UIT HET RIJK )ER TECHNIEK. 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT EEN KIJKJE IN DE PHILIPS De bezoeker van de Philips' Fabrieken te Eindhoven, wordt er steeds weer opnieuw door getroffen, dat bij de fabricage der gloei- en radio-lampen tal van ingewikkelde bewerkingen door machines worden verricht. Dit zijn dan ook inderdaad zeer vernuftig geconstrueerde machi nes, waai-van men, hun werk gadeslaande, bijna gelooven zou, dat ze niet alleen „handelen", doch ook „denken". Daar zijn de hamermachines voor het wolt- raam, het materiaal waarvan de gloeidraad is vervaardigd, de trekmachines voor de glazen buisjes, staafjes en stengels van het binnenwerk der lamp, de sorteermachines, de ballonblaas- machines, die voor het aanbrengen van de steun- haakjes en het opwikkelen van den draad, voor het insmelten van het binnenwerk, voor het luchtledig pompen en voor het vullen der lanjpen met een bijzonder gas en tenslotte die voor het aanbrengen van de huls. Al deze machines worden hier geconstrueerd en in de eigen machinefabriek vervaardigd, hetgeen tal van voordeelen oplevertde practische ervaringen, in het bedrijf opgedaan, verbeteringen worden aan gebracht, terwijl van nieuwe uitvindingen on middellijk profijt getrokken kan worden. En wanneer reparaties noodig zijn, is de machine fabriek, die over alle technische hulpmiddelen beschikt, in staat deze op de snelste wijze uit te voeren. De Philips' Machinefabriek is in den loop dei- jaren mede uitgegroeid tot een der grootste en best geoutilleerde van het geheele land. Bedroeg een jaar geleden de oppervlakte 5000 AI-., thans is deze reeds 15000 M-. Ook in deze cijfers vindt men natuurlijk een weerspiegeling van den ge weldigen groei van het Philipsbedrijf. In de machinefabriek zelf zijn thans ca. 1000 arbeiders en ambtenaren werkzaam, terwijl nog een zeshonderd menschen direct of indirect aan de machinefabriek zijn verbonden, n.l. het per soneel der teekenkamers en de bankwerkers en andere vaklieden, die arbeiden in de kleinere werkplaatsen, welke toegevoegd zijn aan de fabricage-afdeelingen der gloeilampen-, radio lampen-, glas-, apparaten-, bakelietfabrieken, enz. Een wandeling door de uitgestrekte ruimten der machinefabriek is bij uitstek belangwekkend. Men loopt door hooge zalen, waar door groote ramen het daglicht overvloedig binnenvalt. En in die zalen zien we reeksen moderne machines, van velerlei soort, vorm en grootte; stuk voor stuk worden deze machines electrisch aange dreven, waarbij voor een goede beveiliging is zorg gedragen. Menschen en machines werken hier samen om weer nieuwe machines voort te brengen. We nemen een kijkje in de gieterij, waar groene vlammen slaan uit de deksels der smelt kroezen, waarin koper gesmolten wordt; in de smederij, waar een reusachtige hamer, onder oorverdoovend geraas gloeiend ijzer bewerkt, waar geweldige knipscharen dikke ijzeren platen knippen, als waren ze van papier en pons machines, in een oogwenk, heele hoeken er uit nemen. In de autogene lasscherij straalt het felle licht der spattende vonkenfonteinen, waartegen de oogen der arbeiders door donkere brillen worden beschermd. Na in het voorbijgaan nog even de fitterij te hebben bezichtigd, die de zorg heeft voor de water-, stoom-, gas- en lucht- (druk en vacuum) EEN BANGE NACHT. De twaalf lappies! Juffrouw van Poeteren bewoonde een heel bescheiden huisje in de Kerkstraat. Ze had jarenlang met naaien den kost verdiend, en leidde nu van haar opgespaarde duitjes een heel kalm, bezadigd leventje met als gezelschap haar kanarievogel en haar poes Minetje. Maar op zekeren dag gebeurde er toch iets, dat b(jna haar zielsrust verstoorde. Dat kwam zoo. Op een guren December-morgen kreeg juffrouw van Poeteren een brief met een haar onbekend handschrift, hetgeen op zichzelf al een gewichtige gebeurtenis was. Toen zij met trillende vingers en vooruitstekende onderlip het couvert openscheurde