Rusland, zooals het werkelijk is Wfin Wed. P. KOOMEN ZOOI Prof. KOEHOF speelt B. Th. SANTEN, ACCOUNTANT. Eerste Heemsteedsche Courant. Zondag 7 Dec. des avonds 8 uur in Cafè-Restaurant „HOF VAN HEEMSTEDE" Valkenburgerlaan No. 38. 500 Caramb., 400 voorgift. Na afloop bijzondere Kunst- en Fantasiestooten. Tevens voor de bezoekers een aardige verrassing. HEINEKENS BIER. Tel. 28779. Vergunning, RADIO-CONCERT. Zalen voor vergadering disponibel. SPORT. Laat in den winter Fa. GEBRs. REE OPBERGEN EN SCHILDEREN VAN TUINMEUBELEN. DAMES! Ml llill* PRIMA KWALITEIT. BILLIJKE PRIiZEN. Dierstiaat 39. HAARLEM - telefoon 10153 VAN HUISi JANSEN LAAT UW ADMINISTRATIE BEHANDELEN Voor Amsterdam0.2. Voorburgwal 326 328 - Tel. 31620. JOH. PORTEGIES naaml.venn: J D POSTHUMUS koninklijke stempelfabrieken zijlstraat 51 AANBEVELEND, J. HANSKAMP. door LADY DRUMMOND-HAY. waren jaren van oefening, zelfopoffering, toe- BUITENLANDSCHE GELUK YVEXSCHEN. wijding, maar ook van vreugde. En voor een Wij herinneren er aan, dat Nieuwjaarswen- groot deel was dit laatste te danken aan uwjschen bestemd voor overzeesche gewesten actieven directeur, die daarvoor op deze plaats wel een woord van bijzonderen dank verdient. Gjj hebt, aldus richtte de burgemeester zich tot den heer van 't Hoff, geen gemakkelijke taak gehad, om meer dan dertig menschen, die geen kennis van muziek hadden, zoo ver te brengen. Uw zorg en toewijding hebben Excelsior gebracht op het peil, waarop de vereeniging zich thans bevindt. Belangeloos hebt gfl thuis ongeoefeuden bijgewerkt, en die mag wel eens in 't publiek gezegd worden want uw drukke werkzaamheden laten u wei nig vrijen tijd. Het corps waardeert dit, ont vang ook mijn dank daarvoor". Aan bet slot van zijn redevoering bood de burgemeester den voorzitter van Excelsior een prachtigen krans chrysanten aan, met een harteljjken wensch, dat het corps nog zeer vele jaren zijn veredelende kunst zou mogen be oefenen Vervolgens werd gelegenheid gegeven aan de afgevaardigden van de vereenigingen, om hun felicitaties aan te bieden. Het ontbrak daarbij niet aan hartelijke woorden, noch aan stoffelijke blijken van waardering. De Harmonie „Eensgezindheid" te Heem stede schonk een fraaien zilveren lauwertak, de Harm. St. Michael (Heemstede) een mu zieknummer, de Chr. Gem. Zangvereeniging „Sursum Corda" een zilveren lauwerkrans, Heemsteedsch Mannenkoor een bloemenmand, Werkl. Ver. van Gem. Pers. „Door Eendracht Sterk" een bloemenmand, Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" (Bennebroek) een vaas bloemen, Chr. Gem. Zangver. „Bennebroek" een bron zen medaille, de Haarlemsche Tramfanfare een bloemenmand, Leidsche Tramharmonie een zilveren lauwertak, Dubbel Mannenkwartet Euterpe (Haarlem) een bloemenmand, Zand- voortsche Muziekkapel een bloemenmand, Harm. „Crescendo", Haarlem een muzieknum mer; voorts werden nog gelukwenschen ont vangen van de Haarlemsche Politie-Muziek- vereen, en de afd. Heemstede van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „SL Paulus". Het officieele gedeelte was hiermede afge- loopen en het muzikale kon beginnen. Nog overstuur van alle lof en hulde, bloemen en cadeaux zette het corps de „Excelsior feest- narsch" in vervaardigd door den directeur. Wie zal het Excelsior kwalijk nemen, dat net begin een klein warwinkeltje was, waaruit zich van lieverlede melodie en rythme begon nen te ontwikkelen? Zeker niemand in de zaal, want evenals de leden van Excelsior waren allen nog met hun gedachten bij den schat van bloemen en geschenken, die een grooten heek van het podium vulde! In Mercedes van Kessels vond Excelsior zichzelf weer