„DE KINDERVRIEND" 101. mimmi J ZOON - HEEMSTEDE, Teint 20312 Melkinrichting J.P.v.Staveren Vergaderingen, Bruiloften en Partijen. Bezoekt den Nazorgbazar Jac. Roest Zn. J. J. LAMME BLOEMBOLLEN voor Kamer en Tuin Eerste Haarlemschc Dienstverrichting KENNEL KLEIST Op het Deneneiland in 1897. Nee maar, is dat wat? Eerste Heemsteedsche Groenten- en Fruithandel Hötel-Café-Restaurant Nieuwe sorteering moderne Raadiiuisstraat 18 M 28113 Heemstede. LAAT UW SCHOEISEL Eskens Rund-, Kalfs- en Varkens Vieeschhouwerij Sterke Schoolhousen In alle maten MAG1ZIIN „DE LEIOSCHE VlURT". Zandveoilschelaan I5S 6 RAT IS HANDLEIDING bij elke bestelling op BLOEMBOLLEN om te vervroegen. Telefoon 10290 Campiaan 11 - Heemstede Eerste Heemsteedsche Courant. Speciaal adres voor duin- en kleiaardappelen. Binnenweg 27 - Telefoon 28161. „LOMMEROORD" Pension voor alle soorten huisdieren PEDICURE MANICURE. Metselaar-Schoorsteenveger voor hulpbehoevende zwakzinnigen, blinden en ge brekkiger uit Haarlem en Omgeving op 18, 19 en 20 September van 25 en S—10 uur/ Concertgebouw te Haarlem-Vele attracties. Zocherstraat 88 Haarlem Inrichten en bijhouden van Administraties Opmaken van Balans en Inventaris. Adviezen in belastingzaken en belegging. BILLIJKE CONDITIËN. vakkundig en billijk repareeren door M. GEERLINGS, Teslastraat 20 WerkplaatsEdisonstraat hoek L. Vaart M. Kwakelbrug Speelgoedmagazijn Doelstr. 31 bij de Gr. Houtstr. Specialiteit Worst en Fijne Vleeschwaren. Telefoon 10287. KRUIERIJ en TAPIJTKLOPPERIJ Nieuwe Kruisstraat 8 Levert U dagelijksch versche volle melk. Los en in flesschen Karnemelk, Slagroom, Karnemelkspap, Melk- Yoghurt, Kaas en Eieren Opgericht 1888 Telefoon 28229 Uitgebreide voorzorgsmaatregelen vöör Andrée's opstijging. „De weg naar de Pool is vrij VOOR DE JEUGD. Zulke heerlijke druiven voor 40 cent per pond, en dan die meloenen, peren, appelen, perziken, sinaas appelen, zoo mooi, zoo lekker en zoo billijk, en dan die groenten, zoo'n verscheidenheid vindt je toch maar alleen bij Bezorging door twee wagens. Heerenweg 86 Heemstede, hoek Kerklaan Verrukkelijk zitje op Uw Wandel- of Autotochtjes, des avonds verlichte, groote tuin met heerlijk uitzicht. Ruime serre met gezellig interieur. Geheet part Restaurant. Heerlijk verblijf voor weekends en tijdens uw vacantie GROOTE en KLEINE ZALEN disponibel voor Zondags prima strijkje. GEEN DANSEN. E. TH IEL, Eig. Tevens TE KOOP: Ruwh. Foxterriers, Spaniels, Bouvier, Iersche Setter, Pinchertjes enz. HOUTVAARTPAD 206, Haarlem 7llctor K I 11 N GEDIPLOMEERD £.UalCI l\ L IJ 11 VERPLEEGSTER SPREEKUUR dagelijks 1—3 uur. Adriaen van Ostadeplein 3, HEEMSTEDE. TELEFOON 28371. A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Ridderstraat 18 HAARLEM Telefoon 13310. Schemerlampen BEWAREN VAN BONT. VERTROUWD ADRES voor het moder- niseeren en re pareeren van alle soorten BONT WERKEN Mantels op Maat Groote sortee ring VOSSEN, MARTERS en VELLEN. De Herfst- en Winter Collectie van prima ENGELSCHE STOFFEN ontvangen. COUPE EN AFWERKING GEGARANDEERD. van Oosten de Bruijnstr. 