\éfA UMm 'a'ma Nieuwe Avonturen van Mijnheer Pimpelmans. Voor de Vrouw. 8ste laargang. Eerste Keernsteedsche Courant. 24 April 1931. Tweede Blad. No. 16. LOSSE BLAADJES. Naar de Bloembollen- velden. Brokjes Levenswijsheid. Potplanten. SCHAAKRUBRIEK. Detective's lief en leed. 1$ 1 PUP lp HP -HP Ik heb een prettig tochtje Gemaakt naar 't bloemenveld! Er viel een beetje regen; Ik heb flink mijn deel gekregen. Maar daarvan nu gezwegen En van de reis verteld, 'k Zat achter op den motor, Den motor van mijn vrind. En immer viel de regen Gezellig werd gezwegen Wij raasden langs de wegen Zoo snel, gelijk de wind! Recht voor mü zag 'k voortdurend Een breeden Ieeren rug, En als ik onder 't rijden Voorzichtig keek terzijde Zag 'k vaag de veldjes glijden, Maar 't ging wel wat te vlug! De geur der hyacinthen Moet heerlijk zijn geweest' Ik had die graag bezongen, Maar in mijn neus en longen Is hij niet doorgedrongen Op dit benzineféest! Voor geld en goede woorden Kreeg ik een mooi bouquet Het maakte ongeduldig Zicb aan verwelken schuldig Thuis heb ik bet «orgvuldig In 'n vuilnisbak gezet! Ik doe 't nog maar eens over, Zoo heb ik toen gedacht, Als 't niet opnieuw gaat gieten Maak 'k weer eens een visite, Om rustig te genieten Van geur en keurenpracht (Nadruk verboden) In een zijner meesterlijk geschreven psycho logische novellen laat Georges Duhamel zijn hoofdpersoon een opmerking maken, welke op menschenkennis berust. „Als bijna alle men- schen", aldus voert de Schrijver dezen Parijze- naar sprekend in, „kan ik er slechts een klein vaderland op na houden. De lieden, die de wereld doorreizen, meenen, dat zij van alle dienstbaar heid zijn bevrijd. Gelooft u niet, dat zij er be hoefte aan hebben, zich een vaderland van eigen vinding te scheppen op het tusschendek van hun schip of in hun spoorwegcoupé 7 Dikwijls zelfs voelen zij zich genoodzaakt, dit vaderland in zakformaat met zich te dragen in hun valles, in him zak, in den oogopslag van een dierbaren metgezel." Inderdaad, wij zijn niet zoo vrij als wij meenen. Zonder onderscheid zitten wij vastge hecht aan een bepaald kluitje grond. Gelijk een potplant met een kluwen van wortels het wei- nigje aarde, dat haar is toegemeten, doorwoelt en omklemd houdt en alleen mèt die kluit voor verplanting geschikt is, bestaat er voor ieder onzer een complex, waaraan wij onafscheidelijk verbonden zijn. Ontneemt men ons dat weinigje aarde of schudden wij het in overmoed af, dan verdrogen onze wortels en sterven wij. Een potplant, dat is zelfs de sterkste en on afhankelijkste geest in ons midden. Zeker, men kan zonder schade de plant uit den pot nemen, haar inpakken in de vreemdsoortigste embal lage, haar verzenden naar de verst gelegen stre ken der wereld, als zij dat weinigje aarde, waar in zij is opgekweekt, maar tusschen haar wor telen houdt, blijft het leven er in. Dan groeit en gedijt zij opnieuw in eiken bodem waar men haar plant. Het is een waan, dat het vaderland voorname lijk aan aardrijkskundige grenzen gebonden zou zijn. Wat is tenslotte het vaderland? Voor den man uit Duhamel's boekje was het Parijs. Parijs, en niet Frankrijk Zelfs Parijs was voor dezen eenvoudigen kantoorklerk als vaderland te gToot. Aan den overkant van de Seine, in het voorname en luisterrijke gedeelte, waar dé toe rist de geneugten der wereldstad geniet, voelde deze man zich even onwennig