ONZE PRIJSVRAAG vijf en twintig gulden waarde-bon ad f 25.- Philips Radio |.K Li kampioens-etalage prijsvraag THEO VAN AMERONGEN MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDJE RIJDEN J. SP Zware VRAAl Specis a.s. Fe i TWEEDE BLAD TONEEL Vervolg Plaatselijk Nieuws Ditmaal geen Kruiswoord-puzzle maar een EE E0UW EN KAAR Huis RAADHUISSTRAAT 29 TEL. 29449 Verstandige zuigelingenzorg! LU If I Ringen, St Handzaag, I v. TURNI r 7 - No. 15. 10 APRIL 1935. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT STADSSCHOUWBURG. La Argentina. Voor een zo goed als uitverkocht huis heeft de beroemde danseres La Argentina een gala avond in de Stadsschouwburg gegeven en daar mee opnieuw de harten der toeschouwers ver overd. Met een betoverende gratie en soepel heid van beweging danste zij haar Spaanse dansen op muziek van Albeniz Turina, M. de Falla e.a. Hoe temperamentvol en expressief is haar bewegingskunst van een zeer aparte schoonheid. Haar castagnettespel op zich zelf is reeds meesterlijk; het sluit zich volkomen aan bij haar dansen en verhoogt de expressie daarvan. In haar handen worden die eenvoudige kleppertjes wonderlijk-muzikale instrumentjes, die al haar wisselende stemmingen in volkomen harmonie met haar bewegingen vertolken; ze laat ze zingen, klagen, spreken, fluisteren met een be wonderenswaardige technische vaardigheid en op een wijze, die de grootste bewondering afdwingt! Even grote bewondering verdient de klavier begeleiding van Luis üalve, die ook enige soli ten beste gaf, t.w. Sevilla en Triana van Albe niz, Berceuse van O. Espla en de Rhapsodie Basque van Usandizaga. La Argentina en haar begeleider oogstten een stormachtig applaus, de danseres werd bovendien nog met fraaie bloemen gehuldigd. „Toekomst". Toneelgroep „Het Masker". Een mooi, waar en diep menselijk stuk werd Zaterdagavond ten tonele gevoerd door „Het Masker". Wij kunnen ons voorstellen, dat het toneel spel „Toekomst" van Henri Bernstein zeer ver schillend beoordeeld zal worden. Het is aller minst een stuk voor betrekkelijk jeugdige toe schouwers, wier gedachtensfeer nog ligt buiten die van het bedoelde toneelstuk, dat van den toeschouwer mensenkennis en levenservaring eist om het op zijn volle waarde te kunnen schatten. De tragiek van menig huwelijksleven wordt ons hier met een ontstellende juistheid gedemonstreerd. Wie met geopende ogen door het leven gaat, weet dat ze bestaan, de hoofd personen uit het stuk, door Bernstein zo raak getypeerd en door Else Mauhs en Ko Arnoldi op dikwijls adembeklemmende wijze gespeeld. De eerste was voortreffelijk als de hyper nerveuze vrouwen, die allen huisgenoten haar wil weet op te leggen, totdat zij eindelijk te ver gaat en haar dochter haar een nederlaag doet lijden, die zij niet meer te boven komt. Arnoldi gaf daarbij een evengoede uitbeelding van den lichamelijk en geestelijk zwakkeren echtgenoot, die zijn vrouw steeds hooghoudt, blind is of liever: wil zijn voor haar fouten, tot hij zich zelf ten slotte moet bekennen, dat zijn huwelijk een mislukking is geweest. Als derde noemen wij Ank van der Moer, die de rol van de in opstand komende dochter op schitterende, vaak treffende wijze uitbeelde. Georgette Reyewski als Solange, Jacques de Haas als Thierry Keller en Emile van Stuwe als Flamery sloten zich hierbij goed aan. Er zit veel meer in dit stuk dan een korte bespreking tot uiting kan komen. Het is van een ontroerende waarheid en de gave vertolking stempelde deze opvoering tot het hoogtepunt van het seizoen. UITVOERING VAN DE CRUCIFIXION. Maandag 15 April, des avonds om S.15 uur, wordt in de Kapel Nieuw Vredenhof, joh. van Oldenbarneveltlaan, een wijdingsavond gegeven. Onder leiding van den heer P. C. Wagenaar zal het koor van de Ned. Herv. Kerk een uitvoering geven van den Crucifixion van Stainer. De grote tenor- en baspartijen worden vertolkt door de heren Willem Schansman en L. J. Louman, de kleine bas-soli door Mr. W. Yates alhier. De Crucifixion wordt voorafgegaan door orgelspel van den heer Egbert Vos en declamatie van den heer Verhorst. VERKEERSONGEVALLEN. Donderdagnamiddag omstreeks half drie had op de Zandvoortschelaan bij het Roemer