jlm, de zoon van Bobby DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT PREDIKBEURTEN I BINNENLANDSCH WEEKOVERZICHT VOETBAL YOOR ARTISTIEKE BRUIDSFOTO'S TRUUS KNOPPER VAN HUIS JANSEN ZWEMMEN. Zondag 27 Augustus. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Dr. J. H. Bavinck van Solo. N.m. 5 uur: Dr. J. H. Bavinck van Solo. Nederl. Protestantenbond. Vm. 10.30 uur: Ds. B. J. Aris, Voorganger der Vrijz. Hervormden te Amsterdam. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. H. J. v. Royen, oud Ind. Pred. te Heemstede. Kapel Nieuw-Vredenhof. Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Collecte voor het Schulddelgingsfonds van Nieuw-Vredenhof. MODERNE GYMNASTIEK CLUBJES. U hebt dezen zomer veel aan sport gedaan: getennist, gefietst of gewandeld, misschien ook geroeid, gezwommen of gezeild? En 't gevolg? U voelt zich nu heerlijk fit en in staat om bergen te verzetten! Behoudt, óók gedurende het komende winter seizoen, wat U dezen zomer gewonnen hebt! Het middel daartoe is gymnastiek, maar dan volgens nieuwe stroomingen, zonder kunsten makerij en natuurlijk onder vakkundige leiding. Het houdt U frisch, gezond en lenig. En vergeet U vooral niet, dat de „slanke lijn" nog steeds mode is! De moderne stelsels kunnen zóó toegepast worden, dat ieder zonder eenig bezwaar de oefeningen kan volgen, óók de volkomen on geoefender!. Niemand behoeft zich te oud, te stijf, te zwak of om welke reden ook ongeschikt voor gymnastiek te achten. Een wekelijksch, vroolijk gymnastiekuurtje is de beste recreatie voor dames, die dagenlang zonder veel lichaamsbeweging thuis of op kantoor zitten; voor zakenmenschen, om juist nü, in deze ongunstige tijden, de zorgen ten minste één avond aan den kant te zetten, en zich sterker te voelen staan tegenover moeilijk heden van welken aard ook. De heer J. Kammeijer stelt U daartoe in de gelegenheid. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 14 tot en met 19 Augustus genomen 465 douchebaden en 22 kuipbaden. Aan 14 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 13 volwassenen gebruik gemaakt. BIJZ. PROT. SCHOOL. De Vereen. Bijz. Protest. School te Heemstede beschikt over een tweetal scholen in onze ge meente, n.l. de Bosch- en Hovenschool aan de Adriaan Pauwlaan en de Nic. Beetsschool aan de Bosboom Toussaintstraat. Teneinde het geven van inlichtingen aan belangstellenden te vergemakkelijken, heeft het bestuur een boekje het licht doen zien, waarin op overzichtelijke wijze een groot aantal gegevens is opgenomen, betrekking hebbende op het onderwijs aan de Bosch en Hovenschool. Een dergelijk boekje is samengesteld voor de Nicolaas Beetsschool. De boekjes zien er keurig uit en zijn ge ïllustreerd met een aantal fraai uitgevoerde foto's. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 305 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 32 grondwerkers, 12 metselaars, 9 schilders, 22 timmerlieden, 11 opperlieden, 67 bloemistarbeiders, 90 losse werklieden, 8 metaalbewerkers, 4 kantoorbedienden, 1 bouwkundig teekenaar, 3 bakkers, stucadoors, 46 werkzaam in andere beroepen. VERKEERSONGEVALLEN. Op den Heerenwegf tegenover de Zandvoort- schelaan had gisteren een aanrijding plaats. Een wielrijdster, komende van de Zandvoort- schelaan, wilde den Heerenweg oprijden in de richting Haarlem. Juist op dat oogenblik naderde een auto op den Heerenweg uit de richting Bennebroek, die de wielrijdster aanreed. Haar rijwiel werd ernstig beschadigd, doch persoon lijke ongevallen kwamen hierbij niet voor. Tegen den bestuurder van de auto zal proces-verbaal worden opgemaakt. Op den Heerenweg werd Dinsdagmiddag een wielrijder door een auto aangereden, welke aan rijding zich als volgt heeft toegedragen. Vanuit de richting Bennebroek kwam de heer T. met zijn auto aanrijden. Uit de tegenovergestelde richting kwam een wielrijder die naar links den Heerenweg wilde oversteken om de Kerklaan in te rijden. Het rijwiel werd aangereden door die