STAATSLOTERIJ. G. J. SMIT EEN RONDREIS DOOR AMERIKA Fa. GEBRs. REE W\\ n Wed. P. KOOMEM ZOON WW I LU. Prima kwaliteit. Billijke prijzen Gierstraat 39. HAARLEM. Telefoon 1016S. Heemsteedsch Woning- en Taxatie-Bureau VAN HUIS JANSEN B. Th. SANTEN, UCIIIITMI. PREDIKBEURTEN. FEUILLETON. JBurgerlijke Stand. BUITENLAND. Kantoor Raadhuisplein 25 - Telef. 28102 UW ADRES SCHILDERWERK. Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. DAMES! DE EERSTE HEEMSTEEDS(?HE COURANT. Zondag 20 Juli. NED. HERV. KERK (Wilhelminaplein). Voorm. 10 uur: Ds. Korff. KAPEL NIEUW-VREDENHOF (Joh. van Oldenbarneveldtlaan). Voorm. lO'/a uur: Ds. Briët. In beide kerken zal bij het uitgaan gecollec teerd worden voor ,,Het Schulddelgingsfonds Nieuw-Vredenliof". GEREFORMEERDE KERK Koediefslaan. Voorm. 10 uur: Ds. A. Dondorp. Nam. 5 uur: Dezelfde. SCHOOL- EN WERKTUINEN. Woensdag 23 Juli zal op de school- en werk- tuinen aan den Heerenweg een wedstrijd plaats hebben onder de jeugd, waarbij uitgemaakt zal worden, wie de mooiste tuintjes heeft. Verschillende factoren zullen bij de beoordee ling een rol spelen, zooals netheid, stand dei- gewassen, ijver, enz. De jury, die zich belast heeft met de keuring, is samengesteld uit: Mej. Kaars Sijpestein, den heer Dix, hoofd redacteur van het tuinbouwblad „Floralia" en den heer J. Preide, lid der firma Johannes Rozekranz en Zn. De keuring zal plaats hebben op Dinsdag 22 Juli. Woensdagmiddag 2 uur zal de bekendmaking van de prijswinnaars volgen, terwijl dan tevens de prijzen zullen worden uit gereikt. Deze zullen bestaan uit plantjes. Ouders van kinderen, die op de tuinen werken en ook verdere belangstellenden, worden vriendelijk uitgenoodigd om de prijsuitdeeling bij te wonen. Eerstgenoemden hebben dan tevens een pracht- gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van de nuttige en tegelijk aangename ontspan ning, die hun kinderen geboden wordt. HERDENKING GULDEN SPORENSLAG. Een veertigtal leden van de Vlaamsch-Hol- landsche vereeniging „Guido Gezelle" arriveerde Zaterdagmiddag j.l. te Groenendaal, om onder leiding van den voorzitter, Mr. P. W. de Koning, in een feestelijke bijeenkomst den Gulden Sporenslag te herdenken. In dezen slag, die plaats had den Hen Juli 1302, overwonnen de Vlamingen de Fransche ridders, en sinds dien tijd is de 11e Juli een nationale feestdag voor de Vlamingen geweest. Nadat eerst een bezoek was gebracht aan het Manpad-monument, waarbij een der leden de beteekenis er van uiteenzette, begaf men zich naar het Ververschingshuis voor deze gelegen heid versiert met gele doeken, waarop de Vlaamsche leeuw prijkte, alwaar Mr. Fl. Heuvel man een rede hield over Albrecht Rodenbach, den voorganger der Vlaamsche beweging. Mr. W. J. L. van Es sprak vervolgens over „De Dietsche Gedachte". Ook werd nog het woord gevoerd door Dr. J. de Decker, die politieke vraagstukken van den laatsten tijd in nauw verband met de Vlaamsche beweging aanroerde, en een gedicht „Vrijheid", van Cyriel Ver- sehaeve, reciteerde. Réné de Clercq, die mede aanwezig was, droeg gedichten voor. Een en ander werd afgewisselt door muziek en het zin gen van „De Vlaamsche Leeuw" en het „Wilhelmus". Om 10 uur ging het gezelschap per autocar naar Amsterdam terug. GYMNASTIEKCLUB „VOOR ONS GENOEGEN" (V.O.G.). Zij zullen er wel spijt van hebben, zij die niet zijn meegeweest met onze uitstapjes. Wat is het toch een genot een heelen dag in de vrije natuur te zijn, in een vreemde om- ge\ing, waar men niet alle dagen komt Laat ik beginnen bij het begin. Op Zondag 6 Juli j.l. hebben we een wandeling gemaakt met klasse A (meisjes) naar de omgeving van het Naaldenveld. De opkomst was, hoewel niet groot, toch bevredigend. Negentien meisjes kwamen zich melden met rugzak, actetasch of koffertje, waar natuurlijk het 12 