H UIS TWEEDE BLAD. BIOSCOOP Vervolg Plaatselijk Nieuws. CORRESPONDENTIE INGEZONDEN I I V I 4 IV E Schoonheidswenken voor jonge moeders 5 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 12. 23 MAART 1934. LUXOR-THEATER. In Luxor-Theater draait deze week: „Mata Hari". Regie: George Fritzmaurice. Mata Hari, een exotische danseres, die als spionne in dienst is van de Duitsche regeering, verovert het hart van den Russischen luitenant vliegenier Alexis Rosanoff. Ze staat hem toe haar het hof te maken en als zij ontdekt dat gewichtige documenten aan zijn hoede zijn toe vertrouwd, maakt ze gebruik van haar invloed op hem, om haar handlangers in de gelegenheid te stellen die documenten te fotografeeren. Generaal Schubin, militair attaché bij het Rus sische Gezantschap, is een van Mata Hari's medeplichtigen. Hij denkt haar eenige minnaar te zijn. Als hij bemerkt, dat haar verhouding tot den jongen vliegenier meer is dan een intrige om documenten te stelen, belt hij den chef der Fransche contra-spionnage-dienst op om haar te verraden. Hij wil ook Rosanoff er in betrekken, doch op het moment dat hij diens naam zal noemen, schiet Mata Hari hem neer. Intusschen is Rosanoff met documenten naar Rusland vertrokken: zijn vliegtuig wordt neer geschoten en zijn verwondingen zijn van dien aard, dat hij zijn verder leven blind zal blijven. In haar schuilplaats hoort Mata Hari, dat haar geliefde gewond is en, ondanks alle waar schuwingen, zoekt zij hem in het hospitaal op. Bij het verlaten van het hospitaal wordt zij door de Fransche contra-spionnage-dienst gevangen genomen. Voor den Krijgsraad brengt haar verdediger naar voren, dat er geen directe bewijzen tegen haar zijn. De Auditeur Militair speelt dan zijn laatste troef uit en wil Rosanoff als getuige dag vaarden. Uni haar geliefde te redden bekent Mata Hari alles en wordt ter dood veroordeeld. Haar laatste wensch is, afscheid van Alexis te mogen nemen. Haar verdediger brengt den blinden luitenant in de waan, dat Mata Hari een operatie moet ondergaan. Rosanoff denkt in een ziekenhuis te zijn, als hij haar een laatste kus geeft en zij weggevoerd wordt voor de executie. LIB. STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". „Om gezag en vrijheid". Rede van den heer H. Groenewout. De afdeeling Heemstede van de Liberale Staatspartij ,,De Vrijheidsbond" hield Vrijdag avond j.l. een openbare vergadering in Café Restaurant Boekenroode, waar na een korte in leiding van den voorzitter, den heer S. Rijkes, een rede werd gehouden door den heer H. Groenewout, over het onderwerp „Om gezag en vrijheid". De wereldcrisis aldus spreker gaat niet Ongemerkt de Nederlandsche volksdeur voorbij. Bij een zoo onzekere toekomst is het begrijpelijk, dat velen overhellen tot de gedachte: Het kan zoo niet voortgaan; er moet wat anders komen. Vandaar dat velen plotseling vertrouwen gaan stellen in een beweging en in een leider, die geen waarborg biedt, dat de juiste weg zal worden betreden. Lilt de weinige economische welvaartsbromien heeft Nederland steeds voldoende geput, doch in den laatsten tijd gaat dit snel verminderen. Onze landbouwexport is teruggeloopen op schrikbarende wijze, van fiOO tot 260 millioen. Eenzelfde achteruitgang is voor de andere wel vaartsbronnen, met het gevolg dat er 350.000 werkloozen zijn. De belastingen worden opge voerd, steun moet aan bedrijven en werkloozen worden uitgekeerd tot een enorm bedrag. In het kort: we zitten financieel aan den grond. Hoe vurig ook begeerd, uitkomst is op korten termijn niet te brengen, ook niet door de nieuwe heilsleer, die van het Nationaal Socialisme met name de