DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD HEEMSTEDE IN BEELD. De Gemeentelijke Tennisbaan in het wandelbosch GroenendaaJ VROUWEN-VRAAGSTUK. Uit de registers van de Burgerlike Stand bleek, dat er op 1 Januari 1932 te Heemstede 633 vrouwen meer waren dan mannen. (Ver.eenv. spelling.) Dus: zes honderd drie en dertig Vrouwen meer dan mannen hier, Dat doet, wie van vrouwen houden, Ongetwijfeld veel pleizier. Vrouwen zijn soms lief en aardig, Zijn het zout der maatschappij, (Daardoor ook smaakt menig huw'lik Net als al te zoute brij.) Dat te-veel aan vrouwenzielen Stemt me zielig, droef te moe: Waar, zo vraag ik in gemoede, Moeten wij er mee naar toe? üm één vrouw wordt vaak gevochten, Bitter en met veel venijn; Om zes honderd drie en dertig Moet er dus wel oorlog zijn. Moeten wij ze maar verdelen? Dan krijgt menig man er twee; D'een zal bijster in zijn schik zijn, ü'ander zegt hartgrondig: nee! Zouden wij ze gaan verloten? 'k Geef het enkel als jdee; D'opbrengst zouden wij dan schenken Aan het krisis-komité. Gaat de loterij beginnen, Menig kocht een lot subiet Voor hèt goede doel; in stilte Hoopt hij echter op een niet. Vrouwenhaters zouden zeggen: „Het mankeert je in je kop! Als je vrouwen gaat verloten, Brengt het spul geen duppie op!" Zoeken wij voor al die vrouwen 'n Man, die haar zijn harte biedt. Maar, dan zullen zij wel zeggen: ,,'n Man is óók zo lekker niet Maar, je kunt ook redenéren Nu ik mij eens goed bezin Zo: zes honderd drie en dertig Mannen zijn er hier te min. Laten wij die importéren, 't Liefste mannen met wat geld, .Dat is goed voor de gemeente En 't verschil is dan hersteld. 't Zou mij nu niet erg verwond'ren, Dat die vrouwen boos zijn, hé? En dan verontwaardigd zeggen: „Waar bemoeit die vent zich mee?" PHILIP COHEN. ESPERANTO. Donderdagavond had een door de Haarlem- sche Esperantisten Vereeniging „Komprenado faras pacon" belegde bijeenkomst plaats in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, welke geleid werd door Mevr. J. L. Isbrücker Dirksen uit Den Haag, die met den Hongaarsch- Roemeenschen Esperanto-leerear Cseh het be stuur vormt van het in Nederland gestichte „Internacia Cseh-lnstituto de Esperanto". Het doel van de bijeenkomst was het geven van een openbare les door den heer Sigismund Pragano, advocaat te Boekarest, Roemenië, volgens de bekende Cseh-methode. Alvorens tot de openbare les werd over gegaan, hield Dr. F. C. Dominicus, leeraar in het Fransch en Engelsch aan het Gem. Lyceum in Den Haag, een rede over Esperanto, waarin hij een overzicht gaf van het ontstaan dier wereldhulptaal, van de uitbreiding, die ze reeds over de geheele wereld heeft verkregen en van hare toepassing op verschillend gebied. Spreker betoogde, aanvankelijk, evenals zoo vele anderen, uit onbekendheid, sceptisch tegen over deze kunstmatige taal te hebben gestaan, maar door de bestudeering ervan geheel ervoor gewonen te zijn wegens het praktische nut dat deze eenvoudig en rationeel opgezette hulptaal reeds heeft en meer meer krijgt, al naar gelang in verschillende landen, zoowel in als buiten Europa, men zich in steeds grooter getale de taal gaat eigen maken. Een flinke stoot hiertoe gaf de oprichting in 1930 van het bovengenoemde Internationaal Cseh-Instituut, welks taak bestaat in de oplei ding van Esperanto-onderwijzers volgens de Cseh-methode en het doen geven van cursussen door die onderwijzers in verschillende landen, waarbij uitwisseling van onderwijzers van ver schillende nationaliteit plaats heeft, alles in samenwerking met de landelijke en plaatselijke Esperanto-organisaties. Thans geven reeds 170 Esperanto-onder wijzers uit 16 landen cursussen volgens de