ALBERT HEIJN HORS D'OEUVRE ARTIKELEN FINANCIEN EN ECONOMIE. Uitsluitend de allerbeste jmerken tot ZEER LAGE PRIJZEN! m HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 14 - Tel. 28538 GEMENGD NIEUWS. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT CULTUURPROBLEMEN. In den gemeenteraad van Heemstede, Donder dag 22 December '32, behandelende de begroo ting over 1933, zei de wethouder Dr. Droog, in antwoord op de algemeene beschouwingen onder meer het volgende, meer speciaal de salariskorting van de gemeente-ambtenaren en gemeente-werklieden betreffende: De index cijfers wijzen aan, dat de kosten van de middelen voor levensonderhoud met 15% zijn gedaald. Nog onlangs, zei de spreker, een inschrijving te Zandvoort voor de levering voor eerste levens behoeften te hebben bijgewoond, waarbij de besomming voor aardappelen en kool, enz., aan de zeer lage kant was. Laat ik nu het prijspeil van de goederen voor de eerste levensbehoeften, en dat door allerlei handelsfactoren kan worden beïnvloed, buiten beschouwing, ik wil voor het oogenblik zelfs aannemen dat een algemeen prijspeil te dier zake een daling van kosten aanwijst, dat bij een aangrenzend tijdvak vergeleken de 100 overschrijdt, dan houd ik, gevrijwaard van alle invloeden, de noodzakelijkheid van de eerste levensbehoeften over. Die noodzakelijkheid nu raakt de problemen van de cultuur op elk gebied. Leven doet iedereen. Technisch, terzake van marktgoederen en terzake van het vervoer en terzake van het consumeeren zelf, liggen de middelen om de eerste levensbehoeften te lenigen onder het bereik van een kind. Wanneer dus, bij een debat over een druk op de, voor geleverde arbeidsprestaties verschuldigde contra prestaties, de kosten van aardappelen en kool als argumenten worden aangevoerd, nog wel door een wetenschappelijk onderlegd man, doctor Droog, dan vraag ik mij zelf af of die noodzakelijkheid van aardappelen en kool de eenige levensvraag is. Een enkele blik op de structuur van onze maatschappelijke verhoudingen maakt een der gelijke beschouwing belachelijk. Maar ernstiger. De druk op contra-prestaties, die niet dan ge wrongen op de noodzakelijkheid te verhalen is, drukt dientengevolge op vrij wat dieper gaande voorwaarden van het cultuurbestel, dan op de voorwaarde, waarin aardappelen en kool kunnen voorzien. Ik noem: hygiëne, kunst, sociologie, economie, zedeleer. Zeker, vele menschen zijn voor een uitgaan boven de middelmatigheid niet te vinden. Maar niemand zal van de middelmatigen durven be weren, dat ze alleen teren op en leven van aardappelen en kool. De overheid althans schrijft op het gebied van de hygiëne dwingende maat regelen voor, die de contra-prestatie drukken. Zoo bij woningbouw. Maar buiten de overheids zorg op dit gebied veroorzaken o.m. de tand- verzorging, speldjesdagen en de bewegings factoren als sport en spel en het geven van vacantiedagen, een noodzakelijk financieel hoog levenspeil. Ook het gebied van de kunst veroorzaakt een druk op de contra-prestatie. Ook hier laat de overheid zich niet oribétoond. Door subsidies steunt ze de, door het particulier initiatief ge dragen kunstuitingen, en prikkelt daarmede de drang in de uiteenloopende waarde om elkander te waardeeren. Verder zijn hier te noemen: de leesbibliotheeken en -zalen, volksuniversiteiten, concerten, de radio. De sociologie. Ik herinner aan den met blind heid geslagen kunstschilder Heuff. De gemeente staat daartegenover niet machteloos. Denk aan Fr. v. Eeden en de gemeente Bussum. Maar heerlijk is het spontaan meeleven