„'T RAEDTHUYS", Telef. 16604 SPOOR/ HOSTERD Marqtiisen en Zonneschermen VAN HUISEN JANSEN Sigaren-magazijn „SELECTA" PENSION DE VRIES-LENTSCH Afnemen en bewaren Raadhuisstraat 46 Telefoon 28264. UITTREKSEL PRIJSCOURANT: PREDIKBEURTEN BINNENWEG 97 - TELEFOON 28545 Selecta in sigaren En sigaretten Levert u Een keus van Christmas presents Tevens wenscht zij haar cliëntèle „A merry Christmas and a happy New Year" Aangesloten U/II lï Wed. P. KOQMLN 200N III LU. PRIMA KWALITEIT. BILLIJKE PRIJZEH. Gierstraat 39. HAARLEM - Telef 10153 tegen billijken prijs. GEBRS. REE Alle Schilderwerken. BESTELT UW AUTO „BOSCH EN VAART" 14665 BEGPAFENIS-ONDERNEMING ABHUUKMAH RQUWVERVOBI^ CR.EMATIEÖ- Cft® Roode en Witte Bordeaux- Wijnen. Medoc per flesch 1. St. Julien1.20 St. Emilion 1.40 Chat. de Pez1.50 Graves 1.20 Graves Supérieur 1.40 Chat. Monbazillac 1.80 Bourgogne Wijnen. Macon per flesch 1.80 Petit Bourgogne2. Pommard St. Jean 1921 3.— Champagne Wijnen. Charles Heidsieck. Carte Blanche per flesch 3.50 Demi Sec 4.50 Gout American Sec 5. Brut 1919 6. Chili Wijn. Cabernet. (Type Bourgogne) per flesch 1.10 Hongaarsche Wijn. Tokayer. per flesch 1,25 Italiaansche Wijn. Chianti Brolio per flesch f 2.25 Rijn- en Moezelwijnen. 1927™ Niersteiner Domtal per flesch 1.40 1926er Liebfraumilch 1.80 1929er Moselblümchen p. flesch 1.40 1929™ Berncasteler Riesling per flesch 1.60 Origineel Douro Port. Per flesch 1.50 1.80 Old Tawny per flesch 2. Bisschop Wijn. 't Raedthuys per flesch 0.90 Samos Muscatel Mistella Pedro Xemenez Zoete Wynen. per flesch 1. 1.20 1-20 1.25 Gemengde en Bowlvruchten op Wijn. „Ilma". per Liter pot 1.20 Kersen. 1.50 Boeren Jongens 1.30 Boeren Meisjes ,,1.30 Advocaat. Per flesch 1.85, 2,10, 2.50, 2.85. Voorburg. Per flesch 2.2.50 Dubbele Likeuren. Eigen merk. Per fleschƒ3. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk Schilletje. Per flesch 2. Siroop de Punch. Rum-, Citroen-, Arak per flesch 3- Citroen-Bitter. Per Liter 2.90 Orange-Bitter. Per Liter3.20 Volledige Prijscourant wordt op aanvraag gaarne gratis toegezonden. Aanbevelend, F. II. KLUËN. Ntd. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. Ie Kerstdag. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Zondag 27 Dec. V.m. 10 uur: Ds. Korff. Oudejaarsavond. N.m. 7 uur: Ds. Korff. Kapel Nieuw Vredenhof, Joh. v. Olden- barneveltlaan. Ie Kerstdag. V.m. 10.30: Ds. Korff. Zangkoor van het Kerkkoor. 2e Kerstdag. V.m. 10.30: Ver. Dienst Ds. Brief. Bij het eindigen van alle godsdienstoefeningen collecte voor het Schulddelgingsfonds Nieuw Vredenhof. Zondag 27 December. V.m. 10.30: Dr. J. C. van Dijk, Herv. Pred. te Bloemendaal. Collecte v. d. Inwendige Zending. Oudejaarsavond. N.m. 7 uur: Ds. Briët. Collecte Em. Predikanten, Pred. Weduwen- en Weezen Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. 25 December (le Kerstdag). V.m. 10 uur: Ds. A. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. A. Dondorp. 25 December (2e Kerstdag). V.m. 10 uur: Ds. A. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. Eersten Kerstdag. V.in. 10'/2 uur: Ds. Mackenzie van Amsterdam. Het koor zal eenige Kerstliederen ten gehoore brengen. Collecte voor het Godsdienstonderwijs. EEN FORENS IN DEN WINTER. Het lijkt nog wel nacht, Maar het is half acht, Het bed is zoo zacht, Je mist haast de kracht. Neemt dan het besluit, Ik ga er maar uit, Je huivert en snuit, Trompettergeluid. Een ren naar beneden, Je glijdt van de treden, Steeds is er een reden, Die je stemt ontevreden, Waar blijft nou de meid, Met de thee en ontbijt, Hoe vaak haar gezeid, Je wenscht het op tijd. Natuurlijk geen krant, Een haard, die niet brandt, Tenslotte het land, Om een leegstaande band. Je neemt dan maar gauw, De fiets van je vrouw, Je handen zijn blauw, Van regen en kou. Je kunt 'm nog halen, Maar vloekt alle talen, Je zult nu nog falen, De spoorboomen dalen. De fiets gooi je neer, In 't smerigste weer, Daar roept een: Mijnheer, Je haalt 'm niet pieer. Er fijn mee gebaat, De tunnel bestaat. Hoe vlug het ook gaat, KUNSTKRING HEEMSTEDE. Tentoonstelling van „Het schoone boek van dezen tijd". In de week van Kerstmis (25 December 1 Januari) zal een zeer belangrijke tentoonstel ling worden gehouden in het „Kleuterhuis", Lieven de Keylaan, achter het postkantoor te Heemstede van „Het schoone boek van dezen tijd". Deze tentoonstelling, welke wordt georgani seerd door een commissie voor beeldende kunst, verbonden aan den Kunstkring Heemstede, belooft zeer interessant te worden, daar een keur-collectie is bijeengebracht van circa 300 boeken van de beste kunstenaars van heden. Hoewel het in de bedoeling ligt alleen het boek van heden te laten zien, zullen enkele waardevolle boeken in vitrines gelegd worden van kunstenaars eener vorige generatie, daar zij het waren, die voor het eerst het boek weer lot een schoon geheel verzorgden en die den stoot hebben gegeven aan de vernieuwing van het boeken als verheven bestanddeel onzer be schaving. „Want boeken," zeide de Engelsche dichter Milton, „zijn niet volstrekt doode dingen, maar zij hebben een potentie van leven in zich, bestemd even actief te zijn als de ziel wier progenituur zij zijn." Tot deze eerste boekverzorgers behoort aller eerst William Morris genoemd te worden, de man die het nieuwe licht deed schijnen in de duisternis van zijn tijd. Van hen stond de Haar- lcmsche kunstnijverheid-bibliotheek, dank zij de vriendelijke bemiddeling van den heer Tierie, het prachtige twee-deelige werk „History off Troye" met de speciaal ontworpen z.g. Troye-Ietter, af in perkament gebonden en zeldzaam als exemplaar. Tevens zal er van Walter Crane te zien zijn „Claims of Decorative Art", in het Nederlandsch bewerkt door Prof. Jan Veth en versierd met houtsneden van G. W. Dijsselhof. Ons land zal vertegenwoordigd zijn door de prachtige uitgave van Vondel's drama „De Gijsbrecht van Aemstel", welke Prof. Dr. A. J. Derkinderen rijk illustreerde met zijn zeer ge voelig geteekende litho's en door de bekende gelithografeerde illustraties van Hoytema. Een vijf en twintigtal kunstenaars, als meester lijke letter-ontwerpers, drukkers en binders, die samengewerkt hebben aan het typografisch kunstwerk het boek, hebben hier een uit gebreide tentoonstelling van hun werk, waar aan nog is toegevoegd een collectie ex-libris en affiches in verband staand met het tegenwoor dige boek. Van deze kunstenaars noemen wij eenige namen, o.a. de bekende houtgraveur Fokko Mees met zijn Faust-illustraties, J. van Krimpen, die vele letters ontwierp en de boeken verzorgt hij de firma Joh. Enschedé te Haarlem, Joh. Dijkstra, Eekman, J. Franken, S. H. de Roos en André van der Vossen. Van de allernieuwste zeer exclusief of extremistisch ontworpen boeken noemen wij dan het boek van j. W. Schotman „Der Geesten Gemoeting", door