,,'T RAEDTHUIJS" Accountantskantoor TH. W. BLIKSLAGER ZOON De Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur herdenkt haar 75-Jarig Bestaan BLOEMVAZEN De Internationale Bloemententoonstelling „Flora" geopend Prima' Oude Schiedammer Jenever DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE „Heemsteedsche Tip-Top" TRUUS HELMICH Accountancy Belastingzaken 2 DE EERSTE 11EEMSTEKI'SCI 1K COURANT No. 11. Feestelijke bijeenkomst in het Krelagehuis. Grote belangstelling van autoriteiten en bevriende verenigingen. Donderdag heeft de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur haar 75-jarig bestaan her dacht in een plechtige bijeenkomst in het Krelagehuis, gevolgd door een Receptie, waarbij velen de gelegenheid te baat hebben genomen het Bestuur de gelukwensen over te brengen bij dit wel zeei bijzondere feest. De herdenking van het 75-jarig bestaan is door deze herdenkingsbijeenkomst op sobere, doch treffende wijze geschied en waar had men voor dit doel beter kunnen samenkomen dan in het eigen beursgebouw, gesticht ter ere van en genoemd naar den oprichter en eersten voor zitter der Vereniging. Zoals reeds gezegd, waren velen opgekomen om hun belangstelling in dit jubileum te tonen en tegen het uur, dat de Spaernesangers zich opstelden, om onder leiding van Lieven Duvosel met ons indrukwekkende Wilhelmus de bijeen komst te openen, zagen wij vele autoriteiten in de grote beurszaal bijeen. Namens den Minister van Economische Zaken, die door ambtsbezig heden verhinderd was, zagen wij Ir. Roebroek, den Directeur-Oeneraal van de Landbouw, terwijl mede aanwezig waren Jhr. Mr. Dr. A. Röell, de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, Burgemeester Maarschalk, Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede, alsmede tal van Burgemeesters van andere Gemeenten, waar de Algemene Vereniging haar afdelingen heeft, verschillende gemeenteraadsleden van Haarlem en verder tal van vooraanstaande per sonen uit de kringen van handel en nijverheid. Na het Wilhelmus brachten de Spaerne- zangers met het Haarlems Vrouwenkoor nog „O, Meimaand" van Lieven Duvosel ten gehore, waarna de voorzitter, de heer Ernst H. Krelage het spreekgestoelte betrad voor het uitspreken van zijn herdenkingsrede, waaraan wij het volgende ontlenen: „Bij de herdenking van het merkwaardig jubileum onzer vereniging dat haar stempelt tot een der oudste, zo niet de oudste organisatie op tuinbouwgebied in den lande, gaan onze gedachten voor enige ogenblikken uit naar het vroegste verleden van onze instelling; maar zij behoeven daar niet lang te verwijlen. Toen in 1910 het halve eeuwfeest der vereni ging werd gevierd, is in een Gedenkboek de geschiedenis dier eerste vijftig jaar voor het nageslacht vastgelegd. Zowel ter gelegenheid van de laatste grote tentoonstelling in 1925 als bij de viering van het eeuwfeest zijner geboorte (1924), is hulde gebracht aan den stichter der Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur en is zijn leven en streven uit voerig herdacht. Heden kan dus ons uitgangspunt zijn het. jaar 1910, dat met de zowel geslaagde Jubileums- tentoonstelling de eerste halve eeuw der ver eniging afsloot en een nieuw tijdvak opende. Wat waren dat schone jaren en gelukkige tijden: die periode van rustige groei en voor spoed in vrede, 1910 tot 1914. Het bloembollen- bedrijf-bloeide door de gestadig \toenemende exfcuv tt wal, in die/dagt^i, dat. -1» moor-*" "npT't ikj oihsciui iiL..iU ge., _-irreir wer en zelfs de Engelsche verscheidenheden te Londen versloegen, het was de tijd der eerste nieuwe Nederlandse tulpen-aanwinsten, die tot op deze dag een zoo belangrijke stimulans voor de handel zijn geweest, en dor schitterende Aziat ische tulpenspecies, toen voor het eerst hier aan de markt gebracht. 