26314 ADVERTEERT IN DIT BLAD! DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE DRUPSTEE N'S Kolenhandel OPRUIMING „HEEMSTEEDSCHE TIP-TOP" PREDIKBEURTEN. Vervolg Plaatselijk Nieuws BINNENLANDS WEEKOVERZICHT BURGELIJKE STAND~ Een instituut voor beroepsziekten 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE .COURANT BEL s.v.p. voor een HEEMTAX ZANDVOORTSCHELAAN 139 EISCHT WARMTE VOOR EL KEN GULDEN Stookt Langenbrahm Anthraciet De beste van het Continent. IT Per H.L. franco bergplaats f 2.30. Minimaal asch- gehalte. Groot hittevermogen. Valkenburgerlaan 77, Heemstede - Telef. 28504 SPOTKOOPJES Ziet de ETALAGES Raadhuisstraat 90 Zondag 13 Januari. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. V.m. 10 uur: Ds. D. E. Boeke, Seer. Ned. Bijbel- Genootschap. Kapel Nieuw-Vredenhof, Johan van Oldenbarneveltlaan. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Collecte voor het Schulddelgingsfonds van Nieuw-Vredenhof. Gebouw Samuel, De Glip. N.m. 5 uur: Diakoon G. v. Eijk, Evangelisatie samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. C.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. Ned. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga, Herv. Pred. te Santpoort. Met medewerking van het dameskoor. Ned. Protestantenbond. Afdeling HeemstedeBennebroek. Dinsdag 15 Januari, te 8 uur 's avonds, zal in het gebouw aan de Postlaan de heer Denijs uit Amsterdam een lezing houden met licht beelden over: „Het Zonnige Zuiden". De toegang is voor belangstellenden vrij. SIMULTAANSEANCE VOOR WERKLOZEN. Hedennridd." g zal de bekende Heemsteedse dammer L. Kiten voor de werklozen een simul- - „lij vt'ü.M-JLK- .Verenigings gebouw. Vermoedelijk zal een 30-tal werklozen hieraan deelnemen. 50 JAAR VINCENTIAAN. De vorige week herdacht de heer Jac. Elde- ring de dag waarop hij vóór 50 jaar als lid toetrad tot de vereniging van de H. Vincentius, welke vereniging zich ten doel stelt, armen en behoeftigen bij te staan. 50 jaar lang heeft de heer Eldering zijn tijd geofferd om armen te bezoeken en zo nodig door middel der vereni ging leed te verzachten. Het bestuur der vereniging had dan ook stappen gedaan om deze heuglijke dag voor den jubilaris niet onopgemerkt te doen voorbij gaan. Uit handen van Pastoor v. d. Tuyn ontving de jubilaris het hem door Z.H. den Paus ge schonken Erekruis Pro Ecclesia et Pontifice, als blijk van waardering voor de steeds be langeloos verrichte arbeid. Een in intieme kring gehouden feestavond besloot deze voor den jubilaris onvergete lijke dag. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de ioop dezer week 456 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 43 grondwerkers, 21 metselaars, 18 schilders, 28 timmerlieden, 18 opperlieden, 122 bloemistarbeiders, 105 losse werklieden, 9 metaalbewerkers, 7 kantoorbedienden, 2 bouwkundig tekenaars, 4 bakkers, 2 stucadoors, 77 werkzaam in andere beroepen. LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE HET JAAR 1934. In de loop van het jaar 1934 is de bevolking van Heemstede vermeerderd met 690 inwoners. Onderstaand overzicht geeft de loop der be volking aan gedurende 1934: Aantal inw. op 31 Dec. 1933 16407 Vermeerdering door geboorte 259 Vermeerdering door vestiging 2529 Totale vermeerdering 2788 Vermindering door overlijden 155 Vermindering door vertrek 1943 Totale vermindering 2098 Verschil tussen de totale vermeerdering en de totale vermindering 690 Aantal inw. op 31 Dec. 1934 17097 Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat het aantal inwoners op 1 December 1934 precies gelijk was aan dat op 1 Mei 1927 (de datum van de annexatie), n.l. 17071. In zeven jaar en zeven maanden is het aantal inwoners dus weer op hetzelfde peil teruggekomen. Het verdrag ItaliëFrankrijk met betrekking tot de goudlanden. De Nederlandse filmindustrie. Engeland en de Indische mail. Naar aanleiding van de nieuwjaarsrede van den voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, den heer Crone, gaan onze ge dachten de lezer houde ons ten goede, dat wij in het binnenlands overzicht een buiten landse