„Selecta" Baan 43, Dameskapsalon Jallia" GEBRS. REE Alle Schilderwerken. Sigarenmagazijn Eerste Heemsteedsche Courant. SLANK. LENIG. JEUGD. KRACHT SPORT. VAN HUISJ JANSEN Wei P. KOOMEN I ZOON PRIMA KWALITEIT. BILLIJKE PRIIZEN. Gierstraat 39, HAARLEM Telefoon 10133 DAMES! Bloemenmagazijn v. GESTEL, PLANTEN enSN IJBLOEMEN C. J. P. van Schalk. A ■MR* door het gebruik der wereldbekende SAVAGE HEALTH-MOTOR... DAGELIJKSCHE BEHANDELING f 20 PER MAAND. MAISON HENRI, Hazepaterslaan 16. rotsmuren, waarvan enkel voor de wanden 42 wagons van 20 ton rotssteen uit Duitschland werden aangevoerd. Daarboven bosch. 't Is een sprookje! Rondom bloemen, ruime paden, even eens met rotsplantjes beplant. Werkelijk denkt men zich hier in het buitenland verplaatst. De heer Schouten, firmant der firma Copyn, geeft ons een uitvoerige uiteenzetting over den aan leg van dit mooie werk. Onder den invloed van zooveel mooi's nemen wij afscheid van onze begeleiders, en daar het al bijna half drie is, gaat het vlug naar Hotel Munzert in Zeist, om den inwendigen mensch te versterken. Daarna wandelen wij even naar het Walkartpark, een wandelpark van Zeist, dat ieder die eens door Zeist komt, even moet gaan zien. En wat ons bijzonder opviel was, dat de fraaie bloemperken niet vernield worden. Daar vindt men geen afgetrokken takjes of bloemen, zoo als wij dat wel eens in Groenendaal zien, ook al is alles maar aan de zorgen van het publiek toevertrouwd. Vandaar naar ,,'t Valkenbosch" van Jhr. v. Tets. Hier veel bloemen en fraai rotswerk. Hier zien wij de Edolweis in heel fraaie exemplaren. Het gazon, amphitheaters ge wijs vóór de villa aan gelegd, is heel mooi. Ook hier mooi bosch en een goede moestuin. Ons laatste bezoek gold .Nieuw Zandbergen" te Huis ter Heide". Een groote vijver met beton- bodem, ligt er heel mooi. Ook hier fraai rots- werk met een groote verscheidenheid water- en rotsplantjes. Vruchtboomen moestuin, groote kasten met druiven, perziken en tropische planten. Evenals op de andere buitens en op de kweekerij is het zoeken naar iets aardigs of iets nieuws. En gedurig hoor je „Raas, wat is dit", of „hoe is dit gekweekt." Zelf zien de excursisten wel de wijze van* snoeien, die soms anders, en wel eens beter is. En zoo vullen zg hun brein met nieuwe stof, om die straks in eigen tuin of park in toepassing te brengen. 'tls al half 7, als het laatste hek achter ons dicht gaat. Vermoeid vallen wg weer in een gemakkelijken stoel in den tuin van een aardig café, om even onze vermoeide beenen uit te strekken, en het „kopje thee" of „glaasje bier1' smaakt wel. Maar lang mag het niet duren, want, wij heb ben nog een heele reis voor de boeg. Spoedig nemen wij dan ook weer plaats in onze wagens. Nog even een kijkje bij het vlieg kamp Soesterberg, en dan gaat het full speed op Amsterdam aan om dan tenslotte om half 11 weer in Heemstede te arriveeren. Wij nemen afscheid van onze kranige chauf feurs, hen dankend voor de prettige reis en dan spoedig onder het „wolletje" om uit te rusten van den vermocienden maar prettigen dag. F. EERSTE H. MIS. Zaterdagavond kwam de Weleerw. heer .Father. Braam, die den vorigen Zondag in Mill Hill de H. Priesterwijding had ontvangen in Heemstede aan. Een feestelijke intocht was door eenige vrienden georganiseerd. Onder het luiden van de klokken der Parochiekerk O- L. Vrouw Hemel vaart arriveerde de pater aan de woning van zijn ouders in de Valkenburgerlaan, waar de R.K. Harmonie St. Michael hem een serenade kwam brengen. Zondagmorgen droeg Z. Eerwaarde zijn eerste plechtige H. Mis op. De kerk was geheel bezet. Hoofd- en zijaltaar waren door de