BOSSE A. BLANSERT HEEMSTEEDSCHE TENTOONSTELLING VOOR MODERN GASGEBRUIK. - Adverteert In „De Heemsteedsche Courant" - „HEEMGAS". VOETBAL RADIO-RUBRIEK PLUIMVEETEELT. MEVROUW! Wilt U een fijne Boterham eten. n Q g% mm n ifl> Ga dan naar $31 B K gesorteerd in de F8JNSTE STEGE MAN'S GELDERSCHE VLEESCHWAREN ZANDVOORTSCHELAAN 70, Dames- en Kinderkleeding Bakkerij „DE KORENBLOEM", Binnenweg 88, DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT S. J. SMIT. ZILVEREN JUBILARISSEN AAN DE GASFABRIEK. Zooals wij reeds eerder meldden zijn onder het personeel, werkzaam aan de gasfabriek, eenige arbeiders, die vanaf de oprichting aan het bedrijf zijn verbonden. Het zijn de heeren S. J. Smit, Chr. van Bakel, W. Verhoef, L. Sloof en W. Otte. De heer S. J. Smit kwam hier als stoom- stoker-machinedrijver, evenals de heer W. Verhoef. Toen deze functie door de reorga nisatie van het bedrijf opgeheven werd, wer den beiden gasstoker, in welke functie zij tot nu toe werkzaam bleven. De heer Chr. v. Bakel kwam in dienst als lantaarnopsteker, doch werd spoedig overgeplaatst naar den Cokesdienst. Nu is hij reeds vele jaren voorman. Donderdagmorgen werden de jubilarissen in de zaal van Hotel Van Ree gehuldigd. Om 10 uur waren vrijwel alle ambtenaren en beambten der be drijven, waaronder ook de directeur, de heer Ir. W. J. A. Duynstee, aanwezig. Per auto's waren de jubilarissen met hun familie van hun woning gehaald. Met luid applaus wer den zij ontvangen. De heer J. Wald- kötter, voorzitter der huldigingscommissie, sprak een kort wel komstwoord, waarna de jubilarissen door den directeur Ir. Duynstee op hartelijke wijze werden toegesproken. Vervolgens overhandigde lr. Duynstee namens het geheele personeel den heer W. Verhoef een electrische lamp, den heer v. Bakel een zil veren horloge met in scriptie en zilveren ketting en den heer Smit een rookfauteuil. De dames werden bloemen aangeboden De jubilarissen dank ten met enkele toepas selijke woorden voor deze huldeblijken. Verschillende spre kers voerden hierna nog het woord. De boekhouder van het bedrijf, de heer De Winter, sprak de jubi- toe, en wenschte hen administratief personeel CHR. VAN BAKEL W. VERHOEF. larissen waardeerend namens het geheele geluk. „In den dagelijkschen arbeid," aldus spr., „hebben wij weinig tijd veel te zeggen, daarom is het prettig op een dag als deze een woord van waardeering voor elkander te doen hooren en te kunnen uitspreken dat uwe schakel in de machine niet gemist kan worden en zijn bestem ming heeft. Weest daarom, jubilarissen, hartelijk door ons gelukgewenscht, en moge U nog vele jaren in goede gezondheid uw arbeid met vreugde en opgewektheid verrichten." De lieer Verdouw, Chef van het fabrieksper- soneel, zeide verheugd te zijn temidden van zoo vele vrienden eenige woorden te spreken. Spr. herinnerde aan den tijd vóór 20 jaar, toen hij hier op de fabriek kwam, en besloot .met den wensch dat allen nog vele jaren de kracht behouden voor liet bedrijf werkzaam te zijn. Namens den Modernen Bond sprak de heer (iaijaard, die den heer Verhoef een bloemstuk aanbood. Hierna kregen de aanwezigen de gelegenheid de jubilarissen en hun familie persoonlijk te feliciteeren. Een interessante en leerzame tentoonstelling-. „HEEMGAS". Als een lichtende poort welft dit woord zich boven den ingang van het R.K. Vereenigingsgebouw, waar op 11, 12, 13 en 14 Januari de Heemsteedsche Tentoonstelling voor Modern Gasgebruik wordt gehouden. HEEMGAS straalt in vurige reuzenletters hoog boven het fabrieksterrein, weerspiegelend in de haven. HEEMGAS staat in duidelijke letters op het fraaie door den assistent, den heer J. Waldkötter, ontworpen affiche, waarop de drie in grootte