„T RAEDTHUYS" ""ÏSK,™' DE GEBROEDERS K N O O P E N S C H A A R G. M. BRUHL, Ass.-Apoth. - DROGIST DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT DROGERIJEN-SPECERIJEN CHEMICALIËN VERBAN9- STOFFEN ZIEKENVERPLEGINGSARTIKELEN PREDIKBEURTEN. BIOSCOOP m VOETBAL BINNENLANDSCH WEEKOVERZICHT KERSENper Liter pot f I GEMENGDE VRUCHTEN MIRABELLEN0.75 ADVOCAATper flesch 1.30 BONT ALLERLEI VAN HUIS JANSEN VOOR ARTISTIEKE BRUIDSFOTO'S TRUUS KNOPPER BINNENWEG 143 HEEMSTEDE TELEFOON 28258 <£^ontwer-K«r fik*. .nUllonSd,^«'Sflm *-* Wfe'T8 Sp«c»au.ii ge Binnenkort drukt de weeldebelasting ook op de Pelterijen Zondag 5 November. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. J. C. A. Fetter, Rem. Pred. te 's-üravenhage. (Met medewerking van het dameskoor.) Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof. Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. J. de Zwaan, Hoog leeraar te Leiden. Collecte voor het Evangelisatiewerk in eigen Gemeente. DE STEENTJESVERKOOP VOOR DE BLEEKNEUSJES. Woensdag had hier de jaarlijksche steentjes verkoop plaats ten bate van het Comité tot uit zending van zwakke kinderen naar Vacantie- kolonies. Reeds vroeg in den morgen trokken een 140- tal jongens en meisjes van de verschillende scholen er op uit, gewapend met „steentjes" en offerbusjes, trotseerend weer en wind, om maar te trachten de rijkste buit thuis te brengen. Om 5 uur was het verzamelen en verdrongen de jongelui zich om de telsters in huize 't Clooster, waar centen, dubbeltjes, kwartjes en enkele guldens door de handen gingen. Ja, centen waren er dit jaar veel, en dit teekent den toestand, maar bewijst ook dat gegeven is, wat gemist kon worden. In totaal kon bij elkander geteld worden een bedrag van 245. Het bestuur dankt alle milde gevers. Van hen, die Woensdag door omstandigheden verhinderd waren te offeren zal elk dubbeltje nog dankbaar geaccepteerd worden op huize 't Clooster, Binnenweg 98. Het zijn de vele kleintjes die een groote maken. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 350 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 32 grondwerkers, 12 metselaars, 13 schilders, 29 timmerlieden, 12 opperlieden, 70 bloemistarbeiders. 99 losse werklieden, 11 metaalbewerkers, 6 kantoorbedienden, 3 bouwkundig teekenaars. 4 bakkers, stucadoors, 59 werkzaam in andere beroepen. R.C.H. NAAR HET KEERPUNT! BIOSCOOP „HOLLANDIA", LOMMEROORD. Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. wordt als hoofdnummer in de Bioscoop „Hollandia" (Lommeroord) vertoond: „De Zeeschuimers", een sensatiefilm in zeven acten. Korte inhoud: Steve Denkin is een ruwe zee man, die gehuwd is met Rose, kellnerin in een bar te Apia. Hij neemt haar mee op zijn schip, doch midden op den oceaan breekt een hevige storm los en het schip vergaat. Alle opvarenden verdrinken, behalve Steve en Rose, die kans zien om een reddingsboot uit te laten. Als de storm bedaard is, schijnt de zon brandend op het water en de beide schipbreukelingen sterven bijna van dorst. Plotseling ontdekken ze in de verte een schip en met inspanning van hun laatste krachten roeien ze erheen. Op hun roepen komt geen antwoord en als ze beneden in de kajuit komen, vinden ze de muitende bemanning, feestvierende en drinkende. Onder hen is Toomey, die hun aanvoerder is. Steve onderzoekt het schip en vindt den kapitein, opgesloten in zijn hut. De bemanning zou hem reeds lang vermoord hebben: maar hij heeft een kostbare zending paarlen onder zijn berusting en Toomey houdt hem zoolang in leven, tot hij ontdekt heeft, waar ze verborgen zijn. Ook zijn dochter Margaret is in haar hut opgesloten. Ondertusschen vertelt Toomey aan Rose, dat Steve Margaret het hof maakt en Rose, ge dreven door jaloezie, wil zich wreken. Ze