Cseh-methode. Zulk een onderwijzer nu is de bovengenoemde Roemeniër, de heer Sig. Pragano, die bij ge bleken voldoende deelname eerstdaags in Haar lem een cursus volgens de Cesh-methode zal openen. De openbare ies was een proeve van het levendige, aanschouwelijke onderwijs (beter ge zegd.' konversatie), waardoor als 't ware spelenderwijs, zonder het gebruik van gramatica of ander leerboek, den cursisten in een 10-tal lessen zooveel Esperanto wordt bijgebracht, dat zij zich mondeling met de hulptaal kunnen be helpen en met gebruikmaking van een woorden boekje het Esperanto behoorlijk kunnen lezen. Voor den cursus kan men zich aanmelden bij den heer C. Jacobs, Pieter de Hooghstraat 24, Heemstede, of bij den heer E. de Wolf, Joh. de Breukstraat 18, Haarlem. TARIEFSVERLAGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Een adres van den Algemeenen Bond van Forensen. Het Hoofdbestuur van dem Algemeenen Bond van Forensen heeft aan de Directie van de Ned. Spoorwegen een adres gericht met verzoek een tariefsverlaging in te stellen voor personen vervoer, speciaal voor de houders van de ver schillende soorten van abonnementskaarten. In dit zeer uitvoerig gedocumenteerde adres worden de tarieven in Nederland vergeleken met die in het buitenland, waarbij al dadelijk in het ÜCJ8 .sP"ngt, dat de standaardprijs van gewone reisbiljetten per K.M. ten onzent zeer hoog is. De kortingen op de trajectkaarten daarentegen zijn laag in vergelijking met het buitenland. Zoo geeft Belgie een korting van 45—72 afhan gende van den tijd gedurende welke de kaart geldig is, terwijl in ons land een vast percentage van 40 wordt afgetrokken, ongeacht den tijdsduur van de kaart. Vergelijking met Duitsch land en Frankrijk valt eveneens in ons nadeel uit. Een vergelijking van de prijzen doet boven dien uitermate sterk naar voren treden hoezeer de 3e klasse-abonné's bij hun collega's 'in België en Duitschland ten achter staan. „Het is ons on begrijpelijk," aldus adressanten, „en daarbij is het tevens onbillijk, dat een toestand bestaat, waarin de minst draagkrachtigen relatief meer voor hun dagelijksch transport naar en van hun werk betalen, dan zij, die in eene hoogere klasse reizen; ook is het naar onze meening onjuist, ri f 6 'orensen in Nederland in vergelijking met 'Orensen in de omringende landen niet alleen aosoluut, maar ook relatief belangrijk bij dezen ten achter staan. Dat men in de 3de klasse met een jaartrajectkaart (bij ons met 12 maand- trajectkaarten) 57 meer moet betalen dan in Duitschland, dat een hooger eenheidstarief bezit dan ons land, is ronduit gezegd onverdedigbaar, terwijl het verschil in den economischen toe stand tusschen België en Nederland toch zeker niet zoo groot is, dat daardoor in Nederland bijna driemalen zooveel moet worden betaald voor een bepaald regelmatig transport als daar te lande." Hierna worden in het adres de weekkaarten en de scholierkaarten onder de loupe genomen en daarover gelijksoortige opmerkingen ge maakt. Voorts wordt gewezen op een onbillijk heid in den prijs der kaarten, gebezigd voor korte trajecten, daar steeds den minimum- afstand van 8.3 K.M. moet worden betaald (in België, Duitschland en Frankrijk respectievelijk 5 K.M., 3 K.M. en 6 K.M.). In overweging wordt gegeven, ook hier een minimum van 6 K.M. in re voeren. Na gewezen te hebben op de tegenstelling, welke er bestaat tusschen de prijsverlaging van vele artikelen en het gelijk blijven van de spoorwegtarieven voor het reizigersvervoer, merken adressanten aan het slot van hun schrijven op: „Ook de Nederlandsche Spoor wegen gebruiken in groote aantallen en hoeveel heden artikelen en materialen, waarvan de prijs in