No. 10. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 11 MAART 1932. TWEEDE BLAD. Vervolg Plaatselijk Nieuws. SPORT INGEZONDEN GEMENGD NIEUWST" UIT FILMLAND. GEBREK AAN STOF. ;env. spelling.) Neen, deze week geen lied!: Doordat er niets gebeurd is, Waardoor mijn dichterziel Kapot, verwoest, verscheurd is. Was er nu maar een hond üeboren, met vijf poten, Of van een torenspits Een walvis doodgeschoten; Of wel een winkelier, Die ons ereis liet boffen, Door weig'ring van kontant, En enkel ons te poffen; Of was er hier of daar Een mens vandaan te halen, Wiens grootste vreugde is, Belasting te betalen; Of was er maar een huis, Dat vrij van hypotheek is, Of wel een schatrijk man, Die van de honger bleek is; Of iemand, die nooit zegt: „Wat zijn het slechte tijden", Of die van dure stroom Ons spoedig kon bevrijden; Of was er maar een kip, Die als een haan kon kraaien, Of in de Leidse vaart Eens een paar grote haaien; Of kwam het Engels pond Weer plots'ling op twaalf gulden, Of iemand, die betaalde Mijn vele grote schulden. Of zou men aan de beurs - Voortaan eens niet meer gokken, Of wilde Disselkoen Met Droog eens niet meer knokken; Dan dichtte ik een lied Hartroerend om te lezen, Maar nü, nü moet U maar Met dit tevreden wezen. PHILIP COHEN. EEN SPEELPLAATS IN GROENENDAAL. Groenendaal is een lustoord en ontspannings plaats, vooral voor hen die dag aan dag in de steden zijn opgesloten tusschen hooge huizen in nauwe straten, en veelal hun dagtaak moeten verrichten in muffe kantoorlokalen en hooge fabrieksgebouwen. Groenendaal is mooi; men kan er vrij en on gedwongen vertoeven onder eeuwenoude hoo rnen, zijn longen vullen met frissche lucht en er de geuren van het bosch en van de bloemen uit de naaste omgeving inademen. Maar, Groenendaal mist iets. Als ouders met hun kinderen, onderwijzers mpt*de schooljeugd of de leiders met hun kindérgezelschappen er kwamen, dan konden zij met hen ravotten onder het lommer der boomen, maar dat was dan ook alles. Reeds lang voelden de heeren Uitendaal en Verdonschot, die vanaf de opening van Groenen daal, nu 15 jaar geleden, het ververschingshuis exploiteeren, de behoefte aan een flinke speel tuin en nu zij het ververschingshuis weer voor tien jaar hebben gepacht, besloten zij er toe over te gaan om een speeltuin in te richten, die aan de hoogste eischen des tijds zal voldoen. Van B. en W. kregen zij de beschikking over de oude moestuin, een oppervlakte van plm. 1300 M2. en door de werkverschaffing is dit terrein dezen winter in orde gemaakt. Een uitgezocht plekje, ten Noorden en Westen omgeven door hoog geboomte; aan de Oostkant is een waranda gebouwd van 28'/2 M. lang, benevens een consumptietent, de Zuidkant, evenals de andere kanten omgeven door laag heestergewas. Rond het terrein zijn een vijftal zomerhuisjes gebouwd, voor een gezellig zitje voor de ouders als hun kinderen zich vermaken op de verschil lende toestellen. Aan dit materiaal is de grootste zorg besteed. Het geheel is ontworpen door den heer J. Th. v. d. Linden; de ijzerconstructie werd opgedragen aan de firma De Groot en Koppens, alhier. De draaimolen, loopende op kogels, is door een klein kind in snelle beweging te brengen. Ook de zweefmolen en schommels rusten in kogellagers. Voor ieder is er iets om zich te vermaken. Sprietloopen, de ton, twee groote wippen, ver schillende soorten schommels, ook voor heele kleine kinderen, klimladder, rekstok en ringen voor de grooteren en turners. Kortom, het is zoo ingericht dat deze speeltuin met de beste in Nederland kan wedijveren. Wij twijfelen dan ook niet of het mooie Groenendaal zal door deze attractie een nog grootere aantrekkelijkheid