N.S.B. Mgr. Aengenent heeft in 1929 gezegd: „Het Liberalisme is een vijand van de Christelijke samenleving". De beginselen echter van het Liberalisme, door Thorbecke aangegeven, zijn geenszins vijandig gezind aan de Christelijke samenleving; hij zelf was een religieus man. En diezelfde beginselen gelden thans nog. FÏet Liberalisme heeft aan -de Katholieke kerk de rechten verleend, die haar toekwamen en nu hoort men in 1929 zóó'n uitspraak van Katho lieke zijde. Maar het Liberalisme zal nooit kunnen worden uitgeroeid, daartoe leeft in ons een te groote drang naar vrijheid. Die vrijheidsdrang is karakteristiek voor het Nederlandsche volk; zijn geschiedenis bewijst het. Spr. herinnert aan alles wat Willem de Zwijger en zijn nazaten hebben geofferd aan de vrijheid: geld, goed en leven en schetst uitvoerig de beteekenis van de figuur van Prins Willem voor de éénheid der Republiek. Vrijheid en verdraagzaamheid wortelen in dezen tijd Het 'gevolg daarvan is, dat volgens de Maas- bode het Katholicisme op politiek en sociaal gebied en vooral op het gebied van het onder wijs een zoo schoone plaats inneemt als in geen ander land. Daarom valt de uitspraak van Mgr. Aengenent spr. tegen. Spr. gaat de verhoudingen na van de Liberale partij tegenover de andere partijen. Wat de Vrijz. Democraten betreft, kan men zeggen, dat de Vrijz. Demoratische wolf met het Liberale lam verkeert. Van de S.D.A.P. is geen goed keurend woord voor de Liberalen te verwach ten. De S.D.A.P. heeft nooit regeeringsver- antwoordelijkheid aanvaard, doch zich veilig op de vlakte gehouden. Het is gebleken, dat haar vertegenwoordigers niet tegen de practijk waren opgewassen; voor en na .zijn de socialistische wethouders verdwenen! Dieper ingaande op de vrijheid, wijst spr. er op, dat wij nu nog b.v. vrijheid van vergadering hebben, maar als de N.S.B. de macht zou krijgen, zou deze vrijheid wel eens gevaar kun nen Ioopen. De Liberale partij heeft altijd op de bres gestaan voor geestelijke vrijheid. Doch te veel vrijheid ontaardt in losbandigheid, met het gevolg, dat de V.A.R.A. vaak misbruik van de haar verleende rechten heeft gemaakt. In plaats van het Wilhelmus klonk tot voor kort de Internationale! Om te komen tot de grootst mogelijke vrij heid voor allen is een macht noodig, die kan zorgen, dat de uitingen van vrijheidszin binnen de natuurlijke grenzen blijven. Die macht is het gezag. Dit moet krachtig zijn, want ai te groote welwillendheid leidt spoedig tot slapheid. Men denke aan de slappe houding van de regeering tegenover het persmisbruik vóór het gebeurde met de Zeven Provinciën. De Liberalen hebben hierop reeds langen tijd te voren gewezen. De S.D.A.P., de O.S.P., de Wijnkoopianen, enz., hebben de persvrijheid, en het recht van vereeni- ging en vergadering niet alleen niet gewaar deerd, maar misbruikt. Dat het huidige nationale kabinet steunt op breeder basis dan een coalitie-kabinet is winst. Deze regeering staat voor een zee van moeilijk heden. De nationaal-socialisten zeggen, dat zij ze kunnen oplossen, ook het werkloosheids vraagstuk. Doch de middelen, die de heer Mus- sert in Volk en Vaderland aangeeft, zullen de werkloosheid niet doen verminderen. Spr. leest deze middelen voor, en komt tot de conclusie, dat de heer Mussert de kwestie wel wat al te eenvoiidig behandelt en een demonstratie van zijn onkunde geeft. Spr. eindigt met als zijn meening uit te spreken, dat de meerderheid van het Neder landsche volk niet gediend is van de dictatuur. Met de dictatuur gaan vrijheid van overtuiging en critiek teloor en ligt machtsmisbruik, zooals in Duitschland, voor de hand. Een en ander is verwerpelijk. De Liberalen zullen blijven strijden voor het behoud van vrijheid en gezag. Tot slot wekt spr. de Liberalen op hun beginselen uit te dragen in het algemeen belang en tot ver sterking van de liberale gedachte. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt, waarover de voorzitter zijn teleurstelling uitspreekt. Met een woord van dank werd de vergadering gesloten. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. Maandagavond hield de afdeeling Heemstede van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur een matig bezochte ledenvergade ring. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer Jos. M. J. Braam, volgden de notulen, waarna enkele ingekomen stukken, o.a. een circulaire over „vuurbestrijding voor tulpen", welke ook nog ter inzage blijlt bij den secretaris, den heer J. Preijde, een mededeeling dat prospectussen der a.s. groote tentoonstelling verkrijgbaar zijn aan het nieuwe gebouw aan de Vrijheidsdreef en dat een telefoongids is uit gegeven, bij de Erven Loosjes verkrijgbaar, speciaal voor de bollenstreek. Hierna volgde de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de te houden algemeene vergadering op a.s. Maandag. De rekening over 1933 werd zeer uitvoerig behandeld en hierop werden enkele op- en aan merkingen gemaakt. Mede werd behandeld de door de afdeeling Bovenkarspel ingediende motie, waarin tot uiting komt dat door de in 1933 gehouden saneering het vak geen regeeringsbemoeiing meer noodig heeft en ook al om de groote kosten men het dringend noodig oordeelt van verdere regee ringsbemoeiing verschoond te blijven. De voorzitter zou zich met deze motie kunnen vereenigen als wij zoover waren dat wij het zonder regeeringsbemoeiingen konden stellen. Ook zijn er al zooveel maatregelen in voor bereiding en moet er nog zooveel controle worden uitgeoefend, dat er thans van het ver dwijnen van regeeringsmaatregelen geen sprake kan zijn. Algemeen is men echter wel van oor deel dat een spoedige opheffing, indien mogelijk, gewenscht was, maar dan alleen als men in het vak zelf maatregelen nam. De heer C. Neiis merkte o.m. op, dat, zoolang de landbouw zoo slecht is er maatregelen moeten genomen worden tegen een vrije teelt, daar anders de overproductie een nog grooteren omvang zou nemen. Nadat nog door het bestuur was opgemerkt, dat de motie thans ontijdig is, werd met alge meene stemmen besloten de motie van Boven karspel niet te steunen. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren C. Kapitein en A. J. Braam en als plaatsvervanger de heer J. Roozen. Nadat de voorzitter nog gewezen had op de lezing van Prof. Dr. E. v. Slogteren op de a.s. Maandag te houden algemeene vergadering over „Dringende problemen voor de cultuur en export van bloembollen", volgde sluiting. KUNSTKRING HEEMSTEDE. La Société des Instruments Anciens. Tot sluiting van het seizoen had de Heem- steedsche Kunstkring het kwartet Casadesus uit- genoodigd, dat Maandagavond voor een goed bezette zaal een schitterende uitvoering gaf op oude snaarinstrumenten en clavecimbel. Het programma was dusdanig samengesteld, dat wij de klankkwaliteit van elk dezer instru menten (behalve de viola da gamba, bespeeld door Lucette Casadesus) als solo-instrument konden beoordeelen. Zoo speelde Madame Regina PatorniCasadesus een tweetal soli voor clavecin, n.l. Concerto italien van J. S. Bach, en üigue van Ph. Em. Bach, beide met een virtuosi teit, die bewondering afdwong. Op de vijfsnarige quinton speelde Marius Casadesus met clavecin-begeleiding een Menuet, Concert en Tambourin van Somis. Wat klank rijkheid betreft, moest dit instrument het af leggen bij de