den laatsten tijd aanmerkelijk is gedaald, veel meer dan ten tijde van de tariefsverlaging van 1926 kon worden verwacht. De koopkracht van de opbrengst van elk plaatsbewijs is dus sterk gestegen, evenals de koopkracht van ieder vast inkomen. Onze Bond meent, dat deze vermeerderde koopkracht redelijker wijze door tariefs verlaging ten goede behoort te kómen van de groote klasse voor wier verminderde in komsten de reiskosten relatief hooger zijn ge worden. Wij begrijpen zeer goed, dat de positie der spoorwegen, die, behalve personen, ook goede ren hebben te vervoeren en zich tegenover een concurrentie van het autotransport extra ge stimuleerd door lage prijzen van benzine en banden geplaatst zien, moeilijk is. Maar onze Bond vermeent ook, dat tariefsverlaging in dien concurrentiestrijd een krachtig wapen is en tevens, dat het gemakkelijker is door tariefs verlaging een vervoer te behouden dan dit later door een dergelijken maatregel terug te winnen. Nog een andere opmerking veroorloven wij ons te maken. Door publicaties in de pers is algemeen be kend geworden, dat de Nederlandsche Spoor wegen voor haar electrischen stroom zeer belangrijk meer betalen dan zij bij eigen op wekking zouden hebben te besteden en dat een veel te groot deel van de overwinst, die de stroomleverende organisaties kunnen boeken, dus feitelijk door de .reizigers, die van de electrische treinen gebruik maken, wordt betaald. Het moge juist zijn, dat men door langjarige contracten thans aan dien stroomprijs is ge bonden, even zeker schijnt, dat het nastreven van een ontbinding dier contracten met weder- zijdsch goedvinden op den weg ligt van hen, die de billijkheid gevoelen van een juiste ver deeling van de zware in dezen tijd te dragen lasten. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan cler arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 281 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w. 29 grondwerkers, 13 metselaars, 14 schilders, 30 timmerlieden, L7 opperlieden, 64 bioemistarbeiders, 74 losse werklieden, 40 werkzaam in andere beroepen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. v. Diepen, Heeren- weg 69, een motorhandschoen; M. Groenland, Wiekenplein 5, een heerenhortoge; J. Samson, I.indenlaan 35, een studentenmuts; Philips, Landzichtlaan 28, een lantaarnbatterij; J. Martin, Sumatrastraat 17, een vulpen; Westerveld, lepenlaan 12, een blauwe kindermuts; J. Kramer, Berkenlaan 6, een lakschoen; W. Weijers, Kruisweg 1124, Haarlemmermeer, een bank biljet; Lei, Bosboom Toussaintstraat 70, een gedeelte van een zilveren armband; G. Rothert, Billitonstraat 35, een R.K. kerkboekje; Willems, Eikenlaan 15, een riem; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een grijs wollen handschoen. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Pöstlaan werden in de week van 18 tot en met 23 Jan. genomen 578 douchebaden en 45 kuipbaden. Aan 52 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. Behandeling der Begrooting. De gemeenteraad van Heemstede vergaderde gistermiddag ten raadhuize onder voorzitter schap van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig was de heer Chr. van den Heuvel. Ingekomen stukken. Goedkeuring verkoop grond nabij den Glip- perweg: a. Brief van Gedeputeerde Staten van 13 Januari 1932, nr. 79, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden een raadsbesluit nr. 98 van 1931 tot verkoop van grond nabij den Glipperweg. Goedkeuring aanwijzing takken van dienst en wijziging beheersverordening gemeente-be drijven. b. Brief van Gedeputeerde Staten van 20 Januari 1932, nr. 49, waarbij goedgekeurd worden teruggezonden raadsbesluit nr. 87a van 1932 