MARGARINE ZULSTRA Huize „Modern" Dr.A.Melchior RECLAME een ruime GRATIS EEN BUS FIJNE ZIJLSTRA APPELSIROOP Griesmeel Griesmeelpudding Adverteert in dit Blad Eerste Heemsteedsche Courant. PREDIKBEURTEN. BURGERLIJKE STAND. De wandeling. Advertentiën: OPROEPING. HANDSCHOENEN- MAGAZIJN Coöp. BoerenleenbatJ ZAKDOEKEN „DE LEIDSCHE VAART". MANICURE. Zuster KLIJN bij aankoop van 1 pond MARGARINE a 36 - 48 - 54 ct. OF FIJNE MELANGE a 60 ct. ZUIVER RUNDVET a 36 ct. BAK-EN BRAADVET a 34 OF OF ct. 75 KRUIDENIERSWINKELS i till Elke kooper van 1 ons ontvangt IA ons 1 pond IA pond 7. de Qcuytec Zoon. Waarom vielen de dames vroeger zoo dikwijls flauw? G Schneegans Engelsche Wollen Stoffen KENNEL KLEIST. Metselaar-Schoorsteenveger Am. Pers-Inrichting. Verkeerswenken. Gevestigd Vrouwenarts KENAUPARK 12. m Ned. Herv. Kerk. Kerk Wilhelminaplein. ,V.m. 10 uur, Ds. Waardenburg, Ned. Herv. Pred. te Haarlem. Kapel Nieuw-Vredenhof. V.m. 10% uur, Ds. Korff. Deurcollecte voor de bvjz. prot. bewaarschool. Gereformeerde, Kerk. Heemstede, Koediefslaan. V m. 10 uur en n.m. 5 uur, Ds. A. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. Afdeeling HeemstedeBennebroek. V.m. 10% uur, Ds. G Horreus de Haas, van Zwolle. HEEMSTEDE. Getrouwd: C. J. M. v. d. VeldeM. v. Rozen- bart; W. L. WassenbergE. M. Geuer. Bevallen: H. M. C. RoodenTushuizen (d.); N. Lui tingv. d. Bijl (d.); C. A. SmitJan sen (d.) Overleden: H. C. Wezenaar 70 jaar, echtgen. B. H. Steenmetjer. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: H. J. BootH. Schluer; H. Ha- gemannK. Juchheim. Getrouwd: W. L. Wattenberg-E. A. M. Geuer; C. J. M. v. d. VeldeW. V. Rozenhart. Bevallen: C. A. SmitJansen (d.N. Lui- tingv. d. Bijl (d.H. M. C. v. RoodenTus huizen (d.). Overleden: IJ. G. Meurs, echt. G. K. Cramer, 76 jaar. door J. VAN GERARDIJN. Van overduvelen gesproken. Mijn buurman is een dikke zestiger. Heeft niets meer omhanden, maar brengt zjjn „levensavond" door met: wandelen, of liever: marcheeren. Hij kent geen grooter genoegen dan zoo'n vier 4 vijf uur achtereen de omstreken van den Haag te be- tippelen, zondier eenigen schijn van vermoeid heid, terwijl hij bovendien de minst begaanbare wegen of binnenpaden kiest om de razende en geurende vracht- en andere auto's te ontgaan, te meer, omdat deze vehikels niet meer van zijn tijd zijn, zooals hij beweert. Nu wilde het toeval, dat buurman mij uit hoodigde om samen een „wandelingetje" te doen. Ik behoefde maar te zeggen welken kant mfl 't meest aantrekkelijk leek. Van deze tege moetkoming maakte ik gebruik om het West land uit te kiezen, wetende dat trams en auto bussen daar in voldoende mate het openbaar verkeer onderhouden. Ondanks mijn begeerenswaardig lucratief baantje (van 's morgens 9 tot 's avonds 5 uur bp één en denzelfden stoel te zitten, waarna in een trammetje naar huis, en 's avonds dikwijls pog een ritje of twee, drie), meende ik 's buur- mans uitnoodiging niet te mogen afslaan: wat drommel, tegenover dezen bejaarden tippelaar kon ik mijn jongere spierkracht en uithoudings vermogen toch stellen! Trok dunne grijze sok jes en donkergele molières aan, en licht als een veer, toog ik naast mijn leidsman op weg. Doel was: Terheijde. Een heerlijke wandeling, maar: dan zoo min mogelijk den heirweg nemen, en dus zocht buurman van die smalle mollige moordenaarslaantjes uit, met slootjes er naast, waarin het water voor modder had plaats gemaakt. We hadden verder de volle belangstelling van grazende koebeesten, die ter onzer eere zelfs even ophielden met graseten of her kauwen. En hoe vind je die varkens daar? Mooie vette beesten, wat? vroeg buurman opge togen. Eerlijk