ONZE PRIJSVRAAG CE 'VCCCJW El\l CAWR HlJlS NAAR HET BLOEMBOLLENLAND BONT ALLERLEI Op zoek naar de weduwe van Toet-Ank-Amen Gezonde ogen de grootste schat Onze Keuken No. 2. 11 JANUARI 1935. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 5 Heel een schip vol bloemen-Yunkees Komen naar ons Bloemenkind, I'lora laat wat prachtigs kijken Haar Bestuur is bij de hand. Heel een Statendam vol snoepers Van de kleur en van de geur Van de mooiste exemplaren Vinden ze te kust en keur. Ondanks teisterende zorgen Maakt men toch dat kweekwerk klaar, Zeg eens: .wordt soms vijf en dertig Nu het eerste vette jaar? Kinheim zal er van genieten Bij die vreemdelingenstroom Fm er is daar ook te smullen Voor den fijnen gastronoom. De hotels zijn er uitnemend En de tafels zijn er best En de zeelucht dezer streken Doet voor mond en maag de rest. Als die beste bollen bloeien Langs het welig bollenduin, Zijn de kwekers door hun tulpen In hun knappe knollentuin. Heemstee zal er ook van pikken En vooral de Middenstand, Zo een grote expositie Laat ze rollen in het land. Goed begrepen, Heren Leiders Van dit fraaie tuinbouwwerk. Ondernemingsgeest en waagkans ouden U de hoofden sterk. Dat zij slage, als de beste In de schoonste bloemenpracht Met geduld en welbehagen Plant voor plant bijeengebracht. J. H. SPEENHOFF. Carter trekt er weer op uit naar het Dal der Koningen. i Zij vergat gauw. ..Nieuw Huwelijk met hindemissen. Door A. v. d. KAMP. De arbeiders zijn aangenomen. Dezer dagen trekt men er weer op uit, naar het Dal der Koningen, naar de onuitputtelijke vindplaatsen van het Egyptische Verleden, naar de tover- kelders van de Dood, maar ook van het Leven. Carter heeit het in Londen met uitgehouden, en is van zijn musea vandaan weer naar Egypte gekomen, nog ijveriger, omdat hij bij zij li laatste grote opgravingen een aantal interessante vingerwijzingen gekregen heeft, die daarbij zijn voornaamste tneorie bevestigd hebben. Carter beweerde n.l. reeds enige jaren ge leden, dat in de onmiddellijke nabijheid van het graf van Toet-Ank-Amen, het graf van zijn weduwe moet liggen. Wat is per slot een koning, wannneer hij toen getrouwd was, zonder gemalin? Het beeld, dat men zich van zijn karakter vormt, blijft toch onvolkomen. Dat Carter met zijn instinctieve verondei stelling gelijk heeft gekregen, werd bevestigd door het feit, dat in een koningskamer enige stenen tafels gevonden werden, die met veel moeite door een geleerde ontcijferd* werden, en waarop aangegeven stond de gebeurtenissen, die na de dood van Toet-Ank-Amen plaats vonden, en waarvan zijn weduwe het middel punt vormde. Deze weduwe schijnt toen te hebben willen hertrouwen met den zoon van den Hetieten- koning. Echter niet uit liefde, maar uit politieke overwegingen. Toet-Ank-Amen moet een groot koning geweest zijn, maar toch niet zo groot, dat zijn vrouw hem reeds na drie jaren vol komen vergeten w.as. Voor deze snel-bekoelde koninklijke liefde moet men veel dingen in aanmerking nemen, die men pas geheel zal leren, wanneer men de grafkamer der koningin gevonden zal hebben. Want hierin zullen de wanden bedekt zijn met Hiërogliefen, zoals zij dat in alle graven zijn, en hieruit zal men de gehele levens geschiedenis der koningin kunnen lezen. Voordat Carter weer in de grafkelders afdaalt, bestudeert hij altijd weer de tafels, die hem de geheimen dezer vorstin verraden. De Hetietenkoning zélf schijnt tegen een huwelijk van zijn zoon met Toet-Ank-Amen's weduwe geweest te zijn. Vermoedelijk was hij dat uit persoonlijke beweegredenen, want poli tieke bezwaren kan de Hetietenkoning niet ge had hebben. De koningin heeft een schrijven gericht aan den vader van den man dien zij wilde huwen, en blijkbaar heeft de Hetieten koning daar niet eens op geantwoord. Ten slotte bood de koningin zelfs de