Sigarenmagazijn „Selecta", „HAAS" Tabak, GEBRS. REE Joh. Portegies, Eerste Heemsteedsche Courant. „ILMA" VRUCHTENBOWL KERSEN OF KWETSEN ,,'T RAEDTHUYS" - Raadhuisstraat 46 - Tel. 28264. BURGERLIJKE STAND. MUZIEK. VAN HUISS JANSEN PREDIKBEURTEN. Millionnairs als modder- baders. ALLE SCHILDERWERKEN. Luxe- en Orthopedische Schoenmakerij. TOONEEL. Per Liter Pot f 1.10. Per Liter Pot f 0.60. Per Liter Pot f 1.50. Per V% Liter Pot f 0.80. Aanbevelend, F. H. KLUËN, van de zendingsfeesten, die op het landgoed plaats hadden. De vraag is geopperd of een dergelijk histo risch landgoed niet behouden moet blijven, waarbij aan de mogelijkheid is gedacht, dat de gemeente Heemstede het zou koopen om er, in aansluiting met Groenendaal, een wandelbosch van te maken. Dat op deze wijze een natuur monument verkregen wordt, dat zijns gelijke in Nederland niet heeft, behoeft geen betoog. Een andere kwestie is, of het wenschelijk is, dat de gemeente het doet. In het algemeen schijnt men er weinig voor te gevoelen om Meer en Berg als wandelbosch met Groenen daal te vereenigen. De „opinio communis" is, dat wij aan Groenendaal meer dan genoeg hebben en dat het allerminst raadzaam is, dit bosch uit te breiden, ook al om de financieele consequenties, die deze aankoop zou opleveren en die, ook al zou de provincie de helpende hand toesteken, toch nog altijd van te veel be lang zijn, om lichtvaardig- te worden wegge cijferd. Waar er dus geen noodzakelijkheid tot aan koop bestaat en de wenschelijkheid nergens uit blijkt zou het geen onverdeeld _oe te jui chen daad zijn, als de gemeente het landgoed kocht. Want daar is nog wel iets meer mee gemoeid dan het tot nu toe op de veiling ge boden totaalbedrag. Het 427000 M2. groote ter rein kon met het woonhuis er op, nog geen 67 c. per M2. opbrengen, en het is te begrijpen dat men het hier niet voor laten zal. Aan den anderen kant kunnen wij ons echter ook heel goed voorstellen, dat er menschen zijn, die een zoo prachtig begroeid terrein gaarne behou den, vooral nu geheel Kennemerland meer en meer wordt dichtgbouwd en wandelbosschen, die immers Je longen zijn, waardoor een dicht bevolkte streekt ademt, zooveel mogelijk be houden moeten blijven. Was er geen Groenendaal, de zaak stond er anders voor. In dat geval schaarden wij ons onvoorwaardelijk aan de zijde van hen, die de gemeente als koopster van het landgoed wenschen, en die daaromtrent, al of niet ge rechtvaardigd, hardnekkige geruchten lancee- ren, geruchten die wij voorloopig met zeer veel reserve aanhooren. Voor zoover ons be kend, zal indien de verkoop doorgaat Heemstede zich in deze afzijdig houden, wat ons, de tijdsomstandigheden in aanmerking nemende, de juiste houding lijkt. VERGADERING R. K. VOLKBOND. Woensdagavond hield de afdeeling Heemstede van de Ned. R. K. Volksbond een vergadering. Het slechte weer was stellig oorzaak dat de be langstelling niet bijster groot was, wat de voor zitter, naar aanleiding van wat dezen avond zou behandeld worden, zeer betreurde. Na de gebruikelijke opening en het voorlezen der notulen volgde allereerst een aantal ingeko men stukken, allereerst de actie voor een a.s. R. K. Ziekenfonds, waarover reeds een gecom bineerde vergadering in Leiden was gehouden en waarover de voorzitter een uitvoerig verslag geeft. Over de gehouden studiedagen van 3 tot 6 -gekozen de heer G. P. Nunnink. De collecte „Hulp in Nood" bracht op f 1.41. Hierna rondvraag en sluiting met den Chr. groet. vergadering witte kruis. Bovengenoemde afd., deel uitmakende van de Noord-Hollandsche Vereeniging, hield Maan dagavond eene ledenvergadering in Café- Restaurant v. Ree. Als gewoonlijk is ook