201 bij Schoutjesbr. Levert uitsluitend 1ste kwaliteit tegen concurreerende prijzen. naast Café-Restaurant „Boekenroode". De tijd om deze te planten, breekt aan. Wij hebben een voorraad van alle soorten in prachtige kwaliteit, tegen zéér lage prijzen. Een uitvoerige prijscourant zenden wij U op aanvraag gaarne franco toe OPRUIMING Ir VAN RESTANTEN Wat de ballon zoo al meevoerde. yy Terwijl allerwegen met de grootste belang stelling wordt uitgezien naar nadere bijzonder heden betreffende de zoo noodlottig afgebroken wetenschappelijke luchtreis, door Andrée en de zijnen in 1897 ondernomen, zal ongetwijfeld ook levendige belangstelling wekken, hetgeen door een ooggetuige te boek werd gesteld over het geen zich op het Deneneiland afspeelde, alvo rens het heldhaftige drietal, Andrée, Strindbcrg, Fraenkel, het luchtruim inging. De vorenbedoelde ooggetuige is de Fransch- man A. Machuron, die in het voorjaar van 1897, te Parjjs, samen met zjjn oom Henri Lachambre en Lair, luchtvaartkundige aanwijzingen had verstrekt aan Andrée, Fraenkel en Svedenborg, voor den opnieuw voorgenomen tocht naar de Noordpool. Zooals velen zich zullen herinneren, was een jaar tevoren reeds een poging gedaan, om van het Deneneiland af, per luchtballon de Noord pool te bereiken, doch, nadat alles geheel en al in gereedheid was gebracht en de ballon reis vaardig stond, had Andrée, in verband met de ongunstige weersomstandigheden, het plan moe ten opgeven. Twee maanden had men toen te Spitsbergen vertoefd, doch Andrée was er de man niet naar, om het groote studieplan, het geen een deel van zijn levenswerk uitmaakte, spoedig op te geven, en zoo vertrok het gezel schap dan in de Meimaand van 1897 opnieuw naar het Deneneiland, waar men den 30sten Mei aankwam. Voor de nu volgende bijzonderheden putten wij uit het zeer interessante verhaal, hetwelk Machuron van het tweede verblijf op het Denen eiland geschreven heeft en hetwelk, tezamen met de beschrijving van den eersten tocht, sa mengesteld door Henri Lachambre, onder den titel „Per luchtballon naar de Noordpool" in het najaar van 1897 door de firma A. W. Sijt- hoff, in het Nederlandsch vertaald, werd uitge geven. Bij aankomst op het Deneneiland bleek, dat de loods, waarin de ballon geborgen zou moeten worden en welke van de vorige proefneming nog was achtergebleven, betrekkelijk maar wei nig geleden had. Binnen twee weken na de aan komst hoopte men den ballon in dien lood3, „Ballong-hus" geheeten, waar te kunnen op bergen. Door allen werd krachtig gewerkt aan de voorbereidende maatregelen, om, wanneer de wind uit gunstige richting dus uit het Zuiden zou waaien, zoo spoedig mogelijk te kunnen opstijgen. De postduiven, eigendom van den oud postdirecteur Uno Godenhejlm, werden weer ondergebracht op den zolddr van het „huisje van Pike", waar zij ook het vorige jaar gehuis vest waren geweest. Als ontspanning na de vermoeiende werk zaamheden, gingen sommige leden van het ge zelschap tegen het avonduur op de jacht. Reeds twee dagen na de aankomst wist Strindberg een zeekoe neer te leggen. De matrozen hadden andere ttjdpasseering bedacht, waartoe men vooral tijdens de op handen zijnde Pinksterda gen volop gelegenheid had. Zij bestegen een berg, vlak achter Ballong-hus, en als zij op den top waren aangekomen, lieten zij zich van een hoogte van 200 meter naar beneden glijden, en dat wel in zittende houding, waarbij sommigen telkens hun evenwicht verloren en een tuime ling in de sneeuw maakten. Voorloopig waren de belangrijkste werkzaam heden: het in orde maken van het in Stockholm vervaardigde gasapparaat. Dit apparaat zou 150 A 200 M3. gas per uur kunnen leveren, doch Andrée wilde op zijn hoogst slechts 60 M3. per uur maken, teneinde een gas te verkrijgen, dat al den tijd had, goed