STOUTENBEEK'S MODEHUIS LEUKE NIEUWE MODELLEN Onze collectie is gereed Mogen wij U ook eens een paar uit onzen grooten voorraad toonen? maNTELS Wij brengen de nieuwste snufjes in: COSTUMES TWEEDE BLAD. PASCHEN! vervolg PiaatseiijH Nieuws. BIOSCOOP INGEZONDEN BE VRC I V De linnenkast voorheen en thans. haar Huis EÏ%I 5 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 13. 30 MAART 1934. COMPLETS JAPONNEN HOEDEN Alleen in de betere kwaliteiten, doch tegen prijzen die U zullen verbazen. PLEIN 10 HAARLEM BETEREjüONFECTIE TEGEN VOORDEELIGE PRIJZEN Weer nadert 't feest, dat altijd Met vreugde wordt gevierd, Als over Koning Winter De Lente zegeviert. 't Is Paschen dat wekt blijdschap! Het Paaschbrood siert den disch. Men eet zich dik aan Paasch-ei, Daar dit gewoonte is. De winterkleeren hangen Geborgen in de kast; Een lente-garderobe Wordt hier en daar gepast, 'l Is Paschen voor de oud'ren; 't Is Paschen voor de jeugd, Die in de Paaschvacantie Bij voorbaat zich verheugt. 't Is Paschen in de weiden En Paschen in het bosch, Dat zich tot elks verblijden Weer steekt in lentedos. De takken dragen knoppen, Die zwellen, dat men 't ziet! En in de liooge toppen Klinkt 't voog'len-lentelied. Het Paaschvuur gaat ontvlammen, Als schouwspel infressant! Men houdt 't gebruik in eere In t Oosten van het land. De bollenstreek in 't Westen Heeft bijtia 't Paaschkleed aan: Reeds zijn er crocusveldjes Te zien, die prachtig staan. De luclit wordt al wat zoeler, Al is het soms nog frisch; Kortom aan duizend teek'nen Ziet men, dut 't lente is Als nu De Bilt ons maar voor Verrassingen bewaart! Men viert niet prettig Paschen Al bibb'rcnd bij den haard! ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Sluiting van het seizoen. Donderdag werden in een der zalen van het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg in besloten kring ue werkzaamheden van het Algemeen Comité tot het verieenen van ont- wiKkeling en ontspanning aan de vyerKioo/en oihcieel beëindigd, levens werd een tentoon stelling gehouuen van werkstukken vervaardigd op den cursus huisvlijt en ojT den cursus voor de bouwvakarbeiders. Smaakvol waren deze werkstukken opgesteld temidden van een pas sende versiering van groen en bloemen. Ue voorzitter van het Comité, de heer C. A. M. Jonckbloedt, sprak een openingswoord, waar na hij een overzicht gaf van de werkzaamheden van den afgeloopen winter. Uit dit verslag bleek, dat het aantal bezoeken rond 14UOO had bedragen en evenveel koppen koffie en thee waren geschonken, dat is ge middeld 150 per dag; dat December wei de druksie maand geweest was en waarbij één week van 1515 was genoteerd. Maar toen in het begin van Maart dit bezoek tot 400 was teruggeloopen, was besloten tot sluiting over te gaan. het verslag spreekt van een gezellige sfeer die er steeds heerschte, kaarten en biljarten werden druk beoefend, maar er bleek ook veel animo voor dammen en schaken. Dank wordt gebracht aan het Comitélid den heer H. M. Smorenburg, die het schaken zóó wist te propageeren, dat zelfs een vrij goede club gevormd werd. De heer Smorenburg had zich ook zeer verdienstelijk gemaakt door het organiseeren van excursies, zoo o.a. naar de Amsierdamsche Waterleiding en de nog te houden excursie naar het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Over het bezoeken der cursussen liet het verslag een minder opgewekten toon hooren. Die der bouwvakken bleek de minst geslaagde. Zóó zelfs dat deze bij gebrek aan belangstelling in Februari moest opgeheven worden. Toch is deze cursus niet voor niets geweest, dat zal blijken uit het mede-tentoongestelde, maar het bestuur had zeker verwacht, gezien de offers en de moeite, dat er een dankbaarder ge bruik van zou gemaakt zijn. Beter ging het met den cursus voor hoveniers. Hier volgden ge middeld 14 a 