BUNAGEEN ASCU ONNGODIGTEPoS MITS MEN BOEKEN I 1 Firma H. N. MUL KANTOOR GN/WLAZIJNÊN: STATI ONSTÉRRHIK - overvëên meH 2351^-14106 DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR kinderfoto's j~ iruus knopper prepikbeurffcn. binnenlandsch weekoverzicht bioscoop voetbal tooneel DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT EXTRA AANBIEDING i ^)ontw«rK«r §p«cidit«it ScutmanlelsJ^ (SkRt w«p«Ta^rkmggganin£9*M VOORSEIZOEN 1934 10% KORTING TOT IS MAART OP ALLE MANTELS EN MANTELCOSTUUMS VAN DE NIEUWSTE ENGELSCHE STOFFEN ORIGINEELE I ARTISTIEKE AFWERKING Ij. v. GOYENSTR. 26 - Telef. 29080 Zondag 11 Februari. Eerste Lijdens-Zondag. Oereïormeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Barger. Zang van het Kerkkoor. Kapel Nieuw-Vredenhof. Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Collecte voor de Inwendige Zending. EXCURSIE WERKLOOZEN Woensdagmiddag maakte een 50-tal werk- loozen een excursie naar de gebouwen en ter reinen van de Amsterdamsche Waterleiding te Woestduin. Om even 2 uur arriveerde de excursisten en een aantal commissieleden aan het hoofd gebouw, waar door de directie eenige ambte naren waren beschikbaar gesteld om als gidsen te dienen. In een 4-tal groepen verdeeld, bezochten de excursisten de verschillende gebouwen, zooals de machinekamers met de geweldige machines, de enorme waterkelders. Voor zoover begrijpe lijk, werd de werking der machines uiteengezet en kregen de bezoekers een klein idee van wat hier zoo dag en nacht moet geschieden om de duizenden Amsterdammers van het noodige drinkwater te voorzien. En dat dit geen kleinig heid is, bleek uit de mededeeling dat iedere Amsterdammer gemiddeld plm. 100 L. water per dag gebruikt. Behalve van de geweldig groote machines en pompen, kregen de bezoekers een idee van de hulpmiddelen bij eventueele storingen en op drukke- afneemdagen, waar de dieselmotoren in enkele minuten in gereedheid gebracht kunnen worden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de overdekte filters, waarbij de leiders een duidelijk beeld gaven van de wijze van zuiveren van het water en van welke stoffen het water over het algemeen gezuiverd moet worden. En dat er vooral veel ijzeroxyde uit het water gehaald wordt, konden de bezoekers aan schouwen bij de reiniging van een der filters, waaraan men juist bezig was. Na een rondwandeling van bijna 3 uur namen de excursisten afscheid van hun geleiders, wien zeker een woord van dank toekomt voor den prettigen en leerzamen middag. DE DRIE GENERAALS VAN HET LEGER DES HEILS. Drie mannen met een wereldnaam. Onder de vele bekende persoonlijkheden, die dit jaar ons land met een bezoek zullen vereeren, wordt thans ook de naam genoemd van Edward J. Higgins, den derden Generaal van de wereld organisatie, die ook in ons land onder den naam van „Het Leger des Heils" veel zegenrijken arbeid verricht. Met zijn beide voorgangers behoort deze Generaal van het Leger des Heils zeker tot de merkwaardigste figuren van onzen tijd. Opvallend is het, dat waar deze Generaals allen dezelfde geweldige verantwoordelijkheden te dragen hadden, ze toch in persoonlijk karakter heel sterk van elkander verschilden. Velen hier te lande zullen zich nog den ouden Generaal William Booth, den Stichter kunnen herinneren, een man, die met de geheele kracht en hartstocht van zijn buitengewone natuur zijn medemenschen liefhad. De felle arendsneus, de doordringende oogen, de lange over de borst neerstroomende baard, die telkens heftig be wogen werd, terwijl hij de duizenden toesprak, dit alles deed hem in meer dan één opzicht op een der profeten van ouds gelijken. Zijn zoon Bramwell Booth, de tweede Gene raal, had veel meer weg van het „Johannes- type", vriendelijk en