gebeurtenis aanhalen onwillekeurig uit naar de reis van Laval naar Rome, welke tot bedoeling had tot volkomen overeenstem ming tussen Italië en Frankrijk te geraken in verband met bepaalde wederzijdse belangen. Alhoewel Laval, terwijl wij dit schrijven, zich nog wel steeds te Rome bevindt, is de overeen stemming bereikt en kunnen Frankrijk en Italië met voldoening denken aan het tractaat, dat niet alleen voor beide landen, maar vrijwel voor de gehele wereld een buitengewoon gunstig intreden van 1935 betekent. Zoals bekend, behoren beide landen, Italië en Frankrijk, tot het blok der goudlanden. Neder land houdt eveneens zitting in dat blok, en juist naar aanleiding hiervan willen wij eens nagaan van welke betekenis het gesloten tractaat van belang kan zijn voor de Nederlandse econo mische betrekkingen. Vóór alles is het de wens der goudlanden, de gouden standaard te hand haven. Hoe deze handhaving gefundeerd kan worden en hoe de wederzijdse belangen be hartigd konden worden, is reeds meerdere malen door de betrokken commissie tef sprake gebracht, maar het uiteindelijk resultaat was toch vrijwel nihil. Nu echter, waar de beide hoofdfiguren uit het blok tot een innige samen werking zijn gekomen met de heilige bedoeling de vrede te handhaven en de crisis de wereld uit te helpen, is het goudblok zeer in aanzien gestegen. Het goudblok, met Engeland als wakend toeschouwer, moet in Europa de toon aangeven. Dit kan, maar alleen, indien de aan gesloten landen t.o.v. elkaar een handelspolitiek voeren, die wars is van ingrijpende belemme ringen. Geen, of kleine invoerrechten, en dan nog in fiscale zin: de gezondste politiek, die men zich kan denken! Het korte bestek, waarin het overzicht vervat moet worden, laat ons niet toe over het onder werp verder uit te weiden, maar wij hopen oprecht, dat inderdaad de samenwerking tussen de goudbloklanden mag komen, waardoor de grondslag zal worden gelegd voor een nieuwe periode van bloei, die alle landen in deze dagen van crisis zo hard en hard nodig hebben. Met twee nieuwe films, n.i. „Het meisje met de blauwe hoed" en „Op Hoop van Zegen", die momenteel in de grote steden van Nederland draaien, heeft de Nederlandse filmindustrie, die tot dusver „Dood water" dan uitgezonderd - nog maar weinig goeds had voortgebracht, een hieuw tijdvak ingeluid. Hiermede heeft deze nationale industrie een schitterende overwinning behaald. Als men bedenkt, dat de filmindustrie in andere landen jaren en nog eens jaren heeft nodig gehad om speelfilms van een klasse als de beide genoemde voort te brengen, be grijpt men pas goed, welk een eclatant succes te boeken valt. Waarmee we natuurlijk niet willen zeggen, dat onze industrie reeds films vervaardigt, die te vergelijken zijn met de beste buitenlandse; dit zou in mindere of meerdere mate chauvinistisch zijn en bovendien bezijden de waarheid. We wijzen slechts op het feit, dat de ernstige wil om iets goeds te produceren aanwezig is. En dat met man en macht gewerkt wordt om die wil in de daad om te zetten! In tijden als deze, waarin de crisis nog welig tiert, kan men de snelle ontwikkeling, waaraan onze jongste industrie onderhevig is, niet anders dan toejuichen, omdat hopelijk vele werkloze artisten en figuranten hier werk kunnen vinden, en bovendien tal van andere personen, zoals electriciens, schilders, enz., aan het werk ge steld kunnen worden. Maar voor één ding hebben we te waken: dat met Nederlands kapitaal de Nederlandse filmindustrie niet naar het buitenland wordt overheveld. Houdt men dit voor ogen, dan is een mooie taak voor filmproducenten weggelegd. Wat wij maar al te zeer gevreesd hebben, n.l. dat mail uit Engeland en Brits-Indië, bestemd voor Nederlands-Indië, voortaan uitsluitend met Engelse Lichtdiensten mag worden vervoerd, is uitgekomen. Het overdonderende succes van de later zo noodlottig verongelukte „Uiver" zou machtige gevolgen hebben, niet alleen voor de K.L.M., maar ook voor de Nederlandse Posterijen. Dat een snelle, tevens gerieflijke tocht van Londen naar Brits-Indië zeer goed mogelijk is, heeft de „Uiver" bewezen. De