tot aanwijzing van de takken van dienst, bedoeld in art. 252 der Gemeentewet en raads besluit nr. 87b van 1932 tot wijziging van de beheersverordening voor de gemeente-bedrijven. Goedkeuring aanleg van wegen ten Noorden Zandvaart. c. Alsvoren, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden raadsbesluit nr. 90 van 1931 tot aanleg van wegen tgn Noorden van de Zand vaart. Verzoek inzake particulier werk door ge meente-ambtenaren. d. Verzoek dd. 25 Januari 1932 van het Neder- landsch Instituut van Architecten om de ambte naren der gemeente onder geen voorwaarde meer toe te staan particulier werk uit te voeren en waarbij het op prijs zal worden gesteld, indien voor bouwwerken, welke meer in het bijzonder op het terrein liggen der particuliere architecten, de medewerking van bedoelde architecten in te roepen. Daar dit adres ongezegeld is, komt het niet in behandeling. Adres van de Gemeente-Vroedvrouw. e. Adres van Mevr. Borst geb. Borst, ge- i meente-vroedvrouw, met memorie van toelich- ting dd. 4 Januari 1932, houdende verzoek om te worden benoemd-in de vacante betrekking I bij de woningcontróle of bij Maatschappelijk i Hulpbetoon en waarbij tevens een ander voor stel omtrent haar jaarwedde en werkkring wordt gedaan. Burgemeester en Wethouders adviseeren op dit verzoek afwijzend te beschikken daar zij geen termen aanwezig achten dit verzoek in te 1 willigen. Voorloopig rapport inzake dubbelbewoning. f. Voorloopig rapport dd. 26 Januari 1932 no. BT/48 inzake de z.g. dubbelbewoning. Verzoek inzake tariefsverlaging electrische stroom. g. Brief dd. 19 Januari 1932 van de heeren Disselkoen en De Tello, houdende het voorstel om den prijs van electrische stroom te leveren volgens tarief A, te verlagen tot 15 cent per K.W.H. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat inwilliging van dit voorstel een mindere bate voor de gemeente zou medebrengen van pl.ni. 34.000.Zij achten het thans allerminst een geschikte tijd om een dergelijke belangrijke bate prijs te geven en kunnen zich daarom met dit voorstel niet vereenigen. e. en f. zullen bij de begrooting behandeld worden. Rente kapitaal gemeente-bedrijven. B. en W. stellen voor cle jaarlijksche rente, welke door de gemeente gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven zal moeien worden betaald aan de gemeente Heemstede over de in 1931 verstrekte gelden, bestemd voor den buiten gewonen dienst, te bepalen op 5 Goedgekeurd. Pensionneering wethouders. B. en W. stellen voor, vast te stellen een nieuwe verordening, regelende de pensionnee ring der wethouders, waarin, in verband met de op 15 April 1931 in werking getreden wijziging van de gemeentewet, eenige iormeele wijzingen zijn aangebracht. Goedgekeurd. Benoeming leden Werkloosheidscommissie. In de raadsvergadering van 29 December 1931 werd besloten, dat de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering zal worden uitgebreid van vier tot zes leden. In verband hiermede bevelen B. en W. voor de benoeming van een lid-werkgever aan: 1. de heer H. Klaassen en 2 de heer D. H. Granne- man en voor de benoeming van een lid-werk nemer: 1. de heer J. Koper; voorzitter van de al'd. Heemstede van den Centr. Bond van Transportarbeiders en 2. de heer P. K. de Vries, penningmeester van de afd. Heemstede van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De heer Van U n e n verzoekt aanhouding, omdat hij thans geen keus kan doen, zooals hij principieel wel zou willen, doen. De heer Van der Erf (r.-k.) merkt op, dat de Soc. Dem. fractie samenwerking met de r.-k.