auto, waarbij een 11-jarig, te Haarlem wonend meisje, dat achter op de fiets zat, van dat rijwiel werd geslingerd en eenige ontvellingen bekwam. Het rijwiel werd ook ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. KINDERVERTELLING DOOR Q. TH. ROTMAN Bom! daar komt Jimmy aangestoven! Heer Kroon valt plotseling onderstboven, Want Jinjmy botste onder 't gaan Tegen den paraplustok aan, Die, o wat schrik, tezelfdertijd Floep, in een gleuf van 't putje glijdt, Zoodat heer Kroon een schuiver maakt, Waarbij hij ook zijn vriend nog raakt. Vriend Kroon staat op en trekt zich krom, Hij wil zijn regenscherm weerom! Maar ach, het wil hem niet gelukken De paraplu weer los te rukken! AI trekt de man ook nog zoo hard, Het ding zit in den put verward. Neen, neen heer Kroon, het zal niet 'gaan, Kom, maak maar gauw een eind er aan! Maarnóg een ruk, en boemdi-jé! Daar komt het heele deksel mee! Het zware ding vliegt met geweld Dwars door de ramen van Van Pelt, Waar alles wat het oog bevalt Met smaak en zwier is uitgestald Ach, pullen, vazen, grof en fijn, De heele boel gaat kort en klein! De arme Kroon wordt voor dit feit Door drie agenten weggeleid; De inspecteur begon te razen, Heer Kroon moest dokken voor de vazen, Voor h'et vernielde vensterglas, En wat er meer gebroken was; En daarbij kreeg hij, wat een strop, Ook nog een boete van tien pop! Twee statistieken: Verkeersongevallen in Nederland. Bijna 15 van de bevol king zonder godsdienst. Nieuwe bezuini gingsmaatregelen voor een sluitende begrooting. Storm over ons land. Voor bereidingen voor Rooden Dinsdag. De statistiek is een nuttige instelling, welke opheldering geeft over tal van vraagstukken, die anders waarschijnlijk nimmer tot een oplossing zouden komen. We willen ditmaal, nu het actueele binnenlandsche nieuws schaarsch ge zaaid is een oogenblik de aandacht vragen voor een tweetal, dezer dagen gepubliceerde, statis tische uitkomsten. De eerste statistiek betreft de gevaren van den weg. Volgens het verslag van verkeers ongevallen op de Rijkswegen in 1931 heeft in dit jaar het aantal verkeersongevallen op die wegen 3123 bedragen, of 597 meer dan in 1930. Dat beteekent IV2 ongeval per K.M. rijksweg- lengte tegen 1.27 in 1930; 59.5 pet. van de ongevallen was een gevolg van persoonlijke fouten 1930 07.5 pet,), waarvan niet minder" dan 22.9 pet. (1930 :2^.5 pet.) moet worden toegeschreven aan onvoorzichtigheid en on oplettendheid, 2.37 pet. aan dronkenschap en 8.28 pet. aan te snel rijden, terwijl 9.25 pet. der ongevallen was te wijten aan ongunstige weers gesteldheden, als mist, zwaren regen- of sneeuwval, zwaren wind en gladheid van den weg door ijzel en sneeuw. De vermindering van het aantal persoonlijke fouten, aldus het verslag, komt vermoedelijk door den gunstigeri invloed van verbeteringen van de weginrichting, verkeersstrepen, geschei den rijwielpaden, verbod van rijwielverkeer op den hoofdweg, enz., waardoor de gelegenheid tot het maken van noodlottige verkeersfouten verminderd is. Wij willen aan deze officieele opgaven alleen nog toevoegen, dat het grootste gedeelte der ongevallen had voorkomen kunnen worden, indien de weggebruikers meer verantwoordelijk heidsbesef hadden getoond, voorzichtiger hadden gereden. Het komt ons voor, dat het aantal ongevallen sinds 1931 eerder is toe- dan af genomen en dat vooral het aantal doodelijke ongevallen grooter is geworden. Maar hierover zullen wij eerst het volgende jaar worden in gelicht, door de niet altijd snel werkende offi cieele instanties. Een andere, minstens even belangrijke, zoo niet belangrijkere statistiek is ontleend aan het zoo juist verschenen deel III van de publicatie, die de resultaten omvat van de volkstelling in 1930. Dit deel bevat de gegevens van de kerkelijke gezindte der Nederlandsche bevolking. Het bevat interessante gegevens over den loop der godsdiensten, terwijl het meest in het oog springende van deze statistiek is het percentage van hen, die tot geéh