Prinsentitel aan den toekomstige» gemaal aan, en kort daarop zond zij een nieuwe brief. Zij had gehoord, dat hij bezwaren had. Daarover zouden zij toch een onderhoud kunnen hebben. Eii altijd weet' bidt zij en smeekt zij, haar toch zo gauw mogelijk één der zonen als echtgenoot te zenden. Hoe de zaak verder afelopen is, is juist; de grote vraag. En dit probleem wil Carter oplossen. ,,Deze gravenjacht is een kwestie van geluk," heeft Lord Carnavon eens gezegd. Hij is, zoals bekend, eens met Carter in het graf van Toet- Ank-Amen afgedaald, en later aan de gevolgen van een steek van' een giftige vlieg gestorven Of aan de vloek van Toet-Ank-Amen, zoals anderen zeggen.... Laten wij hopen, dat de vloek van dezen koning zich niet uitbreidt tot het graf van zijn gemalin. Carter is er in ieder geval niet bang voor! VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING AAN ONZE PRIJSVRAAG Iq. Slechts lezeressen en lezers, die geregeld wekelijks ons blad ontvangen, kunnen aan de prijsvraag deelnemen. 2e. Oplossingen moeten met duidelijke ver melding van naam en adres bij de Redactie van „De Eerste Heemsteedsche Courant" worden in gezonden vóór Dinsdag 15 Januari, des middags 12 uur. Op de enveloppe met duidelijke letters te vermelden „Prijsvraag". Inzendingen, na genoemde datum ingekomen, worden onherroepelijk terzijde gelegd. 3e. De prijs, in de vorm van een Waarde- Bon ad 5.wordt toegekend aan de(n) m- zender(ster) die de juiste oplossing heeft ge vonden: bij méér juiste oplossingen beslist het lot. Indien niemand de goede oplossing heeft ge vonden, zal de prijs in ieder geval worden toe gekend aan die(n)gene, die de juiste oplossing het meest heeft benaderd. 4e. De juiste oplossing wordt met de naam van den prijswinnaar bekend gemaakt in ons eerstvolgend nummer. 5e. Over de uitslag kan niet in correspon dentie worden getreden. 6e. Het personeel, verbonden aan ons blad of aan de N.V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes te Haarlem is van deelname aan deze prijsvraag uitgesloten. 7e. De bon, welke als prijs wordt toegekend, is ditmaal inwisselbaar bij de bekende zaak in Comestibles en Fijne Vleeswaren van den heer C. BOOMS Binnenweg 3 Heemstede Deze bon is slechts gedurende de periode van 19 Januari '35 tot en met 26 Januari '35 geldig; daarna kan hij met meer ter inwisseling worden aangeboden en is dan waardeloos geworden. 8. Iedere lezer mag slechts één oplossing inzenden. Wij moeten hierbij nadrukkelijk onder de aan dacht van onze lezers brengen, dat de oplos singen beslist op de in de voorwaarden ge noemde sluitingsdatum in ons bezit moeten zijn. De beoordeling van het grote aantal inzendingen is oorzaak, dat de termijn van inzending niet kan Worden verlengd, willen wij niet de kans lopen, dat de prijswinnaar in ons volgend nummer niet kan worden bekend gemaakt. In dit verband is het wenselijk, dat de lezers hun oplossingen niet aan onze bijkantoren, doch rechtstreeks aan onze redactie inzenden; dit om event, vertraging te voorkomen. Van links naar rechts: Van boven naar beneden: 1. naam van een dichter. 1tasten. 6. zoals. 2. muziekinstrument. 9. willig. 3. klinknageltje. 15. sterrenbeeld. 4. waanzinnig. 16. gewas. 5. achtervoegsel. 18. jaargetijde. 6. zoals ook. 19. insectenetend roofdier. 7. afkorting van de naam van 20. draagzetel. kundige werkplaats. 22. geluid van een varken. 8. hijgend verlangen. 23. bewoner van een Oosteuropese staat. 10. bijwoord. 24. klei-achtige aardsoort. 11. latwerk. 25. verlegenheid. 12. in het jaar. 27. gedeelte van het hoofd. 13. deeltje. 28. lengtemaat. 14. vlakte. 29. riviertje in Noord-Holland. 16. kroesharige hond. 30. viervoetig huisdier. 17. zijtak van de Po. 32. moeder. 20. werkelijk. 33. klaar. 21. rugwaarts. 34. dwaling. 24. Italiaanse munt. 36. stad, bekend uit de tijd van Alva. 26. verdriet. 