INGEZONDEN. Boeken en Tijdschriften. OP REIS. DE BLOEMENTUIN. DE EERSTE HEEM8TEEDSCHE COURANT. 3 FEESTAVOND VAN „DE HANZE." De Hanze, de organisatie van de R.K. Midden- standsvereenigingen hield de vorige week een feestvergadering, waarbij de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" eene gastvoorstelling gaf, en daarbij opvoerde het blijspel in 4 bedrijven „Het kostbare leven", voor rederijkers bewerkt door den heer Gerard Nielen. Het gezelschap heeft nu eenmaal een grooten naam, werd verschillende malen kampioen van de R.K. tooneelwedstrjjden in Nederland, had daarbij nog het genoegen den heer Gerard Nielen zelf een der hoofdrollen te zien vervullen, een avond werd het dus van pret naast werke lijke kunst. En de talrijke leden en genoodigden genoten, en wisten het op prijs te stellen door een veelvuldig applaus. En gelachen is er als nog maar zelden in het R.K. Verenigings gebouw is gebeurd. Mr. Stoeken's band zorgde als afwisseling voor uitstekende muziek. En wat hier niet dikwijls gebeurt, de aanwezigen luisterden en applaudiseerden. Het was ook wel iets heel moois. Mr. T. J. H. Bach, directeur van het Nat. Ilanzebureau hield tusschen het 2e en 3e be drijf een korte maar kernachtige propaganda- rede, de hoop uitsprekende dat vele zich bij dit voor de middenstand zoo belangrijke instituut zullen aansluiten. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL. Voor de vacature als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School aan den Bronsteeweg is door B. en W. de volgende voordracht opge maakt 1. Mej. A, A. Breedveld, tijd. onderwijzeres te IJmuiden. 2. Mej. P. den Baars, tijd. onderwijzeres te Haarlem. 3. Mej. A. W. Stins, onderwijzeres te Alk maar. AUGUSTE RODIN's WERKEN IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. Van 10 Mei tot 10 Juni. Rodinü Hoe heeft deze naam als een Goden klank over Europa geklonken en de kunstwereld beroerd! Hoe groot echter de stilte na zijn dood. En toch, het was de fijne dichter-filosoof, Rainer Maria Rilke, Rodin's secretaris, die zijn prachtige biografie over Rodin laat vooraf gaan met deze inleidende woorden„Rodin war einsam vor seinem Ruhme, und der Ruhm, der kam, hat ihn vielleicht noch einsamer gemaeht. Denn Ruhm ist schliesslich nur der Inbegriff aller missverstandnisse, die sich um einen neuen Namen sammeln." Zoo was inderdaad Rodin de groote eenzame, onbegrepen door de groote schare en allerminst geestelijk gedragen door De denker (voor het Panthéon). geheel een volk, te midden der heftigste stor men van zijn tijd, te midden zijner verguizers, zjjner spotters. De afwijzing voor de „salon" van zijn „Hom- me au nez cassé" ging in zijn jeugd reeds vooraf en eerst tegen zijn 50ste jaar, bij den aanvang dus van zijn machtig werk, dat nog te gebeuren stond. Bij zijn eerste intreden in de wereld met zijn fijne jongelings-gestalte ,,1'age d'airain" met dat schoone gebaar van ontluiken. Het weg vallen der sluiers voor de oogen van dezen jongen man, die aarzelend in het daglicht treedt, begon eerst recht voor Rodin de groote tegen stand, toen men hem beschuldigde een afgietsel te hebben gemaakt van het levende lichaam. Welk een orkaan brak later los over zijn grootsche „Balzac-figuur", die prachtige ge stalte in zijn gesloten mantel, recht opstrevend van de aarde hemelwaarts. De kop alleen is van een machtige expressie en van een geweldige plastische vormenspraak. Na zijn „Eerste mensch", aarzelend en schuchter de wereld binnentredend, zien we zijn De kus. tweede machtiger figuur, Johannes den Dooper, zekerder van stap, aanschrijden over de wereld als de zaaier van een nieuw leven. Daarop volgde zijn „Eva", waarvan men in het Boymans-museum te Rotterdam een af gietsel kan bewonderen. Hier voegde Rodin aan de vele Venussen uit andere tijden een nieuwe toe. Zoo werd de vrouw die in de sculptuur zoo'n voorname rol heeft gespeeld en vaak als het hoogste en verhevenste wezen straalde, tot een Godin gesupprimeerd. Wie kent niet de Venus van Milo, de Mediceïsche Aphrodite en die Knidische van Praxiteles, de Amazonen van Phidias en Polyklet. De Maria's der christelijke kunst; de zwoele Eva's van Rubens; de men- schelijke Saskia van Rembrandt; de raadsel achtige glimlach van die van da Vinei en „le sourire de Reims" van Gaucher. Rodin schonk ons als eersteling van zijn machtig epos zijn prachtige diep-smartelijke