- fractie wel heel moeilijk maakt, gezien een artikel van den heer Disselkoen in de „Sociaal- Democraat". De heer D i s s e I k o e n (s.d.) zegt, dat het te benoemen lid der Werkloosheidscommissie geen verantwoordelijkheid op zich behoeft te nemen voor hetgeen hij (de heer Disselkoen) heeft geschreven. Hij neemt geen woord van het geschrevene terug. Wanneer men de arbei dersbelangen niet wil dienen, wil spr. geen samenwerking. Bij de stemming (het voorstel-Van Unen tot aanhouding werd niet ondersteund) werden be noemd de heeren Klaassen en De Vries, de laatste met 7 tegen 5 stemmen en twee blanco. Rooilijn. B. en W. stellen voor, over te gaan tot vast stelling van een rooilijn voor het gedeelte van den Binnenweg tusschen de IJzeren Brug en de Kastanjelaan. Goedgekeurd. Wijziging rekening-courant-overeenkomst. B. en W. stellen voor, het raadsbesluit inzake het aangaan van een rekening-courant-overeen- komst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te Den Haag zoodanig te wijzigen, dat in art. 1 in plaats van 1 pet. wordt gelezen 1 pet. en te rekenen, dat deze wijziging op 19 Jan. 1932 in werking getreden is. Goedgekeurd. Alg. beschouwingen over de begrooting. De heer Van Unen (lib.) opent de alge- meene beschouwingen. Vele cijfers in de be grooting zijn vraagteekens. Spr. vindt het absurd dat vier jaar na de annexatie de bedragen der schadeloosstelling nog niet vastgesteld zijn. Uit de begrooting blijkt, dat de grootste voor zichtigheid en soberheid noodig is. Spr. hoopt dat Heemstede zeil zal minderen voor de stórm zoo hoog is, dat het niet meer mogelijk is. De heer Disselkoen (s.d.) zegt, dat het rechtsche college van B. en W. niet steunt op de verhoudingen in den raad. Spr. herinnert aan het rapport der financieele commissie, dat een aanval inhoudt op het onderwijs, ook op het r.-k. onderwijs. Desondanks houdt de r.-k. fractie het met rechts, met de a.-r. fractie. Spr. vraagt zich af, of Heemstede zich moet ver heugen in een raadslid als den heer Van den Heuvel, die alleen maar „vroolijk en zoetjes aanhuppelt" achter wethouder Droog. Zijn op treden heeft zich gekenmerkt door een nega tieve behoudzieke politiek. De Soc. Dem.-fractie zal hier een positieve vooruitstrevende politiek tegenover stellen. Vervolgens bespreekt de heer Disselkoen de werkverschaffing, welke volgens hem onvol doende geregeld is, daar de objecten bijna uit geput zijn. Er zijn geen plannen van B. en W. om de werkverschaffing op betere basis te brengen. Welke maatregelen zullen B. en W. nemen, om ook dezen zomer werkgelegenheid te verschaffen. In het ontspanningslokaal worden de werklooze „gelijmd" met een sigaartje, om hun laatste centen te kunnen verdobbelen met kaartspel, terwijl hun vrouwen in ellende thuis blijven zitten. Ze staan daar weliswaar niet op den IJzeren Brug, „want dat past niet in ons deftige dorp". Voorts bepleit spr. verlaging der tarieven der bedrijven, ter tegemoetkoming aan de hooge lasten der neringdoenden. Heemstede is financieel zeker in staat, te doen, wat noodig is. Hebben B. en W. reeds pogingen gedaan de vlottende schuld te con- solideeren en hoe denken zij over de uitgifte van obligaties op de groote markt. De positie van Heemstede is niet van dien aard, dat uit breiding der sociale voorzieningen gestagneerd behoeven te worden. Voorts bepleit spr. uit breiding van het rechtstreeksch gemeente- beheer, vooral wat betreft de zwemvijver, het badhuis en de radio-distributie. Wat de bedrijfspolitiek betreft .zegt spr., dat de bedrijven te veel beschouwd worden als melkkoetjes, waardoor feitelijk een niet progres sieve indirecte belasting wordt geheven. De exploitatiekosten zijn te hoog. Wil de tijdelijk- wethouder eens zijn aandacht_wijden aan de hooge verliesposten der bedrijven. Met de „nonsensikale" recognitie-methoae zal gebroken moeten worden. Spr. vindt hét voorts een ongewenschte toe stand, dat geen s.