worden voor vreemde lingen. AANGEREDEN. Op den Binnenweg stak de 15-jarige v. d. H. per rijwiel den weg over zonder op het verkeer te letten. Het gevolg was, dat hij door een auto werd aangereden, waarbij hij aan een der beenen werd verwond. Na voorloopig in een apotheek te zijn verbonden is hij door Dr. L. behandeld en naar zijn woning vervoerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. v. Vessem, Eiken laan 21, een autoslinger; J. van der Vossen, Heeren weg 89, een nappa dameshandschoen; S. Planting, Balistraat 10, een nappa handschoen; A. Weller, Raadhuisstraat 12, een portemonnaie met inhoud; H. Roest, Bankastraat 86, een r°zenkrans; v. Huisstede, Caspar Fagellaan, een hondje (speelgoed); v. Veldhuijsen, Kadijk 17, een nappa handschoen; Medemblik, Molenwerfs- laan 84, een rijwielbelastingmerk; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een dop van een rndiateur, een glacé dameshandschoen en een huissleutel. VOETBAL. Uit het H.B.G.-kamp. Het is H.B.C. Zondag op het kantje af gelukt van S.J.C. te winnen, en zoo nog op de tweede plaats te blijven. Zondag krijgen wij H.B.C. voor het laatst tusschen de lijnen en wel in een thuiswedstrijd tegen G.D.A. Om de 2e plaats te behouden moet gewonnen worden, daar Leonidas zeker van Graaf Willem wint en de Spartaan haar twee resteerende wed strijden tegen D.E.M. en Graaf Willem niet ver liezen zal, waardoor H.B.C. dan nog naar de 5e plaats verhuizen zal. Maar H.B.C. zal haar aanhang nu voor de tweede plaats niet teleurstellen. De eerste plaats verloren is o.i. al erg genoeg. Wij verwachten dan ook Zondag aan den Heerenweg een fraaie kamp. BILJARTEN. Massakamp D.O.K.Vriendenkring II. De tweede ontmoeting, nu tusschen de 3e vijftallen, in Café J. Vester te Heemstede was weer zeer spannend, hoewel de bezoekers iets sterker bleken en 4 van de 5 partijen wonnen. De uitslag was: VriendenkringD.O.K. H. StegemanTh. Lamers 8070 43 br. VictorC. Vester 8060 33 br. Borghout—C. Warmerdam 8053 34 br. RuigJ. Vollenga 4680 36 br. HooglugtP. Vester 8077 44 br. Stand na 2-wedstrijden 619594 in het voor deel van Vriendenkring. Dinsdag 15 Maart voortzetting tusschen de le viertallen in Café Yf Doves te Haarlem. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) HEEMSTEEDSCH KLEEDINGFONDS. Het Comité van bovengenoemd fonds doet nogmaals een beroep op de inwoners van Heemstede om hen te willen helpen aan dekens, heerenpakken en jongenskleeren. Aan al deze artikelen is steeds gebrek door de vele aan vragen die nog binnenkomen. Nu de schoon maak begint en U graag opruimt wat gemist kan worden, herinneren we U nog even aan ons kleedingfonds en aan de leege kas van onze penningmeesteresse. Een postwisseltje aan Mevrouw Chabot, Meerwijk, Achterweg, Heemstede, of een tele foontje aan Mevrouw Stibbe, Heemsteedsche Dreef 7, voor het afhalen van kleeren, enz., en wij kunnen weer voortgaan om in de allerergste behoeften te voorzien. Bij voortbaat onzen dank. HET COMITÉ. NIEUWS UIT DE AUTOMOBIELWERELD. De ondervinding heeft geleerd, dat talrijke families in België en Holland belangstelling hebben voor 7-persoonswagens in de gemid delde prijsklasse. Op grond hiervan heeft General Motors Continental S. A. te Antwerpen een Chevrolet 1932, 7-persoons Sedan, ont worpen, die spoedig op de markt zal komen. Deze wagens zijn gelijk aan de gewone Sedans met als eenig verschil, dat de wielbasis langer is en dat er 2 strapontins in aangebracht zijn. Families, die geïnteresseerd zijn in een 7-per- soonswagen vinden hier tegen bescheiden prijs een eleganten wagen met ruim plaats voor 7. Bij een proefrit zullen zij tevens erkennen, dat de Chevrolet bijzonder gemakkelijk te besturen is dank zij vele technische verbeteringen zooals de vereenvoudigde Chevrolet Free-Wheeling, waarvan de bestuurder naar eigen wensch ge bruik kan maken of niet, Syncro Mesh gang wissel, die geruischloos overschakelen verzekert, enz., enz. EEN TOLUNIE TUSSCHEN BELGIE EN NEDERLAND. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in België heeft een referendum uitgeschreven over het al of niet wenschelijke van een nauwere aansluiting (tolunie) tusschen België (België Luxemburg) en Nederland, teneinde deze landen voor den economischen ondergang, waarmee zij worden bedreigd, te behoeden. In een Hollandsch-Fransche brochure, door de K. v. K. uitgegeven, is een groot aantal ge gevens opgenomen, betreffende den handel tusschen België en Nederland, teneinde tot een juist inzicht in deze zaak te kunnen komen. De mogelijkheid van een tolunie Nederland-België- Luxemburg wordt in deze brochure besproken door Dr. F. E. Posthuma en oud-minister Pierre Forthomme. De eerste komt tot de volgende conclusies: le.Als vaststaande kan worden aangenomen, dat een eventueele tolunie, zoo bij de uitwerking daarvan met de bovenstaande richtsnoeren wordt rekening gehouden, groote moreele in vloed zou uitgaan; 2e. Omtrent directe materieele voordeelen voor de beide landen, die de tolunie aangaan, zal eerst een gedocumenteerd oordeel kunnen worden gevormd, nadat de verschillende tech nische vraagstukken aan de bestudeering van deskundigen zijn onderworpen; 3e. Een nadere bestudeering van het vraag stuk, ook van officieele zijde, zelfs al staat men een beetje sceptisch ten aanzien van de kans op resultaat in de naaste toekomst, lijkt alleszins de moeite waard. Oud-minister Pierre Forthomme komt na een zeer uitvoerig en gedocumenteerd betoog tot de gevolgtrekking, dat het niet onmogelijk is op vele punten in de accijnzenkwestie tot overeen stemming te geraken. Indien een op goede gronden gevestigde en machtige beweging in beide landen zich baan mocht breken, zou niets een voor beide partijen gunstige oplossing in den weg staan. TELEFUNKEN OP DE 26STE JAARBEURS. Tot de meest getrouwe deelnemers aan de Nederlandsche Jaarbeurzen behoort Telefunken. Voor deze voorjaarsbeurs vraagt deze maat schappij in het bijzonder de aandacht voor hare uitgebreide collectie luidsprekers, zooals de Weidyne, type A en B, de Sihaphonmodellen 54 en 55, de Centrafoon en de Arcophon's C en D. Op de stand kunnen interessenten zich ge makkelijk oriënteeren omtrent de geluidskwali teit der verschillende typen; met behulp van een bord met drukknoppen kan men onmiddellijk en naar keuze de diverse luidsprekers in werking stellen. De op deze wijze geschapen mogelijkheid van vergelijking, vergemakkelijkt wel zeer de beoordeeling van de uitstekende eigenschappen dezer luidsprekers. Van de geëxposeerde ontvangtoestellen memoreeren we de bekende apparaten: Tele funken 90 W, Telefunken 340 W, Telefunke». 340 WL en Telefunken 33 W. Het devies van Telefunken: „De oudste ervaring; de modernste constructie" vindt men op overtuigende wijze belichaamd in de nieuwe toestellen Telefunken 230 W, een drielamper met twee afstemkringen en afstembare antenne; de schakeling geeft bandfilterwerking, waarbij bovendien de bandbreedte regelaar is, en de Telefunken 131 G, een drielampsapparaat voor directe voeding uit het gelijkstroomlichtnet. In dit laatste toestel zijn de indirect-verhitte gelijk stroomlampen toegepast. De constructie is zoo danig, dat deze ontvanger gemakkelijk en met geringe kosten kan worden veranderd voor wisselstroomvoeding (b.v. bij verhuizing). Nieuwe lampen zijn de RENS 1214 (ver anderlijke