v. d. Asdonk Banen Haarden en Kachels VAN EIJK's Leesbibliotheek Eerste Haarlemsche Dienstverrichting Vergaderingen, Bruiloften en Partijen J. J. Marsman Fa. Wed. C. F. W. Schulz Zn. Telefoon 10290 Zien bij ons, doet koopen. Hotel-Café-Restaurant SPAK Trie Jaargang. Eerste Heemsteedsche Courant. 24 October 1930. Tweede Blad. No. 43. LOSSE BLAADJES. „Gluck auf SCHAAKRUBRIEK. Brokjes Levenswijsheid. Dubbelhandigheid. ia£ra/J; t -he Schaakvereniging (een tiental), Schaak Metselaar-Schoorsteenveger in 4 talen 49 Binnenweg 49 - Hoek Lindenlaan TEL. 28269. Ruim 8000 deelen- Per deel 10 cent. Knipkaart 25 boeken f 1.75. SPORT. 7nclpr ki iin gediplomeerd PEDICURE MANICURE. Bontwerken Bewaren van Bont L KRUIERIJ en TAPIJTKLOPPERIJ Nieuwe Kruisstraat 8 Binnenweg 1 HEEMSTEDE Telefoon 28027 in alle soorten en prijzen. Specialiteit in Haarden-en Kachelreparaties. „LOMMEROORD" E. THIEL, Eig. fioTrUl Sc Voor de kinderen. De ezel van mijnheer Pimpelmans, door G. Th. Rotman. ..Glück auf!'' Zij grijpen hun houweel En gaan de liftkooi binnen. In snelle vaart gaat 't naar beneên; De arbeid moet beginnen. Dra klinkt hun doffe hamerklop Op 's aardrijks ingewanden, En beukt het zwart gesteente los Het vuur moet kunnen branden! „Glück auf!" Zij werken moeizaam voort In staag en somber zwijgen; Zij weten, dat elk oogenblik Hier doodsgevaren dreigen! Opeens een knal: de mgn stort in! Vlug, redt u, zwarte slaven! Vergeefs zij zijn gedood, gewond Of levend thans begraven! Wie schetst de radelooze smart Van hen, die achterbleven? Het reddingswerk, dat wordt verricht, Kan enk'len troost slechts geven. Daar liggen zg, een lange rij, Die 't leven hier verloren „Glück auf!" Men zal het uit hun mond Niet éénmaal nu meer hooren! (Nadruk verbodeii), de ééne helft zijner gedachten en van de andere helft zijner gevoelens. Niet slechts de ledematen, maar ook het hart en de hersens bestaan uit twee symmetrische helften, een rechter en een linker. Dubbelzijdige functie is voorwaarde voor vruchtbaren arbeid, voor harmonische persoon lijkheidsontplooiing. voor volledige levensver vulling. H. G. CANNEGIETER. Oplossingen, bijdragen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur, GED. OUDE GRACHT 88, HAARLEM. PROBLEEM No. 217. F. Brandon Haarlem Eerste Publicatie. (Nadruk verboden). Een geneeskundige instelling ergens in het buitenland is begonnen met propaganda te maken voor het gebruik van beide handen. Waarom, zegt zij, moet de linkerhand, altijd als onbekwaam, ja nutteloos worden beschouwd? Zij wekt de ouders op, hun kinderen van jongs af aan het gelijkelijk gebruik van beide handen te gewennen Hetgeen hier als het allermodernste wordt aangekondigd, werd reeds in praktijk gebracht door den ouderwetschen dorpsschoolmeester, bij wicn ik in mijn jeugd het eerste onderwijs heb mogen ontvangen. Vijf van de zes schooldagen schreven wg met de rechterhand; den zesden ■fffl Mm' V/A'. Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ke8, De2, Lg7, Pe7, c5, <12. Zwart: Ke6, Dfl, Te3, c4, ei, f3, g2, h5. Het geheel was een aardige strijd, waarbij het sterkste elftal heeft gewonnen. Het le elftal speelde tegen een combinatie van de V.V. „Hercules" te Haarlem op haar terrein aan den Meerweg. Ook deze wedstrijd was zeer vriendschappelijk, waardoor een prettige geest heerschte. Jammer, dat bü „T. O. F." het spel somtijds veel te kort werd gehouden, zoodat meermalen eigen spelers elkaar in den weg liepen. Toch kan men op een aardigen wedstrijd terug zien, vooral de verdediging en middenlinie ver richten zeer goed werk. Dank zij den linksbinnen en mid-voor van T. O. P., alsmede de hulp van een Herculesspeler eindigde de strijd in een 3-2 overwinning voor T. O. P. Ook bij Hercules met hun spelers, waaronder verschillende niet meer tot de Jeugd kunnen ge rekend worden, zitten werkelijk goede krachten, waarvan nog wel iets te leeren is. Het waren een paar prettige wedstrijden. De vorige week meldden wij, dat de Heem steedsche club, bestaande uit kantoorpersoneel, was vereenigd met de leden van de Incassobank. Dit berustte op eene vergissing en moest zijn met de club van het kantoorpersoneel van H. uit Haarlem. VOETBAL BIJ II. G. W. De pas gestichte voetbalclub is op den goeden weg. Wist het eerste elftal in de eerste compe titie-wedstrijd een groote overwinning te boeken tegen R. C. H. IX, nu, vorigen Zondag moest een der ernstigste concurrenten, n.m. Spaarn- vogels II er aan gelooven. Maar nu ging het niet zoo gemakkelijk Spoe dig na het begin neemt Spaarnvogels met een ver hoog schot de leiding. Tot rust bleef de stand 1—0 voor de Haarlemmers, ook al onder nemen beide clubs menige aanval. Na rust een felle strijd, tot de rechtsbinnen van H.G.W. den bal goed toegespeeld krijgt, een rusch onderneemt en tenslotte met een pracht- schot den stand op 11 brengt. Dan krijgen de H. G. D.-'ers weer zelfvertrou wen. Door de vele supporters aangemoedigd wor den zij sterker en in het nauw gedreven maakt ronde te plaatsen een Haarlemmer „hands" binnen de gevreesde De uitslag was als volgt: lijnen. De strafschop trof doel 2—1. Dit prikkelt de gasten tot nog intensiever aanvallen, en als zij een hoekschop te nemen krijgen, zweeft de bal wat voor doel. Ook hier hands en de stand is 2—2. H. G. W. blijft sterker, de gasten wijzigen hun opstelling, zonder succes. Bij It. G. W. gelukt het beter en spoedig is het 42. Als H.G.W. denkt binnen te zijn, komt Spaar- nevogels nog even opzetten, een hooge voorzet, juist in den uitersten hoek 43. Maar dan is het tijd en heeft H. G. W. haar 2e overwinning te boeken. H. G. W. II—RIPPERDA IV. Deze wedstrijd werd Zondagmorgen gespeeld. Het begin is niet bemoedigend. Twee fouten zijn even zooveel goals van Ripperda. Wel komt H. G. W. er dan beter in, maar is toch niet tegen het beter spelende Ripperda op gewassen. Wel scoort ook H. G. W„ maar Rip perda beantwoordt de goal met ook een doelpunt 1—3. Een penalty bezorgt H. G. W. de Ze goal, maar als de gasten er 4—2 van maken is de strijd vrijwel beslist. Ripperda voelt zich dan „binnen", waarvan tenslotte H. G. W. profiteert door even op te dringen. Tenslotte bezorgt een penalty H. G. W. de derde goal. Met drie invallers spelende, is de uitslag zeker niet slecht, temeer daar Ripperda in vorige wed strijden nog grooter successen boekte. Zondagmiddag moet H. G. W. toonen of zij kampioenfahig is. Dan krijgt zij Halfweg II aan den Meerweg te gast. Plays up H. G. W.ü Het 2e gaat op bezoek bij Haarlem 6 en zal geen gemakkelrjken middag hebben. DAMMEN. OM DEN ST. BAVO-BEKER. Door de damclub St. Bavo is een beker uitge loofd, waarvoor de 1ste ronde werd gespeeld tus- schen T. E. P. en Alliance. Daar T. E. P. zeer onvelledig uitkwam, wist Alliance na een zwaren strijd een groote over winning te behalen, en zich daardoor in de 2e T. E. P.—Alliance. 