viole d'amour, bespeeld door den leider Henri Casadesus, die een welluidende Suite frangaise van Leclair vertolkte, eveneens met begeleiding van clavecin. De zeven onder de toets liggende snaren, welke tijdens het spelen meeresoneeren, alsmede de stemming in drie klank, geven aan dit instrument een bijzondere en bekorende helderheid van toon. Het programma werd geopend door de ge zamenlijk uitgevoerde Pieces en concert van Noudonville, en besloten met Le délice des jeux. De stormachtige toejuichingen van het publiek noopten solisten en kwartet tot een viertal zeer gewaardeerde toegiften. De fraaie bloemenmand, welke de claveniste na afloop werd overhandigd, was een welverdiende hulde voor de schitterende prestaties. VERKEER VAN RECHTS GAAT VOOR! Op de kruising Adriaan Pauwlaan-Heerenweg had een aanrijding tusschen twee auto's plaats. Mej. D., wonende alhier, kwam met haar auto de Adriaan Pauwlaan uitrijden en wilde den Heerenweg dwars oversteken naar de Laan van Rozenburg. De heer H., die met zijn auto op den Heerenweg richting BennebroekHaarlem reed, had de uit de Adriaan Pauwlaan komende auto, die hij rechts had, niet tijdig opgemerkt en reed deze in de flank aan, waardoor die auto aan den overkant van den Heerenweg tegen een boom terecht kwam. Beide auto's werden beschadigd en die van Mej. D. zoodanig, dat zij moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. AUTO CONTRA BAKFIETS. Op de Zandvoortschelaan vond een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een driewielige bakfiets. De bestuurder van de auto moest vol gens zijn verklaring te veel naar rechts uithalen, omdat juist op de Zandvoortschelaan een vracht auto reed, welke men de garage wilde inrijden. Bij dat uithalen kwam de auto in aanraking met de bakfiets, waardoor deze werd beschadigd en bussen petroleum over den weg rolden. De be stuurder van de bakfiets, die naast zijn rijwiel liep, kwam er zonder ongelukken af. Secr. „Apollo", alhier. U verzuimde uw artikel te onderteekenen. Indien u uw naam wilt opgeven, kan het als Ingezonden Stuk worden geplaatst. Bij herhaling ontvangen wij niet-onderteekende artikelen ter plaatsing. Wij wijzen er nogmaals op, dat wij van onbekende afzenders geen in gezonden stukken onder schuilnaam kunnen opnemen. Waarde Heemsteders. Paschen is nabij! Alles is in voorbereiding. Plantsoenen en pleinen krijgen een extra beurt. Alles moet er fleurig uitzien voor de feestdagen. Ook in huis is 't volop schoonmaak. Er wordt geboend en gepoetst: want 't is gauw Paschen. Ook aan de garderobe wordt gedacht! Velen onder U voorzien zich voor die dagen van een chique costuurrï, een mooien mantel, nieuwe schoenen! Maar, beste Heemsteders, mogen wij nu eens even met U praten? Het Heemsteedsch Kleeding- fonds doet een vriendelijk verzoek aan U. Mogen wij nu van U ontvangen: die kleeding- stukken dfe U niet meer dragen wil, die nu bij U in de kast hangen! Och er zijn zooveel vaders en moeders, die zoo graag met Paschen netjes gekleed willen gaan! Geef ons heerenpakken, overjassen, mantels, schoenen en wij kunnen al die menschen zoo ge lukkig maken, 't ls nog steeds zoo'n zorgelijke tijd. Van steun en verlaagd salaris kunnen geen extra uitgaven gedaan worden. Laten wij elkander door deze moeilijke tijden heen helpen, dan vieren wij allen een blijde Paschen. HET COMITÉ. Boodschappen: Mevr. Chabot van Gasteren, Achterweg 22, telefoonnummer 29335. Mejuffr. Hillen, telefoon 28016. Een extra verzoek om gen ledikant en baby- wieg. MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES TE HAARLEM. Op ouders van leerlingen en toekomstige leer lingen der Middelbare