15 cursisten de leerzame lessen van den heer Spaargaren uit Aalsmeer. Naast dank aan dezen leeraar werden waardeerende woorden gericht aan den heer Carl van Empelen die door het zenden van levend materiaal, als mede door persoonlijke leiding bij de excursies naar buitenplaatsen en kweekerijen veel bijdroeg tot ontwikkeling der cursisten. Kon het Comité geen directe belooningen toe zeggen, toch heeft het dagelijksch bestuur van den secretaris van Bloembollencultuur de toe zegging verkregen dat de deelnemers bij even- tueele plaatsing van werklieden voor de voor- I ereidende werkzaamheden aan de a.s. tentoon- s. tiling de voorkeur genieten. cursus huisvlijt mag volgens het verslag a' zins geslaagd heeten. In den druksten tijd is her aantal zelfs tot 40 gestegen, welk aantal door ingevoerde werkverschaffing wel aan merkelijk is gedaald. Als blijvende herinnering hebben de cursisten een coupe en 15 aschbakjes vervaardigd om deze voor het gebruik in de Raadszaal aan het gemeentebestuur aan te bieden. Een 12-tal der trouwste bezoekers zullen een keuze mogen doen uit het vervaardigde, de rest zal of verkocht of verloot worden, ofwel als prijzen oeschikbaar gesteld bij onderlinge wed strijden der werkloozen. Een bijzonder woord van lof wordt in het verslag gebracht aan den leider van den cursus, den heer Kennis en zijn trouwe helpers de heeren Heijlen en C. Verdonschot. Dank wordt in het verslag gebracht aan het Gemeentebestuur en den Raad voor den finan- cieelen steun, aan den vice-voorzitter, den heer J. Rijkes, aan den secretaris, den heer E. Steger en den penningmeester, den heer N. J. Nijman, en tenslotte aan het R.K. Kerkbestuur voor het beschikbaar stellen van het gebouw. De burgemeester, Jhr. J. P. W. v. Doorn, hierna het woord verkrijgend, merkt o.a. op, dat er wel niet zooveel werkstukken zijn tentoon gesteld, doch dat is ook maar bijzaak. De voor werpen die er zijn, mogen zeker gezien worden. Er wordt bij het werk van het Comité niet alleen op de uitkomst, doch vooral op het doel gelet: het aangenaam en rustig bezighouden der werkloozen, in dezen voor hen zoo zwaren en moeilijken tijd. Spr. dankt den heer C. A. M. Jonckbloedt voor al hetgeen hij met zooveel ijver en toe wijding voor de werkloozen heeft gedaan. Voorts dankt hij voor de geschenken door het Comité aan het gemeentebestuur aangeboden, die steeds een herinnering zullen blijven aan de bewogen tijden van heden. Pastoor v. d. Tuyn brengt vervolgens een woord van dank als voorzitter van het R.K. Kerkbestuur van de H. Bavo voor de goede zorgen door dit Comité aan het R.K. Vereeni gingsgebouw gewijd. Het verheugt spr. dat het Kerkbestuur door het beschikbaar stellen van dit gebouw heeft mogen medewerken aan de leniging van den geestelijken nood onder de werkloozen. Namens de werkloozen sprak de heer Chr. v. d. Erf een woord van dank aan het Comité en aan den Gemeenteraad voor het voteeren van de gelden voor de ontwikkeling en ontspanning der werkloozen. Namens de leeraren sprak de heer Kennis nog een dankwoord tot het Comité. De burgemeester verklaarde hierna de ten toonstelling voor geopend, waarna de aan wezigen de keurig opgestelde voorwerpen konden bezichtigen. Het meerendeel der tentoon gestelde- artikelen was vervaardigd op den cursus huisvlijt. Er was van alles te zien, het meerendeel uit voorwerpen van gedreven koper, zoo o.a. klokken, aschbakjes, lantaarns, kaarsen houders, presenteerblaadjes, maar ook boeken kastjes, electrische lampjes en fraai torsowerk. Van den cursus bouwvakken vond men er goed afgewerkte teekeningen en een tweetal kapconstructies. VREDESRAAD HAARLEM. (Nooit-Meer-Oorlog-Federatie, Kring Haarlem en Omstreken.) De Vredesraad Haarlem (Kring Haarlem der Nooit-Meer-Oorlog-rederatie) heeft een circu laire verspreid, waarin het volgende