toenemende gashouders symbolisch den groei Van het bedrijf aangeven. HEEMGAS roepen de advertenties in de bladen en de huis aan huis verspreide folders den Heemsteedschen ingezetenen toe als een dringende uitnoodiging om gebruik te maken van de gelegenheid en zich te overtuigen welk gemak het "ebruik van gas voor de huisvrouw oplevert en kennis te nemen van de moderne toestellen. Het is al HEEMGAS, wat de klok slaat, en wij zijn dan ook overtuigd van een druk bezoek aan deze tentoonstelling, die de belangstelling van ieder ingezetene verdient. De officiëele opening. Tegen twee uur was het R.-K. Vereenigings gebouw geheel gevuld met genoodigden, om bij de officiëele herdenking van het jubileum en opening van de tentoonstelling tegen woordig te zijn. Onder hen merkten wij o.m. op burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn, de beide wethouders, Dr. E. A. M. Droog en Jhr. A. v. d. Pol, de gemeente-secretaris N. Vos, de oud-directeuren der fabriek, de heeren Ir. G. F. H. Houben en lr. C. L. Philips, voorts lr. \V. J. A. Duynstee, den tegenwoordigen directeur, den heer Ogt- man, directeur van het Haarlemsche bedrijf, den heer Jongenspier, directeur te Bloemendaal, lr. M. v. d. Horst, directeur te Amsterdam en voor zitter van den bond van gasfabrikanten, den heer Knot-Neeres, Eere-Voorzitter van dien bond, Baron van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek, den heer j. C. v. d. Eijken, oud raadslid uit den tijd der stichting van de fabriek, deputaties van personeel van Raadhuis en open bare werken, den heer C. ten Boom, voorzitter der Middenstandscentrale Haarlem, van de Hanze, van de Commissie van Heemsteedsche winkeliers en omdat voor dezen dag op de fa briek de Zondagsdienst was ingevoerd, vrijwel het geheele personeel der fabriek, benevens het meerendeel der raadsleden, de tentoonstellings commissie, het dames-comité met haar presi dente, Mevr. VenhuizenKesseler en de secre taresse, Mevr. J. M. KnotVan Stuyvenberg. De zaal was versierd met een schat van bloemstukken, waarvan wij hier in het bijzonder memoreeren een imitatie gashouder van bloe men van den modernen Bond van Personeel in Overheidsdienst. Overigens waren de zalen rijkelijk met planten versierd, gratis aangeboden door de firma P. J. v. Empelen Zn., zoodat het geheel een feeste- lijken aanblik bood. Feestrede van burgem. Jhr. J. P. W. v. Doorn. Burgemeester v. Doorn begon zijn feestrede met een woord van welkom tot de talrijke aan wezigen. Het zet grooten luister bij, aldus spr., zoovelen bekenden in ons midden te zien. Maar het doet mij leed, hier niet te kunnen begroeten onzen oud-burgemeester Jhr. M. D. E. v. Lennep, den man die den stoot heeft gegeven aan den bouw, en die hier zeker een eereplaats had verdiend, maar door ziekte verhinderd is. Tegeltableau, aangeboden aan het Ge meentebestuur van Heemstede door het gezamenlijk personeel van de Gasfabriek. In het gedenkboek zult U echter straks het bewijs vinden, dat Jhr. v. Lennep Heemstede een warm hart toedraagt en in alles nog meeleeft. Ik zie hier voor mij wethouder Dr. Droog, nu al 30 jaar raadslid en den heer v. d. Eijken, toenmalig raadslid en lr. Houben, die daad werkelijk hebben medegewerkt aan de stichting der fabriek. Nog anderen zie ik hier voor mij, wier gedachten ongetwijfeld zullen teruggaan 1 naar het kleine Heemstede van 25 jaar geleden, dat toen reeds plannen voor de oprichting van groote bedrijven koesterde. Vervolgens schetste de burgemeester in den breede de ontwikkeling van het gasbedrijf ge durende de afgeloopen 25 jaar. Spr. wijdde ten slotte hartelijke woorden aan ieder die tot den bloei er van had bijgedragen, t.w. de directeuren, de