nu de belangstelling der leden zeer gering. Ook nii weer de kern, waarop de zeker niet onbelangrijke vereeniging draait. Jhr. J. P. W. v. Doorn, als voorzitter, opent de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waar na de heer J. de Jong een uitvoerig overzicht geeft van de besprekingen der vorige verga dering. De ingekomen stukken behelsden meer de aanbevelingen van candidaten van de verkie zing van leden voor het Hoofdbestuur, waar voor de afgevaardigde naar die algemeene ver gadering de heer J. M. v. Beek de opdracht kreeg in de vacature-Dibbits te stemmen op den heer A. W. Fichels uit Haarlem, voor de va- cature-v. d. Berg op Dr. A. Spanjaard uit Am- sterd. en in Je vacature-Staal den heer N. J. Rin kel uit Amsterdam, de 2 laatste candidaten omdat de vergadering de meening was toegedaan dat Amsterdam als grootste afdeeling en Alkmaar als de afdeeling, die zeer veel voor het Witte Kruis had gedaan, een plaats in het Hoofdbe stuur zeker wel toekwam. Als leden eener commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester werden benoemd de heeren J. M. v. Beek, D. Pronk en C. Floris. Hierna volgde de behandeling der beschrij vingsbrief van de Algemeene Vergadering, waarbij de afgevaardigde een vrfl goed beeld kreeg voor zijn handelingen op deze vergade ring. Wat betreft het punt vaststelling verlies- en winstrekening der verschillende instellingen als rusthuizen, ontsmettingsdiensten, enz. bleek het beheer heel gunstig. Wat betreft punt 10, de inleiding van Dr. C. J. Mijnlieff, secr. van „Het Oranjekruis" werd de wenschelijkheid geuit, dat deze inleiding zal moge leiden tot het plaatsen van borden, waar docters en verplegingspersoneel opgeroepen kunnen worden, ook op secundaire wegen bij persoonlijke massa-ongevallen en bij rampen. Bij de rondvraag bracht Dr. E. A. M. Droog ter sprake het verslag der werkzaamheden van de commissie voor de bestrijding der Malaria door de bevolking in Noord-Holland. Het district Heemstede, omvattende ver schillende gemeenten met 126640 inwoners tel- "de over 1930 211 Malariagevallen in 174 gezin nen. Tot 30 Juni 1930 had het district geen pro pagandist, en werd deze functie verricht door den heer C. M. Kuylman uit het district Wees- percarspel. Volgens het verslag van den heer C. M. Kuylman ondervond de nieuwe propa gandist de volle medewerking van heeren Doc- OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemid deling kwamen in den loop dezer week 124 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 10 grondwerkers, 2 metselaars, 4 schilders, 17 timmerlieden, 4 opperlieden, 15 bloemistarbeiders, 51 losse werklieden, 21 werkzaam in andere beroepen. Naar wij verder vernamen, zullen personen, die nog geen jaar in de gemeente woonachtig zjjn, niet voor werkloozensteun in aanmerking komen, terwijl zij evenmin als ongeorganiseer den geplaatst zullen worden bjj werkzaamhe den, die de, gemeente mogelijk ter verruiming van werkgelegenheid zal uitvoeren. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 28 Sept. t.m. 3 Oct. genomen 562 douchebaden en 41 kuipbaden. Aan 28 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tuschen 5 en 8 uur werd door 12 volwassenen gebruik gemaakt. BEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 5 October 1931. G. J. B. Bontje, Jos. Israëlpiein 7; J. J. H. van El, Laan van Insulinde 30; J. A. Groot, Brede- rolaan 17; H. W. Melk, Crysanthemumlaan 10; F. W. F. A. C. Robling, Bronsteeweg 44; G. A. van der Veldt, Lombokstraat 44; Th. J. Rikke- rink, Orchideeéniaan 3; J. B. M. Hendriks, Camplaan 13. HEEMSTEDE. Getrouwd: M. v. IperenJ. P. Njjsse. Ondertrouwd: Jac. v. d. BrinkK. Teeuw- kens. Bevallen: M. Duivenvoordenv. d. Eem fd.); A. M. GrymanaNieuwenhuizen (z.)H. M. MokCarstens <z.). Overleden: Geene. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar eerste concert op Dinsdag 13 October a.s. te 8 uur in de' Gemeentelijke Concertzaal en wel door het orkest van het concertgebouw te Amster dam, onder leiding van Pierre Monteux. Soliste is Nina Koshetz, zangeres. Het programma luidt: Une nuit sur 'e Mont Chauve, Fantaisie, Mo deste Moussorgsky. Bewerkt door N. Rimsky- Korsakoff; Aria van Jaroslavna uit de Opera „Prince Igor" Alex. Borodine. Soliste Nina Kos hetz; Poèmes Symphoniques, Anatol Liadoff. Liederen: Triste est le Steppe, Alex Gretscha- ninoff; Romance oriëntale, N. RimskyKorsa koff; Berceuse de la Mort, Modeste Mous sorgsky; Rêverie et Danse uit de opera „La Foire de Sorotchinsk", Modeste Moussorgsky. Soliste Nina Koshetz. Na de pauze wordt uitgevoerd: Shéhérazade, Suite-symphonique (Op. 35) N. Rimsky-Korsa- koff. eenigingen wel belangstelling voor het jubileum van „Tot Nut en Genoegen". Hierna werd overgegaan tot de opvoering van de vermakelijke éénacter: „Het Hoedje', een blijspelletje van Willem Schürmann, dat vlot werd gespeeld en waarom hartelijk is ge lachen. De werkende leden van T. N. E. G. had den hiermee hun aandeel in dit programma geleverd; de laak om de aanwezigen voor de rest van den avond aangenaam bezig te houden, was opgedragen aan den humorist Henk Smal en aan het humoristisch Dubbelmannenkwar- tet „Octavo". De eerste kweet zich zeer goed van zijn taak en liet het publiek om zijn grap pen en liedjes meermalen schateren van het lachen; en ook het dubbelmannenkwartet, dat uitstekend zong en inderdaad zeer humoris tisch was, mocht een enorm succes boeken. Tusschen de nummers door zorgde „The Happy Band" voor vroolijke muziek en toen het programma was afgewerkt en het bal, waarmee de feestavond werd besloten, zou beginnen, kwamen de heeren musici eerst recht ln actie. Onder deze omstandigheden was het bal, zooals zich denken laat allergezelligst, zoo dat „Tot Nut en Genoegen' op een ui tstekend geslaagde Jubileumviering mag terugzien, waarvan de herinnering leden en donateurs nog meermalen eenige genoegeljjke oogenblik- ken zal bezorgen! AANNEMERS BEËED. MAKELAARS. Meesterlottelaan 12 Telefoon 15468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Korff. Viering van het H. Avondmaal Kapel Nieuw Vredenhof. Joh. van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. A. W. Voors. Predikant- Directeur van de Martha-stichting te Alfen a/d. Rijn. Collecte voor het Evangelisatiewerk in de gemeente. Nederl. Protestantenbond Afdeeling HeemstedeBennebroek. V.m. 10% uur, Ds. A. D. Wempe, Em. Luth. predikant. Met medewerking van het dames koor. Gereformeerde Kerk, Heemstede. (Koedief slaan). V.m. 10 uur en D.m. 5 uur, Ds. A. Dondorp. door GORDON WiÉST. (Schrijver van een „Toer door Majorea" enz. Ilïlï n hi P. KOOMEN i ZOON IIVILII* PUMA IWALITEIT. BILUIKE PRDZEI. Gierstraat 39, HAARLEM - Telefoon 10103 Koediefs laan 23 J, C. van Oostzanenlaan 10 (bij de Blauwe Brug) Heemstede Telefoon 28681. Speciaal adres voor fijne Reparaties. Zandvoortschelaan 135, HEEMSTEDE, Telefoon 26261 31 „„„rotter een toren, Witte Kruis-besturen, Gemeentebestu- October m Bergen, geeft de voorzitter een,^ plaatseIyke comité-s Qok over de me. dewerking der inwoners viel niet te klagen. Dr. Droog geeft een uitvoerig verslag over de hier verrichte bestrjjdingen, als de parafi- neering van slooten, welke na voorafgaand on derzoek anopneleslarven bleken te bevatten, en met zeer veel succes. i In Heemstede bleken bezocht te zijn 75 ge verslag