ais in de Saha-s. Zijn vaderland was de rustfge volkswijk met d'e bochtige, oude straatjes aan dn voet van - berg Sainte Geneviève. En eigenlijk vee col: deze plek, zijn eigen „dorp" in het groote Parijs, zijn vaderland neg niet. „Als bijna alle menschen", bekent hij, „kan ik er slechts een klein vaderland op na honden". Zijn eigenlijke vaderland is de kamer, waar hij met zijn moeder woont en waar de naaimachine des avonds snort, terwijl hij, droomend over zijn 1 -esboek, zijn sigaret rookt. Het kan zijn, dat deze man, wanneer het lot hem na jaren naar wie weet welke streek op aarde zal voeren, wonderlijk aangedaan wordt, als hij ergens het snorren hoont van een naai machine. Dit geluid zal hem de vredige stem ming bezorgen van het eigen tehuis. Ons vaderland is altijd kleiner dan hetgeen de politiek of de aar 'rykskimde zoo noemen. Voor den eenvoudige n dzglooner u't Drente zal Amsterdam nooit het vredige en veilfg9 gevoel kunnen beltehan-en, dat men zicb bij het begrip „vaderland" voorstelt. En de in 't woelige grootcstadslgyen opgenomen Amtt-rdrmmer zal zich in Hamburg of Chicago eerder op zijn ge mak voelen dan op de Drentsche hef, ofschoon Drente, geografisch gesprokene tot ziji vader land behoort. Ons ware vaderland bestaat uit enkele' korrel tjes aarde, waarmee de vezel».-, van óns bestaan zich tot één onafscheidelijke massa verwarS fi'éb- ben. Op het tusschendek van ons schip hebben wij ons een eigen hoekje geschapen, waar wij onzebizondere neigingen bevredigen kunnen. De geur van de tabak, welke wij gewend zijn te rooken, doet ons ons thuis voelen op de verst afgelegen zee. En de courant, die ons lijfblad werd en waarvan wij elke rubriek en elk regel tje altijd weer op de gewone plaats vinden, maakt de spoorwegcoupé, hetzij deze Siberië of Joegoslavië doorkruist, tot het dierbare thuis. Dikwijls dragen wij ons vaderland in zakfor maat bij ons in ons valies, in onzen zak of zelfs welke onze dierbaarste gevoelens wakker roept. Een bekend gezicht, dat naast ons op het gras van een verlaten steppe ligt neergevlijd, is een stukje vaderland van grooter beteekenis dan een heele stad vol ons onverschillige gezichten van menschen, die toch onze landgenooten en stadgenooten zijn. Laten wij de weinige korreltjes aarde, waar- tusschen onze levenswortels vervlochten zitten, op prijs stellen. Zoolang deze gehechtheid blijft, moge de pot in scherven vallen en moge het lot ons verplanten zooveel het wil, het zal ons niet deren. H. C. CANNEGIETER Nr 719: Ensémb'e van kastanjebruin satijn met een. casaquê .v»n rose satijn. De rok ein digt in een eeriig§ztns wijder uitloopenden volant gehouden, zonder strookjes en ook zonder op vallende bedrukte patronen. Zy staan alleen goed, wanneer men jong en slank is. Verder na tuurlijk een groot aantal badpakken, waaronder weer vele geheel witte. Er waren ook verschei dene oadcostuums van zwarte of marineblauwe geheel zijden Jersey. En de boloro's zijn zoo po pulair dat zij niet alleen bij Japonnen voor elk uur van den dag en bij pyama's worden gedra gen, maar ook bij badpakken! Naast de vogue voor wit is die voor bolero's op badpakken wel het meest sprekende kenmerk van de komende zomermode, afgaande op wat men op de bad plaatsen ziet dragen. NIEUWS OVER DE ZOMERHOEDEN. De hoeden met randen worden tegenwoordig evengoed schuin opgezet als die zonder