commissieleden, het technisch en administra tief personeel, alsmede de 5 jubilarissen, die vanaf de oprichting van de fabriek in het bedrijf werkzaam zijn geweest. „Het bedrijf", aldus eindigde spr., „is kern- gezond, bevorderde de groote ontwikkeling van onze gemeente, heeft licht en warmte verspreid j in ons dagelijksch leven en is geworden een bron van vele goede dingen. Moge ons bedrijf gestadig blijven groeien onder leiding van den zoo bekwamen en actie- 1 ven Directeur Duynstee en ten bate van onze ingezetenen en van de gemeente Heemstede." Na deze rede voerde lr. Duynstee, directeur der bedrijven, het woord. Hij deed dit namens het geheele personeel, dat dezen dag met een gevoel van dankbaarheid herdenkt. Allen hebben wij hier een werkkring gevonden; wij voelen j ons dankbaar voor de gelegenheid te kunnen arbeiden, vooral dankbaar omdat, waar overal I het spook der werkloosheid heerscht, wij kunnen 1 arbeiden in zulk een bloeiend bedrijf. Maar wij moeten er ook om denken dat Heemstede haar gasbedrijf rendabel moet maken, wat voor ons eveneens van belang is. Daarom moeten wij al onze krachten inspannen om tot nog grootere rentabiliteit te komen. Schetsend den strijd tusschen gas en electrici- teit, zegt Ir. Duynstee dat gas een grooten voor sprong heeft op de electriciteit, mits wij ons aan den tijd aanpassen. Men zegt wel eens dat de rationalisatie de oorzaak is der werkloosheid, doch elk bedrijf moet zich naar den tijd economisch inrichten, anders is zij ten doode opgeschreven. De rationalisatie heeft offers gekost, maar wij weten dat wij er zijn voor de fabriek en niet andersom. En dan zijn wij verplicht te trachten om te komen tot een lageren kostprijs met als gevolg een lageren verkoopprijs. Zoo zal dit komen ten goede van iedere ingezetene. Spr. dankte den burgemeester voor de harte lijke woorden, doch de goede gang van zaken op de fabriek is een gevolg van het vertrouwen van B. en W. in de leiding van het bedrijf. Ons werk is steeds gewaardeerd en wij hebben altijd de noodige credieten gekregen. Daarvoor uit naam der bedrijven onzen dank. Aanbieding van het huldeblijk. Toen het feest in zich kwam, vervolgt Spr., is een commissie uit het personeel gekozen om voor te bereiden op dezen dag een huldeblijk aan te bieden. De keuze van een huldeblijk was niet moeilijk. En in ons midden hadden wij een kunstkenner, die op artistieke wijze de uitvoeringt heeft verzorgd, en namens het geheele personeel bieden wij U heden dit huldeblijk aan. Hierna werd de doek weggenomen van het fraaie tegeltableau, voorstellende de gasfabriek, zooals die nu is met alle ge bouwen en gashouders. Het opschrift luidt: Gemeente Gasfabriek. Aangeboden aan het gemeentebestuur van Heemstede, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het gemeente-gasbedrijf, door het gezamenlijk personeel. Een begeleidende oorkonde bevat de namen van de gevers. Dit, aldus Ir. Duynstee, is een speciale hulde van hen die aan de fabriek hun werk vonden. Wil deze aanvaarden als een bewijs van trouw en aanhankelijkheid aan ons bedrijf. Dankwoord van den burgemeester. Hierna sprak de burgemeester: Velen hebben naar dezen dag uitgezien, ook wij, maar de verrassing van B. en W. is van dien aard, dat wij naar woorden moeten zoeken om dank te zeggen voor dit geschenk. Dank voor de enthousiaste woorden. Ja, ik weet dat wij vertrouwen hebben in het bedrijf, maar dit vertrouwen is verdiend. B. en W. zijn gevoelig voor de medewerking van allen zonder onderscheid. Het gemeente bestuur zal dit geschenk met groote dankbaar heid aanvaarden en het een waardige plaats geven. De heer v. d. Horst sprak namens den Bond van Gasfabrikanten een gelukwensch. Het be stuur