ONZE PRIJSVRAAG DE "VüCUW EN DAAD HuiS TWEEDE BLAD RIJWIELPLAATJES Vervolg Plaatselijk Nieuws Onze huiskamer wintertuin. Eenvoudige Japon. 5 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT No. 43. 26 OCTOBER 1934. Excellentieonze hulde Bieden we voor dit besluit; Met een massa narigheden Is het nu voor fietsers uit. Niet meer angstig voor zijn plaatje Zet Trien nu zijn fietsje neer Gappen van belastingduiten Gaat door dit besluit niet meer Als een fraaie Ridderorde Siert het plaatje onze jas Weldra wordt het een versiering Op lapel, op hoed of das. Onze vindingrijke dames Maken er een sieraad van In den vorm soms van een broche Of een polsband als dat kan. Holland mag er waarlijk wezen Eerlijk zijn we bovenal Op de borst draagt men het teeken Dat men niet de staat bestal. Voor die veel geplaagde dienders Op ontduiking altijd uit Is dit ook een ware uitkomst Dit mcnschkundige besluit. Alle handel in die plaatjes Heeft voor goed nu afgedaan Deze vingervlugge snuiters Moeten elders slugjes slaan. Heemsteders ge zijt nu veilig Uwe plaatjes zijn gered Zorgt nu echter dat uw rijwiel Welbewaakt is neergezet Want het zou kunnen gebeuren Dut men met uw fiets en plaat, Dat men met uw snelle voertuig Toch nog daar den heler gaat. SPEENHOEE. WONINGBOUWVERENIGING „HEEMSTEDE'S BELANG". Een tweede voorschot van 20.000.gevraagd. Het verhuren van de woningen van de Midden standsbouwvereniging „Heemstede's Belang" stuit op steeds groter moeilijkheden tengevolge van het grote aanbod van nieuwe en meer modern ingerichte middenstandswoningen tegen gelijke of lagere huurprijzen. Verscheidene percelen staan reeds geruime tijd onverhuurd en het is niet te verwachten dat daarin een wijziging ten goede zal komen zolang niet aan de huizen de nodige verbete ringen worden aangebracht, bestaande in het maken van "voortuintjes, het aanbrengen van erkers tot vergroting van de zeer kleine voor kamers, het maken van aan- en afvoer voor stromend water, benevens het plaatsen van twee vaste wastafels in de woningen, die dit nog niet hebben. Teneinde deze verbeteringen te kunnen aan brengen, heeft de woningbouwvereniging „Heem stede's Belang" aan de Raad een tweede voor schot gevraagd, groot 20.000. Aangezien de gemeente als eerste hypotheek houdster er het hoogste belang bij heeft, dat de exploitatie van deze woningen zo gunstig mogelijk zij, hebben B. en W. de Raad voor gesteld, het gevraagde voorschot te verlenen. (Zie verder het Raadsverslag.) EEN WANDELPAD LANGS HET HEEM STEEDS KANAAL EN HET SPAARNE. De Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, alhier, heeft zich tot B. en W. gericht met het verzoek, een wandel paadje te doen aanleggen langs de boorden van het Heemsteeds Kanaal en het Spaarne. Gisteren is in de Raad hiertoe besloten. Zonder twijfel zal door de aanleg van dit paadje een mooi stuk natuurschoon worden ont sloten, hetgeen des te meer op prijs zal worden gesteld, nu door de steeds intenser bebouwing, rustige wandelwegen althans buiten Groenen- daal steeds zeldzamer beginnen te worden. Aan het tot stand komen van deze wandel weg bleken geen overwegende bezwaren ver bonden. Het grootste gedeelte van deze weg loopt over gemeentelijk terrein, terwijl voor het overige gedeelte de medewerking van de eigenaars is verkregen. Om in stijl te blijven met de landelijke eenvoud van de omgeving zal de afscheiding van de wandelweg en het overige weiland bestaan uit houten paaltjes met draad werk verbonden. Tegenover de li. W. Mesdag laan dient een voetbruggetje te worden geslagen, dat eveneens zal uitmunten door eenvoud en soberheid. De kosten, aan de uitvoering van een en ander verbonden, vorderen een bedrag van f 1000. De helft van dit bedrag is voor arbeidsloon be stemd. SCHOOLGELD LAGER ONDERWIJS. Vrijstelling beneden een belastbaar inkomen van ƒ900.