z Huize „Modern" PAPA EN IK. J.JJ.v.tl.Liiülen ERRES K.Y. 107 J 13 0 UI 0 Eerste Heemsteedsche Courant. INGEZONDEN STUKKEN. Miss Parkin's avontuur. Jeugdherinneringen Am. Pers-Inrichting. SPECIAAL ADRES voor de W (5 L 'D £K z _l 0. s U a 01 2 ui u X I pond Rijst a 25 ets. of 4 Reepen gratis. J! de Qcuuiec Zem. Geachte Redacteur, Mag ik U beleefd om plaatsing verzoeken van het onderstaande? Dezer dagen kwam mij een stukje onder de oogen getiteld: WONINGNOOD ONDER DE VOGELS waaruit ik een gedeelte hier aanhaal en wel in verband met de thans plaatshebbende meta morphose van Groenendaal n.l. dit: „We moeten het hebben over de bewoners der holle boomen, de boschhswoners dus, over de spechten, de meezen, de klever, de rood- staartjes en vliegenvangers, 't boomkruiper tje, de draaihals en nog enkele daarmee in levenswijs overeen komende soorten. Ze vor men tezamen een vogelgroep, die voor het bosch van buitengewoon belang is. 't Zijn alle insecteneters, en daar elk der genoemde soor ten zijn eigen manier van vcsdselzoeken heeft, is het duidelijk, dat zij gezamenlijk het bosch zuiveren van heel wat schadelijke knagers en zuigers. De spechten, de klever, het boomkruipertje en de draaihals bewerken bij voorkeur stam en dikke takken bij het voedselzoeken, terwijl de meezen, als koolmees, pimpel-, kuif- en staartmees enz. de twijgen «n knoppen speciaal tot hun jachtgebied kiezen. Roodst^iartjes en vliegenvangertjes hebben de gewoonte, vanaf een uitkijkpost de voorbijgonzende insecten na te jagen en weg te snappen, zoodat door deze „werkverdeeling" eigenlijk geen terrein onbe- arbeid blijft. Sedert echter met de verbeterde boschbouw elke zieke boom onmiddellijk gekapt wordt, daar zieke boomen gevaar opleveren voor de gezonde, komen holle boomen slechts spora disch meer voor in het .bosch. Nu zijn onder de genoemde vogels alleen de spechten in staat, een hol in z'n geheel uit te hakken, de andere profiteeren alleen van de bestaande holten of van de verlaten spechtenholen. Maar ook de spechten kiezen slechts in geval van nood, een gezonde boom om uit te hakken, vanwege het meerdere werk. Zoo beteeken£ dus de grootere zorg, aan het hout besteed, '-egelyk weer een nieuw gevaar voor het bosch, daar natuurlijk de holenbroe- ders genoodzaakt z\jn de bosschen, waarin broedgelegenheid ontbreekt, te verlaten." Me dunkt, het zou wel aanbeveling verdie nen, bij eventueel „verfraaien" van bosschen, ook eens aan onzen vogelstand te denken en b.v. met het boomenrooien niet al te grondig te werk te gaan, door, zooals nu op Groenen daal plaats vindt, gave, oude boomen op te ruimen uit het oogpunt van geldmakerij. (Zie Plaatselijk Nieuws Heemst. Crt. d.d. 17 April). U dank zeggende voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Inwoner van Heemstede. Na den gloedheeten zomerdag bleven de gasten op het koele terras van Hotel Inter nationale aan het meer van Genève nog wat nazitten en verdiepten zich in het schitterende schouwspel van een zonsondergang in de ber gen; op de sneeuwtoppen lag een. roode gloed en het meer leek een onpeilbare hemel. Wat gescheiden van de overige gasten zat miss Parkins, «er. moderne Amerikaansche dame, die niets had nagelaten, wat haar ge- emancipeerden indruk niet had kunnen ver sterken. Zij lag lang uitgestrekt en terwijl zij met spitse lippen rookwolkjes naar den opalen hemel blies, hielden haar bruine vingers op mannelijke wijze een zwaren „Camel" omvat. Tersluiks wierp zij nu en dan blikken op het kleine gezelschap en vroeg zich af wat deze menschen in hun priveleven wel uit zouden voeren. Hij was vliegenier had de portier haar verteld. De dame, die naast hem zat, interes