B. TH. SANTEN WILD. Eerste Heemsteedsche Courant. Amsterdam O.Z. Voorburgwal 326:328 Telef. 31260 Heemstede Schouwbroekerstraat 7 Halte Koediefsiaan. PREDIKBEURTFIN. BURGERLIJKE STAND. SPORT. Fa. GEBRs. REE UW ADRES DAMES! Wed. P. MEK i ZODN mm KWALITEIT. BILLI1KE PRIJZEN. Gierstraat 39. HAARLEM - Telefoon 10153 VAN HUIS&JANSEN Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. VERGADERING ALG. NED. VROUWEN- VREDEBOND. Rede van den heer W. C. Setteur. De vorige week had de afd. Heemstede van den Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond een open bare vergadering belegd in Hotel Van Ree, waar als spreker optrad de heer W. C. Setteur, bestuurslid van de R.K. Volkspartij. De vergadering werd geopend door mevr. Roelvink, bij ontstentenis van de voorzitster, mevr. C. MeeterNegrijn, die door ongesteld heid verhinderd was de vergadering te leiden. Spreekster noemde het een verblijdend ver schijnsel, dat in alle lagen van de bevolking en bij personen van onderscheidene religie de vredes-idée ingang vindt. Hierna werd het woord verleend aan den heer Setteur, die er den nadruk opiegde, dat hij sprak als bestuurslid van de R.K. Volks partij, die in haar program de ontwapening schrijft. Deze partij is voorstander van een vredige samenleving der volkeren. Geen geld wegsmijten aan militairisme, aangezien dit in een bodemloozen put terecht komt. Het oorlogs monster bestrijden is ons aller plicht. „Wij wachten niet", aldus spr., „tot het kanongebulder weer klinkt. Maar wat kunnen wij er tegen doen? Het antwoord is: de orga nisaties, die voor den vrede ijveren, te steunen en in de volksvertegenwoordiging die personen te kiezen, die voor den vrede ijveren. Een ge weldig kapitaal heeft de wereldoorlog ver slonden en al dit geld bad voor sociale maat regelen kunnen worden gebruikt. Wij vergeten die rampzalige dagen maar liever, omdat wij er van overtuigd zijn, dat wij niet genoeg heb ben gedaan om den oorlog te voorkomen". Spr. herinnert aan alle ellende, die de oorlog heeft gebracht. Wel is de glorie duur gekocht. Nog zijn er duizenden oorlogs-invaiiden, die spreken van het lijden aan het menschonteerend gedoe aan het strijdtooneel, blind verminkt en ongelukkig voor hun verder leven. Ook wij, die buiten den oorlog zijn gebleven, hebben nog tal van mobilisatie-slachtoffers, die het volgens den minister „nog zoo slecht niet hebben". Met duivelsche ironie, zegt spr., is in de Tweede Kamer gesproken over deze mobilisatie-slacht offers. Dat is de dank des Vaderlands! Niet alleen uit materieel oogpunt, maar ook om het ideëele moeten wij het militairisme be strijden. Een vrede, gegrondvest op een Christe lijke ideëele basis, dat is het. waarvoor ge streden moet worden. De wereld moet van het krankzinnige denkbeeld bevrijd worden, dat er nog iets moois in den porlog is, als helden moed en doodsverachting. „Gij zult niet doo- den", zoo luidt het gebod. Het is een ellendige verdwazing te zeggen, dat de oorlog Goddelijk is. De volkswelvaart wordt er door vernietigd en gelukkig wint de overtuiging veld, dat oorlog misdaad is. Het Kellog-pact laat den verdedigingsoorlog toe, doch wat zal daarvan het gevolg zijn? Dat elke oorlogvoerende natie den 'door haar gevoerden strijd een verdedi gingsoorlog zal noemen. Paus Leo XIII heeft reeds in 1894 gezegd dat de oorlogstoerustingen den oorlog onaf wendbaar maken. Welke voordeelen zouden er niet het gevolg zijn van ontwapening: Paus Benedictus XV zag ook slechts heil in alge- meene ontwapening. Men heeft niet naar die boodschappen geluisterd. Steeds meer geld wordt in den muil van het oorlogsmonster gi worpen. En wat werken de conferenties uit? De bereikte beperking van bewapening noemt spr. onzin. En wat te denken van allo voor bereidingen voor den volgenden