uurtje in zat. Om 8 uur had de afmarsch plaats van het Wilhelminaplein en werd de pas er flink ingezet, door Groenendaal, Heerenweg, Manpadslaan, enz., naar het Naaldenveld. We werden lie- gunstigd door prachtig weer, wat we den geheelen dag hielden, terwijl een vroolijk wijsje van zang en mondorgel de stempiing verhoogde. Na 2 uur gewandeld te hebben hadden we ons eerste doel, n.l. de „Vijf hooge boomen" (er staan er nog maar vier), bereikt. Daar werd de uitrusting afgelegd en genoten we van een welverdiende rust. Lang duurde het echter niet (want jonge beenen zijn niet gauw moe) of er werd al gespeeld met ballen, die we hadden meegebracht. We hebben ons moe gespeeld en toen dan het horloge 12 uur aan wees en we gingen zitten, lieten we ons de boterhammen best smaken. Na de „koffie" werd nog even nagerust en toen werd opgestapt naar het vijvertje achter Maria-hoeve. Het is daar een heerlijk zitje. Daarna werd er weer gespeeld tot dat het tijd werd voor de afmarsch. De terugtocht ging niet zoo snel, wat eenigszins te verklaren is. Om het uur werd een rust gehouden en het mondorgel zorgde voor het tempo. Om 7 uur waren we weer op welbekend terrein bij het molentje. Ons tweede uitstapje op 13 Juli j.l. zou be staan uit een fietstocht voor klasse B (meisjes) naar Bussum en Valkeveen. Slechts 5 meisjes waren aan de „start". Ik kan niet anders zeggen, het waren de flinksten, alleen al omdat ze het aandurfden. Om even over zeven reden we af en om 9 uur. hadden we Amsterdam achter ons. De heer Kouw heeft ons langs een prachtigen weg, vol afwisseling in natuurtafreelen, over Duivendrecht en 's-Gra- venland naar Naarden geleid en vervolgens naar Valkeveen aan het strand. De badpakken waren niet vergeten, de rest laat zich begrijpen, ik behoef daarover niet te spreken. Aan den rand van het bosch hebben we ge luncht en zijn daarna vertrokken naar de heide, die hoewel nog niet in bloei, toch altijd een prachtig speelveld biedt. Ook daar is genoten van spel, zang en muziek. Om 4 uur werd weer opgestapt en de terug tocht aanvaard en om 9 uur waren we weer te Heemstede gearriveerd. Dit uitstapje heeft beslist aan zijn verwach tingen beantwoord. Geen bandenpech, alleen één losse hak van een damesschoen heeft ons even verrast. We waren echter op alles voorbereid, dus verstoord heeft het ons uitstapje niet. We hopen een volgende keer méér deelneem sters te krijgen, terwijl de klasse A (jongens) na de vacantie nog een beurt krijgt. H. RADHUIS HEEMSTEDE In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 7 tot en met 12 Juli 353 douche- baden en 39 kuipbaden genomen Aan 4 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 ü!ir. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussehen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 15 Juli 1930. Th. van Dijk, Glipperweg 78. B. M. Berge- furt, Van Süngelandtlaan 30. G. E. V. L. Beekman, Rembrandtlaan 36. B. W. Gerrit sen, Glipperweg 59d. A. J. II. Röpke, Java- laan 45. C. van Mourik, Borneostraat 49. J. J. Suerink, Bilitonstraat 2. N. Noorlander, Hugo de Grootlaan 10. -E. A. van Beinum, Jb. van Ruisdaellaan 42. M. J. Korpershoek, Nic. Beetsplein 5. W. Jesse, Javalaan 8. C. van Amerongen, Jan van Goyenstraat 14. G. de Jongh, Const. Huygenslaan 4. J. G. Ruth, Camplaan 1. J. E. Sanders, Eschdoorn- kade 9. 