is ervan overtuigd dat de fabriek te Heem stede is geworden een parel onder de fabrieken. Dit komt omdat de drie directeuren hieraan al hun krachten gegeven hebben. Spr. gelooft, dat de annexatie een bijzondere prikkel is geweest, en dat Heemstede, met een levering van 187 M3. per inwoner stellig zeker aan den kop staat, waaruit blijkt, dat gas hier populair is en nu nog meer populair zal worden door de tentoonstelling, waar zal aangetoond worden de groote verbetering van de gebruiks- toestellen. In een zeer humoristisch speechje herinnert Ir. Houben aan den tijd van vroeger. Veel oude kennissen zie ik hier; ook al betreur ik het af wezig zijn van den oud-burgemeester Jhr. v. Lennep. En dan nog 5 jubilarissen, met wie ik, aldus spr., samen de kinderziekte van het bedrijf heb doorgemaakt. Spr. besluit met de beste wenschen voor het bedrijf. Ook Ir. Philips haalt nog 'oude herinneringen op. Maar, aldus spr., het zijn voor mij nog altijd prettige herinneringen. Na een dankwoord aan de sprekers door den burgemeester, worden eenige ververschingen aangeboden, waarna de burgemeester nog eens het woord neemt, nu om de tentoonstelling officieel te openen. Het jubileum, aldus spr., bracht ons op het idee het publiek meer in kennis te brengen met het product der fabriek. Heemgas is een tentoonstelling die bijzonder is ingericht voor modern gasverbruik in eigen huis, in eigen heem. De toestellen zullen ons den indruk geven hoe ver de techniek reeds gevorderd is op het gebied van apparaten. En het besluit dat niets meer in huis geplaatst mag worden dan door erkende fitters, zal de veiligheid met gas waarborgen. Het slagen eener tentoonstelling echter is af hankelijk van de standhouders en hun personeel. En wat hier geëxposeerd is, waarborgt dit stellig. R.C.H. NAAR DE VIERDE ZEGE IN SUCCESSIE? Wat is een voetbal toch 'n curieus voorwerp. Luttele weken geleden was met het beestje eenvoudig niets te beginnen, en ziet nu eens thans dartelt en huppelt hij precies, zooals de Racing-jongelui 't bevelen. En begrijpelijk zijn zij hierover in hun sas! Intusschen moeten we in allen ernst toch be wondering hebben voor de boys die dit herstel hebben bewerkstelligd. Buitenstaanders weten 't mogelijk niet zoo zeer, al kunnen ze 't waar schijnlijk toetsen aan voorbeelden uit het parti culiere leven, hoe vreeselijk moeilijk het is om boven 'n instorting uit te komen-. Maar 't is ge lukt en drie achtereenvolgende overwinningen hebben 't in cijfers uitgedrukt. Zal na deze drie thans de vierde volgen? Deze vraag houdt de voetbal-schare momen teel bezig; zal na D.F.C., V.U.C. en Hilversum thans D.H.C. het kind van de rekening worden? Wij weten dat de boys momenteel bezield zijn met 'n enormen overwinningsdrang. Elk winst punt in deze afd. is goud waard, en dat weet de Delftsche ploeg evenzoo. De jongens van v. Nellen zullen ongetwijfeld met vrees in hun hart naar Haarlem reizen, deels zijn ze bevreesd voor het zich herstellende Racing-team, deels voor hun uitzichten op de bovenste plaats. Want een nederlaag in het Sportpark zou hun 'n moeilijk in te halen achterstand bezorgen op H.B.S. en K.F.C. Daarom voorspellen we 'n Titanenkamp. Blauw-Zwart start met de volgende, onge wijzigde combinatie: Kos, Krom, Prevost Sr., Hessels, Ruis, Prevost Jr., Hanse, Haukes, Ruygrok, Kok, Paape. De leiding berust in handen van den heer v. d. Spek, een jong, veelbelovend arbiter uit Rotterdam. RADIOBRIEF UIT AMERIKA. Het derde Amerikaansche zendernet wordt een fiasco. Plotseling van ruim 700 op 585 zenders gedaald. Geen reclame-programma's. Het eenige maanden geleden opgerichte derde Amerikaansche zendernet heeft het niet kunnen bolwerken. De reden daarvan