seerde haar niet, doch de twee andere heeren trokken haar volle belangstelling, daar zij wandelende contrasten vormden. De corpulente heer hield zij voor een of anderen groot-indus trieel, die een snoepreisje ondernam, doch over den tengeren, met de knappe bijna meisjes achtige gelaatstrekken, was het haar moeilijk een juist oordeel te vormen. Madame, whysky-soda? vroeg de ober, die zacht naderbij was getreden. Yes, Bobby, eh Bobby, tell me, wie is deze heer daar naast die dikke? Baron von Sohm, miss Parkins". „Ah thanks!" Toen de ober weg was, glimlachte miss Par kins een tikje minachtend en mompelde: Een baron, ah zoo, een baron van de moderne inflatie, met een revolver in den linker broekzak en een visitekaartje waarop met fraaie Duitsche schrijfletters „Hotelrat" ge schreven staat. Ah ha. Toch wel interessant Europa was interessant, omdat de menschen bij Amerika vergeleken nog op een belachelijk laag niveau stonden. Dien dag had zij zonder noemenswaardige inspanning de tennisster van Zurich binnen vjjf minuten naar huis gestuurd, de zwemkampioene op alle afstanden met een belachelijk groote voorsprong geslagen, den turnleeraar van het h^tel geleerd hoe je een reuzen zwaai aan de rekstok moet maken ja, ja. Europa was heel interessant. En miss Parkins blies zei/ genoegzaam een ookwolkje naar het onbevlekte blauw. Doch om nu op dien baron terug te komen, zou hij gevaarlijk zijn? Natuurlijk was hij ge vaarlijk, anders zat hij in een eerste klas coupé en opereerde een dronken veekoopman. Dus i gevaarlijk behalve voor haar. Zij droeg valsche paarlen, een ring met een imitatie diamant en had duizend dollar in con tanten bij zich. Dit was het genot van een avontuur ten volle waard Thanks Bobby eh Bobby, weet je wel heel zeker dat deze mijnheer een baron is? De ober glimlachte bescheiden en trok de schouders, toen zei hij op discreet zachte toon: Zeker, zeker ach miss waar kun je in dezen tijd nog zeker van zijn? En wanneer ik u een waarschuwing mag geven - Jij bent een verstandige kerel Bobby, maar je moet voorzichtig zijn met je woorden. Want wanneer het noodlot wil dat ik verliefd wordt op een baronniet waar, je begrijpt dat ik zoo iets niet in den mond van een ober ver wacht! Maar miss zei de ober verschrikt. Je kunt gaan, zei miss Parkins. Toen de ober zich haastig uit de voeten had gemaakt, dronk miss» Parkins in een teug haar whisky- soda en glimlachte. Heel interessant Toen alle gasten reeds hun kamer hadden opgezocht, rookte miss Parkins nog haar „camels", en glimlachte om de avonturen die zich in haar verbeelding afspeelden Toert er den volgenden morgen heel vroeg luid op de kamerdeur van miss Parkins werd getikt, rees deze verbaasd overeind en riep knorrig: Hallo, wat moet dat! Ik ben het Daisy, papa! Die lange slanke man had een interessant beroep. All right Daddy, tien seconden. Miss Parkins sloeg een chambercloack om en opende de deur. Goeie,1, morgen lieve kind, het spijt mij dat ik je zoo vroeg uit je slaap moet halen, maar geef mrj even 300 dollar. Ik ben op door reis naar Weenen. Ik bezit geen dollar meer en de banken zijn nog gesloten Miss Parkins stak een „camel" op en liep naar haar nachtkastje, waarin zij den vorigen avond haar taschje met haar geld had gelegd. Zij opende het beursje en zei: ha.. Wal is er Daisy? Ik kan je niet van dienst zijn, Daddy, er is vannacht een hotelrat in m'n kamer geweest en heeft m'n heele bezit meegekaapt. De bankier mompelde .enkele onvriendelijke woorden, kuste zijn dochter snel goeden dag en zat na een minuut weer in de auto, die jacht snorrend verdween. Miss Parkins zette zich op den rand van het bed en dacht glimlachend 11a. Een