1. G. RumpJ. Bosse 0—2 2. H. RumpVermeulen 2—0 3. P. Mul—Deeleman 2—0 4. P. Hollenberg—v. Buchem 1—1 5. Lucas—Bolle 1—1 6. v. d. KroftNelis 0—2 7. RuitersGouttelter 0—2 8. v. d. Ham—De Nijs v. Hoogcwerf 0—2 9. N. N.Goossens 0—2 10. N. N.—Kranendonk 0—2 Totaal 6—14 In de 2e ronde hebben zich geplaatst St. Bavo, Spaarnestad en Alliance. Bij loting is St. Bavo de 2e ronde vrij. Op 31 October wordt gespeeld AllianceSpaarnestad. De winnaar hiervan speelt de finale tegen „St. Bavo". In een reeds eerder gespeelden wedstrijd kwam de Heemsteedsche Club „St. Bavo" tegen S.D.O. uit en won met 16—4. Vermoedelijk zal „Spaarnestad" wel van Allian ce winnen zoodat de eindstrijd wel zal gaan tus- schen Spaarnestad en St. Bavo. Daar het plan bestaat om met twee tientallen in de competitie der R. K. Damclub uit te ko men, kunnen liefhebbers zich nog omgaand aan melden bij den heer Warmerdam, Heereweg 23 A. alhier. VISSCHEN. Wedstrijd „De Dageraad". Zondag hield de Dagerand een vischwedstrijd tusschen Bennebroek en Heemstede. De vangst was gunstig. 5 X uur. Er werd gevischt op baars. Uitslag: 1. Jac. Schoo; 2. C' v. Norde; 3. B. Brinkman; 4. L. Weber; 5. A. Hommerse; 6. Jan Schoo; 7. H. Leuven; 8. A. Wales; 9. J. v. d. Pols; 10. D. Mens; 11. T. v. Gelder. Extra prijs voor de grootste baars, geschon ken door den heer J. v. Dijk, werd gewonnen door den heer L. Weber. Des avonds had de uitreiking der prijzen plaats, die bestonden uit luxe voorwerpen. COMPETITIE-WEDSTRIJDEN. Er is een gewijzigd wedstrijdrooster ver schenen voor de te spelen competitie-wedstrjj den van den Nederlandschen Schaakbond in het district Noord-Holland (Zuidelijk gedeelte). Er wordt in 3 klassen gespeeld, n.l. in de 2e, 3e en 4e klasse. De navolgende vereenigingen spelen in een of meer klassen: Vereenigd Amsterdamsch Schaak genootschap (drie tientallen), Amsterdamsche Schaakclub (twee tientallen), Haarlemsch - i Schaakgezelschap (drie tientallen), Haarlem- eens, dat ik deze eenvoudige oefening in mijn later leven niet heb bestendigd. Maar het voort gezet enderwijs is zoo veel omvattend, dat het de eenvoudige verrichtingen vergeet. Onze meester ging uit van de gedachte aan de mogelijkheid, dat een onzer door een ongeval of een ziekte misschien eenmaal het gebruik van de rechterhand zou moeten verliezen. En dan zou hij althans niet heelemaal hulpeloos zijn; de geoefende linkerhand zou het werk kunnen overnemen. Dit was nog zoo n kwade gedachte niet! Deze verstandige man heeft toen nog niet kunnen voorzien, dat de ramp van den wereld oorlog zoo ontzettend veel mannen van het ge bruik van hun rechterhand zou berooven. Als het kalf verdronken is, dempt men den put. En zoo is men na deze ramp ook begonnen, aan de vérwaarloosde ledematen en organen te denken. Er zijn scholen ontstaan ten dienste van de door den oorlog verminkten. Doch ook zonder verminkt te zijn, kan men zich het leven gemakkelijker maken door profijt te trekken van het dubbele siel organen, dat de Schepper ten onzen dienste gesteld heeft. Hoe vaak is de rechterhand niet vermoeid! Zou men geen schrijfkramp kunnen vermijden, zoo de linker haar tijdig afloste? Er is nog een andere reden voor het gebruik van de beide handen. Pianisten spelen toch ook niet met één hand, doch oefenen zich, totdat zoowel de ééne als de andere dienst doet. Bij hun spel krijgt ieder van beide haar eigen taak. En zoo ontwikkelt zich een