-d.-raadslid zitting heeft in de Commissie voor het Grondbedrijf. De Soc. Democraten worden consequent uit alle com missies gehouden. Wanneer de Soc. Democra tische raadsleden in den raad een sfeer aan- tretten van hel niet-willen behartigen van de arbeidersbelangen, dan is samenwerking uit gesloten. Met het oog op tegengaan van grondspecu- laties is invoering van eripacht gewenscht. Spreker hekelt den aanval op de boventallige onderwijzers, welke in het rapport der finan cieele commissie is gedaan. Spr. vraagt hoe het staat met het voorbereidend lager onderwijs en of er plannen zijn voor stichting van een open bare lagere school in de omgeving der Zand- voortschelaan. Spr. is ongerust over de maat regelen ten opzichte der schoolvoeding, welke warme schoolvoeding niet mag worden los gemaakt van het schoolgebouw. Sprekende over de subsidies, zegt spr. dat hij tegenstander is van subsidies aan vereenigingen, wier arbeid feitelijk tot de taak der gemeente behoort. v ln plaats van allerlei kleine subsidies zou het beter zijn een centraal vereenigingsgebouw te stichten als cultureel centrum. Ook als werk verschaffing zou dit aan te bevelen zijn. Het Raadhuisplein zou daarvoor een goede plaats zijn. Er kwam dan eens een eind aan den chaotischen toestand daar. Voort dringt spr. aan op spoed ten opzichte van de locale autobusverbinding. Spr. concludeert, dat hij in de begrooting gemist heeft een forsch en kloek vooruitzien in de toekomst. De heer Van der Erf (r.-k.) is verheugd, dat de begrooting zonder bijzondere bezuini gingsmaatregelen sluitend is gemaakt. Spr. acht' het zelfs mogelijk, dat tot verlaging der gas- en electriciteitstarieven wordt overgegaan. Voorts bepleit hij uitbreiding der raadsbevoegd- heid bij het doen van benoemingen. Inzake de samenwerking met de Soc. Demo craten zegt spr., dat hij wel degelijk verband ziet tusschen hetgeen zij in hun bladen schrijven en hetgeen van hen te verwachten is. Indien zij op deze wijze doorgaan, is samenwerking onmogelijk. In verband met hun houding is er naar spr.'s persoonlijke meening geen aanleiding om uitbreiding der commissie te helpen be vorderen. De heer V r i n g (vrijz.) kan de bezwaren, die de Soc. Dem. fractie tegen het rechtsche college van B. en W. heeft, niet geheel deelen. Wel zal hij zich met hen verzetten tegen een mogelijke aanslag op het volksonderwijs. Spr. bepleit voorts volkshuisvesting, waar thans de gronden voor aanwezig zijn. De heer De Boer zegt een goed hart te hebben voor de werkloozen, maar vindt het niet goed, dat werkloozen van buiten de ge meente naar hier komen. Voorts betreurt spr. de houding van den heer Disselkoen inzake het ontspanningslokaal voor werkloozen. De heer v. d. Linde spreekt over het onder wijs. Spr. vindt de bezuiniging daarop niet-goed, doch heeft zich gestooten aan de uitdrukking van den heer Disselkoen: honger van het bij zonder onderwijs. Voor schoolvoeding voelt spr. niets, laat men zoodanig steunen dat de kinde ren thuis behoorlijk kunnen eten. De heer v. d. Heuvel verklaart, dat het College van B. en W. zijn volkomen vertrouwen heeft. Hooge belastingen moeten vermeden worden. Spr. is tegen de lange lijst van subsi dies, speciaal die op het gebied voor kunst en muziek. De gemeente geeft 24.000.uit voor boventallige onderwijzers; de heer Disselkoen behoefde dus niet van een aanslag op het volks onderwijs te spreken, als alleen de vraag wordt gesteld, of hier misschien op bezuinigd zou kunnen worden. Wat de winst op de bedrijven betreft, deze is per hoofd niet zoo groot, dat van