om den schilder geen genadebrood te laten eten. Ver volgens wordt aan den particulier financieele steun gevraagd voor het steuncomité, voor het kleedingsfonds, voor cursussen en ontspanning aan de werkloozen. Gevolg: financieel hoog levenspeil, druk op de contra-prestatie. Economie. Hieronder zijn te verstaan wette lijke rijks- en gemeenteregelingen voor onder linge verhoudingen. In de eerste plaats de assurance: invaliditeitswet, ziekenfonds, zieken huisfonds, werkloozenkas. Vervolgens de zorg om een onder-consumptie te voorkomen; het zich kunnen verplaatsen door bemiddeling van reisvereenigingen; comfort in huis, dat de beste rem is om de kiemen van allerlei uitspattingen, waarvan de haarden door hun heimelijken aard meer vrees verwekkend zijn dan de gevolgen, in den grond te smoren. Gevolg: financieel hoog levenspeil, druk op de contra-prestatie. Zedeleer. Vroeger, herinner ik me, was het een hooge uitzondering wanneer na den kerk dienst in de protestantsche kerken een derde collecte werd gehouden. Tegenwoordig is dat iedere week, bij iederen dienst. En wie als ik iedere week gratis de R.K. Kerkklok thuis be zorgd krijgt en nota neemt van hetgeen ten deze courantiert om maar iets te noemen: collecten, contributies, boeten, die kan niet ontkennen, dat veel van hetgeen dat op het gebied van de zedeleer plaatsgrijpt, rugsteun vindt door het uitoefenen van een druk op de contra-prestaties. Hiertegen kan worden aangevoerd, dat er een algemeene tendens van loonkorting is waar te nemen. Zeker! Maar we onderzoeken hier de oorzaken niet. Wij hebben alleen vastgesteld dat een laag prijspeil terzake van aardappelen en kool geen argument kan zijn om een druk op de contra-prestaties goed te praten en voorts dat naast de noodzaak, betreffende de eerste levensbehoeften er tal van voorwaarden zijn, aan wier strekking ieder heeft mee te bouwen. Van cultuur standpunt gezien heeft een ge meente leiding te geven en niet slaafs te volgen. „Regeeren," zei wethouder Jhr. v. d. Poll in dezelfde vergadering boven aangehaald, „regee ren is vooruitzien". PAPS. MAATSCHAPPELIJK ADVIES INLICHTINGENBUREAU. EN Las U in een vorig artikel over het Stations- werk, in dit nummer een kort woord over het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau te Amsterdam, dat zoo nauw aan het Stations- werk is verwant. Toen het Stationswerk eenige jaren bestond, zag men, dat het aan een behoefte voldeed. Het was echter in de allereerste plaats als een be schermend lichaam voor vrouwen en meisjes bedoeld. Bij het steeds toenemende verkeer werd de taak van het Stationswerk zwaarder. De meisjes, die bij haar aankomst door de stations juffrouwen waren geholpen, kwamen met haar moeilijkheden bij haar, terwijl ook anderen haar raad kwamen inroepen, zoodat de juffrouw vooral in de grootere plaatsen zich voor allerlei vragen zag geplaatst. Men ging zich dan ook afvragen of het Stationswerk wel vol doende zou zijn en een centraal punt naast het Stationswerk waartoe een ieder zich voor raad en inlichtingen kon wenden, niet nood zakelijk was. Deze vraag kwam op bij het Bestuur van de Union (Nederlandsche Vereeniging ter Beharti ging van de Belangen der Jonge Meisjes) omstreeks 19271928. Zomer 1928 was de zomer der Olympische Spelen te Amsterdam en werd bij het Centraal Station in deze plaats een inlichtingenpunt in gericht, waartoe men zich kon wenden voor betrouwbare adressen en inlichtingen. Terecht werd n.l. gemeend, dat van de onbekendheid der vreemdelingen in een stad als Amsterdam misbruik kon worden