firma Carl van Empelen van een fraaie bloemversiering voorzien. Voorafgegaan door 24 misdienaars betrad de priester het kerkgebouw, terwijl de aanwezigen een welkomstlied zongen. By het plechtig Misoffer assisteerden als dia ken de weleerw. heer J. R. F. Versteeg, oud kapelaan der parochie, als sub-diaken de eerw. heer F. Coelen, theologant van Warmond, en als presbyter-assistent de Zeer Eerwaarde heer P. J. Nieuwenhuis, pastoor der parochie. Als cere- moniarius de theologant, de Eerw. heer Lange- meijer, eveneens uit deze parochie. Vóór de H. Mis zong het zangkoor het „Veni Creator" van Hub. Cuypers, voor 4 stemmen en gemengd koor, daarna de Missa „B. M. V. de Loreto" van Gal- ler, onder de officie het „Ave Maria" van Jac. Arcadelt en na de H. Mis het „Verbum Super- num" van Dr. A. Faist, allen voor 4-stemmig en gemengd koor. Als feestredenaar trad op de Zeer Eerw. heer Prof. Andreoli, die als tekst had gekozen: „Zie, ik heb U gesteld als een licht onder de heidenen." De receptie, die van half 3 tot 4 uur ten huize van de ouders van den neomist werd gehouden, werd zeer druk bezocht. Er waren talrijke ca- deaux te bezichtigen. Met een plechtig Lof, eveneens in de Parochie kerk van O. L. Vrouwe Hem°lvaart, gecelebreerd door den neomist met dezelfde assistentie als des morgens, werd de plechtigheid besloten. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. CONCERT IN GROENENDAAL. Op Dinsdag 4 Augustus, des avonds 8 uur, zal in Groenendaal een concert worden gege ven door de Haarlemsche Orkestvereeniging, onder leiding van den heer Marinus Adam. Het programma luidt als volgt: 1. Marche Triumphale, Auvray. 2. Ouvert. „La Fille du Regiment", G. Donizetti. 3. Finlandia, J. Sibelius. 4. Fant. de 1' Opera „La Tosca", G. Puccini. 5. Ouvert. „Ruy Bias", F. Mendelssohn. 6. Ungarische Tanze J. Brahms. 7. Fant. de l'Opera „Samson et Dalila", C. SaintSaëns. DE GLADIOLUSTENTOONSTELLING. De Internationale Gladiolustentoonstelling, georganiseerd door de Nederlandsche Gladiolus- vereeniging, zal van Vrijdag 31 Juli tot en met Zondag 2 Augustus worden gehouden in het Krelagehuis van de Algemeene Vereeniging voor Bloemencultuur, Leidschevaart 8 te Haar lem. De tentoonstelling is geopend Vrijdags van 2 10 uur en de beide volgende dagen van 1010 uur. DREEFSCHOOL HEEMSTEDE. UITSLAG EXAMENS. Van de leerlingen van de Dreefschool te Heemstede, hoofd de heer D. Kikkert, slaagden voor het toelatings-examen M.O.: Gymnasium: Alex Meyer, Marius Jonkhart, Dick van Slogteren. H.B.S. A: Bob Leih, Wim van Breda, Jilles Schelling, Robbie Thonus, Frits Wennink, Her man v. d. Pol, Jo Derr, Adri Vrijer, Henny Veen. Gemeentelijk Lyceum: Jan Schroder, Moritz Kann. Kennemer Lyceum: Bep v. Zonneveld, Marius Jonkhart. Christelijk Lyceum: Liesje van Wieringhen Borski. H.B.S. voor Meisjes: Lous Gutschmidt, Mary Otter. TENTOONSTELLING WERK ST. AUGUSTINUSSCHOOL. In het ruime gymnastieklokaal van de St. P ugustinusschool is Zaterdag en Zondag de vrucht van den arbeid van het afgeloopen leer jaar tentoongesteld geweest. Tot in de uiterste hoeken was opgesteld wat de kinderen weder om hebben gepresteerd om zoo vooral de ouders eens een beeld te geven van het onderwijs in de verschillende leervakken. Natuurlijk had het werk der meisjes wel het grootste aandeel, omdat de handwerkjes nu eenmaal gewilde artikelen zijn om te exposee- ren. Klasgewijs was alles opgesteld, en binnen komend treft al direct het keurige werk der le klas. Schriften met de beginselen der schrijf kunst. Maar hier treft men al heel aardig handwerk aan in den vorm van eenvoudige kleedjes, aardig breiwerk als