ALBERT UEIIH ALBERT HEIJN I 1 i GROOTÊ 1 Jl Zonnewarmte kolen van Krul J. H. KRUL Jr. Iruus knopper Ij. r. GOYENSTR. 26 - Telef. 29080 DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR i kinderfoto's bi n n en lan dsc h ONS NIEUWSTE KOEKJE .1 weekoverzicht schoonmaak! KLEI NE KOSTEN N.V. Steenkolenhandel v h Fa. I ARTISTIEKE AFWERKING Bijzonder lekker van smaak A11 e r f ij n s t van kwaliteit Per Pond 29 Cent HEEMSTEEDSCHE TIP-TOP 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT ORIGINEELE Deze week ter kennismaking slechts R. 103 pes I WERKSPONSEN EN ZEEMLEDER koopt U het voordeeligst in de Raadhuisstraat 90 lv Thans Origineele Qilette mesjes 10 ct p. stuk PWED3MBEIIIR» »-N. Zondag 18 Maart. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Nederl. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. Q. A. v. d. Bergh van Eysinga, Herv. Pred. te Santpoort. (Met medewerking van het dameskoor.) Collecte voor het godsdienst onderwijs. Zesde Lijdens-Zondag. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. Briët. Kapel Nieuw-Vredenhof, Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Dr. H. J. v. Rooyen. In beide diensten collecte voor Valkenheide. vrijzinnige Jongeren Kerk. Theosofia-Stichting, Nassauplein 8. Zondag 18 Maart, 19.30 uur: Mej. Ds. W. S. Wiardi Beekman. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Vanaf heden zal het ontspanningslokaal in het R.K. Vereenigingsgebouw gesloten zijn. Cursussen. De cursus voor de hoveniers wordt met ingang van 1 April a.s. beëindigd, de cursus voor huis vlijt wordt voor het laatst gehouden op Woens dag 21 Maart a.s. Excursies. Vandaag zou met de hoveniers een excursie gehouden worden naar de kweekerij van de gemeente Bloemendaal, gelegen aan de Veldlaan te Aerdenhout. Op Dinsdag 27 Maart wordt een excursie ge houden naar het Koloniaal Instituut te Amster dam. De werkloozen vertrekken dien ochtend om half 9 per fiets van de halte der N.Z.H.T.M. in de Tempeliersstraat. Comitéleden, die deze excursie willen meemaken, kunnen zich ter plaatse bij het gezelschap aansluiten, of om 10 uur aanwezig zijn bij het Koloniaal Instituut, Linnaeusstraat 2. Indien de tijd het toelaat, zal ook nog een bezoek gebracht worden aan het aquarium in den Artistuin. In voorbereiding is nog een excursie naar de rozenkweekerijen en veilinggebouwen te Aals meer, alsmede een excursie voor alle belang stellende werkloozen naar het Museum voor den Arbeid. Tentoonstelling van werkstukken. In een der zalen van het R.K. Vereenigings gebouw zal een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken, vervaardigd op den cursus huisvlijt, aangevuld met enkele producten ver vaardigd op den cursus in de bouwvakken. De burgemeester heeft zich bereid verklaard deze tentoonstelling te openen op Donderdag 22 Maart a.s., des morgens 11 uur. De tentoonstelling zal geopend zijn op Donder dag 22 Maart van 25 uur en op den daarop- volgenden Vrijdag en Zaterdag van 1012 uur en van 25 uur. Voor een te organiseeren schaakwedstrijd tusschen de werkloozen en de Heemsteedsche Schaakclub zijn door het comité een 6-tal prijzen, bestaande uit voorwerpen, nog overgebleven van den vorigen huisvlijtcursus, beschikbaar gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. Warmerdam, Bankastraat 99, een rijwieibelastingmerk; Mevr. Scholten, J. C. van Oostzanenlaan 13, een arm band; De Boer, Leidschevaart 568, Haarlem, een kleine hond; F. Reith, Laan van Bloemenhove 4, een paar voetbalschoenen; H. v. d. Braak, Schouwbroekerstraat 