van een zachtmoedigheid, die hem groot maakte, en die, ofschoon zijn toespraken zin voor zin vertaald werden, toch schijnbaar zonder moeite de machtige scharen, die naar hem kwamen luisteren, wist te boeien. En nu zullen wij in Holland binnenkort den derden Generaal ontmoeten, die, zooals velen zich zullen herinneren, aan het bewind kwam in een voor het Leger stormachtig bewogen tijd, die iedere andere Organisatie buiten het Leger des Heils zeker te gronde gericht zou hebben, maar die dezen storm wist te ver anderen in de stilte van een vreugdevol dienen, en dat op een wijze, die aan het wonderbaar lijke grenst. Naar wij vernemen wordt ook hier te lande, en wel te Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Rotterdam een offi- cieele ontvangst aan het station voorbereid. SERENADE. Woensdagavond bracht de Harmonie „Eens gezindheid een Serenade aan het Gouden Echtpaar Goldsmeding, aan den Heerenweg. Dank zij het vrij gunstige weer, was de publieke belangstelling vrij groot. VERKEERSONGEVALLEN. Donderdagmorgen reed de bestuurder van een driewielig motorrijtuig beladen met groenten en fruit in de Raadhuisstraat alhier. Plotseling brak de as van dat motorrijtuig, waardoor deze omkantelde en de inhoud op den weg terecht kwam. De eigenaar van het motorrijtuig, H., kwam er met den schrik af. - Toen de bestuurder van het vierwielig motorrijtuig, H., op den Heerenweg bij de Manpadslaan plotseling moest stoppen, werd dat motorrijtuig van achteren aangereden door een ander vierwielig motorrijtuig, waardoor laatst bedoeld motorrijtuig een weinig werd beschadigd. Oorzaak niet branden van het stop licht. De schade is onderling geregeld. Minister Colijn installeert de contact commissie voor economische aan gelegenheden. Vergadering tegen het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds. Poging de diamant industrie te Amsterdam weer tot bloei te brengen. Nieuwe zitting van het Per manente Hof van Internationale Justitie. Vergadering van den R.K. Midden standsbond. Straperlo voor de Haagsche Rechtbank. Petroleum-exploitatie in Indië. De Nederlandsch-Belgische han delsbesprekingen. Gelijk minister Colijn bij zijn inleidend woord tot installatie van de commissie van contact voor economische aangelegenheden persoonlijk con stateerde, heeft hij in de laatste zeven jaar van zijn leven op dat terrein ontzettend veel werk verricht. Nog in den zomer van 1933 was hij voorzitter van een der allerbelangrijkste afdee- lingen van de economische wereld-conferentie te Londen, die zoo breed was opgezet en die zoo smadelijk in niets is verloopen. In zijn nieuwe hoedanigheid van minister van koloniën, gevoelt hij natuurlijk de broodnoodige nood zakelijkheid voorgelicht te worden over de tal- looze belangen, die betrokken zijn bij de contingenteeringen, niet alleen in het Moeder land, maar meer nog bij het tot standkomen van soortgelijke bepalingen in Nederland onder de keerkringen, 's Ministers departement is daar voor niet ingericht en zoo is nu, onder voor zitterschap van Prof. J. van Gelderen, een com missie geïnstalleerd, die den minister en de regeering van advies moet dienen. Reeds bij de laatste gedachtenwisselingen tusschen Duitsch- land en Nederland bleek het onmogelijk een behoorlijk beeld te krijgen van alles, wat vast zat aan het vraagstuk van de DuitschIndische handelsbetrekkingen. Deze nieuwe besprekingen zuilen nu binnen korten tijd weer aanvangen en dan kan de arbeid van de commissie onschat bare diensten bewijzen, omdat de commissie is samengesteld uit mannen van de practijk. Het gebruik, het hanteeren van de middelen, waarover de regeering te 's-Gravenhage en die te Buitenzorg beschikt, maakt een juist des kundig advies onvermijdelijk. Daarvoor