gezegd, heb ik sedert lang m|jn be wondering slechts bepaald tot varkenskarbo naden en broodjes met ham, terwijl de dieren- zelf mij steeds heel matig interesseerden. Toch gaf ik hem volkomen gelijk. Hun vuile morsige snoet met d'r lap-ooren zaten op de juiste plaats waar het spek begon, en die krulstaatf deed het erachteraan ook niet onaardig. Ja, ja zeker, mooie vette beesten. Liever had ik een paar ronde roode armen van boerenmeisjes ter beoordeeling gehad, doch het eenig mensche- jijke wezen, dat ons passeerde was een voorbij- fietsende veldwachter, die den vriendelijken groet van mijn metgezel maar heel flauwtjes beantwoordde. Zelfs keek hij nog eens om. blijk baar met eenigen argwaan, wat die twee mijn- heeren daar op dien stillen landweg zochten. U moet niet zoo hinkelepinken, waar schuwde mijn buurman, dan wordt u gauwer moe. Flink geregeld doorstappen, ziet u: één twee, drie, vier! militairement, dan loopt n gemakkelijk de heele provincie af! Ik trachtte zooveel mogeliik in den pas te blijven, maar 't ging niet. Daarbij drong de mollige aarde in mijn lage schoenen waarvan de oorspronkelijke kleur reeds verdwenen was. Sla uw béenen maar flink door de brand netels, dan glimmen je schoenen weer! Met een paar grimmassige wendingen wen telde ik achterover en nam in mijn val den ander mee, waarover mijn buurman heelemaal niet te spreken was. We krabbelden weer op, en stanten op commando van één-twee, enz. voort, want ik had mij voorgenomen me nu eens -!et te zullen laten overduvelen. Tot we plotseling op een zijweg tusschen Loosduinen en Terheijde terecht kwamen, al waar de vrachtauto's voorbij snorden, zoodat mij de recente auto-aanrijdingen uit de courant angstwekkend voor den geest kwamen, en ik het veiliger vond achter elkaar te marcheeren Zonder een woord te wisselen, ten einde de aanstormende benzine-vehikels tijdig te kunnen hooren. Ik voelde mij beslist in levensgevaar en over woog daarbij dat ik toch niet fortuinlijker kon zijn dan duizend andere fatsoenlijke wandelaars wien het lot niet gespaard was. Moesten er weer twee van zulke geen-tjjd-hebbers-wagens elkaar passeeren, dan trok ik mijn me 'ewande- laar achter een boom, doch daarop werd heel wijselijk opgemerkt dat een boom in zoo'n geval even gevaarlijk was als tijdens een onweer: bliksem en auto komen het meest in contact met boomen. Maar waarheen dan? In een sloot-een xiescnie vlugzout in ons tasehie Stappen met lage gele schoenen en dunne sokjes vooruitricht! J at 660 is óók zoo prettig niet! Kalm blijven staan en uitkijken! niet bang zijn. Een hartstochtelijk wandelaar moet den dood in de oogen durven zien! Dit maakt de wandeling des te verhevener, vermaande mijn metgezel. Bewonderend keek ik den moedigen man aan. Welaan dan, voorwaarts, naar Terheijde. 'k Zou desnoods er mgn leven bij laten, evenals onze groote admiraal Tromp in den slag bij Ter heijde sneuvelde. En mijn vrouw en kinderen en broers en zusters en tantes en ooms en nichten en neven allen zouden zij mijn naam in één adem noemen met dien van Tromp en Ter heijde! Ach ja, mijn vrouw er wellicht buitenge sloten. Heel vriendelijk had ze mij een „mal loot" genoemd, toen ik de uitnoodiging van dien anderen „wandel-malloot" had aangenomen. Nochtans: op, naar Terheijde! We zullen nog ongeveer tienmaal op zijde ge sprongen hebben, toen er tusschen het ge boomte rechts van den weg een wit gebouwtje zichtbaar werd. Een oase! was mijn eerste ge dachte. En werkelijk ontdekten we een vrien delijk uitziend koffiehuis, waarvoor eenige voer tuigen stonden, welker eigenaars daarbinnen noodig eenige zaken hadden af te