3, een aktentasch; Boet je, Willem van der Veldekade 5, een zwart hondje; G. van Looij, Lindenlaan 16, een portemonnaie met inhoud; Kluen, Raadhuisstraat 46, een dames-polshorloge; Van der Schrier, Jan v. d. Bergstraat 39, een paar lederen motorhand schoenen; N. Kersten, Sumatrastraat 19, een gouden oorbel; Bottelier, Zandvoortschelaan 158, een klein bruin hondje; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een hondenpenning, een meisjes mantel, een paar motorhandschoenen, een Lips- sleutel, een kussen, een bril in etui, een paarden- zweep, een broche en grijze dameshandschoenen. Invoer der vereenvoudigde spelling. De jaarbeurs te Utrecht. Een Neder- landsche politioneele vliegdienst. Een Joodsch dorp in de Wieringermeer. Steun aan het veenbedrijf. Steun aan het Concertgebouworkest. De plannen voor den invoer van een ver eenvoudigde spelling nemen reeds vasten vorm aan. De te dien einde door minister Marchant ingestelde commissie heeft haar rapport uit gebracht, dat in de eerstvolgende bijeenkomst van den ministerraad zal worden behandeld. Minister Marchant is vóór de radicale door voering van de nieuwe spelling, die beoogt het taalonderwijs Vooral voor kinderen te ver gemakkelijken, zonder het taalbeeld geweld aan te doen. Hierin heeft hij de uitgevers tegen zich, die den datum van invoering eerst over 5 jaar willen, wat een chaotische verwarring ten gevolge zou hebben in dien tusschentijd. Het is echter te hopen, dat nu eindelijk een afdoende beslissing zal gevonden worden voor het lastige spellingsprobleem. Dinsdag j.l. is in Utrecht de dertigste Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs geopend. De stemming was feestelijk, en met reden: het aantal inzenders bereikte een tot nog toe on gekende hoogte en sloeg het record der zesentwintigste beurs met stukken. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat er eenige opleving is te be speuren in het bedrijfsleven. En al is er nog geen reden om te juichen: ,,De crisis is voorbij", het geeft toch wel weer hoop op de toekomst. Nog een ander record is er gebroken: nog nooit zijn er zooveel en zulke uitstekend verzorgde buiten- landsche stands geweest. De jaarbeurs te Utrecht wordt zoo langzamerhand van groote internationale beteekenis. Maar ook op ander gebied doet Nederland niet onder voor de groote Staten van Europa. Binnen afzienbaren tijd zullen wij n.l. ook een politioneelen vliegdienst bezitten met een eigen vliegveld in Hilversum. Eenige Hilversumsche politiemannen hebben reeds den luchtdoop ondergaan voor hun brevet als sportvlieger, waarmede de eerste schrede in die richting gedaan is. Menige Nederlander heeft waarschijnlijk met eenige ongerustheid de berichten gevolgd over de stichting van een Joodsch dorp in den Wieringermeerpolder. Ter hunner geruststelling diene de mededeeling van den directeur, Dr. Lubinsky, dat men hoogstens 300 jonge Joden wil opleiden voor een handwerkersberoep ge durende den tijd van 2 jaar. Daarna zal men ze niet loslaten op de Nederlandsche arbeidsmarkt, doch ze zooveel mogelijk doen emigreeren naar Palestina en Amerika. Om ook gedurende den studietijd elke concurrentie met de Hollanders te vermijden, zullen zij de producten van hun arbeid in land- en tuinbouw zelf consumeeren. Van de Nederlandsche regeering wordt slechts sympathie, geen steun gevraagd. Dit is wel prettig, want de werkloozensteun gaat de regeering langzamerhand schatten kosten. Door ook hierop eenigszins te bezuinigen heeft