is, dat de meeste firma's besloten, het nieuwe zendernet in ver band met de crisis geen reclame-programma's aan te bieden. Op dit besluit is wellicht het feit van invloed geweest, dat de nieuwe en overi gens met veel reclame aangekondigde Amalga mated Broadcasting System zich alleen langs de Amerikaansche Oostkust uitstrekte en niet over het geheele land, zooals de N.B.C. en de C.B.S. Zoo is het zendernet weer uiteengevallen, want het had niet voldoende kapitaal achter zich om het langer dan enkele maanden vol te houden. Thans tracht de leider van de A.B.S. dit zen dernet opnieuw samen te stellen. Hij is niemand anders dan de bekende acteur en radioster Ed Wynii en geeft de hoop niet op, zijn onderneming opnieuw te kunnen financieren. De directeuren der zenders, die tot zijn groep behooren, voeren aan alle kanten onderhandelingen om aan geld te komen. Voor zoover bekend is het eenige praktische resultaat tot dusverre, dat een New- Yorksche zender van de mislukte onderneming haar studio's en installaties te New-York zal overnemen. Wij twijfelen er dan ook aan, of Amerika zijn derde zendernet behoudt. Minder dan 600 zenders. Voor het eerst sinds de Federal Radio Com mission het toezicht over den Amerikaanschen omroep op zich heeft genomen nu bijna zeven jaar geleden is het aantal zenders in de Ver- eenigde Staten beneden de 600 gedaald. Bij het begin van de werkzaamheden der Commissie, d.i. in Maart 1927, waren er nog 734 zenders, hoewel er feitelijk maar 90 golflengten beschik baar waren. Nu zijn er nog maar 585 over, wat voor Amerika ongehoord weinig is. De verdwe nen zenders zijn meerendeels het slachtoffer geworden van economische moeilijkheden. Voort durend is erop gewezen, dat het aantal zenders in de Vereenigde Staten eigenlijk grooter was, dan in overeenstemming was te brengen met de belangen van het publiek. Vijf jaar geleden, toen men zich bezig hield met een nieuwe verdeeling der golflengten, wilden enkele deskundigen het aantal zenders zelfs tot 300 terugbrengen. Ook al vervalt men niet tot dit uiterste, dan zal men het toch toejuichen, dat het aantal eenigszins is geslonken. De 585 zenders vormen nog altijd meer dan het derde gedeelte van de 1426 zenders, die op de wereld-radioprogramma's in den aether stralen. Rusland komt op de tweede plaats met 73 zenders; Canada heeft 63, Australië 60, Cuba 57, Mexico 53, Argentinië 35 en Zweden 31. Doordat tegenwoordig .de meeste Amerikaan sche luisteraars ontvangers bezitten, welke zoo wel op lange als op korte golflengten kunnen worden afgestemd, namen ook deze buitenland- sche zenders een steeds grootere plaats bij hen in, waardoor de verdwenen Amerikaansche zen ders in het geheel niet gemist werden. Zeer ge makkelijk te hooren bijv. is de 500 K.W. zender te Villa Acuna in Mexico, doch ook de avond programma's van de krachtige Europeesche zen ders kan men hier in den namiddag goed hooren. VAN ZENDERS EN ONTVANGERS. De nieuwe zender in BerlijnTegal. Nieuwe zend-verdeeling. Een storingen-statistiek, die voor zichzelf spreekt. De nieuwe zender in Berlijn-Tegal heeft dus definitief den ouden in Witzleben vervangen. De Berlijnsche luisteraars weten deze gebeurtenis naar waarde te schatten, de programma's komen dan ook inderdaad veel beter door dan vóór den twintigsten December. Vooral in de buiten wijken ondervindt men den gunstigen invloed van de 100 K.W. der tèlefonie-draaggolf. Slechts in de naaste omgeving van den ouden zender Witzleben is de veldsterkte eenigszins afge nomen, evenals in de van den zender in Oost- Berlijn. Laatstgenoemde zender bleef echter nog tot 2 Januari 1934 op de golflengte van 283.6 Meter werken om de luisteraars geleidelijk aan