BIJVOEGSEL van DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 3 - 23 Januari '31 GEMEENTERAAD VERSLAG van de Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 22 Januari 1931. Donderdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Heemstede, onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Om 3 uur wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter geopend. De notulen worden na enkele wijzigingen vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen was een adres van den havenmeester H. van Veldhuizen, waarbij wordt verzocht het daarheen te willen leiden, dat zijn salaris op een of andere wijze wordt verhoogd. Het adres zal bij de begrooting behandeld worden. Personeel vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor, te rekenen met ingang van 1 Januari 1931 eervol ontslag te verleenen aan J. de Jong, D. R. Koster en A. C. Boekwijt, als onderwijzers, belast met het geven van vervolgonderwijs, en aan eerst genoemde tevens als Hoofd van den cursus voor vervolg onderwijs, in verband met het feit, dat zich voor dit onderwijs geen deelnemers meer aanmelden. Goedgekeurd. Percentage verstrekte gelden bedrijven. B. en W. stellen voor, de jaarlijksche rente, door het gas-, water- en electriciteitsbedrijf te betalen aan de gemeente, over de in 1930 verstrekte gelden, te bepalen op 5 Goedgekeurd. Uitbreiding kleedhokjes bij de Zwemvijvers. B. en W. stellen voor, het aantal kleedhokjes by de zwemvijvers met 51 uit te breiden en hiertoe een crediet te verleenen van ongeveer 5100. De heer Jonckbloed vindt het aantal kleedhokjes nog te weinig. Hij zou gaarne zien, dat het volgend jaar nog eens tot uitbreiding wordt overgegaan. Voorts verzoekt hij het werk aan te besteden. Wethouder Droog zegt toe, dat dit laatste zal ge schieden. Of uitbreiding noodig is, zal eerst na dezen zomer kunnen blijken. Prijzen bloemententoonstelling. B. en W. stellen voor, 25.beschikbaar te stellen voor den aankoop van prijzen voor een door den R.-K. Landarbeidersbond in 1931 te houden bloemententoon stelling. Goedgekeurd. Wijziging verordening begraaf rechten. B. en W. stellen voor, de op 18 December 1930 voor gestelde wijziging van de verordening op de begraaf- rechten opnieuw te wijzigen in dien zin, dat de prijs van een eigen graf van 1 bij 2 M. wordt bepaald op 125. De heer R Ij k e s betreurt, dat zijn amendementen niet aan de andere raadsleden zijn toegezonden en dat de financieele commissie deze niet heeft onderzocht. Door zijn voorstellen wordt een voordeel van 2500. per jaar verkregen. Het verheugt hem, dat B. en W. zijn tweede amendement hebben overgenomen. Hij hand haaft zijn voorstel om de graven op 1.30 M. X 2.60 M. te brengen. De heer Van U n e n verklaart, dat de financieele commissie op zuiver commercdeele overwegingen de voor stellen van den heer Rijkes heeft afgewezen. Wethouder van de Poll merkt op, dat de practijk uitgewezen heeft, dat er geen behoefte bestaat aan groote graven. Het voorstel van den heer Rijkes, om de maten der graven te vergrooten, wordt "Verworpen met 11 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Vaststelling herziening L V van het Uitbreidingsplan. Door den Raad wordt vastgesteld de herziening van het Uitbreidingsplan, betreffende terreinen, gelegen tussehen de Jacob van Cam penstraat en de Zandvaart. Goedgekeurd. Wijziging Politieverordening. B. en W. stellen voor, in de Politieverordening een artikel op te nemen, behelzende, dat iedere eigenaar van een openbaren weg deze na schriftelijke aanmaning van B. en W. en binnen den daarbij bepaalden tijd in be hoorlijken staat moet brengen en onderhouden. Tevens wordt voorgesteld, het sluitingsuur van de tapperijen terug te brengen van 12 uur 's nachts op 11 uur 's avonds, met uitzondering van Zaterdag- en Zondagavond. De