H Th. Wijdeveld versierd, het door de Wiener Werkstatte uitgegeven boek met reliëffiguren bedrukten omslag en een daaaïstisch gedrukt boek van P. v. Ostayen, genaamd „Bezette Stad". Een aparte zeer interessante collectie vormt zeer zeker de internationale kinderboeken uit Nederland, Frankrijk, Duitschland en Engeland, terwijl de Russische prentenboeken buiten gewoon levend van ontwerp en kleur, het nieuwste op dit gebied laat zien. Niet alleen voor bibliophielen, die door hun verzamellust woiden gedreven, maar ook voor hen die het boek beschouwen als bewaarder van het schoonste wat de verheven BOSCH- EN HOVENSTRAAT 15 VAN MEESTE RLOTTELA AN 12 - Tel. 15468 VERGADERING VRIJHEIDSBOND. Liberale politiek in Crisistijd. Rede van den heer C. G. Roos, Donderdagavond hield de afdeeling Heem stede van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond", een vergadering in Café-Restaurant „De Oude Beuk", onder leiding van den heer S. Rijkes. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend, werd het woord verleend aan den lieer C. G. Roos, burgemeester van Lekkerkerk, die een rede hield over het onderwerp: „Liberale Politiek in Crisitijd". Spr. begon met op te merken, dat hij al even min als iemand anders een uitweg zal kunnen wijzen in de crisis. Wel zal spr. een en ander zeggen over de oorzaken en het karakter van de crisis, waaruit zal blijken, dat wij voor een uiterst gecompliceerd vraagstuk staan. Als oorzaken noemt spr. den oorlog, de kapi taalsvernietiging, de oorlogsschulden, de tarief muren, de weinig elastische loonen, de rationali satie in de industrie, de uitschakeling van be langrijke exportgebieden, wijziging in de ruil middelen, overproductie, de internationale ver houdingen en nog enkele meer. En zijn alzoo economische en politieke oor zaken. Wij leven in een democratischen tijd, maar in de laatste jaren is weer een kentering merkbaar. Er heerscht in groote mate econo misch onverstand, een groote tegenspraak tus- schen woorden en daden. Nederland zal niet in staat zijn, een oplossing te geven in den econo- mischen nood, maar wat wij wel kunnen doen, is al onze krachten inspannen, om de diepte van de crisis te beperken. Spr. bestrijdt de woorden, gesproken op een vergadering door den heer Öudegeest (S.D.A.P.), die rechtstreeks gericht waren tegen de principes van den Vrijheids bond. In dit verband geeft spr. een korte uiteen zetting van de politieke partijen en komt tot de conclusie, dat de politiek voornamelijk tot uiting komt in den strijd tusschen de S.D.A.P. en de Liberalen. De andere groepen zijn meer kerke lijk dan politiek, georganiseerd Niet het kapitalisme, aldus spr., heeft gefaald, want wij hebben al jaren onze waarschuwende stem laten hooren. Het is het socialisme, dat vastgeloopen is, zöoals b.v. nu al voor de tweede maal in Engeland het geval is, en ook in Duitschland. Is dé wagen eenmaal door het socialisme in het moeras gereden, dan moeten andere groepen hem er weer uithalen. De demo cratische politiek is net zoo goed vastgeloopen als de socialistische, want die twee begrippen zijn in den loop der jaren door aanhoudende propaganda door de Socialisten vrijwel één geworden. Juist in crisistijd blijkt, dat de democratische leerstellingen niet opgaan. Met den wind mee is het gemakkelijk zeilen! De liberalen zeggen ronduit: de boel moet omlaag! Maar men noemt dat aantasten van