en vluchtig den inhoud doorlas, slaakte zij een gilletje van opwinding. Het was ook waarlijk geen kleinigheidje voor iemand zooals juffrouw van Poeteren, want de notaris van het stadje waarin zij woonde, meldde haar dat een verre bloedverwante gestorven was, en haar als erfgename, de som van 1200. had nagelaten! Wanneer zij Donderdagmorgen om 9 uur te zijnen kantore wilde komen zou hij haar de som in contanten uitbetalen. Een poos bleef ze sprakeloos zitten, toen her las zij den brief wel tienmaal. Ze kön haar oogen niet gelooven! Het was tè mooi! Juffrouw van Poeteren verkeerde de volgende dagen in een geweldige opwinding. Zij kon eten noch slapen, en de gedachte, hoe zij het geld het best zou kunnen besteden, martelde haar arme hersenen dag en -nacht. Ze was dan ook blij, toen de bewuste Donder- FABRIEKEN TE EINDHOVEN. leidingen in de fabriek, komen we in de grof- bankwerkerij met de machines voor het walsen en het electrisch punt-lasschen. We zien dan een kranig werkstuk van de koperslagerij in de edelgasfabriek, waar zware bundels koperen pijpen, die honderdvijftig atmosfeeren druk moeten doorstaan, gereed liggen voor een nieuw toestel voor het produ- ceeren en behandelen van vloeibare lucht. Na dezen kleinen omweg gaat de tocht dooi de machinefabriek verder naar de fraiserij, waar op tientallen van fraisbanken schroefdraden, gleuven en veelsoortige groeven in het harde staal worden aangebracht. Met bewondering bekijken we de banken, waaraan gecombineerd, van drie kanten tegelijk, kan worden gefraisd, de meerspillige boormachines, de gecombineerde boor- en tap-machines, en de z.g. copieerbanken. In de draaierij treffen we aan de instrument- makersbanken, de revolverbanken, waarop zes verschillende bewerkingen kunnen worden ver richt, door in een cylinder, te vergelijken met de kamer van een revolver, zes diverse werk tuigen te plaatsen. We leeren het onderscheid tusschen hall-automatische machines en vol- automaten, welke laatste zonder „toezicht" en als het ware „zelfstandig" werken en we zien telkens de oliefonteinen, die oliestortbaden op het werkstuk spuiten. Dan volgen de schaverij, met de sleeschaafbanken en draaiende caroussel- banken; de slijperij met de slijpbanken, waarop het werkstuk op een magnetisch voetstuk on wrikbaar wordt vastgehouden; even nog een blik geworpen in de kamer waar de meet instrumenten o.a. voor het meten van gaten en van assen gecontroleerd worden, hetgeen ge schiedt met Johanssen-meetblokjes tot op een duizendste deel van een millimeter nauwkeurig. Daarna komen we terecht in wat we bij eersten blik wanen de werkplaats te zijn van Vulcanus, den God van het Vuur en de Metalen, doch tot onze geruststelling vernemen we, dat dit de harderij is, waar de verschillende metalen tot op den vereischten graad worden verhard, welke hardheid met een speciaal meetinstrument kan worden opgenomen. Het verhitten geschiedt in gas- of electrische ovens, het afkoelen door dompeling in een water- of oliebad. Er staat een reservoir, dat 2200 Liter raapolie bevat en even flitst ons de gedachte door het hoofd, hoeveel oliebollen hiermede wel zouden kunnen worden gebakken. Na dit „tusschenspel" komen we in de bank- werkerij, waar de onderdeelen tot z.g. groeps- plannen worden gemonteerd; deze laatste zijn bepaalde, bij elkaar behoorende onderdeelen eener machine. In de montageruimte worden die groeps- plannen dan tot machines samengesteld. Dit is de „kraamkamer" der machines, waar men ze langzaam ziet geboren worden. In de beproevingsruimte worden tenslotte de vervaardigde machines beproefd en eventueel gewijzigd. Merken we nog even op, dat er een aparte reparatiewerkplaats is en men op de normali- satie-afdeeling al de genormaliseerde onder deelen der hier vervaardigde machines vinden kan. Opzettelijk hebben we een afdeeling nog niet genoemd, de afdeeling „Gereedschapmakerij", omdat deze als het ware een kleine