ver neemt, dat Steve den kapitein en Margaret wil helpen en zij verraadt het aan de bemanning. Steve en Toomey worden handgemeen en er ontstaat een hevig gevecht. Als dan Steve het onderspit zal delven, krijgt Rose berouw over haar daad en werpt zich tusschen de beide vechtenden om Steve te helpen, waardoor zij zelf gewond wordt. Toomey valt overboord. Ondertusschen is de kapitein ook aan dek verschenen. En de mannen, die nu hun aan voerder kwijt zijn, gaan allen weer naar hun post. Als Rose de oogen opent, kijkt ze in het on schuldige gelaat van Margaret en ze voelt dat ze beiden valsch heeft beschuldigd. Ze weet, dat Steve haar nog steeds innig liefheeft en beiden worden gelukkig. Van het bijpramma noemen we een klucht: „Pas op val niet", voorts „Doe wel en zie niet om" en een gekleurde film: „Imiteerende insecten". EEN LASTIGE VRAAG. Moeder, kan 'n hond nog politiehond worden als hij al een keer een worst gestolen heeft? Hoe vaak lezen we in deze dagen niet het woord crisis. Een bedenkelijke staat van de omstandig heden! verklaart Kramer ons dit woord in zijn verklarend woordenboek. Die bedenkelijke staat vinden we in onzen Staat, we vinden hem daarbuiten in bijkans alle deelen van de wijde wereld, waarom zouden we zulk 'n toestand ook niet kunnen beleven in 'n onbeteekenend onder deel, als een voetbalvereeniging is in vergelijk met de groote wereld-gebeurtenissen. Voorop zij echter gesteld, dat deze crisis uit sluitend beperkt is tot de samenstelling van het eerste elftal, en het innerlijke der vereeniging onaangetast kern-gezond is. Zooals eerder betoogd, meende men, dat het oogenblik was aangebroken om een verjonging van bedoeld eerste elftal toe te passen. Echter onderstreepte de practijk overduidelijk, dat de jeugd nog niet voldoende rijp is om de oudere spelers te vergeten. Nu blijven twee wegen open de proefneming vervolgen, met de risico van een degradatie, of met de assistentie der vroegere krachten het scheepje weer de juiste koers te geven. De consequentie van eerstgenoemde richting hebben de leiders niet genomen, welk besluit wij toejuichen, omdat de practijk ruimschoots heeft aangetoond, dat de tweede klasse physiek hooger eischen aan spelers stelt, dan de hoogste afdeeling. Zoodat na een degradatie de terug keer niet zoo gemakkelijk is bewerkstelligd. Nu het besluit dan is genomen om radicaal te wijzigen, stuitte men nog op de moeilijkheid, dat een tweetal spelers wegens blessures niet beschikbaar zijn, met name D. Prevost en Haukes, terwijl men daarnaast vertrouwt, dat Hanse en Wouter Kedde geen nadeelige ge volgen van hun verwondingen zullen onder vinden. Zoo wordt het elftal dan: Kos, Krom, C. Prevost, Paape, Ruis, Hessels, Hanse, Slot, W. Kedde, Verkerk, Martin. Nu het Rotterdamsche Excelsior a.s. Zondag middag haar opwachting komt maken, wordt vurig gehoopt, dat de oude garde haar reputatie alle eer aandoet. Dat zij den weg opgaat naar het keerpunt, en wie twijfelt nog, dat men daarin zal slagen! HAARLEM II—R.C.H. II. Racing's tweede elftal doet warempel succes volle dingen in haar nieuwe omgeving. Na achtereenvolgende overwinningen op de Zee- burgia- en Blauw-Wit-reserves speelt men Zondagmorgen op den Schoterweg met de volgende combinatie: v. Gendt, Kaestner, N. N., Waalewijn, Kok, Hunink, v. d. Berg, Blokker, Ruygrok, v. d. Mey de Bie, J. v. d. Meulen. Voetbal bij H.F.C. „Heemstede". Zondag j.l. behaalde het 2de elftal wederom een fraaie overwinning. Het zegevierde met niet minder dan 71 over E.D.O. 8. Het 3e verloor van E.T.O. II met 101, iets wat met een weinig saamhoorigheid zeker niet noodig was geweest. Ook de Junioren hebben de meerderheid moeten erkennen van Hillinen-Jun. Heemstede- Jun. verloren met 63. Voor a.s. Zondag is vastgesteld: Kinheim IV— Heemstede I, om 2 uur. Vertrek per autobus om 1 uur vanaf het Raadhuisplein. Zij die mede wenschen te gaan geven zich op tot uiterlijk Vrijdagavond 9 uur bij W. Numan, Kastanje- jaan 24 Heemstede IID.O.A. II, 10 uur. D.K.T. IIHeemstede III, 10 uur. Swastika-Jun.Heemstede-Jun., 2 uur. Uit het H.B.C.