Engelsen hebben van deze kennis, hun gratis in handen gegeven, goede nota genomen. Van conservatief werden zij in één dag vooruitstrevend: de plannen wer den gemaakt en de dienst op brede basis open gesteld; met lage posttarieven. Kan het mooier, waar snelheid punt één van het programma vormt? Welk aandeel de buitenlandse mail, voor het grootste deel Engels, in de financiële resultaten van de luchtpostdienst had, blijkt wel uit de volgende cijfers, door Minister De Wilde sedert de laatste twee jaren gepubliceerd: over de eerste maanden van 1933 bedroeg zij 27 van de totale opbrengst; over dezelfde periode van 1934 bedroeg zij 26.6 Door het genoemde besluit van de administratie der Posterijen in Brits-Indië zullen deze cijfers over hetzelfde tijdvak in 1935 nog sterker dalen. Door deze maatregel blijkt dus genoegzaam, dat wij voor onze Lichtdienst op Indië niets van Engeland te verwachten hebben en dat wij, on danks alle tegenwerking, rustig voort moeten gaan met de concentratie van ons eigen verkeer. Tenslotte zij nog vermeld, dat Maandag om half twaalf van Den Helder vertrokken zijn de Nederlandse onderzeebooten K 16 en K 17, met bestemming voor Indië en dat in Den Haag op 64-iarigen leeftijd. .4 overladen luiteiiant-gene- raal" K. F. W. Gertü^an Wijk, oud-commandant van het leger in Ned.-Indië en commandant der Haagse Burgerwacht. RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwe aansluitingen in het telefoon net-Haarlem in het tijdvak 3 t/m. 9 Jan. 1935. Telef.nr. Gidsvermelding. 29251 Dekker, F.; Winterlaan 3, Heemstede. 29253 Pluimgraaff, Simon; Accountant, Le raar M.O., Belasting Consulent, Java- laan 25, Heemstede, GEVESTIGDE GEZINSHOOFDEN TE HEEMSTEDE. Opgave van 8 Januari 1935. Wed. T. Los, Laan van Bloemenhove 11. Ij. van Popta, Laan van Bloemenhove 15. J. In 't Veld, Jan Steenlaan 5. W. Westmijze, Heerenweg 170. „DE NEDERLANDSE BIBLIOGRAFIE'. Met ingang van Januari is benoemd tot hoofd redacteur van „De Nederlandse Bibliografie", uitgegeven door A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij N.V. te Leiden, Dr. P. H. Ritter Jr. In het eerstvolgende nummer zal de nieuwe hoofdredacteur zijn inzichten en plannen uiteen zetten, die in de nieuwe jaargang ten uitvoer worden gebracht. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 31 December tot en met 5 Januari genomen 603 douchebaden en 20 kuipbaden. Aan 33 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 39 volwassenen gebruik gemaakt. Ondertrouwd: L. Attema en H. Boersma. Getrouwd: S. A. Langeveld met C. C. van Deursen. Bevallen: B. E. M. NunninkMooren z.; J. M. v. d. VeldenRijs z.; A. KohierMarre d. Overleden: C. v. Heusden 63 j„ echt. van J. W. Over de Linden; J. C. Zuur 64 j., ongeh.; L. E. Knapen 57 j., echt. P. F. Meure; Max Visser 20 j., ongeh. Het mooiste en dankbaarste gebied der practische geneeskunde Ziekten, waaraan de arbeiders bloot staan Door Dr. J. F. FREDERIKS. In het Oosten van Berlijn vindt men in het naar Keizerin Augusta Victoria genoemde ziekenhuis een afdeling van meer dan gewone betekenis, het universiteits-instituut voor be roepsziekten genaamd. Negen jaar geleden is het gesticht door Dr. E. W. Baader, die er nog steeds de leiding van heeft. Het is dus nog niet zo lang geleden, dat men zich vrijwel niet be kommerde om de beroepsziekten, waaraan de arbeiders in de verschillende bedrijven waren blootgesteld. Toen maakte Dr. Baader voor Duitsland een begin met het systematisch be studeren der beroepsziekten, door hier, midden in de fabriekswijk, de behandeling ervan op zich te nemen. Nog steeds is zijn instituut het enige van die aard in Duitsland, doch het be hoort met die te Milaan en Moskou tot de beste ter wereld. Mensen, die in hun beroep een ziekte of kwaal hebben gekregen, worden hier onder zocht en behandeld. In twijfelachtige of voor de wetenschap interessante gevallen worden zulke patiënten uit het gehele land naar Berlijn ge zonden. om daar te worden onderzocht door artsen, die zich op dit gebied gespecialiseerd hebben. „Het mooiste en dankbaarste gebied der practische