moet nu de nieuwe commissie zorgen. Maar het zwaarte punt zal niet liggen in het houden van beschou wingen, doch in het doen van concrete voor stellen. In zijn antwoord op de rede van den minister toonde Prof. J. van Gelderen dit goed te be seffen, want goedkoopte en kwaliteit van de goederen beslissen niet langer, doch vergrooting, of handhaving van den afzet dier goederen kan tegenwoordig slechts slagen met steun van de regeering. Veel van wat voor Indische producten valt te verrichten, zal niet in Indië, doch in het Moederland dienen te geschieden. De commissie wacht moeilijk, bijna ondankbaar werk, daarom is het des te meer te waardeeren, dat de leden der nieuwe commissie zich voor dat werk hebben willen beschikbaar stellen. Het wetsontwerp, tot instelling van een Ver keersfonds, mag zich bij de houders van auto mobielen niet in een gunstig onthaal verheugen. Nu heeft te 's-Gravenhage een gecombineerde vergadering plaatsgevonden van den A.N.W.B. (Toeristenbond), den B.B.N. (Bond van Be drijfsautohouders), de K.N.A.C. (Automobiel- club), om tegen het ingediende wetsontwerp krachtig verzet aan te teekenen. Nadat de heer Edo Bergsma het wetsontwerp op grondige wijze had bestreden en o.a. Dr. Mol- huysèn, de secretaris van het Koninklijk Neder- landsch Landbouw Comité, had verklaard, dat het platteland eenvoudig niet meer buiten auto's kan bestaan, daar juist het autoverkeer alleen ten zegen strekt van het geheele Nederlandsche platteland, is een uitvoerige motie tegen het wetsontwerp met algemeene stemmen aange nomen. Reeds in het door de Tweede Kamer uit gebrachte Voorloopig Verslag op het wetsont werp is gebleken, dat er niet één Kamerlid is, die zich tot voorstander van het wetsontwerp heeft verklaard, zoodat het dus te wenschen is, dat het even spoedig weer verdwijnt, als het is ge- gekomen. Het Wegenfonds kan dus blijven be staan en met het aanleggen van nieuwe wegen en het bouwen van nieuwe bruggen zal de afneming van de werkloosheid meer gebaat zijn dan dat eenige honderdtallen menschen hun werk zullen vinden bij de Nederlandsche spoor wegen, die ten deele reeds hun tijd hebben ge had! Dat niet te kunnen en willen inzien, is de groote fout van de heeren aan het departement van Waterstaat en van de spoorweg-directie te Utrecht. Nieuwe tijden vragen nieuwe verkeers middelen! Eens was Amsterdam de grootste markt voor geslepen edelsteenen van de geheele wereld. Toentertijd was de diamantnijverheid voor werk gevers en werknemers een bron van gouden in komsten. De versobering, de concurrentie van Antwerpen, van Londen en van Zuid-Afrika heeft gemaakt, dat Amsterdam, wat den diamant-han del en de diamant-slijperijen aangaat, diep in den put is geraakt. Men wil nu beproeven den ouden toestand weer eenigszins in het leven te roepen en Amsterdam iets van zijn luister als grootste markt voor geslepen diamant terug te geven. Met medewerking van het Rijk, van de ge meente Amsterdam, van de diamant-firma's en van de diamant-bewerkers, is nu een kapitaal van 6.000.000 gulden bijeengebracht, waarna men verder op coöperatieve wijze ruwe diamant zal inkoopen, ,die diamant zal laten slijpen en het geslepen goed weer zal verkoopen. Het ge heel staat onder leiding van de bekende firma met een wereldnaam: I. J. Asscher, terwijl de Amsterdamsche Bank voor de financiering zal zorgdragen. Het is te wenschen, dat deze een drachtige pogingen zullen leiden tot het beoogde doel: herstel van Amsterdam als wereldmarkt voor diamant! Voor het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage is de behandeling aan gevangen van de tusschen Frankrijk en Grieken land gerezen kwestie, inzake den vuurtoren. De eerste zitting, die gepresideerd werd door Sir Cecil