ye Sql hu STOUTENBEEK'S MODEHUIS Opruiming SCHRODER PRIVÉLESSEH Adverteeren doet Verkoopen Is U reeds abonné op ons blad? De Gruyter's READY DAMESKAPSALON DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT WEEKPRAATIE Nieuwjaar, een fictie AANKOMST EN AFSCHEID DE VDCUW EK KA/vE HuiS PLEIN 10 De betere Confectie thans tegen NOG voordeeliger prijzen GEMENGD NIEUWS. GR. HOUTSTRAAT 91 - HAARLEM Extra voordeelige aanbiedingen in alle afdeelingenü! VOOR DAN S-A CADE MIE Joh. L. van DUIN N. NI EU WEN HUIZEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN - VRAAGT PRIJSOPGAAF LEERT U SPREKEN ENGELSCH DUITSCH FRANSCH f8.- p. 3 mnd. qr AT l S Ta.JO.0» En zoo hebben we weer Oudejaar gevierd, zoo heeft weer het vuurwerk geknald, de punch in goudgele golfjes in de glazen geklokt, zoo hebben we weer „Uren, maanden, dagen, jaren", meegezongen en geluisterd naar de brulboei van het lichtschip „Haaks", dat door middel van den aether den afstand schipvasteland over brugdeen zoo hebben we elkaar weer klok slag 12 uur, welgeteld op het horloge, de hand geschud, gekust misschien en met de meeste hartelijkheid, die we in onze stemmen wisten te leggen, alles toegewenscht, wat ons het nieuwe jaar aan goeds zou kunnen brengen. En wat is het eigenlijk, dat „nieuwe" jaar. Is er eigenlijk wel een „nieuw" jaar. Dat ontegen zeggelijk wèl. Maar een nieuw jaar, in den geest, zooals wij dat aanvoelen, een nieuwe periode, een nieuwe stap naar een hoogeren leeftijd en de consequenties, daaraan verbonden, een nieuwe periode van honderden dagen, waarvan elk op zichzelf zoo veel ramp en tegenspoed, maar ook zooveel geluk en voorspoed kunnen brengen, dat is het slechts door de wijze waarop wij zélf gewild hebben, dit feest te vieren. Wij zélf zijn het, die angstvallig de seconde beloeren, die van 31 December een 1 Januari maakt, wij zélf zijn het, die onszelf suggereeren, dat thans een eind is gekomen aan een periode, die achter ons ligt, dat die ééne seconde, die ons van dien laatsten kalenderdag in den eersten nieuwen kalenderdag voerde, een stap beteekent naar een nieuw tijdperk, dat misschien eveneens zwarigheden, misschien echter ook verheuge nissen voor ons bevatNuchter bekeken is er geen Nieuwjaar. Nuchter bekeken is nieuw jaarsdag een dag als honderd andere, stiller, rustiger misschien, maar volmaakt gelijk aan die, welke vooraf gingen, aan die, welke zullen volgen. Doch het groote geluk is, dat wij in dien tijd niet nuchter zijn, nuchter dan in den figuur lijken zin; de romantiek der Kerstdagen zit ons nog in het bloedBalansen verkondigen het het einde van het jaar, drukte in alle zaken, bedrijven en werkplaatsenEn dan het einde van dat jaar: rust, kalmte, een heerlijk-wel doende kalmte. De nieuwe 365 dagen-periode is ingezet, de start is o, zoo kalm verloopen totdat het tempo weer wordt opgevoerd, totdat 1934 weer de oude snelheid heeft bereikt, ja zelfs het record van '33 tracht te brekenméér tempo, tempo, tempo! En zoo is, door onzen eigen wil, 1 Januari een dag van Beginnen, van Vergeten, van Hoop en Verwachting, een dag, waarop een dosis optimisme wèl staat, waarop welgemoedheid ons harte toestroomt, ons de taak verlichtende, die alweder op ons ligt te wachten. Wij vatten onze rol in dit leven weer op, wétende, beseffende, dat weer 365 heele dagen voor ons liggen, gereed om hun rol te spelen in de geschiedenis der Menschheid. Neen, Nieuwjaar is geen fictie, Nieuwjaar is geen bij den kalender geregeld, ver plicht feest Nieuwjaar is een feest van onzen geest, het Nieuwjaarsfeest is geboren uit onzen wil tot viering van dezen start, dezen start des levens. Misschien bereiken wij de eindstreep: 1935. Misschien bereiken we