geneeskunde", zo noemt Dr. Baader het onderzoek en de behandeling van de kwalen en schadelijke gevolgen, die zo vaak door de beroepswerkzaamheden worden ver oorzaakt. Maar de arts, die zich met deze studie bezig houdt, moet ook niet opzien tegen de moeite, om zich op de hoogte te stellen van de verschillende fabrieksprocédé's. Hij moet de fabrieken bezoeken en rondspeuren naar de ge varen, die wellicht de gezondheid der arbeiders bedreigen. Een veelomvattend arbeidsveld. Wanneer men het aanmeldingsformulier leest, beseft men al dadelijk, hoe veelomvattend het arbeidsveld is. Het is ook zeer interessant om de daarin vermelde punten te vergelijken met de voorwerpen, die in het museum van het instituut zijn tentoongesteld: een overvloed van leerzame modellen, preparaten, monsters, tabel len, statistieken, afbeeldingen en voorwerpen, uit de fabriekspraktijk der artsen en medische studenten. Voor 22 beroepsziekten is aangifte en schadeloosstelling verplicht gesteld. De meeste slachtoffers maken de loodvergiftigingen, waarvoor in niet minder dan 180 verschillende beroepen gevaar bestaat. Deze vergiftigingen orifstaap dooc het inademen .van laodstof en looddamp. Hierna volgden kwik, dat ongeveer 80 beroepen gevaarlijk maakt. Hoeden van haar- vilt worden bijv. met kwik behandeld, terwijl er ook in de glasblazerij gebruik van wordt gemaakt. Dr. Baader heeft dan ook persoonlijk de kwikmijnen in Spanje en Italië bezocht om de vergiftiging te bestuderen. Zij uit zich door zenuwstoringen, rillingen en diarrhee en kan reeds veroorzaakt worden door kwikdamp. Deze damp ontstaat reeds bij gewone kamertempe ratuur. Ook arsenicum, benzol en mangaan veroor zaken vergiftigingen. Mangaan kan storingen in de gang en zelfs schade voor de hersenen doen ontstaan. Zwavelkoolstof levert gevaar op in de rubberindustrie, bijv. bij het vulcaniseren. Bekend is, dat koolmonoxyde een der gevaren in de motorenindustrie vormt. Stof, dat kiezel- zuur bevat, doet de z.g. stoflong ontstaan, waarvan de ademende oppervlakte is beperkt; deze ziekte vindt men niet alleen bij mijn werkers, doch ook bij steenhouwers, slijpers en arbeiders in de porseleinindustrie. Niet zelden ontdekt de medicus, die zich op dit gebied specialiseert, „vergeten beroepsgevaren", waar toch dringend nodig iets aan gedaan moest worden. Men had bijv. in de pianofabrieken „mondlijmsters", die lange staven lijm in de mond week maakten. Met de zo „practisch" geweekte lijm worden stukjes rood vilt vast geplakt. Toch heeft men lange tijd bij de rode vezeltjes, die men in de ontlasting dezer arbeidsters vond, gedacht aan bloed als gevolg van tuberculose. Dit was een der gevallen, waarin bij de autoriteiten kon worden aange drongen op krachtige maatregelen in het belang der arbeidsters. Huidziekten komen veel voor bij arbeiders, die galvaniseren, dan wel omgaan met kunst hars en verschillende chemische oplossingen. Men heeft bijv. een „nikkelschurft", terwijl de beroepsziekte der bakkers eveneens een huid ziekte is. Weinig bekend is het, dat vele hout soorten, o.a. mahonie, palisander en ebbenhout, eveneens huidziekten kunnen veroorzaken. Op merkelijk was ook de „Schneeberger long ziekte", die voorkomt onder de arbeiders der ertsmijnen bij het Saksische plaatsje Schneeberg. Wie een moderne pneumatische hamer ziet werken, kan zich wel voorstellen, dat daarbij gemakkelijk beroepsziekten kunnen optreden; hij zal er echter niet aan denken, dat zij aller eerst de spieren en beenderen aantasten. Bij glasblazers hebben de handen, kaken en ogen te lijden; bij schoenmakers eveneens de tanden als gevolg van de gewoonte om spijkers in de mond te „bewaren". Mijnwerkers krijgen dik wijls last van mijnvorm, mensen, die veel moeten staan, van doorgezakte voeten en platvoeten. De artsen en hun helpers staan echter even goed aan beroepsziekten bloot; aan alle be smettelijke ziekten, maar ook aan de gevaarlijke Röntgenstralen, die reeds zovele geleerden ernstig hebben geschaad in hun gezondheid. De schadelijke gevolgen, die door electrische stroom worden veroorzaakt, zijn in hoge mate