DE WERELD SLECHTS CHARME. INGEZONDEN STUKKEN. Als het geweten knaagt. Verkeerswenken. 3 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) M. de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaande. DE INDISCHE BUURTFEESTEN EN HET CIRCUS. Een van de bezwaren tegen de Indische buurt feesten was, dat er eenige dagen wat „Woon- villa's op wielen" stonden in de Javalaaj. Tijdens de circusdagen was de Meerweg bijna onbegaanbaar, konden de bewoners met de grootste moeite, met gevaar van onder een auto te komen, hun woning bereiken, stond er meestal een file van auto's op de Javalaan. Konden de bewoners van den Meerweg tegen allerhande wagens aankijken. Een ander bezwaar van de Indische buurt feesten was, dat bewoners van Heemstede ge bruik maakten van draai- of zweefmolen, maar oliebollen aten of touwtje trokken en zoo hun zuurverdiende geld kwijt raakten. Het circus heeft stellig f 75.000.meege nomen, en heel wat rijksdaalders van Heem- steed's inwoners, daar de goedkoopste zitplaats 50 cents kostte, doch als men om kaarten kwam, men niets hoorde dan „ausverkauft" behalve f 2.30. Bij de Indische buurtfeesten werden de we gen niet vernield, was er geen stremming ver keer. Door die geweldige zware vrachtwagens van het circus was des daags na dien rumoerigen nacht van vertrek, wat ook nog de bewoners van den Meerweg, Wilhelminaplem en Camp- laan een slapeloozen nacht heeft bezorgd, de weg vrij erg beschadigd, zóó zelfs, dat de van Merlenlaan gewoon voor het verkeer moest wor den afgesloten. Tijdens de Indische buurtfeesten verdienden heel wat neringdoenden nog een extratje aan het koopen van de prijzen voor de kinderen, kwamen talrijk velen uit Haarlem en van de richting Bennebroek, wandelden eenigen tijd over het terreintje, om dan maar weer terug te wandelen, kochten een sigaartje, een glaasje bier of een versnapering; de circusbezoekers spoedden zich naar het circus om een goede plaats te krijgen, om na afloop naar de tram ie hollen, of per auto den weg onveilig te ma ken. Alleen.... De Indische buurtfeesten leverden enkele guldens aan den fiscus, en het Electrici- teitsbedrijf, het circus naar schatting f 15.000. Zou dit bedrag nu den doorslag geven, mag daarvoor de Meerweg vol wagens staan, en de zuurverdiende centen gerust den grens over gaan. Of werkt een „circus" meer veredelend dan een paar daagjes pret, voor de kinderen en enkele ouderen Ik ben geen lid van de dierenbescherming, maar meen toch dat er in de dressuur der die ren niets verhevens te vinden is. Ook niet in wat waaghalzerij van acrobaten en wat onzin van clowns, ook al is het zitten in een zweet- of draaimolen ook niet iets verheffends. Waarom mag nu het een wel, en het andere niet? 't Is maar een vraag!! U, M. de Redacteur dankend voor de plaats ruimte. EEN BEWONER VAN DE INDISCHE BUURT. Vereenvoudigde spelling. DE KIOSK. Juist nu het vreemdelingenverkeer voor dit jaar gaat slinken, is Heemstede gelukkig gemaakt met „de" kiosk, die, als ik me niet vergis, door samen werking van de Gemeente en Vreemdelingen verkeer, als baken zou moeten dienen voor hen, die hier ten anker zouden willen gaan. Men heeft een oud kantoorgebouw van de firma Corn. Kwak neerge„kwakt" op de plaats, die men waarschijnlijk het meest geschikt achtte: bij de spoorwegovergang m de Zand- voortse Laan. Het aantal onmogelike bouwsels (blokpost, goederenloods, blokwachtershuizen) is daar in de buurt dus weer vermeerderd en nu bovendien met één, dat de onhebbelikheid