harmonisch orgaan, dat uit twee gelijkwaardige deelen bestaat. Evenzoo als wij bij het loopen beide beenen ge bruiken, zouden wij bij onzen arbeid en bij onze kunst beide handen een gelijk deel kunnen gunnen. Door het eenzijdig gebruik, dat wij van ons lichaam maken, blijven vele krachten onont wikkeld. Een stelselmatige oefening ook van de verwaarloosde organen zou ons doen ervaien, ever hoeveel meer kracht en rijkdom wij wei beschikken dan we vermoeden. Wij behoeven bij deze oefening niet dadelijk zoover te gaan als die Amerikaan, die ontdekt had, dat ook de hersens uit twee gelijke en gelijkwaardige deelen bestaan en die met het onderscheidenlijk oefenen van beide deelen ten slotte bereikte, dat hij zijn werkdag tot volle vier en twintig uur uitbreiden kon. Want, terwijl hij het eene stel hersens gebruikte, liet hij het andere stel slapen en zoo wisselden de beide hersenhelften elkander voortdurend af. Dit doet denken aan het fantastische dier, dat baron Von Münchhausen beschrijft. Deze had op zijn jachtavonturen eenmaal een haas gezien met acht pooten: vier onder den buik en vier op den rug. Als de haas moe werd en de honden hem dicht op de hielen zaten, wierp hij zich om en rende op zijn rugpooten verder, Onderwijl rustten zijn buikpooten dan weder uit In elke fantasie ligt een waarheid in over dreven vorm ingekleed. Hoe dwaas het lgkt, wij zouden die haas van baron Von Münchhausen tot. voorbeeld kunnen nemen. Niet alleen door te leeren, onze rechterhand door de linker af en toe af te lossen. Maar door dit aflossingsstelsel op alle gebied toe te passen. Eenzijdigheid is niet slechts een verschijnsel van lichamelijken aard. Ook in geestelijk op zicht laten we te veel aankomen op één be paalde stelling of één bepaald uitgangspunt. Daarop denken wij ons moe. Ook ons gevoel mat zich door een dergelijke eenzijdigheid af. Voor dat het zoover is, moeten wij ons eens omwer pen geljjk de haas van Von Münchhausen. Tot onze verrassing zullen wij dan bemerken, dat wij ook aan de andere zijde over ledematen be schikken. Ook op de tegenovergestelde gedachte kunnen wij loopen en we loopen er vaak even frisch op. Ons telkens omwerpend, komen wij 't snelst vooruit. Vaak roemt men handigheid als de grootste deugd. Maar de geschikste mensch en de beste werker is de dubbelha'ndige. Hij, die al zijn lede maten harmonisch geoefend heeft; die alle organen als gelijkwaardig beschouwt en ge bruikt; die zich hoedt voor verwaarloozing van club „Kijk uit" te Velsen (drie tientallen). Op 13 October j.L werden bovengenoemde wedstrijden ingeluid door de ontmoeting te Haarlem tusschen de Haarlemsche Schaakver- eeniging (eerste tiental) en de Amsterdamsche Schaakclub (derde 10-tal), voor de tweede- klasse-competitie. Het resultaat was 6 2% ten gunste van de Amsterdamsche Schaakclub, terwijl één partij voor arbitrage moest worden gezonden naar den districtscommissaris te Am sterdam. Vermoedelijk zal die beslissing in het voordeel van de Haarlemsche Schaakvereeni- ging uitvallen, zoodat de einduitslag dan zou worden: A.S.C. 6%, H.S.V. 3%. Op 28 October a.s. komt het derde tiental van het Vereenigd Amsterdamsch Schaak genootschap op bezoek bij het eerste 10-tal van het Haarlemsch Schaakgezelschap (tweede klasse-cotnpetitie) in Restaurant Köhlinger, Jansstraat 55 te Haarlem. 78. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. (A. A. Troïtzky), Stand der stukken: Wit: Kh4, Td5, h2. ZwartKf8, Ld2, g2. 