r tfik xfcffeufitiie* 6 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 47. 24 NOVEMBER 1Ö33. BIOSCOOP De voorzitter deelt mede, dat de voor gestelde prijsverlaging reeds 14.000.kost. B. en W. hadden ook gaarne meerdere personen in de verlaging betrokken, maar dit ging niet. Het voorstel van den heer Audretsch zou minstens 26.000.extra aan de gemeente kosten, aangezien dan de verbruiksbasis 450 M3. zou worden, zoodat de middengroep van de gas- verbruikers aanmerkelijk wordt uitgebreid. De prijs van het muntgas moet wel lager wor den gesteld, want het ondervindt groote con currentie van de petroleum. De heer R ij k e s wijst nogmaals op het on billijke tegenover de kleine gewone gebruikers. Ook deze behoorde men op een of andere wijze in de verlaging te betrekken. De heer Van U n e n dringt aan op een zuivere boeking. Het voorstel van B. en W. komt gesplitst in stemming. Het vastrecht voor gewoon gas wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het vastrecht voor muntgas wordt aange nomen met drie stemmen (Vrijheidsbond) tegen. De door den heer Van Unen voorgestelde boe king wordt verworpen. De begrooting van het gasbedrijf wordt hier na z. h. s. aangenomen. Duinwaterbedrijf. Electriciteitsbedrijf. Reinigingsdienst. Deze begrootingen worden z. h. s. aan genomen. Openbare Werken. De heer Van Unen vindt de administratie kosten geweldig hoog. De begrooting wordt z. h. s. vastgesteld. Grondbedrijf. De grondpolitiek van de gemeente geeft den heer Disselkoen reden tot eenige ongerust heid. Er wordt wel gemeentegrond verkocht, maar niet gekocht. Spr. zou graag vernemen of het streven bestaat het gemeentelijk grondbezit te verkleinen. Wethouder v. d. Poll merkt op, dat het grondbedrijf geen speculatie is. Er wordt alleen grond gekocht, als deze noodig is voor het aanleggen van straten, wegen, sportter reinen, enz. De heer Disselkoen is niet gerustgesteld en zou gaarne zien, dat het grondbezit werd uit gebreid om speculatie door particulieren tegen te gaan, in het belang van den aanwas der bevol king. De grondpolitiek behoort zich aan te passen bij de belastingen- en tarievenpolitiek. Hooge grondprijzen moeten worden vermeden. De heer Van Unen waarschuwt er voor, zich niet in het openbaar in de kaart te laten kijken. De wethouder Jhr. v. d. Poll zegt, dat er geen reden is voor ongerustheid. Het grond bedrijf blijft diligent. De heer A11 e m a vindt een gemeente monopolie ongewenscht. De begrooting wordt z. h. s. aangenomen. Reservefonds. De heer Van Unen wenscht een andere boeking om eventueele latere moeilijkheden te voorkomen. Na een kwartier geheime zitting blijken de bezwaren bij den heer Van Unen te zijn op geheven. De begrooting wordt z. h. s. aan genomen. GEMEENTEBEGROOTING Hierna volgt de artikelsgewijze behandeling van de gementebegrooting. Presentiegeld leden van den Raad. De heer Van Unen stelt voort, het presentie geld van 5.te verminderen op 3.—. Dit voorstel wordt verworpen. Spr. wijst vervolgens bij verschillende posten op bedrijfsonkosten door Openbare Werken in rekening gebracht, die volgens spr.'s meening aan den hoogen kant zijn. Ook acht spr. het aantal ambtenaren te hoog. Wethouder Dr. Droog toont aan, dat dit niet het geval is. In dit opzicht kan Heemstede de vergelijking met andere gemeenten doorstaan. Abonnement telefoon. De heer Meeuwenoord wenscht ook de beide wethouders een tegemoetkoming in de telefoonkosten te verstrekken. Wethouder v. d. Poll maakt hiertegen bezwaar. De heer Disselkoen merkt op, dat ge bleken is, dat de ambtenaren geen misbruik van de telefoon maken. Een maximum van 15. vergoeding te stellen is onjuist. Laat men den ouden toestand bestendigen. Wethouder v. d. Poll acht het maximum bedrag zeer goed gekozen. Het voorstel-Meeuwenoord wordt verworpen met 76 stemmen. Openbare Veiligheid. De heer De T e 11 o wijst op de wenschelijk- lieid van een afdoende parkeergelegenheid voor auto's in de omgeving van het Sportpark. De voorzitter deelt mede, dat een par keerverbod in voorbereiding is. Subsidie Zwemvijvers. De heer Van Unen wenscht de subsidie aan de zwemvijvers, groot 600.te laten ver vallen. Het voorstel wordt verworpen. De heer D e T e 11 o wijst op de noodzakelijk heid van de instelling van het familiebad in ver band met komende concurrentie te Haarlem. