Drogisterij Je Oedeh" Speciaal-Etalage Bagdad-Stores en listeies. J. P. J. M. Nan, Apoth. Arts. Alle Schilderwerken „SELECTA" Alle benoodigMen GEBRs. REE Eerste Heemsteedsche Courant. Woningbureau VAN WAALWIJK VAN DOORN Heerenhuizen, Villa's en Landhuizen Waar haalt men het fijnst gekookt ROOKVLEESCH Natuurlijk bij JANSENS. Wil ft Wed. P, KQQMEK ZOON PRIMA KWALITEIT. BILUIKE PRIiZEN. Gierstraat 39, HAARLEM - Telefoon 10153 VAN HUIS&JANSEN Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. Zijlstraat 83, Iel. 11301. Zijlstraat 83. Twisted Mat f0.80 en fl,per M. Sigarenmagazijn Sigaren, Sigaretten en Tabak, uitsluitend uit de beste fabrieken. naaml.venn: J.D. POSTHUMUS' koninklijke stempelfabrieken zijlstraat 51 <5 IJ VISIT„;AAFSTEN t Zandvoortschelaan 150, HEEMSTEDE - AERDENHOUT heeft BILLIJK TE KOOP en TE HUUR: (ook gemeubeld) bij spoor- en tram halten. Mooi wonen. Lage belasting. Telefoon 26292. Dat exploitecren van dc eigen gebouwen kost natuurlijk geld, temeer daar voor de verplegers de achturige werkdag is ingevoerd. Ook wat de. salarieeiing en rechtspositie van het perso neel betreft. zjjn die beter dan in particuliere gestichten. Vandaar, dat de provinciale ge stichten zoo veel duurder schijnen. De prov. N.-Holland is voorts de cenige, die de electriciteitsvoorziening ter hand heeft ge nomen. Had de prov. dit niet gedaan, dan zou zeker het grootste deel van de plattelands bevolking van het genot van electriciteit ver stoken zijn. Hetzelfde geldt voor de waterlei ding. De Alkmaarsche cn de Zaansclic water leiding breidden zich niet uit cn dus lag het in de taak van de provincie om de watervoor ziening ter hand te nemen, met gevolg ver mindering van de typhus in N.-Holland, welke ziekte ontstond door het niet kunnen vei krij gen van onbesmet water. Het is wel merkwaar dig, dat sinds het prov. waterleidingbedrijf er is gekomen, de typhuscijfers regelmatig dalen. Nog merkwaardiger is, dat deze bedrijven geen cent aan den belastingbetaler gekost hebben De bedrijven gaan zoo goed, dat alle verlies is ingehaald en er jaarlijks een half millioen winst wordt gemaakt, welke gebruikt wordt tot verlaging van de tarieven. Daarnaast wordt het vakonderwijs jaarlijks ruim met subsidies gesteund, evenals de drank bestrijding. Er is bijna geen terrein op het ge bied van de volksontwikkeling te noemen, waar de prov. staten niet de helpende hand reiken Door deze sociale maatregelen wordt de posi tie van de arbeidende klasse versterkt. Er zijn wel enkele tegenstanders, zooals b.v. de Vrij heidsbond, maar het gaat tot nu toe toch maar goed, en als de Vrijheidsbond met voorstellen tot belastingverlaging kwam, heeft de S.D.A.P. deze steeds afgestemd, want om een goede sociale politiek te kunnen voeren is geld noodig. Nu zou men kunnen denken, het komt er niet erg op aan, wie men kiest, want alle partijen doen toch aai dig aan sociale politiek. Daar tegen waarschuwt spr. Het is een gevolg van de sterke S.D.-fractie. Tenslotte geeft spr. een vergelijking tusschen de verschillende provinciën wat de belasting betreft, waaruit bljjkt, dat N.-Holland in gun stige positie verkeert. In geen geval kan mén spreken van drukkende belastingen. In de naaste toekomst zullen de belastingen in N.- Holland niet stijgen. Hieruit blijkt wel, dat de sociale politiek van de S.D.A.P. goed is. Met een opwekkend woord, om bij de verkiezingen voor de Prov. Staten op de S.D.A.P. te stcnunen, eindigde spr. zijn rede. