AMSTERDAM IN FEESTVERLICHTING. Burgerlijke Stand. STADSSCHOUWBURG - HAARLEM. SPORT. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT. 3 Naar het licht! Zou ooit aan iemand grootschei' huldiging ten deel zijn gevallen dan aan den grijzen uitvinder van het electrische licht? Straten, pleinen, grachten en bruggen, groote gebouwen, kerk torens, dat alles is overgoten met een zee van kleurig licht, fan tastisch als in een sprookje. Geheimzinnig hangt de Wester toren in de lucht, schijnbaar los van den grond als een wonderlijk phosphoreseerend spookverschijn- sel. Wij zien hem onmiddellijk als we uit de niet zeer volle E. S. M.- wagen stappen, die ons naar de feestvierende stad heeft gevoerd. Hoe dichter we naderen, hoe fan tastischer de aanblik wordt. Doch dit is nog slechts het begin. Weldra steken de schijnwerpers ons in de oogen als we achter het paleis om naar den Dam willen gaan. Vanaf de kerk wordt het postkantoor zoo intens belicht, dat het hier klaarlichte dag is. Het is nog niet zoo erg vol by het lichtcentrum als het carillon in den Paleiskoepel zeven uur speelt. Wij kunnen rustig het lichtmonument ter eere van Thomas Alva Edison opgericht, bewonderen, en plotseling wordt ons de beteekenis van de blauwe reclame plaat met het witte kruis duidelijk: het is het licht-uitstralende voetstuk van het monument, uit een vliegmachine gezien! Het oordeel over dit monument loopt nogal uiteen, doch deze belichting, die het geheel als van doorzichtig melkglas doet schijnen, is toch wel iets bijzonders. Een soortgelijk effect is bereikt bij de lichtzuilen op het Damrak, de entrée van Amsterdam, voor hen die met den trein aan het Centraal Station aankomen en vandaar hun route door de lichtstad aanvangen. Een waarlijk feestelijk begin! Er is veel met schijnwerpers gewerkt; alle belangrijke punten zijn er mee verlicht, dikwijls met een lichtsterkte van ettelijke honderd duizenden kaarsen. De Leidschestraat met de bijzondere verlichting en van lichtzuilen voor ziene bruggen passeerende, treft ons op het Leidscheplein de mooie belichting der omrin- Foto Eigen Haard. De Dam maakte met den verlichten Paleis-toren en den lichtzuil in'het midden den indruk van een wereldstad. gende gebouwen en daarbij Hirsch als iets heel aparts. Van onder naar boven door op de balcons geplaatste schijnwerpers verlicht, zijn alle schaduwplekken, die het groote gebouw bij dag licht vertoont, thans helle lichtvlekken. Af stekende tegen een donkeren hemel, doet het sterk denken aan een fotographiseh negatief! Langs den lichtzuil van Philips en het van binnen verlichte Rijksmuseum, waar auto's in- en uitsnellen, bereiken we het Frederiksplein met de fontein in prachtig wisselende zacht- kleurige belichting. Alle schreden richten zich nu naar de Hooge Sluis: ieder wil de groote verlichte draak van de Draad- en Kabelfabriek, het voornaamste nummer van het watercorso, punten staan lange rijen auto's en andere voer tuigen te wachten, tot zij weer een klein stukje mogen opschuiven. Wie de verlichting goed wil zien, doorkruise de stad te voet! We naderen thans de 'Munt, voor velen naast de Dam het hoogtepunt der illuminatie. Scherp teekenen de lichtlijnen van het gebouw en den toren zich af en weerkaatsen in het water. Voor de meesten blijft dit de mooiste verlichting; met schijnwerpers zijn wel mooie effecten te be reiken, doch het resultaat doet teveel aan het gewone daglicht denken. Een