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat dit licht ontaardt in een gemengd bad, waartegen velen in de gemeente bezwaar zullen hebben. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Woensdagavond 7.30 uur. TWEEDE DAG Op het vastgestelde uur wordt de vergadering Woensdagavond heropend. Aan de orde is Volkshuisvesting. De heer v. da E r f informeert naar eventueele woningbouw naar aanleiding van nieuwe regee- ringsmaatregelen. De heer Disselkoen zegt, dat er inzake Volkshuisvesting een misstand heerscht. De maatregelen van de regeering zullen ten gevolge hebben, dat woningbouwvereenigingen de huren kunnen verlagen, maar particulieren zullen dit niet doen. Spr. is van meening, dat de gemeente den woningbouw ter hand moet nemen, of anders de woningbouwvereenigingen tot activi teit prikkelen. Of werken B. en W. soms de woningbouw tegen. Wethouder Jhr. v. d. Poll wijst er op, dat het stichten van arbeiderswoningen nieuwe werkloozen naar de gemeente trekt, omdat de steunregeling hier beter is dan in andere ge meenten. Er is op het oogenblik genoeg woning gelegenheid in de gemeente, doch het vraagstuk blijft de aandacht van B. en W. trekken. Een rapport hierover is reeds gereed. De heer A11 e m a verklaart zich tegen stander van woningbouw door vereenigingen. Op verzoek van den heer Disselkoen zal het rapport ter visie van de raadsleden worden gelegd, om daarna de discussies over dit punt te hervatten. Openbare Werken. De heer Audretsch stelt voor, den post Onderhoud straten en pleinen met ƒ3000.te verminderen. De heer R ij k e s wenscht den post met 4.876.te verminderen. De heer Jonckbloedt raadt deze bezui nigingen af. Wat de vorige sprekers voorstellen is zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Als men het herstel der straten uitstelt, vervalt men later in veel grooter materiaalkosten. De heer Meeuwenoord wijst er op, dat op dezen post in vergelijking met vorige jaren ƒ20.000.bezuinigd is, niettegenstaande het aantal straten aanmerkelijk uitgebreid is. De heer A 11 e m a zegt, dat enkele straten gerust nog wel een heele poos kunnen liggen zonder opnieuw bestraat te worden. De heer Van Unen wijst opnieuw op de groote bedrijfsonkosten. Het voorstel-Audretsch wordt verworpen. De heer Disselkoen vraagt om eenige banken op den Heerenweg. Voorts wijst spr. op een slecht stuk Heemsteedsche Dreef tusschen Camplaan en Valkenburgerplein. Ook is het wenschelijk de Zandvoortschelaan te bitumeeren of te asfalteeren. De heer v. d. Linden vindt de loonen voor het rijwerk te laag, zoodat men geen behoorlijk werk kan verwachten. De heer v. d. Erf merkt op, dat eenheid van beplanting in de Kerklaan gewenscht is. Spr. stelt voor, den post onderhoud plantsoenen met 2000.te verhoogen otn lindeboomen in de Kerklaan te kunnen planten. Na nog eenige verdere discussie wordt de post met ƒ1000.verhoogd en het restant ge vonden uit werkverschaffing. Verlichting Torenuurwerken. De heer Disselkoen acht het wenschelijk de uurwerken ook des morgens, zoolang het donker is, te verlichten. Bijzonder Voorbereidend Onderwijs. De heer V a n U n e n merkt op, dat dit onder wijs buiten elke wettelijke bezuiniging valt en stelt voor, geen hoogere rente te vergoeden dan 4j4 De heer Disselkoen steunt dit voorstel en motiveert dit nader. De obligatiehouders ge nieten een te hooge rente op kosten der gemeente. Spr. meent, dat aan de rechtsche obligatiehouders den wenk moet worden ge