—. Het vorige jaar werd door Gedeputeerde Staten een opmerking gemaakt over de belast bare som 1000.beneden welke geen school geld verschuldigd is. De verordening werd ten slotte, na een verdediging door B. en W. nog voor één jaar goedgekeurd. Onmiddellijk na de goedkeuring werd echter namens den Minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat bij de nieuwe vaststelling van de verordening er rekening mee moest worden gehouden, dat het bedrag van 1000.zou moeten worden teruggebracht op 800. Hierop is door B. en W. opnieuw een uit voerige verdediging gegeven van het in de ver ordening vermelde bedrag van 1000.waarop de Minister heeft te kennen gegeven, dat naar zijn mening geen bezwaar behoeft te bestaan om voor onze gemeente de bovengemelde grens op 900.te bepalen. Teneinde opnieuw de Koninklijke bewilliging te verkrijgen op de verordening is gisteren op voorstel van B. en W. door de Raad bepaald, de klasse 1 van het tarief te veranderen in dier voege, dat voor 1000.tot 1.200.wordt gelezen „ƒ900.'tot 1.200. Voorts is besloten dat geen schoolgeld ver schuldigd is, indien het belastbaar inkomen 900.of minder bedraagt. Overweldigend! Ziedaar het succes van onze eerste prijsvraag. Geen wonder dus, dat wij met evenveel vertrouwen met onze tweede puzzle in zee gaan. Deze puzzle is geheel afwijkend van de eerste en bestaat uit een brief in cijferschrift die de lezers zullen moeten „ontcijferen". Maar wat, zult ge vragen, heeft ons aanleiding gegeven om juist deze puzzle te kiezen. Welnu, dat zullen wij U vertellen. Op onze redactietafel troffen wij onder veel paperassen een brief, die blijkbaar heel toevallig daar was terecht gekomen. De brief was in cijferschrift gesteld: wij zijn erin geslaagd deze brief te „ontcijferen" en vonden het idee zo aardig, dat wij op onze beurt de oplossing van deze puzzle aan onze lezers voorleggen. De brief was geschreven door een jongeman uit Heemstede. Wat hij schreef zullen wij U niet vertellen; dat moet U ons nu eens opgeven. Evenals vorige maal stellen wij ook thans weer voor de goede oplossing een prijs beschik baar in de vorm van EEN BON TER WAARDE VAN VIJF GULDEN, terwijl dezelfde voorwaarden gelden als voor de eerste prijsvraag. Wij drukken de voorwaarden nogmaals hieronder af. Wij hopen dat de stroom oplossingen zo mogelijk nog groter mag zijn dan deze bij onze eerste prijsvraag was. Dan zijn wij dubbel en dwars tevreden. En thans allen aan de slag. Voor deze tweede Prijsvraag moet de Bon worden ingeruild bij onzen adverteerder, de bekende vischhandel A. KOPJES NIEMAN, BINNENWEG 39 Zie advertentie op pagina 1, 5e kolom. Verder zijn door ons de volgende voorwaarden gesteld: le. Slechts lezeressen en lezers, die geregeld wekelijks ons blad ontvangen, kunnen aan de prijsvraag deelnemen. 2e. Oplossingen moeten met duidelijke ver melding van naam en adres bij de Redactie van „De Eerste, Heemsteedsche Courant" worden in gezonden vóór Dinsdag 30 October, des middags 12 uur. Op de enveloppe met duidelijke letters te vermelden „Prijsvraag". Inzendingen, na genoemde datum ingekomen, worden onherroepelijk terzijde gelegd. 