school voor meisjes te Haarlem, en voorts op allen, wien het openbaar middelbaar meisjesonderwijs ter harte gaat, doen ondergeteekenden een dringend beroep om hun medewerking te verleenen tot het in stand hou den van genoemd onderwijs, door een request aan het Gemeentebestuur mede te onder teekenen. De lijst ter onderteekening van het request zal gereed liggen in het schoolgebouw Krocht 1 van 23 tot en met 29 Maart en van 10 tot en met 14 April tusschen 8.3012 uur en 13.30 16.30 uur en verder tot 15 April aan de volgende adressen: A J. F. Bom, Duinoordstraat 78, Haarlem; j. Ph. Dalmeijer, Koninginneweg 49, Haarlem; iVL D. 1.. Artz, Tuinwijklaan 21, Haarlem; C. H. Stuivenberg, Velserstraat 87, Haarlem; H. r. jansse, Floofdmanstraat 33, Haarlem; J. C. F. Schor, Ruysdaelweg 4, Overveen; Mevr. Schou ten, P. de Hooghstraat 7, Flaarlem; Mevr. Dr. M. MeesVerwey, Vinkenlaan 1, Santpoort. Namens het Comité van Ouders: A. J. F. BOM, voorzitter. DE VOET EN ZIJN VERZORGING. In ieders vermogen om zonder pijn te loopen! De hygiëne van den menschelijken voet en de bestrijding der verschillende voetgebreken, welke vooral heden ten dage voorkomen, zijn van het grootste gewicht. Een verhandeling over de samenstelling van den menschelijken voet, en zijn practische ver zorging moet derhalve in het belang zijn van een ieder en zal dus ook een ieders belang stelling gaande maken. Immers dat er zoovele voetlijders zijn, is grootendeels te wijten aan het te zwak ge bouwde confectie-schoeisel, waarbij de ijdelheid maar al te vaak een te groote en nadeelige rol speelt. Ook zijn er andere factoren, welke ongunstig op de functioneering der voeten werken, als: veel staan gewichtstoename, bloedarmoede, enz., maar toch is de juiste schoen voor eiken voet het voornaamste punt inzake voethyglëne. Ofschoon thans meer dan ooit zorg aan de voeten wordt besteed, wijzen toch de statistieken nog uit, dat 80 van de dames vooral tegen woordig lijdende zijn aan een meer of minder ernstig yoeteuvel. Is het wonder, dat wij hier denken aan slecht gebouwde schoenen, met verkeerde hakken, en te zwakken stand, als de voornaamste oorzaak. Men moet namelijk niet vergeten, dat de men- schelijke voet een fijn gevormd en samengesteld instrument is. In het kort zij hier even aangestipt, dat de beenderen van den menschelijken voet 4 bogen vormen, welke rusten op 3 steunpunten. Functioneeren deze bogen goed op hun steun punten, dan loopt men gemakkelijk en veerend, zelfs al weegt men, om het zoo maar eens uit te drukken, 300 of 400 pond. Het loopen valt dan licht en geschiedt onbewust en zonder moeite. Zijn de bogen echter van hun steunpunten af, dan loopt men zwaar, ook al weegt men maar 80 pond. De functie van het loopen geschiedt als volgt: Wij zetten bij het loopen eerst den hiel neer, daarna den bal van den kleinen teen, en vervol gens den grooten teen. Dit zijn namelijk de 3 bovenbedoelde steunpunten. Daarna drukken wij af, met den bal van den grooten en dien van den kleinen teen, en gaan een stap vooruit. De groote teen is derhalve zeer voornaam, evenals de duim van onze hand. Aan den grooten teen zit dan ook een spier verbonden die men noemt de groote teenstrekker, die het heele loopen in zich heeft. Wanneer er nu een voeteuvel ontstaat, dan zijn de voetbogen van hun plaats. Een der voet- beentjés is uit zijn verband en maakt dat na korten tijd alle voetbeenderen ten getale van 28 uit hun verband gaan. Daarmede zijn dan de 3 steunpunten verbroken, en functioneeren de voeten niet meer normaal. De meeste voeteuvels zijn verzakkingen van den voorvoet, d.w.z. de voorvoetsboog, die zeer veel te doorstaan