VERSLAG STADSSCHOUWBURG - HAARLEM. SPORT. Boeken en Tijdschriften. DE EERSTE HEEMSTEED8CHE COURANT ▼an de Gemeenteraadsvergadering ran DONDERDAG 27 MAART 1930. Donderdag j.l. vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. Adres inzake verlaging maximum aantal ver gunningen. Adres van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme te Utrecht, houdende verzoek ge bruik te maken van het bepaalde by artikel 4 der Drankwet, waartoe in het jaar 1930 weer de gelegenheid bestaat en mitsdien maatregelen te nemen, die bedoelen het aantal gelegenheden voor openbare drankverkoop te verminderen. B. en W. stellen voor, dit adres te behandelen by het voorstel over deze aangelegenheid, dat in den loop van dit jaar door hen aan de orde zal worden gesteld in den Raad. Wordt goed gekeurd. Adres inzake bebouwing aan de Camplaan. Adres van den heer W. F. Selle, alhier, hou dende verzoek de bouwverordening voor deze gemeente zoodanig te wijzigen, dat niet alleen de aanvrager voor bouwvergunning, doch ook de belanghebbenden by den Raad in beroep kun nen komen. De voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders aan den Raad voorstellen op dit adres afwijzend te beschikken. De heeren Rykes en Jonckbloedt vragen eenige nadere inlichtingen, welke door wethouder Dr. Droog worden beantwoord. De heer Kwak vraagt, of de Zuidzijde van de Camplaan voor winkelhuizen mag worden be stemd. Hierop wordt bevestigend geantwoord. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aan genomen. Verzoek om maatregelen tegen uithalen van vogelnestjes. Brief van de vereeniging tegen het mishande len van dieren voor Haarlem en omstreken, hou dende verzoek, maatregelen te willen treffen, dat het uithalen van vogelnesten in Groenen- daal wordt tegengegaan. De voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen, aan hen opdracht te verstrekken om met den inhoud van dit adres zooveel mogelijk rekening te houden door het uitoefenen van toezicht. Aldus wordt besloten. Benoeming Ondenvijzend Personeel. Tot onderwijzeres aan de 3e Openbare Lagere School wordt benoemd Mej. E. E. Witte, tijdelijk onderwijzeres te Haarlem. Voorschotten Bijzondere Scholen voor 1930. De voorschotten aan de Bijzondere Scholen voor 1930 worden vastgesteld als volgt: Nic. Beetsschool 1024.St. Jozefschool 3288.- St. Augustinusschool 3520.St. Anthonius- school, Kerklaan l.o. 2572.Idem u.l.o. ƒ876.Heerenweg 92 l.o. ƒ900. Z. h. s. aangenomen. Vergoeding Art. 100 L.O. Wet 1920 over 1928. De voorgestelde vergoedingen aan de Bij zondere scholen volgens art. 100 L. O. Wet 1920 over 1928 worden z.h.s. vastgesteld. Ontheffing van bebouwing aan de Narcissenlaan. B. en W. stellen voor, goedkeuring te verlee- nen aan het door den heer Maurits Plate, archi tect B. N. A. namens de N.V. Bouwmaatschappij „Remo II" te Haarlem overgelegd verkavelings- en bebouwingsplan van de terreinen aan de Narcissenlaan. De heer R ij k e s vraagt, of het wel goed is, dat nu de perceelen iets smaller worden. Wethouder Jhr. v. d. Poll deelt mede, dat de huizen de oorspronkelijke breedte behouden. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Ontheffing Bouw- en Woningverorde ning voor den bouiv van tivee per ceelen aan de Koediefslaan. B. en W. stellen voor, afwijking te verleenen van de Bouw- en Woningverordening voor den bouw van 2 woonhuizen aan de Koediefslaan. Z. h. s. aangenomen. Vaststelling Uitbreidingsplan. De heer Audretsch vindt het niet in het algemeen belang, als de Raad in 't vervolg geen medezeggenschap heeft bij eventueele wijzi gingen. De heer Jonckbloedt informeert of winkelhuizen aan de eene zijde van den Binnen weg mogen worden gebouwd. Wethouder Jhr. v. d. Poll deelt mede, dat de Raad zich over elke wijziging van het Uit breidingsplan zal moeten uitspreken. Winkel huizen aan de door den heer Jonckbloedt be doelde zyde van den Binnenweg zijn daar niet gewenscht. De heer R ij k e s is evenals de heer Audretsch van meening, dat de redactie gewijzigd dient te worden. Na nog eenige discussie, en nadat door B. en W. is verzekerd, dat belangrijke wijzigin gen volgens de Wet in den Raad moeten worden gebracht wordt het Uitbreidingsplan dooi den Raad vastgesteld. Rondvraag. De heer Kwak vraagt, hoe het staat met de doortrekking van de Heemsteedsche Dreef. Voorts vestigt spr. de aandacht op het ont sierend plakken van reclame op muren. Wethouder Dr. D r o o g deelt mede, dat waar schijnlijk in de volgende raadszitting een voor stel tot onteigening van de betreffende terreinen aan de Dreef zal worden ingediend. Wat het plakken betreft, als de eigenaar dit goed vindt, is daar niets aan te doen. Wanneer het reclame voor een zaak is, valt het onder de politiever ordening en moet het aan welstandseischen voldoen. De heer Kwak acht het gewenscht, dat aan den Binnenweg wèl winkelhuizen gebouwd mogen worden, met name op het terrein van den heer Peeperkorn. Deze weg is daarvoor als het ware aangewezen, ook ter vermijding van het vestigen van zaken in gesloten huizen. Wethouder Jhr. v. d. P o 11 deelt mede, als de bebouwing aan den Binnenweg zich daar uit breidt, deze zaak nog eens in overweging te nemen. De heer Kwak dringt er op aan, dat er dan alleen huizen mogen gebouwd worden, die ge makkelijk tot winkelhuis kunnen worden ver bouwd. Spr. wenscht een verordening te maken, waarbij het vestigen van winkels in woonhuizen verboden wordt. Wethouder v. d. P o 11 zegt, dat daar weinig aan te doen is. De heer Kwak vestigt vervolgens de aan dacht op de ganzenfokkerij van den heer Roozen bij de Crayenestervaart en vraagt of het niet mogelijk is te bevorderen dat de ganzen dichter bij huis worden gehouden, daar de omwoners er last van hebben. De heer v. d. Erf wijst op een slecht stuk trottoir aan de Zandvoortschelaan. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat dit stuk grond niet aan de gemeente behoort, zelfs geen openbare weg is. Er is wel moeite voor gedaan, het in handen te krijgen, maar het is niet gelukt. De heer V r i n g dringt aan op spoed bij het werk aan de Leidschevaart, daar de weg te lang is afgesloten. De openbare vergadering wordt hierna ge sloten. Vervolg Plaatselijk Nieuws. AUTO-ZEGENING. A.s. Zondagmiddag heeft te Amsterdam een „Auto-zegening" plaats. Dit geschiedde reeds lang in het Zuiden van ons land en ook hier en daar in het buitenland, doch nog nimmer in het Noorden. Verschillende autobezitters uit onze gemeente zullen hieraan deelnemen en zijn voornemens a.s. Zondag kwart voor één vanaf Valkenburg gezamenlijk te vertrekken. Reeds meer dan 100 auto's zijn voor dezen tocht 'opgegeven. EEN CLUBHUISJE VOOR „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN". Reeds lang had de vereeniging van post- duivenhouders „De Gevleugelde Vrienden" naar eene eigen gelegenheid omgezien. Zeker, in en om Café Groenendaal hadden zij van den gérant, den heer C. v. d. Heuvel, alle medewerking. Maar op een dergelijke plaats heerscht niet altijd die rust, zoo noodig voor de werkzaam heden na eene vlucht, kan men niet altijd over voldoende ruimte beschikken voor het inkorven bij groote vluchten, en tenslotte is niet ieder genegen in een café te komen. Tenslotte vonden zij den Regent van het Seminarie bereidt een stukje grond