3e. De prijs wordt toegekend aan de(n) in- 16.11.11.10.3.26.11.21.11, 12.1.4.26.1.14.11.17 '34, 14.11.3.26.11. 13.24.6.6.3, GEBRUIK MEER GAS! Een suddercomfoor voor muntgasgebruikers. Volgens de bestaande voorschriften behoren bij de gas-installatie, die aan de muntgas- verbruikers wordt verstrekt, twee normale éénpits-gascomforen. Deze gascomforen hebben een behoorlijk nuttig effect en voldoen in de meeste gevallen uitstekend. Bij het bereiden van sommige spijzen echter en voor het zogenaamde stoven en sudderen, kan het licht voorkomen, dat de spijzen aanbranden. Dit is de oorzaak, dat in vele gevallen aan het koken op een, petroleumstel de voorkeur wordt gegeven. Aangezien dit niet in het belang van het gas bedrijf is, zal in het vervolg aan de muntgas- verbruikers naast de twee gewone gascomforen, een suddercomfoor in bruikleen worden gegeven, voor zover althans die verbruikers daarop prijs stellen. 'Dit comfoor is voor het stoven en sudderen even goed bruikbaar als een petroleumstel en heeft bovendien het grote voordeel van zindelijk heid en gemakkelijker bediening. MIDDELBAAR- EN VOORBEREIDEND HOGER ONDERWIJS. Wijziging van de overeenkomst met Haarlem. Bij een bespreking welke het vorig jaar van wege het gemeentebestuur van Haarlem werd gehouden met vertegenwoordigers van ge meenten, waaruit kinderen de openbare inrich tingen voor middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs te Haarlem bezoeken, werd mede deling gedaan van het besluit inzake het naleven van de Rijksvoorwaarden voor het verkrijgen van subsidie voor die scholen. Uit de besprekingen viel de verwachting te constateren dat Rijks subsidie zou worden ontvangen. Indien dit inderdaad het geval geweest zou zijn, zou de bestaande overeenkomst inzake toelating van leerlingen uit onze gemeente op gemelde scholen vervallen. Dan zou dus niet meer de contrac tuele bijdrage van 500.per leerling ver schuldigd zijn, doch een bijdrage van 50% in de netto-kosten per leerling. Later bleek, dat vrij zeker geen gelden voor subsidie op de staatsbegroting 1934 zouden worden uitgetrokken, zulks met het oog op 's lands zorgelijke financiële omstandigheden. B. en W. hebben toen met het gemeentebestuur van Haarlem onderhandeld over aanzienlijke verlaging van de bijdrage. Deze was aanvankelijk ƒ400.per leerling, terwijl de kostprijs toen ongeveer 700.per leerling bedroeg, zodat de pijdrage daarvan 4/7 gedeelte was. Het feit, dat de kostprijs belangrijk hoger was dan 400.^- en de om standigheid dat Haarlem een tweetal nieuwe scholen moest bouwen, was aanleiding om de bijdrage met ingang van 1 September 1931 te verhogen tot 500.per leerling. Deze nieuwe scholen zijn echter niet gebouwd, zodat het voornaamste motief voor de verhoging der bijdrage geen werkelijkheid is geworden. Door de aanvaarding der Rijksvoorwaarden is de kostprijs aanzienlijk gedaald en zou een bijdrage van 500.zeker aanmerkelijk hoger zijn dan die kostprijs. Bij het overleg hetwelk hierover heeft plaats gehad is er op aange drongen, met ingang van 1 September 1934 de bijdrage weder op een zeker deel van den kost prijs te bepalen. Dit heeft echter geen gunstig resultaat opgeleverd. Het Gemeentebestuur van Haarlem heeft zich zender (ster) die de juiste oplossing heeft ge vonden: bij méér juiste oplossingen beslist het lot. Indien niemand de goede oplossing heeft ge vonden, zal de prijs in ieder geval worden toe gekend aan die(n)gne, die de juiste oplossing het meest heeft benaderd. 4e. De juiste oplossing wordt met de naam van den prijswinnaar bekend gemaakt in ons eerstvolgend nummer. 