onder de aandacht van de ouders der diensiphchtigen wordt gebracht: „Gevolg gevende aan den oproep der dienst plichtwet, zullen vele jonge menschen zich moeten aanmelden voor het verrichten van den door de Diensiplichtwet opgelegden krijgsdienst. Deze plicht, om zich te laten opleiden voor soldaat, dat is: tot vernietiger van anderer leven en goed, is zoowel op godsdienstige als op humannaire gronden, niet langer verdedigbaar. Dit heett de Wetgever ingezien en konuigde daarom voor hen, die deze bezwaren als on overkomelijk voelden, de Wet van 13 Juli 1923 (Staatsblad no. 357) af. Dit is de Wet voor de gewetensbezwaarden tegen den krijgsdienst, de z.g. Dienstweigeringswet. Bovendien maken de internationale verdragen, als sommige artikelen van het Handvest van den Volkenbond en het Kellogpact, waartoe ook Nederland toetrad, wanneer deze in vertrouwen en rechtzinnigheid nageleefd worden, den dienst plicht overbouig, aangezien dan met een pohtie- leger uit vrijwilligers samengesteld, kan worden volstaan. Bovendien maakt de dienstplichtwer inbreuk op het, ook door de Nederlandsche Wet erkende voogdijschap der ouders. Wanneer wij, ouders, oneen zonen zouden willen beletten, gevolg te geven aan deze wet, daar wij gewetensuezwaren hebben en wij oordeelen, oat onze zonen op 18-jarigen leeftijd zelf over een dergelijk be langrijk vraagstuk niet kunnen beslissen, dan stratt de Wet niet alléén ons, die steunende op ons ouderrecht onze zonen de aanmelding ver bieden, maar dan treft zij ook onze kinderen, zoodoende het ouderrecht volledig uitschake- i lend." Door middel van een aan de circulaire gehecht I adres aan den Minister van Defensie zijn de ouders der dienstplichtigen in de gelegenheid gesteld, te protesteeren tegen deze uoor de Wet beschermde inbreuk op de ouderlijke macht. WIJZIGING OVEREENKOMST GASLEVERING AAN BENNEBROEK. Op grond van de in 1908 met de gemeente Bennebroek getroffen gemeenschappelijke rege ling inzake de levering van gas aan die gemeente wordt voor het ten behoeve van de straat verlichting geleverde gas per lantaarn en per branduur 1 cent betaald. Deze regeling is aangegaan voor dertig jaren. Hoewel daarop meerdere malen werd aan gedrongen, is genoemde prijs nimmer gewijzigd. Tot dusver worden voor de straatverlichting gasbranders gebruikt met staande kousjes. Aan het gemeentebestuur van Bennebroek is voor gesteld deze wijze van verlichting te vervangen door een meer moderne, met 3 pits Parkinson- branders en om dan den prijs te brengen op 2 cent per branduur. Tengevolge van een zoo danige wijziging ontstaat voor beide gemeenten voordeel. De gemeente Bennebroek profiteert van het meer dan dubbele lichteffect dat door deze nieuwe branders ontstaat, terwijl door onze gemeente een betere prijs voor het gas wordt gemaakt. De kosten van vervanging der branders komen voor rekening van onze gemeente. Het gemeentebestuur van Bennebroek heeft mede gedeeld tot een zoodanige wijziging van de regeling te willen medewerken. COOP. BOUWVEREEN. „EIGEN WONING". De Coöperatieve Bouwvereeniging „Eigen Woning", alhier, heeft met het Gemeentebestuur onderhandelingen gevoerd over aankoop van eeltige perceelen bouwterrein voor de stichting van 18 woningen op het complex gronden ge legen aan de Oostzijde van den Glipperweg, tegenover de buitenplaats „Meer en Berg". Deze onderhandelingen hebben er toe geleid, dat overeenstemming is bereikt over verkoop van de aan beide zijden van' de Abr. Kuyper- straat gelegen bouwterreinen, ter ojtpervlakte van ongeveer 2776 M2. voor een totaal bedrag van 11.000. De op het resteerende complex dezer gronden geprojecteerde gesloten bebouwing zal eenigs- zins worden verruimd, waartoe een wijziging van het uitbreidingsplan wordt voorbereid. EXCURSIE WERKLOOZEN. De excursie van de werkloozen