den nieuwen toestand te gewennen. De Tegeler zender zal voortaan uitzenden op een golflengte van 360.6 Meter (inplaats van 419 Meter). Tegelijk met den nieuwen Berlijnschen zender is ook de op 100 K.W. versterkte zender van Miinchen weer definitief in gebruik genomen; deze werkt thans op de golflengte van 419 M. Om ook den luisteraars in Wurtemburg en Baden gedurende de feestdagen een goede ont vangst te verzekeren, werkte van 20 December tot 7 Januari Mühlacker weer op volle kracht met een energie van 100 K.W. op een golflengte van 532 Meter. Het tijdelijk in gebruik nemen van dezen zender bij de verkiezingen en de vroeg ingevallen vorst hebben echter tengevolge gehad, dat de mast en de nieuwe antenne niet op 22 December gereed konden zijn. Vanaf 8 Januari zal dus Stuttgart-Degerloch tijdelijk weer gaan werken op de nieuwe golflengte van 532 Meter. Er zal echter naar gestreefd worden, dezen zen der alleen overdag te gebruiken en des avonds Miihlacker te laten uitzenden ondanks de bouw werkzaamheden. Men heeft eveneens op 20 December den nieuwen, tot 5 K.W. versterkten zender van Maar ook kan zulk een tentoonstelling goed slagen als zij de medewerking heeft der dames. En het dames-comité met haar presidente Mevr. Venhuizen, vertegenwoordigend het huishouden, heeft met haar propaganda, die is voorafgegaan, goed werk gedaan. Met den wensch dat deze tentoonstelling zal slagen, verklaarde de burgemeester de expositie voor geopend. Wat er te zien is. t Hierna werden de bezoekers in de gelegenheid gesteld een kijkje op de tentoonstelling te nemen. Nu, er is veel te zien. Gasfornuizen en toestellen ,,voor iedere beurs" zouden wij willen zeggen. Geysers, o.a. een zeer practische, n.l. een combi natie van warmwaterapparaat en bad, gaskachels in groote verscheidenheid, gasradiatoren, en nog vele andere artikelen, en de standhouders demonstreeren gaarne de werking der apparaten. Op het podium een miniatuur-schroef-gas- houder in werking, grafische voorstellingen van de bedrijfsresultaten, een model gasmeter en pakkende reclameplaten. Een bezoek aan deze tentoonstelling, die tot en met Zondag van 2^5 en van 711 uur ge opend is, is ten volle aan te bevelen. Rest ons nog te melden, dat de bezoekers iederen avond kans hebben op een fraaien prijs, dat de firma v. Nelle uit Rotterdam gratis een heerlijk kopje koffie of thee presenteert, dat er iederen avond om 9 uur een filmvoorstelling gegeven worden en dat de radio-centrale het geheel opluistert door goede muziek. Niemand verzuime dus een kijkje te nemen. Freiburg i/Broisgau in dienst gesteld op de golf lengte van 259.3 Meter, dus iq, Gleichwellen- bedrijf met Frankfurt a. Main. Om ook hier de overgang voor de luisteraars geleidelijk te maken, wordt de oude zender van Freiburg nog tot 14 Januari geëxploiteerd op zijn oude golf lengte van 569 Meter. De strijd tegen de radio-storingen. Uit een publicatie van den rijksminister der posterijen nemen wij over dat in.de maanden Juli tot en met September 1933 in" totaal 38000 gevallen van storingen zijn behandeld. De oor zaken dezer storingen konden als volgt worden verdeeld: kleine motoren en electrische appa raten voor huishouding, bedrijf, enz. 33.4 r/r gebreken in de eigen ontvanginstallatie 20.1 hoogfrequentapparaten 8.9 installaties der electriciteitsmaatschappijen 7.3 gene- reeren 5 electrische trams 3.6 me dische apparaten 3.3 atmosferische sto ringen en onbekende oorzaken 18.4 Tot de apparaten, die méér dan een derde ge deelte van alle storingen veroorzaken, behooren voornamelijk motoren, transformatoren, genera toren, signaalinstallaties, strijkijzers, verwar mingskussens, stofzuigers, boormachines van