in telegramstijl, met de verzekering ln den komenden winter daar nog wel eens op terug te komen, gedachtig aan het woord van een der inleiders daar, dat er een ommekeer staat te gebeuren, en dat de strijd zal gaan tus schen Moskou en Rome, en dat wij katholieken moeten zorgen, dat wij niet door Moskou worden omvergeloopen. Medegedeeld werd dat het jaarfeest van den bond gehouden zal worden op Zondag 25 Nov. met medewerking van de tooneelvereeniging D.E.S., voorafgegaan door H.H. Missen in beide parochies. Een propagandistisch woord volgde voor de Mittovos en gesloten retraite, waarna de wel edele heer J. Th. H. Castricum, lid van den ge meenteraad cn voorzitter van den R. K. Volks bond te Haarlem het woord kreeg voor zijn te behandelen onderwerp „Coöperatie in het alge meen en de Coöp. Arbeid Adelt", te Haarlem. Spr. begint met de mededeeling dat hier boven den Moerdijk de katholieken nog zoo ver ten achter staan op het gebied van coöperatie bij de socialisten. De coöp. wil ln ons Bisdom niet bloeien, in tegenr,telling met het zuiden van ons land. Uitvoerig schetst spr. de moeite die men van socialistische zijde doet, om de menschen in hun coöperatie te krijgen en zoo contact zoekt met onze katholieken, die zoo mooi voorgespiegeld worden dat er eigenlijk geen enkel gevaar voor hen bestaat. Of de coöp. in de lijn ligt van onze sociale organisaties. En dan schetst spr. de rede van Mgr. den Bis schop, kortgeleden gehouden voor den bond van jonge werkgevers, waarin Z. H. Eerw. zegt, dat de werkgevers niet altijd over voldoende tact be schikken. terwijl de werknemers altijd maar over de kapitalisten spreken, zonder te weten wat dit is. Nu Is. zegt spr. de Coöp. een instituut waar bij Kapitaal en Arbeid naar elkander toe komen. Spr. schetst de geschiedenis van Arbeid Adelt, de arbeidsvoorwaarden, als goede loonen, vacan- tie, pensioenen, enz., en daarnaast een winst, die de verbruikers ten goede komt. Door aansluiting bij defCoöp. krijgt men me dezeggingschap in de belangen der arbeiders, naast waarborgen voor goede kwaliteit. En zoo kan men er zelf aan medewerken, de arbeiders die in dienst zijn d i e waarborgen te geven, die wii zelf zoo graag ontvangen. Dan wordt, volgens spr. de Coöp. vaak ge bruikt als een lokmiddel naar de socialistische organisaties en zien wij in de groote steden met haar geweldig ledenaantal, de minste leden bij de R. K. Standsorganisaties, dit als een gevolg dat men door vergaderingen en feestjes contact krijgt met de leden, waarvan altijd handig ge bruik wordt gemaakt. Vervolgens gaf spr. een uitvoerig overzicht van de R. K. Coöp. „Arbeid Adelt" te Haarlem, waarna spr. den wensch uit, bereikt te hebben, dat de aanwezigen daadwerkelijk mede zullen gaan werken docr toetreding. Enkele vro -ten gesteld en door spr. naar genoegen 1 ord. waarna de voorzit ter spr. dankt zegt ->r zijn mooie en duide lijke uiteenzetting. Als lid dar Commissie „Hulp in Nood" werd' TOONEELVEREENIGING ,DOOR EENDRACHT STERK". Zondagavond geeft de R.-K. gemengde too neelvereeniging „Door Eendracht Sterk" haar eerste seizoenuitvoering in de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw. Opgevoerd wordt „De Strgd met het Verle den". tooneelspel in 3 bedrijven, een stuk dat zinshoofden, waaronder 21 ontmuggers, 3 met speelt in een Hollandsche industriestad. flit, 7 door het vangen met een doek, 5 met petroleumglazen, 2 met stofzuigers, 3 met R. L D. S. en 1 met Abis. Volgens spr. staat Heemstede in het verslag wel aan de spits der bestrijding, dank zij voor- ganda zeer veel doet. al den ijverigen propagandist, die voor de propa ganda zeer veel doet. Uit de verdere