machine- dagmorgen was aangebroken en de grijze notaris haar 12 bankjes van 100.overhandigde. Weer op straat gekomen, werd juffrouw van Poeteren bepaald door vervolgingswaanzin aan gegrepen. Met twee vuurroode plekken op haar anders zoo wasbleek gelaat, haar taschje kramp achtig in de hand geklemd, trippelde ze huis waarts, voortdurend angstig om zich heen kijkend, of iemand ook minus maakte haar van haar rijkdom te berooven; want ze verbeeldde zich, dat iedereen aan haar kon zien, dat ze geërfd had. Voor haar huisje ontmoette ze een buur vrouw, aan wie ze het heugelijke nieuws gauw even vertellen moest. „Verbeeld je mensch, twaalf lappies van honderd gulden het ie voor me uitgeteldik kan je zegge, dat ik ze haas nie durf aanpakke!" zei ze met een glunder gezicht. Nauwelijks echter had ze deze woorden geuit, of de glimlach ver stierf op haar lippen. Een havelooze kerel, dien ze niet had zien aankomen, keek nog eens om, nam haar van het hoofd tot de voeten op, en vervolgde toen, schijnbaar achteloos zijn weg. Dien heelen verderen dag zag juffrouw van Poeteren steeds dat lugubere gezicht voor zich, en een angstig voorgevoel maakte zich van haar meester. Ten einde raad besloot ze maar vroeg naar bed te gaan, hopende dat den volgenden morgen al haar vrees verdwenen zou zijn. Met koortsachtige haast kleedde zij zich uit, onder wijl een vluchtigen blik in den spiegel werpend, waarin een groenbleek gezicht, met twee holle starende oogen haar tegenkaatste. Weldra was ze in haar nachttoilet, bestaande uit een grauw fabriek op zichzelf is; verschillende machines, die we reeds hebben „ontmoet" vinden we hier terug. Hier worden onder meer gemaakt boor- en fraismallen, matrijzen voor bakeliet en stempels voor ponsmachines. De boor- en fraismallen zijn hulpgereedschappen, die het mogelijk maken vele duizenden onderdeelen zeer nauwkeurig te boren of te fraizen. De stempels dienen tot stampen van metalen onderdeelen. In de bakelietmatrijzen worden in de bakelietfabrieken de honderdduizenden bakelietonderdeelen voor de verschillende radio apparaten geperst, b.v. de voorplaten der luid sprekers. Men zal begrijpen, dat het vervaar digen van deze hulpgereedschappen voor de fabricage een uiterst fijn en precies werk is, want hun graad van nauwkeurigheid bepaalt dien van de verschillende onderdeelen en deze is beslissend voor de kwaliteit der producten. Met gerechtvaardigden trots toont de afdee- lingschef ons een drietal der nieuwste Zwitser- sche boormachines, waarmede afstanden van gaten verkregen kunnen worden tot op een honderste en tweehonderdste millimeter nauw keurig. De geheele weg van teekening, van ruw mate riaal, tot „afgewerkt product" kan op deze af deeling worden gevolgd. Het gemakkelijkst geschiedt dit in de controleruimte, waar de teekenimjen, de mappen met opdrachten binnen komen, het ruw materiaal *en het gereedschap worden uitgereikt en het werkstuk, telkens na iedere bewerking opnieuw, en tenslotte dus kant en klaar, wordt gecontroleerd. Ook bij de andere af deelingen treft men een dergelijke controle ruimte aan. We hebben thans onzen rondgang door de machinefabriek vrijwel voltooid, doch ons resten nog eenige afdeelingen, die hiermede in het nauwste contact staan In de eerste plaats het groote, modern inge richte laboratorium voor de materiaal-keuring, waar alle materialen en metalen gekeurd worden op hun mechanische en metalografische eigen schappen, alvorens zij in bewerking worden gegeven. Voorts de experimenteerruimte, waar nieuwe constructies haar eersten vorm krijgen, worden beproefd en zoo noodig verbeterd. Hier zijn de meest bekwame vakarbeiders te werk gesteld en de experimenteerruimte zou men de hoogeschool der machinefabriek kunnen noemen. Verder zijn er de teekenkamers, waar deze nieuwe goed gekeurde constructies op teekening worden vastgelegd, waar aan vele tientallen van teeken borden van elk te fabriceeren