terug en de Mendelssohn-fantasie van Albert Flo ris de ooncertwals „La jolie Flamande" van Bou- wens en de slotmarsch Officer of the day klonken jubelend door de zaal. Het instrumen tale gedeelte van het programma werd voort gezet door de hoeren S. P. Visser, organist te Hillegom en P. v. d. Hurk, fluitist te Utrecht die vóór de pauze het Allegro en Andante van Bach en daarna het Adagio en Allegro van M Blavet op schitterende wijze vertolkten. Als soli op het groote concertorgel kregen we van den heer Visser te hooren het Allegro uit het F dur concert van Handel, en Chant Naptiale- Grand Choeur. van Th. Dubois. Ter afwisseling zong de Chr. Zangvereen. Sursum Corda een viertal nummers n.l. Lente zang van Fred. Roeske, Kerstlied van Ber nard Diamant, Zondagmorgen van Jac. Bon set en Super flumina Babylonis. Wij hebben nog kortgeleden gelegenheid gehad de bijzon dere kwaliteiten van dit koor, dat onder leiding staat van den heer A. Bak, te roemen, en zouden thans slechts in herhalingen vervallen. Genoeg zij, dat de aanwezigen van een en ander zichtbaar genoten en dit door een dankbaar applaus bewezen. Een goed ding was het, dat deze schoone indrukken niet werden verstoord door humo ristisch gedoe van lagere-rangs artisten. De familie Hofmann zorgde voor aardige, beschaaf de aanvulling van het programma, waardoor het geheel een feestavond werd, die klonk als een klok. De tijd vloog om en het was reeds ver na middernaoht toen het bal nog moest beginnen. Een mooier jubileum-avond had Excelsior niet kunnen organiseeren en Het kan met groote voldoening op dezen avond terugzien. reeds spoedig moeten worden verzonden om op tjjd de plaats van bestemming te kunnen bereiken. Hieronder volgen eenige laatste ver bindingen: Ned.-lndië: Sabang en Medan zeepost 2 Dec. van Amsterdam per m.s. „Johan van Olden- barnevelt"; mail 11 December van Amster dam, 12 via Rotterdam per luchtdienst Lon den Karatsji. Batavia-ma-l 4 Dec. via A'dam, 11 en 12 Dec. via A'dam per luchtdienst (Ned. en Eng.) West-Indië; Curasao; 12 Dec. van A'dam per s.s. „Venezuela". Suriname: 16 Dec. van A'dam per s.s. „Van Rensselaer". Canada: 18 Dec. over Engeland. Vereen. St. van Amerika: 20 Dec. van R'dam per s.s. ,-Ne u w Amsterdam". Zuid-Anieriku14 Dec. via Antwerpen. Zuid-Afrika11 Dec. van R'dam via Engeland. PLUIMV EETENTOONSTELLINti. De Plulmveevereeniging „De Eendracht" zal op 20 en 21 Dec. een tentoonstelling houden. VOETBAL. UIT HET H.G.W.-KAMP. D.W.O. n—H.G.W. I 2—0. Op een zeer modderig veld verschijnt H.G.W. met een invaller voor hun rechtsbinnen. Kort na het begin komt de bal voor het H.G.W.-doel en wanneer een middenspeler zal wegtrappen, trapt hij ongelukkigerwijs tegen een D.W.'O.-speler aan en de bal rolt tergend het doel in. Alzoo heeft D.W.O. reeds na eenige' minuten de leiding. De bezoekers, niet ont- leeft. Daarbij vergeleken schijnt het overige moedigd door deze tegenslag, komen verwoed [Europa levenloos. Dat is een van de redenen, opzetten en zijn dan ook, behoudens --eenige I waarom ik vrees, voor dat overige Europa, aanvallen van de thuisclub, geregeld sterker, Men hoort in de overige wereld veel spreken doch de keeper stopt op gelukkige wijze een,over collectivisme, honger, ellende, koude, misoog- Rusland, de vijand en de bedreiging van onze Westersche politieke en economische instellingen en van onze sociale idealen de „hoop" van 'n be paalde klasse van het proletariaat en de intelli gentsia, blijft het groote raadsel van den dag. niettegenstaande alles, wat er in de dagbladen en boeken reeds over geschreven Is, pro en contra. Nog niemand heeft een begrijpelijke