2 Augustus 1914; na een week van angstige geruchten en geldpaniek de oorlogsverklaring. Velen in de bollenstreek zullen zich nog die beursdag op Maandag 3 Augustus herinneren, vol spanning en onrust en zorgen over het exportseizoen, dat onmiddellijk voor de deur stond. Hot grootse plan van T. van Waveren, om met. een bankierscrediet van 10 millioen de bollenstreek te steunen, hield er de moed in maar bleek weldra overbodig, want merk waardigerwijze leed het bedrijf nog weinig onder dat eerste oorlogsjaar. En ondanks allerlei belemmeringen en gevaren hij het reizen en bij de verzending bleef de toestand voor tiet. bloembollenvak nog vrij gunstig in de twee volgende jaren. Verbood Engeland de invoer, met des te meer energie werd de export op Amerika en Zweden ter hand genomen. Het vak wist zich er door te slaan. Beroemde economen hadden tijdens de oorlog met grote stelligheid o. a. de ondergang van het bloembollenbedrijf voorspeld. Gelukkig bleek deze voorspelling onjuist.. Het bedrijf herstelde zich zelfs met onverwachte, snelheid. Evenwel waren de internationale verhoudin gen in 1920 nog niet. van die aard, dat het houden der tweede grote tienjaarlijkse tentoon stelling vanwege de vereniging verantwoord zou zijn, eri van het plan om hiervoor het jaar 1921 te kiezen moest, worden afgezien, ofschoon de Regering reeds een waarborgsubsidie van 50.000.had toegezegd. Er werd besloten tot uitstel tot 1925. Inmid dels was de toestand van de schatkist aan merkelijk achteruitgegaan. Met een breed gebaar deed de vereniging afstand van het regerings subsidie. Ook zonder die steun bleek het mogelijk, evenals in 1910, de tentoonstelling zonder nadelig saldo te doen sluiten. Deze werd een gebeurtenis van betekenis op tuin, bouwgebied, waaraan de heugenis na tien jaar nog nauwelijks is verzwakt. De vereniging zag het aantal harer afdelingen stijgen tot 65, haar ledental tot bijna 6000. Zij heeft zich over die tijdelijke aanwas niet bovenmate verheugd en er zich niet door laten verblinden. Toen het getij verliep en haar ledental weer afnam, bleef haar financiële toestand ongeschokt. Dit was van te meer betekenis, daar het jaarlijks budget der vereniging ingrijpende wijzigingen had ondergaan tengevolge van de stichting van het eigen gebouw, waarin wij heden samenzijn. Meer dan een kwarteeuw heeft het geduurd, eer het denkbeeld om, als hulde aan de nagedachtenis van den oprichter en eersten voorzitter der vereniging gedurende 40 jaar, een eigen verenigingsgebouw te stichten, is verwezenlijkt. Dit uitstel, hoezeer ook voor kritiek vatbaar, heeft zijn goede zijde gehad. Ware het gebouw betrekkelijk spoedig na 1901 tot stand gekomen, het zou zonder eenige twijfel na enkele jaren volkomen onvoldoende zijn gebleken voor de behoefte en het is de vraag, of uitbreiding of verandering dan ge makkelijk uitvoerbaar waren geweest. Nadat op 31 Maart 1928 de plechtige inwij ding had plaats gehad door Minister Kan. waaraan de Kon. liedertafel Zang en Vriend schap door haren zang luister bijzette, bleek terstond, dat het aan de veelzijdige behoeften van het verenigingsleven ten volle kon voldoen. In het menselijk leven betekent de vijfen zeventigjarige leeftijd een waarschijnlijk vrij spoedig einde. Een vereniging vail die leeftijd behoeft zich daarover niet bezorgd te maken. Mits zij zich steeds weet te verjongen, en de tekenen des tijds begrijpt, zal zij haar taak vol levenslust en geestdrift kunnen voortzetten. De vereniging heeft zich niet te schamen over haar verleden. Dank zij de verjonging, die het hoofdbestuur jaarlijks ondergaat,, heeft