3HE5S No. 30. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 29 JULI 1932. TWEEDE BLAD. LOSSE BLAADJES NIEUWE BIJ WIEL VERSIERING! Vervolg Plaatselijk Nieuws. BURGERL3JKE STAND UIT FILMLAND. Stond U ook al in het rijtje Voor 't loket in 't postkantoor ]a, toch zeker? U betaalde er Toch met liefde uw rijksdaalder En ging vroolijk er van door? Ih'bt u 't plaatje goed bevestigd En met veel nauwkeurigheid? Hebt u 't aan uw frame geklonken? Hangt het aan uw stuur te pronken? Neen? Dan wordt het nu toch tijd! Denk er om, na één Augustus Spieden speurders streng en bar, Loerenop de onverlaten Die gespeend van ^nieuwe platen, Rustig toeren op hun car. En dan baat er geen gejammer, Proiesteeren helpt je niks! 't Fietsje wordt je afgenomen; Om het dan weer te bekomen Kost je gauw een extra riks! Daarom waarde lotgenooten, Ook al vindt u, net als ik, Zoo'n versiering overbodig, Vader Staat heeft centen noodig En des fietsers beurs is dik! Wat te doen met 't oude plaatje? Gooi het niet in 't vuilnisvat! Lees hieronder eerst de tijding: Geef 't de T.B.C -bestrijding. Afgesproken? Doet u dat! GEDENK DE T.B.C.-PATIENTEN. Neen, dit is nu eens niet een aanslag op uw til s. Toch kunt u op een gemakkelijke wijze it-t' bijdragen om het leed der arme T.B.C.- icnten te helpen verzachten. En als het geen id kost wil natuurlijk een ieder een steentje cijdragen, dat doet men immers ook als dit moet geschieden door het koopen van een bloempje of anderszins? Welnu, op 1 Augustus moet u een nieuw rijwielplaatje hebben. Gooi.nu het oude plaatje niet achteloos weg. Bewaren doet u het niet, omdat het voor u niet de minste waarde heeft. U kunt het gebruiken om de T.B.C.-lijders te helpen. Hoe? Wel, door dit plaatje, en mogelijk ook andere metalen als tin, zink, lood, enz., in de daarvoor bestemde bussen te werpen ge plaatst aan de volgende adressen: T. v. d. Berg, Eikenlaan 44; Sondorp, Zandvoortschelaan 98; Lammers, Jan v. Gooyenstraat 1K. Oudshoorn, Binnenweg 40, hoek Haemstedelaan. Door deze kleine moeite helpt u de T.B.C.- patiënten in Nederland. JAARVERGADERING „SPAARKAS ST. ANTONIUS". Maandagavond hield de Spaarvereeniging St. Antonius onderafdeeling van den R.K. Volksbond haar jaarvergadering, tevens dienende als feestvergadering ter viering van het 25-jarig bestaan. Na opening memoreerde de voorzitter het 25-jarig bestaan, Zondag reeds kerkelijk in gezet en nu vervolgd, al moet dit op heel be scheiden wijze geschieden. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat dit jaar aan brandstoffen is verschaft voor een bedrag van ƒ3.930.075, dat 65 dekens zijn besteld en het ledental steeg tot 306. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het tegoed der spaargelden op 22 Mei 1932 in totaal 11.447.54 bedroeg, zoodat na aftrek der kosten voor brandstoffen nog een bedrag van ƒ7.517.465 kon uitbetaald worden voor eventueel andere benoodigdheden als aard appelen, kleeding, dekens, enz. Als voorzitter werd herkozen de heer L. Roest en als leden de heeren L. Snoeks en J. C. Behage en in eene vacature de heer W. v. d. Eem. De voorzitter zegt dank voor het vertrouwen door deze herbenoeming, maar verwacht nu ook aller medeleven, opdat de Spaarkas in de toe komst meer aan haar doel zal gaan beant woorden, n.l. door, vooral op het gebied yan inkoop van brandstoffen, nog meer voordeelen voor de leden te behalen. In de plaats van wijlen den heer W. v. Straten werd als bode benoemd de heer J. Boot. Vervolgens had de huldiging plaats van den heer G. H. Hageman, die vanaf de oprichting de functie van penningmeester had vervuld. De