gewasschen en gezuiverd te worden. Den 22en Juni was de vulling van den ballon geëindigd; en den volgenden morgen wapperden twee Zweedsche vlaggen triomfan telijk van Ballong-hus. Maar voor het vertrek was er nog heel wat te doen; allerlei schijnbaar onbeduidende werk zaamheden, welke niettemin zeer veel tijd vor derden. Een werkje, dat de grootste zorg vereischte, was het beproeven van den ballon op zijn gas- dichtheid. In zijn reisverhaal schreef Machuron hierover den 26sten Juni het volgende: „De ingenieur Stake heeft gisteren den dag doorgebracht met breede repen stof te prepa reeren die, gedrenkt met loodacetateu, zwart worden gemaakt op de plaatsen van aanraking met het zwavelwaterstofgas. Op de naden vaa oen ballon aangebracht, kunnen wij de minste openiDg, waardoor gas kan ontsnappen, ont dekken. De toepassing van dit middel is echter zeer lastig en eischt veel voorzorgen. Om op den ballon te komen, heeft men de uiteinden van een kabel dwars over de middellijn van de loods vastgemaakt aan de twee hoogste punten van het dak. Een katrol, houdende een dubbel koord, schuift over den katrol; men zet nu een voet in het touw en laat zich door de lucht naar den ballon zweven. Wil men terug, dan brengen de twee mannen de katrol terug door middel van een takel. Een paar matrozen zijn va.n mee ning, dat het afdalen langs de mazen van het net sneller gaat. Wij werken met ons achten en soms met ons tienen op den ballon onder allerlei geforceerde gymnastische toeren, om ons staande te houden aan de touwen van het net. De matrozen, aan deze soort excercitie zeer gewoon, loopen over den ballon heen, alsof het niets ware. Ik wi! gaarne bekennen, dat ik mij op het eerste oogenblik duizelig gevoelde. Het is een vreemd schouwspel, die mannen bezig te zien boven op den gevulden ballon; het feit is zonder weerga in de geschiedenis 5er luchtvaartkunde. Het werk moge veel tijd vorderen en moeilijk uitvoerbaar zijn, het succes is dan ook vol komen. Zeer kleine scheurtjes, die wrj ontdek ken, worden dadelijk met veel zorg gestopt". Maar er mocht ook wel alle zorg aan den bal lon besteed worden, als men weet, hoe groot gemiddeld het gasverlies was. Toen het gewel dige luchtvaartuig 5 dagen geheel gereed stond om op te stijgen, had het gasverlies reeds c.a. ISO M3. bedragen. En de ballondichtheid was ook een groote factor in verband met hetgeen zoo al moest worden medegenomen. Hierover schreef Machuron den 29en Juni: „Het in orde .naken van het schuitje is bijna ten einde; een groot aantal voorwerpen heeft er een plaats gevonden, zooals: instrumenten, kompassen, sextanten, verrekijkers, fotografi sche toestellen en benoodigdheden, keukenge reedschap, lampen en electrische batterijen, ge neesmiddelen, ammunitie, enz. Het kleinste vakje heeft zijn bestemming en nu blijft er nog ruim plaats over voor een rustbed en bonter: omkleedsels. Dr. Lembke zorgt er voor, dat alles een plaats vindt in zakjes van sterk linnen vervaardigd en onderling zóó verbonden, dat het geheel een lan gen zek vormt. Op dit manier worden 36 zakjes van gelijke grootte, 750 kilo's levensmiddelen bevattend, boven den draagcirkel aan 36 op- bangkoorden oevestigd. Andrée neemt slechts voor 4 mnd. proviand mee, daar hij dit voldoen de acht. Ingeval van overwintering zu'len hun wapenen nieuwsn voorraad «moeten leveren; en op zijn patronen wijzend, zei hij glimlachend: „Ziehier gecondenseerde