poppenkleeding, en van de jongens heel aardig teekenwerk. De hoogere klassen gaven naar verhouding een steeds fraaier beeld van wat de zusters er bij de leerlingen weten in te brengen. In de middenklassen weer het brei-, naai-, en verstelwerk, en in de hoogste klassen, fraaie kussens, theemutsen, zeer mooi borduurwerk, babykleeding. Bijzonder viel ook op het fraaie teekenwerk, ook penteekenen. Ook troffen wij er aan een model boekhou ding en zeer mooi rondschrift. De afdeeling huisvlijt was eveneens zeer mooi. Van de meisjes natuurlijk veel handwerk jes als kleedjes, fgn borduurwerk, kussens, theemutsen en zeer nuttige babykleeding. Van de jongens veelal houtsnij- en zaagwerk, als lepelrekjes, courantenhangers, kruisbeelden en mecanowerk. Een en ander leverde een verzameling die zeker het bezichtigen waard was en velen heb ben zich de moeite getroost een kijkje te nemen. HET CONCOURS VAN SURSUM CORDA. Het concours van Sursum Corda behoort weer tct het verleden. Over het algemeen heeft de vereeniging het niet zoo bijzonder best met het van grooten invloed is op de belangstelling van vtan grooten invloed is op de belangstelling van de zijde van het publiek. Zondag was het be zoek, ondanks de sterk verlaagde prijzen al zeer miniem, vooral des avonds bij den eerewedstrijd. Ongetwijfeld zal dit ook wel van invloed zijn geweest op de stemming van de zangers; de koren konden een vergelijking met die van den vorigen Zondag niet weerstaan. Toch waren de voorzitter en de secretaris, die wy Woensdagavond op het verlaten concourster rein aantroffen, niet ontevreden. Onder het op ruimen van het terrein en het op de schuit laden van de matten, wat zij ge zamenlijk, geholpen door een bereidwilligen derde, moesten doen de leden van Sursum Corda lieten him bestuur bij deze werkzaamheden in den regen leelijk in den steek! werd ons medegedeeld, dat het concours, ondanks het slechte bezoek, toch geen financieële strop was geworden. Zelfs behoeft het garantiefonds van de gemeente niet te worden aangesproken en dit is wel een aanmoediging voor andere vereeni- gingen, die mogelijk concoursplannen hebben.... „Een mooi ding" zei de secretaris-penningmees- ter, de heer Kuipers, „was, dat de burgerij f 400 heeft bijgedragen in het medaillefonds. Nu kun nen wy ons zelf bedruipen". En de regen hielp bij dit bedruipen een extra handje mee! De uitslag van den wedstrijd van Zondag j.l. volgt hieronder: Eerepryzen. lste eereprijs: Velsen's A Capella Koor, Sant poort. 2e idem Delfshaven's Gem. Koor, Rotterdam. 3e idem, Helder's Mannenkoor. De groote wisselbeker, uitgeloofd door Sursum Corda, viel ten deel aan het KL Mannenkoor „De Zaankanters"; de kleine wisselbeker van den Bond van Koordirigenten werd uitgereikt aan Schoten's Chr. Gem Koor. le Afd. Kinderkoren. Ontwaakt, Amsterdam 2e pr. 3e Afd. Gem. Koren. Niedorp's Gemengd Koor, Nieuwe Niedorp 2e pr. 2e Afd. Gem. Koren. Het Laakkwartier, 's Gravenhage 2e pr. le Afd. Gem. Koren. R.K. Oratorium Vereen., Bussum 2e pr.; Kunst na Arbeid. (Jitgeest le pr.; Zanglust Zaandam le pr.: St. Caecilia, Amersfoort 3e pr. Afd. Uitmuntendheid Gem. Koren. Velsen's A. Capella Koor, Santpoort le pr.; Delfshavens Gem. Koor, Rotterdam le pr.; Door Onthouders Sterk, Krommenie le pr. 3de Afd. Mannenkoren. R.K. Mannenk. St.. Caecilia, Haarlem 2e pr. 2e Afd. Mannenkoren. Bussumsch Mannenkoor, Bussum 2e pr. Hel der's Mannenkoor, Den Helder le pr. le Afd, Mannenkoren. Nieuw Amsterdam, Amsterdam le pr.; Door Vereeniging Saamgebracht, Amsterdam le pr. Afd. Mannenkoren Uitmuntendheid. R.K. Mannenkoor St. Caecilia, Arnhem 3e pr.; Zeister Mannenkoor, 