DE VECUW EU HVvJVD H DIS HET SCHAAKSPEL. TWEEDE BLAD. LOSSE BLAADJES. HET BRANDENDEVRAAGSTUK! Vervolg PiaatseiijK Nieuws. INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND DE WIL TOT HELPEN. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 44. 3 NOVEMBER 1933. Wat leek het eerst belangrijk, Dat Rijksdagbrandproces Hier was men voor „sensatie" Eens aan een goed adres! Het oog van heel de wereld Was op die zaak gericht. Nu kwamen de geheimen Dus spoedig aan het licht! Maar och, wat viel dat tegen! Men schiet er niet mee op. Men zit daar in een doolhof En raakt niet uit het slop. Het hoofd van Van der Lubbe Hangt immer nog omlaag, En wie zijn helpers waren Dat blijft de groote vraag. De woorden der getuigen Weerspreken vaak elkaar. Geen wonder na acht maanden, Zoek dan de waarheid maar! 't Publiek op de tribune fs diep teleurgesteld: Het komt om wat sensatie, Maar wordt door slaap gekweld. Men zit zich te vervelen, Want er gebeurt geen steek, 't Verhoor van de getuigen Gaat voort van week tot week Soms schrikt men even wakker, Als Dimitrof wat zegt, Een woord of een verklaring Ontembaar fel weerlegt. Dan is er even spanning; De president kijkt boos, Doch 't duurt maar kort dan is het Weer rustig voor een poos. De zooveelste getuige Verschijnt en wordt gehoord - De journalisten zetten Hun dutje ijlings voort! De sleepetide behand'Ung Beneemt hun allen lust. Het was een brandend vraagstuk Maar 't is al lang gebluscht! DE CHRYSANTENTENTOONSTELLING. DER ONUERINGE TUIN LIEDEN VEREEN. De voor deze gelegenheid zoo bij uitstek ge schikte zaal van Cate-Kestaurant „Hof van Heemstede" was Zaterdag en Zondag in een bloemnot herschapen. Daar demonstreerden de leden der Onderlinge Tuinliedenvereemging .Aerdenhout en Omstreken" welke kennis zij bezaten om ook oe Ohrysanth in haar voile pracnt te ontwikkelen. Vele mooie inzendingen nebben wij in den loop van den zomer al gezien. Allereerst de Latnyrus, in het kweeken waarvan de leden al zóó bedreven zijn, dat zij gerust met de beste kweekers kunnen wedijveren. De Dahlia-shows slagen altijd; iets nieuws was dit jaar de Zinnia-keuring, en nu hebben wij weer kunnen genieten van de laatste najaars- bloemen, de Cnrysanthen. Hoofddoel was ook nu weer het kweeken van een speciaal soort, n.l. de Blancne Forte Viëne, waarvan de deelnemers in het voorjaar allen een gelijk aantal stekken hadden ontvangen. Maar er waren ook andere soorten. Vandaar die aardige kleurcombinaties, al was wit wel de hoofdzaak, b.v. die prachtexemplaren Ada Owe met haar honderden bloempjes, benevens andere exemplaren van enorme aimetingen. De publieke belangstelling was vrij groot, al had oeze wel iets beter kunnen zijn, temeer omdat de vereeniging nu eenmaal de gewoonte heeft aangenomen het publiek gratis toegang te verleenen. Bijzondere aandacht trok de stand van den heer R. Donkelaar, die zoowel wat betreft de quantiteit als qualiteit ver boven de overige inzenders uitblonk. De jury kende de prijzen als volgt toe: Groepen: le pr. R. Donkelaar, met lof der jury; 2e pr. R. Hoek; 3e pr. C. v. lperen. Voor prijsvraag stekplanten „Blanche Porte Viëne; R. Donkelaar 1U punten, R. Hoek 7 pun ten, C. v. lperen 7 punten, H. v. lperen 6 punten, j. v. Donselaar buiten de prijsvraag, daar hier slechts 4 van de 5 planten waren ingeleverd, 8 punten, een gevolg der beste qualiteit. Met voldoening kan de vereeniging op deze tentoonstelling terugzien. FANFARECORPS EXCELSIOR. Muziekuitvoering. Het fanfarecorps „Excelsior" geeft op Zater dag 11 November een muziekuitvoering in Café-Rest. „Dreefzicht" te Haarlem (Den Hout). „Excelsior" zal op dien avond haar donateurs en kunstlievende leden wederom op een aantal fraaie nummers vergasten, te weten: 1. Le Tribut de Zamora, marsch arr. par. F. Degresz. 2. Louise de Bettignies, Ouv. Dramatique A. L. Doyen. 