legertje amateur-fotografen staat aan den waterkant met hun toestellen het fraaie schouwspel, dat de verlichte Munt biedt, te ver zien, en inderdaad, het schouwspel, dat zich eeuwigen. En ook elders zijn degenen talrijk, die i linnc \7aav An n r\ AAo-nti T7ni4Ann+ i o imnACOU+ Tr> ODll lilinmn/ln .1i. 1 i o i thans voor onze oogen vertoont is imposant. In •statige vaart glijden de verlichte bootjes heen, om hun tocht door de grachten aan te vangen. De drukte is ondertusschen overweldigend ge worden. In de straten, die naar het hart van de stad voeren, schuifelt zoetjes een dichtopeen- gepakte menigte. Op sommige verkeersknoop- een blijvende herinnering aan dit lichtfeest willen bewaren. De E. S. M. voert ons weer uit het licht naai de duisternis terug. Hadden we met ons geïllu mineerd stadhuis dat toch niet zooveel voor het Munt-torentje onderdoet! nu niet zelf een klein lichtweekje kunnen hebben?! STEENTJES-VERKOOP HOEFIJZER- VERBOND. Bouwt mede aan de Volksgezondheid! Het Hoefijzerverbond, een vereeniging, die zich ten doel stelt, zwakke kinderen voor korten of langeren tijd naar buiten te zenden, teneinde aldus tuberculose bij die kinderen te voorkomen, heeft zooals alle vereenigingen van dien aard op geregelde tijden versterking harer financiën noodig. Ook thans wordt weder een beroep gedaan op de offervaardigheid van ieder, die sympathi seert met het mooie doel, dat de vereeniging nastreeft. En wie zou niet gaarne een gave offeren, als hij of zij daarmede kan bijdragen tot verbetering van de volksgezondheid? Teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen hieraan mede te werken, zullen in de week van 30 October tot 6 November z.g. „steentjes" wor den verkocht, waarvoor de hulp is ingeroepen van de schooljeugd. Met toestemming van de hoofden der Openbare en Christelijke scholen ontvangen de kinderen ten verkoop geperfo reerde kaarten, verdeeld in „steentjes" van 10 en 50 cent. Door deze van de kinderen te koopen, kan men dus naar zijn vermogen medehelpen, de tuberculose, die zoo gaarne haar slachtoffers onder zwakke kinderen zoekt, op doeltreffende wijze te bestrijden. PRIJSUITREIKING „ST. MICHAEL". In het R.K. Vereenigingslokaal had Zondag middag de uitreiking plaats van de prijzen die op het concours van de R.K. Harmonie „St. Michaël" in Juli j.l. waren behaald. Bijna alle deelnemende vereenigingen hadden vertegenwoordigers gezonden. Zelfs St. Jozef uit Heerlen was aanwezig, wat ongetwijfeld een verrassing was. Op een lange tafel lagen de fraaie prijzen, in totaal 13 kransen en 4 takken van massief zilver, 1 zilveren lier, 1 gouden medaille, 19 verg. zilve ren en 16 zilveren medailles. Wat afwerking betreft had de leverancier, de N.V. J. D. Post humus' Koninklijke Stempelfabriek te Amster dam, vertegenwoordigd door den heer Post humus te Heemstede, eer van haar werk, en een woord van waardeering van het bestuur van „St. Michaël" voor de keurige collectie en de coulante bediening, was hier zeker op zijn plaats. Bij afwezigheid van den voorzitter, heette de vice-voörzitter, de heer Westerhoven, de aan wezigen welkom. In het kort memoreerde spr. de geschiedenis van het concours en bracht dank aan B. en W„ aan het eere-comité, en verder aan allen, die er toe hadden bijgedragen, dat zulk een groot aantal mooie prijzen kon worden geschonken. En al is het, zegt spr., voor den penning meester geen financieel succes geweest, op het gebied van