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd geen gebruik gemaakt. Na de pauze had de vertooning van het schimmenspel van Tello en Grimm plaats, waarvan wij reeds eerder een beschrijving hebben gegeven. VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDSBOND Op 31 Maart werd door bovengenoemde ver- eeuiging in hotel van Ree een bijeenkomst ge houden. Nadat Mevr. R. de Voog'tde Vogel de bijeenkomst geopend had, begon Mevr. E. van DamCohen haar lezing over: „de vrouw en de Verkiezingen". Ons Wetboek is in 1838 over genomen uit de Code Civile en is verouderd. Verbeteringen zijn natuurlijk gekomen op alle gebied, ook voor de vrouw. Ze heeft al heel wat bereikt, bijna alle ambten staan voor haar open. Toch ontmoet ze nog steeds tegenwerking. Zoo mag de vrouwelijke candidaat-notaris de notaris niet vervangein. Een groote onbillijkheid daar zij toch dezelfde capaciteiten heeft als haar mannelijke collega. Voor het vrouwenkiesrecht is fel gestreden door de vrouwen in liet einde der 19de en het begin der 20ste eeuw. Het boek „Vrouwenkruis boek" van Jo van Amners—Kuhler getuigt er van hoe. vooral in Engeland de strijd heel fel is geweest onder aanvuring van Mr. Pankhurst en hare drie dochters. M^ar nu moet de politiek ongeschoolde vrouw zich ook rekenschap geven van wat er in de huishouding van de Staat te doen is. Natuurlijk moet haar hoofdplaats in het gezin blijven Wat is nu het verschil tusschen het w:ark van man en vrouw. Het werk is hetzelfde, de opvatting echter is anders, beter soms. wat spr. aantoonde aan de hand van enkele cijfers en voorbeelden. Voor de zeden- en kinderpolitie is de vrouw eigenlijk zelfs d" aangewezen persoon. Het is dus zaak, aldus spreekster den invloed der vrouw in de Staatslichamen te versterken. Wat willen nu de Liberalen? Vrijheid. De Vrijheidsgedachte iigt ten grond slag aan den Vrijheidsbond. Zoo op het gebied van den godsdienst, Zoo voor het werk der ge huwde vrouw buitenshuis, waar nog veel aan kan worden verbeterd. Wat de nationale ontwapening betreft, dat noemde spr. niet aan te raden, zoolang er nog geen werkelijke algemcene vrede op aarde heerscht. Wanneer wij ons land weerloos ma ken zou bij een kamende oorlog ons land on middellijk bezet worden door een der aan ons grenzende oorlogvoerende partijen, omdat die niet zouden kunnen dulden, dat een deel van zijn grens open lag voor den vijand, en de ver onderstelling is niet gezocht, dat bij den wed loop der strijdende partijen om het eerst ons land te bezetten, wij het kind van de rekening werden en de eerste veldslagen van den oorlog op ons ter worden geleverd. En het denkbeeld, dat wij een voorbeeld kun nen geven is naif. Wie der groote mogendheden let op een klein landje als het onze. Trouwens we hebben noe onze verplichtingen jegens den Volkenbond. Tocl. kunnen wij zorgen, door een klein, zoo goed mogelijk uitgerust legertje, geen weerlooze prooi te worden van den eersten den wij niet opgewassen tegen een machtigen vij and, wij zorgen er op deze wijze toch voor, dat wü niet „de open deur" zijn, waardoor i -der, dien het lust, kan binnenkomen. Met een opwekking tot grooter belangstelling voor vergaderingen en bestuurswerk sloot spr. haar lezing. DE FILM VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Dinsdagavond gaf de afd. Heemstede van de Ned. Vereeniging voor bloembollencultuur de reeds in korten tijd zeer bekend geworden film ..Van bol tot bloem". De groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. Voor den aanvang hield de voorzitter, de heer Jos. M. J. Braam, een kort openingswoord. Namens de besturen van Bloembollencultuur en Kweekersgenootschap dankte hg voor de groote belangstelling. Een bijzonder woord van wel kom richtte spr. tot bestuur en leden der ver eeniging „Aerdenhout en O.", een vereeniging, zoo nauw aan de hunne