heeft, de be woners van he# Roemer Visscherplein en Tessel- schadeplein het vrije uitzicht op de spoorweg overgang totaal te ontnemen en het gehele aspekt nog meer te bederven. Van verfraaiing gesproken! De kiosk is een onmogelik groot ding, nog ver groot door een vitrine-pulst, een echt bakbeest, dat, hoe aardig het misschien geschilderd zal worden, een ontsiering zal blijken en veel te groot voor het doel is. Had het niet een sierlijk houten gebouwtje kunnen zijn ter grootte van een Amsterdamse kiosk? Het had dan nog alles kunnen bevatten wat nodig is: kook- en wasgelegenheid, w. c. en ontvangkamertje. En dan de onmogelike plaats? Zeker, dank zij het vaak gesloten zijn der spoorbomen, zullen veel daar wachtende vreemdelingen weten, waar ze inlichtingen kunnen verkrijgen, doch dat ware ook het geval geweest, indien men op de wijze, zoals in Amsterdam geschiedt, in een half cirkelvormige ruimte van het grote gazon als plaats voor een bescheiden kiosk had gekozen. Nu kan gevoegelik gesproken worden van de „loods" van Vreemdelingen-verkeerd inplaats van de kiosk van Vreemdelingen-verkeer. Waar dit te pas komt stelt de Gemeente schoonheids-eisen. Waarom ditmaal niet aan zich zelf? En is het nog te veranderen? PHILIP COHEN. SPORT. ZWEMFEEST VAN H. P. C. Het jaariyksche zwemfeest, door H. P. C. georganiseerd, kenmerkt zich steeds door groote gezelligheid. De spannende wedstrijden, die men dan te zien krijgt, lokken een groot aantal toeschouwers en men is steeds zeker van een rijk gevarieerd programma. Bovendien heeft het bestuur van H. P. C. blijkty-ar een abonnement op mooi weer wat er ook al toe medewerkt om een verblijf rondom de mooi gelegen en voor den wind heerlijk beschutte zwemvijvers tot een van de aangenaamste din gen te doen zijn. En dan de propagandistische waarde, idie elk zwemfeest voor de zoo bjj uitstek gezonde zwemsport heeft, moet men ook niet onder schatten! Om twee uur zou het feest aanvangen, en tegen dien tijd is dan ook geen plaatsje rond de vijvers onbezet. Aan de hooge masten wap peren vroolijk de vlaggen van de deelnemende vereenigingen. De starter, de heer B. Molenaar, gewapend met een scheepsroeper als teeken van zijn waardigheid, houdt de laatste besprekingen met de jury. Aan de linkerflank gaat het onder wijl vroolijk toe. Een groep Haagsche deel nemers heeft de goede gedachte gehad, tot verhooging van de gezelligheid een koffer- gramophoon mee te nemen, benevens een goede voorraad platen, met de nieuwste jazz nummers. En er wordt lustig op losgedraaid tot groot vermaak van de omgeving. Dan geeft Moolenaar het sein voor den aan vang en weldra is het kalme water in duchtige beroering door de 3 maal 50 M. wisselslagwed strijd die als eerste nummer op het programma prijkt. Er waren niet minder dan dertien nummers en als extra nummer werd nog een polo-wed strijd gespeeld door de Waterlelie van Zaan dam en de H. P. C.-dames. Verscheidene es tafettes werden gezwommen; behalve een van 5 x 50 M. vrije slag en een van 10 x 50 M. vrije slag werd nog een Zweedsche estafette gezwom men van 50100200-1005050 M. Het nummer schoonspringen hebben wij wel eens beter gezien al werden er dan ook wel enkele mooie sprongen gedemonstreerd. Het slotnummer was een polo-wedstrijd tuschen H. P. C. I en het Nederlandsch zevental waarbij H. P. C. een nederlaag van 50 kreeg te boe ken en Braam wegens al te ijverig verdedigen tweemaal het water moest verlaten. Het gedetailleerde programma en de uitsla gen der verschillende