1. Td5—f5j, Kf8-e72. Tf5—e5f, Ke7—f6 (d6)3. Te5—el!, Ld2Xelf; 4. Kh4—h3, g2glP.y indien Zwart een Dame of een Toren neemt, is Wit pat); 5. Kh3g2, Pgle2; 6 Kg2tl, enz. (remise). Op 1Kf8g7; 2. Tf5—f3!, Ld2—g5f (op 2g2—glD; 3. Tf3g3-j-, enz.); 3. Kh4—h3, g2—glD; 4. Tf3 -f7f, Kg7g65. Tf7—f6f, Kg6—h5; 6. Tf6— h6f, K. of L. X T. en Wit is pat (remise). Goede uitwerking ontvangen van: H. W. v. Dort te Haarlem; P. Mars te Santpoort, vele aanvallen onschadelijk gemaakt. A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Ridderstraat 18 - HAARLEM Telefoon 13310. De meest actueele bibliotheek uit den omtrek. Steeds het nieuwste. Depot Ververij „PALTHE" Almelo. I VAN DE VOETBALCLUB T. O. P. Zoo zijn dan Zaterdag en Zondag beide elf tallen van de V.V. „T. O. P." met hun nieuwe samenstelling in het veld geweest. Het 2e elftal speelde tegen „Johez" op het Gemeentelijk sportterrein aan den Middenweg te Haarlem (Noord). Deze wedstrijd eindigde met een 4—1 overwinning voor „Johez". Deze over winning was voornamelijk te danken aan het goede plaatsen van de buitenspelers, waardoor de middenspelers vele kansen kregen. Dank zij het goede verdedigen van den rechtsback, werden Dc oude en beproefde merken koffie en thee van „DE STER" genieten een welverdiende reputatie. Te Heemstede o.a. verkrijgbaar bij: Binnenweg 179 Cloosterweg 5. fcudici l\ l. ij ii verpleegster SPREEKUUR dagelijks 13 uur. Adriaen van Ostadeplein 3, HEEMSTEDE. telefoon 28371. Vertrouwdadres voor het moderniseeren en repareeren van alle soorten Specialiteit Mantels op maat. Coupe en afwerking ge garandeerd. Tevens Mantels en Mantelcostuums van prima Engelsche stoffen. Alleen-verkoop voor Heemslede van GLORIA-HAARDEN en KACHELS. Heerenweg 86 Heemstede, hoek Kerklaan Verrukkelijk zitje op Uw Wandel- of Autotochtjes, des avonds verlichte, groote tuin met heerlijk uitzicht. Ruime serre met gezellig interieur. Geheel a part Restaurant. Heerlijk verblijf voor weekends en tijdens uw vacantie. GROOTE en KLEINE ZALEN disponibel voor Zondags prima strijkje. 65. Maar ach, mynheer Pimpelmans kon beter met koeien en paarden, dan met een motorfiets overweg. Hg had het indertgd zoo maar eens voor de aardigheid op den motor van een kennis geleerd. Hij slingerde van links naar rechts over den weg. Daar, 'n eindje voor hem uit. liep Krelis de melkboer cie twee zware melkbussen aan z'n juk torste. 66. Toet-toet-toet! deed mgnheer Pimpel mans, maar Krelis dacht blijkbaar; „de weg is breed genoeg" en hij sjokte rustig voort. Pang daar ratelde de motorfiets voorbij, en Krelis kreeg een geduchten „oplawaai" tegen het eene eind van zgn juk, zoodat hij wel drie minuten lang in het rond tolde als 'n vlieg wiel. Z'n melk was meteen gekarnd! 67. En nog steeds was de ezel in geen vel den of wegen te bekennen. Mgnheer Pimpel mans tuurde links en rechts van den weg, maar door dat heen en weer kijken verloor hg zijn stuur uit het oog, en op een gegeven oogenblik reed hij dwars door het struikge was heen. regelrecht het vrije veld in. 68. In de wei zat, op een rustig plekje, een vroolgk gezelschap. Ze waren uit „pick nicken". Er werd een heele stapel pannekoe ken gebakken en tusschen elke twee panne koeken werd, onder groote hilariteit, een dikke laag stroop gegoten. En vol ongeduld wachtte elk op z'n portie.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 5