BE VRCUW EM KAAE HUIS PAR!J5 7.HOCt STIRATEIH ItMË DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 13. 27 OCTOBER 1933. TWEEDE BLAD. LOSSE BLAADJES. AFGELOOPEN! 't Blijkt nu toch wel harde waarheid: Met Straperlo is het mis! Niemand kan nu voortaan toonen, Hoe behendighij wel is. Eerst voldeed 't in een behoefte. Als het spel eens spreken kon, Mocht 't naar waarheid zeggen, dat het „Kwam en zag en overwon". Maar nu zijn de goede dagen Voor de ondernemers uit. Als hasardspel is 't verboden Door 't ministrieel besluit. Alle Straperlisten zitten Daardoor diep in zak en asch. Zij betreuren hun Straperlo, Dat zoo'n aardig gokje was. 'n Keertje winnen, dan verliezen. Maar natuurlijk 't laatst het meest) Nu zegt plots'ling de minister: „Uit! 't Is welletjes geweest!" En zoo is voor menig speler, Die wat onfortuinlijk was, Tegelijk de kans verkeken Op versterking van zijn kas. Maar het heeft het groote voordeel De gemoedsrust keert nu weer. Rustig gaan we 's avonds slapen, Droomen van geen schatten meer. Heerlijk, geen verleiding kwelt je! Ja tot weer wat nieuws verschijnt, Waarin 't zuur verdiende geldje „Met behendigheid" verdwijnt! Vervolg PlaatseiijK Nieuws. tt 203T TOONEEL ■V ITS IJL'UT It IN IL V0OR ILiLEJHaJ IHIRILVILIN IE IM ^lULILL SïlREIEIRIfc tt€<DR[j VOOR ONZE LEZERESSEN INGEZONDEN ■JSiï «Ar FEEST. HEROPENING R.K. VEREENIGINGS- GEBOUW. Onder buitengewoon groote belangstelling ad Donderdagavond de inwijding en feestelijxe ingebruikneming plaats van het nu geheel naar de eischen des tijds verbouwde R.K. Vereni gingsgebouw. Ünaer de aanwezigen waren o.m. de Deken van Haarlem, Mgr. KondaaL, Mgr. Dr. Th. M. Vlaming, de heer Pastoors en Kapelaans van beide parochies, de oud-Pastoor de ZeerEerw. Heei li. A: V. Ij2ermans, wethouder Dr. E. A. M. Droog namens B. en W. van Heemstede, Mr. J. B. Boumans, de Kath. Raadstractie en tgevaardigden van de vele Katholieke organi- sanes, benevens de kerkbesturen van beide parochies. Nadat door Deken Sondaal de inwijding van het gebouw was verricht, vond in de groote zaal de feestelijke heropening plaats. Nadat de heer E. J. v. Lent, als lid der feest commissie de aanwezigen welkom had geheeten, hield de ZeerEerw. Heer J. M. v. d. Tuyn, voorzitter van het Kerkbestuur, waaronder dit gebouw ressorteert, een feestrede. Spr. gaf allereerst een overzicht van de stich ting van het gebouw, nu 26 jaar geleden, zooals dit is opgeteeaend in het archiet van de kerk. Spr. bracht hulde aan zijn voorganger, Pastoor H. A. V. IJzermans, voor diens initiatief, en dat in een tijd dat het vereemgingsleven nog niet zulk een hooge vlucht had genomen. Zijn Eerw. dankte allen die medegewerkt hebben tot den bouw, aan architect N. J. Nij- man, de üebr. v. d. Putten aan wien de bouw opgedragen en aan den uitvoerder Dorus d. Horst, benevens aan de verschillende onderaannemers, die allen hebben medegewerkt om zulk een mooi geheel te verkrijgen. Deken Sondaal sprak woorden van geluk- wenschen aan de herders der beide parochies. Dat gebouw, aldus Z. H. Eerw., zal er zeker toe bijdragen om het Katholieke leven in Heemstede nog te vergrooten. Namens b. en W. sprak wethouder Dr. E. A. M. Droog, die zeide, dat, afgezien van het feit dat het in het belang van het Katholiek vereem gingsleven van groot belang is, het voor Heem stede een uitkomst is, zulk een gebouw te bezitten, vooral omdat dit weer beschikbaar is voor de ontwikkeling en ontspanning der werk- ioozen. Spr. hoopte dat deze er een goed ge bruik van zouden maken. Nadat Pastoor