besprekingen bleek, dat de bestrijding met Flytox wel het allerbeste was, ook al is Flyosan ook bijzonder aan te bevelen. Op een gestelde vraag bleek, dat bg geval len van Malaria de doctoren of de gezinshoof den zich kunnen melden bij den propagandist J. C. Luyten, Lombokstraat 2, hoewel de be strijding moet geschieden vóór de besmetting. Dus muggen verdelgen vóór z\j de besmetting gebracht hebben. Ook besmettingsgevallen, andere dan mala ria, kwamen nog ter sprake, en, hoewel niet direct het Witte Kruis betreffende, zeide de voorzitter hiervan notitie te nemen. Hierna sluiting. DE HAARLEMSCHE LICHTWERK. Naar wg vernemen za lhet fanfarecorps Ex celsior tijdens de Haarlemsche lichtweek mu- sicale assistentie verleenen in den vorm van een concert, dat op de Groote Markt zal wor den gegeven op Dinsdagavond 20 October. TER VOORKOMING VAN SCHOORSTEEN BRANDEN. Burgemeester en Wethouders van Heem stede vestigen de aandacht van de ingezetenen op de navolgende bepaling, voorkomende in de Algemeene Politieverordening: „Ieder die, hetzij voor zich, hetzij voor een ander, beheer voert over een gebouw, is ver plicht jaarlijks voor het vegen der schoorsteenen zorg te dragen, bij niet-nakoming van deze ver plichting zal het vegen moeten geschieden op eerste aanschrijving van Burgemeester en Wet houders. Burgemeester en Wethouders van Heemstede, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, N. VOS. Heemstede, 29 September 1931. FORMULIEREN PENSIOENFONDS VOOR BLOEMIST-ARBEIDERS. Hedenavond tusschen 8 en 9 uur bestaat er gelegenheid in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg formulieren in ontvangst] te nemen voor het pensioenfonds van St. Deus Dêdit, zoowel voor georganiseerden als niet- georganiseerde arbeiders» Wij hadden nog heel binnenkort het genoe gen D. E. S. op de planken te zien voor een liefdadig doel met „Een, die niet geteld wordC en hebben toen mogen constateeren, dat het spel sedert het optreden in het vorige seizoen is vooruitgegaan. Dit geeft blijken van ernst in de studie. Nu, met „De Strijd met het Verleden' zal' 'dit nog meer tot uiting komen. Ja, er wordt hard ge werkt om iets moois en nuttigs te geven, nu eens ernst, dan weer luim. „Elk wat wils" zooals er nu op de programma's staat. En nu zijn wij er van overtuigd, dat zij, die de laatste opvoeringen van D. E. S. gezien hebben, zich ook nu weer een plaatsje zullen veroveren, door zich bijtgds als donateur op te geven, of zich vroegtijdig van een plaatsbewijs te voorzien. Wie D. E. S .in haar nieuwe for matie nog niet gezien heeft, ga er nu Zondag eens heen. De avond wordt verder opgeluisterd door de Heemsteedsche Jaszband, onder leidng van den heer J. J. Bos, zoodat U tusschen de bedrijven nog vergast wordt op een goed stukje muziek. TOONEELVEREENIGING „TOT NUT EN GENOEGEN". DE JUBILEUMUITVOERING. Het was Woensdag voor de tooneelvereeni ging ,,Tot Nut en Genoegen", om een geijkte term te gebruiken, een „onvergetelijke dag". Ter viering van het 10-jarig bestaan waren de donateurs en kunstlievende leden in Dreefzicht bijeengekomen. De opwekkende tonen der mu ziek, geproduceerd door „The Happy Band", onder leiding van Engel Paap, waren reeds van verre te hooren, en brachten er in de zaal onmiddellijk de goede stemming La. De tweede voorzitter, de heer G. Botbgl, sprak een kort welkomstwoord, waarna aan de vertegenwoordigers van de Heemsteedsche vereenigingen gelegenheid werd gegeven het bestuur te complimenteeren. En het was een schoon schouwspel, dat zich thans aan de oogen van het publiek ontrolde, want een voor een werden een aantal prachtige bloemenmanden het tooneel opgedragen, geschenken van de Werkliedenvereen. „Door Eendracht Sterk", de tooneelvereeniging D. E. S., de muziekgezel schappen Eensgezindheid en Excelsior, de af deeling Heemstede van het mannenkoor „Cae- cilia" en het mannenkoor „Excelsior". Dat daarbij door de afgevaardigden van genoemde vereenigingen de noodige vriendelijke woorden en gelukwenschen werden uitgesproken, spreekt vanzelf. Van de R.