DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR kinderfoto's G. M. BRUHL, Ass-Apoth. - DROGIST binnenlandsch weekoverzicht burgerlijke stand tooneel DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT I ORIGINEELE Iruus knopper EXTRA AANBIEDING Tailleurs en Mantels naar maat vanaf f 57.50 tot 15 Maart 10°/° KORTING PRgDIKBFlIRr^W. DROGERIJEN-SPECERIJEN CHEMICALIËN VERBAND- STOFFEN ZIEKENVERPLEGINGSARTIKELEN 2 I ARTISTIEKE AFWERKING I J. V. GOYENSTR. 26 - Telef. 29080 Zondag 4 Maart. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.tn. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Nederf. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. P. v. d. Veer, Voorganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam. (Met medewerking van het dameskoor). Ned. Herv. Kerk, Wilheltninaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Kapel Nieuw-Vredenhof, Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Barger. In beide diensten collecte voor de Wijk- gebouwen in onze Gemeente. h JUBILEUM-VISCHWEDSTRIJD BIJ „DE MORGENSTOND". Op 17 Maart a.s. zal het Vischcollege „De Morgenstond" haar 20-jarig bestaan herdenken. Voor die gelegenheid heeft de vereeniging een groot concours uitgeschreven op Zondag 4 Maart* a.s., waaraan 11 vereenigingen zullen deelnemen. Er zal gevischt worden op baars in de Ring vaart tusschen Hillegom en Lisse. Er wordt 2 uur gevischt, terwijl de aanvang is bepaald op des morgens half 7. In een daarvoor vervaardigde etalage van Café Groenendaal, Valkenburgerlaan, zijn de prijzen geëtaleerd. Het is een buitengewoon mooie collectie, die het bezichtigen overwaard is. NIEUWE ZAKEN. Banketbakkerij „Glory". De oude banketbakkerij Hellingman in de Gr. Houtstraat 173 heeft een grondige restauratie ondergaan. De zaak is vergroot en van een ge heel nieuwe inrichting voorzien, die een keurigen indruk maakt. De betimmering van mahonie en coromandel is geschied naar ontwerp van den bouwkundige Lassing; de stofdichte etalages met glas in lood, het artistiek fraaie marmer en de schitterende verlichting maken deze zaak tot een sieraad van den winkelstand. En wie een proefje neemt van de producten, zal niet voor het laatst deze mooie zaak hebben betreden, want de banketbakkerij, die thans onder den naam van „Glory" (een nieuwe tulp) wordt gedreven, staat in zeer nauwe relatie met Maison Tenback, de banket bakkerij van uitstekenden naam in Amsterdam. Wij wenschen „Maison Glory" een goede toe komst! BOEKENTENTOONSTELLING. Op verzoek van het Bestuur van de Volks universiteit te Haarlem c.s. heeft de Haarlem- sche Boekverkoopers Vereeniging voor de leden van den Kunstkring Heemstede, de Vólks- Universiteit en „Kunst aan het Volk" een tentoon stelling georganiseerd, omvattende van een zestal vooraanstaande Uitgevers in Nederland alle uit gaven, welke voor de leden van genoemde Vereenigingen belangrijk kunnen zijn. In samen werking met deze Uitgevers kan de Haarl. Boek- verk. Vereen, aan alle bezoekers dezer tentoon stelling één of meer premieboeken aanbieden alleen tegen betaling van band- en bindkosten, welke premies door de leden van de Haarl. Boekverkoopers Vereeniging zullen worden geleverd. Deze tentoonstelling zal worden gehouden op Donderdag 1 Maart en Vrijdag 2 Maart 1934 in de Muziekzaal van Restaurant Brinkmann, Groote Markt; beide dagen des namiddags van 25 uur en des avonds van 711 uur. Beide avonden zal een letterkundige of vak- auteur een korte lezing of causerie houden. Hiervoor hebben zich beschikbaar gesteld op Donderdagavond om 9 uur de heer Th. Wink, Directeur Centraal Boekhuis en Redacteur v. h. Nieuwsbl. v. d. Boekhandel en Vrijdagavond 9 uur: Mej. T. Cool, Tuinarchitfcte. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling vele boekenliefhebbers tot zich trekken. ZENDINGSAVOND HEEMSTEDE. Donderdag 8 Maart, 8 uur n.m., zullen D.V. in de Gereformeerde Kerk, Koediefslaan, door Dr. S. van der Ley eenige films vertoond worden over den medischen arbeid der Salatiga Zending op Java. Hijzelf heeft vele jaren aan het hoofd gestaan van een der hospitalen aldaar en zal de films toelichten. Verder zal radèn S. Nimpoeno over het Zendingswerk spreken en ter afwisseling zullen twee zendingszusters eenige Javaansche liederen zingen. De vergadering zal geopend worden door Ds. Barger (Herv. Predikant), terwijl Ds. Dondorp (Geref. Predikant) haar zal sluiten. BINNENWEG 143 - HEEMSTEDE - TELEFOON 28258 „'t Blijft in de familie!", denkt Dr. Abrahams. Aneta en Luitenant Baron de Vos van Steenwijk. Weer arrestaties onder de Indonesische agitatoren. Een revolutionnair Jongeren-Congres tijdig gestoord! „Evert" weer bij onze K.L.M. terug! Een anonieme brief in de zaak Onnes van Nijenrode. We leven nu eenmaal in een tijd van schan dalen; waar Frankrijk zoo'n schoon voorbeeld gaf met de zaak Stavisky, kan Nederland toch niet achterblijven en levert dus een welwillende bijdrage met de zaak Abrahams, voorzitter der Vereeniging „Trein 8.28" en wethouder van Amsterdam. Genoemde vereeniging heeft tot doel zieke, zwakke en prae-tubercuiose kinderen uit te zenden en beloonde Dr. Abrahams voor zijn werkzaamheden als controleerend genees heer en voorzitter met 2000.per jaar. Na protest in gemeenteraadskringen heeft Abrahams afstand gedaan van dit salaris, waarop onmiddel lijk de inkomsten van zijn echtgenoote, Mevr. Abrahamsvan der Reijden, secretaresse der vereeniging, van 3000.op 5000.gebracht werden. Begrijpelijkerwijze heeft dit veel op schudding veroorzaakt, aangezien de voor naamste inkomsten der vereeniging bestaan uit gemeente- en rijkssubsidies alzoo moeizaam opgebracht belastinggeld. De vereeniging heeft zich tegen verscheidene aanvallen verdedigd, in een woordenrijk, maar zwak verweer, waarin zij de salaris-verhooging van Mevr. Abrahams, die reeds bezoldigd ambtenaresse der vereeniging was vóór haar huwelijk, motiveert met de be wering dat ƒ3000.een zeer onvoldoende be looning was voor de belangrijke en omvangrijke werkzaamheden van genoemde dame. Het onderzoek zal uitmaken, wie hier schuldig is. Aller aandacht is nu gevestigd op het proces van luitenant Baron de Vos van Steenwijk en het „Aneta-interview" heeft vele pennen in beweging gezet. Het gaat hier om een on officieel interview dat uitdrukkelijk door den bevelhebber geweigerd is, en in hoofdzaak ge baseerd is op een particulier gesprek tusschen een Aneta-man en den baron. Hoewel oorspronkelijk de grootste soberheid betracht werd bij de weergave van dit gesprek, zijn toch verscheidene uitlatingen van den baron betreffende het beleid van zijn meerderen, ge noteerd. Deze worden nu successievelijk gepu bliceerd, zeer ten nadeele van den jongen luitenant. Aneta gebruikt ze als een verdedigings middel tegen de verklaring van Mr. A. Brandts dat: „men zijn (van baron de Vos van Steen wijk) goeden naam als officier en mensch heeft aangetast door hem een interview toe te schrijven dat hij nooit heeft toegestaan". Deze verklaring is in zooverre juist, dat de baron inderdaad geen speciaal interview toegestaan heeft; maar vast staat, dat hij zijn ontboeze mingen luchtte in bijzijn van den druk notities makenden journalist en bovendien uitvoerige vragen van den persman beantwoordde. Hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen, moet men voorloopig nog afwachten. Dat het in Indië nog lang niet rustig is, blijkt wel uit de geruchtmakende arrestaties van het hoofdbestuur der P.N.I (Pendidikan Nasional Indonesia) inclusief Mohamad Hatta, oud voorzitter van de Indonesische Studenten- vereeniging in Nederland en thans voor zitter van bovengenoemde partij. Verder zijn huiszoekingen gedaan in de woningen van beruchte communistische leiders, welke een groote hoeveelheid papieren hebben opgeleverd. Het onderzoek hiervan zal een behoorlijken tijd vergen, zoodat voorloopig geen verdere resul taten beleend zijn. Alle arrestanten zitten in voorloopige hechtenis. Nu we toch over arrestaties en rechtszaken spreken, komen