H. A. V. IJzermans woorden van dank had gesproken voor de ontvangst op dezen avond en de hartelijke woorden tot hem gericht, gaf hij in dichtvorm een overzicht van de groote veranderingen die zijn werk nu heeft ondergaan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door Mevr. Droog namens de Kath. Vrouwenbond, den heer H. A. Meeuwenoord namens de R.K. Volksbond en haar onderafdeelingen, den heer Rhee namens den jongen middenstandsbond „üerardus Mayella" en den heer E. J. v. Lent, namens de Hanze. Het verdere deel van den avond werd ver zorgd door den heer Henry Nolles, conferencier en hofprestidigitateur, en Bill Pinax. De heer Nolles wist vooral met zijn humoristische goocheltoeren en zijn handschaduwbeelden de talrijke aanwezigen allergezelligst bezig te houden, terwijl bill Pinax zeer vlug en vooral komisch was op het slappe koord. Voor het muzikale gedeelte was geëngageerd de Jack Funny-band. Tijdens de pauze werd de eerewijn rond gediend en was er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Na afloop was er een gezellig samenzijn, waarbij van een dansje met muzikale mede werking van bovengenoemde band volop werd geprofiteerd. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 16 tot en met 21 October genomen 557 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 19 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 27 volwassenen gebruik gemaakt.' ONS DAGELIJKSCH BROOD! Eet ook roggebrood. Dit bevordert de spijsvertering. Alleen witbrood slechts voor zieken. Door TINE BREEBAART. Jammer genoeg zijn velen geneigd rogge- en bruinbrood, dat door de samenstelling een andere kleur heeft dan witte brood, op den achtergrond te stellen. Men verbeeldt «zich veelal dat maag en darmen niet anders dan witte brood verdragen, maar vergeet, dat men zich zelf hierdoor tekort doet. Wij doelen hierbij natuurlijk op normale ge vallen en niet op die menschen, die volgens medisch voorschrift diëet moeten houden en wit brood is voorgeschreven. Brood heeft weinig eiwit en zelfs een basen tekort, vooral is dit het geval met witte brood. Het volkorenbrood dat inzonderheid door de moderne voedingsspecialisten boven alle andere soorten wordt aanbevolen, bereidt men uit on- gebuild meel en heeft een hooger eiwitgehalte en geringer basen tekort dan de verfijnde bloem, waarvan men wit en luxe brood bakt. Dr. Ragnar Berg, de bekende voedselspecialist, geeft de samenstelling van grof tarwemeel en tarwebloem respectievelijk aan als volgt: Water. Eiwit. Vet. Koolhydraten Calorieën. 12—6 8,8 0,9 68,7 325 6—8 0,6 0,0 87,4 353 Het verbouwen van graanproducten is in Europa reeds terug te brengen tot het begin van het bronzen tijdperk. Reeds toen werden tarwe, gerst, rogge en haver tot brooden verwerkt, zij het op andere wijze dan thans geschiedt. Gerst en haver bleken op den duur niet ge schikt te zijn om tot broodbereiding te dienen, daar men dit niet luchtig kon krijgen. Wetenschappelijk is dit te verklaren uit het feit, dat déze graansoorten niet die eigen schappen bezitten, welke noodig zijn om het koolzuur in zich op te nemen. Roggebrood werd vroeger veel méér gegeten dan thans nu de „verfijnde" smaak van velen dit meer geschikt acht als voedsel voor hen, die zwaren arbeid hebben te verrichten. Uit een medisch oogpunt gezien, zal het witte brood lichter verteerbaar zijn, vandaar dat het in het diëet voor maagpatiënten wordt opge nomen. In géén geval is dit brood echter voed zamer, integendeel. De vraag geldt thans niet alleen meer: „Hoe groot is