voorzitter memoreert het ontstaan van de Spaarkas, hoe het vooral Hageman was, die zich er voor had gespannen en zoo de groote stoot gaf tot de oprichting. Thans, aldus de voorzitter, willen wij van onze sympathie blijk geven, niet enkel door woorden, maar ook door een stoffelijke blijk. Namens de leden bood spr. hem een salon ameublementje aan, en Mevr. Hageman, die mede een werkzaam aandeel heeft gehad, een plateel bloempot met palm, terwijl de voor- ziter van den R.K. Volksbond hem met enkele toepasselijke woorden een pendule aanbood. Zeer verrast dankt de jubilaris voor de blijken van belangstelling. Zijn grootste geschenk is echter volgens spr. de groei der vereeniging want kon er het eerste en tweede jaar voor plm. 400.gespaard worden, thans is dit bedrag de 10.000.gepasseerd. Hierna geeft de voorziter een overzicht in vogelvlucht van de afgeloopen 25 jaar, waaruit bleek de gestadige groei, waardoor het mogelijk werd zeer voordeelig inkoopen te kunnen doen. Voorzitter besluit met een aansporing tot steeds grootere propaganda, tot voordeel der leden. EXAMENS. Van de Bronsteeschool slaagden bij de toe latingsexamens voor de verschillende Scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs: Rie Bok, Mien van Loghen, Lettie Lastotsjkin Pelsky, Co van Beek, Marius Fehres, Kees van Meeuwen, Piet Mulder, Koos Mijsberg, Frans Polak, Willem Zwager, Jaap van der Valk (Gemeentelijk Lyceum); Gerard Brongers, Marius Fredrikze, Max Grimm, Bob van der Laaken (H.B.S. A); Willy van Dijkum, Bep Pronker, Catie Wormsteeker, Willy Hezemans, Annie Schrikker (voor de 3e klas) (Middelbare School voor Meisjes); Daisy Wijnberg, Jettie van der Heijden (Kennemer Lyceum); Frank Posthumus Meyer (Gymnasium); Lettie Engel- kes (Nutskweekschoof voor Meisjes). Voor het M.U.L.O. diploma B slaagden Jan Vrijer en Tommy Kleian; voor het diploma A: Joekie Kruymel, Lies Kroes, Herman Menalda van Schouwenburg en Hans de Bloeme. Alle leerlingen slaagden tot heden. GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Opwekking voor den Bloemendag. Ten bate van de instandhouding der inrichtingen te Zeist en te Eerbeek en Omstreken. De afdeeling Haarlem der Vereen, tot Be- vordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland zal op Zaterdag 6 Aug. haar jaarlijkschen Bloemendag houden. De goed- keuring daarvoor is reeds van de desbetreffende autoriteiten verkregen. Als het nog noodig is aan de ingezetenen van Heemstede en omgeving duidelijk te maken maken dat het dubbeltje voor het speldje werkelijk goed besteed is, dan zouden wij kunnen volstaan met te wijzen op de zeer moeilijke omstandigheden waarin vele gezinnen in deze crisistijd leven. De groote werkeloosheid eischt vele slachtoffers, het gevolg daarvan is dat vele vrouwen en kinderen niet het noodige voedsel krijgen. De afd. Haarlem en Omstreken verstrekt gemiddeld aan versterkende middelen 800.a 900.voor behoeftige gezinnen op advies van den huisdokter, terwijl aan Sanato- rium-verpleging twee of driemaal zooveel be steed wordt. Heemsteedsche jongedames en jongeheeren, gij kunt een van uw vacantiedagen zeer nuttig j besteden door U op te geven voor den speldjes verkoop op Zaterdag 6 Augustus. Aanmeldingen bij den heer Blansert, Voorweg te Heemstede en op Zaterdag 6 Aug. in het Gebouw voor Chr. Belangen aan den Voorweg. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Hulscher, Asterkade 26, een zilveren beursje; G. Kersten, Molen- werfslaan 122, een roeispaan; B. Hoogenstein, Glipperweg 17, een zwemabonnement; H. Broekman, Vijfheerenstraat 5, een zilveren arm band; B. Boom, Meer en Bosch, een rijwiel- taschje met gereedschap; C. Wafelbakker, Schouwbroekerstraat 20, een doos met verf potten; J. van Straten, Molenwerfslaan 32, een taschje met inhoud; H. van Zijl, lepenlaan 6, een etui met sleutel en kam; H. de Reus, Kerk- laan 3, een fruitmandje; A. Oostenrijk, Bosboom Toussaintstraat 54, een jongensjas; N. Coppens, Kanaalweg 5, een portemonnaie met inhoud; Westerveld, Kastanjelaan 22, een hond; M. Galjaard, Talmastraat 33, een zwempak; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een zak mesje en een voetbal. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 255 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w. 21 grondwerkers, 19 metselaars, 10 schilders, 24 timmerlieden, 11 opperlieden, 41 bloemistarbeiders, 75 iosse werklieden, 54 werkzaam in andere beroepen. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 26 Juli 1932. P. T. van der Aa, Lijsterbeslaan 13. J. W. Stoutjesdijk, Raadhuisplein 6. J. Redelaar, Lombokstraat 31. S. P. Erkelens, Jozef Israëlsplein I. L. Kuyper, Fr. van Eedenplein 6. A. F. C. van Noort, Valkenburgerplein 20. C. Th. P. Siegers, Zandvoortschelaan 24. Ondertrouwd: I. H. G. Nijhuis en J. A. H. Besseling; j. J. P. v. d. Wekker en M. Kuiperse. Getrouwd: W. B. J. Buve met M. M. W. Droog. Bevallen: J. M. v. NoortwijkStierman d.; A. A. M. Hogenboomten Wolbeek d.; A. J. M. RöpkeRijnen z.; P. E. M. Nunnink Mooren d.; H. M. G. HouterTesink z. Overleden: W. N. van Straten 69 jaren, echtgen. J. C. Th. A. v. Langen. DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA. Wanneer wij spreken van de Vereenigde Staten van Europa, dan denken wij aan een regeering van Europa, die boven de regeeringen van de afzonderlijke Europeesche Staten staat. Het is dus een Europeesche Republiek, die veel heeft van de Republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Ook in Amerika staat de Centrale regeering boven de regeeringen der afzonderlijke Staten. Regeeringen boven regeeringen is niets nieuws. Ze komen overal in de meer of min beschaafde wereld voor. In ons vaderland staan de regeering van de Provinciën en de regeering van het Rijk boven de regeeringen van Ge meenten. De regeering van het Rijk staat ook boven de regeeringen van de Provincies. Om de gedachte te bepalen, kunnen wij ons dus even voorstellen, dat met behoud van de staatkundige indeeling, zooals die op het oogen- blik is, Europa is ingedeeld in groote kies districten. De kiezers in die districten kiezen vertegenwoordigers. Deze vertegenwoordigers vormen het parlement van Europa. Om de zoo- of zooveel jaren wordt een president van Europa gekozen, hetzij door dat parlement, hetzij direct door de kiezers. Deze president van Europa benoemt ministers en deze ministers dienen hun wetsvoorstellen in bij het parlement van Europa. De regeering van de Vereenigde Staten van Europa of de Centrale Europeesche regeering zal er evenals alle regeeringen voor moeten zorgen, dat de zaken in haar Rijk goed kunnen marcheeren. Ze zal derhalve algemeene ver houdingen tusschen Europeanen en tusschen Europeanen en vreemdelingen binnen haar grondgebied moeten regelen en tal van maat regelen moeten nemen ,die in het belang der Europeanen zijn. De regeering van Europa zal ook moeten toezien, dat de regeeringen van de afzonderlijke Staten zich behoorlijk van haar taak kwijten. Ze zal er in de eerste plaats voor, hebben te zorgen, dat de volkeren van Europa niet meer tegen elkaar oorlog kunnen voeren. Het recht van oorlog en vrede zal aan de regeeringen der afzonderlijke Staten worden ontnomen, ook voor zoo ver betreft oorlogen