heeft, zakt door en de per sonen die zoo'n euvel hebben, hebben over gevoelige voeten. Het is hun alsof ze de straat- steenen onder de voeten voelen. Om deze verzakking van den voetboog tegen te gaan, is het noodzakelijk, den voet den na tuurlijken gewelfden stand terug te geven. Aangezien de binnenzool van een schoen min of meer vlak is, dient de voet op speciale wijze gesteund te worden. Dit kan op twee manieren geschieden, n.l. door het aanbrengen van een goed gebouwde en wetenschappelijk samenge stelde steunzool, n.l. voetbed, of door gebruik te maken van vakkundig gemaakte steun- schoenen. In dit verband wijzen wij op de in dit blad voorkomende advertentie van de heeren W. Luiten, Camplaan 41 Heemstede en FL W. van Turnhout, Wagenweg 114, Haarlem. Wie aan dit euvel van doorgezakte voeten lijdt, zouden wij willen aanraden, zich met één van beide heeren in verbinding te stellen. De door hen geleverde artikelen stellen ieder in staat, volkomen pijnloos te loopen! In den volksmond zegt het spreekwoord: „Het eerste kind zorgt voor de gezondheid, het tweede voor het goede uiterlijk der moeder". Ongetwij feld zal in normale gevallen wel een groote grond van waarheid in dit gezegde liggen. De a.s. jonge moeder zal zich gedurende haar zwangerschap streng aan de dieetvoorschriften van haar dokter houden en indien zij verstandig is, zich niet storen aan „goeden raad", die deze en gene haar geeft. Vanzelfsprekend, zouden wij bijna zeggen, is, dat zij niet rookt en absoluut geen alcohol en prikkelende spijzen of spece rijen gebruikt. De kleeding moet ruim en gemakkelijk zijn, wat echter niet in zich sluit, dat zij er als een hobbezak behoeft uit te zien. Ook zelfs in een tijd, waarin het figuur zich sterk verandert kan de noodige zorg aan de kleeding besteed worden. Knellende banden, in den vorm van elastieken om het been, stijve corsetten, enz., moeten vermeden worden. Toch zouden wij willen aanraden vanaf de derde maand van de zwangerschap een goedpassende buikband te dragen (elastieken) die verstelbaar is, dit voor komt het te slap worden van de buikspieren. Naarmate men na de geboorte van de kleine meer rust neemt, zal dit de gezondheid ten goede komen en men tevens veel minder klachten over buik-bezwaren in de toekomst hebben zal. De grootste zindelijkheid moet in acht ge nomen" worden, zoowel bij de verzorging van de moeder als van het kind. Van gróót belang is het om dadelijk na de geboorte de buik „in te spelden" in een breede opgevouwen lap katoen of breede tricot zwachtel Men voorkomt hierdoor het uitzetten van de buik en behoudt een veel beter figuur. De voeding moet licht en afwisselend zijn, terwijl men vooral niet te veel moet drinker- Vroeger meende men, dat het noodig was, dat de jonge moeder ettelijke glazen melk per dag moest drinken, opdat zij voldoende voedsel voor haar baby zou hebben. Gelukkig is men ook hiervan teruggekomen, daar een dergelijke over dreven voeding ook niet in het belang van de goede lijn geacht kan worden. Absoluut nóódig is na de geboorte minstens tien dagen rust te nemen en zich de daarop vier volgende weken nog zéér te ontzien. Wordt de raad, die wij hierbij aan jonge moeders geven, opgevolgd, dan zal de geboorte van het kindje er zeker toe bijdragen om van de jonge moeder een gezonde goed uitziende jonge vrouw te maken. SCHOONHEIDSHOEKJE. Herstellende zieken. Wij willen ditmaal eens eenige wenken ten beste geven, die niet bestemd zijn voor de gezonde vrouw, doch voor herstellende zieken of rustbehoevenden. Heel vaak gebeurt het, dat na een ernstige ziekte, langdurige bedrust is voorgeschreven. De patiënte zelf voelt