de muziek mag dit concours een succes genoemd worden. Wij hebben beslag kunnen leggen op een jury van vooraanstaande muziekkunstenaars, van wie wij overtuigd zijn, dat zij trots teleurstelling van enkele menschen naar eer en geweten beoordeeld hebben. Spr. hoopt dan ook, dat de deelnemende corp sen met genoegen aan dit concours hebben deel genomen, en dat, als „St. Michaël" bij zijn 25- jarig bestaan, dus over 5 jaar, nog eens een concours uitschrijft, allen weer naar ons mooie Heemstede zullen komen, omdat zij er van over tuigd zijn geworden, dat een concours hier uit sluitend zal gaan om de muziek. De heer H. A. Meeuwenoord, voorzitter der afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond, waarvan „St. Michaël" een onderafd. is, schetst de moeite die de vereeniging zich getroost heeft, met zulke bepei'kte middelen de zaak zoo grootsch op te zetten en richt woorden van dank tot den directeur, den heer H. W. Hofmeester, die kans gezien heeft na zulk moeilijk werk zijn corps ook nog gereed te maken voor een deel name aan het concours te Hoorn met het bekende succes. Met veel genoegen heeft spr. de samenwerking gezien tusschen de corpsen onderling, vooral ook tusschen de plaatselijke coipsen, en besluit met den wensch dat dit concours mag bijdragen tot nog grootere vriendschap onderling, ter ver edeling der muziek. Hiema werden met eenige toepasselijke woor den en begeleidende gelukwenschen de prijzen uitgereikt, waarbij de voorzitter vele loftuitingen in ontvangst had te nemen over de uitmuntende regeling en de mooie prijzen. Slechts één vereeniging, Schellingwoude, liet een ander geluid hooren, door te protesteeren tegen de uitspraak en den prijs te weigeren, wat vanzelfsprekend zeer onaangenaam aandeed. Het was de eenige wanklank van het concours, en kon dan ook den prettigen indruk van het geheel niet bederven. Allen min ééntrok ken hoogst voldaan huiswaarts. VERKOOP SOBRIETASBLOEM. De verkoop van de Sobriëtasbloem ten bate der R.K. Drankbestrijding heeft in onze ge meente ruim 163.— opgebracht. Dit is ruim 30.meer dan het vorige jaar; de jeugdige colleetrices hebben dus wel haar best gedaan. Toch, bij alle waardeering voor haar werk, is het jammer, dat zoo weinig grootere dames zich beschikbaar hadden gesteld. Deze klacht ver nemen wij telkenmale als er een collecte wordt gehouden, en dat zij niet ongegrond is, moge blijken uit het feit, dat een tweetal grootere dames alleen reeds 60.wisten bijeen te brengen. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 22 October 1929. S. Barentz, Landzichtlaan 42. D. H. van Blankenstein, Van de Spiegellaan 7. W. C. Muehlhaus, Zandvoortschelaan 161bov. A. J. Nuyens, Javalaan 18. A. J. M. Röpke, Java- laan 39. Wed. A. W. Blom, Dr. P. Cuypers- laan 3. D. van Mourik, Bronsteeweg 4a. J. T. Reinders Folmer, Binnenweg 73. Wed. W. S. Steyling, Valkenburgerstraat 28. BADHUIS HEEMSTEDE. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 14 tot en met 19 Oct., 516 douche baden en 45 kuipbaden genomen. Aan 20 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de heeren Chr. Walther, Heemstede, Vondelkade 32, als makelaar in on roerende goederen, assurantiën en hypotheken, en E. J. Vellema, Heemstede, Zandvoortschelaan 176, als makelaar in onroerende goederen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van Lennep, Van Merlenlaan 23, een koralen kettinkje; Expediteur Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat, Haar