gemaakt. Het bureau werd zóó druk bezocht gedurende de drie maanden van zijn bestaan, ook door personen, die niets met de spelen hadden uit te staan, dat men zich afvroeg, of een permanent inlichtingenbureau niet wenschelijk zou zijn. Het is begrijpelijk, dat de Union en het bureau tijdens de Olympische Spelen bij hun gelijksoortig streven met elkaar in contact kwamen en gezamentlijk zochten hun doel te verwezenlijken. Na eenige studie en na een onderzoek te hebben ingesteld in Duitschland, kwam men tot de oprichting van het Maat schappelijk Advies- en Inlichtingenbureau te Amsterdam, in de Hall van het Centraal Station op 27 September 1930. Het doel van het bureau werd tweeledig geacht. In de eerste plaats konden de moeilijke en bewerkelijke gevallen van het Stationswerk hier worden afgehandeld. In de tweede plaats wilde het een vraagbaak en wegwijzer zijn voor een ieder op het gebied van goede en goed- koope huisvesting, betrouwbare bemiddelings- bureaux, van ontspannings- en verenigings leven. Dat dit laatste zeer veel omvat valt licht te begrijpen. Men stelt het bureau voor alle moge lijke vragen. Niet alleen vreemdelingen, die zich tot het bureau wenden, ook Nederlanders (schriftelijk) en vooral ook Amsterdammers komen raad vragen, als ze met een of andere moeilijkheid geen weg weten en niet weten tot wie zich te wenden. Verder is het bureau zoowel voor mannen als vrouwen en voor een ieder, zonder onderscheid van Godsdienstige of politieke richting. Het bureau is op veel ingesteld en beschikt over adressen op allerlei gebied in binnen- en buitenland. Bovendien is aan het bureau een Woningbureau verbonden van gemeubileerde kamers met en zonder pension te Amsterdam, welke kamers alle gecontroleerd zijn. Om U eenig idee te geven van de vragen, die gesteld worden, geef ik U een enkel voorbeeld. Een moeder komt raad vragen, wat ze doen moet om haar dochter, die net meerderjarig is geworden en het huis heeft verlaten, weer thuis te krijgen; een heer wil zijn pleegdochtertje uit Oostenrijk laten overkomen. Ze moet echter alleen reizen en is nog heel jong. Is dit wel ver trouwd en kan op een of andere manier geholpen worden? Een Holiandsche man, die reeds jaren in Amerika werkte, daar ziek werd en geopereerd moest worden, wilde dit laatste in Holland laten doen en trok hals over kop terug naar Neder land. Eerst heeft hij echter nog een formulier ingevuld, waarop zijn vrouw zijn re-enterpermit kan afhalen. Het re-enterpermit wordt echter geweigerd aan de vrouw en moet door den man zelf worden afgehaald, wat natuurlijk een on mogelijkheid is. Wat moet hij doen? Een broer vertrouwt het niet zijn zuster zonder adressen, waar zij in geval van nood hulp in kan roepen, naar Amerika te laten gaan en ontvangt van ons adressen van een Meisjes- vereeniging, Ned. Consulaat en het Amerikaan- sche Stationswerk. Een groep Holiandsche landverhuizers uit Amerika zoekt naar de adressen van familie, die verhuisd blijkt te zijn.... Ik zou nog vele gevallen kunnen opnoemen, grootere en kleiner, maar moet hiermede vol staan. U ziet hieruit echter wel, dat de vragen zeer .uiteenloopen. In de twee jaar, dat het Bureau nu bestaat, werden pl.tn. 4700 gevallen behandeld, gaande over pl.m. 5600 personen. Het bureau is voor het verstrekken van inlichtingen dagelijks ge opend van 922.30 uur en 's Zondags van 14—17 uur. De leiding is in handen van de Nederlandsche Vereeniging ter Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes en de Amsterdamsche Maat schappij voor Jonge Mannen. T. d. Z. DIEFSTAL. Aangifte