oorlog? Ook Nederland doet daaraan mee, ook wat betreft het wapen der gifgassen. De regeeringen spot ten met het leven der menschen, zij sluiten ge heime verdragen, houden een wedloop in be wapening, maar het moet aan deze regeeringen duidelijk worden gemaakt, dat de volkeren geen oorlog meer willen, dat zij zich niet willen laten verminken en dooden, dat zij willen 'leven vol- nieuwe geestelijke adviseur, Weleerw. heer Kap. J. Tesïelaar, geïnstalleerd. Hierna hield de Zeereerw. Heer Prof. C. Holt- kamp van het seminarie Hageveld een zeer in teressante lezing over het Jansenisme, haar ontstaan, groei, bloei en verval, waaraan tevens verbonden een mooi stuk kerkelijke geschiede nis vooral uit de 17e eeuw. Verschillende vragen werden gesteld en door den inleider beantwoord. Als slot sprak de nieuwe adviseur nog woor den van dank voor de woorden bij zijn instal latie. Z.Eerw wil gaarne -medewerken aan de verschillende sociale vraagstukken, ook al >3 de priester meer geroepen voor de vraagstuk ken op godsdienstig cn zedelijk gebied. Heeft Mgr. de Bisschop, aldus spr., in zijn devies de wooraen „Recht en Vrede", hij wil er nog de liefde aan toevoegen, opdat alle ge schillen die er zullen ontstaan zullen opgelost worden in recht en vrede, maar dan gedragen door de liefde. Hierna volgde de rondvraag en sluiting met de Chr. groet. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht op f 2.45. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Ethel Bartlett cn Rac Robertson. Zooals wij reeds in één oiuser vorige nummers hebben medegedeeld, zal de Kunstkring „Heem stede" het seizoen openen met een concert voor twee piano's te geven door de bekende artisten Ethel Bartlett en Rae Robertson. Dit concert zal plaats hebben op Dinsdag 14* October, des avonds om 8 uur, in het gebouw van den Pro testantenbond. Velen zuilen ongetwijfeld verlangen, de be roemde pianisten die men in den laatsten tijd meermalen door de radio heeft kunnen hooren, als zij voor de microfoon te Londen (en ook te Hilversum) optraden eens in werke lijkheid te hooren. Nog deze week gaven zij in Amsterdam een concert, waarover de critiek zich met veel waardeering uitsprak. Zoo schreef de Telegraaf: zij speelden met veel élan en deden de aanwezigen van hun kunst ge nieten. Reeds dadelijk in Mozart's Sonate in d-majeur toonden zij hun buitengewoon harmo- nieerende pedaalgebruik en de zuiver uit gebalanceerde dynamiek de vleugel van de pianiste stond open en die van den pianist was gesloten maakten het luisteren waarlijk tot een genot. Iets, dat niet alledaagseh is op onze solistenconcerten". Ongetwijfeld staat den leden van den Kunst kring dus een mooie avond te wachten. Doch ook niet-leden kunnen er ditmaal van genieten daar voor het eerst kaarten verkrijgbaar wor den gesteld tegen entrée, aan te vragen bij het secretariaat Binnenweg 126, bij den concierge van den Protestantenbond, Postiaan avonds aan de zaal. Het programma is vastgesteld als volgt: 1 sonate in D-dur. W. A. Mozart. 2a. Variationen über ein Thema von Schumann Opus 23. Joh. Brahms. 2b. Allegro Brillante F. Mendelssohn. 2. Jena de plein air. a. La Tirelix Tantaine: b. Cache-cache Mi- toula, Germaine Tailleferre; c. Lindaraja, Ch. Debussy; d. Hardanger, Arnold Bax. 4. Variations sur un théme de Beethoven. C. Saint-Saëns. 