de vereniging de welkome gelegenheid gevonden om steeds die krachten aandeel in de leiding te geven, welke het ogenblik eiste. In deze regeling bezit de vereniging een voorbehoed middel tegen verstarring in haar leiding. Het ligt voor de hand, dat een vereniging, die opgericht werd met de bedoeling'om een ruime plaats in haar werkplan te geven aan periodieke tentoonstellingen, aan hare lustra luister tracht bij te zetten door een bloemenfeest. De gouden jubileumtentoonstelling van 1910 was de eerste van een nieuwe reeks, waarbij gebroken werd met het tot 1905 gevolgde stelsel van een zaaltentoonstelling -van enkele dagen in Maart en voor 't eerst een uitgebreide volle- grondstentoonstelling gedurende 2 maanden, met daaraan verbonden kortere speciale tentoon stellingen in gebouwen, gehouden werd. Na een kwart eeuw volgt als derde manifes tatie van hetzelfde karakter, maar op veel groter schaal, de „Flora", die de herinnering aan het vijfenzeventigjarig bestaan der ver eniging lange tijd levendig zal houden. De gehele bloembollenstreek in al zijn onder delen van plaatselijke aard, met al zijn onder scheidene teelten, heeft spontaan en geest driftig haar medewerking verleend. Het terrein, hoewel weer aanmerkelijk groter dan dat van 1925, kon nauwelijks alle aangemelde inzen dingen opnemen en ook de tiendaagse binnen- tentoonstellingen, evenals het warenhuis, waren reeds vroegtijdig vrijwel volgeboekt. De Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde, de bevriende tuinbouwcentra Aalsmeer en Boskoop stelden er, evenals in 1925, prijs op haar krachtige medewerking te verlenen. Overal in ons land zagen de tuinbouwvereni- gingen af van het houden van eigen tentoon stellingen, om alle krachten op de „Flora" te kunnen concentreren, waarmede zij een sym pathiek bewijs gaven van gezonde samen werking en eenheid. Het buitenland gaf. ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, blijk van medeleven door inzending van speciale kuituren, en door het afvaardigen van deputaties en leden der internationale Jury. Hare Majesteit de Koningin heeft de kroon op het werk gelieven te zetten, door de „Flora" te stellen onder Hare hoge bescherming. Zo wordt het laatste vierdedeel der eerste eeuw in liet bestaan der vereniging ingezet op een wijze, haar roemrijk verleden waardig en vol van beloften voor de toekomst. Moge het de vereniging gegeven zijn, zich steecls een leiding te verzekeren, die deze beloften in V( /-vulling weet te doen gaan en ten volle ..h «rokprid.is vgcurfin mociUik<?,jn8ïuyr ejantrekke-, lijke 'taak om tg waken 'voor do algemene belangen van het gehele bloembollenvak. RAADHUISSTRAAT 90 HANDBOENDERS 4 cant - PRACHT GUMMi SPONS 10 cent ZAKKAMMEN 7 cent -r- ZAKKAM IN ZIJDEN ETUI 11 cent, enz., enz., enz ZIET ONZE ETALAGE'S dat de grote productie-vermeerdering tot 1930 door het buitenland niet dadelijk blijvend kon worden opgenomen. De vraag liep terug, zodat het bloembollen-productie-appaniat niet meer aansloot op de afzetmogelijkheid Het bedrijf leed aan overproductie, waardoor lage prijzen ontstonden. Van groot belang is het dus voor heel het land dat een flinke organisatie hier leiding kan geven En deze organisatie heeft haar zegenrijke arbeid gedurende 75 jaar verriert. Spr schetste dan de ontwikkeling van de jubi lerende vereniging en somde op wat zij, zij het met veel strijd tot stand heeft gebracht. Burgemeester Maarschalk, die daarna het podium betrad, zeide, dat hij zeer verheugd was namens de Raad en het dagelijks Bestuur de gelukwensen aan de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te kunnen aanbieden, maar zeide zich zeker de tolk te weten van de gehele Haarlemse