doen. Binnen twee minuten zaten we aan een ge zellig tafeltje een frisch biertje te ver schalken. Nee, meneer, u zult nog drie kwartier ver der moeten, en dan nog drie kwartier van Ter heijde naar Monster een heel mooie wande ling. meneer. Wat-blieft u? Nog een klaart je. Asjeblief meneer! Aldus dé waardin. Opgewekt en moedig als een jonge stier in de arena, greep ik mijn medetippslaar bij den arm. Dat doen we! riep ik enthousiast, en rekende reeds uit, hoe laat ik daarvandaan met de autobus thuis zou kunnen zijn. Doch mijn brave buurman keek ernstig. Dat doen we niet, schudde hij. Ik weet iets veel heerlijksch. Volg mij maar. In in no- time bevonden wij ons in een dichtbegroeide smalle laan, met aan beide zijden prettige door kijkjes op vette weiden en huppelende kalveren, kakelende kippen, die zelfs op de boomtakken van den mooien zomerdag zaten te genieten. Aanvankelijk leek me dit zon-doorplekweg- getje werkeljjk f\jnEén-twee stappen maar. Echter: er scheen geen eind aan te komen. Zoo'n mooi groen steegje, waarin je blijkbaar niet opschiet, gaat vervelend worden. De eenige afwisseling kwam in den vorm van een wagen spoorpad tusschen weilanden, waarna we op een rijweg stapten. Nu kun je rechts naar de Lier, vooruit naar Wateringen en links naar Loosduinen, bood mijn lotgenoot aan. Ik koos veiligheidshalve een kwartiertje rust op den grasberm, en zei: liever naar den Haag te willen. Ja, maar daar ben je nog niet. Komaan, we zullen de sokken er maar weer inzetten. Vooruit den maar! braniede ik bijna toonloos, 'k Had een gevoel in mijn heupen of er iets aan kapot was, mijn hielen gaven de gewaarwording van geweldige uitzetting, mijn eertijds mooie molières en kleurige sokjes, durfde ik niet meer te bekijken. 'k Liep maar, met het lied van de Wolga- Schleppers in mijn ooren, belandde op den Leijweg, zag vandaar een snelle omnibus op den Loosduinschenweg voorbij rollen vol met pret tig gestemde niet moede-menschen; benijde verder de overledenen die daar zoo heerlpk op de begraafplaats Eik en Duinen de eeuwige rust waren ingegaanterwijl ik mij voortsleepte, naast dien vreeselijken wandelaar, die schijn baar geen vermoeienis kende Eindelijkkwam ik nog levend thuis. Dat zullen we nog eens gauw herhalen, maar dan een eindje verder, niet waar? aldus zei dat menster, bij het afscheid nemen, j Natuurlijk! Dank je wel, hoor voor 't lesje bracht ik er met irspanning mjjner laatste krachten uit. Ik had mij toch voorgenomen om hem te overduvelen? Na twee dagen en nachten rust, mocht ik constateeren, dat ik nieuwe schoenen en sok ken moest aanschaffen, gezwegen nog van de kolenasch en wegenstof, die door mijn kleeren tot in mijn huid was doorgedrongen. Desondanks heb ik mij niet laten intimidee- ren. Wat blieft u? (Nadruk verboden). Allen, die iets verschul digd zijn aan-, te vorderen hebben van-, zaken onder hunne berusting hebben be- hoorende tot- of in het be zit zijn van borgtochten als anderszins ten laste van de nalatenschap van wijlen den Heer CORNELIS GERARD HONIG HE.VDRIKSZOON, laatst gewoond hebbende Jacob van Campenstraat 10 te Heemstede en aldaar overleden 27 Juli 1931, worden verzocht daarvan betaling, opgave, afgifte of mededeeling te doen vóór ten kantore van Notaris of op 1 September 1931 Mr. J. A. DE LA HAYZE, Raadhuispl. 