versterkingsfactor) en de RENS 1264, een scherm roosterlamp met zeer groote steil heid, voor gebruik als hoogfrequentversterker en als schermroosterdetector. Aan de overzijde van de stand vindt men tal van Siemens-anti-storingsmiddeten, blokconden- satoren, synchroonklokken en electrische klok ken met gangreserve. Twee nieuwe artikelen zijn de gong-wekker en de klein-sirene, welke talrijke toepassingen vinden in de praktijk. Voor fotohandelaren vooral is de Siemens- smalfilmprojector hoogst interessant. Dit appa raat munt uit door buitengewone lichtsterkte en heeft vele interessante constructieve bij zonderheden. NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Door het Bestuur van den „Nederlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen" werd voor eenigen tijd door bemiddeling van zijn provinciale Hoofdconsuls tot Gemeente besturen e.a. openbare instellingen, zoomede aan de Prov. Waterstaatinstellingen een rond schrijven gericht, met verzoek om inlichtingen aangaande den staat van het aanwezige ieddingsmateriaal. Eveneens werd de aandacht van de autoriteiten gevestigd op het zeer belangrijke vraagstuk wat betreft de kunde der geëmployeerden in de openbare zweminrich tingen. op het gebied van zwemmen en zwem mend redden. Al te vaak toch komt hef voor, dat zij die in een zweminrichting werkzaam zijn, of met het toezicht belast, het vereischte van „zwemmend redden" niet machtig zijn. In de groote steden is zoowel wat de overdekte- als de openbare zweminrichting betreft, aan deze eischen voldoende aandacht besteed, doch zoo men weet, komt het ten platte lande meermalen voor, dat het personeel vaak nauwelijks zwemmen kan. Blijkens de regelmatig binnenkomende ant woorden op het verzoek, blijkt dat vele ge meenten, wat materieel op reddingsgebied betreft, voldoende zijn geoutilleerd, vele andere gemeenten vroegen om nadere inlichtingen omtrent den aankoop, die door den Bond, zonder voor eenig fabrikant reclame te maken, gaarne werden verschaft. Wat het badpersoneel betreft, zoo werd 'menigmaal medegedeeld, dat men voor het volgend seizoen rekening zou houden met de bekwaamheid, verkregen door de cursussen van den Ned. Zwembond, alsook de diploma's ver kregen van den Bond of verworven als toe- latingseisch bij de plaatselijke reddingsbrigade. Van de Provinciale afdeelingen mocht de Bond eveneens welwillende medewerking ont vangen. Reeds werd door militaire autoriteiten een deel van de Bondspropaganda, met toestemming van den Bond overgenomen, door het organi- seeren van een lezing voor de manschappen, waarbij gebruik werd gemaakt van het licht beelden-materiaal in het bezit van den Bond. Dit materiaal is in den loop van zijn bestaan door den Bond allengs uitgebreid tot een vrij omvangrijk bezit, hetwelk zijn nut goed bewijst bij lezingen op het gebied van zwemmen en zwemmend redden. Plannen om te geraken tot het kunnen houden van propaganda-lezingen met behulp van een daartoe geschikt filmtoestel, zijn in middels in goeden staat van voorbereiding. Het is jammer, dat de Bond voor zijn belangloos werk niet beschikt over voldoende middelen, doch men zit niet stil en hoopt allengs het voor oogen gestelde doel te bereiken. Naar aanleiding van een request verzonden aan den minister van defensie, door de Cen trale Reddingsbrigade, een nevenlichaam, ge vestigd te Rotterdam, heeft het Bondsbestuur gemeend, terwille van het goede doel, bij dezen minister een adhaesiebetuiging te moeten indienen. Ofschoon de Bond reeds lang de verschillende ministeries geregeld van zijn bestaan en zijn doel op de hoogte houdt, zoo kan het geen kwaad, mede te helpen om ook de regeering ervan te doordringen