bevolking, wanneer hij dit ook namens haar deed. Gaarne had de Burgemeester aan de Vereni ging de benodigde gronden beschikbaar gesteld, opdat de Flora binnen de muren van Haarlem had kunnen plaats vinden. Maar Haarlem heeft helaas niet veel meer te vergeven en waar niet is, verliest zelfs de Keizer zijn recht. Het ver heugde den Burgemeester derhalve, dat de tentoonstelling, evenals in 1925, weder in de bevriende naburige gemeente Heemstede kon plaats vinden. De heer G. W. Leak bracht de gelukwensen over namens de Royal Horticultural Society of London, waarna als laatste spreker de heer J. C. M. Mensing, voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad, het spreekgestoelte betrad. De heer Mensing wenste de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur geluk namens de ge hele Nederlandse Tuinbouw. Hij bewonderde de durf en energie van de leiders, die het 75-jarig bestaan in een tijd van depressie als nooit te voren, wilden vieren door een grote Internatio nale Bloemententoonstelling. Hij hoopte echter, dat de Regering deze geweldige durf niét zou beschouwen als een bewijs dat de Bloembollen streek rijk is en geen financiële hulp meer nodig heeft. Rijk is de streek wel; niet echter aan geld, doch aan energie, werklust en werkkracht. Hiermede waren de officiële redevoeringen ten einde en velen hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om het Bestuur van de jubile rende vereniging te complimenteren. Tijdens I deze receptie is door de Directie van de N.V. Drukkerij voorh. De Erven Loosjes aan de be stuursleden een in leer gebonden exemplaar overhandigd van de door haar uitgegeven offi ciële catalogus van de „Flora", een lijvig boek deel van niet minder dan 224 pagina's druks. Wij mogen niet onvermeld laten, dat op voor stel van den heer Krelage, staande de bijeen komst, een telegram van hulde is verzonden aan H. M. de Koningin, de Hoge Beschermvrouwe der Vereniging, terwijl Ir. Roebroek de prettige mededeling deed van de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Van den heer J. Valkering Tzn. te Limmen, vice-voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Rest nog te vermelden, dat de bij een jubi leum onmisbare bloemstukken vanzelfsprekend ook hier niet ontbraken en de jubilerende Vereniging in ruime mate waren toegezonden. 1 Van een bij uitstek prachtige uitvoering en on gekende "grootte was het bioemsüik dat" net" Bestuur was aangeboden door de N.V. Drukkerij JULIANALAAN 6 TELEFOON 29 55 0 TOONKAMER BINNENWEG 79 Nadat de heer Krelage zijn rede beëindigd had, trad Ir. Roebroek naar voren om de Alge mene Vereniging namens Minister Steenberghe geluk te wensen met het 75-jarig feest. Hij sprak - hierbij een rede uit, waaraan wij o.m. het volgende ontlenen: Ir. Roebroek, directeur-generaal van de landbouw zeide, dat zijn eerste woord tot de Land- en Tuinbouw in zijn ambt van directeur- generaal gericht wordt tot de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, waarin hij zich verheugt, omdat hij weet te spreken tot beoefe naars van een tak van de Nederlandse Tuin bouw, die door hun energie voor de land- en tuinbouw veel hebben gedaan. De belangstelling der Overheid in het bollenbedrijf, dat met ere de Nederlandse naam in vele landen bracht, is wel verdiend. Hier zit een grote economische be tekenis aan vast. Dat de bloembollencultuur toch in grote moei lijkheden is geraakt, is o.a. te wijten aan het feit, v.h. De Erven Loosjes, de uitgeefster van het Weekblad voor Bloembollencultuur. Des avonds heeft het bestuur de autoriteiten en andere genodigden verenigd aan een feest maaltijd in Hotel Flora, waarna de aanwezigen hebben kunnen genieten van de schitterende avondverlichting van het feestterrein; een waar dig slot van een grote dag in de geschiedenis van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. CONCERTEN OP ZATERDAG EN ZONDAG 16 EN 17 MAART. In de muziekkoepel op de Flora zal op Zater dagmiddag de Harmonie Eensgezindheid te Heemstede te half drie een concert geven, en op Zondagmiddag de Harmonie St. Michaël, eveneens te Heemstede. LEDEN VAN HET NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS ucruoTCnc I 22 LANDZICHTLAAN TELEF. 