3. Retour du Printemps, Fant. Ouv. H. et G. Gadenne. 4. La Coquette, Grande Valse H. Holztrager. 5. Vieux Camarades, marsch C. Teike. De avond zal verder opgeluisterd worden door „The Dutch Players", die vóór en na de pauze zullen optreden en voor dansmuziek zullen zorgen. Hun programma is afwisselend: een liedje, een praatje, solo's voor xylophoon en saxophoon, optreden van de Duitsche Sou brette Fraulein janetchen en voorts de band leider Albert Gerritsen in zijn repertoire met orkestbegeleiding. Met een dansje tot besluit zal het ongetwijfeld weer een gezellige avond worden! EET MEER KAAS. KAAS, NIET ALLEEN VOOR DE BROOD-BELEGGING. Kaas is een uiterst belangrijk voedingsmiddel, dat vrijwel door iedere maag verdragen wordt. Het is evenwel niet aan te bevelen kaas gerechten te nuttigen vlak voor het naar bed gaan. Kaas biedt velerlei afwisseling en is naar vrij wel ieders smaak te verkrijgen, door de vele soorten die men fabriceert. Het best is echter, niet te groote hoeveelheden tegelijk in te slaan, daar kaas spoedig uitdroogt. In dit geval kan men deze evenwel raspen en in een jampot met schroefdeksel bewaren. Geraspte kaas kan zoowel op de boterham gegeten, als wel bij de bereiding van diverse schoteltjes gebruikt worden. Inplaats van de voorgeschreven Parmezaansche kaas kan men deze dan gebruiken, terwijl de Zwitsersche kaas soorten zich hier eveneens zéér goed toe leenen, (gruyère e.a.). Thans, nu rund- en kalfsvleesch weer hooger in prijs zijn, kan men verschillende smakelijke gerechten aan het hoofdmaal opdienen, die door de toevoeging van kaas aanmerkelijk meer voe dingswaarde hebben verkregen. Hieronder volgen enkele aanwijzingen omtrent de bereiding. Kaaskoekjes. Men kneedt een deeg van gelijke deelen boter en bloem met 1 eetlepel water, rolt die uit en snijdt er dunne vierkante plakjes van, die men rijkelijk met kaas bestrooit. Daarna dubbel vouwen, zoodat men drie hoekjes heeft verkregen, die men met eigeel be strijkt en in den oven of in frituurvet goudgeel bakt. Zeer geschikt als dessert, warm zoowel als koud. Kaas-biscuits. Men neemt creamcrackers, die men flink met boter besmeert en waarvan de eene helft dik met kaas belegd, of bestrooid, hierop legt men de beboterde kant en plaatst de biscuits in den oven totdat de kaas begint te smelten. Macaroni met kaas. Kan men opdienen inplaats van aardappelen b.v. met gestoofde tomaten. Men kookt ze in water met zout, giet het water af, strooit er flink kaas overheen en geeft er tomatensaus bij. Aardappelpuree doet men in een ingevette vuurvaste schotel en strooit er een flinke dikke laag geraspte kaas over, daarna paneermeel en hier en daar een stukje boter, daarna plaatst men de schotel in den oven om een bruin korstje te krijgen. VROUWEN RICHTEN EEN BANK OP. Het beheer der mannen was te slecht. In den laatsten tijd zijn de Amerikaansche be sturen van Vrouwenvereemgingen er toe over gegaan zelf Banken op te richten, waar de finan- cieele belangen van hare leden worden behar tigd en vermogens geadministreerd. Deze worden geleid door vrouwen en de eerste bankzaak op dit gebied is in Ban Fran cisco geopend met een kapitaal van 5 millioen dollars! De vrouwen, die in Amerika sterker dan elders georganiseerd zijn, waren van meening, dat de mannen tot dusverre het haar toebenoorende geld slecht beheerd hebben. Het overgroote deel der rijke vrouwen in San Francisco heeft hare rekeningen bij andere ban ken opgezegd en hare gelden aan de nieuwe associatie toevertrouwd. Aan het hoofd hiervan staat een directrice, geholpen door een staf van vrouwelijke be ambten. Hoewel men in vakkringen eerst min of meer twijfelde aan het welslagen der proefneming, ziet men thans in, dat de zaken prachtig loopen en vrouwen eveneens in staat zijn op dit gebied iets te presteeren. In