Pracht Bont ONZE PRIJSVRAAG STOUTENBEEK'S MODEHUIS TWEEDE BLAD INGEZONDEN DE DOKTER AAN HET WOORD De angst voor de operatie een Bon ter waarde van 5 Gulden OPGAVE BURGERLIJKE STAND Zichtzendingen worden gaarne gegeven. CE VuOiW EIIT haak Huis Wat is „Uw" kleur? No. 45. 9 NOVEMBER 1934. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 EEN NIEUWE PANDERJAGER? Na het vreeselijke onheil Dat den Panderjager trof, Nu zijn wonderlijken vliegtocht En zijn wei-verdienden lof. Doet het goed nu weer te lezen Van een reeds gevorderd plan Waar de bouwer van den jager Nu toch eens mee geuren kan. Slotde geniale maker Van het vliegtuig dat verging Werkt al aan een nieuwen opzet En.een nieuwe teekening. Slecht heeft hij hei wél getroffen: Door een traktor had hij pech Door een stommiteit van knoeiers Waren zijn illusies weg. Kleinigheden, mankementjes Onvoorzien en onverwacht Hebben zijne mooie schepping Tot den ondergang gebracht. Zeker ging de tocht der Douglas Zonder averijvoorbij Maar die mooie Panderjager Is van Hollandsch makelij Dit moet even welbegrepen Zonderkrenterig te zijn Even eigen werkverheffen Is niet stuntelig of klein. Laat ons dus zeer ernstig hopen Dat na niet te langen tijd Holland met een: Pander jager En met onzen Slot als bouwer In zijn luchtvloot wordt verblijd. SPEENHOEE. GEBRUIK MEER GAS. Ziezo, nu weten wij, waarom wij meer gas dienen te gebruiken omdat we dan aan een tweeledig doel beantwoorden. Immers, volgens het verslag in dit blad van 2 Nov. 1.1., zeide de heer Ir. Duynstee op de demonstratie-avond in Restaurant Boekenrode o.a. het volgende: Zeker, gas is wat duur, maar men moet er ook rekening mee houden, dat het gas vaak de kurk is, waarop de gemeente- financiën drijven. Het verwarmt uw huis en het vult de gemeentekas. Het kan niet betwist worden, dat vooral het laatste veel gewicht in de schaal legt, maar ik meen toch, dat er van een propagandist voor het een of ander artikel iets meer verlangd wordt, deze moet de kunst verstaan zelfs de nadelen in voordelen om te toveren en hij mag vooral niet het volle licht laten vallen, ja zelfs niet laten doorschemeren, waarom het eigenlijk gaat en dit vullen van de gemeentekas ligt er toch wat al te dik op nietwaar? Had de heer Duynstee nu maar niet gezegd: „het gas is wel wat duur", dan kon het er nog mee door, maar voor wie even nadenkt ligt hierin opgesloten, dat het goedkoper kan. In ieder geval kunnen wij den heer D. geen gebrek aan openhartigheid verwijten, wij weten nu precies waarom het gaat enhet is toch ook wel een voldoening aan zulk een verdienstelijk werk mee te arbeiden. Wanneer straks de Heemsteedse belastingen worden verhoogd en er algemeen gemopperd zal worden, omdat de eigen kas nog niet toereikend is om in het leven te blijven, zal het mogen bijdragen tot het vullen van de gemeentekas ons tot zoete troost strekken. B. B. De medische ethica éist operatief ingrijpen in ernstige gevallen! Door Dr. H. G. HANSSEN. Toen eens een dappere frontstrijder, een vliegenier, die talloze malen blijken van zijn doodsverachting had gegeven, mij half lachend, half ernstig verklaarde, dat er twee dingen waren waarvoor hij angst had: het opstijgen met zijn vliegtuig èn.... den tandarts, keek ik eerst vreemd op. Maar toch ligt hierin een zekere waarheid, hoewel de vergelijking van die beide heterogene begrippen op het eerste gehoor een beetje komiek klinkt! De start met de vreemde machine op een gebied, waar overal dood en verderf dreigt en de plotselinge herinnering aan het wrede lot van zovele gesneuvelde kameraden, die levend verbrandden in hun omlaagstortend toestel, veroorzaken gemakkelijk een soort on rust, die weldra overgaat in een gevoel van angst, een zekere bange spanning de span ning, die overigens juist de factor