dat de strijd tegen den verdrinkingsdood hier te lande haar volle aan dacht blijvend behoeft. De Ned. Zwembond en de Bond tot het redden van drenkelingen, die nauw samenwerken, bespeuren bij hun arbeid vooruitgang, doch een niet te miskennen feit is, dat er jaarlijks nog een groot aantal menschen verdrinkt, waarvan het meerendeel de zwem kunst niet machtig is. Hulp is noodig van het Nederlandsche publiek. Laat het medewerken, dat de jeugd zwemmen leert, ook ouderen die deze kunst niet machtig zijn en daartoe gelegenheid hebben, moeten zich niet schamen, om alsnog de zwemkunst aan te leeren. Doch vooral kan het publiek mede werken, door in plaatsen waar door de overheid, of door een reddingsbrigade reddingsmateriaal is aangebracht, te helpen waken tegen ver nieling. Zoo vaak reeds heeft het ontbreken van een reddingshaak een slachtoffer geëischt. NEDERLANDSCHE JAARBEURS UTRECHT. Van 1524 Maart a.s. zal te Utrecht weer een Voorjaarsbeurs worden gehouden. Dan zal het derde Jaarbeursgebouw worden geopend. Alle sombere voorspellingen ten spijt belooft dit een gebeurtenis van beteekenis te zijn. In dezen tijd van „malaise" een kolossale uitbreiding van de beurs. Want dit groote gebouw van vijf verdiepingen is geheel bezet I en toch blijft het gereserveerde terrein op het Vredenburg even vol als voorheen. Het aantal deelnemers is dan ook nog nimmer zoo groot geweest. Het blijkt dat de handel, in weerwil van de moeilijke tijdsomstandigheden, of beter nog, juist door de drukkende tijden, geprikkeld wordt tot een uiterste krachtsinspanning en ongekende energie. Op de beurs zal een buitengewone activiteit worden ontplooid en de zakenlieden zullen er alles op zetten hun verkoop tot een mooie hoogte op te voeren. In alle afdeelingen komen de beste fabri kanten hunne producten te koop bieden en dat dit met animo geschiedt, moge blijken uit het feit, dat in vele branches de gevraagde ruimte aanmerkelijk grooter was. Voor meubelen en aanverwante artikelen moest de ruimte met 50 pCt. worden vergroot. Op het terrein in de openlucht zullen behalve de gewoonlijk daar geëtaleerde en geïnstal leerde voorwerpen van de onderscheidene branches ook een keur van automobielen worden tentoongesteld en aangeboden. En tevens is een aan het vaste gebouw aan gesloten houten paviljoen van niet minder dan 1200 vierk. M. bestemd om de groep Bouw materialen huisvesting te geven, voorzoover deze groep niet in de hallen van het 2e en 3'S gebouw kan worden ondergebracht, j Alles belooft een druk bezoek te zullen trekken. Wij hopen dat dit zoo zal zijn, en de duizen den alle voorgaande getallen zullen overtreffen. Moge deze beurs welslagen en een lichtpunt geven in het bedrijfsleven van menigeen. DE FILM „BEN HUR". Door FRED. NIBLO. Meer dan drie jaar heb ik noodig gehad voor de verfilming van Lewis Wallace's roman „Ben Hur". Anderhalf jaar duurden .de voorberei dingen en de opnamen op de historische plekken van Italië en in de studio's duurden de opnamen eveneens l'/2 jaar- Vijf en twintig jaar geleden toen Erlanger het Ben Hur-gegeven tot een tooneefstuk ver werkte, was het een sensatie voor Amerika, dat de ensceneering voor dit tooneelstuk twee maan den duurde en tachtig-duizend Dollar kostte en toen kwam de film waaraan drie jaar gewerkt werd en waaraan 4 millioen Dollar besteed werd. Het tooneelstuk van Erlanger bestond uit 6 acten, verdeeld in 25 scènes, doch voor de film met de vele grootere mogelijkheden werd ge bruik gemaakt van alle gegevens uit den roman. Wij namen duizend scènes op in ongeveer vijf en twintig honderd opnamen en niet minder dan 650 K.M. negatief-film werd gebruikt. Slechts 300 