afhankelijk van de ontwikkeling der z.g. thymus klier; daarom is het voor jongelui met een voor liefde van electriciteit als trouwens voor zoveel anderen - van belang om bij hun beroepskeuze ook een dokter te raadplegen. Een der griezeligste objecten van het museum ver telt de geschiedenis van een arbeider, die in aanraking kwam met een electrische stroom van 50.000 Volt. Hij bleef wel in leven, doch zijn hand verdorde in de letterlijke zin van het woord. Die hand kan men hier nu in geprepa reerde toestand zien. Voor de behandeling van de velerlei beroeps ziekten en aandoeningen staat Dr. Baader het uitstékend ingerichte ziekenhuis ter beschikking, waarin zijn instituut zich bevindt. Voortdurend worden de behandelingsmethoden verbeterd en nieuwe tot ontwikkeling gebracht. Een geweldig aantal patiënten zijn reeds door zijn handen ge gaan, o.a. ongeveer 3500 gevallen van loodver- gfftiging.' Doch hoe noodzakelijk de genezing" van zulke beroepsziekten ook is, liet is van nog veel groter belang om ze te voorkomen. De ge neesheer kan dit doen door advies te geven bij de beroepskeuze, de technicus door een hygië nische inrichting der bedrijven. Op dit gebied wordt vaak met de beste bedoelingen misgetast Zo bevat het museum van het instituut modellen van beschermende brillen en maskers, zoals ze niet moeten zijn, van nutteloze ademfilters, van middeleeuws aandoende ventilatoren, waarmee men in stoffige fabrieken de lucht tracht te ver versen. Samenwerking van arts en technicus is dus nodig, om de gezondheid der arbeiders te beschermen en vaak moet ook nog de wetgever er aan te pas komen om de tot stand gebrachte beveiligingen overal door te voeren, waar zij nodig zijn. MEDISCH ALLERLEI. Elke verkoudheid is minder onaangenaam, wanneer men het hoofd warm houdt, inhaleert en de huid rondom de neusgaten invet. Spoe lingen moeten aan den dokter worden over gelaten; een leek richt veel te gemakkelijk on heil aan. Wanneer iemands galblaas gevoelig is voor ontstekingen, reageert hij meestal ook op koude spijzen of opwinding met pijnen. Door een paar slokjes warme melk, soep of iets dergelijks be ëindigt men de aanval. KINDERVERTELLING 8 DOOR TH. G. ROTMAN 81. Maar de veldwachter was óók niet van gisteren. Hij liet zich pardoes uit de boom vallen, sloeg zijn knieën af en bond den dief, die juist z'n vestje los wilde knopen om zich te bevrijden, stevig aan de paal vast, zodat hij geen vin meer kon verroeren. Hij gebruikte daarvoor het drooglijntje, dat van ijzerdraad was en dus wel houden zou. Alleen liet hij er in de haast al het wasgoed aanzitten. „Geef me nou je carrier eens!" zei hij tegen Krijn. 82. Krijn was namelijk boterboer en had een rijwielcarrier. Deze werd te voorschijn gehaald. De veldwachter trok nu met behulp van Krijn de paal uit de grond en de gevangene werd met paal en al bons! in de carrier neer gezet, waarop onze dappere politieman zoo trots als een pauw met zijn prooi wegfietste. „We krijgen de beloning, hoera!" riep Jantje, die met Pietje alles over de schutting afgeloerd had. 83. Ze wandelden nu weer verder, tot ze weer aan een dorp kwamen. Daar het tegen twaalven liep, waren alle moeders van het dorp juist aan het eten koken. Dikke rookwolken stegen uit elke schoorsteen, en heerlijke geuren van varkenslapjes, rooie kool, spek en kaantjes woeien hun bij elke windvlaag in de neus. „Ai, ai, wat heb ik 'n honger!" zei Jantje, terwijl hij z'n maag met allebei z'n handen vasthield. „En ik!" antwoordde Pietje, „waren we maar thuis, ze eten vandaag net bruine bonen met spek! 84. Even later kwamen ze voorbij een be hangerswinkel, de enigste in het dorp. „Ervaren leerlingen gevraagd" stond er op een bordje. Jantje en Pietje keken elkaar eens aan en stapten naar binnen. „Kunt U ons gebruiken, mijnheer?" vroeg Pietje. „Zijn jullie dan ervaren?" vroeg de behanger. „O ja, meneer, reuze-ervaren!" zei Pietje, die niet eens wist, wat dat rare woord betekende en die dacht, dat het betekende, of ze gevaren hadden. Nou, en dat hadden ze, met het pontje o zo!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 2