het aantal calorieën, doch van veel meer belang zijn de minerale zouten, vitaminen e.a. factoren. Roggebrood en tarwebrood bevatten veel vitaminen, daar het rogge- en tarwemeel grover zijn van samenstelling en niet zóó fijn gemalen is als de tarwebloem. Bij het nuttigen van grof brood zal men tevens een betere spijsvertering krijgen, door den prik kelenden invloed, die de cellulose op de in gewanden uitoefent, terwijl het wit brood een vertragende werking der darmen veroorzaakt, die verstopping tengevolge kan hebben. Bovendien heeft het eten van rogge- en bruin- brood nog een andere goede werking, n.l. door dat men genoodzaakt is meer te kauwen, zullen de speekselklieren een verhoogde werking ver krijgen en meer speeksel afscheiden, hetgeen met het voedsel in de maag komt en het verwerken van het voedsel vergemakkelijkt. Wij raden dan ook ieder aan, in het belang van zijn gezondheid, niet alleen „de lekkere tand" te bevredigen door het eten van witbrood en dan nog liefst „versch en warm", doch het geheele gebit aan het werk te zetten om rogge en bruinbrood te vermalen. Tenslotte willen wij nog even het boek van Dr. Bircher-Beimer noemen over „Moderne Voeding", waarin deze wit en luxe brood en alles wat met bloem gebakken wordt, kenmerkt als „gedenatureerde voedingsmiddelen", die j niet meer de belangrijke vitaminen en mineralen van den graankorrel bevatten, omdat het zaad huis en de kiem door het fijne vermalen er aan ontnomen zijn. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Alluminium kookpannen, waarin men melk, chocolade, pudding en andere melkgerechten heeft gekookt, kan men het gemakkelijkst met keukenzout schoonmaken. Kopjes en theepotten, die meermalen aanslag vertoonen van het zetten van thee, maakt men eveneens met zout schoon. EEN HUISJAPON. Gemakkelijk en goedkoop zelf te maken. No. 2037. Zoo nu en dan hoort men wel eens de mee ning verkondigen, dat het er voor de vrouw niet op aan komt loe zij gekleed is tijdens haar bezigheden. We zijn ervan overtuigd, dat dit een ver keerde opvatting is. Ook tijdens het huis houdelijke werk kan een vrouw er goed gekleed uit zien. Het spreekt natuur lik vanzelf, dat men hier- oor geen wandel- ol ivondjapon neemt, maar •en speciaal voor dit doel vervaardigd model. Met het knippatroon, dat van dit model beschikbaar wordt gesteld kan men zonder moeite een werke lijk goed resultaat be reiken. Het garnituur nl. kraag en de geknoopte, puntig geknipte stofreepen zouden we niet van een lichte kleur zijde nemen, doch b.v. van soepele, geruite 1'iv stof of fluweel, i ftA De rok bestaat uit vier W™ banen, die de heupen om sluiten en naar den onder kant wijder uitloopen. De mouw ls aangesloten, terwijl van het middel een smalle ceintuur met gesp wordt ge dragen. De bijgaande af beelding geeft de ja pon weer met de knippatronen aan el kander gelegd, zoodat het maken door het duidelijke overzicht zeer vereenvoudigd wordt. De kraag waarvan slechts de helft te zien komt, wordt dubbel geknipt Goed passende knippatronen in alle maten kan men aanvragen onder Nr 2037. De prijs bedraagt slechts f 0.58. HERDENKING WAPENSTILSTANDSDAG. Het Bestuur der Nooit-Meer-Oorlog-Federatie, kring Haarlem en Omstreken, is erin geslaagd om in samenwerking met de Directie van den Stadsschouwburg, alhier, en Het Centraal Too- neel uit Amsterdam een opvoering van het anti-oorlogsstuk „Voor Bewezen Diensten", van Somerset Maugham, mogelijk te maken op Zaterdag 4 November a.s., in den Stadsschouw burg, alhier, aanvang 8.15 