beschrijving gegeven van den „Rooden" Beer, die eens „wit' was. Toen wij in Augustus verleden jaar over een afstand van 5000 mijlen over Rusland vlogen in de Graf Zeppelin, vanaf de Baltische Zee naar den Stillen Oceaan, werd mij eerst duidelijk, welk een moeilijke taak dit zou zijn. Alle berichten, welke men uit de pers of literatuur verkrijgt zijn slechts vluchtige kijkjes op een onderdeel van een onderdeel. Daarom wil ik hier een interessant schrijven aanhalen, dat ik kort geleden ontving van een vriendin, die gedurende vele weken Rusland bereisd heeft van Stalingrad aan de Wolga naar den Kaukasus, en die verleden jaar ook een dergelijke studiereis heeft ondernoi^n. „Rusland is betoovender dan de meest be- tooverende minnaar geheimzinniger, wanhopi ger, en veeleischender. Men wordt er zoo gevoe lig voor de „omstandigheden", dat iemand's stem ming en gevoel beinvloed worden door de oogen- blikkelijke verhouding, die de zaken aannemen. Ik kan niet begrijpen, waarom dit zoo is. Maar bet is zoo. Of men nu ziet oogsten of zaaien, of een gewoon bedrijf aanschouwt, dat alles wordt een deel van Uw persoonlijk leven, zooals In an dere landen onbegrijpelijk zou zijn. Ik geloof, dat het eenigszins daardoor komt, omdat het individu wordt geabsorbeerd door iets grooters en belang- rijkers. In werkelijkheid bestaan er twee Ruslanden: het eene is duister, somber, vernietigend, waar over men steeds onderaardsche geruchten ver neemt. Verschrikkelijke verhalen van samenzwe ringen, verraderij, doodvonnissen, executies. Daar naast bestaat het andere Rusland, dat.ik overal bezig zag met opbouwenden arbeid. Dat Rusland dat iemand den indruk geeft, dat hier iets reus achtigs gebeurt, dat grenzelooze hoop wettigt, iets jeugdigs, iets moderns, dat Amerika zelf zoekt te overtreffen, dat geheel opgaat in den droom van de toekomst met een geloof in alles, wat grootsch is, en bijna onmogelijk te volbrengen. Er bestaat hier een levensenergie, welke iemand somtijds als met een schok gewaar wordt of door- ST. NICOLAAS IN DE R.K. VOLKSBOND. Dank zjj de medewerking der burgerij, vooral door het zoo spontaan koopen van loten, zal het St. Nicolaascomité, onderafdeeling van den Afd. Heemstede, der Ned. Volksbond ook dit jaar weer aan de kinderen der leden een St. Nicolaasfeest kunnen geven. Dit zal a.s. Zondagmiddag plaats hebben in de groote zaal van het R.K. Vereenigings- gebouw. De kinderen, voor welke deze week kaarten zijn thuis gezonden, moeten met vader of moe der vóór 2 uur aanwezig zijn in de groote zaal Meer ouders of andere personen kunnen om plaatsgebrek niet worden toegelaten. Vermoedelijk zal St. Nicolaas met Pieter eerst een rijtoer maken door de gemeente v.aarna het bezoek aan de kinderen. Dat belooft weer een prettige en drukke middag te worden. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 24 t/m 29 Nov. genomen 553 douche- baden, 39 kuipbaden. Aan 24 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4j uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur, werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. Heemstede, 29 Nov. '30.' paar zeker schijnende doelpunten. Zelfs een keihard schot kan hij door het uitsteken van zijn been voorkomen. Alzoo kwam de rust met een 10 voorsprong voor de thuisclub. Vol moed werd aan de tweede helft begon nen, doch het geluk was niet met hun; zelfs kwam een doelpunt aan de kant, waar niet verwacht werd, want bij een aanval van D.W.O. werd de keeper voor de tweede keer gepas seerd. Kort voor het einde kregen de bezoekers nog de kans om de eer te redden, doch ook deze werd hoog over geschoten. Het einde kwam met een 20 nederlaag. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. Het 2e elftal bracht het er nog slechter af en verloor van Zandvoort 5 met 51. Voor rust waren de jongens beslist sterker, doch een uitval van de bezoekers werd hun noodlottig. Na rust ging het al slechter en toen het 30 stond voor Zandvoort werd een tegenpunt gemaakt. Zandvoort bracht den stand door 2 doelpunten op 51 in hun voor deel en wonnen alzoo verdiend. A.s. Zondag 10 uur; H.G.W. ID.O.A. II en om 2 uur D.W.O. III—H.G.W. II. sten en doodvonnissen. Dat alles bestaat. Niet zoo, als in de pers beschreven wordt. De wereld ver neemt weinig omtrent den IJzeren Wil binnen de muren van het Kremlin, de stalen zenuwen van Stalin, wiens naam zelf „Staal" beteekent. Van het fanatiek geloof van de Roode Jeugd in de toekomst van hun Rusland, en hunne fiere vastbeslotenheid om hun doel te bereiken. Men hoort weinig van de bouwwoede, de lust tot moderniseering, tot Amerikaniseering! en in het algemeen van de industrialiseering. Naast het bouwen van nieuwe fabrieken en nieuwe gebouwen, wordt vooral de aandacht ge wijd aan het leger. Rusland bezit een militair vliegwezen, dat door aantal, hoedanigheid, en moderniteit der vliegtuigen, en de kennis van zijn SINTERKLAAS piloten, waarschijnlijk alle generale staven in ver bazing zou zetten. Rusland is ongeloofelijk groot. Geen land ter wereld bezit zoovele afgelegen oorden, waar proef nemingen op groote schaal kunnen genomen worden, zonder dat er een haan naar kraait! Op vele plaatsen ontving Ik een sombere, ne derdrukkende impressie, het was er geheel anders als in het Westen met zijn comfort, zijn weelde, zijn fraaie kleederen, en alles wat deel uitmaakt van onze beschaving en onze cultuur. De som berheid en de ellende en deze belde zijn in vol doende mate aanwezig worden alleen verhel derd door de levensenergie, waarover ik hierboven sprak, de onbegrensde hoop, en een hoop op de toekomst, die zich niet uit het veld iaat slaan, en boven alle begrip gaat. Geen land ter wereld kent zoo weinig comfort, als wij die opvatten, is zoo gespeend van alle weelde, als het hedendaagsche Rusland. De weelde beschouwt men er als onzedelijk. Nog erger, ais een misdaad. En toch wil ik dit land niet verlaten. Ik wensch hier nog langer te blij ven. De vreemde polsslag van' de levensenergie sleept mij mede". Dit alles werd geschreven door een vrouw, die een keurige opvoeding heeft gehad, en die juist kan waarnemen, die verwend is door de weelde en de goede dingen in dit leven, die altijd twee keer per dag gebaad heeft, en nu blij is, wanneer zij eens per week een bad kan krijgen, of mis schien een bad in vele weken. Wat bestaat er dan in Rusland, dat iemand zoo kan beïnvloeden? Haar brief vervolgende schrijft zij; de gouden koepels van Samarra, die verleden jaar, toen ik hier doorkwam, de stad een sprookjesachtig Oostersch aanzien gaven, bestaan niet meer. Ik zocht den horizon af, en was verbaasd slechts hooge, rookende schoorsteenen boven de huizen te zien uitsteken. Als een wervelwind is de anti godsdienstige beweging op het mooie Samarra neergestreken. Weg zijn de koepels, die in de zon schitterden, vernietigd zijn de kerken, of veran derd in arbeidersclubs, of dergelijke instellingen. Weg zijn ook de gewelfde domgebouwen. In hun plaats kwamen massieve blokkei arbeiderswo ningen van vier of vijf verdiepingen, gebouwd van het materiaal der verwoeste kerken. Ner gens in geheel Rusland heb ik een zoo drastisch voorbeeld gezien van godsdienst, verdreven door de nieuwe leer van collectivisme en nuttigheids denkbeelden. Catharina de Groote