wedstrijden vindt men elders in dit blad. Na afloop van de wedstrijden had de prijs uitreiking plaats en hiermede behoorde dit uit stekend geslaagde zwemfeest waer tot het ver leden. H. P. C. zondag j.l. heeft H.P.C. haar jaarljjksch na tionaal zwemfeest gehouden. Begunstigd door goed weer en niet te koud zwemwater werden de diverse nummers op vlotte wijze afgewerkt en werd aan het talrijk opgekomen publiek veel goed zwemmen te zien gegeven. Bëgonnen werd met de 3X50 M. Wisselslag estafette nationaal. Er werd door 8 ploegen gestart, waarvan de zwemclub Haarlem de snelste bleek in den tijd van 1 min. 42 3/5 sec.; 2. H.V.G.B. Hierna kwam de 25 M. vrije slag meisjes en jongens niet-leden van H.P.C. Bjj de meisjes en jongens werden resp. A. v. Kooten en H. v. d. Weiden nummer één in hun serie. 26 M. vrije slag adspiranten (jongens en meisjes) H.P.C. Deze serie werd gewonnen door mej. Neve en door Chr. Klomp voor de jongens. De 100 M. vrye slag heeren junioren gaf een zeer mooien strijd te zien. Er werd gestart door 12 deelnemers. In de eerste serie nam Uitendaal dadelijk een kleine voorsprong om deze geleidelijk te vergrooten. Hij won dit nummer in den t\jd van 1 min. 8 3/5 sec. Een goede tweede werd Van Zadel. Bij de senioren werd Van Ostrom Soede, het Y, nummer één. Hierna kwam het nummer 50 M. schoolslag dames H.P.C. aan de beurt. Mej. Woud slaagde erin den eersten prijs te verwerven in den tijd van 49 sec. In het nummer estafette 5X50 M. vrije slag wisten de kampioenen van Nederland, H.Z. en P.C., beslag te leggen op den wisselbeker. Tweede werd H.V.G.B. De 50 M. vrije slag adspiranten H.P.C. om den Marcus-beker werd gewonnen door C. Bigol .in 34 sec. Aangezien hij den tijd van Uitendaal niet verbeterde bleef deze in het bezit van den laatste. Idem dames merd gewonnen door mej. C. Kann. De 10x50 M. vrije slag bracht weer een over winning van H.Z. en P. C. Een goede tweede werd de zwemclub Haarlem. De Zweedsche estafette (50-100-200-100-50-50 M.) gaf een zeer mooie race te zien tusschen H.P.C. en Haarlem. Na de eerste 50 M. lagen beide ploegen nog gelijk' dan wist v. Zadel H.P. C. op de 100 M. een kleinen voorsprong te nemen. Voor de 200 M. werd nu gestart door Braam, H.P.C. en Hemsbergen, Z.C.H. Hemsbergen wist na een titanen strijd met Braam beide ploegen weder gelijk te brengen. In de nu komende 100 M. wist Uitendaal H.P.C. een voorsprong te ge ven. die door D. Phillppo en Ch. Kemper gelei delijk werd opgevoerd, zoodat H.P.C. één werd in den tijd van 6 min. 36.3 sec. Uitslagen: 3x50 M. wisselslag: 1. Haarlem I, 1 min. 42.6 sec.; 2. H.V.G.B., 1 min. 44.2 sec.; 3. Haarlem II, 1 min. 45.2 sec. 100 M. vrije slag juniores: 1. J. Uitendaal, H.P.C.. 1 min. 8.6 sec.; 2. J. v, Zadel, H.P.C., 1 min. 10.8 sec.; 3. C. Zeeman, Haarlem, 1 min. 11.8 sec. 100 M. vrije slag seniores: I. van Oostrom Soede, het IJ. 1 min. 7.8 sec.; 2. G. v. Voorst, A.Z., 1 min. 7.8 sec. 50 M. schoolslag dames: H.P.C. 1 Mej. Woud 49 sec.; 2. D. v. d. Jagt 5x50 M. vrije slag: 1 H.Z. en P.C., 2 min. 34.4 sec.; 2. H.V.G.B., 2 min. 36.6 sec.; 3. Haarlem, 2 min. 37 sec. 50 M. vrije slag-ads. H.P.C.: 1. Bigot 34 sec.; 2. Klomp, 36.1 sec.. 50 M. vrije slag ads. dames: 1. mej. Kann 35 sec.; 3. v. d. Zouw, 42.1 sec. 10X50 M. wisselslag: 1. H.Z. en P.C., 5 min. 21.6 sec.; 2. Haarlem, 5 min. 27 sec. Zweedsche estafette 50-100-200-100-50-50 M.: I. H.P.C., 6 min. 36.3 sec.; 2. Haarlem, 6 min. 40.2 sec.; 3. A.Z. (buiten mededinging) 6 min. 50.2 