28046 KANTOOR HEEMSTEDE |0 posTLAAN 28439 Openingsrede van den Minister van Econom'sche Zaken De Heer Tom M. H. van Waveren, Voorzitter v.h. Uitvoerend Comité, geridderd Wanneer het schitterende lenteweer, waar mede moeder Natuur ons heden na de koude en gure winterse dagen heeft willen verrassen als een gunstig voorteken mag worden be schouwd voor het welslagen van de zo juist geopende Flora, welnu dan mogen wij het Uit voerend Comité wel bij voorbaat met het succes gelukwensen. En dat deze show een uitbundig succes zal hebben staat reeds voor ons bij voorbaat vast. Nu werkte het heerlijke lente zonnetje wel erg mee, maar zoals het terrein daar in de ochtenduren, door de gouden voor jaarszon overgoten, lag te blakeren, de prachtige witte gebouwen, de vijvers, fonteinen en last not least de uitgestrekte grasvelden met perken, waarvan de crocussen bijna alle reeds in volle bloei stonden, volop door de heerlijke zon be schenen, dan is het een intens genot om in dit prachtige milieu enige tijd te vertoeven. Velen hadden aan de uitnodiging van het Uit voerend Comité gehoor gegeven om de officiële opening der tentoonstelling bij te wonen. Onder de velen die gekomen waren merkten wij o.a. Z.Exc. Minister Steenberghe, Jhr. Mr. Dr. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de Zweedse Gezant, Burgemeester en Wet houders van Heemstede met vele raadsleden, het Gemeentebestuur van Haarlem, verder nog vele andere autoriteiten, Bestuursleden en leden van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, Om half elf betrad de heer Tom M. H. v. Waveren, voorzitter van het Uitvoerend Comité, het spreekgestoelte tot het uitspreken van een rede, waaraan wij o.m. net volgende ontlenen: Namens het Uitvoerend Comité heet ik U zeer hartelijk welkom. Het is ons na de lange tijd van voorberei ding een ware voldoening U hier te mogen ont vangen. Monsieur ie Ministre de Suède. Je salue votre Excellence comme doyen du corps diplomatique, et je Lui remercie d'etre venue comme représen tant non seulement de son pays, mais aussi des autres Ministres accrédités a la Haye. Nous sommes fiers de l'entérêt que les hautes autorités a l'étranger veulent bien témoigner a votre manifestation et nous tacherons de nous en montrer dignes. Vooral U, Excellentie, wij stellen het op hoge de oproep van het Uitvoerend Comité en op de meest enthousiaste manier samengewerkt om de tentoonstelling te doen slapen. Excellentie weest U ervan overtuigd, dat deze dag voor het bloembollenvak een belangrijke dag is, niet alleen omdat zijn grote tentoon stelling geopend wordt, maar ook, omdat het bij zijn pogingen om door deze tentoonstelling verbetering in het bedrijf te brengen, éen gunstig voorteken ziet in het feit, dat juist U het zijt, die zo nauw bij onze saneringsmaatregelen be trokken is, die haar opent. Het hoopt te mogen rekenen, naast zijn eigen pogingen, op Uw medewerking, om, dit levensvatbaar en econo misch belangrijk bedrijf voor Nederland, na de geweldige sanering, die het ondergaan heeft, nu nog door de moeilijkheden van heden heen te helpen. Dan zullen wij, indien de buitenlandse afzetmogelijkheden niet slechter worden, zeer