13 te Heem stede. HEEMSTEDE. RES NOVAPLEIN 4. Kantooruren: Dagelijks 9%12%. Vrijdagavond 6%—9 Verstrekt voorschotten en crediet in loopende reke ning tegen persoonlijke of zakelijke zekerheidstelling. Verleent gelden op le Hy potheek tot beperkte be dragen. TE HUUR: bevattende 2 groote ka mers, keuken en W.C. te gen 1 Sept. Huurprijs f 30 p. m. (omtrek Crayennes- terbrug). Brieven Bureau van dit Blad No. 176. ZANDVOORTSCHELAAN 153, naast Café Restaurant „Boekenroode" GEDIPLOMEERD VERPLEEGSTER PEDICURE SPREEKUUR dagelijks 1-3 uur. Adriaen van Ostadeplein 3, HEEMSTEDE TELEFOON 28371. VAN HEDEN AF TOT EN NET DONDERDAG Zijlstra-Spaar zegels voor fraaie serviezen ontvangt U bij koffie, thee, margarine, cacao, en vele o.naere artikelen. Zijlstra - Margarine is in smaak niet van natuurboter te on derscheiden, in prijs echter beduidend goedkooperl HEEMSTEDE UJÜL11 Raadhuisstraat 49 - Telef. 48084 ZULSTRAT i iiitiii. ii Tot en met Woensdag a.s. 2 3 Ook bij U door onzen besteldienst gratis thuisbezorgd. De erenoline veroorzaakte die narigheid. Marjorie Mars zegt: „de mode van 1840 mag nipt terugkeeren!" In dit artikel beschrijft de bekende Engelsche actrice Marjorie Mars haar gevoelens by het dragen van een crinoline. Wij vrouwen moeten ons niet al te zeer laten meeslepen door de neiging der mode, om naar den tijd van Victoria terug te keeren. Daarmee zouden wij de kans loopen om zeer zwakke schepseltjes te worden. Dat heb ik zelf onder vonden toen ik ongeveer een jaar geleden vier verschillende japonnen met crinolines moest dragen. Het was vreeselijk! Elke keer had ik het gevoel, of ik in een gevangenis kroop. Die angst kan me nu nog wel eens overvallen. En toch, toen ik eenmaal gewend was aan de kwelling, die het aantrekken van deze japonnen voor mü was, begon ik er van te houden. Het was ook wel aangenaam te hooren, dat ze mij zoo goed stonden. Doch op een avond voelde ik mij opeens vreemd; het volgend oogenblik viel ik flauw, iets wat mü nog nooit tevoren gebeurd was. De menschen om mij heen schrokken erg en haalden een fleschje vlugzout.... De japon is de schuldige. Dat bracht ml) aan het nadenken. Toen pas besefte ik, waarom tachtig jaar geleden de vrou wen zoo dikwijls flauw vielen, waarom zij plotse ling zoo doodsbleek konden worden en waarom men zich zoo ongerust over hen maakte. Hun japonnen veroorzaakten al die narigneid. En een moderne vrouw is daar heusch niet beter tegen bestand. Draag maar eens drie uur per dag een te nauw corset en kijk eens, wat er dan overblijft van uw energie en uw levenskracht. Als wij corsetten en tournures gaan dragen, zul len wij evengoed weer flauwvallen en niet meer naar een schouwburg of balzaal gaan. zonder een fleschje vlugzout in ons taschje. Bontwerker, Expert en Dameskleermaker, Schouwtjeslaan 108 Tel. 13099 bericht zijn geachte Clientèle den ontvangst eener pracht collectie voor het a.s. winterseizoen. Coupe en afwerking gegarandeerd. Niets leent zich zoo bij uitstek gunstig voor toespijs als YOGHURT. Het bevordert de spijsver tering en bezit de buiten gewone eigenschappen de verteringsorganen te reinigen. Niels gezonder voor jong en oud! „Weeresteyn" Yoghurt is de fijnste. beveelt zich aan voor het verzorgen van Uw huisdieren tijdens de vacantie. Tevens te koop jonge tackels, jonge Duitsche herders, ruwharige fox-terriers met stamboom. Adres: KENNEL KLEIST, Houtvaarlpad 206, Tel. 15858. A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Ridderstraat 18 HAARLEM Telefoon 13310. POSTLAAN 9. TELEFOON 28636. COSTUUM PERSEN f 1.50 ONTVEKKEN f 2.90 COSTUUM CHEMISCH REINIGEN! 4.