zich op bed althans tot alles in staat en gaat er over denken, wat er toe kan bijdragen, om er zoo goed mogelijk uit te zien, en waarom ook niet? In de eerste plaats staat een zacht gekleurd zijden milanex of wollen jakje over een nacht japon gedragen veel aardiger en is tevens ook practisch bij het opzitten in bed. We willen beginnen met de verzorging van het gelaat en zouden hiervoor toiletwater willen gebruiken, aangezien dit niet alleen de huid schoonmaakt, doch tevens verfrischt, daarna kan met de vingertoppen een weinig crème in het gelaat worden gewreven, waardoor de poeder béter houdt. Zieken, of liever herstellenden moeten nooit te witte poeder gebruiken, daar zij in den regel toch al wat bleek zien, beter is een zachte tint te nemen, b.v. pêche en donkere dames ver mengen dit met een weinig rachel. De crème mag gerust een rose tintje hebben, althans waar ze op de jukbeenderen wordt gebracht, voor het overige neemt men witte crème. Indien de jukbeenderen een weinig meer gekleurd zijn, dan de rest van het gelaat, geeft dit een véél minder vermoeide uitdrukking en maakt tevens jonger. Het kapsel is eveneens een probleem van be teekenis óf het haar er vet en piekerig uitziet, óf het is te droog. In het éérste geval nemen we een beetje ge wone bloem, strooit deze over het haar, liefst met een strooier, laat het eenige minuten erop zitten en borstelt het daarna uit met een schoone borstel. Is het haar te droog, dan moet de hoofdhuid gemasseerd worden met lauwe olijfolie, waar mede men de vingertoppen vet maakt. Is de permanent of ondulatie nog in de haren gebleven, dan kan men deze door er een be paalde lotion op te brengen, lang goed houden. Het spoelen van den mond met een glas warm water, waarin een weinig zout is opgelost, is bijzonder verfrisschend, vooral indien de tong beslagen is. Men kan een tabletje in het water oplossen, waardoor de adem een aangename geur krijgt. Na het wasschen van het lichaam met lauw water is het een weldadig gevoel, indien het gepoederd wordt met talc-poeder, al dan niet geparfumeerd. Bij het kiezen van een parfum moet men echter zorgen, dat de geur niet scherp is, hetgeen ook voor zeep en badzout geldt. Een parfum dat over het algemeen in den smaak valt is lavendel. ONZE KEUKEN. Wat eten we deze week? Zondag: Tomatensoep, Kalfslapjes, Dop erwten, Aardappels, Broodpudding met vruchten saus. Maandag: Varkenskarbonade, Gedr. appeltjes, Aardappelen, Rijstkoekjes. Dinsdag: Groentesoep, Verscholen eieren met kerry-saus, Witte boonen, Aardappelen. Woensdag: Roastbeef, Brusselsch lof, Aard appelen, Appelschuim. Donderdag: Koud vleesch, Roode kool, Aard appelen, Vruchtengriesmeel met saus. Vrijdag: Gebakken tong, Sla van krulandijvie, Bieten en Aardappelen, Vruchtensla. Zaterdag: Gebakken versche worstjes, Stamp pot, Zuurkool met rijst en Aardappelen, Rijst met peertjes. VERSCHOLEN EIEREN. 6 eieren, 4 ons varkensgehakt, 2 sneetjes oud brood. Voor de saus 1 uitje, Liter water, waarin 2 bouillonblokjes zijn opgelost, 1 theelepel kerry, 40 gram bloem, 50 gram boter, zout en peper, boter of delfrite om te braden. FRAAIE JAPON. Ook voor gezette figuren. 