verbonden, en waar van op het gebied van propaganda voor de bloemenliefhebber^ zoo'n groote kracht uit gaat, en waarmede reeds vroeger al o.a. door cursussen een nauwe samenwerking had be staan. Ook. zei de voorzitter, is bet mij een genoe gen hier zoo'n groote belangstelling te zien van het personeel, dat zelf al zoo vaak door het organiseeren van tentoonstellingen getoond heeft liefde voor eigen vak te bezitten, en hen daarom zoo gaarne in de gelegenheid stelde deze film te zien. Vervolgens gaf de voorzitter nog eene Uiteen zetting, waarvoor en hoe deze film is ontstaan. Er is namelijk een „2 cent fonds", waarvan de helft wordt gebruikt voor ziektebestrijding en de andere helft voor onpersoonlijke reclame. Zoo worden in het buitenland parken met bollen beplant, worden radio-voordrachten ge houden enz., om zoo nieuwe afzetgebieden te vinden, die door belemmerende bepalingen in het buitenland en een steeds grootere uitbrei ding' van het bedrijf, noodig zijn. En zoo heeft de Ned. Vereeniging voor bloembollencultuur ook deze film laten ver vaardigen, welke zoowel in ons land als in het buitenland op ruime schaal wordt afge draaid. Dan komt de film dn woord en beeld den aan wezigen een blik geven op dit zoo enorm be drijf. In 4 deelen krijgen wij een geheel over zicht van wat er in dit vak omgaat. Spitten, planten, dekken, het werk voor den winter. Mooie winterlandschappen als alles als: het ware verkeert in een winterslaap. Maar dan in het voorjaar eerst het „les- VERGADERING R.K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van bovengenoemden Bond haar laatste seizoen vergadering. Ook al door een zeer belangrijke vergade ring der R.K. politieke propagandaclub, die ge lijktijdig een vergadering hield, was de belang stelling niet bijzonder groot. Na opening met den Chr. groet cn de notulen der vorige vergadering volgden verschillende mededeelingen, zoo o.a., dat het comité voor de stichting sanatorium was gevormd, cn dat binnenkort bij de leden zal aangeklopt worden tot bijdiage van een steentje, om zoo de be doelde gulden per lid bijeen te krijgen. Ook de Commissie van bijstand voor woning bouw is gevormd en zal haar werkzaamheden aanvangen. Adspiranthuurders worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij den secr. van den woningbouw „St. Jozef". Het bestuur der afdeeling is thans als volgt samengesteldH. A. Meeuwenoord, le voorz.; H. Kuhlman, 2e voorz.; J. C. Behage, le secr.; H. Kokkelkoren. 2e secr.; N. J. v. d. Linden, le penningm.; W. de Bruin, 2e penningm. en S. Smit, J. v. Houschoten cn J. Verbeek, comm. Naar aanleiding van de massa-demonstratie op C Sept. as. te Utrecht, ter gelegenheid van de 40-jarige herdenking der Rerum Novarura, zullen op de a.s. Maandag te houden bestuurs- raadsvergadsring plannen beraamd worden om 'n reiskas te vormen om zoo in grooten getale aan deze demonstratie deel ten kunnen nemen. Naar aanleiding van een schriftelijk verslag der controlecommissie werd den penningmeester onder dankzegging, décharge verleend. Als nieuw lid werd in deze controlecommis sie, in de plaats van den heer Vinke, die moest aftreden, gekozen de heer Span. Hierna kreeg den heer H. J. Kuijper, hoofd bestuurder van het Centraal bestuur, het woord voor eene rede, waarvoor als onderwerp was gekozen: „Werkloosheid als Crisisverschijnsel". Volgens de Rerum Novarum, aldus spr., heeft ieder arbeider, krachtens het hoogste recht vaardigheidsbeginsel en krachtens de natuur wetten, recht op een zoodanig loon, dat hij kan onderhouden vrouw en kinderen, ook als hij niet in staat gesteld kan worden daarvoor ar beid te verrichten. Daarnaast staat dat privaatbezit een onaan tastbaar goed is, ook al streven wij naar diep gaande hervormingen. Een derde waarheid is, vooral voor de Katholiek georganiseerde arbeiders, aldus spr., dat de wereld niet overbevolkt is, omdat niemand geschapen is zonder Gods wil, waar bij God den mensch de natuurplicht nog mede- geeft zichzelf te onderhouden. En of er dan al eens een stukje wereld té Fijne Vieeschwaren en Delicatessenhandel RAADHUISSTRAAT 54 TEL. 28022 ONTHOUDT U HET VOLGENDE ADRES WILHELMINAPLEIN 17. WAAR U TELEF. 