26314 HEDEN OPENING DE WERELDREIS /AN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE OPRUIMING Heemsteedsche Tip-Top PREDIKBEURTEN C. KAETZLER TRUUS HELMICH WANDVERSIERINGEN BURGELIJKE STAND TONEEL 2 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT RAADHUISSTRAAT 90 Ziet onze étalages Vraagt gratis de Emanyll-Pu zz I e HOOFDPRIJS f 250.— BEL s.v.p. voor een HEEMTAX ZANDVOORTSCHELAAN 139 Zondag 20 Januari. Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein V.m. 10 uur: Ds. Barger. Kapel Nieuw-Vredenhof. Joh. van Oldenbarneveltlaarr. V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. O. J. Thierry, Hoog leraar te Leiden. Collecte voor Inwendige Zending. Gebouw Samuel, De Glip. N.m. 5 uur: Diakoon G. van Eijk, Evangelisatie samenkomst. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. V.m. 10 uur: Ds. Dondorp. N.m. 5 uur: Ds. Dondorp. WELDADIGHEIDSCONCERT. Op de laatst gehouden vergadering van Heemsteeds Gemengd Mannen- en Kinderkoor „Houdt Onderling Vriendschap", directeuren de heren H. J. Arisz, L. W. D. Keereweer en Mevr. AriszSchrama, is besloten het eerste concert in 1935 te geven ten bate van het Algemeen Comité tot Ontwikkeling en Ontspanning van Werklozen te Heemstede. Dit concert is thans vastgesteld op Donder dag 31 Januari a.s. in het R.K. Verenigings gebouw aan de Heerenweg. Als solisten zullen deze avond medewerken de heer Rozenkrantz, piano, de heer Bets, viool en de heer Van Maanen, cello. Naast het goede doel belooft het een avond van waar kunstgenot te worden. En daar, naar wij vernamen, reeds 200 aanvragen voor toe gangsbewijzen zijn binnengekomen, zal het financieel doel, waar het tenslotte om gaat, zeker slagen. TERAARDEBESTELLING J. C. v. d. WEIDEN. Onder buitengewoon grote belangstelling had Dinsdagmorgen op het R.K. kerkhof aan de Heerenweg de teraardebestelling plaats van wijlen den heer J. C. v. d. Weiden, die in vroeger jaren in de bloembollencultuur een grote be kendheid verwierf om zijn grote vakkennis. Velen waren aan de groeve aanwezig om den ^(ïuptlpdene de laatste eer te bewijzen. Zo zagen 4*\\3f "F1»rat een 'tftrtegenwoTrfïffging der afd. Heem stede van de Vereniging voor Bloembollen cultuur, terwijl mede aanwezig was het paro chiaal R.K. Armbestuur, waarvan de overledene vele jaren lid was geweest. De Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor v. Mierlo, met assistentie van de WelEerw. Kapelaans v. Schaik en Oud, door wie ook de plechtige beaarding plaats had. HET ZONNIGE ZUIDEN. Lezing met lichtbeelden. In het gebouw van de Protestantenbond hield Dinsdagavond de heer Denijs uit Amsterdam een causerie met lichtbeelden over „Het Zonnige Zuiden". Spr. voerde de aanwezigen in ge dachten via de St. Gothardtunnel en Genua naar Rome en Napels, vandaar naar Algiers en over Portugal en Zuid-Engeland weer terug naar Nederland. Alvorens tot vertoning van de lichtbeelden werd overgegaan, hield de heer Denijs een in leiding over het klimaat en plantengroei in het subtropische gebied. Ook vestigde hij de aan dacht op de hoge drempel in de Straat van Gibraltar, waardoor het koude water van de Atlantische Oceaan niet kan doordringen in de Middellandse Zee, zodat deze als een warm waterbekken is te beschouwen. Spr. verklaarde het ontstaan van de vulkanen door de voort durende daling van de zeebodem, waardoor de onderliggende gloeiende lagen op zwakke