New-York stellen de vrouwen-organisaties thans ook pogingen in het werk tot oe oprich ting van een vrouwenbank te konten, terwijl men er in New Orleans en Buffalo reeds een heeft. HET PRACTISCHE HUIS. De zit-slaapkamer. Velen, die op kamers wonen, weten zich tevreden te stellen met een zit-slaapkamer. Het divanbed of de couch voldoet echter niet iedereen, daarom geven wij in bovenstaande schetsjes een practische oplossing voor dit vraagstuk. Heert men een kleine kamer, dan wordt het bed in een kamerhoek geplaatst, terwijl aan den smallen zijkant een boeKen- of kleerkast wordt geplaatst. tusschen muur en kast wordt een roede be vestigd, waaraan een gordijn komt te hangen. Hierachter kan evenwel de nachttafel of wasch- gelegenheid geplaatst worden. Bij grootere kamers kan men gemakkelijk op zijde van het „verdekt" opgestelde bed een zitje maken, terwijl men aan beide zijden een kast kan laten aanbrengen. Tusschen beide kasten wordt het gordijn bevestigd. TWEE ELEGANTE IAPONNEN. Nr. 2043 2044 Her is niet moeilijk modern gekleec te gaan, maar wel om tegelijkertijd niet opzich tig te worden. Vele mode kunstenaars zoeken het in excentrieke modellen om toch vooral maar iets anders te orengen De modellen, waarvoor w(; thans uw aandacht vragen zijn. ofschoon uiterst modern, geenszins opzichtig en daar bij zeer gemakkelijk zelf te maken De eerste japon, die wij afbeelden kan als ge- kleede middag-, maar tevens als avondjapon gedragen worden. Crêpe satin laat zich uitstekend hiervoor verwer ken, doch ook een mooie wollen georgette met vestje van herminette staat buiten gewoon goed. Ook gezette figuren kunnen dit model zeer goed dragen. De mouw is, wat het bo vengedeelte betreft, aange sloten. aan den onderkant loopt deze echter uit om weer strak om de pols te eindigen. De rok bestaat uit twee banen, terwijl de rech ter vóór- en achterkanten eer, apart opgezet stuk laten zien in alle gewenschte mater, verkrijqDaar en aan te vra gen onder no. 2043. Bij oe tweeae ]apon, die we hiernaast afbeelden val len vooral de smalle heupen en breede schouders op. Oir het laatste te bereiken wor den de schouders zoo bree, mogelijk aangeknipt. Crêpe satin met een doffe bies tus schen de banen van den rok en het oploopende stukje boven de taille is bijzonder mooi voor dit model. Het patroon, dat van dit model, dat in alle gewensch te maten beschikbaar wordt gesteld, spreekt verder voor zichzelf. Bij de aanvraag moet duidelijk het nummer 2044, benevens de juiste maat worden opgegeven. En zijn historieReeds heel wat bloed om dit spel gevloeid! Door WALTER ROOBAERD. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden "in de week van 23 Oct. tot en met 28 Oct. genomen 505 douchebaden en 18 kuipbaden. Aan 30 kinderen' werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 21 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. Hes, Bleekersvaart- weg 41, een rijwielbelastingmerk; Bregman, Zandvoortschelaan 64, een blauw manteltje met broche; E. van Dijk, Lieven de Keylaan 11, een knot wol; Korsman, Reek 29, Bennebroek, een parapluie; Kortenhoeve, Postlaan 11, een etui met poederdoosje; G. Tukker, Molenwerfslaan 56, een ceintuur en een waterpas; H. Kooij, Zandvoortschelaan 33, een rozenkrans; Botbijl, Javalaan 5, een glacé-dameshandschoen; M. Petterson, Berkenlaan 4, een zegelring; Verster, Torenlaan 7, een zakmes; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een R.K. kerkboekje, een bosje sleutels, een papiermand en een bruine alpine muts. DWARS AANGEREDEN. Zondagmiddag had een aanrijding plaats op den hoek HeerenwegRijnstraat. De heer v. d. B. reed op den Heerenweg in de richting Benne broek met een flinke snelheid met een luxe auto. Door het slechte uitzicht aldaar ter plaatse had hij een uit de Rijnstraat komende auto niet gezien, met het gevolg dat hij deze auto dwars aanreed, waardoor deze niet meer berijdbaar was. Persoonlijke ongevallen vonden hierbij niet plaats. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 31 October 1933. F. W. Beck, P. C. Hooftkade 8. A. A. Deenik, M. Hobbemastraat 23. B. T. A. N. Davidson, Joh. Vermeerstraat 23. GEWONDE HANDEN EN HERSEN SCHUDDING. Op den Heerenweg ter hoogte van de Van Merleniaan had een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een vrachtauto. De vracht auto reed achter de luxe auto. Deze verminderde vaart, waardoor de bestuurder van de vrachtauto ook verplicht was vaart te verminderen. Bij het remmen slipte de vrachtauto en botste aan de achterzijde tegen de luxe auto, waardoor deze van richting veranderde en in een langs den weg liggende sloot reed. De bestuurder B. werd aan een der handen verwond en zijn echtgenoote bekwam een lichte hersenschudding. Zij kon echter na eenigen tijd op advies van een dokter naar haar woning worden vervoerd. De auto werd ernstig beschadigd weggesleept. „HET LIBERALISME, JUIST NU! EN WAAROM...?" Hedenavond houdt de afdeeling Heemstede van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" een openbare vergadering in Hotel „De Oude Beuk", Zandvoortschelaan. Mr. J. A. H. Coops, wethouder te Apeldoorn zal spreken over „Het Liberalisme, juist nü! En waarom...?" Na afloop hiervan zal gelegenheid zijn tot debat of het stellen van vragen. VOOR ONZE LEZERESSEN. Patronen worden toegezonden na overschrij ving van 0.58 op postrekening 62626 van den Modedienst Den Haag ot na inzending per postwissel of in postzeges aan de Mode redactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Ge wenschte. maat en nummer vooral duidelijk ver melden. o 54 MICA. Dit kan men uitstekend gebruiken om het omkrullen van vloerkleedjes tegen te gaan. Men neemt hiervoor stukjes mica, zooals men die in de kacheldeurtjes plaatst, prikt er een paar gaatjes in en naait daarna de mica tegen de hoeken. RECEPTEN. VRUCHTEN-SLA. L. melk, 2 eieren, 45 gram custard-poeder, 75 gr. suiker, 3 eetlepels frambozenjam. Aten brengt de melk met de suiker aan de kook, doch houdt een half kopje achter om de custard-poeder aan te maken, waarbij men tevens de goed geklopte dooiers voegt en daarna langzaam in de kokende melk giet, even laten doorkoken en in een vla-schotel doen, nadat het geheel eenigszins is afgekoeld. Het eiwit wordt even vóór het opdienen stijf geklopt met de lepels jam en daarna op de vla geschept. Rresenteeren met vanille-wafeltjes. GESTOOFDE KALFS KARBONADE. 4 karbonaden (500 gram), 80 gr. boter, 2/2 d.L. water met 1 bouillonblokje, zout, peper en citroensap, 1 eetlepel bloem. De karbonaden worden geklopt en ingewreven met zout en peper. De boter laat men in de braadpan warm worden, voegt hier de karbo naden bij en laat ze zachtjes aan beide zijden lichtbruin braden, terwijl men ze telkens even omkeert en zorgt, dat ze niet te donker kleuren. Inplaats water voegt men 2y2 d.L. warmwater bij, waarin het bouillonblokje is opgelost, I citroensap en de bloem, die met een weinig water is aangemaakt. Hierin laat men de kar bonaden nog 15 a 20 minuten stoven. Rusland was het eerste land in Europa, waar het schaakspel niet alleen dadelijk ingang vond, maar ook een geliefd spel werd. De Russen leerden dit ingewikkelde spel van de Tartaren, die in de 18de eeuw, na een verwoeden strijd, Rusland wisten te veroveren. De Tartaren waren groote meesters in het schaakspel en daarbij tevens voortreffelijke onderwijzers! Onder de vele Russische Czaren bevonden zich ook knappe schaakspelers: zoo worden in historische boeken o.a. genoemd Iwan de Ver schrikkelijke, Feodor, Boris, Alexëi, enz. Ten tijde van Catherina de Groote leefde er een groote staatsman, die Potemkin heette. Deze had grooten invloed aan het hof en beschikte