is gedaan van het vermissen van vier hulstboomen uit het plantsoen van de Dreefschool. Door de rijkspolitiete Bennebroek zijn in samenwerking met de Heemsteedsche politie twee personen aangehouden verdacht van kippendiefstal. Ten huize van een der verdachten werden kippen in beslag genomen. WIJSGEERIGE OVERPEINZING BIJ HET EINDEVAN HET JAAR. Het Hoofd omhoog en recht vooruit zien!... Een van de meest bekende werksters op het terrein van de „Nieuwe Gedachte" de grootsche beweging, welke zich trots alles, bezig is over de aarde te verspreiden, doch waarvan de meeste menschen zich nog geen rekenschap geven is de Amerikaansche schrijfster Ella Wheeler Wilcox. In een van haar vele wijsgeerige opstellen zegt zij met betrekking tot een jaarwisseling o.m. het volgende: Begin het Nieuwe Jaar niet met uzelven en anderen al uw geleden verliezen en uw door gestaan verdriet te klagen, bekommer u niet meer om het verleden. Zoo een goede vriendin li de stof voor een geheel nieuw kleed kwam schenken, zoudt gij haar dan willen beleedigen door die stof van u te werpen en haar al de schoone gewaden te beschrijven, die gij in vergane tijden hebt afgedragen? Het nieuwe jaar heeft u de gelegenheid ge geven weer opnieuw het Leven te beginnen, waarom nu te verwijlen bij gebeurtenissen, die achter ons liggen, bij vreugden, zegeningen en verdrietelijkheden van het verleden?Zeg mij niet dat het nu reeds te laat is om vooruit te komen of gelukkig te zijn. Zeg mij niet dat uw geest ziek of gebroken is, want dat kan de geest niet zijn Het is uw gemoed, dat uw lichaam ziek maakt. Laat de geest tot zijn recht komen en gezondheid, hoop en geluk voor u vragen in het nieuwe jaar! Vergeet het geld, dat gij verloren hebt de fouten, die gij gemaakt hebt de beleedi- gingen, die gij verduurd hebt en de teleur stellingen, welke gij ondervonden hebt Weliswaar: de ware droefheid, geboren door den dood van dierbaren, mogen wij niet ver geten. Maar denk aan deze dingen als zijnde u opgelegd om uw wezen te verrijken en u menschelijker en sympathieker te doen worden... Zeg dus bij den aanvang van het nieuwe jaar tot uzelven dat gij alle doorstane moeilijk heden en alle zorgen voortaan wilt beschouwen als middelen om uw gemoed en uw ziel op te voeden en dat gij van alle ervaringen, welke gij hebt opgedaan 'n edel en hoog karakter en 'n succesvolle loopbaan zult maken Een Nieuw Jaar ligt voor u en voor mij! Denk u, dat gij op den drempel staat van een leven vol voorspoedEen jaar van leven vol rijkdom vol glorieook vol nieuwe tegenspoeden, maar die gij overwinnen moet en overwinnen kunt! In ieder geval: Voorwaarts recht voor uit en het hoofd omhoog! HET ZELFBEDROG VAN PROTECTIE De beurs als barometer. Het lijdt geen twijfel, dat de internationale balans van voor- en nadeelen van bescherming thans wel kan worden opgemaakt. Dat deze rekening een allerdroevigst beeld oplevert, be hoeft nauwelijks te worden betoogd. Engeland dat zijn vroegeren vrijhandelsgeest heeft ver loochend voor kortstondig gewin, dat bescher ming van de binnenlandsche markt het land bracht beleeft op het oogenblik zeer zorge lijke tijden. De werkloosheid neemt er gestadig toe, terwijl de export gaandeweg afneemt. Met allerlei struisvogelpolitiek tracht men de waar heid te verbloemen. In Duitschland kan men blijkbaar veel open lijker met de waarheid voor den dag komen, omdat de Duitscher nu eenmaal geneigd is om de schuld van een mislukten maatregel op het buitenland af te wentelen. Zoo geven bijv. tal van Duitsche bladen weliswaar