6.) Langs de inderdaad uitnemende auto-wegen in Amerika vindt men, telkens vlak naast elkander, legio benzine-stations van concur- reerende maatschappijen; een dezer had, bij wijze van reclame, een klein auto-kerkhof inge richt, en vóór de wrakstukken een kruis ge plaatst met het opschrift: Indien de eigenaar ónze benzine had gebruikt, zou deze auto thans niet op dit kerkhof rustenIn het stadsbeeld van Washington mist men de luid-schreeuwende courantenventersmen koopt hier rustig zijn courant aan een der vele stalletjes, welke geheel zonder toezicht zijn en waar men het geld in een bakje werpt; dit z.g. honor-system is wel merkwaardig in Dollarland. De Amerikaan abonneert zich bijna nimmer op een blad; hij koopt telkens de courant welke het eerst uit komt. Vandaar de wedloop tussehen de bladen om met belangrijk nieuws het eerst te ver schijnen ;vandaar ook, dat het ochtendblad reeds den vorigen avond, het avondblad reeds des morgens wordt rondgevent. Een Ameri- kaansche courant is een heele bundel papier; een Zondagochtendblad overschrijdt spoedig honderd pagina's. Men ziet op Zondagmorgen den Amerikaan met zijn uitverkoren blad naar huis wandelen; het geheele gezin vindt er wat Ec:iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiuiiii!iiiiiiaii van zijn gading in en blijft vele uren in de lectuur verdiept. Washington verlaat men slechts noode. Vooral ook, omdat van hier uit de groote zijsprong naar het Westen moet worden gemaakt, hetgeen beteekent: talrijke uren tussehen de wielen. Maar een Amerikaansche express-trein is geheel op deze lange afstanden ingericht, is en rijdend hotel. Wij verlieten Washington met The Liberty Limited; toen wij uit dezen luxueusen trein stapten, waren wij te Chicago Chicago! De stad zonder verleden, maar met een machtig heden en een groote toekomst. Nog slechts vijftig jaren geleden was het een on- beteekenend dorpje; thans is het de tweede stad van Amerika, met ruim drie millioen inwoners. Gelegen in het hart van Noord-Amerika, aan het geweldige Michigan meer, staat het niet alleen als handels-, doch ook als industriestad voor on begrensde expansie-mogelijkheden. Chicago is een belangrijk spoorwegknooppunt24 hoofd lijnen komen hier tezamen; het aantal in- en uitgaande treinen bedraagt ruim 1500 per dag; de ruim 120 stations, waaronder 8 hoofdstations, zijn door verscheidene ringbanen onderling ver bonden, terwijl het goederentransport door af zonderlijke tunnels geschiedt. The Loop, de City van Chicago, geldt als de drukste stadswijk ter wereldsnelle bovengrondsche electrische treinen, subways, trams en bussen vervoeren de massa's, welke in deze zakenwijk hun dage- iijksch werk vinden, naar en van de op tientallen kilometers afstand gelegen woonkwartieren. Aa de zijde van het meer vormen de talrijke skyscrapers langs de onafzienbare Michigan Boulevard een imposante skyline; vooral des avonds krijgt men hier onvergetelijke indruk- Geboren: J. Th. Hoesv. d. Linden z.S. VossBakker z.M. E. ThielKrause z.A. G. MenseHoogenstein d.: A. W. Bermanv. Weerden d.P. Ch. RoozenRoosen z. Ondertrouwd: H. Heitlager en E. A. Vring; J. D. Heeringa en A. H. G. Levert. GetrouwdA. v. Hinte met M. M. Beckmann G. E. v. d. KaayT. v. d. Meijden. Overleden: Ca. Aa. Meiman 40 j„ echtgen. P. G. Smit. PALESTINA. Van algemeene bekendheid zijn de moeilijk heden der Engelsche regeering in Britsch-Indië. En niettegenstaande de pers alle mogelijke be richten brengt omtrent de groote vriendschap tussehen Engelschen en Egyptenaren, weten wij maar al te goed, dat ook daar strijd ieder oogen- blik verwacht kan worden. Het heeft er den schijn van, dat de Joden in Palestina van het geheele zaakje de dupe zullen worden. Dat Engeland, om zijne millioenen Mohammedaan- sche onderdanen te vriend te houden, deze Joden zal opofferen. Zal vernietigen hun werk, onder zoo moeilijke omstandigheden verricht. Aan de Arabische delegatie, eene verzameling van allerlei minderwaardige elementen, is het n.l. gelukt de Engelsche regeering zoover té brengen, dat deze een besluit heeft uitgevaar digd, waarbij voorloopig alle immigratie wordt stopgezet. Een maatregel, welke uitsluitend tegen de Joodsche arbeiders gericht is en waar door het het Joodsche volk in Palestina on