3040. We zouden deze japon van fantasie-fluweel willen maken met een garneering van effen zijden crêpe georgette, dat vanonder de re vers uitkomt, langs de hals gaat, om door een opening, die in de revers gemaakt wordt, in een dubbele chabot te eindigen. Deze gar neering is zeer ongemeen en het geheel kleedt zeer af. De mouw bestaat uit een aan gesloten voeringmouw, waarvan het onder ste gedeelte uit het materiaal der stof be staat en nauw aangesloten is, de bovenmouv. valt er overheen, zóó dat hij 15 a 20 c.M. kor ter is dan de ondermouw, terwijl het wijde ondergedeelte wordt tegen gevoerd met crêpe georgette. De garneering bestaat op de rok uit knoopen, terwijl het lijfje één knoop als sluiting heeft. De voorbaan bestaat uit twe gedeelten en de achterbaan is uit één stui. Fraaie patronen zijn in elke gewenschte maat bij ons verkrijgbaar. Prijs ƒ0.58. ONS NIEUWE MODEBLAD KOSTELOOS. Een groot aantal fraaie modellen en voorts tai van raadgevingen en practische wenken op mode gebied vindt U afgedrukt in het Voorjaarsnum mer van ons Nieuwe Modeblad, dat in de eerste helft van Maart tegen inzending van een 6 cents postzegel kosteloos wordt toegezonden door onze Moderedactrice. Roelofsstraat 109. 's-Gravenhage We weeken de sneetjes brood in water, knijpen ze goed uit en mengen hiermede het gehakt aan, voegen peper en zout naar smaak toe. We koken inmiddels de eieren hard, b.v. 8 minuten, laten ze afkoelen en pellen ze daarna. Het aangemaakte gehakt in zessen verdeelen, spreiden deel voor deel uit, omhullen er de eieren één voor één mede en bakken ze in ruim boter of delfrite in de koekenpan of in frituurvet gaar, snijden ze daarna overlangs in tweeën en omringen ze met een deel van de kerry-saus, de rest wordt in de sauskom opgediend. Voor de saus snipperen we het uitje heel fijn, smoren het in boter gaar, voegen bioem en kerry bij en bij kleine scheutjes, steeas roerende de bouillon, laten de saus daarna nog 5 min. gaarkoken. APPELSCHUIM. 1 K.G. moesappelen, 100 gram suiker (lichte basterd), 4 eiwitten, eenige amandelen. We schillen de appelen, snijden ze in vieren en halen de klokhuizen eruit. Daarna zetten wij deze appelen met zoo weinig mogelijk water op, zoodat we een dikke moes krijgen, welke we flink kloppen met de garde, weer even verwarmen en de basterd erin oplossen, daarna van het vuur twee geklopte eierdooiers door roeren en de moes in een niet te diep vuurvast schoteltje doen, daarna bedekken met de 4 eiwitten, die we met eenige Iepels suiker zeer stijf hebben geklopt. We hebben eenige amandelen in warm water gebroeid, ontdoen ze van hun velletjes en snijden ze in lange reepjes, die over het eiwit gestrooid worden, daarna gaat het schoteltje in den oven, om het eiwit vlug licht bruin te laten worden. De beide dooiers bewaren wij voor de pudding van Woensdag. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Een doorgesneden citroen kan men op een droge, koele plaats zeker een dag of tien be waren, indien men deze met het snijvlak naar beneden in een kommetje bewaart, waarin men eerst een lepel suiker heeft gestrooid. Uitgeperste citroenen kan men met een stop- naald aan een draad rijgen, en in een warme kamer laten hangen (drogen), daarna in een stopflesch bewaren. De schil kan later dun worden afgesneden en gebruikt worden bij velerlei gerechten. Gehakte peterselie laat zich goed strooien, indien men dit wascht, afdroogt, daarna hakt en op een schoteltje dicht bij de kachel weg zet. Na eenige uren is het haksel zóó droog, dat het zich gemakkelijk laat strooien. Marmeren beeldjes kan men schoonmaken met een papje van azijn en zout, dat men er echter niet langer dan eenige minuten op mag laten zitten, daarna afspoelen en drogen. Wanneer men groentenrestjes een volgenden dag opwarmt, is de smaak veelal niet zóó bijzonder goed, althans van sommige groenten niet. Men strooit er bij het opwarmen een platte theelepel suiker over, schudt den inhoud van de pan even flink om en om, en bij het eten zal men zich kunnen overtuigen, dat de smaak inderdaad uitstekend is.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 3