onomwonden toe, dat de boterrechten een groteske mislukking zijn geworden, maar alleen als gevolg van de starre regeling der contingenteering, waarvan het buitenland profiteert, doch waarvan de Duitsche landbouw de dupe wordt en niet krijgt wat hem toekomt. Elk land, dat met Duitschland een meestbegunstigingsverdrag heeft gesloten zoo redeneert men heeft recht op het voorkeur genietende contingent van 5000 ton; en aangezien de totale som dezer contingenten hooger is dan de gedachte beperking van den boterinvoer, moet de Duitsche landbouw het gelag betalen. Landen, die hun rechtmatig con tingent allang verbruikt hebben, kunnen door handige manoeuvres via andere landen hun boter naar Duitschland uitvoeren. Dat maakt de prijs vorming op de binnenlandsche markt hoogst onzeker. Tot zoover de Duitsche bladen. Commentaar overbodig. Men geeft heel ruiterlijk de volkomen mislukking toe, maar dat ligt niet aan den beschermenden maatregel zelf, maar aan de toepassing er van. Die is zóó onhandig, zegt men, dat de buitenlandsche exporteurs heel gemakkelijk door de mazen van het net heen kunnen glippen. Het spreekt echter vanzelf, dat dit alles niet anders dan zelfbedrog is. Elke beschermende maatregel moet noodzakelijk verwarring stichten en daardoor nieuwe maatregelen uitlokken, welke dan op hun beurt de bestaande verwar ring weer verdubbelen. Dat is het beeld van dezen tijd. Wereldmarktprijzen bestaan, voor wat de verhouding tusschen vraag en aanbod betreft, nog alleen maar in naam. Wat heeft de huisvrouw er bijvoorbeeld aan, dat de prijs van een pond suiker op de Londensche markt 4 cents bedraagt, indien zij wellicht het vijfvoudige er voor in den winkel moet betalen? Het suikerverbruik in Duitschland loopt met reuzen schreden achteruit, klaagt de Duitsche vakpers. Voor het loopende jaar rekent men zelfs met een achteruitgang van de consumptie met 13%, Paté de foi gras, per terrine 140, 190, 280 Appetit Sild „Bjelland" per blik 22, 30 Sardellenringen „Bjelland" per blik 25 Bismark Haring „Appel" 60 Rolharing „rolmops" in Rémoulade saus 45 Holl. Ansjovis per flacon 35, 55 Anchokreem (Ansjovispastei) p. flacon 65 Shremps (Rivier Kreeft) 90 Kreeft „Princess" per blik 60, 100, 190 Japan Crabper blik 45, 68 Sardines Philips Canaud 55, 80 Makreel in Olijfolie 22 Roode Zalm „John West" per heel blik 75 Roode Zalm „Delmonte" 57 Roode Zalm „Imperial" half 35 Mayonnaise per flacon 30, 45, 60 ct. Zelfr. Bakmeelper pak Tarwebloem4 pond voor Patent Tarwebloem pondsp. 10, Suk. Rozijnen.'p. pond 15, 18, 25, Sunmaid Rozijnen per pond Krentenper pond 21, Sucade per ons 9, Sucadine Snippers Gep. Amandelen. 15, Kraakamandelen per pond Walnoten Hazelnoten19, Geplukte Blauwe Rozijnen per pond 25 Studentenhaver per pond 25, 29 Vijgenper 10, 19 Dadels7| 25 12è 35 19 25 11 6 6 22 37 35 25 ct. Bij aankoop van Bloem, Krenten oï Rozijnen de daarvoor benoodigde GIST GRATIS Raapolieper flesch 28 ct. Boterolie29 Slaolie29 Boterolie, extraper flesch 50 ct. Slaolie, goudmerk 65 (de flesch Gratis) in verband met de sterke binnenlandsche prijs- verhooging, waaraan niet in de laatste plaats de beschermende rechten debet zijn. En wat voor Duitschland geldt, geldt voor nagenoeg alle landen, waar bescherming hoogtij viert. In Amerika daalt het verbruik van suiker reus achtig, zoo zelfs, dat Cuba er zijn normalen afzet niet meer plaatsen kan. Wereldmarkt prijzen kunnen onder deze omstandigheden niet anders dan valsche voorstellingen omtrent den waren toestand opwekken. Zij brengen de juiste verhouding tusschen