K.M. hiervan werd goedgekeurd voor posi tieve afdrukken en deze enorme film, die uit 14 millioen beeldjes bestond, moest bekort worden tot een geheel. Dagen lang zijn wij hiermede bezig geweest en het viel soms zeer zwaar, sommige schitte rende scènes uit de film te knippen om een eind resultaat van niet meer dan 4 K.M. te krijgen. Na wekenlangen arbeid waren wij met ons werk klaar. Voor iedere meter, die U thans ziet, werd bijna 160 Meter opgenomen. Dit waren de voorbereidingen voor de film, die ruim vijf jaar geleden het publiek der ge- heele wereld in verrukking bracht. Thans komt Ben Hur terug, vernieuwd door toepassing der moderne geluidstechniek en ik vertrouw, dat de geluidsfilm, die veel meer mogelijkheden biedt dan de stomme film, omdat hierdoor niet alleen de groote scènes als de wagenrennen gezien kunnen worden, maar ook het trappelen der paarden, het knarsen van het zand onder de hoeven, het gejuich van de opgewonden menigte gehoord worden, waardoor het effect verhoogd wordt, een even groot of nog grooter succes zal hebbendan „Ben Hur" in eerste stille editie had. HERINNERINGEN AAN DE OPNAMEN. Vier maanden lang werd in Californië gewerkt om voor de verfilming van „Ben Hur"* hel Circus Maximus van Antiochia te reproduceéren naar aanleiding van de verzamelde gegevens be treffende de afmetingen en foto's van beeld houwwerken en dergelijke. Het circus was 500 Meter lang en 50 Meter hoog en in de arena bevonden zich standbeelden van gladiatoren, die twaalf meter hoog waren. Dag in dag uit oefenden twaalf menners met hun vierspannen zich op de renbaan. Duizenden toeschouwers stroomden uit Hollywood en Los Angelos toe om de wedrennen te bewonderen. En toen kwam de dag van de opnamen. Honderdduizenden figuranten verdrongen zich in de loges en op de galerijen van het circus. Fred Niblo, de regisseur, leidde het reusachtig spel vanaf een 30 Meter hoogen commandotoren met behulp van luidsprekers, signalen en telefoons. Meer dan 1200 electrische leidingen waren voor deze opnamen gelegd, 40 camera's werden ge bruikt om de opnamen te maken en in enkele uren werd meer dan 20.000 Meter negatief-film verbruikt. CIJFERS BETREFFENDE DE FILM „BEN HUR". In de Metro Goldwyn Mayer film, die thans door deze maatschappij in geluidseditie wordt uitgebracht, hebben ongeveer honderd vijftig duizend menschen meegewerkt; alleen al voor de wagenreithen in Antiochië maakte men gebruik van een menigte van ongeveer honderdduizend personen. De vervaardiging van deze film kostte vier millioen dollar. Zeshonderd vijftig Kilometer negatief-film werd belicht, terwijl de film, zoóals deze uitge bracht wordt, slechts 3600 Meter l&ög is. Drie jaar lang maakte de regisseur Fred Niblo op namen voor de film in vier werelddeeien, Eüropa (Italië), Azië (Palestina), Afrika eff Amerika. Alleen al voor de wagenrennen gebruikte men 20.000 Meter negatief-film en de dag, dat deze opgenomen werden, kostte, met inbegrip van de voorbereidingen, het kapitale bedrag van vijf honderd-duizend dollar. Met veertig camera's maakte men de opnamen voor de rennen. Ge deeltelijk waren deze opgesteld in ondergrond- sche ruimten, waardoor zij de wagens van onderen fotografeerden, sommige opnamen wer den uit vliegtuigen gemaakt en naast de paarden renden auto's met operateurs en camera's. „BEN HUR" IN GELUIDSEDITIE. De statistieken hebben bewezen, dat noch vóór, noch na „Ben Hur" een film ooit een dergelijk succes gehad heeft. Evenmin werd een film ooit op een dergelijk kostbare en tevens indrukwekkende manier opgenomen. Een van de grootste scènes uit deze film is de zeeslag. Een scheepswerf in Livorno kreeg van Metro Goldwyn Mayer