naar het Koloniaal Instituut, die aanvankelijk op Dinsdag 27 Maart zou plaats hebben, is uitgesteld tot Woensdag 4 April a.s. De werkloozen, die deze excursie willen medemaken, kunnen tegen be taling van een kleinigheid een biljet krijgen bij den heer Chr. v. d. Erf, Eikenlaan 34. De heer L. Kors heeft een tweetal autobussen ter beschikking gesteld. Het vertrek is bepaald op 9 uur v.m. van het Raadhuisplein. GEBORDUURDE JAPONSTOFFEN. Iets nieuws op het gebied van Dameskleeding. Woensdag 11 April zal door Mevrouw S. M. de Vriesvan Dijk een expositie worden ge houden in Restaurant Hildebrand, Fonteinlaan 11 te Haarlem. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. BADHUIS HEEMSTEDE. I In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 19 tot en met 24 Maart genomen 661 douchebaden en 44 kuipbaden. Aan 42 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 47 volwassenen gebruik gemaakt. UITVOERING FANFARECORPS „EXCELSIOR". Woensdag 4 April zal het Fanfarecorps „Ex celsior", directeur de heer Reynier van 't Hoff, een uitvoering geven in Cate-Restaurant Dreef- zicht. in atwijicing van vorige uitvoeringen, waarbij gewoonlijk een of meer humoristen de avonden aanvulden, heeft het bestuur zich thans de medewerking verzekerd van de Heemsteed- sche Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen". Programma van „Excelsior": 1. Excelsior-marsch. Compositie van het lid der vereemgmg A. Vermeer. 2. Le Fédérale, ouverture. (Verplicht concours nummer voor het concours te Leiden op 10 Mei a.s.) 3. Tannhauser, fant. siir I'Opéra de Richard Wagner, van G. Oadenne. 4. Valse des Libellules, Tirée de I'Opéra de Franz Lehar, arr. par L. de Schepper. 5. Florentiner marsch Grande marche ltalienne. «„Nut en Genoegen" zal vervolgens een 2-tal stukken opvoeren, o.a. „De Suikeroom of een avond vol verwarring", een één-aciertje van Fernand Choumont en „De truc van Tienus", klucht in 2 bedrijven, van Gerard Nielen. Na afloop bal onder leiding van den heer J. Bos, muziek van het Haarl. Kwartet, leider de heer P. de Jong. LUXOR-THEATER. In Luxor-Theater draait deze week: „S.O.S. Ijsberg". Leider der expeditie: Rr. Arnold Franck. Korte inhoud. Een expeditie, geleid door Dr. Carl Lawrence en verder bestaanue uit Dr. Brand, John Dragan, Dr. iviatusnek en Fritz Kummel, vertrekt uit Berlijn om ae waardevolle gegevens, die met ue verongelukte Wegner-expeuitie venoren ge gaan waren, op te sporen. z.onder ongelukken trekken zij ver iiet Noordelijk gebied in. Bij een gevaarlijke ijsvlakte aangekomen, willen de meer ervaren mannen halt houden, doch de eer zuchtige Lawrence wensent verder te gaan. Op zekeren nacht verdwijnt lnj uit het kamp met slechts een siede en een paar honaen dij zich. heiligen tijd later passeert een Eskimo de expeuitie-standpiaats en toont hun een over- bnjisel, van wat zij herkennen als Lawrence's sleue. Dr. Brand beveelt nu ue andere mannen op te breken, ten einde hun kameraad op te sporen. Nu breekt een moaieüjke reis aan; ver scheidene stormen hebben zij te trotseeren. Ten slotte verhezen zij hun geheele uitrusting, behalve de lievelingshond Namnak en een smde, die slechts een rauio-apparaat en een paar instrumenten bevat. Hongerig en totaal uitgeput bereiken zij de Rmksgletscher, een ïjsmtiur van 15UU voet hoog en 18 mijlen breed. Van hun gunstig hggenue verblijfplaats at ontdekken zij aan üen rand van ue ïjord een kleine steenen hut, die klaarblijkelijk door de Wegner-expeditie gebruikt is. Binnen vinden zij een benent van Lawrence, dat hij zal trachten de fjord over te steken om een Eskimo-uorp te bereiken. Hoe wanhopig een dergelijke poging lijkt, de honger dnjtt hun voort; ze moeten wel. De rauio en de hond worden medegenomen en de vier mannen wagen zich op het dnjtijs. De geweldige stroom voert hen naar een ijsberg, waar zij Lawrence vinden, stervend, zooals zij zeil. Na veel moeite gelukt het Brand S.U.S.