5e. Over de uitslag kan niet in correspon dentie worden getreden. 6e. Het personeel, verbonden aan ons blad of aan de N.V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes te Haarlem is van deelname aan deze prijsvraag uitgesloten. 7e. De bon, welke als prijs wordt toegekend, is slechts gedurende de periode van 3 tot en met 10 November 1934 geldig; daarna kan de Bon niet meer ter inwisseling worden aangeboden en is dan waardeloos geworden. 8e. Iedere lezer mag slechts één oplossing inzenden. 21.6.6.17. 13.1.10.26. 7.1.5.6.6.17. 21.11, 11.11.17.3.26.11. 16.11.11.10.3.26.11.11.21.3.4.16.11. 4.1.20.17.6.18.26. 10.11.26. 11.11.18. 18.25.11.20.5.11. 17.20.14.17.25.11.13: 25.11.21.11.17.11. 14. 21.6.2.11.18. 11.11.18. 23.17.15.3.12.17.6.6.2, 21.6.26. 26.17.11,19. 25.13, 5.6.18.26. 25.13. 14.11.18. 2.11.5.1.1.18. 2.11.13. 1.23. 23.20.7.7.24.11.3, 25.13. 5.11.11.26, 21.6.26. 1.1.13. 8.15. 11.11.18. 12.11.17.5.1.11.21. 23.20.7.7.11.24.6.6.17. 14.11.18.26. 7.20.24.24.11,18. 5.15, 21.25.11. 23.20.7.7.24.11.3. 21.20.3. 12.1.1.17.26.6.6.18. 3.6.10.11.18. 1.23.24.1.3.3.11.18.? 13.1.10. 21.6.18, 10.1.17.2.11.18. 6.12.1.18,21. 1.10, 8. 20.20.17. 14.15. 10.15.3 25.13. 5.25.24. 21.11.7.11. 11.11.17.3.26.11. 23.17.15.3.12.17.6.6.2. 14.11.3.24.25.3.26. 5.25.18.18.11.18. 25.13. 17.11.13.11.18., 1.23. 8.11. 14.11.3.26.11. 2.17.1.11.26.11.18, 26. ,6. ,26., 6.17.25.11. alleen bereid verklaard de bijdrage te verlagen tot 450.per leerling en per jaar of zoveel minder ais de bruto-kosten per leerling van alle scholen te zamen over het kalenderjaar, waarin enige nieuwe cursus aanvangt, hebben bedragen. Deze nieuwe regeling zal echter eerst ingaan op 1 Jaunari 1935. VERENIGING VOOR CHRISTELIJKE JONGEMANNEN. Herdenking 40-jarig bestaan. Had de vorige Zondag de officiële herdenking plaats in de Ned. Hervormde Kerk, voor de meer intieme viering was het bestuur van „Meer en Bosch" zo vriendelijk geweest „Irene" voor dit doel disponibel te stellen. Zoals verwacht werd, was de belangstelling bijzonder groot. Geen plaatsje was onbezet. De heer A. v. Dijk, de nog fungerende voor zitter, stelde voor de avond te openen met het zingen van Psalm 103 vers 1, waarna hij in korte woorden de aanwezigen welkom heette. Allereerst bracht daarna het trio Mej. Alphe- naar, piano, Mej. Mohringer, viool en de heer v. d. Leek, cello, zeer verdienstelijk ten gehore Allegretto van Mozart en „Agnes Dei" van Bizet. Vervolgens voerden enige leden van het toneelclubje „Pyramus en Thijsbe" op, wat zeer goed werd gespeeld. De clou van de avond was de opvoering van „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd". Dank zij de uitstekende vertol king viel dat stuk zeer in de smaak bij het publiek. Vervolgens hield de heer De Mol een decla matie, getiteld „de Kist". Tussen de bedrijven maakten de vrienden uit Halfweg zich zeer verdienstelijk met hun Jazz- instrumenten. Zij oogstten natuurlijk veel bijval. In de pauze werd door verschillende jonge dames thee geschonken, wat de gezelligheid verhoogde. De feestavond werd gesloten met gebed, waarna allen welvoldaan huiswaarts keerden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. Mok, Barteljoris- straat 4, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; De Graaf, Molenwerfslaan 62, een slinger van een auto; L. v. d. Putten, Prinsenlaan 3, een rijwielbelastingmerk; J. de Klerk, Van Slinge- landtlaan 26, een paar schoenen; Van der Lin den, Zandvoortselaan 