levensmiddelen". De overblijvende proviand wordt ordelijk in 't huisjes van Pike opgestapeld; het is zulk een enorme hoeveelheid, dat men er gemakkelijk een geheele equipage gedurende een jaar van zo i kunnei. onderhouden". Uit andere mededeelingen van Machuron blijkt, dat zeer nauwkeurig het opstijgings vermogen van den ballon berekend werd, waar door men tot de conclusie was gekomen, dat deze ongeveer 1700 kilogram ballast kon dra gen en dat hjj minstens 30 35 dagen zweven de zou kunnen blijven. Echter kan deze tijd duur ingeval van nood verlengd worden, door de zeilen en verschillende nutteloos geworden onderdeelen op te offeren, zoodat ten slotte bflna 50 dagen in de lucht vertoefd zou kunnen worden. Op 30 Juni nog steeds was men bezig met de noodzakelijke voorbereidingen schreef Machuron: „De heer Andrée vraagt onze opinie over de omstandigheden, waaronder de ballon zal op stijgen, want de groote moeilijkheid is, hoe men het gevaarte, zonder dat het weefsel bescha digd wordt, door het hout' van het gebouw, omhoog zal krijgen. Ieder geeft zijn meening ten beste. Besloten wordt o.a., dat alle uitste kende gedeelten der loods, welke den ballon zouden kunnen beschadigen, zullen worden omkleed met een dikke laag vilt. Op die ma nier wordt de stof het beste gespaard." Al den tyd, welken men op Spitsbergen had doorgebracht, had de wind uit het Noorden gewaaid. Dit vond Andrée een goed voorteeken, daar hij zeker meendo, dat hierin spoedig ver andering moest komen, welke zich in de at mosfeer der Poolstreken zou doen gevoelen. „6 Juli 1897. Eindelijk waait de Zuidenwind, de lang verbeide! Het stormt. De regen heeft opgehouden, groote wolken verspreiden zich naar het Noorden; binnen enkele uren zullen de luchtreizigers kunnen opstijgen. Alles ls weldra gereed; voor het afbreken van de loods wacht men slechts op de bevelen van den heer Andrée. Hij neemt de richting van den wind op, zooals die wordt aangeduid door de verschillen de windwijzers en vergelijkt die windrichting met de richting der wolken; de barometer on dergaat een veel te snelle daling en men zal moeten opstijgen bij een langzame en aanhou dende depressie. Maar... na twee uren komt de heer Andrée ons met vaste, kalme stem mede- deelen, dat hij vandaag n i e t zal opstijgen, om dat de wind, hoewel voor het oogenblik gun stig, niet lang aldus zal blijven. Het spijt hem ontzettend, maar door vandaag op te stijgen, zou hij het welslagen der expeditie in de waag schaal stellen." De nu volgende dagen stelden Andrée vol komen in het gelijk; het werd zeer ongunstig weder met kouden mist en regen Den avond van den lOen Juli houdt de regen op en wordt de lucht helder. En dan komt de laatste datumvermelding in het dagboek van Machuron, n.I. de sindsdien historisch geworden Zondag, 11 Juli 1897. Wij laten dan nog even Machuron aan het woord, die toenmaals weinig heeft kunnen vermoeden met welk een gretigheid vele jaren later van al deze bijzonderheden nota genomen zou wor den. „Harde wind uit het Zuiden. Zou het dezen keer ernst zijn? Of zullen wij wellicht weder beschaamd worden door een valsche hoop „De heer Andrée en zijn reisgenooten be schouwen lang en aandachtig de verschillende instrumenten op eiken observatiepost; de ge steldheid van den dampkring schijnt gunstig. Het waait zóó hevig, dat het houten gebouw onder onze voeten kraakt en nu en dan vrees ik, dat het zal instorten en den