Hurst, genoot o.a. belangstelling van diplomatieke zijde en zal nog wel door tal van zittingen worden gevolgd, voordat het Perma nente Hof het eindvonnis zal wijzen in een ge schil, dat sedert het jaar 1913 tusschen Grieken land en Frankrijk is gerezen over de onder houdskosten van de oorspronkelijke Turksche vuurtorens, die na den Balkan-oorlog aan Grie kenland ten deel zijn gevallen. De Roomsch-Katholieke Middenstandsbond heeft te 's-Gravenhage een buitengewoon con gres gehouden, dat zoo sterk bezocht was, dat men de zalen van den Dierentuin en van Scala noodig had om de duizenden belangstellenden te herbergen. Gesproken is over: Practische mid- denstandseischen en Katholieke Maatschappe lijke beginselen, door Mr. van Poll en over: On derneming en bescherming van het Midden- standsbedrijf, door Mr. Bach. Het congres heeft van een groote onderlinge eenheid blijk gegeven, maar het is en blijft natuurlijk moeilijk in deze benarde tijden iets van werkelijk practischen aard voor den middenstand, de ruggegraat van de tegenwoordige samenleving, tot stand te brengen. Tezelfder tijd, dat de Roomsch-Katholieke middenstanders vergaderen in Dierentuin en Scala, vond in een geheel andere zaal, gelegen tusschen beide zalen in, een geheel andere be handeling plaats. Voor de strafkamer van de Haagsche Rechtbank diende namelijk in het Paleis van Justitie de zaak tegen de ondernemers van het Straperlo-spel, dat in den zomer 1933 zoo'n groot succes heeft gehad in de zalen van het Scheveningsche Kurhaus. Slechts met de getuigenverhooren is een begin gemaakt en. de eisch van het O.M. en de uitspraak van de rechtbank liggen nog in het verschiet. Boven dien kan men in dergelijke zaken ervan ver zekerd zijn, dat bij een veroordeelend vonnis de verdachten, bij een vrijsprekend vonnis de Officier van Justitie bij het Haagsch Gerechtshof in hooger beroep zal gaan. De oude petroleum-politiek van de Neder landsche en van de Nederlandsch-Indische regeering schijnt men in nieuwe banen te willen leiden. Reeds onder minister De Graeff was een politiek van temporisatie gevolgd, thans heeft minister Colijn dit nog verder aangedikt door een politiek van prudentie als de eenig juiste te bestempelen. In de Vjekomst zal hij er terdege rekening'mede houdarrdar niet dan met groote bedachtzaamheid tot uitgifte van terreinen voor de winning van petroleum en van de bij- behoorende producten wordt overgegaan. Voor Nieuw-Guinea is nu gezamenlijk aan de Bataafsche, de Koloniale en de Pacific Petroleum Maatschappijen de gelegenheid geopend op een terrein van 10.000.000 H.A. geologische onder zoekingen te beginnen, waarna op een stuk van dat terrein, groot 1.000.000 H.A. ten slotte concessie kan worden verleend. De Katholieke Standaard, spreekbuis van een paar der Belgische ministers, laat zich uit over de jongste Nederlandsch-Belgische handels besprekingen. Het blad meent, dat Nederland grooteren invoer van Iandbouw-producten naar België wenscht, of anders den contigentee- ring van den invoer van Belgische fabrieks- voortbrengselen naar Nederland. Er dient een middenweg te worden gevonden, wil België en de Belgische landbouw niet in het gedrang komen. Dat zal derhalve de taak zijn van de onderhandelaars van Belgische zijde, die op het oogenblik met de Nederlandsche vertegen woordigers van de regeering te 's-Gravenhage aan het beraadslagen zijn getrokken. Gelijk bekend, weigert men in Nederlandsche regee- ringskringen iets over het voorloopig resultaat der onderhandelingen mede te deelen. - s Bijkantoor: HEEMSTEEDSCHE DREEF 256 - TELEFOON 29305 Op prettige wijze draagt Clinge Doorenbos zijn liedjes voor en hij laat zich bij de inleiding tot ieder liedje als een aangenaam causeur kennen. Zijn