37. fatum. 29. voorwerp om op te schrijven. 39. lidwoord. 31. hobbelig. 40. gedeelte van een wiel. 33. afkorting inhoudsmaat. 41. schenking. 35. ambtshalve. 48. kropmensen. 36. ligplaats. 54. stipt verplichtingen nakomend. 38. stapel. 55. Mohammedaans priester. 42. rund. 57. reeds. 43. stam werkwoord tobben. 59. uit melk gemaakt voedingsmiddel. 44. overal. 60. decreet van Russische Keizer. 45. opschrift. 61. zie 39. 46. denkbeeldig. 62. een zot. 47. zonder eer. 64. zetmeelpoeder. 48. wandelgang. 65. dorp in Gelderland. 49. mannetjeshonden. 66. suikerpopje v. zuigelingen. 50. hert. 67. toornig. 51. vuurpotje. 69. naam van een bekend koning. 52. bijwoord. 71. grutten. 53. rivier in Br. Indië. 72. gelijk. 56. klank of teken. 74. jongensnaam. 58. muziekstuk van Handel. 75. deze (Duits). 61. op de rug. 76. uitgang. 63. vreemd. 77. Eng. titel voor heer. 66. gebiedende wijs van doen. 78. leidsman. 68. uitgeput. 70. onderdeel van een voorgevel. 71. jenever (Engels). 73. Chinese afstandsmaat. j 75. lidwoord. een schei- KOUS OF BOEK? Karoline Schlegel, de intelligente vrouw van Friedrich Schlegel, werd eens verrast door een kennis toen zij aan het handwerken was. Zij breide n.leen doodgewone kous. Men wees haar erop, dat zij, die toch zulke hoge geeste lijke gaven had, zich niet moest bezighouden met kousenbreien. Lachend antwoordde zij daarop: „lk heb altijd gehoord, dat er te veel boeken op de wereld zijn, maar dat er te veel kousen zijn.... daarover wordt nooit geklaagd. Is het niet veel verdienstelijker om een kous te breien, dan om een boek te schrijven?" WAT MOETEN DE KELLNERS DRAGEN? In Londen is de vraag gerezen, wat de kell- ners moeten dragen. Men wil n.l. een einde maken aan de oude traditionele rok, om de kellners en de gasten van elkaar te onderschei den. De opvattingen over een nieuwe dracht verschillen zeer. De één stelt jakjes voor: de ober zou dan een rood moeten dragen, de kell- ner die de rekening opmaakt, een groen, voor den dienstkellner een blauw. Anderen wensen weer een witte Smoking, of een wit vest en witte beenbekleedsels. Het is nog niet uitge maakt, welk voorstel dé voorkeur geniet. Het avond-ogenbad. Nooit liggend lezen! Een bril behoedt U voor te grote inspanning! Een gezond mens behoort gezonde, heldere ogen te hebben. De grootste schoonheid van een mens is in zijn ogen gelegen, in de „spiegel der ziel". Ook een karig met uiterlijke schoon heid bedeeld mens kan door zijn ogen nog een grote aantrekkingskracht uitoefenen. Matte, glansloze ogen verraden dikwijls, dat de' betreffende mens lijdend is, soms zelfs lang voordat dat lijden hem bezoekt. Ogen zijn de weerkaatsing van heel wat innerlijke reacties en wij moeten leren, daarin te lezen! Wie mooie ogen heeft en de glans daarvan lang wil be houden, moet in de eerste plaats zorgen, dat hij slaap genoeg heeft, lange nachten maakt! Mensen, die de slaap als bijzaak beschouwen, zullen niet al te lang op mooie ogen kunnen bogen! Na enkele korte nachten merkt men immers al dadelijk, hoe dof en glansloos de ogen zijn geworden! En een permanent gebrek aan slaap kan in die richting de ergste gevolgen hebben! Zeer gunstig op de toestand der ogen werken regelmatig oogbaden. Het beste is, die kort voor het ter ruste gaan, te nemen! Men neemt een twee procents boorzuur-oplossing, die men in een apotheek klaar kan kopen en spuit die vloeistof door middel van een glazen spuitje in de ogen. Zet men die behandeling regelmatig voort dan zal men spoedig de weldadige invloed daarvan bemerken. Vooral mensen, die bij het lezen of bij het handwerk, dat tot hun dagtaak behoort, hun ogen geregeld sterk moeten in spannen, moesten hier geregeld voor zorgen! Het wit van de ogen zal dan spoedig weer helder en glanzend zijn! Heeft men de boorzuur- oplossing