is, die door de échte oorlogsvliegers, meestal mannen met een avontuurlijke geest, gezocht wordt! Met deze verschijnselen kan men die, welke zich voordoen op weg naar een tandarts, teneinde daar operatief te laten ingrijpen, niet verge lijken, tenminste niet kwalitatief. Hier is het een voudig de vrees voor de komende pijn! Dè pijn op zichzelf is hier het vreesaanjagende en dit is bij iedere operatie het geval, al gaat het om de kleinste tandoperatie. Kan nu de moderne geneeskunde dezen angsti- gen mensen een garantie geven, dat deze angst voor pijn grotendeels op een verkeerde voor stelling berust? Deze vraag kan men ongetwijfeld met betrekking tot de pijn met „ja" beant woorden. De zekerheid, dat de dokter zijn patiënt bij vakkundig uitgevoerde narcose pijnloze uitvoe ring van de operatie kan toezeggen, stelt de zieke reeds grotendeels gerust en dat is niet alleen het geval bij de zogenaamde „algemene narcose", waarbij gedurende het heele operatie proces de verdoving het bewustzijn volkomen uitschakelt, maar tevens kan pijnloosheid ver- zekeru worden bij de zogenaamde „plaatselijke verdoving. Anders is het bij het operatieve ingrijpen na een ongeluk! Hier is vrijwel nooit vrees voor een operatie aanwezig. Meestal is de veronge lukte nog te zeer onder de indruk van de ge beurtenissen, lijkt de verzorging van zijn ge havend lichaam hem eerder een weldaad toe, daar hij weet, dat deze toch immers pijnloos Het is een prettig aandoende gewaarwording geweest, dat de belangstelling voor onze prijs vraag zo enorm groot is gebleken. Ja, veel groter dan wij ooit hadden durven verwachten. Wij hopen dan ook, dat onze lezers ook voortaan met hetzelfde grote enthousiasme de oplossing onzer puzzles ter hand zullen blijven nemen en de belangstelling steeds mag blijven groeien. Wij van onze kant zullen alles in het werk stellen in onze reeks van prijsvragen de nodige afwisseling te brengen. Zo geven wij heden een puzzle, die naar onze mening niet al te grote moeilijkheden biedt en door zeer velen kan worden opgelost: De woorden moeten uitsluitend in horizontale richting worden gevonden. De oplossing van de puzzle vormt een zin, bestaande uit de eerste letters van de woorden in de linkervakken en van de laatste letters der woorden in de rechtervakken, die gelezen moet worden vanaf de eerste letter van vraag 19 in het linkerbovenvak, vervolgens zo langs de buitenzijde van de puzzle van links naar rechts en eindigend dus bij vraag 21 in het linker- benedenvak. Ook thans stellen wij wederom als prijs be schikbaar die ditmaal moet worden ingewisseld bij onzen adverteerdster: de bekende zaak in Kunstnijverheidsartikelen van TRUUS HELMICK vlulianalaan 6 b/d Dreefschooi Zie advertentie op pag.2; 2de en 3de kolom Wij laten de voorwaarden nogmaals hieronder volgen: le. Slechts lezeressen en lezers, die geregeld wekelijks ons blad ontvangen, kunnen aan de prijsvraag deelnemen. 2e. Oplossingen moeten met duidelijke ver melding van naam en adres bij de Redactie van „De Eerste Heemsteedsche Courant" worden in gezonden vóór Dinsdag 13 Nov., des middags 12 uur. Op de enveloppe met duidelijke letters te vermelden „Prijsvraag". Inzendingen, na genoemde datum ingekomen, worden onherroepelijk terzijde gelegd. 3e. De prijs wordt toegekend aan de(n) in- zender(ster) die de juiste oplossing heeft ge vonden: bij méér juiste oplossingen beslist het lot. Indien niemand de goede oplossing heeft ge vonden, zal de prijs in ieder geval worden toe gekend aan die(n)gne, die de juiste oplossing het meest heeft benaderd. 4e. De juiste oplossing wordt met de naam van den prijswinnaar bekend gemaakt in ons eerstvolgend nummer. 5e. Over de uitslag kan niet in correspon dentie worden getreden. 