avon tuur ze had toch wel goed gedacht. Doch hoe moest je den baron aan het spreken krij gen? Hoe zou zij het avontuur heel interes sant kunnen maken Toen zjj naar de eetzaal ging, had zrj een plan gevormd. Zij zou in da eetzaal het avon tuur in geuren en kleuren vertellen en eens zien hoe de gasten daarop zouden reageeven. Daarmee zou zij den baron aanklampen en hem dreigenja, dat werd een prachtig avon tuur! Het verhaal wekte de noodige sensatie en de gérant hood duizend maal zjjn excuses aan. Na het ontbijt klampte miss Parkins den baron aan en zei: Excuseer me. mag ik u even spreken? De baron keek haar verbaasd aan en zei: Ik heb niet het genoegen u te kennen. Dat is ook niet noodig meneer de baron, ik ken u en dat is voldoende. U weet wat ik bedoel, niet waar? Maar pardon Chut, chut, my dear, tjou je niet "an de domme, zeg nu maar eerlijk: „Ik heb het ge daan". Ja, maar ais u Nee, nee, ik loop niet naar de politie Mevrouw? zei een zachte stem in de na bijheid. Miss Daisy keek verstoord om en blikte neer op den ober, die met een stralend gezicht voor haar stond. Wat wil je? vroeg zij bits. Ik heb vanmorgen gehoord, dat u uw taschje kwijt bent geraakt, ikik beb het gisterenavond gevonden. U hebt het gister avond in uw stoel laten liggen Voordat miss Parkins, die vuurrood van woede en schaamte was geworden, antwoord kon geven, was de baron haar reeds voor. Met een ironisch glimlachje zei hij: „Bravo Bobby, jjj bent een eerlijke kerel, je uit het nog ver breng en in de wereld. Mevr. het spijt mij oprecht voor u, dat u in een dwaling hebt verkeerd, och, voor de toekomst zou ik u toch den algemeenen raad willen ge ven wat voorzichtiger op te treden.... Apropos Bobby wil je 'even mijn chauffeur waarschuwen, dat ik vandaag naar mijn slot in Thüringen te rugkeer. U permitteert mij mevrouw, dat ik eclipseer? Miss Parkins keek den baron beduusd na tot hij om den hoek van het terras was ver dwenen, daarna wendde zij zich met een rule tot Bobby, rukte hem bet taschje uit de hand en zei dreigend: „.Greenhorn, ais je nu niet maakt dat ie wegkomt, dan. Bobby zette het op een loopen en al vluch tend geraakte hij in hevigen strijd met zijn eerlijkheidsprincipes Miss Parkins wierp zich in een terrasstoel, beet driftig een „camel" aan flarden en kon heti niet verkroppen, dat haar dit simpele Europa een poets had gebakken. En dat ter- wille van duizend dollar wat was haar aan die duizend dollar gelegen Een avontuur, caramba HEADON CROOKS. (Nadruk verboden). door Richard Taubcr. Op 21 April a s. wordt Richard Tau- ber Sr., gewezen generaal-inten- danl te Chemnitz, 70 jaar oud. Zijn drukken en succesvollen werkkring in die stad heeft hij eerst kort ge leden neergelegd. Over zijn persoon schrijft zijn zoon, de beroemde ka merzanger,, het volgende artikel. Voor mijn vader ben ik mijn leven lang de „kleine jongen" gebleven, waar hij vroeger mee ging kampeeren. Thans nog is zijn zorg voor mij roerend. De minste ongesteldheid is de aanlei ding tot een welgemeenden raad. Onze verhou ding is trouwens zoo goed als men maar zou kunnen wenschen. Doch de moderne jeugd is nu eenmaal ondankbaar en wil het altijd beter we ten dan de oude heeren. Hoewel ik moet toe geven, dat die dikwijls geen ongelijk hebben: zij zijn een menschenleeftijd ouder en hebben dus veel meer ervaring. Mijn vader ig mijn beste raadsman. Hij heeft mij door het moeilijke begin van mijn carrière geleid met liefdevolle hand en met verstandig inzicht. Hij heeft trouwens ook mijn eerste op treden in elkaar gezet en wel in zijn eigen schouwburg te Chemnitz. Ik heb geluk gehad en dank dat groolendeeis aan mijn vader. Doch laat ik met dat