niet bij de hand, dan kan men zich ook behelpen door een afgestreken theelepel zout in een halve liter water op te lossen en met deze oplossing de ogen te baden. Zeer schadelijk voor de ogen is het, liggend te lezen, ook al past men er voor op, dat het licht van links komt! In liggende houding worden de gezichtszenuwen bovenmatig inge spannen en daarom moet men het, indien maar enigszins mogelijk, vermijden! Veel mensen be weren, dat zij zonder een boek niet kunnen inslapen; doch dat is onzin, dat is slechts een slechte gewoonte, die men met een beetje zelf discipline gemakkelijk kan kwijtraken. Als iemand bij slecht licht werkt, moet hij zichzelf de schuld geven, wanneer zijn gezicht spoedig verzwakt; goed licht bij het werk is een dringende voorwaarde! Wie veel leest, öf een anuer werKje moer verrichten, waarbij de ogen steeds op een zeer bepaalde afstand zijn ingesteld, moest iederen dag een rustpauze nemen, waarin hij zijn ogen op andere afstanden richt. Ook de dikwijls aan bevolen ogengymnastiek is van gunstige in vloed. De spieren er van moeten elastisch blijven, als men wil, dat de lens naar genoegen zijn werk verricht. Willen, ondanks deze maat regelen, de ogen niet meer zo hun dienst doen, als voorheen, dan mag men geen ogenblik aarzelen met een bezoek aan den oogarts! Hij zal een bril voorschrijven, die men bij het werk gebruiken kan! Vrouwen hebben begrijpelijkerwijs een af schuw ervan een bril te moeten dragen. Niet minder lelijk is het echter, als iemand, zoals bij kortzichtige» veelal het geval is, voortdurend de ogen half dicht knijpt om iets nauwkeurig te kunnen zien. Dit dichtknijpen maakt het ge hele gezicht lelijk en is dikwijls de oorzaak van vroegtijdige rimpelvorming! En tenslotte ziet zo iemand zijn omgeving toch niet precies! Dus liever een bril gedragen en het gezicht niet vertrokken om alles te zien, wat er gebeurt. De keus is toch heus niet moeilijk! Het is een voor naam bestanddeel van ons geluk, goed, helder en duidelijk te kunnen zien! HONING DESINFECTEERT! Het feit, dat honing niet bederft, heeft het in de medische vakken als desinfecterend middel een bestaan verschaft. Wast men wonden uit en wil men de wonden bedekken met iets, dat tegen vuil, enz., beschermt, dan neemt men honingwater. Ook kan men op de gewonde plekken honingwateromslagen aanleggen! GERECHT VOOR DE KOFFIETAFEL. 100 gram dadels (zonder pit), 100 gram vijgen, 200 gram gedroogde abrikozen, 100 gram sun maid, 200 gram noten, onverschillig welke soort, zonder schil gewogen, sap en rasp van 2 citroenen, 150 gram bruine basterd. De vruchten wassen we enige malen in koud water, of lauw, vooral voor de dadels en vijgen is dit nodig, daarna drogen we ze in een schone doek, raspen de citroenen en persen ze uit, waarna we vruchten en noten enige malen door de vleesmolen malen en vermengenmet suiker. Voegen sap erbij van de citroenen en vormen nu van alles een lang werpige rol, rollen deze nog eens om en om door de suiker, zetten het geheel enige dagen op een koele plaats om stevig en hard te worden, waarna wij er, evenals koek, plakjes van kunnen snijden om de boterham te beleggen. ASPERGE-SLA. De asperge-sla wordt opgediend op een bedje van gele kropsla en bedekt met een paar lepels mayonnaise, terwijl we er omheen een rand van partjes of schijfjes ei en tomaten schikken. ttODERNE KANTOORJAPON 1402. Op de afbeel ding zien wij dit model uitgevoerd in wollen diago- naalstof met een garneering van fijngestreepte rood-witte zijde. De kopmouwen, de hooggesloten hals en de in punten op een pas gezette rok, die links plaats biedt voor een practisch klein zakje, maken het geheel modern. Knippatronen verkrijgbaar in alle maten a i 0.58 per stuk. SCHOTSE EIEREN. 