28S66. VOOR DE SCHOONMAAK, zooals TIP-TOP WATERVERF, GLANSVERF KWASTEN - SPONSEN en ZEEMLAPPEN, enz.,4 enz. kunt bekomen. dekken", dan komen zoo geleidelijk de knop- bevolkt is, dan heeft dit met de overbevolking pen en later de bloemen voor den dag. Wij zien,niets uit te staan, en moet gevonden worden den gezelligen „bloemendag" met de duizenden per tram. auto en fiets langs de bollenvelden, en tenslotte het rooien der bollen, de bewer king in de schuur, het transporteeren der kisten van de schuur tot in de groote zee- kasteelen. Schitterend is ook het versnelde filmen der bloemen. Hoe de bloem, eerst in knop. zich tot die prachtige bloemen ont plooien. Ook de manier van „voortteelen der hyacinthen door snijden en hollen, was voor den leek een heel interessant gezicht. Waar de bloemen alzoo verkocht worden en waar de bollen een plaatsje vinden kwam in beeld in de 4e afdeeling. De film van de fraaie parken en de straatverkoop in verschillende wereld steden gaf daar een goed beeld van. Dat de talrijke bezoekers van dezen film genoten, bleek na ieder bedrijf door een daverend applaus. Tusschen twee der bedrijven gaf de beer Dix eenige wenken over het kweeken van bloem bollen in huis en dan meer speciaal het trekken van hyacinten op glazen. Is dit hier in Heem stede, een plaats in de landen bekend om de namen van Nelis, Braam, v. d. Berg, Roozen e.a., nog noodig? En geeft hier de bloemist-arbeidersvereeni- ging „St. Deus Dedit" met haar jaarlijksche tentoonstelling geen bljjk van groote vaardig heid in het kweeken van heibloemen Noodig is het nog wel. die overtuiging doet spr. iedere winter weer op, als hij langs Heem steeds straten loopt, en daar die mislukte pro ducten ziet, die zeker niet noodig waren bij een goede behandeling. Als eerste eisch stelde de heer Dix goede qualiteit bedien, van goede firma's. Verder de behandeling. Niet de bollen op het water zetten, maar er eenige milimeters ruimte tusschen laten. Een der grootste eischen is dan een goede behande ling. De bollen worden in 'n koelen, donkeren maar drogen kelder geplaatst, of ill een koele donkere kast. Men wil. ais de wortels de glazen hebben gevuld, er zoo graag de kamer mee versieren. Maar ook hier is geduld noodig. Wanneer hale men ze in de kamers? Als de neus zóó hoog is, dat men kan voelen, dat de bloem den bol heeft verlaten. Zóó behandeld, moet men slagen en zoo zal de bloem een onschatbare waarde zjjn in de gure winterdagen. Overal op de wereld wordt de Hollandsche bloem en bol gewaardeerd. In ons midden heb ben wij weer den heer Carl v. Empelen, die in het verre Westen zoo schitterend heeft ge demonstreerd wat met onze Hollandsche bloem kan bereikt worden. Voelt gij als Nederlander, dat dit zoo echte Hollandsche product ook onze liefde moet heb ben? Welnu, zei de heer Dix, maak er dan propaganda voor, door Uw vrienden als ge schenk eens bollen te sturen, en ze er zoo vertrouwd mee te maken. Laat Uw leuze zijn, dat de Nederlandsche bloem in de toekomst moet gaan bei.ooren in iederen Nederlandschen tuin en in ieder Nederlandsch huis. besten, die ons te na wil komen en, al zijn mogelijk