machine-onder- deeltje een aparte teekening wordt gemaakt en voorts de liehtdrukafdeeling. In de machinefabriek komen de teekeningen het eerst op het calculatie-bureau, waar wordt nagegaan, wat voor materiaal er noodig is, welke bewerkingen er uitgevoerd moeten worden, hoeveel uren er aan gewerkt zal moeten worden, enz. Het levertijdbureau bepaalt den levertijd van het werk, wat er voor gaat, enz., en houdt tevens nauwkeurig aanteekening waar het werk stuk zich bevindt, zoodat dit elk oogenblik kan worden nagegaan. We vernemen nog, dat er voor de bekwame en ijverige vaklieden een prachtige gelegenheid ft om vooruit te komen, daar in de leidende functies zoowel in de machinefabriek, als bij de verschillende fabricage-afdeelingen bij voorkeur menschen uit het eigen bedrijf worden aan gesteld, die uiteraard met den gang van zaken volkomen vertrouwd zijn. Voorts wordt aan de keerlingen-opleiding de grootst mogelijke zorg besteed. Wij verlaten dan de fabriek met als eind indruk: een voortreffelijk geleid en ingericht bedrijf, waar men zeer bekwame vaklieden, de modernste machines en de beste gereedschappen aantreft. Doch wij stellen niet alleen belang in de fabriek en het werken der arbeiders binnen haar muren, doch ook in hun leven daarbuiten. Natuurlijk werken ook de arbeiders dei- flanellen rok, waarboven een kort paars jakje. Met sidderende vingers kamde en vlocht ze haar dun, reeds grijzend haar, en kroop toen rillend en klapperend met de tanden in bed. Na een uur sliep ze pas, en werd door allerlei benauwde droomen gekweld. Het eene oogen blik zag ze allemaal bankbiljetten om zich heen fladderen, die ineens verdwenen; het andere oogenblik werd ze weer achterna gezeten, en vloog ze in doodsangst door muren, kasten en kelders, om maar te ontkomen! Plotseling werd ze met een schok wakker. Ze had duidelijk de deur open hooren gaan! Eenige seconden bleef ze met gesloten oogen en hoor baar bonzend hart doodstil liggen, wachtende op de dingen die komen zouden. Het volgende oogenblik benam haar den adem van angst; ze voelde duidelijk dat er zacht aan haar dekbed getrokken werd, dat dit hoe langer hoe meer van het bed afgleed en eindelijk met een doffe bons op den grond viel, hoewel zijzelf toch zoo stil als een muis lag. Toen voelde zij zacht tastende handen, die aan haar voeteneinde begonnen, en steeds hooger kwamen. Half uit angst, half uit nieuwsgierig heid lichtte ze even de oogen op. Een gesmoorde kreet ontsnapte haar lippen, want vlak bij haar onderscheidde ze hetzelfde lugubere mannen- gezicht van 's morgens. Daar had je het nu al. Net kwam er een beetje geluk in haar leven en nu zou ze vermoord worden! Gruwelijk vermoord!! machinefabriek onder precies dezelfde gunstige omstandigheden als het overige Philips-perso- neel. In geval van ziekte genieten zoowel de arbeiders als hun gezinnen gratis geneeskundige behandeling. De Polikliniek der Philips' Fabrie ken, een groot gebouw van drie verdiepingen, is uitgerust met de nieuwste hulpmiddelen op medisch gebied. De ziekenkas, waarvan het bestuur voor het grootste gedeelte gekozen wordt uit en door de arbeiders zelf, zorgt voor de uitkeering van ziekengeld. Tenbehoeve van invalide arbeiders, om ouden van dagen een onbezorgden levensavond te ver zekeren en teneinde weduwen en weezen te steunen, is een pensioenfonds gesticht, waarbij driekwart van de premies voor rekening dei- onderneming komt. Wie tusschentijds den dienst der vennootschap verlaat, ontvangt de door hem gestorte premies terug en al naar den duur van het dienstverband een gedeelte der premies, door de onderneming gestort. Op het gebied der woningbouw is en wordt door de vennootschap zeer veel gedaan. Duizend tallen gerieflijke arbeiderswoningen met tuin zijn en worden door Philips gebouwd in een ge zonde omgeving: de naam „Philipsdorp" geniet in dit opzicht een wereld-vermaardheid. Voor de kinderen zijn scholen gesticht. Voor de