2e pr. - NIEUWE ZAKEN. VAN SPRUITENBURG'S KOFFIE- EN THEEHANDEL. In de Valkenburgerlaan No. 26 is een nieuwe zaak geopend, n.l. Van Spruitenburg's Koffie- en Theehandel. Reeds dadelijk trekt de smaak volle etalage de aandacht, en ook het interieur van den winkel doet buitengewoon prettig aan, Op keurige wyze is dit pand, oorspronkelijk een woonhuis, verbouwd tot winkel. De fraaie be timmering, de betegeling en de vloerbedekking, alles harmonieert met elkander en doet de uit voerder alle eer aan. Behalve vele soorten koffie en thee verkoopt de heer Van Spruiten- burg ook aanverwante artikelen. Allerlei levensmiddelen in verpakten vorm zijn hier te verkrijgen, handige doosjes en busjes, biscuits enz. om mee te nemen op reis, naar het strand of de bosschen en meer dergelijke artikelen, in sierlijke of doelmatige verpakking. Een mooie winkel, zooals deze, is een sieraad in een straat en wij wenschen den heer Van Spruitenburg dan ook veel succes in zijn onderneming. H. A. v. d. ERF'S RIJWIELHANDEL. In de Kerklaan No. 1, bij de IJzeren ^fug, wordt morgen een rijwielhandel annex rywiel- herstelplaats geopend door den heer H. A. v. d. Erf, die aan zyn werkplaats, thans gevestigd Iepenlaan 13 een belangrijke uitbreiding gaat geven. Wy waren in de gelegenheid reeds een kijkje in de nieuwe zaak te nemen, die voor den heer v. d. Erf een groote verbetering beteekent. Het werken in een bekrompen ruimte, waar men zichzelf in den weg staat, is thans voor hem afgeloopen. Het nieuwe pand bevat een ruime winkel, werkplaats, magazijn en kantoor, een en ander keurig ingericht. De heer v. d. Erf is agent van de Springfield rijwielen, waarvan de ver schillende modellen door hem kunnen worden geleverd. Als tegenstelling met de nieuwe rijwie len, welke worden geëtaleerd zal morgen ook een oud model rijwiel worden geëxposeerd, de soort met het groote voorwiel en het kleine achterwiel, aie wij ons alleen nog' maar van oude foto's her inneren. Het zal dan ook waarschijnlijk morgen by de opening van de zaak niet aan belangstel ling ontbreken en ook wij wenschen den heer v. d. Erf veel succes. DE WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der Arbeidsbe middeling kwamen in den loop dezer week 105 aanbiedingen in van werkzoekenden, w.o.: 17 grondwerkers; 15 timmerlieden; 1 metselaar; 5 schilders; 3 opperlieden; 6 bloemistarbeiders; 45 losse werklieden; 13 werkzaam in andere beroepen. BOTSING. In den nacht van Zondag op Maandag kwa men twee wielrijders op den Glipperweg met elkaar in botsing. V. d. E., wonende alhier, die zonder licht reed, kwam te vallen en bleef be wusteloos liggen. Op advies van Dr. C. is hij per ziekenauto van Mathot naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. Rietman, Leidsche- straat 130, Haarlem, een damesrijwiel; M. v. d. Klashorst, Woonwagenkamp, tuindersmanden; Azink, Eschdoornlaan 17, een vulpen; W. v. d. Erf, Iepenlaan 13, een duimstok; S. Waas dorp, Iepenlaan 22, een kinderhoedje; A. IJtsma, Heerenweg 22, een konijn; Sondorp, Zandvoort- schelaan 126, een rijwielbelastingmerk; F. H^, van Emmerik, Lindenlaan 17, een zwemkaart en een tienrittenkaart; H. Dielwart, Nic. Beets- plein 3, een ledige portemonnaie en een porte- monnaie met inhoud; A. v. Linschoten, Clivia laan 21, een bos sleutels; J. de Haas, Linden- laan 22, een badpak; Mevr. Smit, Zandvoort- schelaan 43, een vulpen. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een kin dermuts en een kinderhaarborstel. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 20 t/m, 25Juli genomen 543 douchebaden en 46 kuipbaden. Aan 18 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. ZWEMMEN. H. P. C. Op het zwemfeest van de gymnastiekvereen. „Turalust" zijn door de volgende H.P.C.