plaat sen worden opgestuwd. Hierna werd een groot aantal prachtige en scherpe lichtbeelden vertoond. Allereerst de schilderachtige smalle straatjes in Genua. Van daar naar de badplaatsen aan de Rivièra, waar van het strand de vergelijking met onze bad plaatsen niet kan doorstaan, maar het ver rukkelijke klimaat lokt de mensen. „We gaan naar Rome!" Eerst een kijkje in her antieke Rome uit de tijd van de keizers. Wij zien het Forum Romanum en het geweldige Colosseum, waar de wedstrijden werden ge houden, een prachtig bouwwerk uit een tijd toen onze voorvaderen hier nog in dierenhuiden liepen. Met tal van historische bijzonderheden over de Engelenburcht, de Via Appia, de Vestaalse Maagden, enz., illustreerde spr. zijn causerie. Prachtige foto's werden vertoond van het beeldhouwwerk door Michel Angelo voor het Kapitool vervaardigd. Treffend was ook het grote aantal spuitende fonteinen, waarover iedere vreemdeling zich verbaast. De schitte rende waterwerken geven aan Rome een zeer bijzondere bekoring. Na een gedetailleerde be schouwing van de St. Pieterskerk en zijn om geving verplaatsen wij ons naar Napels, gelegen aan de Golf van Napels, die vooral bij onder gaande zon een onvergetelijke aanblik oplevert. Buitengewoon interessant is een bezoek aan Pompei, dat tijdens een uitbarsting van de Vesuvius onder een 8 M. dikke aslaag werd be dolven en eerst in de 19e eeuw systematisch werd blootgelegd. Na een huiveringwekkende afdaling in de krater van de altijd rokende Vesuvius, waar wij bijna bezwijmd raken door de zwavel dampen, brengen wij een bezoek aan het heer lijke eiland Capri en zijn onvergelijkelijk schone blauwe grot. Met een herinnering aan de schoonste bloemenweelde schepen wij ons in naar Algiers, waar wij de moskeeën bewon deren. De terugreis naar het vaderland gaat over Portugal met zijn bijzondere bouwstijl en via het eiland Wight en de krijtrotsen van Zuid-Engeland. Wij hadden in de geest een schitterende reis gemaakt en de voorzitter was ongetwijfeld de tolk van de aanwezigen, toen hij den heer Denijs dank zegde voor zijn leerzame en inte ressante causerie. VERKEERSONGEVALLEN. Woensdagnamiddag te omstreeks 4.45 uur, had op de Heerenweg te Heemstede een ongeval plaats, hetwelk zich vermoedelijk als volgt heeft toegedragen. Een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door C. J. S. uit Amsterdam, reed vanaf de weg der Amsterdamse Waterleiding de Heerenweg op in de richting Haarlem en passeerde op de Heeren weg een wielrijder, die rechts van hem op het rijwielpad reed. Vermoedelijk heeft de wielrijder het motorrijtuig willen vasthouden en is daarbij gevallen, Toen het motorrijtuig enige meters verder was gereden, werd de bestuurder aangeroepen, dat achter hem een man op de weg lag. Een aanrijding met dien wielrijder heeft ver moedelijk niet plaats gehad. De eerste hulp werd verleend door Dr. Hubert, waarna de wielrijder, genaamd W. K., wonende te Haarlem, die ver moedelijk een lichte hersenschudding heeft be komen, per ziekenauto naar zijn woning is over gebracht. Tegen den bestuurder van een met een paard bespannen wagen werd door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt, terzake het in staat van dronkenschap besturen van een paard op de openbare weg. INTERNATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING FLORA. Van het Uitvoerend Comité der Tentoonstel ling ontvingen wij een in diepdruk uitgevoerde folder, die speciaal bestemd is voor het buiten land en in de Franse, Duitse en Engelse taal is gedrukt Deze folder, die op zeer ruime schaal verspreid is en in woord en beeld op duidelijke wijze aan geeft wat de „Flora" haar bezoekers zal bieden, zal niet nalaten een grote stroom van Buiten landers naar Heemstede te trekken. SPECIALE DAMES-KAPSALON Paulus Potterlaan 9, Telef. 