Visser plein een aanrijding plaats tussen een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door W. M. R. alhier, rijdende LeidschevaartAerdenhout en een uit tegenovergestelde richting rijdend vierwielig motorrijtuig, bestuurd door A. K. uit Zandvoort. Het geval had plaats doordat de bestuurder van eerstbedoele motorrijtuig naar links uithaalde om een voor hem uit rijdend voertuig links te passeeren en daardoor het tegenkomende motor rijtuig vermoedelijk niet tijdig heeft opgemerkt, waardoor beide motorrijtuigen tegen elkaar aan botsten. Beide motorrijtuigen werden ernstig beschadigd en moesten per kraanwagen worden weg gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. EXAMENS INSTITUUT PONT. Bij de op 25 en 26 Maart te Haarlem gehouden openbare examens door het Centraal Bureau Instituut Font te Den Haag, slaagden de vol gende candidaten: Voor snelheidsdiploma machineschrijvende dames E. Brantjes, E. da Costa, N. Croese, C. Dekker, T. Janssen, T. Nienkemper, C. Penaat, I. Folderman, A. Tepe, N. Telchuys, B. Verwer, E. Vonk, P. Vogelzang. Voor practijkdiploma machineschrijven, de dames: V. Braam, C. Eimers, R. Erkelens, C. Grootenboer, Mr. W. Joosten, J. Jepsen, B. Kerk- hoff, B. Korringa, G. du Moulin, L. Max, H. M. Moerman, C. Roozen, L. Schrijvers, R. Schreurs, H. van Servellen, J. de Wilde, L. Witte en de heren: R. H van Dam, J. Fortgens, H. M. Hes- merg, J van Ikelen, R. Kramer, A. Vester. Dictaatstenograaf Nederlands: de dames O. Kroes, H. M. Moerman, T. Nienkemper, C. Osse- waarde. Kantoorstenograaf Nederlands: de dames V. Braam, T. Bunt, A. Bijster, E. Doornebos, C. Eimers, R. Erkelens, C. Grootenboer, Mr. W. Joosten, G. du Moulin, W. Snel, P. Vogelzang, L. Witte en de heren: C. G. van Haaster, H. I. Hennekam, H. M. Hesmerg. Kantoorstenograaf Duits 130: de dames T. Janssen, B. Kerkhoff, J. Smit, N. Telchuys, E. Verwer. Kantoorstenograaf Duits 100: de dames C. Dekker, L. Schrijvers, A. Tepe. Kantoorstenograaf Engels 130: de dames T. Janssen, N. Telchuys, E. Verwer. Kantoorstenograaf Engels 100: de dames C. Dekker, B. Kerkhoff. Nederlandse handelscorrespondentie: de dames E. da Costa, R. Erkelens, H. M. Moerman, T. Nienkemper, C. Ossewaarde. aiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimuiiiiiii!!: De in onze Gemeente georganiseerde Winkelweek is voor ons aanleiding geweest, naar een prijsvraag uit te zien, die zowel voor het publiek als voor de winkeliers waarde heeft. Het resultaat hiervan is, dat wij besloten hebben onze lezers te laten beslissen, welke van de in dit nummer be schreven etalages naar hun oordeel de mooiste is. Wij stellen voor deze prijsvraag beschikbaar een bedrag ad welk bedrag wordt toegekend aan één der lezers, die zijn stem heeft uitgebracht op die etalage die de meeste stem men op zich verenigd heeft, terwijl dit bedrag wordt uitbetaald in een die moet worden ingewisseld bij dien winkelier, die zodoende de meeste stemmen heeft verkregen. Voor deze prijsvraag gelden vanzelfsprekend de gebruikelijke voorwaarden, welke regelmatig in ons blad zijn afgedrukt. Om voor deze waardevolle prijs derhalve in aan merking te kunnen komen, leze men dus allereerst de in dit nummer op pag. I en 2 voorkomende beschrij ving der etalages, om te weten, op welke men zijn stem kan uitbrengen; daarna make men een rond wandeling en geve ons daarna vóór 17 April a.s. op welke etalage U als de mooiste beschouwt. In ons nummer van 19 April zullen wij dan de oplossing vermelden met de naam van den prijswinner, alsmede van de etalage, die door onze lezers is bekroond. De bon moet binnen één week na toekenning ingeleverd worden bij den aangewezen winkelier voor een of meer dere artikelen naar keuze. DE DIRECTIE VAN DE EERSTF HEEMSTEEDSCHE COURANT £iiii!i!miiiiiiimiiiiiimiiimiiiiitMiii!!iiiiiiiiiji!