geven dat zij vrijwillig van hun te hooge rente afstand behooren te doen. Mevr. Venhuizen deelt mede, dat deze zaak reeds de aandacht heeft van een der schoolbesturen. De heer v. d. Linde acht het minder juist, thans de schoolbesturen in moeilijkheden te brengen, aangezien de financiering dezer scholen veel zorgen baart. De voorzitter zegt, dat B. en W. aan drang op de schoolbesturen zullen uitoefenen, om het rentetype te verlagen. De heer Van Unen trekt zijn voorstel in. Subsidie School- eti Werktuinen. De heer Diss el koen memoreert, dat het vorige jaar 400.plus compost is toegezegd. De vereeniging heeft de compost echter niet ontvangen. Verlaging van subsidie kan de vereeniging niet lijden. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat dit verzuim hem niet bekend is. De voorzitter zegt toe, dat de compost alsnog geleverd zal worden. Op voorstel van den heer Disselkoen wordt een subsidie van 400.toegekend. Cursus Fransch. De heer Van Unen stelt voor, schoolgC'ld te heffen. De voorzitter merkt op, dat dit onderwijs niet verplichtend is. Als schoolgeld wordt ge heven, zullen vele ouders hieraan niet voldoen. De kinderen, die later Middelbaar Onderwijs zullen volgen, zijn dan de dupe. De heer V a n-U n e n wijst er op, dat de ver ordening zoo kan worden ingericht, dat dit bezwaar ondervangen wordt. Men kan school geld naar draagkracht heffen en het onderwijs voor de minst draagkrachtigen kosteloos stellen. De voorzitter oppert de mogelijkheid om inplaats hiervan de leermiddelen aan de minst draagkrachtigen gratis te verstrekken. Na verdere discussie spreekt de meerderheid van den Raad in beginsel uit, dat het onderwijs in Fransch ook in het vervolg kosteloos behoort te zijn. Subsidie Kunstkring. De heeren Attema en Disselkoen ver klaren zich tegen de voorgestelde subsidie van 200. De heeren Audretsch en Rijkes pleiten voor behoud. Besloten wordt de subsidie te handhaven. Werkverschaffing. De heer Disselkoen vraagt, of de voor gestelde ƒ35.000.zooveel mogelijk zullen worden gebruikt. Spr. vraagt naar de plannen voor 1934. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat voor namelijk rioleeringswerken zullen worden uit gevoerd. (Leeuw en Hooft, Bleekersvaart, ver lenging hoofdstamriool naar Blauwe Brug en langs Molenwerfslaan.) Hiermee zal nog dezen winter een aanvang worden gemaakt. c Subsidie Ontspanning en Ontwikkeling Werk loozen. De heer Attema betreurt, dat van de cur sussen geen grooter gebruik wordt gemaakt. ONTVANGSTEN. Hierna volgt de behandeling van de ont vangsten. Precariorechten. De heer De T e 11 o is van meening, dat ƒ0.50 per keer voor kano's te veel is. Wijziging van de verordening is noodig, b.v. 10 cent per keer en voor ingezetenen 2.50 per jaar. B. en W. zullen daar hun aandacht aan schenken. De geheele begrooting van inkomsten en uit gaven komt vervolgens op verzoek van den heer VanUnenin stemming. Spr. motiveert het tegenstemmen van de fractie van den Vrijheids bond op grond van de inzichten inzake salaris sen, pensioenpremie, enz., van het College van B. en W., wier financieele politiek volgens spr. van te weinig werkelijkheidszin getuigt. Met 11 tegen 3 stemmen wordt de begrooting aangenomen. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Geringe belangstelling voor de cursussen. Aan het vroeger bestaande comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan de werkloozen alhier is door verandering in de samenstelling daarvan een meer algemeen karakter gegeven in de verwachting, dat hier door betere resultaten zouden worden bereikt zoowel wat betreft het ontwikkelingswerk als de sympathie onder de burgerij. De herhaalde pogingen, die door het nieuwe comité in het werk zijn gesteld tot het trekken van belangstelling voor de vakcursussen, hebben tot heden het resultaat, dat zich schriftelijk ongeveer 40 cursisten hebben aangemeld. Dit aantal