uur. Leiding Cees Laseur; Tilly Lus in de hoofdrol. Opvoering op 11 November was door ver schillende omstandigheden niet mogelijk. Dit stuk heeft overal een uitstekende pers gehad. De heer J. B. Schuil zeide o.a. in zijn uitvoerige bespreking: „Een stuk als „Voor Bewezen Diensten" zal meer menschen ziende maken dan 100 pacifistische redevoeringen." De prijzen der plaatsen zijn zoo laag gesteld, dat het voor een ieder mogelijk is de opvoering bij te wonen. Alle vredesvrienden worden dan ook opgewekt dit stuk te gaan zien en een groote schare nog niet ten volle overtuigde pacifisten mede te brengen. SCHOUWBURG JANSWEG. „Levensavond". 25ste opvoering. Huldiging van Mevr. De BoerVan Rijk. Voor een zoo goed als uitverkocht huis had Zondagavond de 25ste opvoering van „Levens avond" plaats door het ensemble van Mevr. De BoerVan Rijk. Bij dezen mijlpaal in haar jubileumtournee zal de grijze tooneelspeelster wel opnieuw duidelijk zijn gebleken, hoe haar kunst door het publiek nog steeds wordt ge waardeerd. Zij heeft zich maar ten deele voor een raampje te vertoonen of het applaus klatert reeds op in de zaal en zwelt aan tot een machtige hulde-betuiging zoodra zij geheel op j de planken verschijnt. En haar spel is zoo geheel af, dat men de grootste bewondering gevoelt voor deze ras-artiste met haar wonder baarlijke vitaliteit! Wij gaven reeds eerder een resumé van den inhoud van het stuk en bepalen ons dan ook ditmaal tot de huldiging, die na afloop van het derde bedrijf plaats had. De heer Kaart, directeur van den Schouwburg Jansweg, sprak Mevr. De BoerVan Rijk op hartelijke wijze „Chambre a louer". Huizen naast huizen, kamers boven kamers. Daarin leven de millioenen menschen: zij die nog idealen hebben en zij die hebben ver loren Alle leven is: strijd om zelfbehoud; een enkele maal is de strijd te zwaar en de mensch te zwak: dan komt een kamer leeg te staan. Den volgenden dag hangt de eigenaar het bordje buiten: „chambre a louer"; een nieuwe bewoner komt. Deze blijft een maand, werkt een maand, leidt een leven van zingenot of ont bering, boemelt een maand, of gaat voor immer onder in de zuigende poel der grootstad Een opvolger komt en neemt zijn plaats in. Het bordje: chambre a louer, wordt ten tweede male ingehaald. Patronen worden toegezonden oa ontvangt van het bedrag op postrekening 32626 van dei Modedienst Den Haag. of oa inzending per postwissel of in postzegels aan de Mode redactrice, Roelofstraat 109 Der Haag Ge wenschte maat er nummer i-»rm?icer. RECEPT. GARNALEN-BROODJES. 6 harde broodjes, 200 gram garnalen, 30 gram bloem, 35 gram boter, 2% d.L. melk, eierdooier, peper, zout, sap van een halve citroen, 1 eet lepel fijn gehakte peterselie, 50 gram boter. Men snijdt het bovenste kapje van de broodjes af en haalt het brood er voorzichtig uit, zoodat de buitenste korst overblijft en besmeert dit met een deel der 500 gram boter. De 35 gram boter wordt gesmolten en hier door roert men eerst de bloem, daarna de melk, bij kleine scheutjes tegelijk, voegt peper en zout bij en alles 10 min. laten doorkoken. De eierdooier wordt geklopt, hierbij voegt men voorzichtig eenige lepels van de saus en doet daarna alles terug in de pan, waarna de goed in warm water gewasschen en uitgelekte garnalen, citroensap en peterselie door de saus worden geroerd, die nu echter niet meer mag koken, daar de garnalen dan minder smakelijk worden. Met deze ragout vult men de uitgeholde broodjes, legt het kapje er weer op, besmeert ze met de boter die van de 50 gram is over