29496 „PERMA" VLAKKE EN SPIRALE WIKKELING ZILVEREN JUBILEUM VAN „ST. MICHAEL". Had de R.K. Harmonie „St. Michael" in de afgelopen zomer haar zilveren jubileum al met een goed geslaagd concours gevierd, Zondag had deze herdenking meer in intieme kring plaats. Des morgens werd het feest kerkelijk ingezet, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgde in een der zalen van het R.K. Verenigingsgebouw. Behalve bijna alle leden waren mede aanwezig de beschermheer, Dr. E. A. M. Droog, en een deputatie van de R.K. Volksbond, waarvan „St. Michaël" een onderafdeling is. De voorzitter, de heer W. de Bruin, schetste hierbij in het kort de levensgeschiedenis van het thans zo mooie corps. Lief, maar ook veel leed heeft het corps meegemaakt. Vooral de oorlogs jaren bleken moeilijk. Maar ze zijn glansrijk .doorstaan, aldus^spr. j, De beschermheer, Dr. Droog, brengt ook als wethouder hulde aan het corps voor het vele wat „St. Michael" gepresteerd heeft bij feesten, als serenades bij jubileums en feestelijke ge legenheden, waar „St. Michael" altijd bereid was mede te werken. Zeer vele zusterverenigingen en organisaties kwamen de jubilerende verenigingen complimen teren. Zo bracht namens het gemeentebestuur de secretaris, de heer N. Vos, de gelukwensen over. Onder de organisaties die hun opwachting maakten noemen wij o.m.: R.K. Volks bond, R.K. gemeentepersoneel „St Paulus", R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", R.K. Hanze, de Commissie van Heemsteedse Winke liers, Heemsteedse fanfare „Excelsior", Voetbal club H.B.C., R.K. Harmonie „Utile Duld"; Haarlem: R.K. Dam-Schaakclub „St. Bavo", R.K. Kerkbestuur, Vereniging „Koninginnedag", R.K. Bloemistarbeidersvereniging „St. Deus Dedit", R.K. Staatspartij (Heemstede), K.J.M.V., Sint Jozefgezellen, R.K. Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk". Persoonlijk kwamen gelukwensen aanbieden de Geestelijken uit beide parochies, Mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten, wet houder Dr. E. A. M. Droog en echtgenote, Prof. Starrenberg, Dr. Roozen en de heer Hazebroek, oud-directeur van de Koninklijke muziekkapel Den Helder. Ook waren vele bloemstukken gezonden van diverse organisaties. Schriftelijke felicitaties waren ingekomen o.a. van de zuster-verenigingen Harmonie „Eens gezindheid", Heemstede; Crescendo, Haarlem; Beverwijkse Harmoniekapel; Euphonia, Over- veen; van de bond van Overheidspersoneel „Door Eendracht Sterk", afd. Heemstede; de voetbalclub R.C.H. en enkele vooraanstaande personen op muzikaal gebied als Jos. de Klerk en M. C. v. d. Rovaert. Des avonds gaf het corps voor een stampvolle zaai een feestuitvoering, waaraan de grootst mogelijke zorg was besteed. In de pauze voerde de toneelvereniging 85. Daar het midden in de schoonmaaktijd was en dus zeer druk, besloot de behanger het er maar op te wagen. Ze kregen allebei een flink maal eten en werden toen naar mevrouw Smits gestuurd, wier bovenkamer nieuw behan