-K. Harmonie „St. Michael" was een felicitati-s ingekomen; er was dus van de ztide der Heemsteedsche ver-4 Kortgeleden zag ik de vrouw van een gene raai, die zich in den wereldoorlog zeer onder scheiden heeft, in een draagstoel naar een vul kaan brepgen, waar zij tot haar hals in heete, zwarte modder werd gezet. Ook tag ik een Amerikaanschen millionnair, een financie-man uit de zwarte modder kruipen, die hij zorg vuldig van zijn lichaam schrapte, terwijl hij een cocktail bestelde. Nog zag ik een beroemde actrice, die heel onderdanig naar een zwarten modderpoel geleid werd, waarin zrj langzamer hand verdween onder het noodige protest. Deze menschen waren geen slachtoffers van middeleeuwsche martelingen, die tot in de 20e eeuw werden voortgezet, zooms gij wellicht zoudt denken. Neen, het waren geestdriftige aanhangers van den modernen cultus voor modderbaden. Zij zochten gezondheid en schoonheid, en zochten die in de modder van een vulkaan. De dikke, zwarte, slechtriekende modder, die uit het binnenste van de aarde op- -welt op een eiland in de rivier Pistany, in Tsjecho-Slowakije. Hier komen mannen en vrouwen van uit geheel Europa en Amerika om modderbaden te nemen. Zg hebben alles geprobeerd: zonnebaden, zeebaden, en mis schien wel dauwbaden, en nu zoeken zij hun zaligheid in de modder. Dat is een gewichtige bezigheid, dat modderbaden. Men word.t zich met bewust, hoe ernstig deze bezigheid is, tot dat men des morgens op het terras van zijn hotel zit en naar de conversatie van de daar verzamelde slachtoffers luistert. Zij doen niets dan denken en spreken over modder, klagen over modder4, fluisteren over modder, roepen om modder, en disputeeren over modder. Als reincarnaties van de reizigers uit de achttiende eeuw komen zg iederen morgen in draagstoelen hun modderbad gebruiken. Deze draagstoelen nog steeds in Pistany een goedkoop en populair vervoermiddel worden gedragen door zwoegende boerenvrouwen, die rgk gekleed gaan in een prachtig nationaal costuum, dat de beschaving nog niet heeft doen verdwijnen. Maar dat is ook het eenige, v/aarin zij rgk zijn. Haar korte, wijde, klok- vormige rokken zien er uit als de rokken van Spaansche danseressen, terwgl zij snel met haar menschelijke vracht over de brug naar het eiland van Heete Modder loopen. Dichtbij in de rivier, waar groote houtvlotten uit de Moravische wouden voortglijden, ziet men bel len en stoom uit het water opkomen, wanneer het ondergrondsche vuur inwerkt op de zwarte modder, die riekt als de winkel van een. che mist zou ruiken, als al de stoppen van de flesschen afgenomen werden. Hier is het publiek modderbad, waar de kleine dorpsjongens hun bad nemen. Zij be hoeven des Zaterdags geen bad te nemen, maar kruipen iederen dag in de modderige rivier, en dat louter, omdat het verboden is. Wat den millionnairs betreft, die in de draag stoelen aankomen, zg hebben hun eigen mod der, die gloeiend uit de rivier naar de paleis achtige badhuizen gebracht wordt, waar de ridders uit vroeger eeuwen eens hun tgd door brachten in een door modder-geparfumeerd nietsdoen. Daar ziet men de vrouw van den generaal, die gaarne een blanke huid wil heb ben, en den financier, die zijn rheumatisme kwijt wil raken, zeer voorzichtig in hun par ticulier modderbad