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinaiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!imiiiiMiiM!i!!:iii!iii!iiiiiiii!iiii rmiiiiuiMiimmimiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiHiMmiiiiiiiiiiiiiiiiiaiainiiiiinmiugiiiiiiiiiiiianiiiimniiiiuiiiimiiiiiiHiiiumaiiiHiiiiaiiiaiitt EMMABLOEMCOLLECTE TE HEEMSTEDE. Zaterdag 13 April zal in Heemstede wederom de Emmabloem-collecte worden gehouden. Het doel dezer collecte nader uiteen te zetten, zal wel overbodig zijn; zij geniet een algemene be kendheid en sympathie. Moge zij juist in deze moeilijke tijd met bijzondere welwillendheid worden ontvangen. Meer dan anders is het nodig, dat wij ervoor waken, dat de tuberculose geen gemakkelijke prooi vindt ondr degenen, die extra-zorgen heb ben te dragen; en bovenal is het nodig, dat zij, die tuberculoselijder zijn, met dezelfde toewij ding en dezelfde hulpmiddelen verpleegd kunnen worden als vroeger. Zij hebben zon nodig, veel zon, letterlijk en figuurlijk. Helpt allen mede, dat zij zich zo warm mogelijk kunnen koesteren. J. LAYENDECKER. Heemstede, 9 April 1935. Modelboerderij HILLEGOM Telefoon 5107 voor hoogfijne ZUIVELPRODUCTEN WIE DE FLORA BEZOCHTEN. De gezanten van Duitsland, België en Zweden bezochten de tentoonstelling; verder nog Mr. A. Hammerskjöld, griffier van het Permanente Hof van Justitie en ten tweede male de Spaanse danseres La Argentina. Wat elke vrouw ervan moet weten. Fouten, die vaak gemaakt worden. Door W. v. d. VORST. Het vóórnaamste doel der zuigelingenverzor ging is, het kind te beschermen voor alle ge varen, die zijn ontwikkeling nu of in de toekomst bedreigen. Daarom is het nodig, deze gevaren nauwkeurig te kennen. Een goede verzorging van een zuigeling is slechts te verwachten, wanneer de liefde voor het kind vergezeld gaat van een gron dige kennis van het kleine, lichaampje. Want een zuigeling kan niet klagen, zoals een volwassene; men moet uit zijn huilen en uit zijn hulpeloze bewegingen aanvoelen, wat het kind scheelt en waaraan het behoefte heeft. Ook de opvoeding begint reeds bij de zuigeling. De dokter ziet dadelijk, of een kind van de eerste dag af is gewend aan regelmaat, orde en zindelijkheid. Deze regelmaat moet bij het baden en aankleden, kortom bij alles worden doorgevoerd en natuurlijk in de eerste plaats, waar het de voeding betreft. Enige wenken ter vermijding van de voornaamste fouten zullen niet overbodig zijn. Bij het badje dient men met zorg te werk te gaan. De oogjes mogen niet met het badwater in aanraking konten. Bij het baden moet vóór alles kouvatten worden voorkomen. Natuurlijk worden deuren en ramen afgesloten, tot men geheel klaar is, doch bovendien zullen wij de babytafel met badkuipje en al dicht bij de kachel plaatsen en er een tochtscherm omheen zetten. Aangezien het water aan de hand wel eens warmer aanvoelt, dan het in werkelijkheid is, moet met de badthermometer worden ge controleerd, of de vereiste temperatuur van 35 graden Celsius wel is bereikt. Daarna baden wij het kind zo snel mogelijk; het mag niet langer duren dan 3 a 5 minuten! Koude af wassingen, die de harding van het kind ten doel hebben, komen eerst aan de orde, als het kind ouder is, bij zuigelingen moet hiervan onder alle omstandigheden worden afgezien. Het gezichtje en vooral de oogjes moeten niet in het badje, doch met een afzonderlijk lapje of met watjes worden gewassen en wel met schoon water. Als men de huid onvoldoende afdroogt, kan dit leiden tot afkoeling en daardoor tot het zo ge vreesde kouvatten. Het is ook van belang, om de gehoorgang volkomen droog te maken met een watje, dat tot een punt is gedraaid; op dezelfde wijze wordt het neusje schoongemaakt. Zieke kinderen mogen alleen worden gebaad, als de dokter hier uitdrukkelijk toestemming voor heeft gegeven. Alle reinigingen kan men het beste met watten verrichten. Na het poederen wordt de overtollige poeder ver wijderd. Het meest aan te bevelen zijn de vette poeders, die de huid niet alleen drogen, maar ook vocht er vandaan houden. De kleding moet zo warm en tegelijk zo poreus zijn, als nodig is voor de gezondheid van het kind. Over het algemeen worden de kinderen wel warm ingepakt, doch op zodanige wijze, Aai oc geen luchtverversing; rangeaijlc is. De kinderen liggen dan a.h.w. voortdurend in een stoombad en vatten des te eerder kou. Boven dien kunnen zij in zulke kleding zich niet vrij genoeg bewegen. Een gummi luier heeft ook zijn bezwaren; moet eigenlijk alleen worden gedragen, als men met het kind