sec. Waterpolo. H.P.C.Waterlelie's (dames) 23 H.P.C. I—Ned. Zevental 0—5 Dit zwemfeest is voor H.P.C. het einde ge weest van een zeer succesrijk seizoen. Niet alleen met waterpolo, doch ook op persoonlijke- en estafette-banen werd door H.P.C. groot succes geboekt. Het eerste zevental, dat voor het 1ste jaar in de eerste klas speelt, heeft zich zeer goed gehouden en was nummer 2 op de lijst. Het tweede zevental werd ongeslagen kam pioen van de reserve tweede klas en wist den Utrechtschen polodag te winnen. Zij verloren echter hun promotiewedstrijd, zoodat zij nog een jaar in de reserve 2e klas blijven. Het derde-, vierde- en vijfde zevental behaal den eveneens het kampioenschap hunner afdee- ling. Welk geluk ook aan de dames van H.P.C. ten deel viel. De veteranen, die voor het eerst een comp. speelden, stelden zich op de tweede plaats. DAMMEN. DE WISSELBEKERWEDSTRIJDEN VAN HET DISTRICT HAARLEM E. O. VAN DEN NED. R.K. DAMBOND. Bovengenoemde wedstrijden mogen zich in een zeer vlot verloop verheugen, en zijn uitste kende oefenwedstrijden gebleken. De le en 2e klas zjjn thans geëindigd. Schre ven we eertijds dat de Heemsteedsche deelne mers, leden van de damclub St. Bavo, een goed figuur maakten in deze wedstrijden; thans kunnen we mededeelen, dat de bekers van de le en 2e klas beiden gewonnen zijn door leden van genoemde damclub. In de le klas wist B. H. M. Stivim al zijn partijen, 9 in getal, te winnen 6 in den voorwedstrtjd en 3 in de fi nale. Onder zijn tegenstanders bevonden zich o.a. de Districtskampioen N. Somers en de Bondskampioen G. Leeuwe. Een schitterend re sultaat werd hier dus behaald. In de 2e klas wist J. Weijers eveneens lid van St. Bavo, ook beslag te leggen op den beker met 10 punten uit 6 partjjen, 5 gewon nen en 1 verloren. Voor de 3e klas zal een dezer dagen de finale aanvangen. Ook in deze klas wisten 2 leden van genoemde club zich in de finale te plaatsen, n.l. P. de Haas en B. v. d. Weiden, eerstgenoem de met 21 p. uit 11 partijen, laatstgenoemde met 15 p. uit 9 partijen. Wij vertrouwen, dat deze veelbelovende spe lers ook hun best zullen doen om ook de 3é beker naar Heemstede te brengen. In elk geval zijn wij er van overtuigd, dat zij een goede kans maken en een hartig woordje mee zullen spreken. LAWN-TENNIS. HET GROENENDAAL-TOURNAMENT. DE GROENENDAAL BEKER „GEANNEXEERD". Op de Groenendaal-banen blakend van zon en oranje-bloemen vond de vorige week het tour nament plaats tusschen de huurders der ba nen onderling. Het zij bjj dezen terugblik direct erkend dat spelers en leiders kunnen worden gefeliciteerd met het uitmuntend verloop dezer wedstrijden waartoe behalve het schoone weer niet weinig heeft bijgedragen de wijze, waarop het trio Kleekamp, Kramer en Kotte hun taak heeft opgevat en volvoerd. In het heeren-enkelspel ging het om den Groenendaalbeker. De heer Plak, winnaar van het vorig jaar was geheel niet in vorm en viel al spoedig af. In den eindkamp kwamen de H.H. Dr. Onstein en Driessen. De Heem stedenaren hadden nog eenige hoop dat de heer Onstein met zijn waarlijk flink spel den beker binnen de grenzen van Heemstede zou weten te houden doch al spoedig bleek dat het spy. van den heer Driessen op een hooger peil stond. Met een 6—1 62, 6—3 moest de heer Onstein kamp geven. De uitslag van de heeren-dubbel was: Melse Tetterode slaat Putz en Houtman met 62, 63, 62. 