gebleven en plaatst ze op een bakblik in den oven om bruin en knappend te worden. toe. Hij herinnerde aan de jaren, dat hij met haar op de planken stond, waarbij de verstand houding altijd uitstekend was. En ook nu nog werkt hij gaarne met Mevr. De BoerVan Rijk samen. Met een hartelijken gelukwensch bood hij haar een schitterende bloemenmand aan. De heer Jaap van der Poll, schrijver van het jubileumstuk, was de tweede spreker. Hij ge loofde op „de goede kaart" te hebben gezet, door naar den Schouwburg Jansweg te komen. De jubilaresse huldigde "hij met fraaie orchideeën en voor elk lid van het gezelschap had hij eenige welgekozen en geestige woorden, waar mee bij de aangeboden bloemen vergezeld liet gaan. Op zijn beurt werd hij gecomplimenteerd door den administrateur, den heer De Vries, die zijn verdiensten als schrijver, denker, spreker en man van de daad in het licht stelde en hem namens zijn collega's een „reuk- en rookoffer" aanbood. De heer Kaart ontving een krans, ten bewijze dat het gezelschap gaarne in den Schouwburg Jansweg optreedt. Zoo zal ook deze avond bij velen in aangename herinnering blijven! Nogmaals een opvoering van „Levensavond". Gezien het enorme succes op Zondag j.l. zal het ensemble Esther de Boer van Rijk Zondag 29 October nog één opvoering hier te Haarlem geven van het Jubileumstuk „Levensavond", comedie in 3 bedrijven van Jaap van der Poll, waarin Mevr. de Boer van Rijk de hoofdrol vervult. HEEMSTEEDSCH KLEEDINGFONDS. Zaterdag j.l. was het de tweede dag, dat er in onze gemeente weer een inzameling van kleeren en geld werd gehouden van boven genoemd fonds. Door het minder gunstige weer kon alles niet zoo'n vlot verloop hebben als de daaraan voorafgaande Zaterdag, zoodat vele straten nog niet konden worden bezocht. Mogen we onze ingezetenen, welke nu nog niet werden bezocht, vriendelijk verzoeken hunne gaven in kleeding toch beschikbaar te stellen. Wij mogen U er wel bijzonder op attent maken, dat er groote behoefte is aan heeren- pakken. Het comité is zeer dankbaar voor alles wat zij heeft mogen ontvangen, doch het behoeft U het niet te herhalen hoe dringend de nood is en hoeveel gezinnen nog moeten worden geholpen. rss>tS»:r"a f« -Pak.'> Dit is het eeuwige spel van komen en gaan: het wisselen der menschen in de stad Parijs...! Ieder huis heeft gemiddeld vijftig kamers. Iedere kamer bergt een leven. Ieder leven is een roman Kamer nummer 57, bewoond door. een Egyptisch dokter, getrouwd met een Ameri- kaansche. In den aanvang scheen alles geluk, maar langzaam, doch met wreede zekerheid, ging de gelukszon onder. Het was moeilijk in Parijs, als vreemde, een loonende plaats als dokter te ver overen. De praktijkkamer, in een ander deel der stad, was om die reden dan ook reeds opgezegd. De vrouw toonde neigingen tot hysterie, die wekelijks grootere afmetingen begonnen aan te nemen en de geneesheer, die de kracht en de kennis bezat om anderen gezondheid te geven, bleek niet sterk genoeg de eigen moeilijkheden te dragen en... te overwinnen... Het is noodzakelijk dat de vrouw naar een krankzinnigengesticht getransporteerd wordt. De man alleen met alle moeilijkheden en steeds grooter wordende geldzorgen laat een schilder komen. De kleine praktijk is inmiddels geheel verloopen en de dokter schijnt z'n eenige troost te vinden in het laten maken van zijn portret. Als het eene werk, waar hij temidden van z'n instrumenten is gezeten, beëindigd is, geeft hij wederom opdracht, tof het maken van een nieuw doek, waarop hij, temidden van