al toch even opmerken, dat men met geluk alleen niet verder komt. wan neer men niets kan. Protectie op zichzelf helpt niemand iets voorui:, wanneer hij niet bewijst, dat hij wat presteert, dat hij de eigenschappen bezit, die noodig zijn om succes te kunnen ver dienen. De eerste rol. Mijn vader heeft ondanks den verbitterden tegenstand van de „goede kringen" in Chem nitz doorgezet, dat ik in 1913, nauwelijks twin tig jaar oud, den rol vati Tammino uit. de „Zau- berflöte" mocht spelen. De voorbereiding, die hij mij had gegeven, bleek toen zoo goed te zijr geweest, dat ik mij er op kon verlaten. Ik voelde mij zoo zeker, ik speelde zoo onbevangen, alsof ik al jaren op het tooneel had gestaan. De avond werd een volkomen succes voor mij en daardoor ook voor mijnvader. Dc weg naar het Hoftheater te Dresden was voor mij ge baand en mijn vader had de voldoening, dat ik voldaan had aan zijn verwachtingen. Ook in Dresden had ik als „groentje" heel wat tegen stand te overwinnen, maar ook daar was mijn vader weer mijn goede raadsman, die mij steeds den juisten weg wees en mijn carrière verge makkelijkte door zijn relaties. Nu heeft mijn vader niet altijd aan mijn kunnen geloofd. Tijdens mijn studie was hij zelfs zeer sceptisch. Hij zei dikwijls: „Je kunt beter een goed kapelmeester worden dan een middelmatig zanger". Mijn stem scheen hem te zwak en daarom spoorde hij mij aan, toch voor al mijn algemeene muzikale ontwikkeling verzorgen. In dezen tijd heeft hij den mes invloed op mij uitgeoefend. te iten Reeds jong reizen en trekken. Doordat mijn moeder vroeg gestorven is, ben ik altijd met mijn vader alleen geweest. Hij hield bijzonder veel van mij en wilde mij altijd bij zich hebben. Doordat hij mij nooit aan vreemden wilde overlaten, maakte ik reeds als kind het leven van reizen en trekken mee, dat nu eenmaal onafscheidelijk aan het tooneel is verbonden. Hij wist dikwijls in het geheel niet, waar hy mü tijdens de repetities moest laten en dan moest ik gewoonlijk op de voorste rij in de leege zaal gaan zitten, terwijl hij zelf op het tooneel stond en de repetities leidde. Ik moest mij'heel stil houden, zoodat niemand mijn aan wezigheid bemerkte. Nu iedereen die zelf kinde ren heeft, zal mij moeten toegeven, dat dit op den duur niet vol te houden is. Maar als de di recteur rnjj al eens ontdekte, bleei mijn vader toch altijd mijn trouwe beschermer, waarvoor hij menige heftige woordenwisseling heeft gehad. Onze verhouding is in den loop der jaren niet veranderd. Hij houdt mij nog altijd voor het jongetje, dat zijn vaderlijken raad dringend noodig heeft. In mijn hart ben ik het altijd ge heel met hem eens, maar toch spreek ik hem tegen uit zucht tot oppositie. Dat is die tegen stand tot eiken prijs, die telkens weer door de jongere generatie tegenover de oudere wordt be toond. Nu ontaardt die oppositie in ons geval gelukkig nooit in ruzie, wat ook wei niet anders mogelijk is tusschen twee menschen, die elkaar zoo na staan als mijn vader en ik. Wij zijn verbonden door nog andere dan die der bloed verwantschap en de vele moeilijkheden, die wij samen hebben doorgemaakt, hebben ons nog meer tot elkaar gebracht. Onbaatzuchtig. Mijn vader was en is nog steeds de eenige persoon, die volkomen onbaatzuchtig aan mijn zijde heeft gestaan. Thans dwingt zijn leeftijd hem, eenigszins op den achtergrond te treden, Hij heeft zijn werk neergelegd om voor jonge ren plaats te maken. Tegen den ouderdom is geen kruid gewassen, doch dat feit wordt dub bel smartelijk wanneer het gaat om iemand als mijn vader, die nog in het volle bezit van al zijn vermogens is en die eigenlijk nu pas zijn beste werk zou kunnen prestee