-seinen uit te zenden. Een amateur vangt ze op en reeds gaat Mevrouw Lawrence, een ervaren pilote, op weg naar Groenland om haar man en zijn mak kers te redden. Over de kleine troep voltrekt zich nu een treurspel. In een aanval van krankzinnigheid raakt Dragan in gevecht met Ktimmel, dien hij van den ijsberg afgooit. Later maakt hij een einde aan zijn leven. Matushek wordt door een ijsbeer in stukken gescheurd en Brand tracht in een laatste reddingspoging zwemmende een Eskimo-nederzetting te bereiken. Ellen Lawrence scheert met haar machine over den ijsberg heen; het toestel wordt ver nield, doch zijzelf blijft ongedeerd en een hart roerend wederzien met haar man volgt. Udet, de koene Duitsche vlieger, vertrekt nu naar Groenland en slaagt er in ongedeerd op het ijsgevaarte te landen. Zoowel Ellen als Carl en Brand worden nu gered. OVER ZANG, EEN NIEUW MANNENKOOR EN NOG WAT. Dat er in deze moeilijke en zeer zorgelijke tijden nog menschen zijn, die lust gevoelen tot zingen, is iets dat ongetwijfeld tot dankbaarheid moet stemmen. Die dankbaarheid is des te grooter, omdat dit gelukkige soort menschen ook in Heemstede wordt gevonden en daar in die schoone gemeente zijn het bovendien ook nog van die verwoede optimisten, die zich door allerlei teleurstellingen en ontgoochelingen niet laten ontmoedigen, maar die telkens weer opnieuw beginnen met als eenigst ideaal: een goed gefundeerd mannenkoor. Dit is een mooi en waardig na te streven doel en des te meer moet het betreurd worden, dat Heemstede tot den dag van heden het begeerde doel niet heeft kunnen bereiken. Tot den dag van lieden, schrijf ik hier neer. Maar daarna wordt het anders. Want de dag van heden was feitelijk 14 Maart en op 15 Maart is „Apollo" verrezen. Daar waren achttien zan gers bij, die de jonge vereeniging geestdriftig welkom heetten en twee bedachtzamen, die eerst eens wilden zien wat er gebrouwen werd, al vorens zich aan proeven te wagen, maar waar van één zich bereid verklaarde, metterdaad mede te werken om het brouwsel zoo goed mogelijk te maken. Wie in afwachting daarvan nu reeds lid wil worden kan zich iederen Donderdagavond tusschen 8 en 10 uur vervoegen in café v. d. Heuvel, of zich opgeven ten huize van onder- geteekende, H. NUIJEN, Secretaris Mannenkoor „Apollo", Heerenweg 23c, Heemstede. Onzichtbare vijanden van ons linnengoed. Hoe bestrijdt men deze het beste? Kunnen wij ons waschgoed aan iedereen laten zien? Door Mevrouw C. MEIJER—SCHWENCKE. Hoeveel zorg werd door onze groot- en over grootmoeders niet aan de linnenkast besteed en hoe geheel anders ziet deze er thans niet uit? Had men voorheen massieve eiken- en mahoniehouten kasten, die op zichzelf al respect afdwongen door de afmetingen, dan was het toch zeker niet te verwonueren, dat dit nog grooter werd als men de vele, vele stapels mooi linnengoed aanschouwde, die hierin geborgen werden. De linnenkast van thans is slechts een klein onderdeel van de sierlijke kleerkast, waarin éen derde deel mevrouw's garderobe, één derde door meneer benut wordt en het middenmootje plan- Ken heeft waarop stapeltjes geplaatst zijn, die niet alleen voor het huishoudlinnen bestemd zijn, maar tevens nog zijden en fijn wollen dessous 1 moeten herbergen! Vroeger weru veelal, ééns per maand, per drie maanden, ja, zelfs wel eens over langeren tijd i gewasschen en had men uit den aard der zaak véél meer goed noodig. Kwam de wasch droog thuis, dan werd deze thuis verder gerekt, ge mangeld, gestreken, gevouwen, geperst. Bewer kingen, die op zichzelf veel tijd vereischen en waaraan de huisvrouw een werkzaam aan deel had. De stapeltjes, die niet druk gebruikt werden, werden keurig netjes bijeen genouden door een