1 Eindstrijd dames-enkelspel: Mevr. Kleekamp slaat mevr. Kramer met 46, 63, 64. Eindstrijd dames-dubbelspel: Dames Klee kamp en Kramer slaan dames De Ruiter en Melse met 57, 86, 10-8. Het gemengd dubbelspel werd gewonnen door den heer en mevr. Kleekamp op mevr. Freken- horst en Van Bellen met 26, 64, 6 2. Bij dit tournament is het wederom gebleken, dat het weren van hen, die geen vaste bespe lers der banen zijn, groote bezwaren heeft. Im mers bleek hen ook thans weer, dat het spelpeil van de Groenendaal-banen veel lager is dan op de banen in de omgeving. Het blijft de vraag of het wel gewenscht is, spelers in een tourna ment te doen ontmoeten die eigenlijk in een C-tournament op hun plaata zouden zijn. Voor een verhoogen van het spel is in de eerste plaats ernstige training noodig. Daarom zij het der Commissie in overweging gegeven, volgend jaar een open tournament te houden, zonder eenige reserve. Dan eerst zullen de Groenendaal-banen aan hun isolement ontkomen en zal er opvoedende kracht uitgaan van deze Heemsteedsche wed strijden op de banen, aan welker aanleg zooveel uitmuntende zorg werd besteed. Een woord van hulde voor de schitterende bloemenweelde ron dom het complex aan het adres van de Com missie van exploitatie der banen, mag hier niet ontbreken. door HERBERT HELLY. Manus Visser was maar liefst 21 jaar ouder dan zjjn vrouw Anna. Hoe deze ongelijksoortige menschenlevens zich zoo genoeglijk aan elkaar hadden aangepast, was niet moeilijk te verkla ren, als men weet, dat hü reeds van zijn jeugd af een energieke werkzame kerel is geweest, en nog op zijn veertigste jaar dezelfde leuke fratsen maakte als vroeger. In gezelschap van vriendinnen en kennissen kon hij door één scheeven mondhoek te trekken of met een tjjehaha-lach den geheelen kring in \TOolijkhei<i brengen. De geestige zetten distri bueerde hu flitsend om zich heen, terwijl het vroolijke snuit door één wending weer den straf fen, hoogsternstigen plooi kon aannemen. Een vreemde eigenschap van hem was niet onopgemerkt gebleven, namehjk, dat hij tegenover het schoone geslacht van zijn eigen leeftijd wat verlegen deed en deze exemplaren met een soort ontzag voorbijging. Die waren machtiger dan hi), ernstiger en dfeelijker; hij vond ze gelijk staan met de „gezeten burgers" met alle deugden aan dit praedicaat verbonden. Daarentegen voelde hü voor de frissche, rozige Anna iets heel anders. Haar leuke oogopslag, de kersenroode lippen en zwierige gang, het gulle heldere lachen, deden als electrische stroo men Manus doorgloeien van enthousiasme, zoo dat de eene opwelling In zijn gemoed en hersens de andere overtrof, en hü niets beters wist te doen dan zooals een jong varken kan doen, zijn overkropte aandoeningen in een grappigen vreugdedans uit te vieren. En toen deze twee als bruidspaar werden gehul digd, was er letterlijk niemand, die het surplus van 21 jaren in aanmerking nam. Het huwelijk werd wat men noemt niet: geze gend met spruiten, doch verliep, zooals men re- delijkshalve van een goed samenleven zonder groote schokken verwachten mag. Maar later. Manus Visser wist zich reeds in zijn 61e jaar, terwijl Anna nog 40 moest worden. Reeds dik wijls had hij met een ontevreden gelaat zichzelf in den spiegel bekeken, en ln zoo'n stemming be greep hij zelf niet eens, dat zijn gezicht nog diepere rimpels aannam. Grijze haartjes uit trekken werd onbegonnen werk, isr.'at, zoo Waarom verdient Chevalier Hij verstaat de kunst Er is een woord waarin geen enkele zetter meer een fout maakt, omdat hjj het kan droo- men, zoo dikwijls heeft hij het al aangetroffen Dat woord is werkloosheid. En