onderwerpen voor deze liedjes doet hij in het bruisende volle leven op en daarom mogen ze met recht levensliedjes genoemd worden. Zij spreken, hetzij ernstig of kluchtig, van hart tot hart. Hoe gevoelig en met ernst voorgedragen was het orgelmannetje. Verder spraken van fijn gevoel „De ode aan de klok" en „De stoel met de bloemen van blauw". Voor de pauze kregen wij „Jantje aan de radio", dat weliswaar niet op rijm was, doch zoo geestig, dat Clinge Doorenbos hiervoor een langdurig applaus oogstte. Clinge Doorenbos kwam met een rijk ge varieerd repertoire; ieder nummer sloeg in en het publiek was zeer dankbaar. AI mogen de wegblijvers zich willen ver ontschuldigen door te zeggen „wij hebben Clinge Doorenbos al zoo dikwijls door de radio gehoord", dan kunnen wij hun toevoegen, men moet ze niet alleen hooren voordragen, doch ook zien. Want hij zingt ze niet alleen, doch hij speelt ze ook! Zoo is Dinsdagavond ondanks de vele weg blijvers, een avond van groot succes geworden, hetgeen het langdurig applaus na ieder liedje wel bewees. Mevrouw Clinge Doorenbosde Blécourt accompagneerde op voortreffelijke wijze. Vermelden wij nog dat haar bloemen werden aangeboden. Te spoedig kwam wederom het einde van dezen avond van goede en fijne amusements kunst. Fr. LUXOR-THEATER. In Luxor-Theater draait deze week: „Moonlight and Melodies". George Dwight, een jong Schlager-componist, komt terecht in Walkerville, een kleine stad en wordt daar door Sally Upton geëngageerd om de muziek te schrijven voor haar muzikale show. Sally voelt zich zeer aangetrokken tot den energieken, krachtigen George, maar deze kent maar één doel, n.i. naam maken als „Schlager componist" en beantwoordt haar liefde niet. Juist als hij den moed laat zakken, wordt hem medegedeeld, dat een van zijn composities aan genomen is en hij vertrekt hals over kop naar New-York, een diepbedroefde Sally achter latende. Als afscheidscadeau schrijft en schenkt hij haar een lied, genaamd „There's a little bit of You in every love song". In den loop der jaren overtreft het succes dat George behaalt zelfs zijn stoutste droomen. Dan bemerkt hij dat de Gebroeders Hobart, zijn pro ducenten, hem bedriegen en hij besluit zelf zijn shows te leiden met Elsie Warren, die steeds het middelpunt van zijn muzikale successen ge weest was, in de hoofdrol. Sally leest veel in de couranten van George. Zij besluit naar New-York te gaan om een be trekking in zijn show te zoeken. Dat gelukt haar en zij wordt bij het koor geplaatst, maar groot is haar teleurstelling als George haar niet schijnt te herkennen. Na de repetitie begeeft zij zich naar zijn kantoor, waar zij hun meeningsverschillen bijleggen en besluiten elkaar weder te ont moeten. Dien middag ontdekt George, dat de Hobarts alle aandeelen van zijn show hebben opgekocht. Mits hij de beschikking krijgt over 30.000, is hij verloren. Elsie laat Nick de Griek, een dobbelaar, die verliefd op haar is, komen. Deze wint het be- noodigde geld van Sort Powell, eveneens een speler, zoodat de repetities voörtgang kunnen vinden. Powell is echter verliefd op Sally ge worden. Hij wint al het geld weer van Nick terug en laat Sally de plaats van Elsie in de show innemen. George is er van overtuigd dat de onervaren Sally onmogelijk een succes kan worden en trekt zich terug. Sally zoekt Powell in zijn woning op, juist voor de première. De verliefde man belooft haar alles wat zij wenscht en zij vraagt hem de leiding weer in handen van George te geven. Zij gooien er een geldstuk voor op en Sally wint, niet wetende dat Sort een geldstuk met twee dezelfde kanten gebruikt heeft om haar te doen winnen. Zij snelt onmiddellijk met het goede nieuws naar George, maar deze wil niets meer van haar