heer Van der Erf is niet tevreden, noch vol daan. Het spijt hem, dat het sluitingsuur der tapperijen op Zaterdag en Zondag met een uur verlengd wordt, hetgeen volgens hem geenszins een gemeentebelang is. De heer R ij k e s vraagt, of de omstandigheden zoo danig veranderd zijn, dat het verleden jaar genomen besluit veranderd moet worden. De heer Kwak wenscht ook de tapperijen des Zater dags en Zondags gesloten te zien, opdat het weekloon der arbeiders niet in de zakken der tappers belandt. De heer Van U n e n vraagt, noe gehandeld moet worden ten opzichte van vergaderingen en bijeenkomsten van vereenigingen. De voorzitter antwoordt, dat uit practische overwegingen indertijd1 het sluitingsuur op 12 uur is bepaald. Aangezien de meeste aanvragen om langer open te blijven voor Zaterdag en Zondag golden, achtte men het mogelijk voor de overige dagen het sluitings uur op 11 uur te bepalen. Bij uitzondering zal hiervan worden afgeweken. Sluiting om 11 uur op Zaterdag en Zondag veroorzaakt groote administratieve beslom meringen, terwijl bovendien het gevaar bestaat, dat men naar omliggende gemeenten gaat en bij terugkomst toch hinder veroorzaakt. Mevrouw De Voog dD e Vogel merkt op, dat bij onderzoek is gebleken, dat in de gemeente weinig mis bruik van sterken drank gemaakt wordt. De heer Van Unen waarschuwt tegen al te puri teinsche bepalingen. Men moet de menschen niet tegen zichzelf gaan beschermen. De heer Van der E r f stelt voor, het sluitingsuur voor alle dagen op 11 uur te bepalen. Dit laatste voorstel wordt met 7 tegen 8 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 11 tegen 4 stemmen. De oude toestand blijft dus gehand haafd. Sub 1 van het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Aanvaarding grond voor voetpad langs Zandvoortsche Laan. B. en W. stellen voor, van Mej. Mathilde Amélie Enschedé om niet te aanvaarden een strook grond, groot 46 M-., voor verbetering van het voetpad langs de Zuid zijde van de Zandvoortsche Laan. Goedgekeurd. Beschikbaarstelling gelden St. Jozefschool. B. en W. stellen voor, de aanvrage van het R.-K. Kerkbestuur van den H. Bavo, om beschikbaarstelling van gelden voor uitbreiding en verandering van inrich ting van de St. Jozefschool aan den Heerenweg, in te willigen, met uitzondering van de aangevraagde water plaatsen op de speelplaats. Na eenige discussie wordt het voorstel goedgekeurd. Begrooting. Nadat de vergadering vijf minuten geschorst is, wordt begonnen met de behandeling der begrooting. Eerste spreker bij de Atgemeehe beschouwingen is de heer Van Unen, die opmerkt, dat deze begroo ting meer exact is dan andere jaren. Er zijn nog twee onzekere posten, die verband houden met de annexatie, welke het stempel van onzekerheid op de begrooting drukken. In tegenstelling met wethouder Slingenberg van Haarlem vindt spr. nog weinig klaarheid. Het stand punt van den minister is nog niet bekend. Ook omtrent de regeling mét „Tuinwijk" is nog niets bekend. Spr. vraagt of B. en W. ook die klaarheid hebben, die blijk baar reeds in Haarlem lieerscht. Spr. dankt B. en W. dat zij het voordeel, dat de nieuwe financieele regeling tussehen rijk en gemeenten meebrengt, hebben gereserveerd. Spr. vraagt voorts hoe het staat met den stand der werkloosheid en welk percentage der werkloozen bij werkverschaffing te werk gesteld kan worden. De heer De Boer merkt op, dat men den slag dei- annexatie bijna te boven is. De gemeente heeft betrek kelijk weinig schade ondervonden. Ondanks de amputatie is het hart gezond gebleven. Spr. verzoekt meer verlichte uurwerken in de ge meente aan te brengen. Met de begrooting is spr. het vrijwel eens. De heer Jonckbloed brengt lof aan B. en W. voor hetgeen zij deden ten opzichte van werkverschaf fing en den aanleg van wegen. Op enkele plaatsen Van