een broertje van deze, veel gebezigde term is: overproductie De wereld is overvoerd van arbeidskrachten. In elk beroep is het aantal sollicitanten te groot. De universiteiten loopen bijna over van stu denten en er zijn „jonge leeraren" van veertig of vijf-en-veertig jaar, die nog steeds op een aanstelling wachten. Zoo is het in ons land. En alleen in ons land Maar de academische jeugd, die tegenwoor dig zoo'n groot gevaar loopt, dat ze ook spoe dig tot het intellectueele proletariaat zal gaan behooren, is er nog vrij goed aan toe. Bedenk wel: we spreken tegenwoordig van „vrij goed" als we bedoelen dat men nog niet het toppunt van beroerdheid heeft bereikt. Een bestudeerd man heef altijd nog de kans, dat hjj zijn brood zal kunnen verdienen. Er zijn echter andere beroepen, waarbij deze kans volledig is uitge sloten. En het hevigste is deze nood wel bij de tooneelspelers. Er zijn veel te veel tooneelspelers. Het vorige jaar waren er bijvoorbeeld enkel in Londen en Berlijn 13000 mannen en vrouwen, die dit beroep uitoefenden, jong en oud en zeer oud, werkloos. En niet alleen in Londen en Berlijn is dat zoo; de ziekte heerscht overal. Er zijn veel meer artisten dan betrekkingen. In Europa en Amerika wachten duizenden, jong en oud, op het oogenblik, dat ze op het tooneel zullen worden toegelaten of dat ze eindelijk een rol zullen mogen vervullen in een film. Want juist bij de film, waartoe zich de werkloozen het eerste wenden, de film, waar mee de gearriveerden zoo coquetteeren, waartoe zich zoovelen geroepen achten en slechts zoo weinigen een plaats krijgen is de toevloed van menschen-materiaal wel het allergrootst. En toch laten zich telkens en telkens weer menschen verleiden door de uiterlijke weelde van een stad als Hollywood. Men ziet de ge weldige gebouwen, de prachtige auo's van ster ren en eerste regisseurs, men hoort fluisteren van fabelachtige bedragen, die door de heeren producers aan gage worden betaald en men denkt niet verder. Men gaat naar Hollywood, de stad der droomen, de roulette der wereld, waar het mogelijk is, dat een arme onbekende man of vrouw in korten of langen tnd be roemd, wereldberoemd wordt. Zoo redeneeren er helaas maar al te veel en ze kijken niet verder dan hun neus lang is. Wie echter verder ziet, moet tot de conclusie komen, dat daar een poel van ellende, armoede en ontbe ring schuiit, daar waar men slechts van weelde hoort. Nu ja, er zijn sterren die nu in fantas tisch schoone en dure auto's rondtuffen en die ook als „extra" als doodgewoon figurant eens in Hollywood kwamen. Maar hoeveel extra's zijn er daarentegen niet? Verscheidene tien duizenden! En hoeveel jonge menschen zijn er die niet eens „extra's" zijn? Die nog altijd dollars zullen kunnen verdienen met een kleine figurantenrolletje. Wie eens in Hollywood was, die kan vertel len van de troostlooze sfeer in de tallooze café's, waar de figuranten naar typen gerang schikt zitten en wachten wachten ein deloos. Hjj kan vertellen van de beursstem- doorgaande, er op 't laatst niets meer te ver wijderen over zou blijven. En hoe het slechte weer toch op een mensch van invloed kan worden, was voor hem geen vraag meer: hü had dit reeds ruimschoots aan zijn eigen body ervaren. Stoeien en naloopen van zijn nog jonge vrouw, zooals voorheen, trachtte hij maar te vergeten niet meer over te spreken en zich koest houden, dat was nog het verstandigste. Op eens kwam de wroeging. Mocht hij, zoo overwoog Manus, thans nog wel deze vrouw het