stappen, of wel zich uit strekken op rustbedden, waar eerbiedige bad meesters modder uit kleine wagentjes schep pen, waarmede zg hen geheel bedekken. Dan liggen zij daar vreedzaam en slaperig onder hun modder. Wanneer zg schoonheid zoeken, worden zij geheel in de modder gevangen ge houden. zoodat zij geen arm of been kunnen bewegen, zoo zwaar is die heete, vulkanische brei. Een vlieg» die aan de aandacht van den bad-i Binnenweg 97 - Telefoon 28545 SPECIALE RECLAME de fijnste Friesche Heerenbaai. A 20 cents per ons No. 60 22 Twee vrienden30 PRIMA PRUIMTABAK (krulsnede) 9 cents per half ons. Bij aankoop van een dezer soorten een half ons cadeau. NEEMT U EENS EEN PROEF 11 Tevens zeer voordeelige aanbieding PIJPEN. Beleefd aanbevelend, C.J.P. van Schaik, oud-Stuurman Koopvaardij. meester ontsnapt, ,zet zich op den neus van de generaalsvrouw, "welke onmachtig is, ze te verjagen, dat kriebelt haar geweldig, en zjj roept wanhopig om den badmeester, die met een verontschuldiging binnenkomt, en bet dier vervolgt tot het niet meer in staat is zich te bemoeien met gedistingeerde neusjes. Het is schandelijk, dat een vlieg het zou wagen, den neus van mevrouw te kriebelen. Want dat is zuiver heiligschennis. Een van de eigenaardigheden van modder baden is, dat zij de menschelijke tong losma ken. Wanneer gij de intiemste geheimen van uw vijand wilt te weten komen, moet g|j hem in een modderbad zetten, dan zal hij U zijn ziel blootleggen. Dit komt misschien, omdat de heete modder tijdelijk den wil ontzenuwt, of misschien, omdat de algeheele isolatie in de heete modder iemand's kudde-instinct wakker maakt, evenals bij den hippopotamus of den krokodil, zoodat hij plotseling behoefte aan kameraadschap krijgt. Wat ook hiervan de reden mag zjjn, iedere modderbader gevoelt het verlangen naar een vriend of een vertrou wensman, die elkaar totaal vreemd zijn, plot seling allerlei compromitteerende geheimen uit hun verleden gaan vertellen, of uit gaan leggen, waarom het hun niet mogelijk is met hun echtgenooten te leven. Ferdinand van Bulgarije was een geestdrif tig modderbader in Pistany; en men zegt, dat hij gedurende zjjn modderkuur meer oorlogs geheimen heeft uitgebracht, dan in de vele memories over den oorlogstijd te vinder zjjn. Dergelijke vertrouwelijkheden zijn zeer ge vaarlijk. Want men begint direct een soort sympathie te gevoelen, en wordt er dan to gebracht de eene vertrouwelijkheid me# de andere uit te wisselen. Als gij verstandig zijt, houdt gij U'stil. Want die geheimen, die U in bet modderbad verraden worden, kunnen heel wat modder op verschillende personen werpen, die gij wellicht zoudt willen sparen. Anglo-American-Newspaper-Servlce. Copyright Harms Tiepen. WAT NIET IEDEREEN WEKT. En van dezen hebben, voor zoover kan wor den nagaan, 27 dc hand aan zichzelf geslagen; zijn 29 den marteldood gestorven en hebben 95 vrijwillig den troon verlaten; 100 zijn in den strijd gevallen, 110 op wettige wijze veroordeeld en terechtgesteld; 331 werden met geweld van hun troon gestooten en 15 eindigden hun leven in waanzin. Wat de anderen betreft, van hun lot is weinig te zeggen, omdat het lot van tal van keizers en koningen niet meer kan worden nagegaan in de, in duisternis gehulde, geschie denis der wereld. Een buitengewoon begaafde oplichter moet de man zjjn geweest, die bjj zijn ontslag uit een Fransche gevangenis den directeur van dat in stituut bewoog hem 3000 francs te „leenen", om hem in staat te stellen den roman van zijn leven te schrijven. Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten DoojÉti a 25, 45 en 65 cfs.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 2