maakt. R.K. WERKLOOZEN-COMITé. Aangezien door verschillende gunstige om standigheden het aantal werkloozen, die het ontspanningslokaal aan den Heerenweg be zochten, aanmerkelijk is verminderd, besloot het comité, het lokaal voorloopig te sluiten, om het te heropenen, zoodra dit wenschelijk zal zijn. In de laatste vergadering werd door den Voorzitter, den heer C. A. M. Jouckbloedt, dank baar gememoreerd, hoe van alle zijden sym pathieke medewerking verleend werd, zoowel door het kosteloos beschikbaar stellen van een goed verwarmd en uitstekend geschikt gebouw, als door het zenden van giften in geld en in natura. waardoor het. comité niet alleen in staat werd gesteld, de werkloozen llink te onthalen, maar ook een ruim batig saldo over te houden, dat onmiddelijke heropening op ieder oogenblik door emigratie. Spr. wil vooropstellen drie vragen. le. De feiten die wij hebben kunnen consta- teeren; 2e. die feiten opsporen en 3e. welke middelen zijn er om de werkloos heid te verbeteren? Er is aldus spr. in de meeste landen een strijd over de oorzaken, maar de feiten dwin gen de menschen om feksning te houden met de geweldige verschijnselen die zich de laatste 9 maanden hebben voorgedaan. Daling der koarsen, achteruitgang in den groothandel, slapte op «missiegebied, met als gevolg vele failissemënten en een werkloosheid als in de wereldgeschiedenis nog niet is voorgekomen. Uitvoerig schetst spr. hoe door overproductie of onderconsumptie een crisis is ontstaan, zoo wel op land- cn tuinbouw als op industrieel ge bied. Daarnaast de economische strijd tusschen de verschillende landen met toltarieven, terwijl men door ruilmiddelen op elkander is aange wezen. Hoe b.v. Duitschland dat in I860 63 van baar bevolking zich toelegde op landbouw,. De presidente Mevr. de Voogtde Vogel be dankte Mevr. van Dam voor haar rede; 't vrij talrijke publiek deed dit door een hartelijk applaus. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. De Vrijzinnig Democratische Bond houdt op Donderdagavond 16 April om 8.15 uur eene propagandawergadering, welke voor ieder toe gankelijk is, in De Oude Beuk, Zandv.laan hoek Heerenweg, Heemstede. Spreker is Mr. L. G. van Dam, uit Haarlem. Deze zal in het bijzonder spreken over de Nationale Ontwapening, het Radio-onrecht cn het Middenstandsvraagstuk. Er is vrij debat. Ieder is welkom. DAMES! met bekende ADRES voor permanent wave f5 - en f7.50, permanent wave lang haar f 10.-, Watergolf a f 0.90, Onduleercn a f 0.50 Knippen a 1 0.40 en wasschen f 0.40 is BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA", Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meesterlottclaan 12 Telefoon 15468 TOONEEL. Zondagavond geeft de R.K. Tooneelvereeni- ging „Door Eendracht Sterk" eene uitvoering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Opgevoerd zal worden „Zenuwpatiënten", vroolijk spel in 3 bedrijven. Wat deze vereeniging in haar nieuwe for matie dezen winter reeds getoond heeft, zal wel aanleiding zijn, dat de zaal weer geheel uitverkocht zal zijn. En om eens een avond te lachen, is „Zenuwpatiënten" een goed middel. Wij twijfelen dan ook niet of D.E.S. zal Waardig haar seizoen besluiten om nog met meer succes zich voor te bereiden voor het komende seizoen. SCHOONMAAKTIJD, OPItUIMTIJD. Wie zijn kasten naziet en nog in goede staat zijnde kinderkleeren bezit, kan aan Zuster Van Hekel een zeer groot genoegen doen, door deze te willen afstaan voor de kleerenkast van de afdeeling Heemstede van het Centraal Genoot schap tot uitzenden van zwakke kinderen. Momenteel is de kast leeg, dus hulp zéér gewenscht. Wanneer onze Heemsteedsche bleekneusjes naar de vacantie-kolonies