met Staten buiten Europa. In de vervulling van haar taak zal de Euro peesche regeering de handelspolitiek van de af zonderlijke Staten bezien in verband met het algemeen belang van Europa. Evenmin als de Nederlandsche regeering zou kunnen toestaan, dat de Provincies of de Nederlandsche steden het geheel schaadden door tarieven, zal de Europeesche regeering kunnen dulden, dat de Staten het economisch leven van Europa ont wrichten door beschermende rechten en invoer verboden. In het algemeen zal het de Centrale regeering van Europa zijn, die handelend optreedt in het regelen van verhoudingen tot Staten en volkeren buiten Europa. De Centrale regeering van Europa zal er zich niet van kunnen onthouden eenige controle uit te oefenen op de financiën van de afzonderlijke Staten. Zoo noodig zal ze ingrijpen in financieele verhoudingen al te groote moeilijkheden te voorschijn roepen. Het geldwezen zal een belangrijk voorwerp van zorg voor de Europeesche regeering worden. Ik houd het er voor, dat ze het geldwezen sooedig geheel ter hand zal nemen. Op het gebied van het personen- en goederen verkeer en het handelsrecht in ruimeren zin, zal ze een groot terrein voor haar werkzaamheid vinden. Een doelmatige controle op het econo misch leven, waaraan in onze dagen zoo'n ernstige behoefte wordt gevoeld, zal ze in haar programma moeten opnemen. In het algemeen zijn de tegenwoordige rijken tot stand gekomen door het plaatsen van een legeering boven regeeringen van kleinere be volkingsgroepen. Het ging echter niet altijd zoo, als wij ons voorstellen, dat de Europeesche regeering zal ontstaan, ofschoon de geschiedenis ook inderdaad vele gevallen kent van rijken, die ontstaan zijn door een zeker overleg. Dit was het geval met ons eigen land. Door den drang der omstandigheden plaatsten de zelfstandige Provincies een regeering boven hare regeering, waardoor de Republiek der Vereenigde Neder landen ontstond. De Republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, het Duitsche Keizer rijk, het Australische Gemeenebest en de Zuid- Afrikaansche Republiek zijn de verdere voor beelden. Maar zeer vele rijken, ook onderdeelen van de bovengenoemde, zijn gevormd door veroverin gen, of doordat aan denzelfden vorst de macht over meer dan én rijk toeviel door erfenis of huwelijk. Ook werden meer dan eens na oorlogen door buitenlandsche machten rijken vereenigd of in deelen gesplitst. Wanneer het niet noodig zou zijn het gebied van een groot rijk in te deelen in deelen, waar van de bevolking een eigen regeering heeft, die ondergeschikt is aan de Rijksregeering, dan zou den bij samenvoegen van rijken tot een grooter rijk de regeeringen van de samenstellende deelen met hebben kunnen blijven bestaan. In plaats van ondergeschikt te worden aan de regeering van het geheele rijk, zouden ze zijn verdwenen. Maar aangezien het organisatorisch toch noodig is, om onder een regeering van een groot rijk daaraan ondergeschikte regeeringen met kleiner grondgebied te plaatsen en verder doordat dat met eenige vrijheid kan worden toegepast, is het mogelijk bij samenvoegen van Staten rekening te houden met hetgeen historisch is geworden. Dit is dan ook in het verleden in den regel, hetzij met opzet, hetzij onwillekeurig, geschied, zoodat de tegenwoordige staatkundige verhoudingen veelal nog duidelijk het beeld van de historische samenvoegingen vertoonen. Er kunnen door de Centrale regeering van een groot rijk tweeërlei fouten worden gemaakt. Er kan öf te weinig aan de regeering der deelen overgelaten worden óf te veel. Laat ze te weinig aan de regeering der