-kamp. Hoewel niet geheel voldaan over den uitslag, omdat wij zoo op een overwinning gehoopt had den, mag de uitslag tegen S.J.C. van 11 toch niet onbevredigend geacht worden. Laten wij niet vergeten, dat S.J.C. op 22 Oct. met 10 man tegen D.H.L. eveneens gelijk speel de: 22. Er werd dan ook stukken beter ge speeld dan de vorige wedstrijden en als onze jongens een tikje meer fortuin hadden gehad, dan was er zeker gewonnen. De verdediging was vooral na rust in goeden vorm. Nu nog een weinigje meer doortastendheid in de voorhoede en wij zijn er. Dat kan Zondag a.s. in Den Haag gedemon streerd worden als ze bij Graaf Willem te gast zijn. De Hagenaars hebben in de 4 gespeelde wedstrijden nog geen puntje kunnen veroveren. De berechting van de muiterij op de Zeven Provinciën. Luchtlijnen op Oslo en op Huil. De Koninklijke Lucht vaartmaatschappij handhaaft haar uit stekende reputatie. De beide leden der Tweede Kamer Van den Heuvel en Bakker, willen komen tot afschaffing van den zomertijd. Maar hun beider wetsontwerp is ten doode gedoemd. Nederland en België. De hoofdredacteur van het Brusselsche Vrijzinnige Blad, Het Laatste Nieuws, aan het woord. De veiligheid der kleine landen aan de Noordzee. Een van de meest droevige episodes uit de overigens roemrijke geschiedenis van de Neder- landsche marine, za'l wel zijn de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën". Thans is te Soerabaja voor den Zeekrijgsraad de berechting dier muiterij begonnen. In zes groepen, ieder van ongeveer twintig man, zullen de muitelingen terecht hebben te. staan. De eerste groep, negen tien man sterk, is thans voor den zeekrijgsraad verschenen en de. fiscaal, die bij de krijgsraden de rol van ambtenaar van het Openbaar Mini sterie vervult, heeft geen oogenblik geaarzeld, zware straffen, afwisselend van zes tot achttien jaar tegen de muiters te eischen. Zonder vooruit te loopen op het vonnis, dat vermoedelijk over acht dagen zal vallen, kan reeds thans getuigd, dat de president van den zeekrijgsraad, luitenant-kolonel der mariniers, C. J. O. Dorren, bij de opening van de zitting behartenswaardige woorden heeft gesproken. Wij veroorloven ons een paar zijner uitingen aan te halen, omdat daarmede zoo scherp en zuiver de'waarachtige toestand is gekenschetst. „De beschaming", ingeleid door de massa ongehoorzaamheid te Soerabaja was dus vol tooid. De smaad, aangedaan aan een van Harer Majesteits oorlogsschepen, nog wel dragende den roemrijken naam, welke herinnert aan den grootste der vlootvoogden, wekte terecht diepe verontwaardiging. De feiten duiden op een zekere verwording, welke de krijgstucht dieper ondergraaft dan men wilde bekennen. Moge de berechting, die thans aanvangt, bijdragen tot de opklaring en de versteviging van de juiste, onvervreemdbare begrippen omtrent gezag en tucht." Wat het meest betreurenswaardig is bij deze geheele zoo onverkwikkelijke geschiedenis, is natuurlijk het feit, dat de feitelijke aanstokers van'de muiterij vrijuit blijven gaan, omdat de zeekrijgsraad hen niet kan bereiken. Voor de ophitsing, die jarenlang straffeloos mogelijk is geweest, waaruit tenslotte deze muiters leering hebben meenen te kunnen putten, zijn uiteraard anderen verantwoordelijk, die nu volkomen bui ten schot blijven, doch die wellicht eerder dan de onberaden muiters een berechting hadden verdiend. Heel wat aangenamer te vermelden is de mogelijkheid van twee