die niet; wié zal het zeggen?Dat ligt nog besloten in de dagen, die gereed staan, aan ons voorbij te rollenMogen zij voor U de gelukkigste zijn! Langzaam aan stroomt het perron volVol menschen, vervuld van hoop, verwachting en ook van droefenis, van zielepijnEen vreemd gezelschap is het... Hier, die heer diep met de handen in de zakken geboord, zijn hoed laag over het bleeke gezicht getrokken, de vierkante kin omlaaggebogen, breeduit-staand bij den uitgang....: hij is een van die wachtenden, wier geest nog zweeft tusschen vertwijfeling en hoop. Wat verwacht hij, dat de komende trein zal brengen?.... Wie zal zijn hart met ernstig leed vervullen, ernstiger nog, dan hij tot nog toe te dragen had? Of wie zal zijn leven met één slag herscheppen in een leven vol hoop, waar eindelijk een zonnestraal in doordringt, een zonnestraal, die wellicht naar de schitte rende gUns leidt, welke de vervulling beteekent van zijn grootste idealen, zijn stoutste droomen?.. Ik kan het niet zeggen. Hij staat daar nog, roerloos, als een beeld van de fatalistische ver wachting.... wat de trein hem ook zal brengen.... hij zal zijn berustende kalmte niet verliezen. Hoé de innerlijke strijd ook in hem woelt, hoe zijn zenuwen, reeds gesloopt door vele teleur stellingen, zijn gestel ook verwoesten, hij zal het niet laten blijken dat drukt zijn houding uit. En zie nu eens achter U naar die drie menschen daar.... Zij zijn volmaakte tegenvoeters van onzen somberen vriend. Opgewonden schitteren hun oogen, woorden-sproeiend zijn hun lippen. Druk gebarend korten zij den tijd onderwijl zich opwindend over het weerzien, dat hen te wachten staat want een weerzien is het dat blijkt uit alles! Wie wachten zij?.... Familie, die jarenlang van hen gescheiden was, vrienden, die in vroeger jaren hun grootste steun waren en hen later moesten verlaten?.... Ik kan het niet weten. Schoon is de vriendschap, als GROOTE MANNEN EN HUN VOORLIEFDE VOOR KOFFIE! Ooethe verfoeide koffie evenals alle narco tische dranken en beweerde, dat men hierdoor in een minder goede stemming geraakte. Spotters beweren evenwel, dat de groote dichter de enkele malen, dat hij koffie dronk, echter niet de goede soort heeft weten te kiezen. Van een tijdgenoot van Ooethe n.l., jean Paul, schrijft Charlotte von Stein in een harer brieven dat bij hem niets boven zijn kop koffie ging en dat 's morgens om 7 uur, een half uur nadat hij was opgestaan, zijn grootste genot bestond om liggende op zijn chaise-longue een kop sterke koffie te drinken. Lehnan, de beroemde lyriker kon evenmin zonder zijn koffie en dronk zelfs voor zijn middagdutje eenige groote koppen van zijn lievelingsdrank, om zooals zijn vrienden schert send beweerden, de sluimerende dichtersgeest in zich wakker te roepen! De Engelsche dichter Pope beweerde zooals men verteld: „Slechts het drinken van koffie maakt politici tot verstandige menschen." Hij had de eigenaardige gewoonte om zijn bediende veelal des nachts te wekken om koffie voor hem te zetten. Het was voor hem niet alleen een genotmiddel, doch werd aangewend als een geneesmiddel om zijn vaak ondragelijke hoofdpijnen te ver minderen. Vele menschen, die geestelijk werk verrichten, zien vaak verlangend uit naar een kop koffie. Door het toenemend verbruik van koffie en het veelal te veel en te sterk drinken van den opwekkenden drank bleven de waarschuwingen tegen een „teveel" hiervan door medici niet uit. De coffeïne, die zich in de koffie bevindt, heeft op velen een ongunstigen invloed, de een heeft er meer last van dan een ander en de vraag rees op of het niet mogelijk was, hieraan tegemoet te komen. Men is daarna gekomen tot het onttrekken van de coffeïne aan de