rand; daardoor wordt de rechterzijde van het voor hoofd onzichtbaar, terwijl links het haar ge heel vrijgelaten wordt. Patou heeft groot succes met cloches van paillasson die nog een tamelijk breeden rand rondom hebben, terwijl de bol eenigszins vierkant lijkt, doordat hij rondom van een opstaand randje is voorzien. Er wordt een grosgrain lint om gedragen, b.v. een wit lint op een zwarten, marineblauwen of donkerbrui nen hoed of een donker lint op een witten of beige hoed. Het heeten matelots, maar de strenge lijnen worden soms zoo verzacht, dat men ze niet zou herkennen. Er worden ook Panama-hoeden gedragen met breedere randen dan wij tot nu toe zagen; na tuurlijk zal men in den zomer altijd vrij veel hoeden met randen zien, omdat de oogen be schermd moeten worden tegen de zon. Maar de heel kleine, randlooze kapjes of gedrapeerde hoedjes van jersey of haakwerk zijn eleganter Agnes heeft veel succes met een hoedje van fijne zwarte zijden tricot met een opgerolden rand, die boven het linkeroog is ingeknipt en gegarneerd wordt door een rand van in een zig-zag lijn opgenaaide witte veertjes. Talbot lanceert fijne voiles, eigenlijk haarnetjes, die in kleur met het haar overeenkomen en tot de wenkbrauwen of tot over de oogen reiken. Zij worden onder den hoed gedragen en kunnen in huis aangehouden worden om het haar in den vorm te houden. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. PROBLEEM No. 298. 5e prijs, Jubileumswedstrijd N.S.B. (1898). H. v. Beek, (Naaldwijk). Joe Morning, de beroemde detective van Scot land Yard, slenterde op zijn gemak door de straten van de city; de handen in de broeks- zakken gestoken, de stroohoed achter op het hoofd, een geparfumeerde Abdullah in den lin kermondhoek, voorwaar, wie hem zoo zag, zou hem voor een zorgeloos student hebben gehou den, die niets beters te doen had, dan wat rond te luieren. Joe Morning begreep de kunst om zich met de menschen te onderhouden, nu eens hield hij oen lang gesprek met een taxichauffeur over Wm wm\ UJ-gL ill ecu mjuoi O- Bij het manteltje wordt de taille gemarkeerd het schrale passagiersvervoer, een gevolg van door een fluweelèïi ceintuur van bijpassende kleur. De casaque heeft een schoot in twee kleu ren en raglan-mouwen. KNIPPATRONEN VERKRIJGBAAR. Van alle in deze rubriek afgebeelde mode plaatjes zijn papieren knippatronen verkrijg- in den oogopslag van een reismakker. Een baar in dé maten 42, 44, 46~ 48. De prijs hier- portret, een onnoozele zakdoek, een paar half- sleetsche pantoffels, zij kunnen de fetisch zyn, door G. Th. Rotman. II. Nadruk verboden. 39 De vreugde van den vreemden heer Kent nu totaal geen grenzen meer! „Man, hou toch op met lachen, gauw! Ik geef je straks een watjekou!" En Pimpelmans trekt onvervaard Meteen den spotter aan zijn baard.... 40. Maar nu is d'ander aan de beurt; „Mijnheer", zegt hij, „je bent bekeurd! Want weet, mijn ambt of wel positie Is commissaris van politie; Ik maak hiervan proces-verbaal. En 'teind van 't liedje is; „betaal!" AL Hoe droei ig y.