Merlenlaan en Raadhuisplein dienen echter trot toirs gelegd te worden. Ook de walkanten der Bleekers- vaart vragen om verbetering. De heer Van der Erf bespreekt de politieke con stellatie van den raad. Hij betreurt het, dat de chr. hist, fractie niet altijd met het overige rechtsche deel van den raad medewerkt. Sprekende over de loonpolitiek, zegt spr. te hopen, dat een eventueele volgende loonsverhooging zich tot allen zal bepalen. Hij informeert voorts naar de ver laging van de tarieven der gemeentebedrijven. Spr. sluit zich aan bij den lof aan B. en W. gebracht ten aanzien der werkverschaffing. Hij vraagt of het niet mogelijk is naar Heemstede eenige industrieën te trekken, teneinde aan degenen, die door de toenemende bebouwing werkloos geworden zijn, weer werk te ver schaffen. Zou het ook niet mogelijk zijn, verschillende artikelen als trottoirbanden, tegels, enz., zelf te ver vaardigen? Ook* dit beteekent werkverschaffing. De heer Kwak vestigt de aandacht op de vermin derde aanwas der bevolking, vergeleken bij verleden jaar. Er komen te veel woningen leeg te staan. Hij vraagt voorts een betere verbinding met de buitenwijken en de tram HaarlemZandvoort. Hjj wijst voorts op de hooge kosten voor hen, die kinderen naar Hr.arlem op school sturen. Wijziging der retributiieverordening is noodig en stichting van inrich tingen voor middelbaar onderwijs. Ook moet de gemeente meer naar buiten optreden. Overleg met „Vreemdelingenverkeer" is gewenseht. Gezorgd moet worden voor grootere' veiligheid op het kruispunt HeerenwegAdriaan Pauwlaan. Een vaste politiepost is noodig, als daardoor menschenlevens ge spaard kunnen worden. Kan van het terrein, dat de gemeente thans bouwrijp maakt, een deel aan bouwvereenigingen worden gegeven voor den bouw van arbeiderswoningen? De heer Van der Linde bespreekt de werkver schaffing. Reeds zijn 120 werkloozen te werk gesteld. Er blijven echter nog over. Is het niet mogelijk ook voor hen iets te doen? Verleden week zijn de werkloozen, die bij het Sportpark arbeiden, wegens regen wegge zonden om te gaan „teekenen". Zij zijn in optocht naar den directeur der bedrijven gegaan. Kan dit in de toe komst voorkomen worden? De heer Audretsch verzoekt verlaging der tarieven der bedrijven. De voorzitter beantwoordt de gemaakte op merkingen. Dat het de gemeente goed gaat, is behalve aan het goede hart, aan de groote levensvatbaarheid te danken. De kwestie der stichting van inrichtingen voor M. O. is in onderzoek. Gevaarljjke kruispunten zijn er meer in de gemeente. Het is ondoenlijk op alle plaatsen agenten te zetten. Bovendien moet het publiek voorzichtiger zijn. Het plaatsen van een vaste post zou uitbreiding van het politiecorps noodig maken. Wethouder Droog beantwoordt de opmerkingen over de werkloosheid. In Januari 1931 waren er 100 werk loozen. Voor werkverschaffing komen eerst de gehuwden in aanmerking. Om zelf tegels en andere straatbenoodigdheden te gaan fabriceeren, heeft men dure machines noodig, hoe wel de afzet slechts klein is. Aan den Meerweg is nog wel eenige maanden werk. Trottoirs dn de Van Merlenlaan zou schade doen aan het karakter van deze laan. Spr. is óók niet tevreden over de wallen der Bleekers- vaart. B. en W. zullen hun aandacht aan deze zaak schenken. Wat de kwestie der werkloozen op het Sportpark be treft, deze is geheel ten genoege der betrokkenen op- gelóst. Aan een betere verbinding met de buitenwijken zal aandacht geschonken worden. Inzake de bebouwing wijst spr. op het uitbreidings plan, dat deze zaak vastlegt. Het bouwen van arbeiderswoningen door bouwver eenigingen zonder steun der gemeente is niet goed moge lijk. De huur wordt anders te hoog. Wat het vreemdelingenverkeer betreft, dat is meer de taak van vereenigingen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 7