geloofsbelijdenis behooren. In totaal behoorden volgens de telling van 1920 tot geen enkel kerkgenootschap of gezindte 533.714 personen. Volgens de telling van 1930 was dit aantal 1.114.393. Het percentage van hen, die tot geen geloofsbelijdenis behoorden, bedroeg voor het Rijk 14.42, voor de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners echter 27.59 en voor de provincie Noord-Holland 28.51. Er zijn in ons lahd 53 gemeenten, waarvan het percentage ongeloovigen boven de 25 uit gaat, terwijl de gemeenten Koog a. d. Zaan en Zaandam resp. een percentage van 50.55 en 50.16 hadden. Helaas zullen deze cijfers nog wel geflat teerd zijn, want hoevelen, die nog wel bij een kerkgenootschap zijn ingeschreven, maken prac- tisch geen deel meer uit van de kerk. De regeering gaat door met nieuwe bezuini gingsmaatregelen in uitzicht te stellen. Alhoewel officieel natuurlijk nog niets vaststaat op welke wijze de a.s. begrooting in evenwicht zal worden gebracht, lekken voortdurend berichten uit over bezuinigingsmaatregelen, welke worden overwogen. Het zou n.l. de bedoeling zijn, ver vroegd ontslag te verleenen aan personen in overheidsdienst, wier leeftijd vermeerderd met het aantal dienstjaren, 90 bedraagt. Iemand, die zestig jaar oud is en dertig dienstjaren heeft, zou dus voor vervroegde pensioeneering in aan merking komen. Verder zal van het Rijkspersoneel een nieuw offer gevraagd worden om mee te helpen aan een sluitende begrooting. De gevraagde nieuwe korting zal een tijdelijke zijn. De regeering stelt zich voor bij de reeds toegepaste tijdelijke kor tingen nog eene te voegen van vijf procent, zoowel voor de gehuwden als de ongehuwden. Bovendien wil de regeering de reeds bestaande extra-3-procent-korting voor de ongehuwden veihoogen en wel met één procent meer voor elk jaar boven den 25-jarigen leeftijd tot een maximum extra-korting voor ongehuwden zal zijn verkregen van tien procent op 32-jarigen en hoogeren leeftijd. Dit alles zijn de schaduwen van de komende gebeurtenissen in de derde week van September als de begrooting wordt aangeboden. Waar schijnlijk echter is dit het laatste jaar, waarin ingrijpende bezuinigingen moeten plaatsvinden. Over de geheele wereld zien wij langzaam maar zeker het economisch evenwicht terugkeeren, terwijl de verminderde werkloosheid en de hoogere opbrengst van de Rijksmiddelen in de maand Juli gegronde redenen tot een gerecht vaardigd optimisme zijn. De laatste dagen is een einde gekomen aan de langdurige periode van mooi weer. In ver schillende deelen van ons land ontlastten zich hevige onweers en stortregens. Het dorp Ouwer- kerk op Duiveland werd Maandagavond zelfs door een windhoos geteisterd, waardoor ver schillende huizen ernstig beschadigd en boonten ontworteld werden. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen, ofschoon enkele inwoners van het dorp wel door de kracht van den storm tegen den grond werden geworpen. Zooals men zich misschien nog wel zal her inneren hebben de Communisten het vorige jaar in de residentie een z.g. Rooden Dinsdag ge organiseerd, waarbij tallooze ongeregeldheden voorkwamen en een politie-agent doodgestoken werd. Voor dit jaar hebben communisten weer het plan een Rooden Dinsdag te organiseeren bij de opening van de Staten Generaal. Het zal echter niet zoo gemakkelijk gelukken, daar de communisten te 's-Gravenhage geen enkele zaal kunnen huren. Men begrijpt ook, dat de ge- meente op dien dag ook geen terrein beschikbaar zal stellen, waar zij een openluchtsamenkomst zouden kunnen houden. Toch willen de com munisten hun Roóden Dinsdag doorzetten. Het zal hun intusschen niet gemakkelijk worden ge maakt en tot ordeverstoringen, zooals die het vorige jaar nog konden gebeuren, zal het dit jaar waarschijnlijk niet komen. Geen enkele staatsburger, die het goed met zijn land meent, is op dergelijke revolutionnaire vertooningen gesteld. PERSONALIA. Bij het laatst gehouden examen te Den Haag slaagde voor coupeuse Mej. D. Barnhoorn, leerlinge van Mej. J. v. Doorn te Heemstede. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 22 Augustus 1933. E. F. de Hondt, Meer en Boschlaan 43. M. J. Machielsen, Havenstraat 26. J. Th. Bakker, Billitonstraat 22. C. F. S. Duik, Borneostraat 19. F. Vellekoop, Orchideeën- laan 3. K. J. Wolff, Valkenburgerplein 38. EEN 25-JARIG JUBILEUM. Donderdag j.l. herdacht de heer H. Harrewijn, meubelmaker bij de .firma C. Randoe te Haar lem, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde firma in dieiist trad. Des morgens, werd hij door de meesterknecht namens het personeel toegesproken, waarbij hem .een groote. fruitpjand^en bloemen werden over handigd.' Als Stoffelijk blijk van waardeering werd hem door de directie een couvert met in houd aangeboden. Verder bracht de jubilaris den dag in huise- lijken kring door. R.C.H. HET JUBILEERENDE H.V.V. KOMT! Ziezoo, de eerste nieuwe bal is het gloed nieuwe seizoen ingetrapt. En die eerste bal heeft ons wat we zonder voorbehoud kunnen zeggen anderhalf uur geboeid door de aantrekkelijke wijze, waarop 22 jonge mannen met 'm omsprongen. Laten we 't kort en bondig zeggen de seizoen opening op het Sportpark was uitnemend! Ondanks de zege, die Feijenoord verdiend behaalde. Daarnaast is de opzet van R.C.H.'s elftal commissie en trainer zeker geslaagd. Deze com missie is n.l. voor het moeilijke feit geplaatst, mede door de adviezen van den oefenmeester, veranderingen in toepassing te brengen. En hoe wel het spreekwoord ons leert, dat niet elke verandering een verbetering is, vonden we hier in vele ojtzichten deze spreekwijze gelogenstraft. Want in den strijd tegen Feijenoord vielen inderdaad tallooze verbeteringen te bespeuren, zoo zelfs, dat wij objectief bekeken aanstonds een toonaangevend elftal in het a.s. seizoen voorspellen. Met de volgende ontmoeting komen we stellig weer een stapje verder. Deze strijd zal gaan tegen good old H.V.V. Temeer acht R.C.H. het een groote eer, omdat dit oude Haagsche elftal vlak voor haar Gouden Feest staat. Op 1 September 1883 n.l. werd deze vereeniging gesticht, en wat zij sinds haar op- richtings-datum voor het Nederlandsche voetbal heeft beteekend, weten de voetbal-liefhebbers maar al te goed. H.V.V. kan prat gaan op een stuk historie, dat uniek is. Daarom wekken wij het publiek op, om van zijn medeleven blijk te geven, niet slechts om groote belangstelling Zaterdagmiddag om 6 uur aan den dag te leggen, maar tevens om haar een groote en verdiende ovatie te brengen! Op dit oogenblik, dat wij dit schrijven, is nog niet bekend, of de gebrs. Adam, die H.V.V.'s gelederen komen versterken, al van de partij zijn, echter zal van R.C.H.'s zijde gepoogd worden dit te bewerkstelligen. In ieder geval ligt voor Zaterdagmiddag weer een uitstekenden match in het verschiet, hoewel wij momenteel nog niet in de gelegenheid zijn mede te deelen, hoe het blauw-zwarte elftal er zal uitzien. Echter kunnen wij tot slot wel berichten, dat er om 4 uur een voorwedstrijd zal plaats vinden tusschen de K.N.V.B.Juniores van H.V.V. en R.C.H. Nader vernemen wij, dat het R.C.H.—elftal als volgt is opgesteld: Kos, Fr. v. Thiel, C. Prevost, Paape, Ruis, D. Prevost, Hanse, Slot, W. Kedde, Verkerk, Martin. Als scheidsrechter is aangezocht de heer Ch. Boerée. Voetbal bij H.F.C. „Heemstede". Langzamerhand nadert het voetbalseizoen en de toebereidselen daarvoor zijn reeds in vollen gang. Ook het bestuur van H.F.C. „Heemstede" heeft reeds maatregelen genomen om het komende seizoen zoowel voor spelers als be zoekers zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Reeds a.s. Zondag zal Heemstede I een zeer 5,1 ^ontw«rfv«r Schouutjeslaan Ï08 TCaarlem re 13099 Jan van Goyenstr. 