ver* trekken, hebben de kleeren veel te lijden en is er veel noodig, vooral 't schoeisel levert menig bezwaar op. Mevrouw Chabot, huize Meerzicht, Achter weg, Heemstede, heeft zich beschikbaar ge steld voor het in ontvangst nemen van de kleeren. Het Bestuur van de afd. Heem stede v. h. Centraal Genootschap. OORLOG OF VREDE. Onder redactie van Paul Kies zal een; nieuw weekblad verschenen, dat gewijd is aait de vredesbeweging. Het is genaamd: „Oorlog cf J. C. van Oostzanenlaan 10 bij de Blauwe brug Heemstede Telefoon 28681. dit in 1914 was terugggegaan op 21 maar Vrede" en beoogt te zijn een algemeen week- Import, zich nu zelf weer toelegt op het zich onafhan- voor dpmnnratienha rarWwa- kelijk maken van bet buitenland. Groote concerns, trust en cartels voerden een blad voor democratische samenwerking, natio- Inale ontwapening en internationale aaneenslui- 11 ting. Het eerste nummer bevat artikelen van economische rationalisatie in. waardoor hon- j vooraanstaande menschen en tal van foto's cn derden arbeiders den weg opgingen. j teekeningen. De bekende journalist J. J. de Spr. schetste de macht der banken, steeds|Roode Prof Dr v Embden, Ds. J. J. Buskef meer gerationaliseerd, groote bedrijven en? jr en C. D. \Ve3seling zullen resp. van sociaal zelfs staten den weg van werken aangevend. 1 ,,rniinn.'.. -v .1-|J aangevend Hoe dit alles te bestrijden? Wij zien, dat er acte genomen wordt van de werkloosheid. Maar al is het aardig, dat gemeente en provin cie moeite doen, om door werkverschaffing den nood tc lenigen, het ware is dit niet. De werk loosheid moet voorkomen worden. Daarvoor zegt spr. moeten wij Katholieken zoowel op sociaal als politiek terrein eischen stellen. Als banken en ook groote gecentrali seerde bedrijven hun macht misbruiken, dan moeten wij staatstoezicht eischen. En het is een verheugend verschijnsel, zegt spr. dat vooraanstaande economen en intellec- tueelen zich ook in dezen geest uitspreken, in tegenspraak met oude liberale ideeën, dat de toestand kan verbeterd worden door verlaging van loonen. Er moet komen een rechtvaardig distrubu- tiesysteem, en als de nieuwere wijze van wer ken met de nieuwe machines een arbeidsdag van 5 uur voldoende maken, dan geen 8 uur meer werken, en is er dan nog overproductie, dan een hooger loon, opdat de arbeider zich daarvoor iets kan aanschaffen. Dat is de kant die wij uitmoeten, aldus spr., maar dan strijden tegen de klassieke liberalen, die willen dat er gewerkt wordt voor een appel en ei .Als er geen vakbonden, geen werkloos heidsverzekering e.d. waren, weet dan, zoo be sloot spr., dat het er nu al treurig had uitge zien. Laten wij Kath. arbeiders er dan van overtuigd zijn, dat wij ons èn sociaal èn politiek zoo krachtig mogelijk organiseeren, om nog sterker te staan in den komenden strijd. Na deze leerzame rede werden enkele vragen gesteld en beantwoord, waarna rondvraag en sluiting. De collecte „hulp in nood", bracht op f 1.19. VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDS BOND. Voor de Vrouwengroep in de Liberale Staats party, afd. Heemstede, hield Mevr. E. van DamCohen in Hotel van Ree, een lezing. De spreekster stelde nog eens in 't licht, wat de vrouwen op staatsrechterlijk gebied reeds verkregen hebben en welke desiderata er nog overblijven. Ook drukte zij de aanwezige dames nog eens op 't hart zich toch op de hoog te der politiek te stellen, opdat zij "oij de komen de verkiezingen voor Provinciale Staten en ge meenteraad met oordeel des onderscheids haar stemmen zullen kunnen uitbrengen. m rijzinnig-, R.-K. en Christ.