deelen over, dan komen de regeeringen van die deelen niet tot haar recht. Dit zou het geval bijv. zijn, wanneer de Centrale regeering van Europa zich op het standpunt stelde, dat ze Europa in details moest regeeren en niets zou moeten overlaten aan de regee ringen der Staten. Het zou blijken, dat de Cen trale regeering dan heel weinig aan haar doei beantwoorden kon. Ze zou groote ontevreden heid kweeken bij de volkeren, die uit den aard der zaak hun zaak. zelf willen behartigen, voor zoover dat organisatorisch kan. De Centrale regeering zou trouwens geen voldoende reke ning kunnen houden met al die bijzonderheden, waarop de afzonderlijke volkeren prijs stellen De regeeringen der volkeren zouden beter werk kunnen doen dan de Centrale regeering. Strijd als die voor home rule in Groot Brittagne en Ierland zou niet uitblijven. De strijd zou kunnen voeren tot weer ontbinden van het Rijk van Europa. („Europa!" Mndbi. v. d. Ver. ter bev. v. d oprichting der Ver. St. v. Europa.) OP BEZOEK BIJ BUSTER KEATON. Door KARLA G. ïk was bijna eën jaar in Hollywood en ik had al gefilmd (daarvoor ben ik naar Amerika ge gaan), maar als danseres en niet als actrice. Toen op een dag een telefoontje, proef- opnamen en.... ik durfde mijn oogen niet ver trouwen.... een contract van Metro-Goldwyn- Mayer voor een nieuwe Buster Keaton film. Ik spreek Engelsch, want ik ben al een tijd in Hollywood, maar ik weet niet, waarom de menschen, met wie ik spreek, altijd lachen. Het schijnt aan mijn Engelsch te liggen! Op een middag werd ik opgebeld, ik werd den volgenden dag bij Buster Keaton voor de thee verwacht, hij wilde met zijn nieuwe tegen speelster kennis metken. Ik kon het moeilijk weigeren, alle Engelsche ^woorden, die ik ooit gehoord had, draaiden door mijn hoofd en ik kon me alleen de beteekenis van yes en no her inneren. Een klein woordenboek in mijn tasch gaf me moed. Heelemaat mis kon het nooit gaan! De moed zonk me al in de schoenen toen ik het adres aan den taxi-chauffeur gaf, hij kon het maar niet verstaan. „Buster Keaton", zei ik eindelijk en dat bleek voldoende. Onderweg dacht ik erover na, of de woorden yes en no werkelijk voldoende voor een geregel de conversatie zouden zijn en ik overwoog, dat ik toch minstens de beteekenis van een vraag moest begrijpen om te weten welke van deze beide woorden ik voor antwoord zou kunnen ge bruiken. Een schok.... ik was er. Een meisje nam mijn kaartje aan en ging me voor naar den tuin. Ik hoorde een vroolijk lachen en zag drie jongens in het gras stoeien. Dit bracht nre weer op mijn gemak en ik moest onwillekeurig meelachen; hierdoor merkten ze mij op en kwamen op me toeloopen. Ik durfde mijn oogen niet te geloovende grootste van hen was Buster Keaton... Buster Keaton die lachte! Nog een tweede verrassing wachtte me. Buster reikte me de hand en met een licht Engelsch accent vroeg hij in het Duitsch: „Hebt U het makkelijk kunnen vinden?" Hoewel ik hem in mijn moedertaal kon antwoorden, was ik sprakeloos. „Dat had U zeker niet verwacht? Ja, we heb ben Duitsch geleerd," zeide hij en toen stelde hij me aan zijn vrouw voor, die eveneens de Duitsche taal machtig is, zoodat we elkander makkelijk konden verstaan. Buster werd niet boos als ik eens moest lachen om verkeerde uitdrukkingen, die hij ge bruikte. Als ik dan probeerde hem in het Engelsch duidelijk te maken, wat de beteekenis van zijn woorden was, lachten we alle drie hartelijk. Telkens weer speet het me, dat ik niet zoo goed Engelsch kon spreken, als hij Duitsch en over onze eerste film voelde ik me weinig op mijn gemak. Toen ik hem dit