z'n lievelingsvoorwerpen, door vrienden geschonken, is gezeten. Zoo laat hij vijf schilderijen maken en schrijft achterop, aan welke vrienden ze gestuurd moeten worden. Als de laatste penseelstreek des middags is uitgevoerd, klinkt 's avonds het doffe schot van een revolver: de dokter heeft zelfmoord ge pleegd Twee weken later. Kamer 57 is weer bewoond. Alleenwonende jonge dame. Als een magneet het ijzer, had Parijs haar aangetrokken. Geboren in een kleine plaats, temidden van eenvoudige bergbevolking opge groeid, was haar verlangen uitgegaan naar de aantrekkelijkheid der lichtstad. Met het voorwendsel, er te studeeren, heeft ze gelden los weten te krijgen. Niets is zoo gemakkelijk, dan vrienden te maken, wanneer men geld heeft...... Tot laat in den nacht zat ze op de barkruk en dronk whiskey.... dan met „vrienden" boeme len tot den volgenden morgen. De pianiste, met haar guitige oogen, die eiken dag „hot" speelde in de Americain-bar, had altijd nog tijd gevonden, met een glimlach van begrijpen en een knipoogje, bij het afscheid „good Night" toe te wenschen, met haar typisch zajigerig accent.... Toen is het oogenblik gekomen, dat de be woonster van kamer 57 ontdekte, dat het geld op was en nieuw werd niet gestuurd.... Aan de bartafel heeft ze het toen meegedeeld. Het waren toch: haar vrienden....? Nog denzelfden avond hebben ze haar gefuifd. „Drink toch.... en trek het je niet aan,... vive le plaisirvive Paris...." „Kun je vijf coctails achter elkaar op drinken....?" Als ze (het bedronken hoofd voorover op haar armen rustend), onmachtig is, gaan de „vrien den" er lachend vandoor. Er is geen geld meer.... dan weer nieuwe slachtoffers maken.... Men kan de rook in het lage, slecht geventi leerde lokaal snijden. Als de laatste vriend de deur uitgaat en de naar binnen waaiende herfstwind „haar" doet beseffen wat geschiedt, staat ze op. „Charles....!" Als een rauwe noodkreet klinkt de naam door den nacht.... een motor wordtvaangezet, een portier klapt dicht.... een auto verdwijnt tus schen de veelheid van voertuigen. Eenig publiek grijnst.... Wezenloos staart „zij" naar de plek, waar ze haar vrienden het laatst heeft gezien....Een kelner wil haar naar binnen halen: ze is nog geld schuldig. Met een volkomen willoos gebaar gooit ze haar beursje op den grond. Dan wil ze vooruit.... Met waggelende gang langzaam onbegrijpelijke klanken uitstootend....; nu en dan een verwezen lachje.... Er komt een agent, die zich over haar ont fermt. Met zijn sterke handen pakt hij haar onder de armen en wil met een gemoedelijk praatje haar bewegen mee te gaan. Nog klinkt het haar in de ooren: „vive le plaisirvive Parisdan weer roept ze wanhopig: „Charies In de verte klatert de hot-muziek der Ameri- kaanschede bardeur staat op een kier „Je ne veux pas „Allez allez Tegenwerkend gaat ze noodgedwongen mee. De deur van het politielokaal opent zich voor haar. Op de vuile banken aan den kant zitten eenige verbaliseerde pinda-verkoopers en zwer vers. vive le plaisir Den volgenden dag wordt ze Parijs uitgezet... de vreugdedroom is voorbij Buiten aan het huis waar ze woonde, bevestigt men, aan het rasterwerk van het balcon, voor de zooveelste maal het nuchtere en tóch veel zeggende bordje: Chambre a louer. J. HOOGSTRATEN. (Wordt vervolgd.) Dus even een telefoontje No. 28016 of schriftelijk Mevrouw Chabot, Achterweg 22 en alles wordt spoedig afgehaald. RUSLAND-ACTIE. Te Haarlem en omstreken heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, de be langen onzer geloofsgenooten