225 gram gehakt, 4 eieren (hard gekookt), 1 sneetje brood, 1 eierdooier, peper, zout, bloem, noot, paneermeel, frituurvet. We maken het gehakt aan door het brood te weken en het te vermengen met een eierdooier de peper, zout, uitgeknepen brood en nootmus kaat en zorgen, dat zich geen klontjes meer in het brood bevinden, daarna spreiden we het uit en delen het in vieren. De hard gekookte eieren worden gepeld en in bloem gewenteld, daarna omhuld door het ge hakt, zóó dat er niets meer van het ei te zien is. Het frituurvet maken we heet en inmiddels kloppen wij het achtergehouden eiwit met een paar lepels water en paneren de eieren dubbel, eerst in eiwit, daarna in paneermeel, nogmaals in eiwit en paneermeel en bakken ze daarna in het ruime frituurvet, waarvan een blauwe damp moet afkomen, totdat het gehakt mooi bruin van tint en croquant is. De eieren worden nu met een scherp mes overlangs in tweeën gesneden en warm opgediend op een schaaltje, waarop enige blaadjes salade. KOFFIEPUDDING. 2 d.L. zeer sterke koffie, 100 gram suiker, 4 eierdooiers, 3 d.L. melk, 3 d.L. room, vanille suiker, 7 blaadjes witte gelatine. De gelatine wordt in koud water te weken gezet; daarna wordt de melk met de suiker en ,XIQ.) r, 1-- l3.~U~j-iU -J -1 - tot schuim geklopte eieren gevoegd, evenals de goed uitgeknepen gelatine en de koffie-extract, waarna van tijd tot tijd in de massa ge roerd moet* gorden om het zakken der gelatine te voorkomen. ÏJÉsint de pudding drillerig te worden, dan wff(rdt de stijfgeklopte room er doorheen geroerd en alles in een omgespoelde» vorm gedaan. Wanneer de eieren geklopt zijn en de hete melk bijgevoegd wordt, moeten wij dit in den beginne slechts druppelsgewijze doen, daar anders de kans op schiften heel groot is. SCHELVIS MET PETERSELIESAUS. 1 groote schelvisch, 4 citroenen, 30 gram boter, 30 gram bloem, 4 d.L. melk, 3 eierdooiers, 1 eetlepel gehakte peterselie, 60 gram boter, wat zout. De vis wordt van de graat gesneden, ge wassen, gezouten en daarna gaar gekookt in i/2 Liter water en het sap van drie citroenen; daarna wordt de vis uit het water genomen en op een schotel overgebracht, deze wordt op een pan warm water warm gehouden, het vocht wordt tot op iets minder dan de helft ingekookt. We maken een sausje door de 30 gram boter te smelten, bloem toe te voegen en de 4 d.L. melk, vervolgens het gezeefde viswater en alles tezamen ongeveer 10 minuten na koken, daarna worden de geklopte eierdooiers, de boter, de peterselie door de saus geroerd en alles over de vis gegoten. SCHUIMPUDDLNG. 1/2 Liter melk, 60 gram suiker, citroenrasp, 50 gram suiker, 30 gram maizena, 3 eieren (ei witten), l'/2 Liter bessenwijn, 20 gram maizena, 3 dooiers. De melk wordt met de suiker en het sap van de citroen aan de kook gebracht en daarna met de maizena gebonden, het wit der eieren hebben wij met een tikje zout zeer stijf geklopt en wordt nu bij de vla gevoegd, die wij daarna nog een ogenblik laten doorkoken en daarna nog eens flink opkloppen en in een glazen vla- schotel overgieten om koud te worden. De eierdooiers worden met de suiker goed schuimig geklopt, daarna wordt de maizena erbij gevoegd en de bessenwijn, waarna de massa voortdurend, onder een lage pit, tot een schuimig geheel geslagen, en op een vlaschotel gegoten wordt. Presenteren met een vanille wafeltje. NOUGAT. I. Nodig is: 300 gr. suiker, 200 gr. zoete amandelen, 10 gr. boter. Bereiding: Plaats de amandelen even in kokend water; ontdoe ze van de schil en hak ze fijn. Kook de suiker met de boter in een ijzeren pan tot een bruine stroop; voeg daarbij de ge hakte amandelen en laat alles te zamen al roerende nog even doorkoken tot de nougat de gewenste kleur heeft! Spreid ze uit op een met boter ingewreven blik, druk ze zo dun mogelijk uit met een citroen en snijd ze in figuren!

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 5