gen moest worden. „Zie jij er kans toe?" zei Pietje onderweg tegen Jantje. „Ik niet, en jij?" zei Jantje. Even later belden ze met pak en zak bij mevrouw Smits aan, die zelf opendeed. D.E.S. op het twee-achtertje „De truc van Tinus", van Gerard Nielen. Er is onbedaarlijk gelachen, vooral om Tinus, die om onder de plak van zijn vrouw vandaan te komen, zich gek hield. D.E.S. oogsttte dan ook een welverdiend applaus. Het Elsenerusband zorgde tussen de bedrijven en na afloop tijdens het bal voor uitstekende muziek. Alles bijeen een goedgeslaagde jubileumdag Julianalaan 6 Telefoon 29550 Toonkamer Binnenweg 79 HEEMSTEEDSE KUNSTKRING. Piano-avond George van Renesse. Maandagavond 21 Januari a.s. te 8.15 uur geeft de jeugdige, maar reeds zeer bekende en ge roemde pianist George van Renesse een piano avond voor de Heemsteedse Kunstkring in het gebouw van de Ned. Prot. Bond, Postlaan. Hij brengt een uitermate belangwekkend programma ten gehore, waarvan dan weer speciaal het enige programma-nummer van voor de pauze onze bijzondere aandacht verdient, n.l. de Beethoven Sonate Op. 106, de z.g. Hammerklaviersonate. Slechts weinig pianisten wagen zich aan dit Opus, dat enorme eisen aan concentratie, tech niek en geheugen vergt van zijn vertolker. Ge zien echter de capaciteiten van Van Renesse, die zich, naar meermalen in recensies verklaard werd, kan meten met pianisten van wereldnaam, mogen wij ons zeker voorbereiden op een bij zondere, in elk opzicht verantwoorde repro ductie van dit grote werk. Verder speelt hij werken van Chopin, Debussy en Albemiz. George van Renesse, geb. 1909, gaf reeds op zeer jeugdige leeftijd blijk van zijn talent. Op 6-jarige leeftijd speelde hij reeds Mozart-sonates. Zijn vooropleiding dankte hij aan Jan Rijken te Deventer. Hij doorliep het Amsterdams Conser vatorium van 1923'26, onder leiding van Ulfert Schults. Anderhalf jaar later behaalde hij de prix d'excellence. Na enige tijd gestudeerd te heb ben bij den Spaansen pianist Ricardo Oines werd hij ondanks zijn nog zeer jeugdige leeftijd benoemd tot hoofdleraar aan het „Amsterdams Conservatorium". Zijn debuut in Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam in 1928, had een uitbundige pers tengevolge. Vermaardheid verwierven de helaas te weinig talrijk gebleven avonden in samenwerking met den beroemden violist Al. Schmuller, den te vroeg gestorven kunstenaar. Aan hem dankt Van Renesse veel. Enige tijd geleden richtte Van Renesse met Helman en Van Wezel een trio op, dat ook reeds op veel succes kan bogen. Voorts treedt Van Renesse regelmatig met de Hollandse orkesten op, het Amst. Concert gebouworkest incluis, welk laatste slechts een enkele Hollander vergund is! Na enkele volks- en zomerconcerten volgt nu in Maart van dit jaar een abonnementsconcert met dit orkest. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 7 tot en met 12 Januari genomen 553 douchebaden en 23 kuipbaden. Aan 33 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussftn.5 en 8 uur werd door 54 volwassenen gebruik gemaakt. NIEUWE DAMESKAPSALON. Heden wordt door den heer C. Kaetzler een zeer ruime en aan alle eisen der moderne hygiène beantwoordende dameskapsalon geopend in de Paulus Potterlaan 9. Buiten een „Perma"-inrich- ting, zowel voor vlakke als spirale wikkeling, merkten wij tevens het nieuwste systeem droog- kapinstrument op, welke een zeer aangenaam en uiterst snel drogen der haren bewerkstelligt. Wij menen dat deze inrichting een aanwinst be tekent, speciaal voor dit nieuwe gedeelte van Heemstede en wensen den heer Kaetzler veel succes toe. RIJKSTELEFOON. Nieuwe telefoonaansluitingen van 10 tot en met 16 Januari 1935. Telef.nr. Gidsvermelding. 