-ns te Nleuweschans De Intocht Zijn Jasje ZQn nieu En dan Voor 't r heer Pimpelmans proces-verbaal; oed aan den haal; Ja, 't is grijs! er plaatsb-wjjs! Maar zie, een week logies bij Neef Bracht hem weer heelemaal op drer Nioht naaide fijntjes als een haar Zijn heele jas weer aan elkaar, Ze deed het zonder naaimachien; Er was geen steek meer van te zien! van bedraagt f 1—, kinderen f 0.80. Men word verzocht het bedrag in postzegels of per post wissel vooruit te voldoen. Bij bestelling moet behalve het nummer van het plaatje, oök de verlangde maat d u i d e 1 y k worden opgegeven. WELKE SCHOENEN ZULLEN WIJ DRAGEN? de inflatie, dan weer klampte hy een oud bloe- menvrouwitje aan en spreidde zijn kennis over begonia's en paarse tulpen ten toon. zyn oogen, die noch staalhard, noch grys of doordringend waren, doch achter groote brille- glazen gemoedelijk de wereld inkeken, hadden dus uiterlijk niet opvallends, maar toch ont snapte er niets aan zijn vluggen blik, wat voor een dienaar van Scotland Yard in eenigermate van belang kan zyn. Zooals hij thans voor den plakaatzuil stond, leek hij oogenschynlijk verdiept in de program ma's der openbare vermakeiykheden, doch in werkelijkheid dacht hy aan het kleine grauwe mannetje aan desj overkant, dat hem sterk ver dacht voorkwam. Het mannetje was belacheiyk De schoenen nemen op het oogenblik in de aacnt voorcwain. net mannetje was oeiacnejyK mode een zeer belangrijke plaats in en daarom - klein, bad een groote bult en droeg een schun- wordt er ook veel meer aandacht aan besteed i n'® dat betere dagen gekend had. Zoo Vroeger leek het eene paar schoenen op het|Stond hi-" voor de etaIaSe van horlogemaker andere, doch thans is dat niet meer noodig en bekeek de uitgestalde kostbaarheden, die Joe t T\/Tnvninrr in vovko lr/wi «71 on rrlincifonnn TVvior-i met de appliqué's van gekleurd leer, de gespen en stiksels en het ajourwerk, die bij de versie ring worden toegepast. De hakken zyn iets hooger, doch voor sport schoenen zyn zij nog altyd vrij laag. Deze schoenen blyven ook eenvoudig. Er worden sterke leersoorten voor genomen: boxcalf, kro kodillen- en wildleer alleen of in combinatie met elkaar. Perforaties of stiksels worden het meest als versiering gebruikt. Vele sportschoenen hebben crêpe zolen. In den namiddag en avond ziet men pas goed hoe de mode veranderd is. Lage pumps en san dalen strijden oin den voorrang; overal zien Wij gespen, vlechtwerk en appliqué's. Er bestaat een uitgesproken neiging om twee leersoorten met elkaar te verwerken, b.v. lak met slangen- leer of wildleer, slangenleer met kalfsleer, enz. 's Avonds wordt leer ook met stoffen gecombi neerd, b.v. crêpe de Chine met chevreau of da mast met marocain, maar ook satijn met lamé en gekleurd chevreau met goud- of zilver-che- vreaq. Op het oogenblik is crêpe de Chine nog een der populairste stoffen voor avondschoen tjes, doch men verwacht, dat het als zoodanig zal worden verdrongen door crêpe satin. Bij de lange avondjaponnen staat ook satin escarpin van dezelfde kleur byzonder smaakvol. Een gesp van strasz of émaille vormt de eenige garneering. By de diep uitgesneden sandalen worden dikwyis smalle bandjes van stof of lepr als garneering gekozen. Het allernieuwste voor namiddag- en avondschoenen is goudvisschen- leer, dat door enkele Parysche ontwerpers wordt verwerkt. WIT DE ZOMERKLEUR! In de druk bezochte badplaatsen van Zuid- Europa kan men nu al zien, hoe de zomermode zich ontwikkelen zal, welke ideeën van de cou turiers door het publiek worden overgenomen en gedragen en welke er geen kans van slagen hebben. En dan valt voor alles op, dat aan wit zoQ'n groote plaats wordt Ingeruimd. De meest populaire avondjapon is van witte