spoedig, niettegenstaande de moeilijke tijden, weer op eigen benen kunnen staan. Na deze rede, die met applaus werd begroet, was het woord aan den Minister, die allereerst zijn dank betuigde aan het Bestuur van de Al gemene Vereniging voor Bloembollencultuur '.oor het Ere-lidmaatschap, dat de Vereniging hem gisteren bij de herdenking van het 75-jarig wel heeft willen aanbieden. Verder gaande zeide de Minister, dat ofschoon het ogenblik, waarop de Tentoonstelling is vast gesteld, inidden in zijn arbeid valt in de Tweede Kamer oer Staten-Generaal waardoor het moeilijk is, een lange tijd hier te blijven hij toch de eenmaal gedane toezegging, om haar te openen, gestand heeft willen doen. En zulks om twee redenen. Voor eerst om de zaak zelf. Het Bloemen- en bollenbedrijf neemt in ons nationale bedrijfsleven een geheel eigen plaats in; een plaats, die door de eeuwen heen, werd behouden, en steeds meer werd bevestigd. Duizenden vinden in dit bedrijf een bestaan- en de streek, waar het wordt uitge oefend, kenmerkte zich steeds door een bij zondere welvaart, die zich op verschillende wijzen openbaarde. Op de tweede plaats ben ik gaarne gekomen, omdat het voor een Minister van Economische Zaken een grote voldoening is, wanneer hij mag constateren, dat ondanks de druk der tijden ondanks alle tegenslagen toch nog in ons PER LiTER FLESCH F 3.25 - TELEFOON 28264 Raadhuisstraat 46 prijs, dat U niettegenstaande Uw zeer bezette tijd, dit ogenblik heeft weten vrij te maken om persoonlijk onze tentoonstelling te openen. Het zij mij veroorloofd op deze plaats een r - ,'anb- namens het Vak uit te spreken aa.i de deelnemers in ons garantiefonds. Bij de uitvoering van onze plannen hebben wij ten eerste de meest mogelijke daadwerkelijke steun genoten van de Gemeente Heemstede. Was het een wonder, na de plezierige herinneringen van samenwerking met de gemeente in 1925, dat wij bij het zoeken naar een terrein het eerst onze ogen wendden naar de plek van 1925, waar wij toen zo'n grote gastvrijheid onderyonden. Wederom stelde de Gemeente ons belangeloos een gedeelte van haar kostbaar bezit „üroenen- daal" ter beschikking; nu een nog groter terrein dan in 1925. Het is niet alleen daarvoor dat ik U een woord van dank toeroep, doch in het bij zonder voor de grote welwillendheid waarmede U, heren Burgemeester en Wethouders en de Heren van het Ambtenaarscorps met ons heefl samengewerkt en medegewerkt en voor de enthousiaste wijze waarop U met ons mede geleefd heeft en onze taak hebt verlicht. Het ligt niet in mijn bedoeling hier alle mede werkers te memoreren, dat zou zeer veel tijd vorderen en ik hoop daartoe later ruimschoots gelegenheid te krijgen, maar gaarne wil ik hier een uitzondering maken voor de scheppers van dit schone geheel, t.w. de heren H. J. Voors, tuinarchitect, Brand, bouwarchitect en Ducha- teau, lichtarchitect, die tezamen er in geslaagd zijn dit prachtig geheel te scheppen. Nu nog een enkel woord over de leiding van de tentoonstelling. Toen het hoofdbestuur deze aan mij opdroeg, met den heer Krelage als gedelegeerd lid in het Uitvoerend Comité en den heer Voors als lid secretaris, was mijn enige angst, dat het bloem bollenvak, gedrukt door de tijdsomstandigheden, ons niet zou volgen en voldoende enthousiasme zou ontbreken om deze geweldige arena met in zendingen gevuld te krijgen. Het tegenover gestelde is waar gebleken. Om de redenen, welke ik bij de aanvang van mijn speech noemde, heeft het bloembollenvak zowel als andere sierteeltbranches (om een nieuw woord te gebruiken) voor 100% gehoor gegeven aan Nederlands bedrijfsleven voldoende energie aan wezig is, om terwille van het bedrijf een arbeid te ondernemen, waarvan