we, voordat we de zaak Onnes memoreeren, waarover nog steeds een langdurig getuigenverhoor aan den gang is, tot de aan houding van 18 buitenlandsche jongeren, leden van revolutionnair-socialistische en onafhanke- lijk-communistische organisaties. Zij waren Zaterdag j.l. uit alle deelen van Europa te Laren samengekomen en op last van den procureur- generaal te Amsterdam in hechtenis genomen, hetgeen natuurlijk veel beroering verwekt heeft in de kringen der gearresteerden. Inmiddels zijn drie der leden van het Congres reeds over de grens gezet. De bekende vlieger Evert van Dijk, die tengevolge van een misverstand uit de gelederen der K.L.M.-piloten is getreden, gaat weer voor zijn ouden werkgeefster vliegen. Aangezien van Dijk een dergenen is geweest, die de K.L.M. meegeholpen hebben groot te maken, doet het ons genoegen te vernemen, dat de Raad van Beheer der K.L.M. hem weer in dienst heeft genomen. Daarentegen is Ir. A. A. Mussert, nog iemand die de laatste jaren van zich heeft doen spreken, al is het dan op een gansch ander gebied, zijn betrekking kwijtgeraakt. Het voorstel van Ge deputeerde Staten tot eervol ontslag is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De zaak Onnes van Nijenrode duurt voort. Koning woont als vrij man de zitting bij en heeft kennelijk plezier in zijn bevoorrechte positie. Als Onnes de aandacht van zich tracht af te leiden door iets te vertellen van branden in de residentie Besoeki, in den tijd dat Koning daar zijn belangen had, interrumpeert hem de president met de waarschuwing, dat in Indië een journalist zes maanden heeft gekregen op grond van dergelijke insinuatie aan het adres van den heer Koning. Verder heeft Mr. Muller Massis een anoniemen brief ontvangen, waarin de auteur zijn verwon dering en schrik te kennen geeft over de invrij heidstelling van Koning en tot de conclusie komt, dat nu Onnes wel zal moeten zitten. Het maakt zeer zeker den indruk van een groote onbillijkheid, dat, nu alle andere beklaagden zoo successievelijk uit de hechtenis zijn vrijgekomen, alleen Onnes nog wordt vastgehouden. Behalve dat zij boven Onnes bevoordeeld zijn door hun vrijheid van beweging, weliswaar beperkt door énkele voorwaarden, waaraan zij moesten be loven te zullen voldoen, is hun positie als getuige tegenover Onnes, den verdachte, ook aanmerke lijk sterker. Overigens is merkbaar de aandacht van het publiek voor deze zaak geluwd en dit is wel te wijten aan de invrijheidstelling van de ver dachten, waardoor de meening heèft postgevat, dat de zaak aan belangrijkheid heeft ingeboet. De Italiaansch-Nederlandsche handelsbespre kingen te Rome hebben als resultaat opgeleverd een overeenkomst, welke aan Mussolini ter teekening zal worden voorgelegd en waarin maatregelen zijn opgenomen ter bevordering van den wederzijdschen handel. Speciaal voor diè producten, welke voor de beide landen van het grootste gewicht zijn, zal naar een opheffing der belemmeringen van in- en uitvoer worden ge tracht. Voor uitvoer naar Nederland komen hier in aanmerking bepaalde landbouwproducten als citroenen, rijst, specerijen; voor den invoer in Italië van specifiek Nederlandsche producten als fokvee, aardappelen, zullen belangrijke facili teiten verleend worden. Ook zijn onder handelingen gevoerd over den uitvoer van steenkolen. DE COLLECTE VAN HET CRISIS-COMITÉ. I i Zaterdag 3 Maart zal dan deze collecte ge- i houden worden, waarvan het Comité zich veel j voorstelt. Velen hebben zich bereid verklaard I hun beste krachten aan het werk te geven, en zoo zal hoofdzakelijk in de morgenuren aan alle huizen worden aangeklopt. Maar ook des middags zal druk gecollecteerd worden: een autobus van den heer Kors zal 1 met de muziekver. St. Michaël geheel belange loos door de gemeente rijden, en met vroolijke muziek zullen de bewoners tot ruime giften worden opgewekt. Laat U door het goede doel in de eerste plaats, en door al de moeite der medewerkers in de tweede plaats overhalen tot ruim en graag geven. DIEFSTAL. Door verschillende personen is aangifte gedaan van vermissing van geld en sigaren uit hun kleeding, welke zij opgehangen hadden in een keet op een bouwwerk. Personeel op bouw werken zij gewaarschuwd. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 19 tot en met 24 Februari genomen 642 douchebaden en 34 kuipbaden. Aan 28 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 39 volwassenen gebruik gemaakt. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde- ling kwamen in den loop dezer week (376) 352 aanbiedingen in van werkzoekenden, t.w.: (38) 38 grondwerkers, (6) 6 metselaars, (12) 11 schilders, j (25) 16 timmerlieden, (12) 11 opperlieden, (119) 116 bloemistarbeiders, (94) 87 losse werklieden, (13) 14 metaalbewerkers, (2) 3 kantoorbedienden, (2) 2 bouwkundig teekenaars, (4) 2 bakkers, stucadoors, (49) 46 werkzaam in andere beroepen. De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn die der opgave vande vorige week. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 27 Februari 1934. A. J. Bakker, Bomeostraat 23. Dr. G. J. van der Flier, „Het Heemschip", van Merlen- vaart. J. B. Laimböck, Fred, van Eedenplein 17. S. BoumaWesterbaan, Heemst. Dreef 38. H. A. van Bruggen, Lombokstraat 34. P. Rothstein, Meer en Boschlaan 40. B. P. Kuyper, Zandvoortschelaan 25. C. H. Steen- huisen, Laan van Rozenburg 21. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. Samson, Raadhuis straat 38, een jekker; L. Sluiters, Jan v. d. Berg straat 35, een gouden ring; W. Kolk, Haemstede- plein 36, een halvelitermaat; P. Koster, Lijster beslaan 7, een passer; G. Caroo, Bomeostraat 26, een vulpenhouder; Bureau van Politie, Raadhuisstr., handschoenen, huissleutel, kinder- tasch en driehoek. Ondertrouwd: D. G. v. Wijngaarden en C. Baltus. Getrouwd: Mr. J. A. Bletz met Mr. A. E. Boese. Bevallen: M. C. BosVink d.; C. E. Man v. Schaik d.; A. A. v. GelderSchouten d.; H. TellemansSchoonenberg z. Overleden: H. J. Fontein 71 j.; P. T. v. d. Aa 51 j.; Ca. Sabel 61 j., ongeh. TOONEELAVOND TEN BATE VAN HET KLEUTERHUIS. Een stampvolle zaal in het R.K. Vereenigings- gebouw. Neen, meer belangstelling hadden de organisatoren voor dit doel niet kunnen hebben. Geen wonder, want het groepje, dat voor dezen avond „Zomerzotheid" had ingestudeerd, naar de roman van Cissy van Marxveldt, had bij een vorige gelegenheid ten bate van het Crisis- Comité zulke successen geoogst, dat men nu weer gaarne een avond reserveerde om hen ook nu weer op de planken te zien. Nu is „Zomerzotheid" wel een stukje waar mede succes is te boeken, mits speelsters en spelers over een goede dosis vrijheid van be wegen beschikken. En daarin toonden alien zich bij uitstek geschikt. Dat begon al in het le tafereel, met het pic-nicje in het bosch. Ja, zij hadden al direct het noodige contact met de zaal. Ella toonde zich een echte aristocrate tegenover de andere meisjes, die zich vrij voelen van de banden der studie. Vacantieü Erica wil een gat in de lucht springen, evenals de andere meisjes, doch de deftige Ella is in alles de rem. Alleraardigste tooneeltjes, die latere ont moetingen met de studenten, die ook met vacantie zijn. Verwikkelingen, waarin vooral de liefde een hoofdrol speelt, zijn er legio, temeer omdat de eigenlijke Jonkheer Padt van Hijendaal aan Ella, die meent op het eerste gezicht al den stand van iemand te kennen, een lesje wil geven en nu door loting tusschen zijn drie vrienden zijn naam en titel tijdelijk overdraagt aan üerrit Jan Loots, een zot, en zelf voor chauffeur speelt. Ella wordt smoorlijk verliefd op dien Gerrit, natuurlijk om den titel en nu volgen tafereeltjes van verliefd doen van Ella, die de zaal deden daveren. Enfin, de oplossing komt, nadat „de chauf feur" Erica heeft weten in te palmen, en als alle studenten zich in hun ware gedaante ontpoppen, komen de noodige paartjes. Zooals gezegd, heeft dit clubje, dat eigenlijk den naam van dilettanten nog niet eens heeft, omdat zij zoo nu en dan maar