af te staan om er een eigen gebouwtje op te zetten en wel op het terrein nabij het R.K. Sportpark. Mede werking kreeg het bestuur van vrijwel alle leden en op eenige vrije Zaterdagmiddagen is het ge bouwtje er geplaatst, om de kosten zoo laag mogelijk te houden. Het heeft een oppervlakte van 5 bij 4 M., nog wel niet groot, maar toch voorloopig groot ge noeg voor het inkorven, klokken regelen en uit slaan, en het bewaren van materiaal. Met het stichten van dat gebouwtje is de reden om geen lid te worden, omdat alles in een Café moest behandeld worden, vervallen en ver wacht het bestuur vele nieuwe leden. VERGADERING „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN". De vereeniging van postduivenhouders „De Gevleugelde Vrienden" hield Woensdagavond eene drukbezochte ledenvergadering in Café Groenendaal. De regeling van het vluchtprogramma lokte uitvoerige besprekingen uit. Alle leden zegden eene eereprijs toe, welke prijzen later zullen worden vastgesteld. Uit de verdere besprekingen bleek, dat de liefhebberij voor de vliegsport zeker niet ver flauwd is. Medegedeeld werd, dat de eerste vlucht nog in de eei-ste helft van April zal plaats hebben, te beginnen met het Station Warmond. Wie alsnog wil deelnemen kan zich opgeven by den heer J. v. d. Meer, Berkenlaan 10, waar ook voor niet-leden nog eenige ringen te verkrijgen zijn. Na rondvraag sluiting. WEEKAGENDA. Zondag 30 Maart, 8 uur: Het Ver. Rotter- damsch-IIofstad Tooneel, Dir. Cor van der Lugt Melsert: „De man in de Monnikspij". Maandag 31 Maart, 8 uur: Nap de la Mar als Flierefluiter in „Flierefluiters Oponthoud", naar het bekende boek van A. M. de Jong. Dinsdag 1 April. 8 uur: Gemeente-Volksvoor stelling door Het Schouwtooneel van Mul- tatuli's „Woutertje Pietersen", bewerkt door Jaap van de Poll. Optreden van Mevr. Esther de Boervan Rijk. Woensdag 2 April, 8 uur: Vereenigd Tooneel, Dir. Verkade en Verbeek: „Hedda Gabler", van Henrik Ibsen. Donderdag 3 April, 8 uur: Het Nieuwe Nederl. Tooneel. Artistiek Leider: Louis Saalborn: „Veel leven om niets". Blijspel van William Shakespeare. VOETBAL. Uit het H.B.C.-kamp. Daar Leonidas, al is het dan maar op het kantje af, gewonnen heeft van L. en S. (in de eerste helft had L. en S. zelfs een 20 voor sprong) is de toestand in de le kl. E. der R.K.F. ongewijzigd gebleven. Wegens den Stillen Omgang hadden Zondag bij H.B.C. bijna geen wedstrijden plaats. Alleen het junioren-elftal trok naar Hillegom om tegen Concordia te strijden om den eere-titel „Het kampioenschap van Haarlem, en smaakte het genoegen na een feilen kamp met 3—2 zich in de volgende ronde te plaatsen. A.s. Zondag een zeer belangrijken dag. De clou is in Delft waar Leonidas te gast is bij D.H.L. Wie daar verliest is voor het kampioen schap uitgesloten. H.B.C. II ontvangt A.D.O. uit Heemskerk. Daar het kampioenschap toch al verkeken is, is hier weinig aan gelegen, of het zou moeten wezen een betere plaats. H.B.C. IV ontvangt O.G. III. H.B.C. I moet bekeren en wel tegen B.S.M. I in Bennebroek. 't Is eigenlijk wel wat erg gemakkelijk, zoo'n kampioen 3e kl. D.H.V.B., maar H.B.C. mag er toch niet te gemakkelijk over denken. Daarbij dient H.B.C. zich iets te trainen voor de komende wedstrijd H.B.C.Leonidas op Zondag 6 April. Voor de Bennebroekers zal deze wedstrijd zeker een attractie wezen, ook al weten zij vooruit dat het op een nederlaag voor hen uit loopt, tenminste als H.B.C. een goede ploeg zendt. F. BILJARTEN. Massakamp Groenendaal—Sportlust. Tusschen de biljartclubs Groenendaal van hier en Sportlust, gevestigd in Café G. Scheffer, Kl. Houtstraat, Haarlem, is eene massakamp georganiseerd waaraan met 5 viertallen zal worden deelgenomen. A.s. Donderdagavond wordt aangevangen in Café v. d. Heuvel, Camplaan 51, tusschen de 5e viertallen. Massakamp D.O.K. HeemstedeExcelsior Haarlem (N.). Dinsdagavond had in Café v. Slooten te Heemstede de eindstrijd plaats. Er werd ge speeld tusschen de le viertallen. Daar D.O.K. een veilige voorsprong had was er van eenige spanning geen sprake. De uitslag was als volgt: Excelsior: 1. 