5. Old English Song. naar de klanten bezorgd wordt, al heel gemak kelijk. Ook in de koek- en banketbakkerij zijn dc noodige eiectrische machines, zoodat vrijwel iedere bestelling in den kortst mogelijken tjjd kan uitgevoerd worden. Aan belangstelling ontbrak het Zaterdag middag niet. En de "talrijke bezoekers werden ingelicht over den gang van het bedrijf, ld het eerst wat voorzichtig, vooral als de oude knecht „demonstreerde" met al die nieuwe vindingen, maar toch- vol trots dat hij het nog beleven mocht met zulk mooi materiaal het „dagelijksch brood" voor de klanten te mogen bereiden. In 3'- maand, zei ons de heer Bothijl de aan nemer, moest het werk afgeleverd worden, en het is gelukt op tijd klaar te komen, ook al is het te bewonen gedeelte nog niet geheel af, maai- als ook dit gereed is en de gemeente heeft ook het trottoir om het terrein gereed, dan is er op dit punt, wat voor enkele maanden nog een ruine was, iets tot stand gebracht dat de geheelc omgeving tot sieraad strekt. Rest ons nog te melden dat talrijke bloem stukken van vrienden en kennissen winkel en woonhuis sieren. HET NIEUWE MODEHUIS. Op het Plein No. 10 bij de Houtbrug is een nieuw modehuis geopend. Het interieur maakt met de fraaie glas-in-lood-ramen en het ge- kadreerde plafond een vriendelijken, rustigen indruk, die nog verhoogd wordt door het dif fuse licht, dat de melkglazen ballons uitstralen. Terzijde zijn groote vitrines aangebracht, waar in de goederen zijn geborgen, als mantels, ja ponnen, pullovers, vesten, enz. De bedoeling is, het betere genre te brengen tegen lagere prij zen dan gebruikelijk. Kan dit verwezenlijkt worden, dan zal het nieuwe Modehuis zeker niet over gebrek aan clientèle hebben te kla gen. Vele bloemstukken gaven aan-de opening van de zaak, die de vorige week plaats had, een feestelijk cachet. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE HAARLEM. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 7 October 1930. .J. Schouten, koopman( handelaar in radio- artikelen) wonende te Heemstede, Clivialaan 27. Curator mr. A. Beets, wonende te Haarlem. EEN NIEUWE KOLENTRANSPORT- INRICHTING. Vijf jaar geleden werd van de voormalige gemeente Schoten een kolen- en cokestrans port-inrichting overgenomen, welke door het gemeei.telyk gasbedrijf alhier is gebruikt, tot dusver met groote tevredenheid. Thans echter is de transportinrichting zoodanig versleten, dat aigeheele vernieuwing de voorkeur ver dient boven reparatie, waartoe in de laatste raadsvergadering dan ook is besloten. De wijze van kolenlossen door middel van deze transportinrichting heeft in de praktijk trens het gebod: Hebt uw naasten lief, en gij zeer goed voldaan, zoodat er geen aanleiding was over te gaan tot het opstellen van een ander soort transportwerktui; Bij het maken van vernieuwingsplannen is dus uitgegaan van het principe der bestaande kolenlosinrichting, welke echter nog op veler lei wijzen voor verbetering vatbaar was. Zoo kan bij de nieuwe inrichting de uithoudercon structie aan den kaaimuur, welke ophaalbaar was met het oog op de toestanden in Schoten, door ten veel eenvoudiger samenstel worden vervangen, terwijl de hieraan verbonden brug geheel kan vervallen. De -oopbak, die voor afstandsbediening was uitgerust, zal nu worden voorzien van een be stuurdersplaats, waardoor de bediening vee: eenvoudiger en bedrijfszekerder wordt. Ook op ander gebied zullen nog verbeteringen worden aangebiacht Hoewel grijperinhoud. hef- en rij snelheid hetzelfde blijven, kan toch verwacht worden dat tengevolge van de eenvoudiger be diening, het kolenlossen spoediger zal gaan. Voor de levering van een compleet gemon teerde inrichting, welke bedrijfsvaardig moet worden opgeleverd, zijn verschillende aanbie dingen gevraagd. De levering is opgedragen aan de laagste in schrijfster, de N.V. Machinefabriek Thole te Enschede, voor de opgegeven som van f 17000. Behalve dit bedrag wordt voor het maker van de benoodigde betonfundatie nog f 1000 geraamd. De totale kosten zullen dus f 18000 bedragen. zult niet dooden. Op de vaders en moeders rust een heilige plicht, hun kinderen in dien geest op te voeden. Geen oorlogsspeelgoed meer, geen verhalen over heldendaden, bedreven in den