29202 Bloemenmagazijn „Flora", W. A. Philips; Jan van Goyensttaat 25, Heemstede. 29495 Geldens, L. P. J.; Steenfabrikant, Jan Steenlaan 1, Heemstede. 29255 Huizen, J. M. G. van; Heemst. Dreef 103, Heemstede. 29496 Kaetzler, Kurt; Paulus Potterlaan 9, Heemstede. 28739 Leeuw, S. de; v. Slingelandtlaan 30, Heemstede. 29453 N.V. Verbandstoffenfabriek „Hygiëna", Heerenweg 79, Heemstede. SPORTFONDSENBAD. Morgenmiddag om half drie zal het nieuwe Sportfondsenbad te Haarlem, dat verrezen is op de plek waar eens het Brongebouw stond, worden geopend. Haarlem is met deze inrichting een prachtig zwembad rijker geworden. Het bassin zelf is het grootste dat tot dusver in Nederland ge bouwd werd; het heeft. n.l.. een lengte van 33V3 86. „Komt U binnen, jongeheren!" zei me vrouw Smits, en onze twee nieuwerwetse „behangers" sjouwden alvast de ladder naar binnen. Bom! Het eerste wat ze deden, was een prachtig marmeren beeld van de Maagd van Orleans omstoten, dat in volle wapenrusting onderaan de trapleuning prijkte en de trots van mevrouw Smits uitmaakte. En dat was het begin nog maar! M. en een breedte van 14 M., terwijl de grootste diepte 2.75 M. bedraagt, een diepte die bij ver hoogd niveau 60 c.M. meer kan worden. De afmetingen van de Zwemhal bedragen 42 M. lang, 23 M. breed en 7 M. hoog. Het spreekt vanzelf, dat in deze nieuwe in richting de uiterste hygiëne wordt toegepast. Zo heeft iedere dag algehele waterverversing plaats en wordt het bassin geheel schoonge- schrobd. Zowel de heren- als de damesafdeling hebben ieder 17 douches en een ieder is verplicht, alvorens in het bassin te gaan, de douches te gebruiken; men kan het bad trouwens alleen maar via de douches bereiken. In iedere afdeling vindt men voorts een groot aantal kleed kamertjes, wisselcabines en bovendien een ge meenschappelijk lokaal voor zwemclubs e.d. Het gehele werk is onder architectuur van de firma Verspoor en Muylaert te Heemstede uit gevoerd door de Fa. Siemerink en Reehuis te Wierden. Dit mooie zwembad is ook voor Heemstede van groot nut en wij zijn er van overtuigd, dat vele Heemstedenaren, die vroeger slechts in de zomermaanden de zwemsport beoefenden, dit thans ook in de winter zullen voortzetten. Na de officiële opening op Zaterdag zullen er demonstraties en wedstrijden plaats hebben. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling kwamen in de loop dezer week 455 aan biedingen in van werkzoekenden, t.w.: 44 grondwerkers, 19 metselaars, 14 schilders, 27 timmerlieden, 23 opperlieden, 114 bloemistarbeiders, 120 losse werklieden, 12 metaalbewerkers, 6 kantoorbedienden, 2 bouwkundig tekenaars, 3 bakkers, stucadoors, 71 werkzaam in andere beroepen. DAM-SEANCE BIJ DE WERKLOZEN. Vrijdagmiddag gaf de bekende Heemsteedse dammer, de heer D. Kleen, in het ontspannings lokaal voor de werklozen een dam-séance. Niet minder dan 28 deelnemers gaven zich op. Om 2.15 uur werd aangevangen. Het bleek al ras dat er onder de deelnemers vrij goede spelers waren. Na 3 uur spelens was de strijd nog niet beslist, doch werd vastgesteld dat een 8-tal borden een