de arbeidersboterham. Dat is best mogelijk; ieder een heeft van de crisis te lijden. Loonen, prijzen, huren, sociale lasten, dit alles moet omlaag. Dit is niet prettig, maar het moet, er is geen andere uitweg. Wil men er niet aan. dan volgt onver mijdelijk depreciatie van de munt, evenals in Engeland en Japan is geschied. De val van het pond en van de yen heeft een grooten invloed, zal leiden tot inflatie, dus indirect loonsver laging. En dien kant gaat het hier ook uit; als men niet bijtijds maatregelen neemt. S()r. gaat dan de oorzaken van de crisis nog eens na, waarvan de wereldoorlog wel de voor naamste is, doch dan volgt onmiddellijk de pro tectie in Europa, die het vrije handelsverkeer belemmert. Het steeds hooger optrekken der tariefrmiren heeft van Europa gemaakt een economisch gekkenhuis. Men weet, dat protectie beteekent, het paard achter den wagen spannen, en toch doet men het. Naast het loslaten van den goudstandaard nog protectie, zooals in Engeland is geschied, dergelijke maatregelen moeten onafwendbaar tot een economischen jan boel leiden. Voeg daarbij de onriistfabriek Rusland, de chaos in het Oosten, China en Britsch-lndië, en er zijn oorzaken voor den crisis te over! Laat men toch vasthouden aan het principe van het vrije verkeer; het is het eenige middel om een diepere inzinking te voorkomen! Maar ook Nederland gaat dien weg op en dit is glad ver keerd. Vechttarieven zijn uit den booze! Zij maken het leven duurder inplaats van goed- kooper en het instellen er van is zeer slecht be grepen eigenbelang. Een vergelijking met Amerika gaat niet op, want dit is een wereld deel op zichzelf en heeft het buitenland niet noodig. Nederland kan niet zonder het buiten- i land, moet dus hebben in- en uitvoer, en deze uitvoer kunnen wij alleen verkrijgen als wij kun nen produceeren tegen een prijs, dien men in het buitenland kan betalen. En met protectie is dit niet te bereiken. Het aanvaarden van protectio nisme zal Nederland voorgoed tot armoede brengen. De productiekosten moeten omlaag en dit kan niet zonder den loonfactor belangrijk aan te tasten. Hierbij stuiten wij op het socialis me, maar er is niet aan te ontkomen. Staking, wet noch contract kunnen verlaging van de lasten tegenhouden, want deze is onvermijdelijk. Gorgel droog met jWYBERT beschermt U ieder jaar tegen verkoudheid en catarrh. Laat men, zoo besluit spr„ toch niet levens peil en loonpeil met elkaar verwarren. Loon- vermindering zal niet tot vermindering van wel vaart leiden, als alles goedkooper wordt. Dan zou ook de werkloosheid enorm verminderen, want er is wel werk, niaar het is te duur. De Amsterdamsche premieregeling voor verf- en witwerk heeft het bewezen. Samenvattende con cludeert spr., dat de algemeene lasten omhoog moeten, en dat dit de eenige uitweg is, om uit de crisis te komen. Daarbij bestrijding van de protectie, zuinigheid in de publieke zaak, be perking van sociale maatregelen en de politiek buiten de economie sluiten. Wij moeten komen door arbeid in vrijheid tot hernieuwde welvaart! Hierna was gelegenheid tot vragen stellen, waarop de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de vergadering sloot. HET ONTSPANNINGSLOKAAL VOOR WERKLOOZEN. Bovengenoemde gelegenheid mag zich in een steeds stijgende belangstelling verheugen. Ge middeld bedraagt het bezoek in de morgenuren een 100-tal, in de middaguren van 75 tot 90. Zoowel