is zóó gering, dat het comité slechts ternauwernood tot het organiseeren van vak cursussen overging. Toch werd hiertoe, be houdens financieele medewerking van het ge meentebestuur, besloten, onder het beding, dat deze cursussen zullen worden stopgezet, zoodra de belangstelling belangrijk vermindert. Dien tengevolge zal een cursus, die verloopt, on middellijk worden beëindigd, zoodat, in aan merking genomen dat dit jaar slechts weinig materialen behoeven te worden aangeschaft, de financieele schade voor de gemeente in dat geval tot een minimum kan worden beperkt. De kosten, aan het geven van een drietal cur sussen, te weten in huisvlijt, in het hoveniers vak en in de bouwvakken, bedragen, aan genomen dat zij wederom 22 weken zullen duren, volgens de door het comité ingediende begrooting rond 1.300.— of plus minus 60.— per week. Bij deze begrooting is van de gedachte uit gegaan, dat één dag per week gedurende 4 uur gelegenheid zal worden gegeven tot het volgen van een cursus in huisvlijt, onder leiding van één leeraar en gedurende 2 uur per week tot het volgen van een cursus in het hoveniersvak, eveneens onder leiding van één leeraar. Voorts zal ook door één leeraar op 4 dagen in de week gedurende 2 uur per dag een cursus in de bouw vakken worden gegeven. De pogingen, die het vorig jaar in het werk zijn gesteld om voor deze cursussen een rijks- vergoeding te krijgen, hebben gefaald, terwijl ook dit jaar de verwachtingen te dien aanzien niet hoog zijn gespannen. Naast het organiseeren van vakcursussen heeft het comité zich verder belast met de zorg voor de ontspanning van het groote aantal werkloozen in deze gemeente en wel op dezelfde wijze als dit door het vorige comité geschiedde. De hieraan verbonden kosten zullen in totaal ongeveer 1.500.— bedragen of ongeveer 125.per week. In aanmerking genomen, dat de ontspanningslocaüteiten per dag door ge middeld 100 werkloozen wordt bezocht, is dit bedrag zeker te rechtvaardigen. Het comité heeft aan den Raad, voor de uit voering van zijn plannen, waarvoor het ook thans wederom de beschikking heeft kunnen krijgen over de localiteiten van het R.K. Vereenigingsgebouw, een subsidie gevraagd van ƒ2.500.—, terwijl het zich voorstelt het restant van het benoodigde bedrag bijeen te krijgen uit vrijwillige bijdragen. Hiertoe zijn reeas pogingen aangewend die evenwel het ge- wenschte resultaat nog niet hebben opgeleverd. (Zie verder Raadsverslag.) DE VASTE IJSBAAN. Toen het bestuur over een geschikt terrein voor een vaste ijsbaan beschikte, werden door haar alle spoedmaatregelen getroffen, om ge reed te komen, zelfs als de winter op een te vroegen tijd een inval zou doen. Aan de vele liefhebbers der ijssport kunnen wij dan ook mededeeltn, dat de zaak gereed is om „Koning winter" te ontvangen. Om een oppervlakte van 240 bij 75 M. is een dijk gelegd van 60 c.M. hoogte. Langs en op dezen dijk is een afrastering geplaatst, waarom heen aan de Noord- en Oostzijde een net- matten-afzetting komt van 2.50 M. boven de ijsoppervlakte, meer speciaal voor windbe- schutting. Voor net onder water zetten van het terrein is een Dortmotor-Vijzelpomp geplaatst met een doorsnee van 85 c.M. en een waterverplaatsing van 6 M;i per minuut. Rond het terrein is een vloeibed aangelegd voor het op hoogte houden van het water. Een stevige brug aan de Jan Steenlaan, over de Bronsteevaart, breed 1.50 M., geeft toegang tot het terrein. Naast de baan kan een rijwielstalling gemaakt worden van vrijwel onbeperkte afmeting. Voor autostalling is volop gelegenheid op de Jan Steenlaan of een der rustige lanen van het Bronsteepark. Een brug tusschen terrein en rijwielstalling geeft toegang tot het terrein met twee gelegenheden, één voor de leden en één voor nen die kaarten moeten koopen; dit om onnoodig wachten te voorkomen. Het clubhuis heeft een ruime bestuurskamer, benevens een ruime kamer voor