schonk hier aan haar gunsteling Orloff een landgoed, dat zich over een afstand van 90 mijl langs de Wolga uitstrekte. Daar zijn vele villa's gebouwd door edel heden, barbaarsch, fantastisch, gelijkende op Oos- tersche paleizen. Tegenwoordig zijn het sanatoria en tehuizen voor kinderen. Het stedelijke aanzien van Samarra bederft dit schilderijtje. Wanneer het winderig en droog weder is, ligt de stad onder 'n wolk van stof. Wanneer 't regent, is het één modderpoel. De gevolgen van den verschrikkelijken hongersnood in 1920, zijn nog duidelijk merkbaar. De bevolking werd er door gedecimeerd. En hier werden juist de meeste gevallen van kannibalisme geconstateerd. Dus mag men wel vragen: Zal de Centrale Macht in het Kremlin slagen, de jonge generatie om te smeden tot één. eenig, materialistisch Rood Rusland? Copyright-Anglo-American Newspaper Service-Harms Tiepen. Uw huis van binnen schilderen doer C. van Oostzanenlaan 10 b/d Blauwe brug HEEMSTEDE - TELEFOON 28681. Het bekende ADRES voor permanent wave f 7.50, permanent wave lang haar f 10 Watergolf a f0.90, Onduleeren ik f0.50, Knippen A f0.40 en wasschen f 0.40 IS BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper. VAN HET SPORTPARK. Geel-Wit I is Zondag in Castricum niet for tuinlijk geweest, al moet direct gezegd worden, dat Vitesse een kleine overwinning we! ver diend had. Maar een 41 nederlaag doet de kampioenskansen danig dalen. D.S.S., dat den vorigen Zondag een goede partij speelde tegen Lisse n, moest nu de vlag strijken tegen O.V.V., dat een der ernstige candidaten wordt achter Victrix. R.K.V.Z. stelde zeer teleur tegen Lisse n. De oorzaak was de abcentie van 2 spelers, en kan nu haar kampioensillusies voorloopig wel laten varen. In een spannende strijd wist Geel-Wit III met een oneven goal van Victrix III te winnen. Uitslagen Junioren: R.K.V.Z. II—O.G. V 2 Geel-Wit V—T.Y.B.B. V 3—2 Geel-Wit VI—B.S.M. III 4—3 PROGRAMMA VOOR ZONDAG. D.S.S. I—O.G. n. D.S.S. III -Santpoort III. Geel-Wit III—Victrix H. DAMMEN. Competitie Haarlem. Onderafïl. \.:-i den R.K. Damhond. T. E. P.—ST. BAVO. St. Bavo van Heemstede kwam Maandag avond met een compleet tiental uit. Vooral de hoog3te horden hadden een zeer spannend ver loop. Bord één bleef zelfs onbeslist, evenals bord vijf. Alleen op bord 4 wist T. E. P. een overwinning te behalen en op bord 3 een remise. De overige borden werden, behalvs dan de onbesliste, door St. Bavo gewonnen. De uitslag is als volgt. T. E. P. St. Bavo. 1. G. RumpB. H. Stevens 2. H. RumpJ. Warmerdam 3. W. HopstakenP. Veen 4. P. MulJ. v. d. Zwan 5. P. Hallenberg—J. A. Stevens 6. H. v. GastelJ. Draper 7. J. Lucas—J. Veen 8. A. KeyerL. J. Floras 9. H. HandgraafH. Weyers 10. v. d. KraftL. Boukaert afgebr. 2—0 1—1 0—2 afgebr. 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 Voorloopige uitslag 3—13 De afgebroken partijen worden arbitrair be slist. door H. KONING. Meneer v. Ovens gierigheid was spreekwoor delijk. Het was jammer van den man, want hij had overigens een goed karakter, maar hij kon nu eenmaal moeilijk van de duiten af stand doen. Het was trouwens een familie kwaal; z'n vader en z'n overgrootvader haddén de schraapzucht ook flink in eere gehouden. Ja, de overlevering vertelde zelfs, dat groot vader v. Oven zijn heele leven lang hij was 90 jaar geworden met één pijp had gedaan. En die had hij nog op de markt gekocht bjj een kraampje met ongeregeld goed. Meneer v. Oven was zoodoende aardig in z'n geld geko men, maar dat vertelde hij niemand; de belas ting mocht er anders eens aohter komen! Als z'n vroiw ooit weelde-neigingen had gehad, dan had haar man haar die