tandartsen, haardrogers, ventilatoren, koel kasten, liften, enz. De gebreken aan de eigen ontvanginstallaties berustten meestal op slechte contacten, losse stekkers, gebroken draden bin- nen snoeren, oude lampen, verbruikte batterijen, j slechte luidsprekers, enz. Er zijn n.l. vele oude i toestellen in gebruik als gevolg van» de crisis. Wanneer de storingen uit den weg geruimd kon- den worden, geschiedde dit in 51.2 der ge- vallen door maatregelen aan storende apparaten en in 25.2 der gevallen door de ontvang-in- stallatie in orde te brengen. In 23.2 der 'ge vallen worden de storende electrische installaties' storingsvrij gemaakt. ZORGT VOOR SLUITENDE DEUREN Eerst dan is het kippenhok goed.. Vaak ziet men bij overigens goed gebouwde kippenhokken zulke slecht passende of om andere redenen ondoelmatige deuren, dat het in de hokken tocht. In den winter mag dit wel allerminst voorkomen, want dan worden de kippen ziek. Op een zonnigen dag moet de deur dus zoo spoedig mogelijk vernieuwd of gerepa reerd worden. Deuren, die hun rechthoekigen vorm hebben verloren, kan men het beste uit elkaar slaan en opnieuw in elkaar zetten» diagonaalsgewijze wordt er dan een plank over heen gespijkerd om de deur voortaan in den goeden vorm te houden. Naar buiten uitslaande deuren, zijn voor kippenhokken het beste. Ze moeten niet van te dun hout gemaakt worden, want dan komt er nóóit een einde aan het repareeren en bijwerken. Het geld, dat men uitgeeft, voor goede, liefst ineengevoegde planken, is in verband met hun duurzaamheid goed besteed. Wanneer de plan ken niet in elkaar grijpen, moeten de -reepen door smalle latten worden afgedekt. HET DRINKWATER VOOR DE DIEREN Koud of lauw...? Velen laten het drinkwater voor de dieren eerst eenigen tijd iri de stal staan, zoodat het niet al te koud gedronken wordt. Toch kunnen wij dit niet aanbevelen, een dier heeft evengoed als een mensch behoefte aan frisch water. En water, dat urenlang in een stal heeft gestaan, dat zijn koolzuur verloren heeft en uit de uit werpselen der dieren ammoniak heeft opge nomen is niet frisch meer te noemen. Ongetwijfeld is de koude van het water ook ongunstig voor de dieren, doch het is beter, dit gebrek te verhelpen door een scheutje kokend water. Het is trouwens zeer de vraag, of de tempera tuur van het water stijgt, wanneer men het laat staan. Soms ziet men het in de drinkbakken bevriezen, terwijl het, pas uit put of waterleiding verkregen, tenminste nog een temperatuur van 45 of 50 graden Fahrenheit had. WAT ANGORA-KONIJNEN VOOR HEBBEN. Angora-konijnen kunnen, in tegenstelling met andere pelsrassen, ook in warmere ruimten, zooals schuren en stallen, gehouden worden. De haargroei wordt er zelfs nog door bevorderd, terwijl de hokken niet zoo stevig en dicht, m.a.w. niet zoo duur behoeven te zijn als wan neer zij in de buitenlucht stonden. Goede woldieren kunnen verscheidene jaren achtereen worden gehouden, zoodat de fok niet zulk een groote rol speelt als bij de pelsrassen en ook de daarbij vaak voorkomende verliezen vervallen. 30 15 SÏAflamA VRIJDAG 1 ons Rookvleesch muisje I^CUIdlEIC VzATERDAG/ 1 gekookte Rookworst 45 ct. Nu voor 37 cent UW ADRES voor Hors d'Oeuvre Schotels, Prima, versche Eieren, 10 voor 45 ct. CASVIPLAAN 2 Telefoon 28114 - HEEMSTEDE WONINGBUREAU 11 ii VERPLAATST van Koediefslaan 45 naar hoek Zandvoorter Allée HEEMSTEDE, TEL. 26688 BOUWCREDIET EN HYPOTHEEK AANWEZIG Gedipl. Coupeuse-Costumière VOORWEG 49 NAAR MAAT JAPONNEN F 6.- EN F 8- IVIANTELS F 10.- EN F 12.50 levert U het beste BROOD, KOEK en BESCHUIT Wittebrood 14 en 7 cent. melkbrood lè en 9 cent. aan de bakkerij afgehaald. Beleefd aanbevelend

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 5