behoefte aan goederen en het aanbod daarvan niet meer tot uitdrukking. Nutteloos schijnt daarom elke conferentie, die zich met het vraagstuk der wereldmarktprijzen tracht bezig te houden, zonder vooraf het vraagstuk van den vrijen handel te hebben op gelost. Steeds verder glijdt de wereld af in de richting van de gesloten volkshuishouding, van de autarchie. Wie daarvan in de eerste plaats de dupe wordt, is duidelijk, namelijk de export producent, die zijn producten tegen wereld marktprijzen moet verkoopen, d.w.z. tegen prijzen, die noodzakelijk steeds verder moeten dalen, hoe sterker de neiging der verschillende landen naar zelfgenoegzame afsluiting wordt. De beurs vormt daarvan o.a. een getrouw spiegelbeeld. Immers bestaat het grootste deel der aan de beurs genoteerde fondsen uit aan deden van export-producenten (industrieën, die j grootendeels voor uitvoer werken; scheepvaart, Indische cultures, enz.), die voorloopig niet tot het rendabel maken van hun kapitaal in staat zuilen zijn. De oplossing van deze moeilijkheden ligt i echter niet bij het nemen van tegenmaatregelen tegen het buitenland, doch veeleer in het vrij laten van de individueele krachten, welke nog in overvloed in ons volk aanwezig zijn. Zoowel Mr. Trip, de president der Nederlandsche Bank, als oud-Minister Colijn hebben daarop onlangs nog den nadruk gelegd: aanpassing van productiekosten, tegelijkertijd beperking in het toepassen van beschermende maatregelen. DE RUBBERSITUATIE, In Maart j.l. verscheen de officieele verklaring van onzen Minister van Koloniën, dat noch de Engelsche Regeering, noch de Nederlandsche in staat zijn, eenigen gezamenlijken maatregel te nemen om tot wettelijke rubberrestrictie over te gaan. Het onzekere in de rubberrestrictie is dus momenteel geweken en de kleinere rubber planters staan voor hun economischen dood. Wij kunnen dit aan de eene zijde betreuren, hoewel daarmede ook vele fouten zullen worden be- i graven. De rubbercultuur was jong; de meeste concerns zijn gezamenlijk van den beginstreep vertrokken en dat velen het einde van de race niet kunnen behalen ligt niet geheel aan on verstand, aan te optimistische politiek, maar ook ten deele aan tegenslag, die op deze wereld nu eenmaal nimmer ontbreekt. Sommige concerns hebben de hand kunnen leggen op uitstekenden rubbergrond, al wisten zij dit destijds niet, omdat rubber een cultuur was, waarvan men geen ervaring had. Andere ondernemingen had den arealen, welke gemakkelijk uit te breiden waren, toen de noodzakelijkheid tot expansie naar voren trad; ook dit had men niet kunnen vermoeden, omdat niemand besef had, dat de automobielindustrie die vlucht zou gaan nemen. Het was in de jaren 19081909 een rubber-rush; iedereen in Indië, die wat fantasie had vroeg voor 1.50 de uitgestrektste concessies voor rubber aan en met groote vrijgevigheid werden deze door de Regeering toegestaan. Immers de openlegging van de Buitenbezittingen door wijlen gouverneur-generaal Van Heutz had toen plaats gehad en Buitenzorg begreep, dat zij in den beginne niet te kieskeurig kon zijn om de goede elementen niet af te schrikken, wetende, dat de selectie gaandeweg zou plaats vinden. De omstandigheden hebben echter gemaakt, dat het schoonschip maken eerst veel later zou plaats vinden; de weigering van de Regeering om tot restrictie over te gaan, is tevens de in luiding van de saneering, welke in de rubber- ciiltuur ééns moest plaats grijpen. Het jaar 1932 zal vermoedelijk in de annalen der geschiedenis analoog zijn aan 1884, toen de Java-suiker- industrie