boonen, waardoor eene speciale behandeling aan deze vruchten gedaan moet worden. Beethoven zette zijn koffie volgens een spe ciaal recept en gebruikte iederen dag voor iedere kop zestig boonen. Lodewijk XV vertrouwde de bereiding van zijn lievelingsdrank zelfs niet aan zijn kok toe. Het bekwaamst in de kunst van koffie zetten was de beroemde Fransche romanschrijver Balsac, die de wonderlijkste melanges van dit kostelijke aroma wist te maken en deze bijkans met wetenschappelijke berekeningen bereidde. Bismarck was eveneens een voortreffelijk koffiekenner en was een vijand van alle surro gaat, die veelal bijgevoegd werd. In 1870 kwam hij in een klein Fransch restau rant en bestelde een kop koffie, maar vroeg den eigenaar, of deze koffie „ersatz" in huis had. Op een toestemmend antwoord van den restaurateur zeide Bismarck: „Uitstekend, breng mij koffie en geef mij de bus „ersatz" erbij. De man ging heen en liet het bestelde brengen met een groote bus erbij. „Zoo," zei hij, „laat deze bus hier staan en breng mij nu een kop „goede koffie"." RECEPTEN. HOLLANDSCHE WAFELEN. Neem 1 K.O. bloem en roer hierdoor 1 L. melk en 4 eieren, en nadat het goed gebonden is nog V2 L. melk en 1 ons opgeloste gist. Dan voegt men nog 1 L. melk bij cn 4 ons heete gesmolten boter. Daarna laat men het beslag rijzen. De wafelijzers worden voor het bakken verwarmd. Vul het daarna aan één kant, klap het dicht, en keer het meteen om. Leg het in het vuur, draai het om na 2 minuten en laat het ook aan de andere zijde bakken. De wafelijzers moet men niet openen om even te kijken voor de wafels gereed zijn. De wafels worden bestrooid met poedersuiker. GEKRUIDE RIJST. 300 gram rijst, 75 gram boteu, 2 maggi- blokjes, 1 ui, waarin eenige kruidnagels ge stoken zijn, peper en zout. We wasschen de rijst zoo lang totdat het water helder is en zetten ze op met 6 of 7 d.L. (is 6 of 7 gewone theekopjes) warm water, laten hierin de rijst eenige minuten doorkoken en gieten ze daarna in een zeef. We smelten de boter in de pan, voegen de 6 d.L. water bij, waarin de blokjes zijn opgelost, roeren er de uitgelekte rijst door, doen de ui in het midden, een weinig peper en zout naar GEKLEEDE MIDDAGJAPON. 3012 Dit maal vragen .vij uw arndacht voor een eenvoudige, doch niet temin aardige middag- iapon. Als steeds is ook hier eenvoud het emerk van het ware. en middagjapon mag rouwens nimmer op- ichtig zijn. Zijde of wollen weefsels, effen of ge werkt, leenen zich bui tengewoon goed voor dit zeer afkleedende model voor een mid dagjapon. De halsuitsnijding met puntig geknipt rechterpana geven het figuur een goede lijn, terwijl de smalle reep van dubbele, schuin geknipte crêpe geor gette of crêpe de chine in een vlotte chabot eindigt. De sluiting ge schiedt met 3 knoopen. De mouw is aangesloten en heeft eenige puntig toeloopende smalle nervures. De tweebaans rok, die een weinig klokt, heeft aan voor- en achterbaan eveneens een smalle uervure, die op het patroon met een potloodlijn is aangegeven en waardoor de roklengte iets ge broken wordt. Patronen zijn verkrijgbaar, ook in de groote maten, tot en met maat 52. Aanvragen kunnen geschieden onder Nr. 3012. VOOR ONZE LEZERESSEN. Patronen worden toegezonden na overschrij ving van 0.58 op postrekening 62626 van den Modeaienst Den Haag of na inzending per postwissel of in postzegels aan de Mode redactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Ge- wenschte maat en nummer vooral duidelijk ver melden. D 63 smaak, sluiten de pan en laten de rijst ongeveer 20 minuten zachtjes gaar koken, zoo noodig laten we nog even de rijst zonder deksel staan. Voor het opdoen wordt de ui uit de rijst ge nomen. Kristal reinigen. Men