eventueele hulp bij ongelukken, benevens een reparatiekamer. Een aardig terras, eventueel geschikt voor het uitreiken van prijzen, geeft een ruim overzicht over de baan. Naast dit gebouwtje komt de consumptie tent en garderobe. Een 16-tal lichtmasten zijn geplaatst over het terrein, om ook bij avond de liefhebbers in de gelegenheid te stellen van de heerlijke ijssport te genieten. Het wachten is nu allen nog op ijs en als dit komt, dan heeft Heemstede, naast zoovele andere gelegenheden, ook een ijsbaan, die stellig ieders verwachting zal overtreffen. LEZING OVER BRITSCH INDIE. In het gebouw van den Ned. Prot. Bond aan de Postlaan zal op Dinsdag 28 Nov., des avonds om 8 uur, een lezing met lichtbeelden worden gehouden door den heer H. A. J. Baanders over een reis in Britsch Indië. De toegang is voor belangstellenden vrij. DE CURSUSSEN VOOR DE WERKLOOZEN. Wil het, vooral met de cursus bouwvakken, niet erg vlotten voor wat de deelname betreft, voor de cursus nijverheid is volop animo. En het is niet enkel het koper en tindrijven, waar voor animo is, maar voor het Tarco en houtsnij werk zijn volop liefhebbers. Langs den Heerenweg komend doet het hameren op het koper denken aan een fabriek in volle actie. En daartusschen ziet men, de groote zaal van het R.K. Vereenigingslokaal binnenkomend, de menschen in volle studie gebogen over een stuk hout, waarop in kleuren of vormen de verschillende ontwerpen worden uitgewerkt. Zij, die den vorigen cursus reeds mede- maakten, zijn handiger dan de nieuwelingen, doch dat komt wel. De leermeester, de heer Kennis, liet ons voorwerpen zien, het vorige jaar ge maakt door personen die bij den aanvang ook geen hamer konden hanteeren. En hoewel de gemaakte voorwerpen het eigendom blijven van de commissie, om door verkoop daarvan eenigszins in de kosten bij. te dragen, had Woensdagmiddag in een eenigszins officieele bijeenkomst het uitreiken plaats van voorwerpen, het vorige jaar door de werkloozen vervaardigd. Hierbij waren aanwezig enkele leden van den gemeenteraad en het meerendeel der commissie- Toen Wim van Dever in de vijfde klasse der H.B.S. zat, was hij een mathematicus. De logarithmen maakten hem tot een materialistisch man, die alle dingen wilde ontleden, om te weten waarom alles was zooals het was. Daarom noemden z'n kornuiten hem spottenderwijs wel eens Dr. Cijfer, maar Frederik van Eeden zou aan dezen oppervlakkigen cijferaar zeker niet een dergelijk epitheton hebben verleend. De be schrijvende meetkunde had Wim van Dever een dieper inzicht kunnen geven, ook in de gewone, dagelij ksche dingen, maar hij werd er des te prozaïscher door. Elke taak werd voor hem een probleem, dat hij op uiterst zakelijke wijze op loste. De practische scheikunde leerde hem tenslotte hoe alles is opgebouwd, maar ook hoe alles weer gemakkelijk kan worden ontleed. Zoo stond hij na het eind-examen bij de poort des levens, die geen poëzie voor hem zou openen. Op de bijeenkomsten, die eiken Zaterdag gehouden werden in café Wiersma de „jonge- lingensocieteit" noemden ze deze bijeenkomsten heel eigenwijs wist hij met z'n logica alle idealen der anderen voor een oogenblik omver te werpen. „Van je leven iets moois maken?", schamperde hij vaak, als een hunner de opmer king maakte, dat er ook nog wel wat anders in het leven bestond dan geld alleen, „verspil je krachten daar toch niet aan. Wat verdien je er mee? Jullie zijn uilskuikens, als je in Holland blijft met z'n pietlutterigheid en kleinburgerlijk heid. Hier kun je het hoogstens brengen tot eerbaar burger, het middelpunt van de plaatse lijke tooneelvereeniging, eere-voorzitter van het fanfarecorps, of beschermheer van een geiten- fokvereeniging. Leven doe je niet. Je kwijnt weg, zonder dat je het zelf weet." „Je overdrijft, van Dever," antwoordde Walter Aarsen eens. „Er is groot verschil tusschen den kleinen burgerman, zooals