-leden prijzen behaald: Afvalwedstrijd dames (H.Z.B.): lste prijs mej. Kann, 3de prijs mej. Tr. Wildeboer. 3X50 M. wisselslag-estafette dames (H.Z.B.) 3de prijs H.P.C. (C. Kann, Tr. Wildeboer, H. de Carpentier). Op het zwemfeest van „De Waterratten". 100 M. vrije slag heeren nationaal: 3de prijs J. v. Zadel, 1 min. 11.2 sec.; 3de pr. D. Philippo, 1 min. 14 sec. 5X50 M. vrije slag heeren nationaal: lste pr. H.P.C. (J. Uitendaal, F. A. Heerkens Thijssen, J. v. Zadel, D. Philippo, Ch. Kemper), 3 min. 42.2 sec. Komende week zullen worden gespeeld: Woensdag 5 Aug.: H.P.C.-adsp.Haarlem-adsp. Groenendaal, 7 uur. IMata Hari. Herinneringen aan een bezoek aan Scotland Yard van Sir BASIL THOMSON, oud-chef van den Engelschen Contra- Spionnagedienst. Mata Hari. die in werkelijkheid Margaretha Geertruide Zelle heette en Nederlandsche van geboorte was, heeft vooral in den wereld oorlog van zich doen spreken. Zij werd door een Fransche krijgsraad, zonder voldoende bewfls, tot den dood door den kogel veroordeeld. Nog twijfelt men er aan. of zij dit vreeselijke lot wel verdiend had. Ook Sir Basil Thomson schijnt er niet van overtuigd te zijn. In het volgende geven wij zijn herinnerin gen aan de ronde danseres" weer. In het begin van 1916 kreeg ik op mijn bureau in Scotland Yard. bezoek van de vrouw, die over de geheele wereld bekend zou worden als de handigste oorlogsspionne, de roode danseres, Mata Hari. Donr haar lenigen gang, haar gratie en het geraffineerde in haar geheele houding trok zij de aandacht en wekte ieders bewondering. Haar oogen waren zwart en schitterend, en hoewel het ongeregelde leven, dat zij al vele jaren geleid had, aan haar schoonheid afbreuk had gedaan, kon ik gemakkelijk begrijpen, dat het haar niet moeilijk kon vallen, de mannen van den rechten weg af te brengen. Maar Mata Hari was verdacht en heel ver dacht ook. Ongeveer zes maanden tevoren had men (terwijl men tevoren meende, dat zij zich te Madrid uitsluitend met dansen bezig hield, waarvoor zij ook contracten had aangegaan) gemerkt, dat zij in werkelijkheid een spionne was van den Duitschen geheimen dienst, en dat zjj als zoodanig zeer veel te beteekenen had. In dien tijd had Frankrijk veel te lijden van Duitsche spionnen, waarvoor velen Spanje tot basis gekozen hadden. Ik had veel van Mata Hari hooren spreken en ik dacht eerst, dat zij zou probeeren ons in te palmen wij waren met ons vieren mannen, met een koel hoofd, zonder illusies omtrent onszelf. Ik vergiste mij echter: Mata Hari bleef uitsluitend zakelijk. Het is waar, dat zij ons niet uit eigen bewe ging kwam opzoeken. Zelfs was zij sinds haar vertrek uit Madrid onophoudelijk gevolgd door ambtenaren van den geheimen dienst, die wilden ontdekken, welke nieuwe wandaad zij van plan was. Na wat wij te Madrid gezien en gehoord hadden, was er geen twijfel meer mogelijk, Mata Hari zou naar Holland teruggaan om daar of ficieren van den Duitschen geheimen dienst te ontmoeten en hun het resultaat van haar ont dekkingen in Spanje mede te deelen. Haar levensgeschiedenis was ongetwijfeld zeer merkwaardig. Zij was in Holland geboren als dochter van een Nederlandschen vader en een Indo-Europeesche moeder en trouwde heel jong met een Hollondsche marine-officier van Ier- schen afkomst die Mac Leod heetie. In elk ge val ontbrak het haar niet aan Oostersch bloed. Haar Oostersche afkomst was niet te misken nen. Haar panterachtige gratie deed onwille keurig aan een tropisch klimaat denken, meer nog dan haar