een te hooge belasting mag gesproken worden; deze bedraagt slechts ƒ4.Het aan trekken van werkloozen door mooie steun regelingen vindt spr. funest. Wat arbeiders woningbouw betreft, moet er om gedacht worden, dat als Heemstede eenmaal volgebouwd is, er hier bijna geen arbeiders meer noodig zijn. De voorzitter beantwoordt de sprekers, dankt voor het uitgesproken vertrouwen. De ontwikkeling van de gemeente baart veel zor gen; wij komen voor allerlei puzzle's te staan. De finantieele basis van de gemeente is zeer onzeker. Het is dus zeer moeilijk, een en ander aan te pakken, al zouden B. en W. het ook willen. De grootste voorzichtigheid blijft ver- eischt inzake de uitgaven. Dat hier te weinig wordt gedaan voor vestiging van vreemdelingen is niet juist; er is een actieve vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Het afschaffen van boven tallige onderwijzers acht spr. niet in het belang van de gemeente. De school bij de Zandvoort- schelaan is voorloopig nog niet noodig, wel is de benoodigde grond gekocht. Openbaar voor bereidend onderwijs is hier niet urgent en spr. zou stichting van een schoolgebouw ontraden in de huidige finantieele omstandigheden. B. en W. hebben gedacht, goed werk te doen door eventueel schoolvoeding in te voeren. Schifting van subsidies geeft groote moeilijkheid. De gesteunde vereenigingen bevorderen het ver- eenigingsleven of zijn in cultureel opzicht het steunen waard. De muziekvereenigingen ver dienen een woord van lof voor de wijze waarop zij zich altijd voor een goed doel beschikbaar stellen. Plannen voor een vereenigingsgebouw staan nog niet vast, maar spr. ontraadt plaatsing op het Raadhuisplein; het verkeer moet op die plaats liefst niet bovenmatig toenemen. De vergadering wordt om 6 uur geschorst en heropend om kwart voor 8. Avondzitting. Wethouder Dr. Droog antwoordt op de vragen inzake het werkloosheidsvraagstuk. Voor buitengewone maatregelen is /30ü.l)00. uitgetrokken, maar de moeilijkheid is om werk te vinden. Er zijn nog wel objecten, b.v. de tram en het groote riool. Over aanleg van wegen kan nog niet veel gezegd worden. Waarom de ge meente het badhuis en de zwemvijvers moet beheeren, kan spr. niet begrijpen; dit zou veel duurder worden. Er is wel een nadeelig saldo, maar men moet de gratis baden niet vergeten, en ook bedenken, dat rente en afschrijving op de begrooting drukken. In de commissie zijn 18 plaatsen bezet door de rechtschen en 14 door de linkschen, dus dat is volgens de verhoudingen in den Raad. De S.D.A.P. zit in drie belangrijke commissies, bedrijven, financiën en georganiseerd overleg. Er is dus geen reden tot klagen. Dat de arbeidersbelangen niet voldoende be hartigd warden moet spr. bestrijden. Al jaren is hier een badhuis en zwemvijver, schoolartsen, tandartsen, consultatiebureau voor zuigelingen j treft men in bijna geen plattelandsgemeente aan en hiervan profiteeren toch ook de arbeiders. Erfpacht staat niet op het R.K. program. Het laatste verkiezingsprogram van 1929 vermeldt het niet. Aan subsidies wordt niet zooveel uitgegeven, en in dezen tijd hebben de vereenigingen het moeilijk. Wat de communicatiemiddelen betreft, er is bericht gekomen, dat, als het vaststaat dat lijn 4 vervalt, de autobuslijn zal worden doorgetrok ken tot de Javalaan. Grond tegen kostprijs geven door de ge meente zal geen tegenstand ondervinden bij B. en W. De grond is echter nog niet beschik baar, dit duurt nog een jaar. Aan werkloozensteun is in 1930 uitgekeerd 5805.—, in 1931 ƒ24937.