verpulvert een stukje indigo en strooit daarvan een beetje op een vochtigen doek. Hier mede wrijft men het kristal in, ook spiegels, j welke daarna met schoon water afgespoeld worden. MODERNE SIERAUEN. Het is nog niet zoo héél lang geleden, dat de halssieraden van de vrouw voornamelijk be stonden uit bloedkoralen, paarlen, gouden of zilveren kettingen, met als versiering aan de laatste een of ander kunstig bewerkt hangertje. Zonder te willen beweren, dat de hierboven genoemde sieraden uit de mode zijn, moeten we wel constateeren, dat zij veel en veel minder gedragen worden. Daarentegen zien wij tegenwoordig hals kettingen en armbanden, gemaakt van het meest uiteenloopende materiaal, hout, celluloid, geperst s papier, glas, tin, bakeliet of verchroomd metaal en misschien hebben wij dan nog wel de een of andere grondstof vergeten, j Niet alleen het materiaal, meer nog in de vormen van kettingen en halskettingen is een enorme verscheidenheid. De moderne vrouw bezi't niet meer een enkel kettinkje, maar draagt bij elk costuum een bijpassend sieraad, hetgeen niet eens een kostbare liefhebberij is, daar de moderne kettingen zeer goedkoop en toch artistiek zijn. men zoo verheugd is op het wederzien. Ook ik zou opgewonden zijn, als ik mijn besten vriend, mijn bloedsbroeder^ na een jarenlange scheiding, weer de hand zou mogen drukken en hem zou mogen bewijzen, dat al die jaren van scheiding geen enkele verandering hebben gebracht in mijn gevoelens van dankbaarheid, vriendschap en toewijding, die ik steeds voor hem heb ge koesterd, gevoelens welke jarenlang niet dien uitweg hebben gevonden, dien zij thans weldra zullen kunnen vinden.... Zoo zal het ook met de menschen achter mij zijn.... Zij verwachten iemand, die met banden aan hen gebonden is, die onverbrekelijk zijn, banden, die nooit te zwaar zijn om te dragen en wier vernieuwing slechts voldoening en warmte kan brengen in hun hart.... Een perron is een pracht-terrein voor studies op dit gebied. Want niet alleen de aankomende treinen werpen hier hun schaduwen vooruit.... ook de vertrekkende treinen geven een beeld van hetgeen zich afspeelt in onze wereld. Ver trek van familieleden, vertrek van vrienden en bekenden meestal in mineur gestemd.... zelden vroolijk-getint, tenzij opgeschroefd. Zij staan bijeen en spreken weinig, zij denken over de aanstaande scheiding en verwenschen in- 1 wendig het spoorboekje, dat den tijd begrenst, dat den trein niet reeds eerder laat vertrekken van en hen verlost van de kwelling van een lang gerekt afscheid! En toch zijn zij dankbaar voor die laatste minuten van zwijgend van-elkaar- genieten, van stil elkaar-begrijpenToch zouden zij dit oogenblik willen rekken, rekken tot in het oneindige....! En terwijl zij zoo hun hart voelen dichtknijpen van de smart van het afscheidgaat het signaal en krijgen zij een schok! Nu is het afscheid, nu komt het oogen blik, dat hen wreed van elkaar zal rukken, dat de een zal wegvoeren, naar andere oorden, andere landen, andere menschen en andere vrienden en dat hén zal achterlaten, beroofd van die onmiddellijke vriendschap, alleen en een zaam, slechts vervuld van herinneringen en verlangens.... En nóg zijn wij er niet... Want, nog een derde categorie, eigenlijk wel de voornaamste, bevolkt soms het perron: de aankomenden! Zij zijn de stad genaderd in hun rijtuig, de een gezeten op de harde, houten banken, de ander op leeren zittingen, een laatste op fluweelen banken.... Maar alle drie, zonder uit zondering, ondervinden zij bij het binnenkomen dezelfde indrukken.... Zij naderen de stad.... spoorwegboomen sluiten de straatwegen der voorstad af, nieuwsgierige gezichten, waaronder een enkele, die verstoord