26, Tel. 29080 AANNEMERS BEËEDIQDE MAKELAARS. MEESTERLOTTELAAN 12, TELEFOON 15468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. zwaren wedstrijd gaan spelen tegen Droste I. Daar dit een nederlaag wedstrijd is, uitgeschre ven door Droste, en er zeer fraaie prijzen aan verbonden zijn, belooft dit een aantrekkelijke wedstrijd te worden en is dit tevens een goede oefening voor het a.s. seizoen. HET GROOT NATIONAAL ZWEM FEEST EN W ATERPOLO-TOU RNOOI OP ZONDAG 27 AUGUSTUS A.S. IN DE ZWEMVIJVERS TE GROENENDAAL. Zondag 27 Aug. a.s. zal door H.P.C. haar jaarlijksch zwemfeest gegeven worden in de zwemvijvers te Groenendaal. Het programma luidt als volgt: 1. Polowedstrijd ZianH.Z. en P.C. 2. Afval wedstrijd H.P.C.-meisies adspiranten. 3. 50 M. vr. sl. voor H.P.C.-jongens adsp. 4. 100 M. vr. sl. Dames-seniores (nationaal). 5. 100 M. schoolslag Dames-seniores (nat.). 6a. 100 M. vr. sl. Heeren-juniores (nationaal). 6b. 100 M. vr. sl. Heeren-seniores (nationaal). 7. 5 X 50 M. vr. sl. estaf. jongens-adsp. (nat.). 8. Waterpolo H.P.C.—H.Z. en P.C. 9. 25 M. vr. sl. voor abonné's der inrichting. 10. 5 X 50 M. vr. sl. estafette Heeren (nat.). 11. 3 X 50 M. wisselslagestafette Dames (nat.). 12. Schoonspringen. 13. 10 X 50 M. vr. sl. estafette Heeren (nat.). 14. Waterpolo H.P.C.Zian. Er zal een halve competitie gespeeld worden tusschen de vereenigingen H.Z. en P.C., Zian en H.P.C. De zeventallen ontmoeten elkander dus ieder éénmaal. Het belooft een bijzonder interessant tournooi te worden daar èn H.Z. en P.C. èn Zian geheel volledig zullen uitkomen. Voor hen, die gaarne iets naders omtrent deze beide vereenigingen zouden willen vernemen, dient, dat de Haagsche Zwem- en Polo Club bijna geheel bestaat uit Indische jongelui, die het polo reeds als kind beoefenden in Batavia, Soerabaja, enz., met ge volg dat deze club beschikt over een keur- zevental dat, wat techniek en snelheid der spelers betreft, in Nederland haars gelijke niet heeft. Zij werden dit jaar ongeslagen kampioen in de eerste klasse B en zullen in den loop van de a.s. week tegen Het IJ (A'dam) spelen om het Kampioenschap van Nederland. Voor een groot deel is het Nederl. zevental uit spelers van H.Z. en P.C. samengesteld. Zian (Den Haag) speelde dit Seizoen in dezelfde afdeeling en eindigde tweede. Dit zevental speelt een geheel ander spel en moet het voornamelijk hebben van haar verrassend snelle uitvallen en opzwemmen der achterhoede. H.P.C. is dit seizoen nog ongeslagen op eigen veld. Werden Het IJ, Dolfijn, D.J.K. en U.Z.C. niet allen het kind der rekening? Het is daarom, dat de vereenigingen H.Z. en P.C. en Zian alles in het werk zullen stellen om H.P.C. in eigen home de eeiste nederlaag toe te brengen. Of dit zal lukken? Aan H.P.C. om dit te voorkomen en aan alle zwem- en polo liefhebbers om H.P.C. door hun opkomst en aan moedigingen te steunen! Wat betreft de inschrijving op de diverse banen, kan medegedeeld worden dat ca. 200 deelnemers verwacht worden. Op de 100 M. Juniores starten niet minder dan 22 der beste opkomende krachten. Op de 100 M. Seniores zal uitkomen J. C. Scheffer (D.J.K.), kampioen van Nederland, die voor 14 dagen zijn Nederl. record evenaarde, n.l. 1 min. 24/s sec., welken tijd hij vorige week ook maakte te Parijs bij den landenwedstrijd FrankrijkNederland. Op dit zelfde nummer komt uit het H.P.C.-lid B. Mooi, kampioen van Nederland over 200 M. Geen wonder dat het een groote strijd belooft te worden. Mej. C. Kann (H.P.C.) zal haar titel van Kampioene van Haarlem op de 100 M. vr. sl. moeten verdedigen tegen Mej. L. Wickerlink en Mej. H. Haase (Zignea). Zal zij ook dit jaar weer den titel behouden? Op de estafettes 5 X 50 en 10 X 50 M. vr. sl. beide hoofd nummers, zullen niet minder dan 7 vereenigingen starten, w.o. H.Z. en P.C., kampioen van Neder land op deze nummers. Verder D.J.K. (A'dam), Zian, Haarlem, H.V.G.B., D.W.R. en H.P.C. Een bijzondere attractie wacht den liefhebbers van het schoonspringen, daar niemand minder dan Joop Stotijn, de nationale kampioen, zal demonstreeren. Inderdaad reeds een attractie op zichzelf. Zwemliefhebbers, dus allen a.s. Zondag naar Groenendaal!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 2