in hun lang huwelijksleven wel grondig afgeleerd. Hij deed vijf jaar met z'n overjas, dus kon zijn vrouw ook vijf jaar doen met haar mantel; hij droeg zijn hoed tot hij groen zag (de hoed altijd) en zijn vrouw had dat voorbeeld maar te volgen. De stumper kocht daarom maar groene hoeden, dan liep ze ten minste niet al te erg voor schandaal. Maar prettig was het niet! wat het leven van een vrouw kan veraangena men. Aan het Sinierklaasfeest werd bjj de familie AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meesterlottelaan 12 Telefoon 15468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. DOOR SCHOU A BROEKERSTRAAT 7. Halte Koediefslaan. Luxe-en Orthopedische Schoenmakerij Speciaal adres voor fijne reparaties. Zandvoortschelaan 135, Heemstede TELEFOON 26251. Den verjaardag van zijn vrouw zou meneer v. Oven het liefst ongemerkt voorbij hebben willen laten gaan. Maar zoo gedwee als het schepseltje in andere dingen was, hier stond zij op haar stuk; hun verjaardagen moesten wor den gevierd, met cadeaux! Dat was een vree- selijke tegenvaller voor hem geweest, waarin hij zich eigenlijk nooit goed had kunnen schik ken. Op den eersten verjaardag van zijn vrouw, toen zij getrouwd waren, had hij haar aller hartelijkst omhelsd en haar nog vele jaren toe- gewenscht. Het vrouwtje was er aangedaan van geworden. Wie zou van zooveel liefde geen tranen in de oogen krijgen, nietwaar? Maar toen er geen cadeau op tafel verscheen, had ze hem op den man af gevraagd, waar zijn ver- jaaidagsgeschenk bleef. Meneer v. Oven had even verwonderd gedaan. „Ach ja, hoe kon hij nu ook zoo vergeetachtig zijn!" Hij zou het 's middags van kantoor meebrengen, hoor. Maar 's middags scheen hij het al weer verge ten te zijn. Hei cadeau was er tenminste niet. Toen nam het vrouwtje een kordaat besluit. Ze ging uit en kocht een snoezig handtaschje, dat zij van het nuishoudgeld betaalde. Toen zjj thuis kwam bedankte zjj haar stom-verbaasde echtgenoot voor zijn prachtig geschenk en om helsde hem zoo hartelijk, dat de protesten hem in de keel bleven steken. Meneer v. Oven nam zich toen voor, voor taan zelf voor de verjaarscadeaux van zijn vrouw te zorgen. Dat zou hem beslist heel wat minder kosten. Van toen af aan had het arme schepsel zich tevreden te stellen mt 'n aardig kammetje of 'n vingerhoed en dergelijke snuis terijen. De jaren hadden haar geleerd, zich te schikken in haar lot, zich veel te ontzeggen,, Een der pabjes bevatte een gebroken kop, vri een ander pakje zat het ontbrekende gedeelte. Zoo kwamen nog enkele van dergelijke pakjes te voorschijn. Twee gebroken koppen en scho tels, waarvan de stukken keurig afzonderlijk waren verpaktMeneer v. Oven werd bloedrood, tante keek opeens boos, heel boos. „Wat, nu begrijp ik het. een gebroken servies wou je me geven, jij leeljjke duitendief. Morgen ga ik weg, voor good. Nooit zal je me terugzien'" v. Oven natuurlijk heelemaal niets gedaan. Woedend verliet ze de kamer. Kinderen had het echtpaar niet en volwas-. Toen tante eenige jaren later stierf, bleek sen menschen moeten boven dergelijke dwaas- uit het testament, dat zij haar geheele vermo- herien verheven ziin nnrHeeide moneee v riven gen aan liefdadige instellingen had vermaakt. heden verheven zijn. oordeelde meneer v. Oven Toen kwam echter het bericht van een suiker tante, die in eere moest worden gehouden, van wege de te verwachten dubbeltjes, dal zij graag bij haar lieven neef en nicht Sinterklaas zou komen vieren. Zooiets kon moeilijk worden ge weigerd, tan p moest behoorlijk ontvangen worden en met angst in het hart rekende me neer v. Oven na, wat hem dat wel zou