lem, een rijwielbelastingmerk; Mevr. Zwart, Willem v. d. Veldekade 4, een popje; N. J. var. der Linden, Haemstedeplein 13, een matrozen- pet; Sloof, Drieheerenlaan 11, een gebreid taschje; W. Goosens, Iepenlaan 23, een R.K. kerkboekje; v. d. Asdonk, Havenstraat 28, een rozenkrans; P. Waasdorp, Iepenlaan 22, een vul penhouder; C. Schuttevaer, Laan van Rozenburg 15, een kist met groente; Frijn, Sumatrastraat 12, twee witte kippen; Franke, Dr. Cuijperlaan 11, een omslagdoek; N. v. Honschoten, Zand- vaartpad 1, een kinderhandschoen; H. Schoo, Lindenlaan 10, een rijwielbelastingmerk; Jongs- ma, Havenstraat 37, een busje appelmoes; B. Willemse, Voorweg 27, een kinderportemonnaie •J. Wiegman, Lieven de Keylaan 4, een paar dameshandschoenen; W. v. Baasbank, Vijf- heerenstraat 22, een studentenmuts; De Bruin, Voorweg 51, een bruine handschoen; M. Bloe- mendaal, Haemstedeplein 31, een bos sleutels; E. Kieft, Glipperweg, een kinderbeursje met inhoud; H. Hoekstra, Javalaan 43, een R.K. kerkboekje; B. v. Huis, Leidschevaartweg 36, een riem en een manchetknoop; J. Welters, Raadhuisstraat 76, een jonge hond; P. Samson, Raadhuisstraat, schoolboek, schrift en een damesportemonnaieMeijboom, Rijksstraatweg 428, Haarlem, twee rozenkranzen in étui; Van der Swan, Lindenlaan 28, een bril in étui; Van Gulik, Schouwtjesplein 13, een hondenhalsband met penning; Bureau van Politie, Raadhuis straat, hondenhalsband, Lipssleutel, bril in étui, étui met schrijfbehoeften, sleutel melkbus en dameshandschoenén. WEEK-AGENDA. Zaterdag 26 October, 8 uur: Vereenigd Tooneel (Dir. Verkade en Verbeek)„De Groote Reis" (Journey's end). Spel in 3 bedr. van Sherriff. Zondag 27 October, 8 uur: Fritz Hirsch Operette: Friederike" van Lehar. Maandag 28 October, 8 uur: Concert door den grooten Spaanschen Violist: Juan Manen. Dinsdag 29 October, 8 uur: Volksvoorstelling van „Op Hoop van Zegen". Woensdag 30 October, des middags 2.15: Matinée Gezelschap „de Narren": „Hans en Grietje", des avonds 8 uur: Het Nieuwe Nederl. Tooneel: „Nummer Zeventien" van Herman Heijermans. Ondertrouwd: D. H. v. Blankenstein en M. J. v. d. Have; N. J. J. M. Eldering en M. J. Peschl. Getrouwd: L. W. v. d. Schoot met M. R. B. Erens; N. F. Snel met J. C. D. M. Redeker; G. Veth met Ph. J. C. Holdtgrefe; J. G. Wackwitz met A. M. v. d. Steur. Bevallen: H. C. A. Cinjeev. d. Splinter d. H. MoorenGerting z.M. C. M. BöhmTromp z.W. P. Groenen-Jansen d. Overleden: Ja. Ga. Wa. Hulshoff, echtgen. 'van H. Mensink, 69 jaren, VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. Het was Zondag een heel voordeeligen dag. H.B.C. I klopte T.Y.B.B. met niet minder dan 70, een uitslag die zeker niemand verwacht had. Zeker, H.B.C. is op het moment in vrij goede conditie, maar T.Y.B.B. was er vooral na rust hopeloos uit, wat beslist de hoofdoorzaak was. Intussehen maakt H.B.C. een goed figuur en neemt in de Roomsche sport weer de plaats in, die zij voorheen altijd had. De vele regens der laatste dagen voor den Zondag maakte het H.B.C.-terrein ongeschikt en al was het dan Zondagmiddag vrij goed bespeel baar, met twee wedstrijden was het zeker voor den geheelen winter bedorven geweest. Het 2e en 4e had daardoor rust. 2a heeft zich Zondag van haar goede zijde laten zien en de traditioneele 23 werd nu eens ten voordeele van de H.B.C.'ers, ten koste van het sterke D.S.S. H.B.C. III maakte de verre reis naar Teijlingen niet voor niets. De gastheeren moesten met 4-7 in H.B.C. III haar meerdere erkennen. Ten spijt van de jongste Geel Witters, die zeker op een overwinning gerekend hadden, wisten de jongste H.B.C.'ers een 92 overwin ning te boeken. Een kranig stukje en een waar dig besluit op dezen Il.B.C.