaan goed en een paar jaartjes zijn gauw voorbij. Dan trekt op een goeden dag de heele familie met hutje en mutje naar Heemstee en „komt, kijkt en koopt, waar allen komen, kijken en koopen". Zoonlief verkent den omtrek per motor en incasseert zijn eerste bekeuring op den Heerenweg wegens harder rijden dan 10 K.M. per uur, dochterlief flirt met den eerste jaars van „hiernaast", momenteel met vacantie thuis, moeder kijkt verheugd naar haar gor dijnen, die zoo netjes hangen, en vader, die altijd „dol is geweest op beessies", schildert eigenhandig een fonkelnieuw kippenhok keurig groen, met wit afgezet. En allen zijn het er over eens, dat „buiten wonen" toch maai- je ware is. En zoo lekker dicht bij Groenendaalnu kunnen ze er eiken dag naar toe, als ze willen Och heerejee. Ziet U ze! Ik niet! Wie op een doodgewonen-door-de-weekschen dag door Groenendaal loopt in de verwachting, daar troepen natuurliefhebbers te ontmoeten, ontdekt weldra, dat een paar eekhoorntjes, een bosch wachter en zijn eigen wenigkeit er de eenige levende wezens zijn. En hij heeft weer eens voor de zooveelste maal gelegenheid, op te merken, dat alleen gewaardeerd wordt „dat wat je niet hebt!" Want de dagjesmeschen van vroeger, ze zitten ovëral in Haarlem, in Amsterdam, in Zand voort alleen nietin Groenendaal! En het is goed, dat het ééns in het jaar Koninginnedag is, anders waren we misschien zoo-zoetjes-aan allemaal vergeten, dat we nog zoo iets als een heusch bosch hebben, waarin kostelijk en kosteloos is te wandelen! man had hem hoed en jas gereikt, hem bij het aantrekken van de jas geholpen, was daarna dicht langs hem heen geschoven, hem vluchtig met zijn arm beroerend, om zich te begeven naar een anderen gast, die op zijn diensten wachtte. Twijfel was uitgesloten! Die man was de schurk, die hem bestolen had Voor alle zekerheid zette hij zijn herinne ringen nog verder voort! Hij was wat haastig weggeloopen, om zich te kunnen aansluiten bij een juist vertrokken vriend, die gedeeltelijk denzelfden huisweg moest gaan als hij. Maar die vriend was reeds verdwenen, op geslokt door het nachtelijk duister, toen hijzelf buiten kwam! Geheel alleen had hij door de stille straten geloopen; hij had niemand ontmoet. Het was een besliste onmogelijkheid, dat hij op straat beroofd geworden was! Hoe ongelooflijk het ook scheen, de statige majordomus van zijn schatrijken, jovialen chef, was een dief, een schurk van de allerlaagsten soort. Onder het mom van gedienstige behulpzaam heid bestal hij de gasten van zijn meester, had hij ten minste één hunner met weergaloozen handigheid bestolen, waarbij de volslagen arge loosheid van het slachtoffer hem een machtige hulp was geweest! Wat moest hij doen? Den schurk zijn buit laten behouden? Dat verdraaide hij! Aan zijn vriendelijken chef vertellen dat hij in diens huis bestolen was geworden Qnmogelijk! Hij moest een uitweg uit dit dilemma vinden! Hij moest den schurk ontmaskeren, zonder mede weten van diens meester! Maar hoe? Koortsachtig werkten zijn hersens, terwijl zijn tanden het ontbijt vermaalden; bij den laatsten hap stonden zijn arglistige detective plannen vast. Een klopje op de deur bracht stoornis; op zijn binnengeroep verscheen de schurk in eigen persoon Zijn adem stokte het theekopje ontgleed aan zijn vingers, die zich kromden van begeerte, om zich om den welgedanen hals van den schurk te slaan; zijn oogen puilden uit. Glimlachend, op den toon van iemand, die zelf verlegen is met de door hem aangeroerde zaak, sprak de schurk: „Mijnheer.ik.ik kom U het horloge terug brengen, dat U mij vannacht bij vergissing als fooitje in de hand heeft gedrukt!" C. B. mM

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 3