Eva. In één machtige greep heeft Rodin de eeuwen saamgevat en de prachtige Fransche traditie logisch voortgezet, waarin zijn kunst een der voornaamste schakels is geworden tusschen ver leden en toekomst. Hij wist klassieke beelden in eigen vorm tot leven te roepen, als Apollo, Danaïde, Ikarus, Niobé, Centauren, Faunen en Nymfen. Niet als het zacht voorbijglijdende zonnelicht, verbeeld in dien slanken Griekschen jongeling in het Vaticaansche Belvédère, is zijn Apollo, maar in den storm, door samengepakten wolken gevaarten plotseling als doorbrekend zonnelicht uitgetreden. Zijn musculeuze Adam is een dei- herschapen slaven van Michel-Angelo Buona- rotti, maar met de vertwijfeling in het harte over het verlorene: het schoone paradijs; en zoo herinnerde Rodin ons aan vele geslachten, die in de vergankelijkheid der eeuwen wisten stand te houden tot op dezen dag. Dat Rodin nimmer volbloed een Griek, een Middeleeuwer of Renaissancist kon zijn, bewijst reeds dat hij om zijn heilige natuuraanbidding een pantheïst is en geen Grieksche animist en polytheïst, noch een middeleeuwsche theïst, en allerminst een dualist der Renaissance, waarin het klassicisme en het Christendom nimmer ver zoend werden. Neen Rodin geloofde als pan theïst in de Goddelijkheid der natuur. „Tout ce qui est dans la nature est beau, puisque c'est vivant". De Natuur, zij' was zijn machtige Godin, die hij aanbad en zoo kon hij meer kosmisch dan ethisch zijn, want zijn ideeën-wereld werd door zijn natuurbeschouwing bepaald en niet door maatschappelijke idealen, ontstaan uit schuld en gewetens-vraagstukken, welke hij nauwelijks kende. Natuurkrachten meer dan zedelijke krachten stuwden hem voorwaarts, en toch was het misschien onbewust of een toevallige overeenkomst dat de groote smart in de oude Heaulmière en in de Burgers van Calais, zijn Penseur, Eva en Johannes den Dooper sociale accenten aanroeren, die wezen op een komend sociaal gebeuren? Wie de vele geïllustreerde boeken over Rodin achtereenvolgens doorbladert, krijgt als eersten indruk een smartelijk wringen van lichamen als van strijdenden; een worsteling van zoekenden naar leven en licht. Afbeeldingen van gevange nen, gekluisterden, aan d'aard gebondenen, trek ken in lange rijen langs ons henen. Een smachtende menschheid der 20ste eeuw, geluk zoekers en verlangenden, zij allen volgen elkander caleidoscopisch op. Het is een mensch heid uit het laatste oordeel. Eer een gevallen menschheid dan die van een Grieksche levens dans of het zekere wachten der Egyptenaren op de komst van het nieuwe leven. Zijn kunst is gelijk een spiegel van een zich bewust- wordende tot leven gewekte menschheid, die als het ware kronkelt en wringt, haar ledematen rekt en strekt om de groote levensreis naar de toekomst te gaan ondernemen. Men mag over deze somwijlen al te zeer barokke en luidruchtige kunst oordeelen hoe men wil: Zij werd geboren uit de ziel der menschheid als noodwendigheid, met de kracht van een vuurwerk opstuwend en even lichtend in korte schittering aan den hemeltrans, den omtrek in gloed zettend, pralend en overbluf fend, ja onvergelijkelijk in technisch kunnen en van diepe menschelijkheid bezield. En zóó was het beeld van Rodin's eigen tijd. THEO VAN REIJN. Bloeimaand 1930, Haarlem. Van ihgeionden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. AAN ALLE EIGENAREN EN LIEFHEBBERS VAN RASHONDEN IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Het is ontegenzeggelijk waar, dat Kennemer- land een zeer geschikte streek is om honden te houden en te fokken. Beter dan in de groote steden kan de hondenliefhebber zijn hond er de zoo noodige vrije beweging geven. Er zijn dan ook tal van honden en meer speciaal rashonden in Haarlem en omstreken te vinden. Echter brengt het houden van honden met zich mede de zorgen voor het geheel van ons afhankelijke dier in de ruimste beteekenis van het woord. Niet alleen in zulke uiterste gevallen als ge boorten en ziekten, doch ook voor de dagelijks wederkeerende verzorging en den omgang met den hond wordt kennis vereischt, die wel is waar door ondervinding verkregen kan worden, doch iedereen weet, dat deze een harde leermeeste res is. Bovendien doen zich nog steeds belemmerin gen voor, die ten nadeele der liefhebberij zijn, zooals hooge belastingen, vrijheidsbeperkende bepalingen en dergelijken, die een schril licht werpen