vertelde, lachte hij weer (hij lacht thuis minstens even dikwijls „Het voornaamste, het absoluut noodzake lijke," zei het jonge meisje en ze zeide het zoo ernstig, dat het op den man naast haar wel in druk maken moest, „is het vertrouwen, dat je in me stellen moet. Geloof me, als je dat niet hebt, Victor, dan moet alles op een mislukking uitloopen. Dan is het zelfs beter," en nu teekende zich een donkeren blos op haar gelaat af, „dat j wij onze verloving verbreken." Zij zweeg en plots, zonder overgang, werd zij heel bleek. Zij liepen den tuin op en neer Victor en j Landa. Arm in arm waren zij uit de balzaal ge komen, maar nu stonden zij tegenover elkaar, beiden met opeengeklemde lippen. .maar nu stonden ze tegenover elkaar. Hij was kwaad geweest, ongetwijfeld. Maar nu was alle woede weer geweken en hij stond daar besluiteloos, omdat het geval ook zoo hopeloos leek. Hij probeerde het haar uit te leggen. „Zie je, Landa", zei hij, „als het om praatjes ging, dan had je gelijk. Ik verlang ook niet meer van je dan een eenvoudige verklaring. Ik oor deel niet naar woorden, die me toegefuisterd zijn; daaraan zou ik me niet storen, wie me die woorden ook zou gezegd hebben. Zelfs wat ik zag, zou ik nog gaarne voor me zelf willen ont kennen, maar dat kan ik niet. Ik ben geen des poot en ik denk' ruim genoeg en nooit zou ik je willen krenken, in welken vorm dan ook. Dat je vandaag ook met anderen danste, dat je met dien eenen man zelfs meer danste dan met mij, daar over zou ik je niets gezegd hebben. Maar wat ik zag...." „Victor," viel hier het meisje in de rede, „ik smeek je, zeg niets meer. Over een paar dagen kan ik je alles uitleggen en als je van me houdt, Victor, als je me vertrouwt en dat' moet je, Victor, dan weet je toch ook, dat we ons voor elkaar niet te schamen hebben." Haar stem klonk dringend, alsof er een groote angst achter school. „Ik herhaal, Victor, dat ik je nog eerlijk in je oogen durf te zien. Van jou alleen houd ik, van niemand anders zou ik kunnen houden." Weer kwam die blos op haar wangen en haar oogen werden vochtig, terwijl zij hem smeekend aanzag. „Landa," zei de man, met moeilijk verkregen kalmte, „van honderd mannen zouden mij er vijftig voor een zwakkeling en negen en veertig voor een dwaas uitmaken. Misschien zou de eene die overbleef me voor een cynicus verslijten. Ik ben niet dom, niet zwak en niet cynisch en toch wil ik doen, wat je van me vraagt. Kom, we zullen weer naar binnen gaan." „Dank je," zei ze eenvoudig, maar de klank van haar stem verried haar groote ontroering. Als volmaakt gelukkig gingen ze weer arm in arm naar de balzaal terug en toch was het ver trouwen, dat van hem geëischt was, wel bijzon der groot. Hij had gezien hoé zijn verloofde in een hoek van het terras, achter palmen ver scholen, een hem onbekenden man gekust had. Dien volgende dag zou de advocaat en pro cureur Mr. Telders juist zijn kantoor verlaten, toen de jongste bediende klopte en hem een visitekaartje overhandigde. „Mijnheer vraagt dringend, om u nog even te spreken." „Een cliënt?" „Ik geloof het niet, mijnheer. Ik zei hem, dat het kantoor reeds gesloten was, maar hij hield aan en hij verzocht mij u te zeggen, dat het een dringende privé-aangelegenheid betrof." Mr. Telders bekeek nog eens het visitekaartje neen, de naam van dien man had hij beslist nog nooit gehoord. „Laat mijnheer binnenkomen," zei hij, ineens een besluit nemend. Er werd geklopt en toen hij opkeek stond de onbekende, dien Landa gekust had, voor hem. In het eerste oogenblik was hij zoo verbluft, dat hij geen woord kon uiten. „Ik hoop niet, mijnheer