in Rusland te be hartigen en ons op de hoogte te houden van de toestanden in dat land, op geestelijk zoowel als stoffelijk gebied. Met blijdschap mag worden geconstateerd, dat uit alle groepen eenige vooraanstaande personen tot dit comité zijn toegetreden. Een serie lezingen zal dezen winter in Haarlem worden gehouden en een finantiëele actie ge organiseerd. Het moderamen van het comité wordt gevormd door Ds. van Paassen, Ds. Blauw, Ds. van Leeuwen, Ds. Dondorp en broeder Vernhout, en heeft zich allereerst in verbinding gesteld met het Nederlandsche comité van Licht im Osten (Voorzitter Prof. F. M. T. Böhl, secr. Mevr. E. Barthvan Marle). Sprekers uit Wernigerode, waar het Duitsche comité Licht im Osten (orgaan „Dein Reich kornme") zetelt, zullen dezen winter ook hier optreden. Pastor Jack kan reeds half November en Prinses Lieven in December te Haarlem worden verwacht. Over eenigen tijd zullen in dit blad nadere mededeelingen volgen omtrent Pastor Jack, Prinses Lieven, en hun lezingen te Haarlem. Het comité: Mevr. A. AnemaGertsen; Ds. G. A. Barger; Ds. M. G. Blauw; Ds. W. Breukelaar; Ds. J. C. Brussaard; Ds. W. Bijleveld; Ds. A. Dondorp; Ds. G. J. Duyvendak; Ds. J. C. van Dijk; J. Heylman; Jan van Heyningen; J. G. Hoffman; J. Kamp; Ds. F. Ch. Krafft; Ds. J. M. Leendertz; Mevr. H. JongejanValentgoed; Ds. P. Kaetzke; Ds. J. A. van Leeuwen; Jhr. Dr. M. F. van Lennep; Ds. C. J. van Paassen; Zr. M. J. Pot; Ds. J. van der Schors; Ds. C. Schütz; Ds. J. W. Siertsema; Ds. P. A. E. Sillevis Smitt; J. v. d. Starre; Ds. D. Tromp; K. J. L. Vernhout; Zr. A. Voorhoeve; J. J. Warnaar; Mevr. W. J. van Zeylvan Eeke; J. W. van Zeyl. HOE IS HET MOGELIJK? Het Gemeentebestuur van Heemstede heeft weer zijn belangstelling getoond in de verbrei ding van de wereldtaal „het Esperanto", door op de meest billijke voorwaarden het neemt alle kosten op zich -een nieuwe cursus te openen onder de beproefde leiding van den heer C. Jakobs. Wie in de vorige jaren het is reeds de 5e maal dat de cursus gegeven wordt deze heb ben gevolgd, roemen om strijd de aangename en degelijke wijze van deze lessen. Zij worden Dinsdagsavonds van 810 uur gegeven in de Dreefschool en zijn sinds een paar weken weer aangevangen. Maar hoe is het mogelijk, dat slechts zoo weinigen een 14-tal aan dezen cursus deel nemen? Voelt men dan niets voor het einddoel het wegnemen van allerlei misverstand tus schen de volkeren, doordat men elkander kan verstaan en begrijpen door deze hulp-wereld- taal, die naast de moedertaal wordt geleerd? Of, acht men het aanleeren van deze taal te moeilijk en daardoor voor velen onbereikbaar? Maar hoe zal deze moeilijkheid voor slechts zeer weinigen blijken te bestaan. Komt, jongeren en ouderen, meldt U nog aan bij het Gemeentebestuur van Heemstede (gij kunt dit ook schriftelijk doen) en werkt mede tot het welslagen van ook dezen cursus in het nu aangevangen winterhalfjaar. Er is nog ge legenheid voor; gemakkelijk zijn de reeds gegeven lessen nog in te halen. Geeft u, liefst in flinken getale op en komt Dinsdagavond in de Dreefschool. Gij zult er geen spijt van hebben, mede te doen. Integen deel, de heer Jakobs zal iets van zijn enthou siasme spoedig in U overstorten. Moge deze oproep niet tevergeefsch zijn! P. A. VIS. Emer. Pred. en leerling cursus '32'33. Heemstede, 25 October 1933. DE OUDE MEID. Meneer (tot zijn huisknecht)Johan, deze haar vond ik in mijn soep. Breng hem terug aan de keukenmeid; zij zal hem missen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 5