- We moeten onze vrijheid niet prijs geven. Daarom heb ik ook besloten, zoo min mogelijk de belangstelling voor de mode van 1840 verder op te wekken. Laten wij tevreden zijn met de mode, zooals zij is. Laten wij niet onze vrijheid prijsgeven terwille van een sensatie op een bal of receptie. Laten wij ons niet gedachtenloos overgeven aan de mode. Want het meisje van 1840 kon van haar ritje te paard niet werkelijk genieten door haar gemakkelijke 'deeding. De elgante jonge vrouwen in de Victoriaansche co stumes konden geen andere sport beoefenen dan cricket. De rest werd onmogelijk gemaakt door de mode. Die verlangde, dat een vrouw kwijnend was en daarom kwijnde zij ook. Wij zijn nog hetzelfde gebleven. Maar daarom is er geen verschil tusschen ons en hen. Met al onze moderne levensgewoonten, onze sport, onze vliegtochten en onze Kanaal zwemsters zijn wij In den grond dezelfde vrou wen als die vreemde, verlegen schepseltjes van 1840. Wat mijzelf betreft, ik lijk daar niets op. wanneer ik mijn auto bestuur of golf speel als een moderne vrouw, vol kracht en gezondheid, trotsch op mijn vrijheid en allerminst preutsch. Maar de mode van 1840 maakt mij tot een vrouw van dien tijd; zeker zou zij dat doen wanneer ik geregeld die kleeren droeg. Ik heb nooit geweten, dat het letterlijk waar is: de kleeren maken de vróuw. Al kan ik niet ont kennen dat de crinrllne zeer bek orlijk (Nadruk verboden). Voor voe ig*Ys. Loopt niet onnoodig op den rijweg en op het ..jwielpad. Maakt gebruik van het voor U rechts ge legen trottoir of voetpad. Staat niet stil op het trottoir, indien ge daar<k>or den doorgang voor andere wandelaars belemmert. Staat nimmer op den rijweg stil .en vooral niet in bochten of op hoeken. Steekt een rijweg vlug, loodrecht over. Kijkt eerst links, daarna rechts, goed uit ot U veilig kunt oversteken. Steekt nooit onmiddellijk achter een voertuig vandaan den weg over. Kijkt eerst goed uit of de weg daartoe veilig is. Spring niet op of van een in beweging zijnde tram. Loopt niet met een rijwiel aan de hand op het trottoir. Gaat bij drukke tramhalten achter elkaar ln de rij staan; wacht nimmer staande op den rijweg, de komst van de tram af. ruimte voor passeeren te laten. Ook voetgangers zijn volgens de wet ver plicht voor andere weggebruikers behoorlijk Voor wielrijders. Let goed op de teekens van den verkeers- ent en volgt deze stipt en onmiddellijk op. Rijdt zooveel mogelijk altijd rechts, ook en ooral bij het maken van een bocht. Haalt altijd verkeer, dat vóór U is, links in, behalve op een rijwielpad, dat voor U links van den weg ligt; alsdan moet ge rechts inhalen over over den hoofdweg. Geeft van het voornemen tot veranderen van richting, bij plotseling vaart verminderen en stoppen, tijdig een duidelijk teeken. Haal een tram niet links in, als ge daardoor op de linker weghelft komt. Rijdt een tram, die stopt tot het in- en uit laten van passagiers, aan de zijde waar moet worden in- en uitgestapt niet voorbij; dit lsi strafbaar, ter 3 aan die zijde langs de tram-1 Spreekuur: Fonds 8—9 en particulier 13—15uur. Telefoon 15451. baan een vluchtheuvel aanwezig, is. Geeft op een punt van kruising of vereeni- ging van wegen voorrang aan hem of haar, die rechts van U is. Rijdt, komende van een zijweg op een hoofd weg of achter een voertuig vandaan, behoed zaam; overtuigd U van te voren of het veilig is. Let vooral op buitenwegen op het snelver keer, dat niet altijd aan rechts-verkeer voor rang geeft. Matigt steeds, waar gevaar kan dreigen, Uw snelheid en geeft behoorlijk signalen met de bel. Tracht nimmer tusschen twee elkander pas- seerende trams of voertuigen door te glippen. Gebruikt de rijwielpaden waar deze rijn. Die zfln veilig voor U. Gij geeft daarmede een goed Voorbeeld. Rijdt nimmer met meer dan twee of drie naast elkaar, rijdt zooveel mogelijk rechts en laat gearmd rijden na. De openbare weg is geen oefenterrein voor acrobatiek op de fiets.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 3