gekleurd lint, terwijl men er gerust de proef op i de som kon nemen of alles wel loodrecht ge- j plaatst was, door er een liniaal tegen te houden. De tijden zijn echter veranderü en hiermede ook de huiselijke bezigheden. Het leven stelt andere eischen aan de huisvrouw en dank zij de steeds voortschrijdende techniek in den vorm.' van machines en electrische apparaten is het f werk veelal zeer vereenvoudigd. De moderne huizen en flatwoningen geven I eveneens een geheel andere tijdindeeling en om 1 b.v. een enkel punt te noemen, de wasch zou j thans niet meer mogelijk zijn in deze kleine ruimte en dus wordt aeze geheel of gedeeltelijk naar de wasscherij gezonden. De stapels luiisnoudgoed, die men voorheen aanschafte, hebben nu geen zin meer, daar men het goed veelal binnen een week thuis kan krij gen. De bezuinigingen, die op allerlei gebied toe gepast moeten worden,- werken er eveneens toe meue, dat men niet meer koopt, dan men strikt noodig heeft. Een eisch, die men echter noodzakelijk moet stellen is kwaliteit, die boven kwantiteit gaat. Hoe aanlokkelijk de koopjes er ook „scnijn- tjaar" uitzien, is goedkoop dikwijls duurkoop. Partijen van huishoudgoed met z.g. kleine „weetfoutjes" worden veelal „ver beneden fabrieksprijs" aangeboden en nog al te vaak wordt hiervan gebruik gemaakt en wordt men zoo de dupe van deze koopjes. Wat is toch ook het geval? Na zeer korten tijd .gebruikt te zijn, vertoonen zich kleine gaatjes die aan chloorgaatjes doen denken. De wasscherij krijgt de schuld, terwijl dank zij de deskundige leiding, door onderzoek der weef sels aan het licht gebracht kan worden, dat de fout bij de fabricage is te zoeken. Behalve echter weeffouten zijn er van ons linnengoed onzichtbare vijanden dat de meeste huisvrouwen echter niet als zoodanig heeft leeren kennen en die wij toch willen noemen. Hoe vaak zeggen wij niet: „Ziet nu eens, een nieuwe doek, en nu al een gat erin"! De tand des tijds heeft hieraan géén schuld, doch wellicht is de oorzaak hiervan, dat het weefsel met een of andere schadelijke stof in aanraking is gekomen. Noemen wij, om te beginnen aluin, een be kend bloedstelpend middel, dat door den heer des huizes gebruikt is na het schéren. Weinig huisvrouwen zullen er echter over hebben na gedacht, dat de kleine splintertjes, die van het aluin staafje afspringen, en op een handdoek of waschtafeldoekje komen, het weefsel op den duur vernietigen. Aluin is toch een verbinding van zwavelzuur met kalium en alluminium en hoogst gevaarlijk voor ons linnengoed. Het staafje aluin moet in het vervolg in een kokertje bewaard blijven en schoongemaakt worden met een speciaal voor dit doel te ge bruiken doekje. Nog gevaarlijker is het gebruiken van ver dund zwavelzuur, zelfs in 1% oplossing, dat zelfs, wanneer slechts enkele spatten op een schort of huishouddoek komen, de draden onvermijdelijk vernietigt. Komt een of ander stuk goed in aanraking hiermede, dan moet dit onmiddel lijk gewasschen worden, niet in de wasch met andere stukken, doch in een apart sopje. Zoutzuur moet men bij voorkeur verdund koopen. Twee eetlepels op 1 Liter water is een oplossing die alleszins voldoende geacht kan worden, dan nog vragen wij ons af of de voor- deelen aan het gebruik verbonden, n.l. het reinigen o.a. van emailvoorwerpen, en het ver wijderen van ketelsteen, opwegen tegen de nadeelen, daar de opstijgende dampen alle metaal in de onmiddellijke nabijheid aantasten, indien de kurk ook maar eenigszins poreus is. Zoutzuur zelf brandt groote gaten in de weefsels, waarmede het in aanraking komt. Ammoniak moet in flesschen bewaard worden met een gummikurk als afsluiting. Het is een reinigingsmiddel, dat veel gebruikt wordt in de huishouding en inderdaad goede diensten OVERGOOIER MET' BLOUSE voor 814 jaar. 741 Overgooiers worden nog