niet- leerplichtigen, jongens en meisjes èn ouderen, is een groote 4-verdiepingen hooge bedrjjfs- school verrezen, waar het technisch- en kantoor- onderwijs is geconcentreerd. Verder is er de huishoudschool, waar meisjes, die in de fabriek werken, het huishouden kunnen leeren, waartoe ze thuis vaak onvoldoende gelegenheid hebben. Aan de ontspanning der arbeiders na hun dag taak wordt de volle aandacht besteed. Naast de Philips' Schoolvereeniging is er de Philips' Sportvereeniging, waar verschillende takken van sport en athletiek worden beoefend. Het Philips de Jonghwandelpark geeft gelegenheid zich te verpoozen te midden van het prachtige Brabantsche natuurschoon, terwijl een ont spanningsfonds is gesticht om het personeel uitstapjes te laten maken. De Philips' Harmonie geeft geregeld concerten, welke op hoog peil staan en zeer gewaardeerd worden. Voorts is een monumentaal Ontspannings gebouw gesticht, dat overdag in verschillende eetzalen aan 1200 personen gelegenheid tot schaften biedt; de tooneelzaal kan 850 toe schouwers bevatten; verder zijn er een biblio theek, leeszalen, gymnastiek-, schaak-, dam- en biljartzalen, benevens twee groote zalen voor vereenigingen. Vergeten we ook niet even mel ding te maken van de voortreffelijk geoutilleerde cabine voor geluidsversterking en lichtprojectie. De onderneming huldigt bij het treffen harer sociale voorzieningen niet het systeem, dat dit ten koste van het peil der loonen moet geschie den. Integendeel! Het peil der loonen steekt uit boven dat van andere ondernemingen hier te lande en kan mede door de z.g. bij-voorwaarden, als toeslag voor overuren, vacantie-regeling, enz., de toets der critiek glansrijk doorstaan. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de ven nootschap ook op sociaal gebied haar taak ver vult op een wijze, welke eerbied afdwingt. Zij stelt zich op het standpunt, dat wat ten bate van de arbeiders gedaan wordt, tenslotte het bedrijf weer ten goede komt en omgekeerd! Haar ideaal isin een gezonde onderneming gezond en gelukkig personeel Haar leeftijd. Zij solliciteerde naar de betrekking van parti culier secretaresse. Zij probeerde er jong en charmant uit te zien, maar dat werd een mis lukking. En hoe oud bent u, juffrouw? informeerde de patroon belangstellend. O, antwoordde zij blozend, ik heb acht tien gelukkige jaren doorgemaakt. Wat moet u dan een ongelukkig leven hebben gehad, zei hij op medelijdenden toon. Een vreeselijk visioen van haarzelf, met bloed bevlekt, verrees voor haar geestesoog en tranen van zelfmedelijden welden haar naar de oogen. Badend in haar zweet lag ze daar, de adem stokte haar in de keel, en inwendig smeekte ze den hemel dat ze gespaard zou blijven. Met een afwerend gebaar strekte ze haar arm uit en voelde toen iets harigs. Dat was zijn hoofd al; hij bukte zich zeker, om haar het mes in het hart te steken! Met een voor haar leeftijd ongekende lenigheid vloog juffrouw van Poeteren haar ledikant uit, en hoewel ze haar grooten teen tegen een ijzeren bedstijl stootte, bereikte ze toch, meer dood dan levend, den knop van het electrische licht haar eenige luxe. In de vaste overtuiging nu het vreeselijke te aanschouwen, draaide ze den schakelaar om. De kamer baadde plotseling in een zee van licht, en tegelijkertijd zagen haar verschrikte oogenpoes Minetje, die midden op haar bed stond, en haar met heur geelgroene oogen nuchter aanblikte!!! Het was alsof haar een steen van het hart gewenteld werd, en ze weer verruimd kon ademen Ineens was nu alles opgelost. Minetje was met het dekbed en al op den grond gegleden, en toen weer met vernieuwden moed op het voet einde gesprongen, teneinde toch een warm plaatsje te veroveren. Minetje is met haar katten verstand echter nooit te weten gekomen, waarom ze, na haar nachtelijke wandeling, zoo door haar meesteres werd geknuffeld en gepakt. C. B.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 6