zij in Drente een heel vernuftigen maatregel getroffen. Inplaats van aan de werkloozen verleent zij nu subsidies aan het noodlijdende veenbedrijf. Behalve de uitsparing van ongeveer een ton heeft dit nog het moreele voordeel, dat de arbeiders weer aan het werk kunnen in hun eigen bedrijf. Waar de regeering niet steunen kan, richt zij zich tot het Nederlandsche volk zelve. Zoo heeft minister Marchant Zondag j.l. aan het diner van den voetbalwedstrijd HollandBelgië een beroep gedaan op den K.N.V.B. om financieelen steun voor het concertgebouworkest. Het verband tusschen voetballen en concerten moge niet erg duidelijkzijn, het is ongetwijfeld een feit, dat waar vele Nederlanders een behoorlijk bedrag kunnen uitgeven voor een voetbalwedstrijd, zij toch wel een kleine bijdrage zouden kunnen leveren tot instandhouding van het concert- gebouworkest. De berichten uit lndië zijn niet alle even aan genaam. Het „roode gevaar" is daar nog erger I dan men wel denkt. De recherche heeft juist ontdekt hoe het contact tusschen Singapore, het communistische broeinest, en Java gehouden werd over Palembang en Merak. Men heeft enkele leiders kunnen arresteeren, maar de voor naamste van het stel zag kans te ontsnappen. Men hoopt echter ook hem binnenkort in handen te krijgen, ófschoon de kans bestaat, dat hij zich in Singapore in veiligheid heeft gesteld en dan verder alle communistische draden te verbreken, die nog door onze koloniën loopen. Verder is in Semarang een ernstig geval van fraude ontdekt. Het kantoor der firma Jacobson van den Berg is door den procuratiehouder op gelicht voor een bedrag van 220.000.Dit bedrag is niets slechts te kort door verduistering, doch ook door onjuiste boekingen. De procu ratiehouder is in preventieve hechtenis gesteld en heeft volledig bekend'; Veel geld heeft hij o.a. verloren door te dobbelen. Opgewekter echter is een bericht van meer economischen aard, meldende dat er te Java onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen vertegenwoordigers van de katoenindustrie van Lancashire en Britsche suiker-importeurs. De bedoeling hiervan is dat men komt tot een ruil van Engelsche katoenen goederen tegen Java- suiker. Behalve een opleving in de katoen industrie zou dit misschien de kans scheppen om eenige verbetering te brengen in de suiker industrie op Java, waarde toestanden thans verre 1 van rooskleurig zijn. MET PROFITEERT VAN ONZE ENORM LAGE PRIJZEN Gedurende de Huishoudweek van Zaterdag 17 t/m Vrijdag 23 Maart. pond Gele Zeep. voor 19 ct T ransparantzeep 3 pak Zeeppoeder 6 stukken Huishoudzeep 1 doos A. H. Huishoudzeep 2 potten Wrijfwas 1 bus Linoleumwas. 3 pak Ira 4 zak Blauw 2 bus Metaalpoets 2 pak Waschvlug 4 pond Soda Deze prijzen zeggen U 21 17 15 16 17 19 14 10 17 25 9 toch wel iets Zoo K .j goedkoop koopt U alléén in de winkels van MAAKT U HFT LEVEN GOEDKOOPER LA SOCIéTé DES INSTRUMENTS ANCIENS. Een gebeurtenis op muzikaal gebied. j Zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, geven de leden van „La Société des j Instruments Anciens" op hun tournée door j Nederland ook een uitvoering voor den Heem- steedschen Kunstkring. Deze uitvoering zal plaats hebben op Maandag i 19 Maart in het gebouw van den Ned. i Protestantenbond. Genoemde kunstenaars stammen uit hetzelfde j geslacht als de beroemde pianist Robert Casade- I sus en nemen een zeer belangrijke plaats in het Fransche muziekleven in. Wij kunnen dan ook zonder overdrijving zeggen, dat hun optreden alhier een gebeurtenis op muzikaal gebied voor Heemstede zal zijn. Het bestuur heeft daarom gemeend ook niet1 1 leden in de gelegenheid te moeten stellen dit beroemde ensemble met hun oude instrumenten als clavecymbel, viola da gamba, enz., 'te hooren. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar in den boek handel en bij den concierge van den Protestanten bond, benevens 's avonds aan de zaal. Het buitengewoon interessante programma bevat behalve werken van Joh. Seb. Bach en Carl. Ph. Em. Bach, composities van de oude Fransche meesters Noudonville, Somis, Leclair en Nicoley. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad: LIB. STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Hedenavond openbare vergadering. In afwijking van ons bericht van verleden week vestigen wij er de aandacht op, dat de openbare vergadering van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" op hedenavond (16 Maart), om 8.15 uur, in Café-Rest. „Boeken- roode" te HeemstedeAerdenhout wordt belegd. Spreker is de heer H. Groenewout, over het onderwerp: „Om Gezag en Vrijheid". Debat is toegestaan. PRIJSUITREIKING VISCHWEDSTRIJD. Zaterdagavond zal in Café Groenendaal, Valkenburgerplein, hoek Camplaan, de feeste lijke bijeenkomst plaats hebben van de Visch- club „De Morgenstond", die ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan op Zondag 4 Maart een grooten vischwedstrijd had georganiseerd, en waaraan door 11 vereenigingen was deelge nomen. Bij deze gelegenheid zullen de vele prij zen, waaronder de fraaie beker, gewonnen door de Heemsteedsche zustervereeniging'„De Dage raad", aan de respectievelijke winnaars uit gereikt worden. AUTO IN DE ZANDVAART Maandagmorgen wilde de heer M., wonende Heemsteedsche Dreef alhier, met zijn auto, een 4-persoons Citroen, een reisje maken. Daarvoor had hij de auto, die stond in de garage, gelegen aan de Zandvaartkade, voor den dag gehaald en deze geplaatst op de helling tusschen Heem steedsche Dreef en Zandvaartkade. Volgens ver klaring van den heer M. had hij de handrem vastgezet, doch deze moet losgeraakt zijn. juist toen de heer M. de garage sloot, zag hij plots de auto achteruit rijden, over het trot toir en van de schuine helling en zoo in de Zandvaart terechtkomen. Gelukkig zat er niemand in de auto, want deze verdween geheel in de diepte. Alleen de kap was nog zichtbaar. Du tinna Gebrl^" Kimman- uit Haarlem was spoedig met een kraanwagen aanwezig, doch kon hiermede door den schuinen kant weinig uitrichten. Ook was het moeilijk een ketting aan de auto te bevestigen, doch iemand uit het publiek bood zich aan daarvoor een nat pak te wagen, en in het water duikend kon hij de ketting om een lantaarn bevestigen en zoo werd de auto ten slotte uit het water getrokken. De auto bleek alleen waterschade te hebben bekomen. Natuurlijk was het een aardige attractie voor de vele werkloozen om dit werk gade te slaan. GYMNASTIEKCLUB V.O.G. Feestavond. Op Donderdag 22 Maart a.s. houdt de Gymnastiekclub „Voor Ons Genoegen", onder leiding van den heer C. W. Kouw, een feest avond in het gymnastieklokaal van de O.L. School aan den Voorweg. Aanvang 7.30 uur. Het belooft wederom een mooie avond te worden. Ouders en genoodigden der leden heb ben vrijen toegang. Ook overige belangstellenden mogen gaarne een kijkje nemen. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in den loop dezer week 349 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w. 45 grondwerkers, 7 metselaars, 9 schilders, 17 timmerlieden, 10 opperlieden, 105 bloemistarbeiders, 83 losse werklieden, 13 metaalbewerkers, l 4 kantoorbedienden, 2 bouwkundig teekenaars, 4 bakkers, 1 stucadoor, 49 werkzaam in andere beroepen. wordt het goedkoopst en natuurlijkst weergegeven door Wendt U zich voor goedkoop en aangenaam stoken tot de Kantoor en Magazijnen Stationsterrein Overveen, Telefoon 23517 en 14106 Bijkant. Heemst. Dreef 256, Tel. 29305 BLOEMENPRACHT IN BENTVELD. In een tweetal kassen van de gemeente- kweekerij aan de Veldlaan (in de nabijheid van de halte Bentveld van de E.S.M.) is gedurende de maand Maart een pracht van sub-tropische gewassen te zien. Reusachtige azalea's prijken er naast vele soorten camelia's en rijkbloeiende mimosa, accacia en amaryllis. Naast de witte neerhangende bloesem der Kaapsche linde- boomen ziet men sinaasappels en mandarijnen rijpen. En vele minder bekende planten in vollen bloei zijn. er te bewonderen. Een en ander is gerangschikt tot een "groot bouquet; en wie op een kouden Maartschen achtermiddag de kassen binnentreedt, waant zich opeens verplaatst in een of ander liefelijk oord aan de Middellandsche Zee. Merkwaardig is ook de collectie reus achtige cacteeën, alsmede een insecten-etende plant met haar groote vangbekers. De kassen zijn geopend gedurende de maand Maart op Zaterdag-, Zondag- en Woensdag middag van 25 uur. De toegang is kosteloos. Belangstellenden kunnen wij een bezoek aan bevelen! BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 5 tot en met 10 Maart genomen 618 douchebaden en 40 kuipbaden. Aan 44 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 42 volwassenen gebruik gemaakt. GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 6 Maart 1934. A. van Bokkum, Const. Huygenslaan 12. C. Endt, Heemst. Dreef 1. F. W. Heythekker, Narcissenlaan 22. G. J. van Kesteren, Glipper- weg 48. S. J. A. Kraft, Jan Steenlaan 3. P. Roos, M. Hobbemastraat '33. Wed. M. SteffelaarRahder, Rembrandtlaan 23. Opgave van 13 Maart 1934. C. Rusman, Billitonstraat 29. Wed. M. L. Meyer, Billitonstraat 4. P. G. Philippo, Meer en Boschlaan 7. A. F. Borren, Camphuysen- laan 7. J. A. van Tienhoven, Glipperweg 1. A. van Tinteren, Jac. van Campenstraat 16. M. A. C. WerlemannBonhomme, Jos. Israëlplein 9. j STRAATCOLLECTE NATIONAAL CRISIS- COMITé, AFDEELING HEEMSTEDE. Het Crisis-Comité te Heemstede deelt mede: Zaterdag, 3 Maart j.l., werd onze jaarlijksche buscollecte gehouden, waarvoor zich tal van dames en heeren en jongelui uit de gemeente weder belangeloos hadden beschikbaar gesteld, evenals de Harmonie ,,St. Michaël", die in een touringcar, door de firma Leo Kors voor het goede doel welwillend afgestaan, voor de muzikale attractie zorgde. De collecte heeft op gebracht de som van ƒ480.18. Wanneer wij dit resultaat vergelijken met dat van het vorige jaar, toen op den collectedag in Juni voortdurend hevige regenbuien neerstroom den en onze collectanten toch nog een bedrag van 489.93 in de kas stortten, dan kan het niet anders of de uitkomsten van de inzameling, die dit jaar door prachtig weder werd be gunstigd, moet ons zeer teleurstellen. Wij twijfelen er niet aan of onze medewerkers, mannelijke zoowel als vrouwelijke, hebben zich allen op 3 Maart ernstig van de vrijwillig op zich genomen taak gekweten en zich ingespan nen om zoo mogelijk de uitkomsten te evenaren van onze eerste straatcollecte in het najaar 1932, I toen wij met trots en dankbaarheid op een resultaat van bijna 1650.konden wijzen. Wij brengen hun allen dan ook nogmaals langs dezen weg