ren, nu hij op het kalme inzicht van zijn leeftijd en een heel leven van ervaringen kan steunen. Het is moeilijk voor hem, zoo plotseling te moeten uitrusten, ^mand die zijn heele leven hard gewerkt heeft, kan niet in eens uitscheiden. Mijn vader begon pas in mijn talent te ge- looven, toen ik uit Freiburg, waar ik studeerde,! naar Wiesbaden kwam om voor den intendant Mutzenbèchter te zingen. Deze bood mij dadelijk een engagement aan. Doch toen verleende mijn vader zijn toestemming niet meer. Hij zag plot seling in, dat ik genoeg in mij had om eenmaal iets belangrijks te prestoeren. Ik mocht mijn carrière niet verknoeien door kleine rollen te spelen, maar moest dadelijk aan de moeilijke bewijzen, dat ik tegen mijn werk opgewassen was. En de opvatting van mijn vader, dat men slechts groot kan worden, wanneer men groote rollen speelt, was voor de zooveelste maal juist gebleken. Dat is het bewonderenswaardige in mijn va der. dat hij. hoewel hü eigenlijk geen musicus is, toch een uiterst fijn gevoel voor muziek heefV ik zois bijna zeggen een muzikaal instinct. Dat is telkens weer gebleken by zyn >verk als tooneeidirecteur. by zijd omgang met musici en zangers en by zijn regie. Hy heeft zich nooit vergist, wanneer hy op dat gebied iets .oorspel- de. Hy voelde waar er talent aanwezig was, hoe verborgen het ook was, hoe het echte kun nen ook was bedekt door uiterlykheden. Wat is het jammer dat hy dit instinct niet meer kan gebruiken in dienst van het tooneel, vooral in dezen tijd, waar hei Duitsche tooneel ervaren en beproefde leiders zoo dringend noodig heeft. DE BLOEDDRUK. In het tijdschrift ,Der medizinische Klinik" komt een verhandeling voor van Felix Salie, die bij vegetarisch levende monniken en bij hen die gemengd voedsel gebruiken, den bloeddruk in verband met den leeftyd bepaalde. Van elke groep werden ruini 100 personen onderzocht. Hoewel dergelijke statistische onderzoekingen eigenlijk pas na een zeer groot aantal eenige zekerheid verkrijgen, spreken de uitkomsten van Salie er sterk voor, dat de vegetarische levens wijze met een lageren bloeddruk gepaard gaat. Als normale oloeddruk voor den mcnsch wordt gewoonlijk 120-140 m.M. kwikdruk opgegeven. Deze waarden wisselen echter individueel vrij strek, zoodat men bij menschen in uitstekende lichaamsconditie lagere en hoflgere waarden aantreft. Bij de vleeschgebruikende monniken hadden 70.4 een bloeddruk boven 120 m.M. By de vegetarisch levende monniken, die dus reeds tientallen van jaren dit diëet volgden, vond men bioeddrukwaarden, die belangrijk lager liggen dan bij de even oude vleeschgebruikende per sonen. Salie meent dan ook, dat het optreden van een hoogen bloeddruk w*el is waar in be langrijke mate van erfelijke factoren afhangt, maar toch ook door jarenlang gebruiken van vleesch wordt beïnvloed. Statistieken over een grooter aantal personen onder overigens gelijke voorwaarden, zal deze belangrijke vraag eerst tot een oplossing kunnen brengen. Daarbij vergete men niet, dat de vrij willige keuze van een vegetarische levenswijze ook dikwyis met een anderen geestelijken en li- chamelijken aanleg gepaard gaat. POSTLAAN 9. TELEFOON 2S636. COSTUOPPUM ERSEN f 1.50 MET ONTVLEKKEN f 2.90 COSTUUM CHEMISCH REINIGEN f 4.- I Kleine Houtstraat S HAARLEM - Tetet. 14563 Nrd. Octrooi *166 l I 'n Ideaal 3 lamps ontvangtoestel met tngebouwden luidspreker. f«t Kan aan den wand worden gehan gen. In eikenhouten uitvoering. :L N- 00 (VI z O O u. LU _l LU UI H Tot en met Woensdag a.s. Bij I pond Melange, Margarine of Bak- en Braadvet Ook bij U door onzen besteldienst gratis thuisbezorgd. V

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 6