voor de bedreiging stond. Toen gingen ook vele ondernemingen ten gronde, doch de suikercultuur is daarna tot hoogen bloei kunnen komen doordat de woekerende uitwassen werden uitgesnedeneen open oog wejd verkregen voor hetgeen als „wetenschappelijke cultuurmethoden" kon worden betiteld en de basis van de suiker kon hecht worden gefun deerd. Laten wij hopen, dat de rubber zich vlug zal kunnen herstellen en tot grooten bloei zal mogen geraken. De overgangsperiode echter zal zwaar zijnzwaar voor de leidersvoor de verschillende geëmployeerden, die nood zakelijk zullen moeten worden ontslagen... voor aandeelhouders en last not least voor Indië in zijn geheel, omdat een verdere inkomsten- verlaging moet worden tegemoetgezien. Een om den ondergang worstelende cultuur, waarbij ook millioenen inlanders betrokken zijn, vermindert ontegenzeggelijk de koopkracht der massa en daarmede den weerstand van hei geheel. HOE IS HET KAPSEL VOOR DEN KOMENDEN WINTER? De Internationale Vereeniging van Dames kappers, bijeen te Keulen, ter gelegenheid van de daar gehouden Internationale Tentoonstelling voor het Kappersbedrijf, geeft het volgende mode-communiqué: De moderne avondjaponnen doen ons sterk denken aan de mode uit den Empire- en Directoire-tijd. Het is daarom vanzelfsprekend, dat ook het kapsel voor den komenden winter niet maar een gewoon korthaar-kapsel is, doch het moet zich bij deze mode aanpassen. Het moderne avondkapsel vertoont van achteren een stijgende lijn en wordt door middel van een kleine postische in den stijl van de japon gehouden. De linkerkant van het ochtend- en middag kapsel eischt bijzondere zorg, omdat deze, ten gevolge van het rechts gedragen hoedje, geheel vrij komt. Men zorge er voor dat de neklijn vrij blijft. Het haar is in het komende seizoen „het" ver siersel van het hoofd, waarop de hoed slechts als een haarornament gedragen wordt. Ook de kleur van het moderne kapsel onder gaat een verandering. Het is niet meer platina blond, maar het gaat meer naar den warmen rossigen kant, zoodat het met de warme tinten van de japon een harmonisch geheel vormt. („Het Kappefsblad".) EEN PRACTISCHE OPLOSSING. Het drankbestrijdingsvraagstuk is niet overal even gemakkelijk. De beste bedoelingen in het belang van het volk stuiten somtijds af op practische moeilijkheden. Dat is natuurlijk aller eerst het geval in de wijnlanden. Wat moet er gedaan worden met de druiven, indien ze niet meer verwerkt worden tot wijn? En wat moet er worden van de bevolking die van deze fabricage en van dezen handel nu eenmaal leeft? Het is verblijdend dat dit probleem in den laatsten tijd practisch wordt opgelost door de toenemende vervaardiging van alcoholvrijen zoeten most. Aan dit product steeds meer be kendheid te geven blijft nu noodig. Een practisch middel om daartoe te geraken heeft onlangs het centraal propagandabureau voor Zwitsersche fruitproducten toegepast. Bij een vergadering van een journalistenkring stelde het vijfhonderd Literflesschen van dezen alcoholvrijen drank gratis ter beschikking voor het officieele feest maal. De drank werd door de gasten zeer ge prezen. Langs dezen weg, zal het product er zeker wel hoe langer hoe meer inkomen. Wat ten voordeele zal strekken van wijnbouwers en publiek beide. ONGEVAL. In de Haven kreeg een schippersvrouw, die de lier bediende, door het breken van een ijzeren oog de staaldraad van de lier tegen haar been, waardoor dit werd verwond. Dr. R. verleende de eerste hulp.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1932 | | pagina 6