kijkt wegens het op onthoud, zien den trein, waarin zij zitten, voorbijdonderen, kinderhanden zwaaien het eerste welkom. Opwinding maakt hen onzeker, zij trekken hun jassen reeds aan veel te vroeg, want het hoofdstation ligt nog wel een kwartier rijden verder zij kijken of alles wel compleet is, hun handen trillen en zij weten, dat thans het regelmatige, urenlange gebonk in hun rijtuig een einde zal nemen, dat zij opnieuw, thans op een andere plaats op aarde, in het leven gestort zullen worden, op ondergaan of slagen.... Huizen rollen voorbij, venters en bestelauto's geven hun reeds weer het besef van leven, van handel, van de noodzaak tot arbeiden om te komen tot het gestelde doel. Zij ontwaken uit hun reis-roes. En nu komt bij hen het individueele gevoel weer terug, een gevoel, dat zij op de reis, tusschen louter reizigers, medemenschen en wereldbevolkers hadden ver loren. Wissels schieten hen voorbij seinpalen heffen hun armen bezwerend op, lampjes werpen hun licht op de rails, seinwachtershuisjes, dan... een bord met de stadsnaam, nog meer huisjes... een bocht en.... het station, met de perrons overkapping wordt zichtbaar. Zij staan on middellijk voor een nieuwe periode in hun leven. En zoo gaat ieder zijns weegs.... ieder der kameraden, die uren, misschien zelfs dagen, met zes tot acht man dezelfde kamer, dezelfde coupé, bevolkt hebben en elkaar hier en daar reeds psychologisch genaderd waren. Zij groeten, gejaagd en haastig, reeds niet meer vervuld van elkaar, van eikaars reisbelangen, thans alleen nog maar in beslag genomen door hetgeen hen te wachten staat.... En wat is dat?.... Voor den één zal op het perron een zorgende ziel gereed staan om hem op te vangen en te geleiden naar het home, dat reeds voor zijn ontvangst gereed staat. Maar CCII clilUCI „.j., stad op het stationsplein staan, zonder vaste plannen, zonder home, zonder bekenden of toe- gewijden, zonder hartelijkheid. En misschien is deze laatste evenzeer vervuld met hope en ver wachtingen, met plannen en voornemens, als gene, die alles reeds wachtende vindt op hem! Wie zal het weten? Ik niet. Ik zie slechts en merk op. Ik denk slechts en verwerk het Aankomst en afscheid... Afscheid en aankomst... En het leven gaat voort... hier evenzeer als daar, waar de reiziger vandaan komt. 1JSPLANTEN. In de Zwitsersche Alpen komt een plant voor, genaamd „Soldanella alpina", die er in slaagt door het ijs heen te groeien, zoodat uiterlijk het den schijn heeft, of blauwe bloemen uit het ijs groeien. In het najaar omhult de plant zich met dikke, leerachtige bladen, die de plant tegen den wintertijd voldoende zullen beschutten, daar deze bladen rijk zijn aan protoplasma. Deze bladen liggen plat op den grond, zoodat sneeuw en ijs de bladen met een paar voet hooge massa bedekken. Bij het aanbreken van het voorjaar smelt een deel van het ijs en de sneeuw, het afdruppelende water brengt de plant tot nieuw leven. Er ontstaat een gistingsproces, waardoor het ijs ter plaatse smelt, zoodat de stengel door het ijs heen komt kijken. Mooie blauwe bloemen loopen dan langzaam uit en de plant schijnt zich van de letterlijk ijskoude omgeving niets aan te trekken. Dan zijn de bladen echter niet meer leerachtig, maar papperig geworden. UIT DEN BOSCHSTRAAT 13 bij Wagenweg O Bosboom Touissaintstraat 76 Tel. 29116 CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES LOOD- EN ZINKWERKEN THE School of Languages de moderne talen vlot 10 Januari aanvang 11 Januari aanvang 12 Januari aanvang tegen gereduc. tarief O Graeht7l -Prosp.gratis Tel. 14517 i MEVR. SPIERIEUS Rhododendronplein 2 Telefoon 26892 - .--i - O» --

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 5