kant, Cha- nel-model, dus nauw tot de knieën en daaronder wyd uitvallend. En als men op de boulevards loopt, ziet men de door Parys aangekondigde combinaties van wit met een der modekleuren, maar nu heeft het publiek zelf den vole nden stap gedaan op eigen initiatief, zoodat de meest bewonderde ensembles geheel wit zijn: witte schoenen, handschoenen, hoeden, handtasschen, corsagebloemen, ceintuurs, manteltjes en japon nen. Alleen deze kousen zyn niet geheel wit, maar eventjes vleeschkleurig. En het schijnt wel, dat aan elk ensemble één toetsje wit moet voorkomen. Op het strand worden linnen, jersey of ka toenen pyama's gedragen, die heeel wy'de broe ken hebben, maar overigens eenvoudig worden Morning in de verte kon zien glipsteren. Toen besloot het mannetje, na schichtig te hebben omgekeken, plotseling om door te loopen,-<doch na een paar passen te hebben gedaan, keek hy om en keerde op zijn schreden terug en ver diepte zich weer in het aanschouwen der kost baarheden. Joe Morning sloeg hem tersluiks gade en py- Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ka3, Dg5, Th6, Pd2, Pe4, b3, g2. Zwart: Ke5, Pb7. OPLOSSINGEN. Probleem No. 293. J. W. Le Comte, 1848—1923. Stand der stukken: Wit: Ka3, Dg5, Th6, Th6, Pd2, Pe4, b3, g2. Zwart: Kü5, Lfl, Pf7, Pg3, b7, e3, f5. 1. Pd2f3, enz. Goede oplossing ontvangen van: Freddie Brandon en H. W. v. Dort, beiden te Haarlem; P. Mars te Santpoort. Probleem No. 294. E. H. E. v. Woelderen, 1840 1903. Stand der stukken: Wit; Ka8, Dd7, Pa6, Pg4, cc Zwart Kd5, d6. 1. Dd7—h7, enz. Goede oplossing ontvangen van: W. Fr. Rolf von den Baumen en H. de Ruijter, beiden te Bloemendaal; Freddie Brandon en H. v. Dort, beiden te Haarlem; P. Mars te Santpoort. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. De Bloemendaalsohe Schaakclub vergadert eiken Woensdagavond om 8 uur in het „Jeugd huis", Donkerelaan te Bloemendaal. Belang stellenden zyn steeds welkom. CORRESPONDENTIE. Haarlem. F. B. Uw 3-zet in dank ont vangen, wordt c.q. gaarne geplaatst. Billy keek Joe een tikje verbaasd aan, lachte en nam een sigaret uit den koker. Hy tikte tegen den koker en zei: „Alpaca, wat?" Joe verbaasde zich ten tweede male over de scherpzinnigheid van den beruchten gauwdief. Hoe kunt u dat toch zoo raden? Billy trok de wenkbrauwen omhoog, glimlachte een beetje spottiend en zei: Ach het is myn beroep. Haha, lachte Joe, u bent werkelyk geestig. Maarmaar als ik u vragen mag, zou u den winkel binnen durven treden, een horloge in uw zak steken en dan weer kalm verder gaan? Ik wed op staanden voet met u om vijf shilling, dat u dat niet zou durven. Billy keek Joe een oogenblik wantrouwend aan en zei toen minachtend: Pff, waarom niet? U zult uw weddenschap verliezen. Nou, ik meen, dat je er toch een behoorlykc dosis moed voor moet hebben. Doch zonder gek heid, zoudt u het durven?" Billy keek Joe zeer wantrouwend aan, bedacht nigde zyn hersens met de vraag, waar hy dit :/-ck 6611 oogenblik, keek Joe nogmaals aan en kereltje toch meer gezien had. In gedachten'zel: sloeg hy van het misdadigersboek bladzyde na bladzyde om enkon plotseling nauwelijks oen kreet van vreugde bedwingen, dat was Bill Snuff de kleine gauwdief, dien hy nog nimmer op heeterdaad had kunnen betrappen. Als hy nu eens Snel verwisselde hy zyn gewone bril voor een blauwe, plakte zich een snor en een baard aan, zette den