6e. Het personeel, verbonden aan ons blad of aan de N.V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes te Haarlem is van deelname aan deze prijsvraag uitgesloten. 7e. De bon, welke als prijs wordt toegekend, is slechts gedurende de periode van 17 tot en met 24 November 1934 geldig; daarna kan de Bon niet meer ter inwisseling worden aangeboden en is dan waardeloos geworden. 8e. Iedere lezer mag slechts één oplossing inzenden. in Xïïï 1737 Lf- 23 3/ 33. 3f. h \W- IW 132.. \H \H. Ï38 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Klinker. Uitroep van vreugde. Meisjesnaam. Voorzetsel. Knaagdier. Deel van een wagen. Dorp in de Betuwe. Latijns woord voor goed. Lofspraak. Riviertje in Noord-Brabant. Betreffende. Plaatsje in Belgisch-Viaanderen. Onzin. Wachter. Plaats in Zeeuws-Vlaanderen. Plaatsje in Utrecht. Iemand geboortig uit een zuidelijke provincie in ons land. Volksvriend. 19. Brandstof. 20. Schrikbewind. 21. Dorp in Noord-Brabant. 22. Noordzee-vis. 23. Optekening. 24. Binnenzee in Europa. 25. Plaats in Noord-Holland. 26. Rivier in Frankrijk. 27. Legerstede. 28. Stad in Noord-Holland. 29. Lange overjas. 30. Volksvermaak. 31. Muziekinstrument. 32. Wordt gebruikt door kunstschilder. 33. Pasmunt. 34. Wonde. 35. Priem van een schoenmaker. 36. Klein soort hert. 37. Uitroep. 38. Latijnse vertaling van tot. 39. Medeklinker. 40. Medeklinker. wordt uitgevoerd en alles is afgelopen, als hij weer „wakker wordt". Dat is het grote verschil bij de behandeling van gewonden in de oorlogen, na de invoering van de narcose in tegenstel ling met de vreselijke methoden van vroeger. De verwonding met kogels geeft op zichzelf een zeer bijzondere sensatie, daar men deze ver wonding in den beginne in het geheel niet voelt. De pijn begint pas, als de verwonding zelf reeds enige tijd geleden heeft plaats gehad! En nu was het schrikbeeld van de vroegere oorlogen altijd de medische verzorging, want alles ge schiedde zonder enige verdoving. De vrees voor die pijn is zeer natuurlijk! Maar zulke gedachten kunnen wij, met het oog op de talrijke ver dovingsmiddelen, die de nieuwe scheikunde ons in de hand heeft gegeven, geheel terzijde stellen! Is deze vrees voor pijn nu eindelijk overwon nen, dan komt er nog één angstaanjagend ogen blik voor den patiënt. Dat is het milieu, waarin de operatie zal plaats hebben. De instrumenten kamer en vooral de operatiezaal zélf hebben iets vreemds over zich, de in deze kamers rond lopende personen zijn speciaal voor de operatie gekleed en alles maakt op den leek de indruk van vreemdheid en van dreigend gevaar. In de chirurgie, waarbij de chirurg bewust in de samenhang der inwendige organen ingrijpt en somtijds zelfs een wijziging weet aan te brengen in de functie van verschillende organen, komt bovendien bij het „slachtoffer" ook nog de ge dachte op, of hij de operatie ook zal overleven! Ook daar kan de dokter bij vele operatieve ziekteverschijnselen nog een regelmatige ge nezing voorstellen, in zoverre menselijke bereke ning mogelijk is. Dank zij de resultaten der Asepsis en de verfijnde instrumenttechniek, kun nen wij obsoluut vrij van bacillengevaar operaties ten uitvoer brengen en ons aan de bio logische fundamenten van het levende organisme volkomen aanpassen. En als er ondanks deze voorzorgen zo nu en dan eens mislukkingen voorkomen, dan is de verantwoordelijkheid daar voor grotendeels aan de angst voor opereren toe te schrijven. Want zij verhindert den patiënt, tijdig bij den arts te komen. Hoe dikwijls ge beurt het niet, dat de chirurg daardoor tegen over haast wanhopige ziektegevallen wordt ge plaatst, die hij slechts daarom opereert, omdat er altijd nog wel een sprankje leven in de rnené is, wat hem zou kunnen redden. Hij móet het dan proberen! Dat verlangt de medische ethica. In deze wanhopige gevallen zijn de