nieuwe luchtlijnen, een op Oslo en een op Huil, waardoor Nederland, meer nog dan thans reeds het geval is, een der belangrijkste knooppunten zal worden voor het Europeesche luchtvaartverkeer. Komen te zijner tijd deze beide luchtlijnen in exploitatie, dan zal daaruit wederom op waarlijk afdoende wijze blijken hoezeer de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij er naar blijft streven haar uitstekende reputatie op luchtvaartgebied te handhaven. De beide leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heeren Van den Heuvel en Bakker, hebben een memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer in gediend, dat ten doel heeft, den zomertijd te beëindigen. Elk jaar reeds werd een dergelijke poging ondernomen. Toen de heer Braat nog lid was van de volksvertegenwoordiging drong deze voortdurend aan op afschaffing van den zomer tijd. Zijn pogingen werden echter nimmer met succes bekroond. In de Tweede Kamer blijkt er nog steeds een meerderheid te zijn, welke den zomertijd ge handhaafd wenscht te zien. Deze meerderheid gaat hierbij van het standpunt uit, dat de zomertijd economische voordeden met zich meebrengt, die men niet mag laten schieten. Hiertegenover staat natuurlijk, dat een groot gedeelte der boerenbevolking den zomertijd als een groote last beschouwt, die zwaar op het boerenbedrijf drukt. In verschillende dorpen van ons land wordt daarom ook 's zomers de Am- sterdamsche tijd aangehouden. Gezien de verhoudingen in de Tweede Kamer is het niet waarschijnlijk, dat aan de ongetwij feld gerechtvaardigde bezwaren der boeren zal worden tegemoet gekomen. Het Vrijzinnige Brusselsche Blad, Het Laatste Nieuws, waarvan de heer J. Hoste hoofdredac teur is, wijdt een breedvoerig hoofdartikel aan de bespreking van den fortenbouw in België, zooals die tot uiting is gekomen in het voor loopig verslag van de Tweede Kamer in ons land, naar aanleiding van de begi'ooting voor Buitenlandsche Zaken. De Fransche versterkingen langs de Fransch- Duitsche grenzen hebben België gedwongen ook de Belgisch-Duitsche grenzen te versterken. Dit heeft aanleiding gegeven tot een debat over de zoogenaamde neutraliteit van België. Maar vol komen terecht wijst Mr. Hoste er op, dat men goed zal doen neutraliteit niet te verwarren met 's lands zelfstandigheid. Zelfstandigheid en on afhankelijkheid gaan nauw samen. Daarom is het toch wel in de allereerste plaats bij de kleine Mogendheden te doen. Eenzelfde lotsbestemming is aan de kleine lan den langs de Noordzee beschoren. Verdwijnt België van de wereldkaart, dan zal Nederland spoedig volgen. Wordt Nederland ten onder ge bracht, van België is dan ook niet langer een onafhankelijkheid te verwachten. Denemarken, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Polen, Zwitserland, Nederland, België en Luxem burg, al die kléine landen loopen gevaar te eeniger tijd hun onafhankelijkheid te verliezen. Daarom moeten juist die kleine landen onderling duidelijk aan de groote Mogendheden laten be merken hoezeer zij ontembaar gehecht zijn aan eigen onafhankelijkheid. Daarvoor is natuurlijk Genève de aangewezen plaats. Samengaan van al die kleine landen te Genève is eerste eisch. Hun vrijheid moet onaangetast blijven, want verknechting van een klein land brengt onver mijdelijk vroeger of later hetzelfde lot voor een ander klein land, zoodat het einde zou worden, dat de kleine landen van de wereldkaart werden geschrapt. Voor wie nog waarde hecht aan de onaf hankelijkheid van Nederland zijn dit zoo be hartenswaardige woorden, dat wij de vermaning van den bekwamen hoofdredacteur van „Het Laatste Nieuws" te Brussel gaarne ook in bree der kring in Nederland willen bekend maken. Eendracht maakt macht ook onder de kleine landen! Aanbevelend F. H. KLÜEN En nu zorgen de H.B.C.'ers er voor, dat ze op 0 punten blijven staan? Ja, maar dan direct alles op alles, want anders kon Graaf Willem wel eens roet in het eten gooien. Het tweede was ook niet fortuinlijk. Nu moes ten zij in Roda hun meerdere erkennen. Toch was de 31-nederlaag onverdiend. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Het derde boekte een overwinning tegen S.J.C. II. Dat was in geen tijd gebeurd. Enfin, het schaap is over den dam. Welke volgt? Het programma van a.s. Zondag is als volgt: 2.30 uur. Graaf WillemH.B.C. Scheidsr.: E. van Haasteren. 2.30 uur. V.V.L.-H.B.C. II. Scheidsr.: H. Bijvoets. 2.30 uur. Geel-Wit IIH.B.C. III. Scheidsr.: M. Heuzen. 2.30 uur. H.B.C. IVS.J.C. III. Scheidsr.: H. S. Weijers. Juniores: A. 1 uur. AllianceH.B.C. B. 2 uur. T.Y.B.B.—H.B.C. C. 1.30 uur. H.B.C.—O.I.V. D. 12.30 uur. H.B.C.—Concordia. Adspiranten: ,uv Zaterdagmiddag: H.B.C.—T.Y.B.B. DE VERWORDING VAN HET HAKENKRUIS. De Openbaring, de Opstanding, het Eeuwige Licht. Thans anti-semietische uiting Hoe dikwijls ziet men in de niet-Duitsche landen, ook thans nog, argelooze jufferkes loopen, wandelen, zitten, die door het niet- Arische deel van haar medemenschen met arg wanende blikken worden beschouwd, ja zelfs gemolesteerd! Waarom? Wel, zij hebben een halskettinkje, een armband, of ander vrouwelijk sieraad aan, datversierd is met een onmiskenbaar hakenkruis! Welk een snoodheid! En toch was dit jufferke zich van geen kwaad bewust. En toen zij opmerkzaam werd gemaakt op haar gedrag, was zij zoo verbaasd, dat haar onschuld duidelijk bleek. „Dat is een geluks- hangertje van mijn moeder," is dan meestal het antwoord. En het onschuldige gezichtje geeft duidelijk blijk, dat niet het geringste plan tot AANNEMERS BEËEDIGDE MAKELAARS. WIEESTERLOTTELAAN 12, TELEFOON 1S468 Nieuwbouw, Verbouwingen Onderhoudswerken. Jan van Goyenstr. 26, Tel. 29080 een bloedigen pogrom, tot een anti-semietische razernij in haar opgekomen is! Zoo is het ook, of beter: zoo was het ook! Het hakenkruis is verworden tot een symbool, een symbool van het anti-semietisme, hoewel zelfs de opperpriester van dit „geloof", Adolf Hitler, dat niet met opzet bewerkstelligd zal hebben. Er was een partij, een anti-semietische partij, en deze partij koos als partijteeken (zooals de Nederlandsche fascisten: de Bezem) het geluks- teeken, het klassieke teeken der Opstanding. Want zij, in hun ontegenzeggelijk-sterk idea lisme, streefden, volgens hun inzichten, naar een opstanding, een „Erwachen". Maar de anti-semietische richting van de partij stempelde onwillekeurig dit opstandingssymbool tot een vijand van het Davids-sterretjede dooreen gevlochten driehoeken. Zoo is de geschiedenis van de verwording van het hakenkruis Maar de geschiedenis van het hakenkruis zelve toont geen spoor van dit element. De meeningen loopen sterk uiteen. De sterke ver breiding van dit teeken door de wereld is bekend, maar de eigenlijke beetekenis ervan is nog nooit met zekerheid vastgesteld. Alleen de graad van eerbied, waarmede de klassieke volkeren dit teeken beschouwden, licht een tipje van den mantel op, waaronder de ware betee- kenis schuil gaat. Het komt het meeste voor in Indië, waar het ontegenzeggelijk als een geluks- teeken geldt, het symbool van de zonnewenteling en het teeken van de Eeuwige Wedergeboorte. Maar niet alleen in lndië, maar bij alle vol keren der Aarde vindt men, uitgezonderd bij de semietische volken, die nooit bijzonder tot dit teeken zijn aangetrokken, het hakenkruis reeds in oertijden terug. Men heeft de sporen van het hakenkruis-teeken tot in de jongste dagen kun nen volgen. Voor Europa is de plaats, waar men het meerdere malen tegenkwam Sieben- bürgen en Bes-Arabië, voor