onzen welgemeenden dank voor hunne ijverige bemoeiingen en tevens aan al diegenen, die onze collecte met hun gave hebben bedacht. Waar de tijdsomstandigheden nog maar steeds weinig of geen verbetering toonen, moet het ook hun, die nog wel wat te missen hebben, steeds moeilijker vallen voor elk beroep dat op hun weldadigheid wordt gedaan, royaal in de beurs te tasten. Wij zijn ons hiervan bewust; maar toch zijn het die ingezetenen van Heemstede, van wier krachtigen steun het voortbestaan van ons Crisis-Comité afhangt, dat tot taak heeft de drukkende zorgen van onze zwaar getroffen crisisslachtoffers zooveel mogelijk te verlichten. Wij wenschen niets liever dan ook werkelijk in staat te zijn deze roeping naar behooren te ver vullen en grijpen daarom deze gelegenheid aan, om nogmaals bij alle ingezetenen van Heem stede, die de huidige crisis niet in zoo ernstige mate treft, een warm beroep te doen, ons comité en zijn noodzakelijken maatschappelijken arbeid naar vermogen te steunen. Ons gironummer is 190210. SLIM. De sportsman beroemde er zich op de beste schutter van het land te zijn. Zelfs ging hij zoo ver dat hij tijdens de jacht aan den jongen, die hem volgde om de geweren te laden, een shil ling beloofde voor ieder schot dat miste. Aan het einde van den dag keerde de jongen zingend en fluitend naar zijn dorp terug. „En Jaap," vroeg een zijner vriendjes, „heb je nog al een goeden dag gehad?" ,,'t Gaat!" luidde het antwoord. „Ik heb tien shilling verdiend!" „Hoe heb je dat aangelegd?" vroeg de ander verbaasd. Jaap legde hem de oorzaak van zijn ver diensten uit en besloot toen: „En ik had zeker nog wel het dubbele kunnen verdienen, maar ik had geen losse patronen meer bij me!" VOORZICHTIGE MEDEDEELING. „De lievelingshond van Mevrouw Schommel is overreden; ze zal ontroostbaar zijn!" „Dan zou ik die tijding maar heel voorzichtig aan haar mededeelen!" „Ja, ja! Dat doe ik ook! Ik begin met te zeggen, dat haar man overreden is!" KINDERVERTELLING DOOR G. TH. ROTMAN 87. De bestuurder van de auto stopte zoo gauw hij zich van Pieter, die bovenop hem hing, bevrijd had. „Hé, bestuurder," zei Pieter, terwijl hij nog steeds met z'n beenen door den kap en z'n hoofd omlaag hing, „nu we tóch kennis met elkaar gemaakt hebben, zou je niet even twee kapotte motorfietsen naar de stad kunnen brengen?" „Als je maar betaalt! Natuurlijk!" antwoordde de chauffeur. „Top!" zei Pieter. 88. De chauffeur hielp Pieter weer op den beganen grond en liet de auto keeren. De beide motorfietsen werden bovenop de half ver scheurde kap gelegd, Pieter en Jodocus wissel den een vluchtigen handdruk met den boer, klommen achterin de auto en leverden een kwartier later de motorfietsen weer aan den motorhandelaar af ter reparatie. „Volgende week komen we ze halen!" zei Pieter, „en dan mag er geen sikkepitje aan mankeeren!" 89. En zoo moesten Pieter en Jodocus weer met den trein naar huis terugToen ze thuiskwamen, werden ze door juffrouw Sietje, die net met haar hoed op klaar stond om bood schappen te gaan doen, geducht uitgelachen. Ach, twee dagen later zou juffrouw Sietje niet meer lachen 90. De arme vrouw kreeg namelijk geweldig de griep, waarbij nog hevige aanvallen van kies pijn kwamenJa, dat zag er leelijk uit, want nu moesten Pieter en Jodocus zelf de heele huis houding doen. Den eersten morgen kregen ze al ruzie, wie er op moest staan om open te doen voor den melkboer; ze wilden geen van beiden hun bed uit.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 2