125 in 11 beurten; 2. 77 in 27 beurten; 3. 125 in 29 beurten; 4. 71 in 23 beur ten. totaal 398 caramboles. D.O.K.: 1. 71 in 10 beurten; 2. 125 in 27 beurten; 3. 107 in 29 beurten: 4. 125 in 23 beurten, totaal 428 caramboles. De totaalstand was 30072620 voor D.O.K., waardoor D.O.K. beslag legde op de fraaie zilveren lauwerkrans met 387 caramboles. De serieprijzen werden als volgt gewonnen lé kl. R. Lunenburg, Excelsior, met 56. 2e kl. J. Spek, D.O.K., met 24. 3e kl. Steenkist, Excelsior, met 29. 4e kl. T. Leuven, D.O.K., met 16. Na afloop werden door de respectieve voor zitters de prijzen uitgereikt. Massakamp Groenendaal Heemstede-Vrienden- kring Haarlem. Dinsdagavond heeft de 6e ontmoeting plaats, nu tusschen de 3e viertallen, in Café v. d. Heuvel te Heemstede. Begonnen met een totaalstand van 22702240 weet A. Leuven, Groenendaal, een weinig uit te loopen, J. Dovers (V.) zakt steeds meer af, en een mooie eindspurt wreet de G.-speler een groot deel van den achterstand in te halen. De uitslag was voor dezen avond. Vriendenkring: 74, 93, 100, 100, totaal 367. Groenendaal: 100, 100, 74, 71, totaal 345. Stand na 6 wedstrijden: 26372585 voor j Vriendenkring. Dinsdagavond tusschen de 2e viertallen in het Clubcafé van Vriendenkring. Hoe help ik de Post en mijzelf? „Hoe help ik de Post en mijzelf?" Het Hoofd bestuur der P.T.T. geeft op deze vraag een geestig antwoord, door een boekje met boven- staanden titel te verspreiden, waarin verschil- i lende wenken worden gegeven betreffende de verzending van poststukken. Doch ditmaal niet in den vorm van een aantal reglementen in drogen ambtelijken stijl, doch door middel van prentjes van den bekenden teekenaar Ton van Tast. Op de van hem bekende wijze laat Ton van Tast de Post, die hij afbeeldt als een engeltje met een bestellerspet en een brieven- tasch, verschillende raadgevingen verstrekken omtrent adresseering, plaats van den postzegel op den brief, verzending per luchtpost, wat men te doen heeft bij adreswijziging, enz. Een boekje, dat men niet zonder in te zien in de prullemand weipt, doch met genoegen door bladert, bekijkt, leest, en waar het om te doen is! onthoudt. DE BLOEMENTUIN. Al heeft de maand Februari ons nog wel enkele echt koude dagen gebracht, toch heeft dat de ontwikkeling in de natuur niet veel tegengehouden. Het is integendeel wel goed ge weest, dat vorstje die paar dagen. Het heeft menigeen van overijlde stappen verre gehouden. Maar nu de zon al meer en meer kracht gaat uitoefenen en we ook al meer leven in de natuur gaan waarnemen, wordt het toch ook tijd eens te gaan zien, wat we in den bloementuin zooal kunnen uitrichten. De open ruimte tusschen de vaste planten in het border is natuurlijk al lang door ons omgespit. Dat ligt er nu lekker malsch bij. Hebben we er met het spitten nog geen mest onder gebracht, dan wordt het nu toch tijd dat dit gebeurt. Om nog stalmest te ge bruiken, dat zal wel alreeds te laat zijn. Daarom is het beter nu wat kunstmest te gebruiken. Men zou bijv. gebruik kunnen maken van wat Zwavelzuren Ammoniak, patentkali en superfosfaat. Van elk gelijke deelen en dan per M-. van eljc 20 of 30 gram. In het gras heeft