hoed recht op het hoofd en stak over. Achteloos slenterde hij voort, alsof het heel toevallig was posteerde hy zich naast Billy Snuff, die nog altyd in de aanschouwing der verleidelijke voorwerpen verdiept was. Joe trok zyn horloge voor den dag, schudde het heen en weer, hield het aan zijn oor en bukte zich toen zeer omzichtig om den juisten tijd van de chronometer in de etalage af te lezen. Toen hy zijn horloge weer in zijn vestjeszakje borg, zei hij lachend tot het kleine mannetje, dat hem belangstellend aanzag: Wilt U nu gelooven, dat dit vehikel nim mer meer den juisten tijd aangeeft? De ander schokte met de schouders en zei een tikje minachtend: Het is ook maar een Excelsior van twee shilling Daar kunt U toch niet alles van ver wachten. Joe knikte quasi beschaamd en verbaasde zich over de scherpzinnigheid van den bandiet. Ja, zei Joe en zuchtte diep, maar zoo'n horloge kan bruintje niet dragen. Hy wees naar de gouden chronometer in de etalage en zag te- geiykertyd, dat de winkeldeur openstond en er geen miensch in den winkel was. Billy Snuff lachte en floot door de tanden. Mën moet het goede adres weten, dan kan men zich zooiets voor een matig prysje aan schaffen." Aha, dacht Joe Morning,'nu komen wy in het goede vaarwater Hahaha! lachte hy en gaf den ander een listig knipoogje, maar waar vindt men die adres sen, mijn waarde?" Billy trok een hand uit zyn broekzak, maakte een veelzeggende beweging in de richting van de etalage en verklaarde: Zoo voordeellg als Je in heel Londen niet zult vinden. Hahaha! lachte Joe, u bevalt me ja, u bevalt me heel goed. Men behoeft slechts naar binnen te gaan en zich eenvoudig... Nietwaar? HahahaJa, ja, ik ken dat. Een Abdullah? Indien u bij uw weddenschap volhardt? Natuuriyk. Maar dan boter by de visch. Joe haalde zyn portemonnaie voor den dag, haalde er vyf shilling uit te voorschyn en zei: „Wanneer u met het horloge buiten komt, krygt u deze vyf shilling. „AU right", zei Billy en stapte den winkel binnen. Joe keek hem gespannen na, zag hoe de bandiet rustig het bedoelde horloge uit de etalage nam en weer naar buiten kwam. Voila, en nu myn geld. Joe gaf het bandiet en vroeg: Wat doet u nu met het horloge? Het horloge? Dat houd ik natuuriyk, zei de schurk en stak het in zyn zak. Joe nam nu zyn blauwe bril af, trok zyn kne velen baard weg en zei sarcastisch: Myn waarde BiUy Snuff zoudt u my nu even naar het hoofdbureau kunnen vergezellen, Ik geloof, dat we daar elkaar iets te vertellen hebben. Pardon, zei het mannetje verbaasd. BiUy Snuff?? U vergist u, taujn naam is Brewin en ik ben de eigenaar van dezen winkel.... En zoo was heit,ook! (Nadruk verboden.) MOPJES. „Ben je met Rudolf in 't geheim verloofd?" „Ja, maar spreek er niet over, want hy weet het nog niet." Myn vermageringskuur heeft my niets ge baat, ofschoon ik in 10 dagen niets gegeten en 10 nachten niet geslapen heb." „Wat, in 10 dagen niets gegeten en 10 nachten niet geslapen?" „Nou Ja, ik heb 'snachts gegeten en overdag geslapen-". Een automibilist kwam in een kleine winkel en vroeg naar iets komieks voor een mascotte op zyn wagen. Vader, riep de kleine jongen, die moeat oppassen, naar binnen, „Ze moeten U hebben!" Waarschuwing! Het aanraken dezer electri- sche draden beteekent onmiddellijke dood. Over treders zullen vervolgd worden.'

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 5