jij dien schildert, en den man, die iets van z'n leven weet te maken, ook buiten den kleinen kring, waarin hij leeft. Leven bestaat niet alleen in het verdienen van veel geld, doch ook in het zoeken naar vrede met jezelf, zonder je ambitie nochtans te verliezen." Ik ga naar Indië. „Je doet me lachen, Walter," zei van Dever. „Het eenige doel dat je bevredigen kan is veel geld verdienen om te leven en daar kom je in Holland niet aan toe zonder kruiwagens of voorspraak waarover alleen de beter gesitueerde jongelui beschikken. Ik ga naar Indië. Over een jaar of twintig zullen we eens zien wie gelijk heeft. Laat me niet lachen!" „Lachen," antwoordde Walter Aarsen hem... is Maar van Dever maakte zoo'n lawaai met z'n schellen lach, dat hij niet verstond wat er ge zegd werd. Op een kouden winteravond liep Walter Aarsen bij z'n vriend Moorsel aan. Na het eind examen H.B.S., nu vijf jaar geleden, waren ze beiden het practische leven ingegaan en tenslotte door het toeval weer in dezelfde stad terecht gekomen. Moorsel werkte op een verkoop kantoor, Walter Aarsen op een redactiebureau. leden, benevens de leeraren. Hierbij voerde het woord de heer S. Rijkes, lid van den Raad. Uit het vervaardigde, aldus de heer Rijkes, mag geconstateerd worden, dat de tijd, hier doorgebracht, goed besteed is. En al moet, om de hooge kosten der cursussen, het meerendeel der voorwerpen, hier vervaardigd, verkocht worden, de commissie was van oordeel dat als attractie tot een blijvende deelname ieder een voorwerp wel toekwam. Voor zoover mogelijk ontving ieder der 27 cursisten een zelf vervaar digd voorwerp, wat door de cursisten dankbaar werd aanvaard. LUXOR-THEATER. Vanaf heden draait in het Luxor-Theater de spannende film, een drama uit het vliegeniers leven „De Luchtpost" (Air Mail), met in de hoofdrollen Ralph Bellamy, Gloria Stuart, Pat O'Brien en Slim Summerville. Korte inhoud: Op het woestijn-vliegveld wacht een troep luchtpost-vliegeniers op den terugkomst van Joe Barnes, die in de mist is achtergebleven. Per radio leiden zij den achtergebleven piloot naar het vliegveld, maar terwijl deze in den mist tracht te landen, komt zijn vliegtuig in botsing met den hangar, met het noodlottigen gevolg dat het toestel in brand raakt. Joe komt in de vlammen om. Het is thans de plicht van Miller om met de mail verder te vliegen, doch Ruth, de zuster van den verongelukten piloot en Miller's verloofde, trachten tevergeefs hem hiervan af te brengen. Als hij veilig het laatste kuststation bereikt heeft, treedt hij met den hoofd-directeur, John Montgomery, in onderhandeling. Inmiddels heeft deze den verwaanden, doch uitstekenden vliege nier Duke Talbot aangenomen. Op het vliegveld demonstreert Duke zijn vlieg-capaciteiten en maakt tevens Lizzy's echtgenoote het hof. Hij haalt echter door zijn optreden de vijand schap van alle piloten en in het bijzonder die van Mike op zijn hals, die hem echter door de Kerstdrukte in dienst moet houden. Als Dizzy uit moet vliegen, gaat hij bij Irene op bezoek, doch wordt door Mike gesnapt. „Beroerde tijd," mompelde Moorsel, toen hij samen met z'n vriend op z'n kamer zat. „Ik ben blij me in deze vijf jaar zoo in de zaak ingewerkt te hebben dat er voorloopig geen kans is, dat ze me kunnen missen, al zal salarisverlaging niet uitblijven." „Troost je, waarde vriend," sprak Walter. „Het gaat mij evenzoo, we mogen ons gelukkig prijzen naast de velen, die zonder werk loopen. Herinner jij je nog hoe we op een avond spraken over het doel van het leven? De meesten onzer kameraden heb ik uit het oog verloren, maar Wim van Dever vergeet ik niet, hoewel ik na z'n vertrek naar Indië nooit meer iets van hem gehoord heb." „Ik heb ook nooit meer iets van hem Ver nomen. Misschien slaagt hij in z'n leven, zooals hij zich dat gedacht heeft." Iemand klopte op de deur. Tegelijk kwam de hospita binnen. „Er is iemand