weten, denkende dat zij Sort's vriendin is geworden. Elsie staat er echter op dat George de show zal laten doorgaan en als Nick hem vertelt van Sally's trouw, ziet hij in, wat voor een dwaas hij geweest is en dat succes niets kan beteekenen zonder dat hij zich weer met haar verzoend zou hebben. En bij de première ontdekt hij haar. Hij smeekt haar hem te ver geven en het einde komt met een dubbel huwelijk, aangezien Nick en Elsie het ook eens waren geworden. R.C.H. HET ROTTERDAMSCHE KANON LAGENDAAL! Heemstede komt in 'n kwaden reuk, wilt U gelooven! Het Sportpark wordt 'n soort moordhol, waar men met angst en vreeze in het hart naar toe gaat. Waar men met kampioens-illusies of andere schoone wenschen geen consideratie ge bruikt, en deze zoo losjes weg naar de andere wereld zendt. Weet U, welken bijnaam het Racing-team ver worven heeft? De „champion-killer"! De kampioens-dooder, een woord, dat men in Engeland zoo graag gebruikt, en waarom de bekende Derby County-club zeer befaamd is. PAS OP UW FIETS! Aangifte is gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel, dat was geplaatst in de waranda van een café aan het Valkenburgerplein en van de vermissing van een lantaarn van een rijwiel op dezelfde plaats. In een schuurtje bij een café aan de Camplaan werd een damesrijwiel vermist. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. van der Meer, Borneostraat 20, een nagelgarnituur in etui; Bureau var. Politie, Raadhuisstraat, een uniform pet en een tasch met scheergereedschap. STADSSCHOUWBURG. Dinsdagavond j.l. is Clinge Doorenbos na een lange afwezigheid zijn liedjes weer eens komen voordragen. Het was wel erg jammer dat de zaal zoo slecht bezet was, want nu was er in den aan vang een klove tusschen tooneel en publiek. Een klove die Clinge Doorenbos echter op meester lijke wijze wist te overbruggen, zoodat het niet al te lang duurde of het gewenschte contact was er. FABRICIUS: DIE IEDEREEN LEZEN MOET IrnuJ Wm «V» \Awl\A A. DEN DOOLAARD: INTEEKENING BIJ: verschijnen binnenkort TELEFOON 10004 KRUISSTRAAT 25 HAARLEM KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 67. Maar wat was dat? De agent bleef plotseling met wijd opengespalkte oogen staan. Spookte het, of droomde hij? Neen hoor, het was heel eenvoudig. Jodocus, die door de man nen van de gemeentereiniging uit zijn netelige positie gered was en nu, zijn hals en haren nog steeds vol ongerechtigheden, den hoek omkwam. Stomverbaasd staarde de agent het evenbeeld van zijn arrestant aan. 68. Hij pakte Jodocus en Pieter allebei bij hun kraag en duwde ze naar „Het Vergulde Kuiken". „Nu moet je me eens vertellen: wie heeft er niet betaald, hij of hij!" brulde hij den kelners toe. De kwestie was nu gauw opgelost, en, vergezeld van honderd verontschuldigingen van kelners en politie, konden Pieter en Jodocus vertrekken om hun motorfiets te gaan koopen... 69. Daar ze echter allebei hun hoed in den slag gelaten hadden en Jodocus niet alleen z'n jasje ergens kwijt geraakt was, maar er ook verder ontoonbaar uitzag, brachten ze eerst een bezoek aan een kleedingmagazijn, na welk be zoek ze er uitzagen om door een ringetje te halen. En ze hadden nog zooveel geld over, dat ze allebei een motorfiets konden koopen, waar mee ze opgewekt huiswaarts tuften. 70. Deze motorfietsen waren echter van een nog al goedkoop soort, en de gevolgen bleven dan ook niet uit: halverwege het dorp bleef Jodocus' motor plotseling stilstaan en was niet meer in beweging te krijgen. Wat nu? „Ik neem je op sleeptouw en we brengen die koffie molen dadelijk terug!" zei Pieter vastberaden. Hij haalde 'n lang touw uit z'n zak en bond de twee motorfietsen aan elkaar vast.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2