steeds veel gedra gen en geen wonder, want vele jurken lee- nen zich uitstekend om te vermaken. Ook een jurk. die te kort ls, kan b.v. verlengd wor den, door de taille wat lager te laten vallen en het geheel te laten zakken door het aan brengen van bretels. Bijgaande overgooiei kan van effen of ge werkt materiaal ge maakt worden en wel van wollen stof, cre tonne, linnen enz. en met verschillende blou ses gedragen worden: voile, matting, reform- stof. kunstlinnen, shan tung. De keus is groot genoeg en met een weinig overleg kan men overal zelfs zeer billijk slagen. De blouse kan met lange zoowel als met korte mouwen gemaakt worden, alleen dien» dit bij de bestelling aan gegeven te worden. De rok bestaat uit voor- en achterbaan, die beide gedeeltelijk opgestikte plooien hebben. Benoodigde stof voor ongeveer 12 jaar 2 M van 90 c.M. breedte voor den overgooier 2 X de hoogte, indien korte mouwen worden ge maakt. Met lrnge mouwen 45 C.M meer. Patronen kan men aanvragen onder Nr. 741 met vermelding van juisten leeftijd De prijs be draagt 0.58 - ONS NIEUWE MODEBLAD KOSTELOOS. Zeer vele aanvragen ontving onze modereda. ;rice reeds voor het in de eerste helft van Maai verschijnende Modeblad. De verzending zal ö- volgende week een aanvang nemen. Dames, di ;aarne een exemplaar wenschen te ontvangci wordt het blad, dat een schat van gegevens beva voor het zelf maken van kleeren, geheel koste oos toegezonden na opgave van naam en adres >nder bijvoeging van een postzegel van 6 ceni voor verzendingskosten aan het adres van onze moderedactrice. Roelofsstraat 109, s-Gravenhage. Indien U hiervoor vandaag nog zorgt. Kunt U er zeker van zijn, dat óók U een exemplaar van dit interessante blad ontvangt. bewijst, doch een oplossing die te weinig ver dund gebruikt wordt tast de kleuren aan, terwijl de dampen de ademhalingsorganen prikkelen. Waterstof-super-oxyde is een schijnbaar on schuldig huismiddeltje, doch dit heeft de onaan gename eigenschap, dat de vrijkomende zuur stof zich maar al te gaarne verbindt met de cellulose van de weefsels, m.a.w. het tast de weefsels, waarmede het in aanraking komt aan. Men heeft er dus voor te zorgen, dat bij het gebruik van deze vloestof; het zij voor mond- reiniging of wat dan ook, niet in aanraking mag komen met een handdoek en dat men tevens de handen goed wascht en afspoelt, vóór het afdrogen als zij hiermede in aanraking gekomen zijn. Wil men dus het grootst mogelijk profijt van zijn linnengoed hebben, dan zal men niet alleen bij de aanschaffing zorgen solied goed te koopen, doch er tevens voor zorgdragen, dat het niet in aanraking komt met de onzichtbare vijanden, die wij U hierboven hebben genoemd. HET PRACTISCHE HUIS. Juiste belichting vereischt! Waarom komt het wel eens voor, dat men een of ander gerecht niet zóó heeft toebereid als vereischt wordt? In véle gevallen omdat keukens zeer vaak niet alleen onvoldoende, doch tevens weinig des kundig aangebrachte verlichting hebben. in de keuken moet de lichtbron zóó zijn aan gebracht, dat deze naar alle zijden goed licht verspreidt. In een groote keuken zal het noodig zijn om behalve de lamp in het midden verlichting bij de kookgelegenheid aan te brengen. Voor de schrijftafel is een lamp met verstel baar bovengedeelte het meest practisch. Men kan de lamp naar verkiezing verstellen, zóó, dat het lees- of schrijfvlak slechts verlicht is of wel, wanneer men wil schemeren, de lamp omgekeerd wordt en indirect licht geeft. De zakenman wenschte het interview heel kort te doen zijn. Daarom zeide hij: „Mijnheer, ik zou u er aan willen herinneren, dat mijn tijd tien dollar per minuut waard is." „Zoo," merkte de reporter koeltjes op, „wat zult u het dan prettig vinden als ze de klok een uur verzetten."

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 3