remisestand hadden. De overige 20 borden waren verloren of hadden een ver loren stand. Arbitrair werden de prijsjes, die bestonden uit een 3-tal konijnen, sigaren, sigaretten en tabak, vastgesteld. De simultaanspeler, de heer Kleen, wist zich alzo uitstekend te handhaven. Voor de regelings commissie is het een uitstekend geslaagde mid dag geweest, daar spelers en de talrijke belang stellende werklozen vol spanning de strijd streden of volgden. De voorzitter, de heer C. A. M. Jonckbloedt, was dan ook de tolk van alle aanwezigen toen hij den heer Kleen dank zegde voor de aan gename middag en hem de toezegging ontlokte nog eens weer een middag beschikbaar te stellen. DE CHRISTELIJKE MIDDENSTAND. Op 18 Januari a.s. heeft de Chr. Midden standsvereniging in combinatie met de afd. Haarlem van de Ned. Chr. Aannemers en Bouwvakpatroonsbond een vergadering belegd, waar een tweetal zeer urgente onderwerpen zullen worden behandeld. De heer J. Swarts, voorzitter van de Ned. Chr. Aann. en Patroonsbond, hoopt te spreken over: „De Chr. Middenstand in deze zorgvolle tijden", terwijl Prof. Dr. A. A. van Schelven zich bereid verklaard heeft, dit te doen over „Spiegelende ruiten". Twee onderwerpen, die den Chr. Midden stander belang zullen inboezemen. De vergadering wordt gehouden in een der grote zalen van Hotel Lion d'Or en zal aan vangen om 8uur. GOEDE EN GOEDKOPE VOEDING. Demonstraties in Haarlem en omliggende plaatsen. De Ver. tot Bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding, afd. Haarlem en Omstreken, heeft de leiding op zich ge nomen van een actie, die ten doel heeft, het bereiden van goede en goedkope voeding te propageren en te demonstreren. Het Reizend Museum voor Ouders en Op voeders te Rotterdam bracht voor dit doel een kleine tentoonstelling bijeen, welke zal worden aangevuld met enige kookdemonstraties. Er zal gelegenheid bestaan, de ter plaatse bereide spijzen te proeven, terwijl boekjes met recepten verkrijgbaar worden gesteld. De Ver. K. en O. verzekerde zich de mede werking van de 3 Haarl. Huishoudscholen, de Ver. van Huisvrouwen, de S.D. Vrouwenclub, de Ned. Christen Vrouwenbond, de R.K. Vrou wenbond, Maatsch. Hulpbetoon en de Gem. Kooklerares, terwijl het Gemeentebestuur zich bereid verklaarde dit werk in alle mogelijke opzichten te steunen. Behalve in Haarlem, zullen deze demonstra ties ook gehouden worden in Heemstede, Bloe- mendaal, Santpoort en waarschijnlijk ook te IJmuiden, alwaar reeds gevormde plaatselijke comité's voor de uitvoering zorg zullen dragen. Plaats en datum zullen nader worden bekend gemaakt. 87. Want toen ze bovenaan de eerste trap waren, ging de ladder met veel geraas dwars door 'het trapvenster, dat zich daar bevond, een pronkjuweel van glas-in-loodktinst. Mevrouw Smits was de wanhoop nabij, ze stond stokstijf onderaan de trap en kon van ontzetting geen kik geven. Maar buiten, vlak achter het gebroken raam, klonk een allerakeligst hulpgeroep, terwijl de ladder op een gevaarlijke manier op en neer bewoog. DE HOGE RAAD Waar Plein tn Poten sumenvloei'n En d'Witte rijst van ver Verheit zich op de linkerzoom Een huis van eeuwen her. Het is de trotse Hoge Raad Met vele trappen op De ene bracht er mazzelmee De ander heeft een „strop" Daar woont het allerhoogste recht Van eerlijk Nederland Daar heeft mevrouw Justitiu De weegschaal in de hand. Hoevelen gaan er zuchtend in Met