de opdracht naar juiste gegevens de Romeinsche vloot en rooversgaleien van Golthar te herbouwen. Het waren echte, zeewaardige schepen, bestand tegen een lange zeereis. Volgens de scenario moest het vlagge- schip der Romeinen geramd, geënterd en in brand gestoken worden. De matrozen, die hierbij als figuranten optraden, kregen voor de laatste minuten, die zij op het brandende schip door brachten, dubbel uitbetaald en eerst op het laat ste moment sprongen zij in het water om zich zwemmende te redden. Vanaf een groot vlot verfilmde Fred Niblo deze scènes, waarbij somipige apparaten bijna twaalf meter boven de woelige zee uitstaken. In het menschengewoel stonden eveneens operateurs. Zij hingen in manden tusschen de tuigage. Van alle zijden werden opnamen ge- maakt. Onder den strakken hemel van de Mid- delandsche Zee werden de scènes telkens op nieuw opgenomen tot het gelukt was. I Vijf jaar is het geleden, dat de film „Ben 1 Hur" in Holland voor hef'eerst werd uitgebracht en thans brengt Metro Goldwyn Mayer dit meesterwerk terug en kan men deze film niet alleen zien, maar ook hooren, doch men hoeft niet bang te zijn, dat men de smakeloosheid be gaan heeft Ben Hur, de Romeinen en de Ara bieren Engelsch of Duitsch te laten spreken. De mogelijkheid om den onuitwisbaren indruk, die de stille film „Ben Hur" gemaakt heeft nog te versterken door gebruikmaking van de moderne geluidstechniek, lag in de groote momenten, o.a. de zeeslag. Het effect hiervan kon versterkt worden door het geluid van het water, het bre ken der planken, het geschreeuw der vechtenden en bij de wagenrennen door het gejuich van de menigte, het snuiven der paarden en het geluid van de rennende hoeven. Hierdoor zijn deze scènes en nog vele andere in de film indruk wekkender geworden dan ooit te voren. SNAPSHOTS. Lawrence TIbbett Hij is de zoon van een ruwen sheriff uit het Westen, die stierf bij de gevangenneming van een beruchten bandiet. Hij heeft de wereld ver overd door zijn stem en is een van de beroemd ste operazangers. Zijn bekendste operarollen zijn in Tosca, Rigoletto, La Forze del Destino en in La Bohème. Zijn meest geliefkoosde ont spanning is zwemmen en motorrijden, ook houdt hij veel van honden en tochtjes per vliegtuig. Lewis Stone: Hij speelde in zooveel films, dat hij den tel is kwijtgeraakt. Hij heeft een speciale manier om zijn handen samen te vouwen, terwijl hij spreekt. Let U maar eens op in de volgende films, waar in U hem ziet spelen! Hij is een hartelijk gast heer zoolang niemand aan de radio komt. Hij bezoekt nooit officiëele partijen, premières enz. in Hollywood. Hij heeft een kleinen uitgelezen kring vrienden. Hij reed met een van de eerste auto's in Hollywood in den tijd, dat de maximum snelheid binnen de stad op 15 K.M. per uur was vastgesteld. Zijn vrijen tijd brengt hij meestal door op zee. Polly Moran: Zij is zeer geestig en ontvangt de meeste invitaties voor partijen van heel Hollywood. Zij beweert, dat het geluid van al de vallen, die zij heeft moeten maken, om het publiek te laten lachen, tezamen een uitbarsting van den Vesuvius zou overstemmen. Zij houdt dol veel van slapen en kan overal en altijd een dutje doen. Ramon Novarro: Zijn ware naam is Samaniegos. Rex Ingram noemde hem Novarro, daar hij den anderen naam uitspreken noch spellen kon. Hij heeft een schitterenden tenor, geschoold door den be roemden Louis Graveur. Bij speelt viool en piano en heeft vier piano's in huis. Hij heeft zijn eigen theater, waarin 52 zitplaatsen zijn en dat geheel compleet is met voetlicht, gordijnen en orkestruimte, naast zijn huis laten bouwen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 5