oorlog. Spr. schetst het verloop en de verschrik kingen van een eventueel volgenden oorlog en komt tot de overtuiging, dat allen met elkander de regeeringen moeten duidelijk maken, dat men niet gediend is van moordpartijen. Wij hebben te propageeren voor broederschap en vrede, om zoo te komen tot het ideaal: Nooit meer oorlog! Spr. besloot met een propagandistisch woord voor het Comité tegen militairen dienstdwang. Na de pauze was gelegenheid om vragen te stellen. Hiervan werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt, waarna de vergadering door de voorzitster met een woord van dank aan den sgreké'r werd gesloten. VERGADERING R. K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van bovengenoemden bond haar ledenvergadeiing. Na opening op de gebruikelijke wijze volgde verschillende mededeelingen. zoo o.a. dat het bestuur gemeend had op deze vergaderingen niet enkel lezingen te laten houden over het waarom georganiseerd e.d., omdat de kern die altijd aanwezig is, daarvan wel overtuigd is, maar meer te behandelen ,,wat leeft in cl 3 natuur", e.d. Medegedeeld wordt, dat de Zeereerw. Heerea Pastoors toestemming hadden gegeven om in de kerken te collecteeren voor de R. K. steenzet ters in Amsterdam, en dat deze collecte Zondag in de kerk aan het Valkenburgerplein had op gebracht f 76.91 en dat a.s. Zondag gecollec teerd zal worden in ue St. Bavokerk aan den Heerenweg. 9 Nov. zal het jaarfeest gehouden worden, des morgens kerkelijk aanvangend en 's avonds een feestavond in het R. K. Vereenigingsgebouv. waaraan medewerking verleenen de harmonie „St. Michael" en de tooneelclub D.E.S. Als resultaat van het ,work der commissie uit de K.S.A. tot stichting van een leesgezel schap cn bibliotheek, werden verschillende me- deaeelingen gedaan, die er op wijzen, dat een en ander spoedig tot stand zal komen. Betreffende het a.s. Sint Nicolaasfeest voo: de pl.m. 300 kinderen van de leden doet de voorzitter een beroep op alle leden om loten voor dit doel te koopen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de propagandaclub, om propaganda tot toetreding als lid, om daar ontwikkeling op te <loen, vooral voor de jongere leden, en zich zoo te bekwamen als toekomstig leider of pro pagandist. Met enkele toepasselijke woorden werd de faillissementen van bloembollen handelaren. Nart aanleiding van het feit, dat in de laatste weken veel bloembollenhandelaren staal van faillissement zijn verklaard, heeft een correspondent van de Telegraaf zich tot het o bureau van de Algemeene Vereeniging voor of des Bloembollencultuur gewend met het verzoek om inlichtingen. Medegedeeld werd, dat m de kringen van bloembollenhandelaren deze faillissementen, in stede van ongerustheid te wekken, tot tevreden heid stemmen. Want de gefailleerde „bloem bollenhandelaren" kunnen ternauwernood op dezen naam aanspraak maken. Den laatsten tijd toch verschenen er in diverse dagbladen advertenties, waarin zaden en bollen te koop werden aangeboden, meestal door firma's, die zeer weidsclre namen droegen, doch waarvan men te voren nimmer gehoord had. Ging men op deze aanbiedingen in, dan ontving men öf in het geheel niets, óf vrijwel onbruikbaar materiaal. Verschillende lieden, die zich bloem bollenhandelaren noemden en als zoodanig in het handelsregister waren ingeschreven, maak ten zich aan deze praktijken schuldig, welke in de hand werden gewerkt doordat de kosten dei- advertenties niet bij vooruitbetaling behoefden te worden voldaan. Thans tracht men aan deze handelingen paal en perk te stellen, door ter stond na de plaatsing der advertentie geld te eischen en bij niet-betaling een faillissements aanvrage in te dienen. De bona fide blpem'ool- lenhandeiaren juichen het toe, dat de markt op deze wijze van verkeerde elementen wordt ge zuiverd. Gereformeerde Kerk Heemstede. Koedieplaan. V.m. 10 uur> Ds. A. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. A. Dondorp. Ned. Herv. Kerk. Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. J. A. van Leeuwen, Em. predikant te Heemstede. Extra collecte voor het% schulddelgingsfonds van Nieuw Vredenhof. Kapel Nieuw Vredenhof. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Bediening van het Heilig Avondmaal. HEEMSTEDE. Opgave van 7 October 1930. Ondertrouwd: I. Voulon en M. A. Albers. Bevallen: M. J. v. Tongeren gebr. Boers doch ter; P. M. de la Hayxe geb. Losecaat Vermeer zoon; J. de Graaf geb. Robijn dochter. Overleden: J. H. Wixforth 85 jaar, wed. M. v. d. Schilden; H. M. Smit, 15 mnd. C. van Oostzanenlaan 10 b/d. Blauwe brug HEEMSTEDE. - TELEFOON 28681. VOOR VAKKUNDIG EN BILLIJK SCHILDERWERK. Het bekende ADRES voor permanent tvavc t 7.50, permanent wave lang haar f 10. Watergolf a f 0.90, Onduleeren a f 0.50, Knippen a f 0.40 en wasschen f 0.40 IS BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskappcr. DE NIEUWE BAKKERIJ VAN G. v. d. HEIJDEN. Schreven we de vorige week reeds het een en ander over dc nieuwe bakkerij van den heer G. v. d. Heijden, aan den Camplaan hoek Heem steedsche Dreef, nu de zaak Zaterdagmiddag geopend was, bleek maar al te duidelijk dat het. onze verwachting* verre overtrof. Wat mooi doet de bouw in die aardige steen, wat keurig cn fleurig zijn de étalages, nu ont daan van de bedekking, en vooral des avonds stralende in een zee van licht. Etalages in glas in lood, die Teakhoute betimmering zoo leuk zwart afgezet en de wanden deels met tegels van dofgroen kunstglazuur. De oven, geleverd door de firma P. Smit uit Amsterdam, is een heeteluchtoven met de aller nieuwste vindingen op dit gebied. 3 bakruimfcen hebben een capiciteit van 300 broodjes per uur, en op verschillende tem peratuur te brengen. Stalen vlambuizen geven een gelijkmatige bakhitte. De deegkneder wordt door eiectrische stroom gedreven, zoodat handenarbeid daarbij buiten gesloten is. Rekken op wielen maken het vervoer van het deeg naar den oven, en het brcod van den ,oven naar het magazijn, waar vanuit het brood NIEUWE TAALREGELS. De Minister van Onderwijs brengt orde in den spellingchaos. Teneinde meer eenheid te brengen in den spellingchaès, heeft de Minister van Onderwijs een nieuwe regeling ontworpen, welke is toe gezonden aan de rectoren van gymnasia en lycea, directeuren van H. B. S., Handelsscholen en Kweekscholen, vergezeld van de nadrukke lijke verzekering, dat van deze regeling op de examens niet mag worden afgeweken. Zoowel examinatoren als gecommitteerden zullen ver plicht zijn, hieraan streng de hand te houden. De bepalingen luiden: 1. De verbuigingsuitgangen e en en van een en geen en van de bezittelijke voornaamwoor den mijn, uw, zijn. hun, haar mogen altijd wor den weggelaten. 2. De tot dusver geldende regels voor de ver buigingsuitgangen blijven van kracht voor alle onder 1 niet genoemde lidwoorden, bijvoeglijke naamwoorden, voornaamwoorden, telwoorden en deelwoorden, als deze betrekking hebben op: a. de namen van m innelijke personen; b. de namen van dieren, die óf slechts een armelijk individu aanduiden (stier, hengst), of een gebruikelijk afleidsel op in voor het Vrouwelijk individu naast zich hebben (leeuw, wolf, ezel c. de samenstelling met een der onder a en b genoemde woorden als tweede lid. In alle an dere gevallen mag men ook de n weglaten. In enkele oude uitdrukkingen komen de oude vormen den, dien enz. nog voor (b.v. in den beginne, na den eten, uit den booze, met dien verstande.) Het spreekt vanzelf, dat deze verbuigingsvormen onveranderd moeten blij ven. Bij de voornaamwoordelijke aanduiding der zelfstandige naamwoorden richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik (b.v. Is de ka chel niet aan? Neen, hy is uit. De soep is erg warm, ze (of ook hij) is anders lekker. Uin:-:üg 14 October, 8 uur: Kunstkring Heem stede, Concert voor 2 vleugels door Ethel Bartlett en Rae Robertson, Protestantenbond Paschlaan. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postiaan werden in de week var 29 Sept. t.m. 4 Oct. genomen 496 douchebaden, 32 kuipbaden. Aan 24 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 6 volwassenen gebruik gemaakt. VOETBAL. Nadat verscheidene jaren Heemsteüe slechts over de R.K. Voetbalclub H.B.C. beschikte, en niet-Katholieke voetballers alleen als hospitant- leden in die club konden toetreden, is hier nu ook een neutrale Vereeniging gesticht. Aanvankelijk opgericht van- gemeenteperso- neel in Overheidsdienst, is men al spoedig over gegaan tot het aannemen van niet-gemeente- arbeiders. De troe* der vereeniging bracht mede een zoeken naar gelegenheid tot spelen, dus besloot men toe te treden tot de H. V. B. Voorheen enkel spelende op dagen in de week, mochten zij beschikken over het terrein van „Spaarne- vogels'Nu, in competitieverband spelend, moet ook op Zondag gespeeld worden. Dus werden stappen gedaan voor het in bezit krij gen van een eigen terrein. Het sportterrein „Het Oude Slot" huisvest heel wat clubs. Het stuk langs den Meerweg was echter nog vrij en js nu door de vereeniging gehuurd van het ge meentebestuur. Zondagmorgen had de eenigszins officieele opening plaats. Vóór een oefenwedstrijd tusschen een tweel tal combinaties hield de voorzitter, de heer Verzijlberg, een korte toespraak, waarin hij uiteenzette de noodzakelijkheid van een eigen terrein door ae toename van een zoo groot aantal leden. Dit terrein, en straks ook een kleedhuisje, vergt groote financieele offers, waarvoor spr. een beroep doet op de leden, om propaganda te maken voor leden en donateurs en in de toe komst door eerlyk spel overwinningen te boe ken tot groei en bloei der vereeniging en tot bevordering der sport. Hierna volgde een oefenwedstrijd tusschen de beide combinaties, die met 41 door Comb. B. gewonnen werd. Zondagmorgen om tien uur zal de eerste k competitiewedstrijd gespeeld worden op het terrein van den Meerv/eg tegen R.C.H.G. UIT HET H. B. C.-KAMP. H. B. C. I is Zondag op waardige wijze de voetbalcompetitie begonnen met een bezoek aan D. E. M. in Beverwijk waar het vorige jaar het kampioenschap werd verspeeld door met 40 te verliezen. Met gemengde gevoelens zagen wij onzen ploeg in het veld. Niet enkel dat v. Deurzen, door zijn vertrek naar Voorschoten, de H.B.C.- kleuren niet meer verdedigt, maar ook Duin hoven heeft het opgegeven en tenslotte was Juffermans vervangen. En nauwelijks begonnen ligt de bal reeus achter Kobus, en wij vroegen ons af. wat er dit jaar van H.B.C. zal worden. Maar toen kwam bij alien de echte H.B.C.- geest. Tolido schiet wel naast en Schram en de keeper Daniels werkön als paarden, maar Mar tin zou Martin niet zijn als hij er niet eens doorkwam. En eenmaal gelijk, vechten zij om de leiding* en het gelukt tenslotte Ruigrok met een schuiver, waarover de D.E.M.-keeper heen- valt. Rust 12. Tegen wind in is D.E.M. wel weer de aanval lende partij, maar v. Bakel cn Duinhoven, goed gesteund door de middenlinie geven niet thuis, en voor de rest zorgt Kobus. Aan de overzij is elke aanval gevaarlijk. Dit bleek door onhoudbare kogels van Martin en Tolida, welke laatste de stand van 13 op 15 bracht. Zoo spelende als Zondag zullen wij weer móóie wedstrijden zien. Alleen Ruigrok kon zich nog niet voldoende aan het snelle spel van de overige Voorwaartsen aanpassen. Anders had de score zeker nog hooger geweest. H.B.C. V trok naar B. S. M. III en kon het niet verder dan 11 brengen. Verdere R.K.T.