de cafézaal als de societeitszaal zijn dan ook voortdurend gevuld met werkloozen varieerend van boven de 70 tot 14 jaar; hier groepjes kaarters, ouderen meer pandoeren of kruisjassen jongeren meer de nieuwere spelen, i daar aan een tafeltje dammen of schaken. De 3 biljarts staan niet stil. Anderen zitten, stevig rookend aan een pijp of sigaar, gemoedelijk achter de warme kachel, besprekend het feit van den dag, de malaise of crisis. Weer anderen zoeken verpoozing in lectuur. Er wordt streng toegezien, dat de spelen niet j ontaarden in dobbelspel, hoewel centen en dubbeltjes op tafel niet verboden zijn. En het gaat er zoo gezellig en ordelijk toe, dat wan- 1 klanken niet gehoord worden en omstreeks 5 uur moeten de bezoekers wei eens aangespoord j worden de zalen te ontruimen om gelegenheid te geven tot „schoonmaak", voor de bezoeken der leden van diverse vereenigingen, die 's avonds het R.-K. Vereenigingsgebouw vullen. Iedere morgen krijgen de bezoekers een kop koffie en een sigaar, 's middags thee en een sigaar, terwijl in een groote doos tabak is voor het stoppen van een pijp, waarvan een onbe perkt gebruik gemaakt kan worden. Een groot verlies is het voor het comité, dat de heer A. J. W. Brugman om gezondheidsredenen ontslag moest nemen als secretaris. In diens plaats is benoemd de heer Steger, Landzichtlaan 9. Het was een buitengewone kracht, niet enkel, maar ook een gezellig persoon die zoo bijzonder goed met de werkloozen kon opschieten. Al gaat het uit van een Katholieke instelling, n.l. de K.S.A. en al is het in het R.-K. Vereenigingsgebouw, allen, zonder onderscheid van Godsdienst en politiek, zijn ons welkom en komen er ook. Dit heeft echter als gevolg een groote uitgave. Daarom verzoekt het comité de ingezetenen nog eens te herinneren aan het Gironummer 65553 van den penningmeester, den heer C. Nelis. Wie helpt dit mooie doel met wat financieele steun? Dank zij de buitengewoon groote mede werking der Gebr. Akkermans, slagerij Zand- voortschelaan, die rookworst tegen een zeer ge- reduceerden prijs beschikbaar stelde, kon de vorige week Zaterdag aan iederèn bezoeker l'/2 i pond rookworst Cadeau gedaan worden, wat voor de werkloozen een aangename verras- sing was. JAARVERGADERING IJSVEREENIG1NG „DE VOLHARDING". Voor deze zeer belangrijke vergadering was geen bijzonder groote animo. Om 8.15 opende de voorzitter, de heer L. Kooyman, de bijeen komst, waarbij hij betreurde de slechte opkomst, waarna notulen. Vervolgens enkele mededeelingen, o.a. dat B. en W. voor liet komende seizoen de oude gelegenheid, n.l. de v. Merlenvaart, weer be schikbaar hebben gesteld, waarbij de voorzitter dank brengt aan B. en W. I Met leedwezen wordt gemeld het bedanken wegens vertrek uit de gemeente van den heer Rlaterink. Bij een eventueele ijsperiode zal de eerste wedstrijd weer zijn voor de leden. Het bestuur werd opgedragen een ander uit te werken. Het jaarverslag van den Secretaris is in zeer optimistischen geest, ook al is er in 2 jaar geen ijs geweest. Er waren wel enkele bedankjes, een gevolg van een ijslooze periode. Dank brengt spr. aan de commissie voor een vaste ijsbaan, waarvan hij hoopt dat spoedig een vaste ijsbaan wordt verkregen. Dank bracht de secr. ook aan de feest- commisie, die, ook al was er dan geen ijs, be werkt heeft dat de onderlinge verhouding er door verhoogd is. Het verslag van den Penningmeester gaf een klein batig saldo aan. Het ledental is 229. Besloten werd een bedrag van het batig saldo te storten in het reservefonds ter verkrijging van een vaste ijsbaan. Een regiementje voor de wisselbeker werd saamgesteld en aangenomen. Als leden der kas- commissie werden benoemd de heeren G. Bot- bijl en C. Floris. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren L. Kooyman als voorz. en de heer N. Leuven secr., als nieuwe leden de heeren D. Kat en A. Botbijl. Hierna volgde de rondvraag, waarbij een voorstel van den heer Arnold om 10.te KOEDIEFSLAAN 23 J. C. VAN OOSTZANENLAAN 10 (bij de Blauwe brug) HEEMSTEDE - TELEFOON 28681 BIJ DE TAXI - ONDERNEMING SCHOUWTJESLAAN 23 (v.h. standplaats „Bosch en Vaart") TELEFOON Aanbevelend, J. R. GRAAL Nette wagens en coulante bediening LEID5CHEWM5T364'. TEL 14253 \ANENriMDALLEPlMT5ElS DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. „De Forens", het officieel orgaan van den Algemeenen Bond van Forensen, bevat een uit treksel ven hetgeen in het Voorloopig Verslag en de Memorie van Antwoord van de Water- staatsbegrooting over de Spoorwegen wordt gezegd. O.a. wordt over de onbewaakte over wegen het volgende opgemerkt: Vanzelfsprekend vestigen verschillende leden de aandacht op de vele ongelukken, die op de onbewaakte overwegen plaats vinden en er werd dan ook gevraagd om daartegen maat regelen te nemen. Vermeerdering van het aantal onbewaakte overwegen uit bezuinigings overwegingen achtte men verkeerd. Verschei dene leden dringen er op aan, bij onbewaakte overwegen het uitzicht op den spoorweg te verbeteren. Ook werd gewezen op de mogelijk heid van het maken van over- of onderkruising van de spoorbaan door de wegen voor gewoon verkeer. Eenige leden vroegen, of niet een lijst kan worden gemaakt van overgangen, die voor een dergelijke wijziging in aanmerking zouden komen. Volgens den Minister echter is het nemen van afdoende maatregelen tegen ongelukken op onbewaakte overwegen uiterst moeilijk, daar helaas bijna altijd onoplettendheid der weg gebruikers in het spel is. Door goed uitzicht en duidelijke waarschuwingsteekens wordt zooveel mogelijk tegen ongelukken gewaakt. Naar ver betering van het uitzicht wordt voortdurend gestreefd, o.a. door het afbreken van voor malige wachterswoningen. Vermeerdering van het aantal onbewaakte overwegen geschiedt nog slechts bij uitzondering; in enkele gevallen is weder bewaking ingevoerd. Het maken van over- of onderkruisingen van de spoorbaan ten behoeve der wegen voor gewoon verkeer moet in ons land veelal af stuiten op zeer hooge kosten. Slechts in bij zondere gevallen, verband houdende met de uitvoering van groote stationsuitbreidingen, kanalenaanleg, enz., kan daartoe worden over gegaan. Het opmaken van een lijst van over gangen, die voor eene dergelijke wijziging zonder meer in aanmerking zouden komen, heeft onder die omstandigheden weinig zin. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 14 tot en met 19 Dec. genomen 547 dochebaden en 40 kuipbaden. Aan 62 kinderen werd een grabs schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 11 volwassenen gebruik gemaakt. NAAML.VENN: J. D. POSTHUMUS' KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 .'IJ zijn specialiteiten :n FAMILIE-DRUKWERKEH AANKONDIGINGEN voor. STE UITNOODIGINGEN DANKBETUIGINGEN

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1931 | | pagina 2