eens op de planken komen voor een liefdadig doel, den tal rijken aanwezigen een prettigen avond bezorgd. Van de dames zouden wij in hoofdzaak willen noemen Erica en Ella, eigenlijk alleen omdat zij om iets meer op den voorgrond te komen de mooiste rollen hadden. Jonkheer Padt had de dankbare rol van den man met den titel. Zoowel als Jonkheer als chauffeur wist hij de aan wezigen te boeien, vooral als chauffeur, als hij zijn Erica rijlessen mag geven en later als chauffeur afscheid moet nemen, maar even later als Jonkheer zijn veroveringen maakt. Gerrit, de pseudo-jonkheer, was de spil waar om alles wel draaide. Alleen zouden wij willen zeggen, dat hij het soms wel eens te erg maakte. Maar hij had wel het grootste aandeel in den lach, die bijna onafgebroken door de zaal daverde. In evenredigheid pasten de andere rollen zich zeer goed aan, zoodat het een enorm succes is geworden. Behalve het uitstekende spel, dat, dank zij de verdienstelijke regie van den heer Asman, zeer vlot verliep, is het succes deels te danken aan het keurige kapwerk en de zeer voorname klee ding. Dat was werkelijk af. Faber's tapijthandel had geheel welwillend voor de meubileering zorg gedragen en die zelf ook opgesteld, wat den goeden indruk van het geheel ook zeer be vorderde. Met de dankwoorden van Mevr. Quarles en de bloemenhulde stemde het talrijke publiek aan het eind van den avond in door een langdurig applaus. De nog al lange pauzes tusschen de verschil lende tafereelen werden aangenaam verkort door goede grainofoonmuziek, gratis verzorgd dooi de N.V. Heemsteedsche Radio-centrale. Daar de heer Asman na afloop zeide wel weer eens bereid te zijn voor een of ander liefdadig doel op de planken te verschijnen, zullen velen al weer uitzien naar de mededeeling: „Ze komen weer!!!" STADSSCHOUWBURG. „Phaea". Zondag a.s. zal een reprise van dit stuk in den Stadsschouwburg gegeven worden. Phaea is een evenement in het tooneelseizoen van dit jaar. Men moet deze voorstelling gezien hebben en wij raden onzen lezers aan tijdig hun plaatsen te bespreken. Het Bal. Charlotte Kohier. Woensdagavond is Charlotte Kohier „Het Bal" van Irène Nemirowsky, komen voordragen. Wij gaven hierover in December reeds een verslag, toen zij voor den Heemsteedschen Kunstkring optrad. De Schouwburg was niet geheel bezet, doch KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 79. En nu, lieve kinderen, gebeurde er een vrééselijk ongeluk, waarom je heusch niet lachen mag, want dat zou niet mooi zijn. De arme Pieter kreeg namelijk den steen precies midden in z'n gezicht, zoodat hij hardop „au!" riep. Hij had echter zoo'n haast, om uit den boom te komen, dat hij verder niet eens op de pijn lette en dadelijk het touw vastmaakte. 80. De boer en Jodocus hielden het andere uiteinde van het touw stevig vast en nu begon Pieter zich voorzichtig er langs naar den over kant te werken. Het was een heele toer en Pieter stond duizend angsten uit, toen hij daar zoo vlak boven het water zweefde. Ach, nauwelijks was hij over de helft gekomen, of er gebeurde alwéér een ongeluk 81. Er vloog namelijk plotseling een auto voorbij, welks bestuurder blijkbaar het over den weg gespannen touw niet gezien had. Ook Jodo cus en z'n helper hadden in hun ijver de auto niet hooren aankomenRrt! De auto sleurde het touw mee, Jodocus en de boer rolden allebei over den grond en Pieter, die het touw met de kracht der wanhoop vasthield, zwierde een oogenblik als 'n vlieger door de lucht. 82. Vlak daarop kwam hij midden in de telefoondraden terecht, waar hij hangen bleef. Het touw was afgeknapt en had zich om den telefoonpaal geslingerd. „Komaan!" dacht hij, „in elk geval ben ik alvast aan den goeden kant van de sloot! De vraag is nu alleen nog maar: hoe kom ik hier vandaan!" Want in klimmen was Pieter nooit een baas geweest. ffcltorijan anVollon ïSpocialitoii bontmantels Ttn.eicfmcegaiis ^ontw«rk«r Sdieuuycslaan 108 f («garandccrd

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2