-wedstrijd: LeonidasD.H.L. 1—1 T.IJ.B.B. IG.D.A. 7—3 DonkGraaf Willem 21 Als het nu eens op wil houden met regenen en dus het H.B.C.-terrein bespeelbaar is, dan komt a.s. Zondag Graaf Willem op bezoek. Dan kunnen wij ook eens zien wat H.B.C. presteert in haar nieuwe formatie. Zijn wij goed ingelicht, dan komt Cor Vester weer in de gelederen en gaat op de linkshalf plaats van den jongsten Warmerdam, die den mid-voor speelt. Om half één wordt eerst gespeeld H.B.C.' II Vitesse. Voor Vitesse is dit de eerste wedstrijd, dus kunnen wij over den uitslag nog weinig zeggen, Wel weten wij dat H.B.C. II over een goeden ploeg beschikt. H.B.C. V gaat op bezoek bij O.G. IV. AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meesterlottelaaii 12 Telefoon 15468 OP HET SPORTPARK. Geel Wit IConcordia zal zeker jn het voor deel der thuisclub uitvallen, wat noodig is, wil Geel-Wit, dat Zondag zeer onfortuinlijk tegen A.R.C. gelijk speelde, in de running blijven. R.K.V.Z. I is momenteel ingedeeld in de 3e klasse en komt uit tegen T.IJ.B.B. III. Verder staat op het programma: Geel-Wit II—Alliance II. Geel Wit VI—Geel-Wit V. f. ZWEMMEN. H. I*. C.-NIEUYVS. A.s. Zondag speelt H.P.C. I haar laatsten pro motiewedstrijd tegen G. Z. C. Deze wedstrijd wordt om 1 uur in 't Sportfondsenbad in Am sterdam gespeeld. Voor G.Z.C. is dit een zeer belangrijke wedstrijd. A.s. Donderdag is het zwemfeest van Zignia. H.P.C. komt op eenige banen uit. We noemen de 4 X 40 M. vrije slag met dames D. v. d. Jagt, A. Wildeboer, T. Wildeboer en H. de Caipentier en de 3 X 40 M. wisselslag estafette met de heeren Uitendaal (rug), Herkens, Thrjsse (schoolslag); D. Philippo (vrije s:ag)« Tevens speelt het Haarlemsche zevental een waterpólo wedstrijd. Het Haarlemsche zevental is als volgt samen gesteld A. Boeree. (H. V. G. B.) A. J. Braam. (H. P. C.) J. Uitendaal. (H. P. C.) H. Leyenaar. (H. P. C.) J. Kooyman, (H. P. C.) Eiken Woensdagavond van in Stoops Bad. F. W. Moolenaar, (H. P. C.) P. v. Ommeren. (H. V. G. B.) 910 oefenavond varia. Afrikaanseh oordeel over Neder land en België. Neerlundia, orgaan van het Alg. Ned. Ver bond, schrijft: De heer D. J. J. du Plessis van Durban, die na zijn Europeesche reis weer hui3toe is, schreef ons tot afscheid een oordeel over ons land. Hij en zijn vrouw hebben ,,'n baie goeie en aange name indruk van ou Holland gekry". Zij hebben vele steden bezocht, kennis gemaakt met „Hol lands bosse, duine en dyke", genoten in het Rijksmuseum, het Maurishuis en het Muider- slot, waarvan hij „so veel in die Nederlandse letterkunde gelees het". Zij waren „verras oor Hollands roen^ op kuns- en alle ander gebied in die groot verlede en oor die voorname plek wat Holland nog steeds in Europa beslaan". Nog deze aanhaling „Die meeste vreemdelinge dink alleen aan klompe en wye broeke as hulle aan Holland dink en die groot gewoel in die hawens van Amsterdam en Rotterdam, sowel as die drukke verkeer op die strate was 'n angenamc verras sing. Dit is tyd. dat Holland meer nadruk le op haar groot en bedrywige daaglikse lewe as op die Volendammers, wanneer daar in die Buit'e- land reklame gemaak word. Ons het ook die Nederlandse paviljon op die Anwerpse wereldtentoonstelling besoek. Dit is verbasend wat n klein volk kan uitrig as hulle maar saamstaan en <ian hulle beste beginsels getrou bly. Ek hel amper vergeet om te meld hoe eerste klas ek "ooral in België met Nederlands tereg gekom het. Dit was aangenaam om te onder vind, dat Hollands net so gangbaar is as Frans deur die oorgrootste gedeelte van België". AFGEPOEIERD. Verliefde jongeling: Ik... ik... k... k...om... de hand van uw dochter vr.... vragen. Papa: Werkelijk? En met welke bedoeling? Is u manicurist of zooiets?

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 2