noodzake lijke voorwaarden voor het welslagen van een operatie dikwijls zo weinig aanmoedigend, dat de arts menigmaal tussen hoop en vrees zweeft, méér nog dan de naar hulp zoekende patiënt! Het aantal van zulke, tot het uiterst gedreven patiënten zal afnemen, naarmate men er in slaagt, de vrees voor een operatie een beetje te verminderen. De chirurgie zal daardoor weer een stuk verder komen! Ondertrouwd: H. J. Jansen en E. M. Bruneel; J. G. Welters en C. M. Eskens. Getrouwd: H. J. M. Eldering met M. J. Chabot; N. Ketter met J. M. de Vries; C. W. de. Visser met W. C. F. Mulder. Bevallen: E. Kuyperv. d. Niet z.; S. B. Pijstv. Broekhuizen z.; M. E. v. d. Putten v. Looy z.; j. Gersiev. Essen z.; W. Bloemen- daalHartendorp z. Overleden: H. M. van Veen 60 j., echtgen. van J. G. F. Vollaerts; H. Meulenbrug 29 j„ ongeh.; J. Kerkheide 49 j„ ongeh.; H. J. v. d. Colk 77 j., ongeh. vindt U op onze wintermantels. De kwaliteit zowel als de coupe en afwerking is in^één woord af! En de prijzen... kunt U het best beoordelen wanneer U eens een kijkje komt nemen. OOK IN GROTE MATEN hebben]wij een flinke sortering Plein 10 - Haarlem - Telef. 15624 Betere confectie tegen voordelige prijzen De kunst, zich met smaak te kleden. Het verlangen, om altijd goed en tegelijk met variatie gekleed te zijn, mag ook de vrouw met een bescheiden kleedgeld met loslaten. Zij kan het n.l. verwezenlijken, wanneer zij maar weet, wat „haar" kleur is. Er zijn zoveel verschillende mode-tinten, dat er daaronder zeker wel één te vinden is, die geheel bij de kleur van huid, haar en ogen past, zowel als bij het figuur en het type. Wanneer men zich tot één zp'n kleur beperkt, is men steeds goed gekleed en brengt het ook niet zoveel onkosten met zich mee, om de kleding enigszins te wisselen. Men kiest bijv. een zeer bepaalde tint bruin. Een mantelcostuum van een verrukkelijk warme tint wordt aangevuld met schoenen en een vlot hoedje in precies dezelfde tint bruin, al mag het wel wat lichter of wat donkerder zijn. De handschoenen worden natuurlijk ook in deze tint gekozen. Men moet nu voor een be paalde gelegenheid een namiddagjapon hebben, aan zorgt men er natuurlijk voor, dat deze in hoofdkleur of garnering hetzelfde bruin vertoont. Men behoeft zich over bijpassende schoenen, handschoenen en hoed niet meer bezorgd te maken. Mantel, tas en een paar blouses Óf pullovers worden eveneens gekozen met het oog op dezelfde kleur. Nu, en dan kan men gaan combineren, zoveel men wil het effect is altijd goed. Het spreekt vanzelf, dat men het bij alle aan schaffingen veel gemakkelijker heeft, wanneer men eenmaal een bepaalde kleur of kleuren combinatie gekozen heeft. Het meest praktisch is natuurlijk de combinatie zwart-wit, die voor alle gelegenheden passend is en altijd elegant staat. De gekozen kleur moet om de paar jaar worden veranderd; ten eerste blijft één zeer bepaalde tint niet altijd in de mode, doch boven dien zou zij ons bij al haar voordelen op den duur gaan vervelen. HET OVERWINTEREN VAN GERANIUMS. Het is met de geraniums niets meer gedaan. De bloemen verwelken en slingeren aan lelijke, lange en dunne stelen in de herfstwind, de bladeren worden onooglijk, met weemoed den ken wij terug aan de zomerse pracht, die zij ons geschonken hebben. Zullen wij ze nu laten uit bloeien en ze dan, geheel uitgedroogd, weg werpen? Neen, het is beter de laatste bloemen dicht bij de stam af te snijden en er voor het laatst nog de kamers mee te versieren, waarna de gezonde, niet te oude planten in potten worden gezet. Deze worden op een donkere, vorstvrije plek neergezet, liefst in een kelder, waar zij nog enige tijd worden begoten. Men houdt geleidelijk met het gieten op; de geraniums beginnen dan hun winterslaap, tot zij ons het volgend voorjaar door de