op de verhouding tusschen mensch en hond. Slechts door goede voorlichting is verbetering- te brengen in voor het dier hoogst ongewenschte toestanden en deze verbetering is het meest afdoende te verkrijgen door eene aaneensluiting van belanghebbenden. Ook het tentoonstellingswezen, dat èn het fokken en langs den weg der schoonheid liefde voor het dier aankweeken, bevordert, kan slechts door eene sterke samenwerking tot goede resultaten leiden. Ondergeteekenden, die een voorloopig Comité van Oprichting hebben gevormd, meenen dan ook, dat de liefhebbers in Haarlem en Om streken veel zullen kunnen doen in het belang van den hond door het stichten van eene vereenigïng, die zich ten doel stelt boven genoemde punten o.m. als uitgang te kiezen voor het bereiken van haar doel en noodigen hier mede alle personen, die hiervoor gevoelen, uit om van deze gevoelens blijk te geven door het inzenden van adhaesiebetuigingen in den vorm van visitekaartjes of dergelijke aan één der vijf ondergeteekenden. Het voorloopige Comité van Oprichting: E. POSTHUMA—DOLLEMAN, Groot Bendveld, Bentveld. J. F. VAN ESSEN, Bentveldsweg 3, Bentveld. Dr. D. J. KOK, Raamsingel 28, Haarlem. I. CLARION—DE VRIES, Crayenestersingel 10, Heemstede. N. J. SPOELSTRA, Parallelweg 10, Zandvoort. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. Van „De Zakenwereld" verscheen een extra nummer, gewijd aan de Wereldtentoonstelling voor koloniën, zeevaart en Vlaanische kunst te Antwerpen. Wij kunnen dit extra nummer (Uitg. Weekblad „De Zakenwereld", Damrak 80—81) ter lezing aanbevolen aan allen, die de Antwerpsche tentoonstelling denken te bezoe ken. Het bevat tal van artikelen over de Neder- landsch-Belgische belangen van verschillende deskundigen, die den lezer rondleiden over de tentoonstelling en door de stad, beschrijvingen van de Nederlandsche inzendingen en tenslotte een kaart, die op practische wijze de meest I aanbevelenswaardige route over de tentoonstel ling aangeeft. DE TENTOONSTELLINGEN IN ANTWERPEN EN LUIK. Nederlandsche inzendingen. Ofschoon het eigenlijke reisseizoen niet is aangebroken zullen velen in ons land er toch in de komende dagen op uit moeten en willen. België, onze Zuidelijke nabuur mag zich op be trekkelijk veel natuurschoon beroemen, maar de attractie van België zal in de eerste weken niet juist het natuurschoon zijn, dat intusschen dooi de bezoekers gaarne op den koop toegenomen kan en zal worden. België staat in het teeken van: de tentoonstelling en het jaar, waarin de bevolking van genoemd land zijn honderdjarige onafhankelijkheid viert, zal zeker talrijke scha ren vreemdelingen op Belgischen bodem brengen. Zaterdag, den 26en April heeft de officieele opening plaats gehad van de wereldtentoon stelling te Antwerpen en eenige dagen daarna werd ook te Luik een tentoonstelling geopend. De opening van de Antwerpsche tentoonstelling geschiedde des namiddags drie uur door den Koning en in tegenwoordigheid van de Konin- kljike Familie. De terreinen voor deze tentoon stelling beslaan een groote oppervlakte, na genoeg vijftig hectaren. Op de plaatsen waar zich vroeger Antwerpens vestingwallen hebben bevonden (de gedachte daaraan voert ons terug naar de oorlogsdagen) zullen zich nu de duizen den en tienduizenden bewegen van heinde en ver gekomen, om te zien, te bewonderen wat uit Noord en Zuid, uit Oost en West is bijeen gebracht, laten we zeggen ook als symbool van vrede en samenwerking. Uit den aard der zaak, neemt al wat tot de Belgische afdeelingen be hoort en onmiddellijk betrekking heeft op dit land en zijn koloniën, een eerste plaats in. Maar ook voor de andere deelnemende naties (in totaal zesentwintig) is een groote ruimte ge reserveerd. Of er vraag was naar expositie- ï-uimte! Wat ons land betreft, kan gemeld worden, dat er meer ruimte gevraagd werd dan er gegeven kon worden, zoodat er eenige ge gadigden moesten worden afgewezen. Ons land komt te Luik en te Antwerpen goed voor den dag. Te Antwerpen vooral is onze deelname op het gebied van landbouw belangrijk. De oppervlakte van de Nederlandsche afdee ling beslaat twaalfduizend vierkanten meter, waarop ongeveer honderdvijftig inzenders zullen exposeeren (daaronder zijn o.a. de ministeries van Waterstaat en Koloniën, verscheidene groote gemeenten en ondernemers van verschil lende grootbedrijven (havenbedrijf, industrie, enz.). Een belangrijk