zich het vroegste voorjaarsleven al reeds ont plooid. De sneeuwklokjes en crocussen staan in vollen bloei. De narcissen beginnen te ontluiken. De primula, het Madeliefje en de Arabis laten eveneens de bloemen al zien. Maar als we eens een kijkje nemen in beter gesorteerde tuintjes, dan zien we dat er al heel wat meer te koop is dan een paar oude bekenden. Wanneer we een beschut hoekje hebben bij huis, dan verzuime men niet een groepje van die minder bekende voorjaarsboden aan te leggen. We noemen slechts: Adonis amaruensis, Bergenia ook wel genoemd Megasia Corydalis, Doronicum, Pul- manaria en Omphalodes. Van deze planten bestaan enkele verschillende variëteiten. En wanneer we van deze nu eens een hoekje be planten, dan zullen we zeker daar nog meer genoegen van beleven, dan van vele zomer- bloeiers. Het is juist zoo'n groote aantrekkelijk heid in Februari en Maart al heel wat bloeibaars in den tuin te hebben. Zonder dat we er extra werk voor behoeven te verrichten komen deze planten elk jaar in steeds schoonere vormen te voorschijn en elk voorjaar wordt zoo een nieuwe verheugenis. Natuurlijk moeten er ook wat zomerbloemen in den tuin komen. Elke bloemenliefhebber houdt van afwisseling en zoo zal hij trachten, wanneer de voorjaarsbloeiers hun taak hebben volbracht weer wat andere bloeiende planten in den tuin te hebben. Daarom moet hij nu reeds gaan zaaien. Natuurlijk nog niet in den vollen grond, maar in bakjes onder glas. Hij zal dan een keuze moeten doen uit het groote aantal planten, dat zich aanbiedt. Van de soorten die nu reeds in bakjes gezaaid kunnen worden, noemen we: Aster, Violier, Leeuwenbek, Comos Nicotiana. Petunia, Afrikaan, Verbana, Zinnia. Het zijn meest allen fijne zaadjes, die men voorzichtig uitstrooit en daarna bedekt met een laagje aarde. Men houdt ze regelmatig vochtig en om het snelle uitdrogen te voorkomen be dekken we de bakjes met een glasruit. S. GOODYEAR EN DE BRUGVERBINDING NOORD-ZUID. Zooals onzen lezers waarschijnlijk reeds uit de dagbladen bekend zal zijn, werd door de firma Goodyear op 6 Januari aan Z.E. den Minister van Waterstaat een bedrag van duizend gulden aangeboden als bijdrage voor een spoedige totstandkoming van een brug- verbinding tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk gedeelte van ons vaderland, waarvan de groote noodzakelijkheid wel niet meer be hoeft te worden aangetoond, maar welke ver binding, hoofdzakelijk door gebrek aan vol doende fondsen, te lang op zich laat wachten. Nu zijn wij er ons wel van bewust, aldus schrijft de redactie van het tweemaandelijksch periodiek „Goodyear-Nieuws", dat bovenge noemd bedrag slechts de kosten van b.v. enkele ijzeren binten dekken zal, maar wij hopen, dat onze aanbieding voor de regeering een aanspo ring moge zijn vóór alle andere noodzakelijke werken deze brugverbinding met kracht aan te pakken en tevens hopen wij, dat ons voorbeeld op groote schaal gevolgd zal worden. Daarom wekken wij hierdoor nog eens allen, zoowel handelsondernemingen als particulieren, op om, ondanks de hooge bijdrage, welke de wegenbelasting reeds van ons vordert, ons voor beeld te volgen en een steentje, een balk, of als het niet anders kan een moertje by te dragen in den opbouw van de brug. Met vereende krachten moet en kan de brug er komen. Ook bij de brug, welke wij bij dit artikel afbeelden, de Katerveerbrug, werkte het particulier initiatief krachtig mede. De bedragen, voor dit doel zullen onder ver antwoording in Goodyear-Nieuws, via de Twent- sche Bank te Den Haag aan de regeering wor den overgedragen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 6