antwoorden gereed. Hoevelen gaan er gnuivend uit Verlost van eed en leed? Wanneer het pleintje spreken kon Dat voor die treden ligt Dan hoorden we motieven voor Een eindeloos gedicht. Hoe dikmaals wordt daar nagepraat Van een gevoerd proces? En slikte men de waarheid van. Een dure levensles? Soms kwam het er tot luid gevloek En soms tot een pak slaag Een schande voor de Hoge Raad En hoffelijk Den Haag, Maar midden op het oude Plein Zien we een standbeeld staan De Zwijger ziet dat aards gedoe Natuurlijk zwijgend aan Maar aan zijn wijsheid denken wij En aan zijn woord en daad En langzaam prijzen we het recht Van onze Hoge Raad. SPEEN HOPE. Getrouwd: N. W. Castien met M. J. Warmer dam; B. G. Fruithof met J. H. Gerrits. Bevallen: M. j. C. PeeperkornPreijde z.; A. Korenvan Vliet; R. P. KiveronCousse- ment z.; C. J. Wellerde Bruin d. Overleden: M. J. C v. Dijk 53 j., echt. C. Nederkoorn; J. C. v. d. Weiden 71 j.; S. K. Kramer 10 j.; J. M. Smit 67 j., wed. Witteveen. STADSSCHOUWBURG. Fritz Hirsch Operette. Ein Frühlingstraum lm alten Wien". In de operette „Ein Frühlingstraum im alten Wien", die Zaterdag en Zondag j.l. in de Stads schouwburg werd opgevoerd, geeft Fritz Hirsch ons het verhaal van een prins, die ter- wille van zijn moederloos zoontje een huwelijk wil sluiten. Op de vastgestelde huwelijksdag laat de bruid zich door een minnaar schaken. Om den kleinen prins niet teleur te stellen laat de dochter van den opperkamerdienaar zich overhalen enige uren voor prinses te fungeren en er wordt een schijnbruiloft gevierd, waarvan de voorbereidingen en de nasleep tal van aardige toneeltjes opleveren. Dat Fritz Hirsch zichzelf met deze operette heeft overtroffen, zouden wij niet gaarne beweren; een vergelij king met vorige operettes, b.v. „Liebe blüht auf allen Wegen", valt beslist in het nadeel van de Frühlingstraum uit. Het vrij magere gegeven vergde bredere uitwerking van de humoristisch bedoelde scènes, maar deze waren vrij zouteloos en de aardigheden grotendeels erg goedkoop, vooral in de langgerekte scènes van het tweede bedrijf, waar de komiek Arpad Latamar niet boven het banale uitkwam. Werkelijk geestig daarentegen was Fritz Hirsch' „Ode aan de Vrouwen", en ook de verschijning van Marie Eisner, de opvolgster van Friedel Dotza, ver goedde veel, evenals haar zang. In dit opzicht verdient ook Marta Wagner te worden ge noemd. Naast Albert May als prins trad Paul Harden als de koetsier Ferdinand op de voor grond. De rol van den kleinen prins werd door Frude Ploy verdienstelijk vertolkt. Décors en costumes wareij zoals wij dat bij de Fritz Hirsch' operettes gewend zijn, d.w.z. schitterend. Het was de hele avond een kleurig en fleurig kijkspel en de mooie muziek, die Bruno Granichstaedten bij deze operette maakte, bezorgde ook den muziekliefhebbers een genot volle avond. Dat het publiek zich uitstekend ge amuseerd had, bleek wel uit het langdurig applaus na de nieuwjaarswens, waarmee deze oud-Weense lentedroom werd beëindigd. KINDERVERTELLING DOOR TH. G. ROTMAN glazenwasser gehuurd, en deze was net aan het glas-in-loodraam bezig. Hij had een stomp gekregen van de behangersladder, toen deze door het raam heen kwam, waardoor hij z'n evenwicht verloor en z'n eigen ladder omviel. Jammerend klemde de arme man zich nu aan de ladder van Jantje en Pietje vast....

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 2