mogelijk gemaakt wordt zich te vermeerderen, een nationale woonplaats op te bouwen. Ook de aankoop van grond door de Joden wordt daar door stopgezet en zelfs zal de met zooveel zware opofferingen gekochte grond komen braak te liggen. Want het treurige gevolg van den strijd tussehen Arabieren en Joden is mede geweest, dat er vele Joodsche landbezitters zijn, die liever het geld, dat zij voor den land-aankoop hebben uitgegeven willen verliezen dan één Arabischen arbeider in dienst te nemen. Van economisch standpunt bezien bestond er voor de Engelsche regeering geen enkele reden aan de Joodsche arbeiders den toegang tot het land te weigeren. De Joodsche kolonies kwamen handen te kort, de kolonisatie breidde zich voortdurend uit en er was een waar gebrek aan arbeidskrachten. Bovendien is het immigratie verbod ook in strijd met de voorwaarden, waar onder Engeland het mandaat over Palestina op zich nam„dat de Engelsche regeering tot taak had de Joodsche immigratie gemakkelijk te maken". Het regent natuurlijk van Joodsche protesten; de protestvergaderingen worden door duizenden bezocht. De Joodsche nationale raad heeft reeds eene algemeene werkstaking aangekondigd; een middel, dat de Arabieren al zoo vaak met succes gebruikt hebben. Het is echter zeer de vraag of hiermede door de Joden ook het gewenschte succes verkregen wordt. De Engelsche regeering gaat eerder voor roof en moord uit den weg, welke de acties der Arabieren doorgaans ver gezelden. Er komt nog bij, dat de zege, welke de Arabieren ten koste der Joden behaald heb ben, door deze laatste niet zoo gemakkelijk zal worden prijsgegeven. De eenigste macht, welke nog in staat zou zijn de Joden ter hulp te komen is de Volken bond. Maar het komt ons voor, dat zij ook hier van niet zooveel te verwachten hebben. Enge land is zeer machtig in den Volkenbond; het heeft zoovele stemmen en het Joodsche volk heeft maar weinig vpenden; de laatste gebeur tenissen hebben dit maar weer eens al te duide lijk bewezen. Zooals we in den aanvang zeiden is de houding der Engelsche regeering tegenover de Joden toe te schrijven aan de vrees voor hare Mohamme- daansche onderdanen. Laten wij evenwel de Engelsche regeering zelf aan 't woord. „De regeering", zoo schrijft zij, „heeft bepaald, dat de politiek welke zij in Palestina zal volgen, de ken. Hier bevindt zich ook Tribune Tower, op welks 35ste verdieping men een prachtig pano rama heeft. Het gebouw is de zetel van de „Chicago Tribune", de grootste courant ter wereld; de oplaag bedraagt 800.000 per dag en 12.000.000 des Zondags. Dit machtige couran- tenbedrjjf, dat in alle Europeesche hoofdsteden een permanenten staf van redacteuren en dui zenden correspondenten over de geheele wereld heeft, verzorgt o.m. per radio de scheepscourant van de meeste Oceaanstoomers. Buiten The Loop is de stad zeer uiteengebouwd, hetgeen de afstanden buitengewoon groot maakt; de huis nummers der avenue's, welke vanaf The Loop in Noordelijke en Zuidelijke richting beginnen te tellen, loopen dan ook op tot vijf cijfers, zoo dat men b.v. op Western Avenue kan wonen op No. 19820 Zuid of No. 14631 Noord! Nadat men in een auto uren achtereen heeft rondgereden, kr(jgt men het gevoel alsof er nimmer een einde komt aan deze huizen- en fabriekenmassa's... Chicago is over de geheele wereld bekend als „Packing Town", de stad der vleeschindustrie. Een introductie stelde ons in staat, een bezoek te brengen aan Swift Plant,'een der vijf groote export-slachterijen (the big five), welke 55.000 employe's in dienst heeft. Gansche kudden vee worden hier eiken dag geslacht; varkens 800 a 1000 per uur! Men kan de bewerking volgen vanaf het oogenblik, dat, elke vier seconden, een. brullend dier aan den transportband wordt ge hangen en aldus een zekere dood tegemoet