Telders," begon de andere, „dat ik u te zeer verstoor, doch wat ik u te zeggen had, dat kon geen uitstel dulden. Ik vertrek morgen met de „Holland" naar Australië." „Neemt u plaats, mijnheer...." Telders bekeek voor het laatst het visite kaartje „Mijnheer Penders". Dapk u," zei de ander rustig. „Ik wil het doel van mijn komst onmiddellijk zeggen, maar vooraf moet ik u iets verklaren. Ik wéét wat ei gisteravond tusschen u en Landa sta me toe, dat ik haar nog eens zoo noem is voor gevallen." „Maar hoe weet u....?" „Ik weet het, omdat ik u beiden afluisterde." „Maar dat is...." „Wat dat is moogt u me straks zeggen, maar nu vraag ik slechts, of u naar me luisteren wilt," viel Penders in de rede en hij deed het zoo rustig, dat het Telders ontwapende. „Vervolgens moet ik u zeggen, dat Landa van dit bezoek niets afweet. Ik geef u mijn woord er op en ik hoop, dat u dit gelooven wilt." „Ik kan eigenlijk niet inzien, dat hetgeen u meent mij te moeten zeggen, in eenig verband staat met...." „Met wat gisteravond gebeurd is? Welnu, luister dan." Penders sprak plots vlug en hard. „Jaren geleden, nog in mijn studententijd, leerde ik Landa kennen. Ik was, wat mijn van mij profiteerende vrienden een lollige kerel, en wat anderen een deugniet noemden.Landa zag ik mij zeker niets meer. Mhar toch was er een verschil. Zij hielp me en een afkeurende blik van haar deed me soms meer pijn, dat zij ooit ver moed zal hebben. Stelt u zich echter niets ver keerds voor, want onze vriendschap, als ik het zelfs zoo noemen mag, was eigenlijk niets meer, dan de verhouding tusschen een koningin en haar page. Het is zelfs te veel gezegd, dat zij in mij haar vriend zag, want vriendschap moet toch baseeren op wederzijdsche hulp en hulp kwam alleen van haar kant. Maar laat ik heel eerlijk zijn; als ik een sentimenteele bui had, dan nam ik me altijd voor eerst haar vriendschap en later.... later meer te verdienen. Ik kan u onze verhouding het best als een vereering van mijn kant en een diep medelijden harerzijds schetsen. Nooit is het méér geweest, omdat ik," het klonk als een snik, „ook nooit meer verdiende. Toen beging ik een misstap, waardoor ik ook zelfs haar medelijden verspeelde. Ik had immers meer willen verdienen? Welnu, ik kon nog slechts op haar verachting aanspraak maken! "Bespaart u mij het vertellen van de bijzonderheden. Zij zijn voor mij niet eervol...." „Twee jaar ben ik uit het leven weggeweest, twee jaren.... De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischt het zoo gemakkelijk; twee jaren.... de volgende beklaagde. Maar zou iemand precies weten wat het beteekent: twee jaren alleen te zijn? „Ik ben nu teruggekomen: een gebroken man. De gebroken man gaat heen.... probeeren ergens ver weg nog iets te bereiken. Dat wil zij, Landa! En nu moet u goed luisteren, want nu zult u alles begrijpen. „Toen ik gisteravond op het bal kwam, ver telde ik haar, dat ik daartoe besloten had en ik zag, dat ze me voor het eerst weer een goed keurend knikje waardig vond. Ik zag het aan haar oogen, ik zag het aan haar handen, die wat beefden, ik zag het aan haar geheele houding Maar zij weet, dat ik een zwakkeling ben. „Rudolf," zei ze, en mijnheer, dat zal ik nooit vergeten, „ik zal je wat van mij meegeven. Neem dat als een herinnering en als je nog ooit in verzoeking zoudt komen om iets verkeerds te doen, denk er dan aan, dat je mijn vertrouwen zoudt beschamen." „En toen, mijnheer, gaf ze mij een kus." Penders zag zoo bleek, dat Victor, toen hij opkeek, ervan schrok. Alles wat nog naar jaloezie zweemde, was hem vreemd. Ook bij hem bleef nog slechts