kosten. Hjj schrok daarom geweldig, toen zijn vrouw hem zei, dat hij verplicht was, tante een Sin- terklaas-cadeautje te geven. Groote genade, tante, die het zoo royaal gewend was, bij wie je niet met een vingerhoed of een kammetje kon aankomen. Het mensch had nota bene nog de ongehoorde brutaliteit in haar brief, waarin zij mededeelde met welken trein zij zou komen, er op te zinspelen, dat een theeservies haar niet onwelkom zou zijn. Meneer v. Oven werd beurtelings koud en warm, ais hij er aan dacht, wat zoo'n servies wel zou kosten, 's Nachts kon hij er gewoon niet van slapen, hij lag maar te piekeren, hoe hij daar met zoo weinig mogelijk geld van af kon komen. Ten slotte besloot hij eens in een tweedehandsch-winkel zijn geluk te beproeven. De winkelier had een paar mooie serviezen, echt antiek, juist wat tante verlangde. Maar ze kostten meneer v. Oven veel te veel. Juist toen hij aanstalten maakte, den winkel te ver laten, kwam de winkelier met nog een servies aandragen, oolc antiek. Hij kon het voor een prikje krijgen, want van de twaalf kopjes wa ren er twee gebroken. Meneer v. Oven kreeg plots een lumineus idee. „Prachjig,'" zei hjj, pak maar in en 3tuur het naar mjjn huis. Het moet op Sinterklaas-avond worden bezorgd!" Uiterst tevreden ging hij naar huis. Zijn vrouw vertelde hij, dat hij een prachtig servies voor tante had gekocht. Het had hem handen vol geld gekost, maar enfin, dat moest er dit maal maar van af. Toen de bewuste avond was gekomen, ver telde hg tante geheimzinnig fluisterend, dat zij straks een prachtig cadeau van Sinterklaas zou krijgen. Weldra werd er gebeld. Meneer v. Oven deed zelf open en kwam spoedig daar op binnen met een groot pak. „Voor tante, van Sinterklaas, omdat ze zoo goed heeft op gepast,'- grapte hjj. Tante lachte verheugd. „Maar lieve kinderen, dut had ik nu toch heusch niet verwacht- Jullie verwennen me schandelijk. Ik brand van nieuwsgierigheid, wat daar wel in zal zitten." Spoedig was het pak geopend. Het bleek een doos te zijn, waarin de kopjes, schotels, enz. van het servies, elk afzonderlijk keurig waren verpakt. Tante s gezicht straalde. Echt antiek juist wat ze zoo graag had willen hebben, i aankondigingen *oor. l'RACTISCHE WENKEN VOOR RADIO AMATEURS. It elke lamp moet de eindlamp van den ontvanger worden? Men leest dikwijls: „De eindlamp moet in dit geval vervangen worden doorDaarbij rijst de vraag: welke lamp moet de eindlamp zijn? Dit is eenvoudig genoeg; de ontvanger wordt in werking gesteld, de luidspreker ingeschakeld, de antenne uitgeschakeld. Trekt men nu een van de luidsprekerstekkerpolen eruit en raakt men de stekkerbus met regelmatige tusschenpozen met de stekkerpool aan, dan hoort men iederen keer een gekraak in den luidspreker. Nu neemt men één lamp uit den ontvanger (Dit experi ment nóóit bfl net-ontvangers probeeren te doem Bljjft het gekraak aanhouden, dan was niet de eindlamp uitgenomen, doch een andere. Heeft het gekraak opgehouden, dan is de uit genomen lamp de eindlamp. Behandeling van accumulator* De contactklemmen van den accumulator moeten steeds schoon zijn. Het schoon maken ervan kan men het beste doen door een sterke oplossing van soda in water te nemen. Échter moeten wij zeer voorzichtig zijn, dat er niet- van deze vloeistof in de accumulator binnen dringt. wv WIJ zijn specialiteitenjn: FAMILIE-DRUKWERKEN Theepot, melkkannetje, suikerpot, kopjes «n geboorte schotels kwamen successievelijk te voorschijn. verloving Maar wat was dat? ondertrouw uitnoooigingen dankbetuigingen menu's visitekaarten

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1930 | | pagina 2