artistennaam, die „Oog van den dag" of Zon beteekent. „Gaat u zitten, mevrouw," zei ik beleefd. Zij knikte even met het hoofd en zette zich neer. Het was haar aan te zien, dat zij een scherp verhoor verwacht. Dat had zjj al gedacht vanaf het oogenblik, bat men haar had opgelicht van de boot, die haar naar Holland had moeten brengen. Kalm en beheerscht. „Wij hebben u verzocht, hier te komen, om enkele vragen te beantwoorden," begon ik. „Ja ongetwijfeld." antwoordde zij in het Fransoh. „Wij zijn er tamelijk benieuwd naar te weten, wat u te Madrid heeft gedaan." „Och mijnheer, dat is bekend genoeg. De heele wereld weet, dat ik een danseres ben." „Ja," antwoordde ik, „dat weten wfl ook wel. Maar is u nog iets anders?" Mata Hari, die tot dat oogenblik de zakelijk heid in persoon was geweest, liet een glimlach over haar gezicht gaan. „Ach neen! Neen, mijnheer, dat zijn geruch ten. Ik heb vele bewonderaars, en voegde zij erbij, terwijl zij haar mooie schouders optrok, die zijn weieens jaloersch op eikaar". „Kent u te Madrid niet iemand, die Von Kalle heet?" vrceg ik, Zij scheen een of twee seconden na te denken en antwoordde toen: „Ja zeker. Ik geloof, dat hij aan de Duitsche ambassade was. Maar ik heb hem alleen op di ners ontmoet." „En van Kroon?" Ja, die heb ik samen met den ander ontmoet. Als ik bij het begin van het gesprek al eeni- gen twijfel had gehad aangaande de gecompli ceerde persoonlijkheid van Mata Hari. dan was die nu langzamerhand verdwenen onder den in vloed van haar wonderbaarlijke zelfbeheer- sching. Bovendien wist ik, van haar vele andere dingen, waarvan ik niets liet merken. Doch zij was handig: zij liet zich door niets uit het veid slaan en zij was verstandig genoeg om te be grijpen, dat nu het oogenblik gekomen was om een van haar listen te gebruiken. Onder vier oogen? „Ik begrijp wel, waar het op neerkomt,'' zei ze met een betooverende glimlach. „U denkt, dat ik een Duitsche spionne ben. Het zou on getwijfeld beter zijn, als ik u onder vier oogen sprak." Een dergelijk verzoek werd op mijn bureau dikwijls gedaan. Vooral vrouwen zijn bij voor keur alleen, als het erom gaat, comprommittee- rende verklaringen af te leggen. Ik liet dus iedereen weggaan, behalve een marineofficier, AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meesterlottelaan 12 Telefoon 15468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. het bekende ADRES voor parma- nent wave, watergolf, wasschen, knippen en onduleeren is Telefoon 15064 Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper LEIDSCHEVAART 348 bij Schouwtjesbrug. HcT ADRES VAN GOEDKOOPE J, C. van Oostzanenlaan 10 Koediefs laan 23 bij de Blauwe brug Heemstede Telefoon 28681. Waterpolo: BelgiëNederland 30, rust 00 4 X 300 M. estafette BelgiëNederland. 1. België, 10 min. 26 1/5 sec.; 2, Nederland 10 min. 281/5 sec. (Van Goor, Van Hemsber- »ie in Mata Hari evenveel belang stelde als ik. gen, De Haes en Ingelkuyff). DUIVENSPORT „GEVLEUGELDE VRIENDEN" HEEMSTEDE. Wedvlucht van Antwerpen. Afstand 135 K.M. met duiven, broed 1931. In concours 88 duiven. Los 10.15. Eerst getoonde duif om 11 uur 43 min. 48 sec. Snelheid 1433.93 M. per minuut. Laatste prijswinnaar 11 uur 58 min. 13 sec. Snelheid 1231.10 M. per minuut. 1, 8, 10 A. Zadel: 2, 20. W. Eekhof; 3. 