de resultaten hier ten toon worden gesteld. Die arbeid brengt inder daad zowel in letterlijke als figuurlijke zin bloe men in deze donkere' tijd. Vanaf de oprichting der Vereniging zijn onder haar medewerking periodiek tentoonstellingen gehouden. De schrif turen op dit gebied tonen mij duidelijk aan dat er steeds een climax valt waar te nemen. Zijn mijn inlichtingen juist, dan belooft deze ten toonstelling een der beste te zijn, die op dit ge- bid werden gehouden. Aldus zal deze tentoonstelling niet alleen de economische weerkracht van het bedrijfsleven, wier leiders deze arbeid aandurfden, versterken en daarmede het gehele economisch leven ten, goede komen, maar zal ook in menig gezin zo wel in binnen- als buitenland de liefde voor het schone, dat de natuur ons geeft, of dat de natuur gedwongen wordt ons te geven, en dat in de bloemenwereld zo rijk tot uit drukking komt, worden aangewakkerd. Zo zal ook deze tentoonstelling, in cultureel opzicht de mensen ten zegen zijn. In deze verwachting verklaar ik de Interna tionale Bloemententoonstelling te Heemstede voor geopend. Aan het slot van zijn rede was het den Minister een genoegen, mededeling te kunnen doen van de benoeming van den voorzitter van het Uitvoerend Comité, den heer Tom M. H. van Waveren, tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke mededeling met applaus werd ontvangen. Hierna maakten de Minister en andere ge nodigden een rondgang over het terrein en langs de stands in de gebouwen, waarna het publiek gelegenheid kreeg de tentoonstelling in ogen schouw te nemen. Zo is dus eindelijk na maandenlange voor bereiding werkelijkheid geworden, waarnaar wij zo lang hebben verlangd. Wij zeiden reeds, dat naar onze mening het succes volkomen zal zijn. En dat verdient het Uitvoerend Comité. De Minister zeide zo terecht, dat naar hem ter ore was gekomen deze tentoonstelling alles over treft wat Holland op dit gebied nog heeft ge presteerd. Wij mogen gerust zeggen dat dit HWIIilnHIBttita KINDERVERTELLING DOOR TH. G. ROTMAN 113. „De sloot over! Jij links en ik rechts!", fluisterde Pietje snel. En hup! hup! Net op 't laatste nippertje sprongen ze weg, elk naar een kant, zodat de politiemannen, die juist toegrepen, elkaar in de armen vielen en tot een tedere omhelzing overgingen. Inmiddels lagen Jantje en Pietje elk in een sloot te spartelen, want in hun zenuwachtigheid hadden ze hun sprong slecht berekend. 114. Nu konden ze niet meer ontsnappen! Ze zaten tot hun knieën in de modder vast en waren blij, toen de politie hen er uit trok. Nu was de „wereldreis", die precies drie nachten en drie dagen geduurd had, ten einde! Na gedroogd te zijn," werden ze nog dezelfde middag onder politiegeleide naar huis gebracht, waar ze met een flink pak voor hun broek ontvangen werden, precies zoals ze verdiend hadden. 115. Maar de andere morgen werden de beide vaders met hun lieve zoontjes op het politiebureau genodigd. Daar werd hun, met een toespraak, eik een bedrag van 225 gulden overhandigd: de beloning voor het ontdekken van 't gestolen goed. Alleen was er een schade vergoeding afgehouden voor de reizigers van 't pontje, die, nadat het hollende paard ergens in een afgelegen dorp tot staan gebracht was, allerlei onkosten hadden gehad om weer thuis te komen. 116. Eerst keken de twee vaders verbaasd, ze begrepen niet, waar ze al dat geld aan te danken hadden. Maar Jantje en Pietje legden alles uit. Overgelukkig, want 't is tegenwoordig een rare tijd en ze konden het geld best gebrui ken, togen de vaders met hun telgen huiswaarts, waar het buitenkansje met krentenbollen en limonade gevierd werd. EINDE.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 2