31, damestas met inhoud; K. Schneider, Leidsevaartweg 53, een paar regenpijpen; Haalenbos, Crayenestersingel 11, een kinderhandschoen; Kaptein, Heerenweg 135, een zwarte poes; Hoebeke, Zandvoortselaan 136, een regenjas; J. Karreman, Gen. Joubertstraat 51, een rijwielbelastingmerk; G. Storm, Aster kade 32, een poes; Wesselman, Molenwerfslaan 98, een rijwielbelastingmerk; T. Zorge, Kerklaan 45, een vulpen; Booms, Balistraat 3, een sigaren aansteker; J. v. d. Hem, Borneostraat 44, een kinderlaarsje; Bureau van Politie, een jas. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 15 tot en met 20 October genomen 592 douchebaden en 29 kuipbaden. Aan 27 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 31 volwassenen gebruik gemaakt. Is de tuin kaal? Geen zorg, ook in de winter kunt gij bloemen hebben! Kamerplanten en hun levenseisen. Clivia en kamerlinde hebben weinig nodig! Door JOICE DE KONINGH—BONGERDT. De natuur waarschuwt ons door de weelde der herfstkleuren, dat het nu buiten spoedig kaal is. We zullen tot het voorjaar moeten wachten, voordat er daar weer te genieten valt van groen of bloemen. Daarom geven kamer planten ons nu dubbele vreugde. Is de venster bank er niet breed genoeg voor, dan kan men in elke ijzerwinkel voor weinig geld wit blik krijgen, waarvan men een bloementafeltje kan maken. In elk geval kan dit blik dienst doen voor langwerpige onderzetters met omhoog ge bogen rand, die elke 2 of 3 schoteltjes over bodig maken. Welke bloemen voldoen nu het beste? Wij zouden willen aanraden, om niet alleen bloeiende planten te nemen, doch daar tussendoor ook een paar bladplanten bij wijze van afwisseling. Kamervarens houden zich lang goed en zijn niet veeleisend; zij moeten in betrekkelijk kleine potten worden gezet. Ook een potje met erica voldoet zeer goed. Alpenviooltjes vormen gedurende geruime tijd telkens weer nieuwe knoppen, maar zij vereisen vochtige lucht en vochtige aarde. Wel zijn zij tevreden met een matige temperatuur; het is niet eens goed, als zij staan op een te warme plek. Gieten van boven heeft alleen dit bezwaar, dat er dan licht water komt tussen de knol en de takjes. Verwelkte bladeren en bloemen moeten niet afgeknipt, doch voorzichtig afge trokken worden, omdat de stompjes anders gaan rotten en de hele plant aansteken. Het Alpenviooltje is dus niet precies, wat men een „dankbare" plant noemt. Daarmee bedoelt men een plant, die veel willekeur van haar be zitter verdraagt, zonder dood te gaan, die ondanks alle verwaarlozing groeit en zelfs bloeit. In de drukte van de -frioderne tijd vindt men helaas steeds minder tijd en ontbreekt ook de gemoedsrust om met toewijding planten te kun nen verzorgen en op hun levensvoorwaarden te letten. Als de nalatigheid zich echter wreekt, maakt men zich er van af met een: „Ik heb geen geluk met planten!" Zelfs voor zulke gevallen heeft- de bloemist echter planten, die genoeg hebben aan een minimale verzorging. Hiertoe behoort de Clivia, een plant van de familie der lelie-achtigen, die op een sterke bloemstengel grote, mooie, oranje rode bloemen in bloeiwijzen gerangschikt, voortbrengt. Zij hebben wel vruchtbare grond nodig, doch als men onder in de pot een flinke laag scherven aanbrengt om te voorkomen, dat de vlezige wortels door staand water gaat rotten, en als men die pot verder vult met om maar iets te noemen klei en met grof zand vermengde humus, dan behoeft men toch niet bang te zijn voor mislukking, 's zomers moet echter vaak gegoten worden; voor „plantenvoedsel", dat in het gietwater wordt opgelost, zijn clivia's zeer dankbaar. Als zij niet willen bloeien, brengt men ze daartoe door verplanten. Door het afbreken van de spruitjes kan men gemakkelijk nieuwe planten krijgen. Een andere dankbare plant, vooral met het oog op de winter, is de kamerlinde of Spar- mannia Africana, die buitengewoon goed bestand is tegen droge lucht. Meestal ziet men er slechts een bladplant in, want het is weinig bekend, dat zij des winters ook bloesems voortbrengt. Daar voor behoeft de kamerlinde niet eens zo oud te wezen. De mooie, witte bloeiwijzen, waaruit oranje meeldraden, in bosjes geplaatst, ver uit steken, staan bijzonder mooi. Jong bloeiende planten zijn van reeds bloeiende planten gestekt en wel van plantendelen, die zich dicht bij de bloemen bevinden. Planten, die uit zulke stekken zijn ontstaan, hebben bovendien de zeer te waarderen eigenschap, dat zij een gedrongen, brede vorm aannemen. In potten met lichte aarde vormen de stekken spoedig wortels, wanneer men ze plaatst onder een kaasstolp of een inmaakgias met een dunne wand. Zij komen tegemoet aan de wens van velen, die niets voor de kamerlinde voelen, omdat zij haar slechts kennen als een hoge, struikachtige plant, die in een kamer niet gemakkelijk kan worden ondergebracht. ONZE KEUKEN. Wat eten we deze week? Zondag: Selderij met tomatensaus, Zwezerik met witte saus, Doperwten, Aardappelpuree, Vruchtensla. Maandag: Gebraden sausijsjes, Bloemkool, Aardappelen, Griesmeel met perenpurée. Dinsdag: Runderrollade, Andijvie, Aard appelen, Vanillevla. Woensdag: Tomaten-ommelet, Koud vlees, Prinsessebonen, Aardappelen. Donderdag: Gehakt, Andijvie, Aardappelen, Custard met cocosnoot. Vrijdag: Roereieren, Prinsessebonen, Aard appelen, Rijst met bessensap. Zaterdag: Tomatensoep, Spinazie schotel, Vruchten. GRIESMEEL MET PERENPUREE. 750 gram peren, 2 d.L. bessensap, 1 d.L. water, ruim ons suiker, beetje kaneel. De peren worden geschild, in vieren gesneden en met de kaneel in het water en de bessensap gaar gekookt, daarna door de zeef gewreven en vermengd met de suiker. Griesmeel. Liter melk, 40 gram griesmeel, 50 gram suiker, 1 eetlepel custardpoeder. We brengen 4 d.L. melk aan de kook, lossen er de suiker in op en strooien er roerende de griesmeel in, laten de massa een paar minuten doorkoken en voegen er tenslotte de vanille- custardpoeder bij, die met de rest van de melk is aangemaakt, en laten alles nog even (roeren!) doorkoken. De pudding wordt in een glazen schaal ge daan, waarna we hem even laten afkoelen en bedekken met de perenpurée. VANILLEVLA. 1 pakje vanille-custardpoeder, 6 d.L. melk, 3 kleine cakes, 1 paar lepels jam, 1 half glas witte of Meiwijn, 50 gram suiker, klein stukje suiker. De kleine cakes worden doormidden gesneden. N No. 1333. Knippatro nen ver krijgbaar in alle maten a f 0.58. Dit model is zeer aan te beve len voor beginne lingen, aangezien het zoo eenvou dig is gehouden, als slechts moge lijk is. Het effect wordt dan ook ge heel en al verkre gen door de stof. Een gewerkte stof is zeer geschikt, terwijl men dit model voor de meest verschillen de gelegenheden kan dragen, al naar gelang van de soort stof, die er voor gekozen wordt. :W fek •fy L hïT f 6? iKW fiv-'". uil a -9r- HEBT U NIEUWE KLEEDING NOODIG? "Uit den aard der zaak kunnen wij in deze ubriek slechts weinig modellen geven van de ïieuwe mode. Plaatsruimte maakt cns dat niet mogelijk. Om nu te voorzien in de talrijke aan vragen om modellen te plaatsen