beneden, die meneer Aarsen wil spreken." Beneden in het portaal wachtte een man, met een bolhoed. Hij had een dikke winterjas aan, maar Walter Aarsen zag onmiddellijk, met z'n opmerkingsgave, die hem in z'n beroep eigen was geworden, dat de kanten bedenkelijk be gonnen te slijten. „Walter," begon de vreemde ineens. Walter Aarsen keek verrast op. „Jij, van Dever? Benjij terug? Verlof?" „Ja, verlof, verlof," hakkelde van Dever, en ineens vervolgde hij steeds heftiger: „Je moet me helpen, Walter. De crisis, snap je, ik ben ontslagen, enik ben getrouwd. Sedert twee jaar al probeer ik tevergeefs werk te zoeken. Ik wilde niet terug, ik wilde niet uitgelachen worden. Teneinde raad ben ik tóch gegaan. Ik wou niet naar je toe, kerel. Je begrijpt me, nietwaar, mijn plannen van vroeger, en Walter knikte. „Kun je me helpen, Walter?", vroeg van Dever gejaagd. „Ik hoorde, dat je bij een krant bent. Jij hebt relaties Walter Aarsen keek z'n ouden schoolkameraad aan. Z'n oogen vlamden niet meer, zooals vroeger. Z'n voorkomen was niet meer zoo held haftig, maar er lag toch nog een tikje bravour in z'n houding. „Als ik kan, zal ik je helpen. Kom morgen bij me in m'n pension, dan kunnen we rustig praten." „Ik dank je, Walter." „Salut, tot morgen." Walter duwde de deur achter hem dicht. „Je raadt nooit, wie er aan de deur was," zei hij tegen Moorsel, toen hij weer in de kamer kwam. „Wim van Dever." Moorsel keek verbaasd. „Wim van Dever? Ontslagen, of „Ja,en getrouwd," antwoordde Walter. Het bleef een heelen tijd stil. „Hoe noemde jij dat ook weer op dien avond?" „Wat?", vroeg Walter. „Toen Wim van Dever na z'n uiteenzetting over z'n levensvisie begon te lachen." Hoe noemde jij dat ook weer op dien avond? „O," en Walter keek naar den vlammenden haard, „de heraut der dwaasheid JAN D. REMPT. Het is Kerstavond. Mike wordt naar het vlieg veld geroepen, daar gerapporteerd wordt, dat Dizzy in een storm verongelukt is. Met een reparatiewagen trekken Slim en Mike erop uit en vinden Dizzy in een bergkloof liggen. Hij was met zijn machine in de hoogspanning draden terecht gekomen. Mike maakt nu voorbereidselen om zelf de Kerstmail verder te transporteeren, maar Ruth weigert hem te laten gaan. Het is Duke's beurt, doch deze heeft juist zijn dienst opgezegd, daar hij denzelfden avond met Irene wil vertrekken. Mike is thans de eenige die de mail kan weg brengen, en hij moet dus gaan. Wanneer Duke en Irene in de stad aankomen, vernemen zij dat Mike vermist wordt en later wordt in Mike's kamer per radio bekend ge maakt, dat Mike in een bergpas te pletter is gevallen, een plek waar onmogelijk geland kan worden. Hij ligt ernstig gewond in de sneeuw, terwijl marine- en postvliegtuigen trachten hem te bereiken. Als Duke dat hoort, doet zijn avontuurlijken geest en trots hem besluiten, Mike te gaan redden. Hij steelt een vliegtuig en het gelukt hem ook, na vele gevaren getrotseerd te hebben, Mike in zijn machine te krijgen. De machine is echter zoo beschadigd, dat Duke wel inziet zoo niet veilig met Mike te kunnen landen. Hij maakt zijn parachute los, bindt Mike hieraan vast en als zij boven het vliegveld komen, gooit hij hem eruit. Duke tracht zijn machine nog in zijn macht te houden, doch tevergeefs. Hij valt naar beneden, waarbij zijn machine verpletterd wordt. Voordat de menigte hem heeft bereikt, heeft Duke, ondanks dat hij zwaar gewond is, zich uit zijn machine weten te bevrijden. Een gouvernements-postwagen neemt de Kerst-mail over, de post heeft geen vertraging ondervonden. HIJ WAS HET ER MEE EENS. Je hebt heelemaal gebroken met Eduard? Ja, moet je es hooren. Hij verklaarde mij zijn liefde en toen zei ik tegen hem, dat ik niet mooi en verstandig genoeg voor hem was. En toen zei de ellendeling, dat hij wel bereid was over dat bezwaar heen te stappen.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1933 | | pagina 6