-succesdag. Zondag slechts 2 wedstrijden, maar van zeer groote beteekenis. Op het H.B.C.-terrein de wedstrijd H.B.C. I V.V.Z. I. De Zaandammers behaalden het vorige jaar den kampioenstitel. Van hun prestaties van dit jaar is nog niet veel bekend. Alleen hebben zij Zondag hun eerste wedstrijd verloren van het sterke D.H.L. met 32. Oogenschijnlijk is H.B.C. dus sterkei', daar zij tegen D.H.L. gelijk speelden, maar van zoo'n eerste wedstrijd is nog niet veel te zeggen. Maar als de H.B.C.'ers spelen als Zondag, en de tegenstanders niet onderschatten, dan twij felen wij niet of de puntjes blijven in Heemstede. Doch spannen zal het er en de strijd zal interes sant wezen. Om 12.30 eerst een wedstrijd tusschen H.B.C. Ha en Santpoort II. De gasten wonnen op 13 Oct. met 74 van O.G. II, dus zullen geen gemakkelijke tegenstanders zijn. De junioren hebben een vrije dag. Op het Sportpark. Hier een strijd tusschen Geel Wit IVitesse. Hier geven wij de gasten de beste kans, daar zij H.B.C. II op eigen terrein met 74 klopten, terwijl Geel Wit nog slechts van T.Y.B.B. op het kantje af won en van H.B.C. II verloren heeft. Maar GeeL Wit kan beter en zal dit Zondag moeten toonen. Verder nog D.S.S. IO.G. II en Geel Wit IV—O.G. IV. F. VISSCHEN. Vischwedstrijd. Zondagmorgen houdt de vischclub „De Dage raad" in de Ringvaart tusschen Hillegom en Bennebroek een onderlinge wedstrijd op baars. Als prijzen zijn verschillende luxe voorwerpen beschikbaar gesteld. DE LICHTWEEK TE AMSTERDAM. Hieronder laten wij het resteerende program- ma volgen van de feestelijkheden te Amsterdam 1 gedurende de lichtweek i Vrijdag 25 October: 8.309.30 n.m. Demonstratie met verlichte vliegtuigen boven Amsterdam met schijnwer persbelichting vanuit verschillende stadswijken (onder voorbehoud). 8.309.00 n.m. Demonstraties met zoek lichten van Ilr. Ms. Kortenaer, op het IJ. 7.0012.00 n.m. Algemeene feestverlichting. Zaterdag 26 October: 7.0012.00 n.m. Algemeene feestverlichting. Verlichting. Uitgevoerd door het Edison Lichtweek-Comité. Stationsbrug, Damrak, Beurstoren, Damplein- Edison-Lichtmonument, Raam Nieuwe Kerk, Paleiskoepel, Oude Postkantoor, Munttoren en Muntgebouw, Militiezalen, Leidsche Boschje (aangeboden door de N.V. Philips Gloeilampen fabriek), Frederiksplein-Lichtfontein, Wester toren (aangeboden door de N.V. Technisch Bureau Marijnen. Station Weesperpoort, Rembrandtmonument, Stadsschouwburg, Waag, Oudekerktoren. Zuider kerktoren, Montelbaanstoren, Heerengracht van Leidschestraat tot Vijzelstraat, Bruggen Leid schestraat, Weteringplantsoen, Mei'catorplein, Javaplein, Ceramplein, Pretoriusplein, Water graafsmeer en Muiderpoort. Buurtvereenigingen. Verlichting van buurten en straten, uitgevoerd door particulier initiatief. Indische Buurt, Middenweg en Omstreken, Linnaeusstraat, Pretoriusstraat en Pretorius plein, Vijzelstraat, Leidschestraat, Kinkerstraat, de Clercqstraat, Haarlemmerdijk, Ceintuurbaan (tusschen Sarphatipark en Ferd. Bolstraat), Museumbuurt, Ferdinand Bolstraat, Kalver- straat, Majubaplein, Majubastraat en Konings plein.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1929 | | pagina 3