slachtoffer laten worden van zijn jeugdige onbezonnenheid? HU veel ouder man; zü een nog frissche sterke vrouw, de lijdende partij. Kon hU ze haar vrijheid maar teruggeven Maar hoe? Manus wreef met de linkerhand boven zijn brilleglazen en overwoog: hU zou met haar spre ken en een keus laten. Ja, dat zou hi) doen. Reeds des anderen daags betrad de oude Manus de huiskamer en verzocht, met een gezicht strak als een masker, zijn jonge vrouw tegenover hem plaats te nemen. Anna keek eerst wat grappig-ernstig, maar ging zitten. A hum a hum! Anna, voel je niet, dat ik van een bijna driekwart ander geslacht ben dan jij? Waat? Hoe bedoel je? Ik voel niks. Nou ja, voelen is het rechte woord niet. Maar je bevroedt toch zeker, dat mUn generatie wel jouw vader zou kunnen zün? —Wat heb ik met jouw generatie te maken? Ik zal het nog duidelijker zeggen; onze leeftijden verschillen thans zóóveel, dat ik rechts-, en jij links-af zou moeten gaan. Nee, maar dan ga ik met jou mee naar rechts, waarom niet? Omdat dit niet meer kan; not zoo min als een conservatief met een liberaal samen zou den kunnen gaan. t Ik zou niet weten waarom niet. Als ze maar geen ruzie maken. Je begrijpt den ernst van het geval niet. Als je koo oud was als ik, zou ja ondervinden, dat jong bij jong en oud bij oud hooren. En daarom verklaar Ik je hier plechtig, dat je nog te goed, te levenslustig en te lief bent om voor wie weet hoe lang, mU, oude man, nog om je heen te heb ben. Ik laat Je vrij, een andere keus te doen. Ziedaar! Nadat hij deze woorden met moeite had uit gesproken, stond Manus op en liet zijn vrouw alleen Eenige dagen later, terwijl er een vreemde, ge drukte stemming tusschen de beide menschen heerschte, kwam Manus 's avonds huiswaarts er. schrok op, toen hij het raar.: der huiskamer ver- één millioen doller per jaar? .Charmant" te zijn. ming die zwaar deprimeerend over de fonkel nieuwe stad Hollywood ligt. Hjj kan vertellen van de menschen, die naar kwalijke specialis ten gingen om hun neus te laten afsnijden, op dat ze wellicht later meer kans hadden om een veelbegeerd baantje te krijgen. Immers; iemand zonder neus dat ziet men niet vee!, dat is iets bijzonders en zal misschien geld op kunnen brengen De troostelooze smeerboel van zoo'n figu ranten-café, de ontzettende strijd van al deze menschen om het bestaan, is vreeselijk om aan te zien. Maar de bezoeker van Hollywood kan ook vertellen van den rijkdom die hij er ziet. Hy kan getuigen van de krankzinnige sala rissen, die worden betaald aan zoogenaamde beroemdheden, terwijl een massa menschen verkommeren. Een voorbeeld: Maurice Chevalier heeft niet lang geleden een contract afgesloten voor vier films die dan in een jaar klaar zullen zijn. Men betaalt hem daarvoor niet minder dan het waanzinnig hooge bedrag van een millioen dollar. Rekent U eens aan: een lied jeszanger met een zekere losheid, een sympa thieke flair krijgt voor een jaar werken de somma van twee en een half millioen gulden. En ik herinner U nog even aan die menschen die hun neus laten afsnijden I tegenstel lingen parels in blik gevat schrij nende verschillen. Drie dingen garandeeren het succes - van Chevalier's films. Allereerst hij spreekt in zijn Amerikaansche films „gebroken". En gebroken dat is „charmant" zooals het gruwelijke woord luidt. Dat dit „charmant" is weet Che valier reeds vanuit zijn tooneelperiodeom be kwame menschen die een zekere linksche-on- geschiktheid kunnen voorwenden wordt ge glimlacht. Ook gelooft het