wordt gevoerd, tot twintig minuten later het vleesch, keurig afgewogen en door ambtenaren van het Gouvernement geïnspecteerd, in de koelkelders wordt opgehangen, of aanstonds 1 wordt ingeladen in de eigen spoorwagons, van toekomst der andere volksgroepen niet in gevaar zal brengen en heeft daarom met het oog op de aanbevelingen der Commissie van Shaw, Sir John Simpson naar Palestina gezonden om de kwesties van land en immigratie te onderzoeken I en hiervan rapport uit te brengen. Opdat niel- Joodsche belangen niet benadeeld zullen worden door het uitstel, dat uit den aard noodig is voordat een bepaald besluit in overeenstemming met Sir John's rapport genomen kan worden, zjjn thans bepaalde maatregelen in overweging, om zoo spoedig mogelijk de belangen der land bouwbevolking te beschermen en zijn tijdelijke maatregelen genomen om ervoor te waken dat de tusschenperiode de immigratie de econo mische toekomst van het land niet in gevaar zal brengen." Gaarne willen wij gelooven, dat Engeland voor moeilijkheden stond, maar dat de oplossing hiervan moest worden gezocht in het, zij het dan ook voorloopig, weren van nijvere arbeiders, waar zoo zeer behoefte aan was, is voor ons op zijn minst genomen hoogst twijfelachtig. Intusschen is het interessant te zien, wat de Volkenbond zal doen. II. biedt aan woningzoekenden te Heemstede en omstreken de grootst mogelijke verscheiden heid. Alle gewenschte inlichtingen kosteloos. J. C. van Oostzanenlaan 10 b/d, Blauwe brug HEEMSTEDE. TELEFOON 28681. VOOR VAKKUNDIG EN BILLIJK AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meeaterlottelaan 12. Telefoon 16468 •HlllllltllllllllllllllMlli Het bakende ADRES voor permanent wave I 7.60, permanent wave lanp haar 110.Watergei! a 10.90, Onduleeren 10.50, Knippen 10.40 18 THANS BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBEN8, Pnmeskapper. LAAT UW ADMINISTRATIE BEHANDELEN DOOR SCHOUWBROEKERSTKAAT 7, Halte Koediefslaan. Voor Amsterdam O.Z. Voorburgwal 326 328. Tel. 31260 MAANDAG A.S. TREKKING. Koopt nog heden „Alro" Oblig. met Ongev. Verz., uitloting a pari volgens aanwijzing der Ned. Staats loterij, verkrijgbaar a f 3.60 per 1/2oste, bij ASS. KANTOOR „ALRO", Raadhuisstraat 90 Heemstede. welke deze firma er ruim 6000 bezit. Deernis wekt de aanblik van een kudde schapen, welke ter slachtbank wordt geleid; hun leider wordt naar binnen gelokt, en de angstig blatende dieren, welke hem in blind vertrouwen volgen, voltrekken daarmede hun doodvonnis... Zonder ling doet het aan, te midden van deze omgeving, een radio-studio aan te treffen; de fabriek heeft namelijk een eigen zendstation, en tussehen de muzieknummers door worden de producten der firma aanbevolen, ja kan men wellicht de doods kreten van het slachtvee hooren. Neen waarlijk, deze ongebreidelde vrijheid op radio-gebied in Amerika heeft ook haar schaduwzijden! Van Chicago ging de reis naar Detroit, het industrie-wonder. Zeer gunstig uit verkeers- oogpunt gelegen, ontwikkelde het zich in korten tijd tot een millioenen-stad met een bloeiende industrie, en steeds groeit het elke week aan met geheele straten tegelijk. Het sterkst is er de automobielen-industrie vertegenwoordigd deze telt niet minder dan 25 fabrieken, welke per jaar 4 millioen auto's vervaardigen. In de grootste dezer fabrieken, die der Ford Motor Company, zijn niet minder dan 150.000 men- schen werkzaam. De geweldige automobielen productie heeft in weinige jaren tijds het gansche verkeersbeeld in Amerika gewijzigd geen stad waar niet tienduizenden auto's langs de trottoirs parkeeren, geen hofstede waar niet tenminste een Ford voor het huis staat; zelfs de cowboy heeft zijn vurig rossinant voor een prozaïsche auto verwisseld! (Wordt vervolgd.)

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 2