van goede najaarsjaponnen, en mantels, stelt onze mode redactrice tegen inzending van 10 ct. porto aan haar adres: Muzenstraat 5 b te 's-Gravenhage, een uitgebreid modeblad ter beschikking van jnze lezeressen. Hierin zijn behalve tairijke raadgevingen, ook zeer vele modellen opgenomen, die eenvoudig te maken zijn. Dames, die jaarne een nummer van bet uit gebreide modeblad wenschen te ontvangen, wor den verzocht dit nog vandaag per brief aan te vragen, aangezien anders de mogelijkheid bestaat, dat het niet meer verkrijgbaar is. GOEDE KNIPPATRONEN, Patronen kunnen per brief aangevraagd worde: net bijsluiting van f 0.58 in postzegels aaD de Moderedactrice van dit blad. Roelofsstraat 10^ te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een nuin rner van ons nieuwe Modeblad, waarin ongeveei 5C modellen zijn a.'gebeeld. toegezonden Denk' U er vooral aan, cte iuiste maat en het numme' op te geven IP met jam bestreken en op een glazen schaal gelegd. Daarna worden deze begoten met de wijn, of, indien men een ander smaakje verkiest, met een andere likeur. Wij brengen vijf d.L. melk aan de kook, los sen er de suiker in op en roeren er daarna de vanille custard poeder door, die met het achter gehouden kopje koude melk is aangemengd, laten de vla even doorkoken, voegen het klontje boter bij en kloppen zolang totdat de massa afgekoeld en luchtig is, gieten daarna alles over de cakes en laten deze toespijs geheel en al koud worden. Veelal is er bij de pakjes custardpoeder reeds suiker gevoegd, doch dan is toch toevoeging van suiker (een opgehoopte lepel) wel aan te be velen, ter verhoging van de smaak. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Vergeeld flanel wordt weer sneeuwwit, als men aan het zeepsop ammoniak toevoegt en wel 15 gram voor elke liter. Men kan gemakkelijk zelf lijm maken door gelatine op te lossen in een weinig azijn. Vuile flessen krijgt men gemakkelijk schoon door ze uit te spoelen met grof zand. Wanneer men een nieuwe ijzeren pan in ge bruik neemt, moet men die uitkoken met water, waarin wat rhabarber is gedaan. De pan wordt aan bij het gebruik niet zwart. Rieten meubelen worden stoffig en verliezen dan hun glans en hun kleur. Scherpe reinigings middelen doen gewoonlijk meer kwaad dan goed. Veel beter is het, om de meubels grondig te borstelen met een niet te harde borstel en een sterke zoutoplossing. Wat ammoniakpoeder in het afwaswater is niet alleen goed voor de handen, doch heeft tevens tengevolge, dat men vette borden beter schoon krijgt. In asbak en gootsteen wordt eveneens wat ammoniakpoeder gestrooid tegen onaangename luchtjes. Pannen, die rechtstreeks in aanraking komen met het vuur, worden onvermijdelijk beroet. Als men de gereinigde pannen echter licht inwrijft met een stuk spekzwoerd, zal men het roet de volgende maal gemakkelijk kunnen verwijderen. Peterselie behoudt haar geur en smaak beter, als men haar met lauw water afspoelt inplaats van met koud. Wanneer bij het naaien de machine-olie vlek ken heeft gemaakt in waschbare stof, wordt deze gemakkelijk verwijderd met koud water en zeep. Men kan zilver zonder al te vaak poetsen toch blank houden door het te leggen in een bak heet water met een kleine handvol borax en wat zeep en het daarin te laten liggen, tot het water koud is. Daarna wordt het zilver met schoon, koud water afgespoeld en met een zachte doek droog gewreven. Bij messen mag natuurlijk het handvat niet nat worden.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 4