Azië is het China en Japan, waar tot in de derde eeuw voor Christus' geboorte dit teeken voorkwam. In den Maleischen archipel en oostwaarts tot Polynesië is het bekend, ook in Afrika en Amerika. In Amerika, vooral in het Mississippi-gebied, bij de Pueblo-Indianen en in het gebied van de middel- Amerikaansche voorbeschaving. Men vindt het daar overal op Runensteenen en men heeft het reeds lang op de veldteekens en standaarden van het leger van den Romeinschen keizer Con- stantijn gevonden. De munten uit de oudheid en de loodfiguren uitTroje nergens ont breekt deswastika. Het hakenkruis was bij deze hoogstaande volkeren het teeken van de Openbaring, van de Opstanding vooral, van het Eepwige Licht en het Leven. Maar niet alleen in het verleden heeft het een wereldbeheerschende beteekenis verkregen. Begeeft men zich oostwaarts en stijgt men in Singapore uit, dan vindt men allerwegen het hakenkruis, hier „swastika" ge naamd, dat dezelfde rol aldaar speelt, de rol van geluksteeken en heiligdom, als in China, Japan of een ander Oostelijk land. Men kan zonder meer aannemen, dat de onderzoeker Scheuermann op den rechten weg is, als hij het hakenkruis in eerste instantie be schouwt als een schepping der natuur. Als men twee loodrecht tot den optischen as door gesneden kwartsplaten op elkaar legt, ontstaat er een merkwaardig lichtverschijnsel, een ring- systeem, een samenstelling van ringen, met vier van het midden uitgaande spiralen: een haken kruis der natuur: een lichtverschijnsel. Den vroegen cultuurmenschen moest zoo'n natuur verschijnsel als een goddelijke openbaring voor komen. Zulke op elkaar gelegde kwartsplaten (of ook wel van bergkristal) heeft men in de bouwvallen van Troje in een groot aantal ge vonden, een feit, dat de hoogere beteekenis van het hakenkruis voor de klassieke natuurwereld duidelijk weergeeft. Maar „met dat al" zal toch iedere niet-Ariër met wantrouwen het hedendaagsche hakenkruis beschouwen, al zouden wij nóg zulke mooie theorieën weten te houden ten opzichte van de afkomst van dit symbool. En niet ten onrechte, want afkomst en hedendaagsche beteekenis hebben met elkaar al heel weinig gemeen. DE VERBETERING. Dokter: Vindt je niet, dat onder mijn be handeling je geheugen al een stuk beter ge worden is? Patiënt: Zeker! Het komt tegenwoordig vaak voor, dat het me te binnen schiet, dat ik iets vergeten heb. Ik kan me alleen nog niet herinneren wat. -m KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 13. Als doel werd een heuveltje gekozen, dat heel in de verte in het weiland lag. Gerrit telde, één, twéé, drie! en daar gingen ze, loop je niet, zoo heb je niet. Maar Pieter bleef al gauw een heel eind achter, en viel tenslotte doodop in het gras neer, terwijl Gerrit zonder om te zien doorholde. 14. Eindelijk kwam Gerrit, puffend en bla zend, en badend in zijn zweet, op het heuveltje aan. Stom-verbaasd, met wijd opengespalkte oogen, bleef hij staanWant het was toe vallig precies het heuveltje, waar Jodocus tegenaan zat, en Gerrit dacht niet anders, of het was Pieter! 15. Maar al spoedig maakte Gerrit's ver bazing plaats voor bewondering. „Nou, ik mot zegge, da's knap, hoor!" zei hij. Hierop nam hij den verbouwereerden Jodocus, die inmiddels al heelemaal droog geworden was, bij den arm en voerde hem in triomf naar zijn Gerrit's huis, waar hij hem plechtig op een groote ham vereerde. 16. Toen Jodocus thuiskwam en daar uit Pieter's verhaal begreep, waaraan hij de ham feitelijk te danken had, grinnikte hij: „Hi-hi, dat lijkt het verhaaltje van den haas en den egel wel!" Maar Pieter kreeg geen stukje van de ham en moest toezien, hoe zijn broer er dikke plakken van op zijn boterhammen legde!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 2