vorming van knoppen tonen, dat zij naar water, licht en verse aarde verlangen. Bij het overwinteren van geraniums onder vindt men vooral bij oude planten vaak moeilijk heden. Hebben zij gedurende de zomer in de volle grond gestaan, dan zullen wij dus als regel niet de moeite doen, om ze in potten te zetten. Slechts een enkele plant of soort, waarop wij bijzonder gesteld zijn, is dit werk waard; voor het overige worden alleen stekken over winterd. Bij het overplanten worden de planten gesnoeid en de langste wortels met een scherp mes ingesnoeid. Geraniums, die ook gedurende de zomer in potten hebben gestaan, worden in deze tijd van het jaar in het geheel niet behandeld; eerst eind Maart of April worden zij verplant en tevens gesnoeid. Oude potplanten moeten in het najaar zoveel mogelijk droog worden gehouden; als het niet te lang achtereen regent, kan men ze wel op een balcon laten staan. Geeft men ze een lichte bedekking, dan kunnen ze zelfs enige graden vorst verdragen. Plaatst men de geraniums in een kelder, dan moet deze vooral niet vochtig of muf zijn, want dan kunnen de planten maar al te licht door schimmel en rotting worden aangetast. De stekken, die in Juli en Augustus gemaakt werden, zijn het meest geschikt om te over winteren, vooral wanneer ze voor het intreden van de koude hun potten goed met wortels heb- PRACTÏ3CH SCHORT. No. 1364. Nu wij bij het naderen van den winter onze ge heele garderobe nakijken, komen wij wellicht tot de conclusie, dat wij geen schorten ge noeg hebben. Bij gaand model, dat de rok rondom bedekt, is zeer ge makkelijk te ma ken en staat bo vendien aardig, wanneer men er een moderne ge bloemde stof voor neemt, Knippatronen a f 0.48 verkrijg baar in alle ma ten. 1564 EEN MODEBLAD KOSTELOOS. De dames, die ons haar ingenomenheid betuigden met de toezending van het uit ;ebreide herfstnummer van „Het Practise!: Modeblad", zeggen wij hierbij dank. Eer beperkt aantal nummers van dit voortref felijke blad is nog verkrijgbaar bij onze moderedactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag die het U gaarne kosteloos tegen inzen cling van 10 ct. porto toezendt. U kunt hei modeblad nog heden aanvragen (ook pet tiro door storting van 10 ct. op postreke ting 191919). GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per briei aangevraagd worje net btjsluiting van 10.58 in postzegels aan a Moderedactrice van dit blad. Roelofsstraat 10V te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een nun mer van ons nieuwe Modeblad, waarin ongevee 50 modellen zijn a'gebeeld. toegezonden. Dent er vooral aan de luiste maat en hel aumm 'P te geven ben gevuld. Zij behoeven in de herfst niet over geplant te worden, want men heeft ze natuur lijk voedzame grond gegeven en deze is vóór de lente niet uitgeput. Stekken hebben ook het voordeel dat men met kleinere potten kan volstaan, zodat er op dezelfde plaatsruimte een grooter aantal kunnen overwinteren. Gaan er dan enige dood, wat nooit te vermijden is, dan behoeft men er geen spijt van te hebben. In Maart worden de stekken verplant. WENKEN VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Een vastzittende glazen stop krijgt men wel licht los met behulp van slaolie. Men kan zelf onbrandbaar papier voor ver sieringen e.d. maken, door het met een aluin- oplossing te bevochtigen en voorzichtig te laten drogen. Benzine is altijd een uiterst gevaarlijk middel om in de huishouding bij het reinigen van kledingstukken te gebruiken, zelfs als geen vuur aanwezig is, kan de wrijving der te wassen stukken gevaar opleveren. d OM VÓÓR 30 NOVEMBER A.S. 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT IN TE LEVEREN. DAN ONTVANGT U EEN PRACTISCH GESCHENK SSNil;

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1934 | | pagina 4