—. De heer Rijkes, als tijdelijk wethouder, ant woordt op de overige vragen. De gasfabriek heeft niet meer dan 1 procent reserve, wat erg weinig is. Spr. is het met den heer Disselkoen eens, dat aan de bestuurstafel een evenredige vertegenwoordiging behoort te zijn. Wat de be drijven betreft, maakt Heemstede geen slecht figuur, alleen is er een groote kapitaailast, met gevolg hooge rente en afschrijvingen. Daarom is het moeilijk de eenheidsprijzen te verlagen, zonder de belasting te verhoogen, wat geen gemeentebelang is. De kosten van beheer zijn inderdaad te hoog en dan ook door B. en W. lager gesteld. De straatverlichting wordt in rekening gebracht tegen reductieprijs. De hooge exploitatiekosten van de waterleiding zullen worden nagegaan. De verliesposten op de be drijven zijn te groot, doch zijn belangrijk lager geworden, dus we gaan in goede richting. De recognitie is een onderwerp van bespreking geweest in het College van B. en W. Recognitie wordt in veel gemeenten geheven als vaste bron van inkomsten bij de bedrijven. Over erf pacht zegt spr., dat het standpunt van den Vrijheidsbond is: de gronden niet benoodigd voor publieken dienst, worden zooveel mogelijk in erfpacht uitgegeven. Als tariefverlaging bij de bedrijven wordt voorgesteld, hoopt spr. dat de voorstellers tegelijk dekking zullen aanwijzen. Moet de gemeente de huizen van St. Jozef overnemen? Deze zaak is in onderzoek bij Jhr. v. d .Poll, die hopelijk spoedig herstelt zal zijn en dit werk zal kunnen voortzetten. Volks huisvesting zal een punt van ernstige bespreking uitmaken hij het College van B. en W. De winst uit de bedrijven is per hoofd laag. In tweede instantie spreekt de heer Van Unen, die tot voorzichtigheid aanmaant. De heer Disselkoen bespreekt nogmaals de wethouderskwestie. Spr. wenscht te weten of de R.K. fractie mede zal werken om in het College van B. en W. evenredige vertegen woordiging te verkrijgen. Wat de toon in en buiten de vergadering betreft, de S.D.A.P. zal propaganda voeren, zooals zij dat het meest gewenscht acht. Aan den heer Van den Heuvel geeft spr. den raad, elke week te lezen, wat onder zijn verantwoordelijkheid als hoofd redacteur wordt geschreven. Voor de werk loozen vraagt spr. werkverschaffing en niet het tezamen brengen in een ontspanningslokaal. Daar zijn de gezinnen niet mee gebaat. Dat demonstraties onordelijk zijn kan spr. niet inzien. De R.K. partij heeft zelf een groote demonstratie gehouden, waar ook het noodige gezegd is. Her is zeer noodzakelijk, dat er nieuwe plannen worden uitgewerkt betreffende werkverschaffing. Tariefsverlaging is gewenscht en mogelijk, dus moet het gebeuren. De vraag is niet hoeveel winst er gemaakt wordt, maar hoe hoog de tarieven zijn. De arbeidersklasse kan door de hooge tarieven geen voldoende gebruik maken van de electriciteit; als dat wel kan mag het bedrijf zooveel winst maken als mogelijk is. In Amsterdam maakt men grootere winst per hoofd bij lagere tarieven. Men moet aan de minst draagkrachtigen het meest tegemoet komen. Lage belastingen vormen geen voldoende trekpleister voor vreemdelingen. Leeuw en Hooft staat leeg, daar moet aan gewerkt worden. Dat in geen enkel stembureau een S.D.A.P.'er zal zitten mag toeval zijn, spr. vindt het jammer. Schoolvoeding vindt spr. een taak van de gemeente. De heer De B o er merkt op, dat inderdaad in het ontspanningslokaal alleen voor de mannen iets wordt gedaan. Maar meer kan niet worden gedaan; het is tenminste iets. De heer Vring protesteert tegen de persoon lijke aanvallen van den heer v. d. Heuvel en zijn orgaan, op hem en de linksche partijen. De heer v. d. Erf pleit opnieuw voor over name van de woningbouwvereeniging St. Jozef door de gemeente. Spr. acht het woord „door- soezen" door den heer Disselkoen gebezigd

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 5