ballon verplet teren; maar de constructie, schijnbaar licht en dicht, is zeer soliedc, waarvan reeds vroeger de overtuigende bewijzen zijn geleverd. „Na de verschillende preparatieven genomen te hebben, keert de heer Andrée naar zijn ob servatiepost terug; het resultaat is gunstig, de richting van den wiriB d I dcljk te bepalen en toch geeft hij geen bevel tot vertrekken. Dezen keer wil hij n.I. niet alleen de verantwoorde lijkheid op zich nemen en vraagt daarom het oordeel zijner tochtgenooten. Voor ons, achterblijvenden, zooals de heer Svedenborg en ik, is het zeer moeilijk een opinie uit te spreken. De heeren Fraenkel en Strind berg wenschen beiden vurig vandaag op te stij gen. Waarop zou men langer wachten? Eindelijk klinkt het uit den mond van den heer Andrée„Het vertrek is bepaal d". „wy gaan terug aan boord der „Svensksund", waar de matrozen, in groot tenue en in tegen woordigheid der officieren, een korte gods dienstoefening hijwonen, nadat eerst, zooals iederen Zondag, revue is gehouden. Zoodra het besluit is bekend gemaakt, commandeert kapi tein Ehrensvfird, zich onmiddellijk te verklee- den. Twee Noorweegsche zeilers, uit het Noor den terugkomend, zeilen de baal binnen en wil len het anker uitwerpen vóór Ballong-hus. Sig nalen v/orden gewisseld en men beduidt hen, dat de ballon binnen enkele uren zal opstijgen en verzoekt hun, vrijen doortocht te laten. „De werklieden zijn gereed; ln sloepen komen zij reeds naar den wal. De timmerlieden en een ploeg matrozen beklimmen vlug de loods en nemen met ongelooflijke snelheid het noordelijk gedeelte weg. Het ls 11 uur in den morgen; de heer Andrée staat voor de loods, op alles toe ziend. Zijn hevelen, met donderende stem door de spreektrompet gegeven, klinken kort en volgen elkaar snel op. Men hoort niets dan het kraken der losgemaakte binten en der hou ten paneelen, die op den grond te pletter val len". Weinige uren later is het oogenblik van afscheid gekomen, een afscheid, dat op alle anawezigen een diepen indruk maakt. Hoe tragisch doet het thans aan, te lezen wat Machuron toenmaals schreef, toen hij den reus- achtigen ballon in het luchtruim zag zweven: „De weg naar de Pool is vrij, geen bezwaren zijn meer te overwinnen, niets dan de zee, de eindelooze ijsvelden en het onbekende. Wij zien elkander aan en lezen iets ln elkander's blikken, waarvoor ik geen woorden zou weten te vinden; onwillekeurig sluiten wy ons dich ter bij elkaar aan. „Niets is meer te ontdekken in de richting, waarheen onze vrienden zqn verdwenen; voor het oogenblik heeft een geheimzinnige sluier hen aan ons oog onttrokken". HET POPPEN-MOEDERTJE. Bertha is nog maar een kind. Maar zjj weet wat zorgen zijn. Zie, hoe zij haar popje mint, 't Koestert in den zonneschyn! Weet je wat het met haar is? zy is thuis het eenigst kind! Tot haar spyt en ergernis, Heeft zy ook geen enk'len vrind Ach, zy woont ook zy alleen, Uren ver van 't dorpje af, Gaat zy zelf er wel eens heen, Krijgt zy wis en zeker straf! Slechts met vader of met moe, Mag zij naar het dorpje gaan, Anders gaat z'er nooit naar toe, Blijft z'er wekenlang vandaan! En zoo zie je haar dan hier, Op haar bankje met haar pop! Heusch, zy heeft genoeg plezier. De eenzaamheid let zij niet op! Voor haar popje naait zy wat, Om te dragen met mooi weer! En hoe prettig vindt zy dat: 't Lieve kind verlangt niets meer!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 2