7, 17 A. Verdonschot Jr.; 4, 12, 13, N. Leuven; 5, W. v. Huis; 6, 14, L. Kramer; 9, 11, 18 J. G. v. d. meer; 15, 16 A. Eveleens; 19, E. D. der Bouvries. Medaille gewonden door A. v. Zadel. Zondag wedvlucht van Vilvoirde, 162 K.M. Voor dezen wedstrijd is een beker uitgeloofd, door mej. Eekhof voqr de 2e eerst getoonde duiven van één eigenaar. Mata Hari wierp een wantrouwenden blik op hem. „Mijnheer," zei zij op verwijtenden toon, „ik zou u on'der vier oogen willen spreken." „Mevrouw, onder omstandigheden als die waar wij nu onder verkeeren, zijn myn collega en ik officieel te beschouwen als een en dezelfde persoon". „Hier trok ze de schouders op, zweeg nog een oogenblik en zei toen als in volkomen be rusting: „Ik moet u iets bekennen. Het is waar, dat ik £en spionne ben. Maar niet voor Duitsch land. Neen, ik werk voor Frankrijk en als zoo danig is het natuurlijk mijn plicht om het ge zelschap van Duitschland te zoeken. Zij denken, dat ik met hen sympathiseer en daarom zeg gen zij mg vele dingen, die ik zonder dat nooit te weten zou komen." Ons onderhoud eindigde in de beste stem ming, doch wij stonden Mata Hari toe, dade lijk af to reizen. Zg werd integendeel nog eeni- Binnenweg 97, HELMSTEDE, Tel. 28545 ATTENTIE ATTENTIE 1 Met uitzondering der verschillende importmerken, verkoopen wij vanaf heden alle soorten Sigaretten tegen oude banderolprifzen. DOET UW VOORDEEL. Beleefd aanbevelend, oud-Stuurman Koopvaardij. gen tijd door ons te Londen aangehouden om ons in staat te stellen tot het inwinnen van en kele inlichtingen, die ons wantrouwen ruim schoots bevestigden. Het was natuurlyk moeilijk om de gangen na te gaan van een vrouw, die zoo handig was. Als danseres en onderdaan van een neutraal land had zij door heel Europa kunnen reizen. Zoo wordt er verondersteld, dat zij bij het uit breken van den oorlog te Berlijn was en dat zg eenigen tijd later te Parijs aankwam, waar zij nauwkeuriger werd bewaakt door het „twee de bureau", dat beschouwd kan worden als een contra-spionnagedienst. Terecht of ten onrechte waren de Franschen ervan overtuigd, dat zij inlichtingen van over wegend belang had weten te verkrijgen, die be trekking hadden op de Fransche plannen aan gaande de bewegingen van de geallieerde troe pen. Terug naar Spanje. Voordat het echter mogelijk was, de tegen over haar te volgen gedragslijn vast te stellen, verliet Mata Hari Frankrijk. Men hoorde weer over haar spreken te Madrid. Zij werd dikwijls gezien in gezelschap van Von Kalle en Van Kroon, resp. marine- en militaire attaché bij het Duitsche gezantschap. Tot nu toe waren er tegen haar slechts maat- •egelen van preventieven aard te nemen en toen Jj voor de tweede maal op Scotland Yard kwam, waren wij reeds tot de conclusie geko men, dat zij in het aangezicht van onverschillig welk bewijs haar spionnage in geen geval zou bekennen. Toch hadden wij bij dat tweede bezoek een :eer langdurig gesprek met elkaar, dat veel ernstiger werd gehouden dan het eerste. Een onderzoek van haar bagage had geen enkel compromitteerend stuk opgeleverd en de klee- en, die zg droeg, waarop met onzichtbare inkt misschien iets geschreven kon zijn, werden nauwkeurig onderzocht, zonder dat men iets verdachts kon ontdekken. Daarom besloten wij haar, althans voorloopig, op vrye voeten te la ten, doch haar niet toe te staan zich naar Hol land te begeven waar daar twijfelen wtj niet aan de agenten van den Duitschen geheimen dienst op haar wachtten. „Wij zullen u toestaan, te gaan waarheen u wilt," deelde ik haar mede, „alleen niet naar Holland. U zult nu naar Spanje worden terug gebracht en ik moet u dringend aanraden het werk, dat u doet, te laten varen. Als u niet naar me luistert, kunt u slechts één ding ver wachten: de dood!" Mata Hari scheen zeer ernstig; zij was zeker een goede actrice. „Mijnheer, ik dank u van harte. Ik zal doen wat u zegt. Als ik gevaarlijke relaties heb ge« i I

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 2