daardoor over het leven van menigen onderdaan. Potemkin was een hartstochtelijk schaakspeler. Als hij een bekwaam tegenstander had ge vonden, bestonden er geen staatszaken meer voor hem. Hij ging in zijn spel op en gaf steeds bevel hem voor niets, letterlijk niets, te storen! Zoo kon hij urenlang de ministers met de ge wichtigste rapporten laten wachten. De Rus sische geschiedschrijver Derschawin oordeelde als volgt over hem: „Met zijn eene hand speelt hij schaak, met de andere speelt hij met ons volk!" In December 1825 werd er in Rusland een bloedige opstand onderdrukt! De samenzweer ders werden allen naar Oe Peter en Paulsvestmg gezonden en verzochten daar als eenige gunst, aangezien lezen verboden was, om schaak met elkaar te mogen spelen. Dit verzoek werd hun al dadelijk geweigerd, omdat ze elk afzonderlijk zouden worden opgesloten. Desniettegenstaande wisten de Russen zich te behelpen. Zij maakten schaakborden en kneed den tiguren van hun brood. Zoo wisten ze een spel op touw te zetten. Door kloppen op de muren van hun cel wisten ze zich onderling verstaanbaar te maken. Op die manier lukte het zelfs twee beroemde schaakmeesters van dien tijd, Lunin en Annenkow, achter den rug van hun cipier om, een schaakwedstrijd op touw te zetten. De liefhebberij in het schaken is den Russen door alle tijden heen bijgebleven. Ook thans nog worden in het kleinste provinciestadje schaakwedstrijden gehouden. Tot slot nog een gebeurtenis, die zich in Engelsch-lndië afgespeeld moet hebben. Zijn Koninklijke Hoogheid, de Radjah van Baghadur, was in lndië wijd en zijd bekend als de beste schaakspeler. Hem kwam op een goeden dag ter oore, dat er onder de Engelsche theeplanters één was, die al driemaal bij schaak- tournooien den hoogsten prijs had gewonnen. Den dag daarop daagde de Radjah den Engelschman uit, zich eens met hem te nieten. De schriftelijke uitnoodiging werd den Engelsch man in een prachtige, gouuen doos overhandigd. De theeplanter nam de uitnoodiging aan en begaf zich op reis. Tot zijn groote verbazing haalde Z. H. hem persoonlijkxaan het station af. Nadat de begroeting was atgeloopen, stapten beiden in de vorstelijke koets, die begeleid werd door een 100-tal ruiters. Bij aankomst aan het paleis stonden op het voorplein een groot aantal soldaten opgesteld, die eerbiedig het militair saluut brachten. De ontvangst was dus werkelijk vorstelijk. De eerste twee dagen werd er over het schaakspel niet gerept, maar uitsluitend feest gevierd. Men ging op jacht, maakte groote rij toeren, enz. Den derden dag eerst gaf de Radjah bevel, dat het tournooi zou beginnen. Daartoe begaven ze zich naar een groote zaal, waar op een tafeltje een schaakbord gereed stond. De Engelschman zette groote oogen op, toen hij het gewaar werd. Zulk een kostbaar schaakbord had hij nog nooit gezien! Het was van ebbenhout en zilver en de stukken waren van zuiver goud! Het eerste spel duurde twee uur en werd door den theeplanter gewonnen. Na afloop was het duidelijk te merken, dat Z. H. eenigszins ontstemd was. Hij groette den Engelschman met een korten knik en zei, voordat hij de zaal verliet: „Morgen het tweede spel, Sir!" Den volgenden dag duurde het spel drie uur en won Z. H. hoewel óe Radjah niets gezegd had over het succes van zijn tegenstander, zei deze thans op hoffelijken toon: „Het doet me ge noegen, dat Uwe Hoogheid gewonnen heeft!" De Radjah maakte een atwerende beweging met de hand en trok zich dien dag verder in zijn vertrekken terug. Dienzelfden middag zat de eerste minister van Baghadur met den gast op een divan. Nadat ze een poosje over allerlei dingen hadden gesproken, zei deze eindelijk op veelbeteekenenden toon: „Ik maak U erop opmerkzaam, dat Z. H. de Radjah van Baghadur zichzelf beschouwt als de wereldkampioen van het schaakspel! Hij heeft al