deel van de Hollandsche inzending heeft betrekking op onze bloemen en de bloementeelt. Van belang zal ook zijn, wat er te zien is op koloniaal gebied. En wat de andere landen te Antweipen zullen laten zien is veel en velerlei. Wat België zelf betreft, kan gemeld worden, dat er veel werk gemaakt is van de afdeeling Vlaanische kunst. Een der attracties van de tentoonstelling is Oud-België, dat o.m. veel van het oud Vlaanische en bevallige steden schoon te zien geeft, waardoor bijv. Brugge zoo bekend is. En, behalve dat er vele andere attracties op en bij het tentoonstellingsterrein zijn, zorgt het stadsbestuur van Antweipen voor een heele reeks feestelijkheden. De tentoonstelling te Luik, ofschoon van kleiner omvang, toont evenals de Antwerpsche tentoonstelling veel moois, veel interessants. ïe Luik worden o.m. geëxposeerd, (wat met het karakter der stad als centrum van de Belgische metaalnijverheid overeenkomt) machineriën op allerlei gebied, voortbrengselen van de groot industrie, het mijnwezen (ook een Nederland sche inzending-, Zuivelfabricage, electricVeit, enz. Hier te Luik, beslaan de Nederlam. ie hallen een oppervlakte van drieduizend vier kanten meter. Wat ons land betreft, zij gemeld, dat vooral op wetenschappelijk gebied Neder land een belangrijke plaats zal innemen. I> zullen zijn eigen inzendingen van al onze uip siteiten, en onder de inzendingen is er één: „Nobelprijswinnaars". Ons land is klein, maar groot zijn we wat aangaat het aantal Nobelprijs winnaars. We hebben er acht! De tentoonstel ling te Luik zal vooral op het gebied van tech niek en wetenschap zeer veel te zien geven en naar te begrijpen is de bezoekers zal er kennis kunnen maken met de groote vorderin gen, welke op technisch en wetenschappelijk gebied gedurende de laatste jaren verkregen zijn, b.v. om maar'iets te noemen op het gebied van den mechanischen landbouw. Onder de Nederlandsche inzendingen neemt nog een aparte plaats in: de muziekafdeeling. Ook te Luik zullen gedurende de tentoonstel lingsmaanden tal van wetenschappelijke en technische congressen en andere internationale bijeenkomsten gehouden worden, waar de ge leerden, de industrieelen en zakenlieden van vele landen elkaar zullen kunnen leeren kennen en waardeeren. De zomer is op komst. Het zal wel niet te gewaagd zijn te voorspellen, dat ook de Hollanders bij duizenden over onze Zuidelijke grenzen zullen trekken om daar te Antwerpen en te Luik naast veel van eigen bodem veel en velerlei te aanschouwen, dat het product is van intellect, techniek, wetenschap en kunst van vele volkeren. Bloemen op Balcons. Zijn de bakken in orde gebracht en van het goede grondmengsel voorzien, dan staan we voor de vraag, welke planten we er in zullen laten groeien. En dan denken we dadelijk aan de Petunia's. Ook dit zijn zaaibloemen, die echter niet dadelijk in den bak kunnen gezaaid worden. Men doet maar het verstandigst ze dadelijk bij een bloemist te koopen, tenzij men in het bezit is van een paar ramen, waaronder men ze kan voortkweeken. In den kouden grond gaat dat niet en als het al gaat dan krijgt men de bloemen te laat. Nu heeft men twee soorten van Petunia's, n.l. de hangende met kleine bloemen en de Petunia hybrida grandi flora met groote bloemen. De grootbloemige gebruikt men het meest. Daarvan heeft een groote verschei denheid van kleuren en vormen. Daar door kan men er sprekende versieringen mede maken. De achterste rijen bindt men meest wat aan en men laat de voorste over den rand van den bak hangen. De andere plant, die het ook heel goed doet in een bak is de Tagetes, beter bekend onder den naam van Afrikaan. Daarvan ge bruikt men meest de Tagetes patula samen met de kanariekers of de groene Hondsdraf. Zoo kan men ook een heele mooie combinatie verkrijgen met de Zinnia elegans gracillima, die zeer rijk bloeit met een fijn bloempje, terwijl als hangend groen dienst doet de welriekende Lathyrus. De Ilohenzollern aster kan heel goed gebruikt worden in samenwerking met Anjelieren. Voor de asters een rand met Diathus Ileddewigi, dat doet het werkelijk goed. Op minder gunstig gelegen balkons kan men gebruik maken van Goudsbloemen. Een heele mooie variëteit is daarvoor de Valendula grandiflora „Orange King". Als hang- en klimgroen kan men hier gebruik maken van Hondsdraf en Japansche Hop. S.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 3