medelijden. Fenders zag zoo bleek.... „Misschien, mijnheer Penders," zei Victor, ter wijl hij opstond en den ander zijn hand toestak, „misschien kan het u sterken, als u vertrekt met de wetenschap, dat niet alleen Landa, maar ook ik u volkomen vertrouw en dat ook ik aan uw slagen geloof." Penders schudde de hem aangeboden hand. Daarop verliet hij zonder een woord meer te zeggen het kantoor. „Zie je," zei dienzelfden avond het meisje, „hij had me zoo dringend verzocht, met niemand over hem te spreken, totdat hij vertrokken was, dat ik hem dat beloofde. Jou had ik het natuur lijk toch kunnen zeggen. Maar ik hoopte zoo, Victor, dat je me vertrouwen zou, want juist dat vertrouwen, lieverd, is...." Hij nam haar in zijn armen en hij kuste haar. „Het is de basis van ons geluk," zei hij. TON RUYGROK. en even hartelijk als zijn beide jongens) en zei: „Dan zal ik U een geheim verraden. U zult met me samenspelen in de Duitsche editie van mijn nieuwste film „Casanova tegen wil en dank". HET ONTSTAAN VAN EEN TEEKENFILM. Wist U, dat voor een Flip the Frog-filmpje gemiddeld vijf duizend opnamen gemaakt worden? Aan het maken van deze teekenfilm is heel veel werk verbonden en dikwijls worden voor één film van ongeveer 250 meter bijna tien duizend teekeningen gemaakt. Op het doek duurt zoo'n filmpje zes of zeven minuten en men kan zich moeilijk voorstellen, dat dertig man hieraan drie a vier weken gewerkt hebben. Ub Iwerks, de schepper van de Flip the Frog films, die door Metro-Goldwyn-Mayer worden uitgebracht, heeft twee scenario-schrijvers in vasten dienst, die iedere drie weken een achttal scenario's moeten afleveren. Hieruit wordt gewoonlijk slechts één gekozen. Voor met het vervaardigen van een nieuw filmpje begonnen wordt, houdt men een alge meene vergadering, waarbij allen, die aan den studio verbonden zijn, deelnemen. De scenario wordt besproken en verschillende veranderingen en bijzondere effecten naar voren gebracht. Vervolgens wordt de scenario opnieuw bewerkt. Hierna kunnen de teekenaars aan het werk gaan. Iedere teekenaar krijgt die scènes te be werken, die het best met zijn speciale kwali teiten overeen komt. Sommige teekenen hoofd zakelijk gezichten, anderen actie, enz. In totaal bestaat een Flip the Frog film gewoonlijk uit 20 a 30 scènes. I De origineele teekeningen worden gemaakt op transparant-papier en later met inkt over- getrokken op stukken celluloid. Iedere teekening wordt genummerd, zoodat de fotograaf de juiste volgorde kan weten. Het lastigste probleem van de moderne teekenfilm is de begeleidende muziek. Hiervoor is een vaste componist aan den studio ver bonden. Men zegt, dat de beste resultaten worden bereikt, als de muziek eerst geschreven wordt en daarna de teekeningen vervaardigd. Sommige gedeelten moeten zuiver synchroon zijn, vooral die scènes, "waarin muziekinstru menten bespeeld worden, val-scènes e.d. Bekende ouderwetsche wijsjes of moderne schlagers kunnen dikwijls het effect van een scène op een eigenaardige manier verhoogen. Als de film „opgenomen" is en de begelei dende muziek gereed, moet deze laatste op de geluidsstrook vastgelegd worden. Dit duurt gewoonlijk drie a vijf uur en hiervoor heeft men een orkest van ongeveer vijftien man noodig. Dikwijls moet een stuk opnieuw gespeeld worden om zeker te zijn, dat geluids-effecten en dialoog met het beeld kloppen. Als het negatief ontwikkeld is kunnen de afdrukken hun weg gaan naar de theaters over de geheele wereld, waar Flip the Frog zijn sensationeele avonturen op het witte doek beleeft.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 5