met de knapste schaakmeesters gespeeld en nooit heeft iemand van hem gewonnen. Z. H. zou het dus zéér on aangenaam vinden om geslagen te worden. Heeft hij daarentegen gewonnen, dan overlaadt hij zijn tegenpartij met kostbare geschenken!" De Engelschman haalde zijn schouders op en antwoordde niet. Het derde spel werd buiten in den tuin ge speeld, in de schaduw van prachtige palmen. Er ontstond een geduchte strijd, doch na vier uur lukte het den Engelschman pas, den Koning van den Radjah voor den eersten keer schaak te zetten. „Schaak!" riep de theeplanter eindelijk ver heugd. De Radjah stond op en zei kortaf: „Ik ben dadelijk terug!" Daarop-verdween hij in het paleis De Engelschman wachtte geduldig, met de beenen over elkaar geslagen, terwijl hij zijn volgende zetten nauwkeurig overdacht. Na een poos kwam de Radjah weer terug, thans ver gezeld van zijn eersten minister. Voor het spel hervat werd, vond deze nog gelegenheid den Engelschman in het oor te fluisteren: „De ge volgen zouden voor U niet te overzien zijn, als Z. H. verliest! Bedenk dat!" Het scheen, dat deze den wenk niet wilde verstaan, want de strijd werd met steeds grooter heftigheid voortgezet. Meer en meer kwam de koning van den Radjah in het gedrang! Nog drie zetten en hij zou schaakmat zijn! Bij den tweeden zet plaatste de minister een schaal vol juweelen en gouden munten naast den Engelschman op tafel. „Dat is de'belooning voor dengeen, die verliest!" klonk het zacht in het oor van den theeplanter. Deze maakte een onwillig gebaar en deed den tweeden zet. Hij was zoo in zijn spel verdiept, dat hij in het geheel niet lette, op hetgeen er rondom hem heen gebeurde. Daardoor ontging het hem ook, dat er een gedaante uit het paleis was gekomen, die zich achter zijn stoel had geplaatst. Evenmin zag hij de schaduw van een opgeheven zwaard boven zijn gebogen hoofd. Het kasteel van den Engelschman... gaf den Koning van den Radjah eindelijk den genadeslag. „Schaakmat!" juichte de theeplanter. Verder kwam hij niet, want tegelijk viel zijn hoofd onder het scherpe lemmet van het zwaard op het schaakbord.... WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL 1935. Het algemeen programma voor de Wereld tentoonstelling Brussel 1935 ligt voor belang hebbenden op het Bureau der Kamer van Koop handel te Haarlem, Nassauplein 6, ter inzage. VIERING JAARFEEST R.K. VOLKSBOND. Zondag vierde de afd. Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond haar 41e jaarfeest. Als gebruikelijk werd deze feestdag kerkelijk aange vangen met een H. Mis in beide parochie kerken. Des avonds was de groote zaal van het R.-K. Vereenigingsgebouw geheel gevuld met leden en hunne dames. Lang niet alle leden konden een plaats krijgen, zoodat vermoedelijk Maandag 6 November a.s. een 2e avond noodig zal zijn. De voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord, sprak een kort openingswoord. Na een beroep om zoowel financiëelen als moreelen steun aan het St. Nicolaas-comité, was het overige deel van den avond voor rekening van de Vereenigde Haagsche Spelers, die onder leiding van Pierre Baladux opvoerden: „De dorpspoëet, een blijspel in 3 bedrijven van Jac. Ballings. Na ieder bedrijf een overweldigend applaus, dat tot een ovatie steeg, als na afloop aan de dames bloemen werden aangeboden. In de pauze, en tijdens een gezellig samenzijn, zorgde een strijkje onder leiding van den heer Elseneerus voor uitstekende muziek. Zeer geachte Redacteur, Met afschuw zie ik het gebruik van grijze dakpannen door de Heemsteder bouwheeren toenemen. Onze mooie Dreef begint langzamer hand op een verzameling gestichtshuizen te lijken. Afgezien van het feit, dat bij een over zicht langs de Dreef de variatie in architectuur nauwelijks te bemerken is, is dit wel voorname lijk toe te schrijven aan het bijna uitsluitend verbruik van die afschrikwekkende grijze kleur van de daken. Mijn woonbuurt, de zoogenaamde schilders- buurt, heeft ook die triestige dakbedekking, waar heele wijken hun somber aspect aan ontleenen. Zou Bouw- en Woningtoezicht hier uitkomst kunnen brengen? Of zouden de bouwers daar eigener beweging mede willen breken? Kom heeren, alstublieft, geeft ons wat meer roode daken, 't Staat zooveel frisscher en vriendelijker. Zeker, de tijd is wel ellendig, maar laat het niet zoo „van de daken schreeuwen"! Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, ALPH. MUNS. Getrouwd: L. Stijnman met K. A. Gruissem. Bevallen: L. H. A. v. HoutenThijssen z.; M. SlotSmits z.; C. BrouwerJansen d. en z.; M. D. J. van Berckel-Erens d. Overleden: Johanna Catharina Bakker 14 j„ ongeh. Wij beleven het tegenwoordig dag na dag, dat de algemeene nood van iedereen offers ver langt en men zou denken, dat er eigenlijk niemand meer is, die dit niet weet en bereid is ook zich hieraan te houden. Indien echier zoo- velen niet onbegrijpelijk hardhoorig waren en zelts tegen den uraad in, dan zou de nood niet zulk een enormen omvang hebben aangenomen. Velen schijnen niet te begrijpen, wat bereikt had kunnen worden, als allen bereidwilliger waren, voor hun medemenschen op te komen. Het is natuurlijk gemakkelijker, anderen zich te laten verbeteren, dan zelf de verbetering ter hand te nemen. In een der werken van den bekenden Rus- sischen schrijver Dostojewski komt een mensch tot de erkenning, dat in het wezen van de zaak iedereen voor allen en alles schuldig is en komt hij tot de volgende uitspraak: „Zouden eens de menschen dit weten, oan zou het paradijs op aarde dadelijk ontstaan." Ofschoon sedert het oogenblik, dat dit geschreven is, meer dan een halve eeuw voorbij is gegaan, zijn wij nog zeer ver verwijderd van het paradijs op aarde. Maar juist deze nooddruftige tijd doet ons eenigszins begrijpen, welk doel Dostojewski voor den geest zweelde, toen hij die woorden neerschreef. Als wij den wil tot offervaardigheid in ons wakker roepen, dan zal alles nog duidelijker worden. Het moeilijkste heeft het juist de welgestelde. Hij voelt het als iets vanzelfsprekends, dat hij zich door zijn rijkdom verschillende dingen kan veroorlooven en vergeet dikwijls, dat hij op kosten van de gemeenschap leeft. Vele armen daarentegen lijden minder onder het feit, dat zij zich zooveel moeten ontzeggen, dan wel daar door, dat zij anderen, die nog minder hebben dan zij, niet kunnen helpen. Wie de eerlijke, vastbesloten wil heeft tot helpen, is rijk, niet in den zin van materieelen rijkdom, die zichzelf genoeg is, ook niet in den zin van den altijd begeerigen rijkdom, welke nimmer genoeg heeft, maar als deelgenoot in den scheppenden rijk dom, die woestijnen in vruchtbaar land ver andert en werklooze handen arbeid en brood geeft. Tegenwoordig moet men dienen en strijden. Geen enkel mensch mag zich hieraan onttrekken. De wil tot scheppen, die de wereld doordringt, tezamen houdt en onafgebroken vernieuwt, moet ook in onszelf sterk worden, moet door ons het zwakke steunen en het zieke genezen. Men zoekt de wereld maar al te vaak te ver beteren en uit de ellende te verheffen door materieele dingen, maar hiermede komt men er niet. De verbetering moet uitgaan van innerlijke waarden. Zoolang dit niet gebeurt en men vast houdt aan bot egoïsme en nietsontziend winst bejag, zal de wereld zich nimmer uit haar ellende kunnen opheffen. ARTIS-FILMPJE. De kleine Marietje was voor het eerst in Artis geweest en ze gaf aan haar vader uit voerig verslag van hetgeen zij gezien had. En welk dier vindt je het leukst?, vroeg haar vader. De olifant!, luidde het zekere antwoord. Het was zoo koddig om te zien, hoe hij met z'n stofzuiger apennootjes oppikte!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 5