publiek dat de man die daar zoo charmant staat te hakkelen eigen lijk veel meer zou kunnen vertellen, als hij de spraak maar machtig was. En juist die onuit gesproken dingen zijn het die vooral het vrou welijke deel van het publiek zoo imponeeren. (We zullen er nog even bij vertellen, waar we toch de werkelijkheid aan het behandelen zijn die dikwijls minder „charmant" is dan de schijn, dat Chevalier in het pariculiere leven vloeiend en correct Engelsch spreekt.) Ten tweede bezit Maurice een mond met handelswaarde. Dat klinkt een beetje vreemd maar een groot deel van zijn kunst berust op de breede. jongensachtige glimlach die hij be zit. Voor de rest werkt de opgewektheid, de melancholie of de droogheid van Chevalier aan stekelijk. Eigenlrjk is Chevalier een Fransche door snee type maar alles wat hij doet is ge animeerd, brengt de menschen dadelijk in de stemming die hij wenscht. Het is dus een be wijs, dat, ondanks de Babylonische spraakver warring, die door de talkie werd veroorzaakt, charme een soort esperanto blijft; ieder ver staat het, in elk land wordt het gewaardeerd onverschillig of we ons op de Noordpool of ln Zuid-Afrika bevinden. Daarom geldt het in de filmwereld: Een fortuin voor charme. Talent, kunnen wat doet het er toe. Kunst kan de massa die geld in het laadje brengt toch voor een groot deel niet aanvoelen. Maar charme spreekt tot ieder. licht zag. Nabij komend bemerkte hij een be zoeker, die tegenover zijn vrouw in zijn leuning stoel had plaats genomen. Een schok doorhui verde zijn lichaam; hij bleef staan en durfde als ware hü een vreemde of kwaaddoener, de huis deur niet te naderen. Met gretige oogen bespiedde hü den indringer; 't was een jonge man nog. Flink uiterlUk, die over een kop koffie gebogen, halsrekkend met open mond en witte tanden zijn vrouw toelachte, schalksch knipoogde en zich geheel op zijn ge mak scheen te gevoelen. Manus liep vlug voorbij en bleef toen zijn vrouw besplonneeren Ja, zU was het ook zü lachte Nu was het genoeg. Hü was overtuigd. Met een forschen ruk opende hij de huisdeur. Na vier groote stappen stond hü als een wrekende Ne mesis met zün stok omhoog geheven voor den tafel. Met vlammenden blik schreeuwde hij het nu opgesprongen jongmensch toe: Er uit!!!! Deze nam de situatie van den wat komischen kant op en zei; Met genoegen. Maar mag ik dan mün kopje koffie nog even leegdrinken? Er uit! zeg ik je! Nu, zooals U wilt. Ik ga al, maar wat een rare oom ben jü, zeg. Ajuus! Weg was le. Anna keek den ouden man met groote oogen aan. Maar man, wat bezielt Je. Dat was Freddy, de Jongste zoon van je eigen zuster, pas geslaagd voor zijn Indisch ambtenaars-examen, en nu kwam hij afscheid nemen! Wat zie je er ver schrikkelijk uit! 'k Heb je nog nooit zoo gezien. Wat wil je? De heer Visser liet zün opgeheven stok zak ken. Staarde weifelend voor zich. Ik? Ik wil niks Ben geheel in de war, wou je alleen vragen of je bü mü wilt blijven. Waarom niet? Hier Is mün hand er op. Maar voortaan niet zoo mal meer doen; dan zal lk wel een excuus-brlef schrüven. Hier is koffie! (Nadruk verboden). Staat nimmer op den rijweg stil en vooral niet in bochten of op hoeken. Steekt een rijweg vlug, loodrecht over, Kükt eerst links, daarna rechts, goed uit of U veilig kunt oversteken. Steekt nooit onmiddellük achter een voertuig vandaan den weg over. Kükt eerst goed uit of de weg daartoe veilig is. Spring niet op of van een in beweging zijnde tram.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 6