-democratisch stand punt het vredesvraagstuk belichten; het onder werp Kerk en Militarisme zal worden behan deld door Ds. J. B. Th. Hugenholtz en Prof. Dr. C. G. van Riel; de bekende schrijver A. M. de Jong zal het beroemde (antij oorlogsboek „Friedensgericht" van Andreas Latzko ver talen en in dit nieuwe weekblad doen verschij nen; over „Dc Vrouw en Ontwapening" zuilen schrijven mevr. B. Buising van Besouw, mevr. Carry PothuisSmit en mevr. H. W. B. Italiëv. Embden. Voorts zullen Klaas Toorn- stra, Fedde Schurer, Mr. Fred L. Polak en Drs. B. J. van Eyk voor en over de jongeren schrij ven. Een staf dus van uiterst bekwame mede werkers, die in dit eerste nummer een buiten gewoon interessante arikelenreeks publiceer den. Voor de vredesbeweging zal dit uitnemend geredigeerd blad een grooten steun zijn. Men vrage een proefnummer aan bij de administratie N. Z. Voorburgwal 316, Amsterdam. TENTOONSTELLING VAN UEDENDAAGSCHE ARCHITECTUUR EN PLASTIEK. In de gymnastiekzaal van de Drcefschool aan het Julianaplein bad Zaterdagmiddag de opening plaats van de tentoonstelling van hedendaagsche architectuur cn plastiek, welke onder de auspiciën van den Kunstkring Heem stede van 412 April wordt gehouden. Een groot aantal genoodigden waren bij de opening tegenwoordig. De beer Theo van Reyn, vooizitter van den Kunstkring hield een korte openingsrede en zeide tot zijn leedwezen te moeten mededeelen, dat het gemeentebestuur door ziekte cn ambts-| bezigheden verhinderd was de opening bij le wonen. Hij bracht een woord van hartelijk, dank aan B. en W. voor dc medewerking 01 deze tentoonstelling te doen slagen. In eerste plaats heeft de gemeente zich doen ve; tegenwoordigen door de inzending van Open bare Werken, dan heeft zij de zaal ten ge- bruike afgestaan en is behulpzaam geweest bij de aankleeding daarvan. Spr. 1achtte een woord van bijzondere waardeering aan den heer J. Schelling, hoofd van den dienst vai: Openbare Werken, den heer Spijk3ma en zijn staf, aan den tentoonstellingsraad en de ove rige inzenders en tenslotte aan den voorzitte; van de afd c'-ng Haarlem van den Bond van Nederland. architecten, Ir. H. T. Zwiers. Namens da vereeniging „Kunst aan hel ■tint Binnenweg 97, HEEMSTEDE, Tel. 28545. Export. Aanbevelend, C. J. P. van Schalk oud-Stuurman Koopvaardij. Volk' sprak de heer A. van der Boom woorden van sympathie voor het initiatief, dat de Kunst kring met het organiseeren van deze tentoon stelling heeft genomen. Hierna was gelegenheid de verschillende tentoongestelde werken te bezichtigen. Dc ex positie omvat inzendingen van de architecten Friedhoff, Plate, Sevenhuysen, Smits en Zwiers. de beeldhouwers Andriessen, Van der Hoef, Klinkenberg en Van Reyn, alsmede van den tentoonstellingsraad, bestaande uit leden van vijf vereenigingen van kunstenaars, en Openbare Werken te Heemstede. De afdeeling architectuur is zeer uitgebreid; er zijn prachtige collecties foto's van groote en kleine bouwwerken. Openbare Werken is vertegenwoordigd door verschillende modellen van beeldhouwwerken, een maquette van de Zandvaartbrug, de vermaarde „Reiger" en een prachtige collectie foto's. Voorts zijn er teeke ningen. plattegronden, klein plastiek, lectuur over beeldhouwkunst en architectuur, alles te zamen zeer interessant. Opvallend is, hoe uit stekend het gymnastieklokaal van de Droef- school zich voor tentoonstellingszaal leent. Alle inzendingen komen uitmuntend tot hun recht. De tentoonstelling is geopend dagelijks van 1012 en van 25 uur,Zondags van 25. Een bezoek aan deze compositie kunnen wij ten zeerste aanbevelen. AANKONDIGING CNvo.v: UITNOODIGINGEN GEBQORTE DANKBETUIGINGEN VERLOVING M-.NU S ONDERTROUW

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 2