uitgaat. In geen geval mag deze luier het kind geheel omgeven; het vocht moet n.l. kunnen verdampen. In het wiegje heeft het kind geen gummi luier aan; men legt het slechts op een waterdicht zeiltje om het matrasje te beschermen. Als wiegje kan men best een langwerpig vierkant mandje nemen, dat men met een lichte stof bekleedt. Gewatteerde dekentjes mogen slechts gebruikt worden, als het goed vriest; anders gaat het kind daaronder te licht zweten. De houding van het kind moet telkens worden veranderd om vormveranderingen der weke schedelbeenderen te voorkomen. De laatste tijd heeft men met succes proeven genomen met matrasjes, die met turfstrooisel zijn gevuld. Alle vocht wordt hierdoor onmiddellijk opgezogen, zodat het gevaar voor stukgaan van de huid sterk vermindert. De kinderwagen mag niet met wasdoek worden bekleed, omdat hierdoor de luchttoevoer wordt belemmerd. Verder moeten wij erop letten, dat het kind nooit in het felle licht kijkt. De kamer, waar het kind zich in bevindt, moet groot en licht zijn en liefst op het Zuiden liggen. Niet alleen de kleding, maar ook alle artikelen, die voor de verzorging van de zuigeling worden gebruikt, moeten goed wasbaar zijn. Overgor dijnen en tapijten nemen wij in deze kamer niet; dat zijn maar stofnesten. De normale tempera tuur in deze kamer bedraagt 66 graden Fahren heit, doch voor pasgeboren kinderen 68 a 72 graden. Er moet dagelijks meermalen flink en lang worden gelucht. Een belangrijk meubel stuk is de babytafel; als het kind begint te kruipen, komt er een babybox bij. Dan is het ook tijd, dat het kind een luierbroekje (niet van rubber!) gaat dragen, dat aan een lijfje wordt geknoopt. De zuigelingengymnastiek, waar tegenwoordig zoveel propaganda voor wordt gemaakt, mag alleen worden toegepast door personen, die geleerd hebben om dit vakkundig te doen. Men mag er verder nooit mee beginnen, SCHOOLKLEED1NG VOOR DE KLEINTJES. Als G materiaal voor de kleeding van onze .choolgaande kleintjes zullen we steeds sterke, waschbare stoffen kiezen. En wijken we al eens eer. enkelen keer van dezen regel af, omdat we de verzoeking niet kunnen weerstaan, onze kleine meisjes in snoezige jurkjes van tijne. teere stoffen te kleeden, dan maken de minder prettige erva ringen, die we daarmee opdoen, ons wel spoedig wijzer. Want de eerste schooljaren stellen spe ciale eischen aan de kleeding. Ptactische wollen «toffen, aardige Schotsche ruiten of streepdessins, daar zijn de kleine dametjes volmaakt mee te vreden, want het laat ze allang niet onverschillig meer, hoe ze eruit zien. Voor het warme wintermanteltje met opgestik te, ruime zakken, is een vastgeweven nopjesstol het meest geschikt. De heel moderne stoffen zijn hiervoor minder geschikt, omdat ze minder duur zaam zijn. Moeders, die hun eigen kleeding naaien en uit de resten der hiervoor gebruikte stoffen nog iets voor de kleintjes plegen te maken, dienen hiermede wel rekening te houden. Een rokje ol een jasje kunnen er zoo licht nog uit. maar ze moeten er dan op letten, alleen zuivere wollen stoffen te koopen. opdat ze later geen klachten te hooren krijgt over jurkjes, die zoo gauw kreuken. Het schooljurkje links heeft een rok met plooien op zij en een wit piqué garnituur. De pelerine kraag geeft aan dit snoezige iurkje bovendien nog een modern tintje. Het rechterjurkje van aardige geruite stol leent zich bijzonder tot het afdragen van oude blouses of jumpers. Ook kun nen we hiervoor uitstekend ee.i oud iurkje ge bruiken, waarvan de armsgaten al wat versleten zijn. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per Priel aangevraagd worde, net bijsluiting vaD 10.58 in postzegels aac de Moderedactrice van dit blad. Roelofsstraat 105 :e 's-Gravenhage. voordat het kind vijf maanden oud is. Het kind wordt niet in de babybox gebracht, voordat wij daarin zachte, schone, wasbare stof hebben uit gespreid. Alleen dan kunnen wij voorkomen, dat het kind bij het rondkruipen wordt geïnfecteerd met bacteriën, vooral met tuberkelbacillen. Een belangrijk middel om znigcUv*g«arv 's -win.- ters gezond te houden, wanneer er op onze breedten zo weinig natuurlijk zonlicht is, levert ons de kunstmatige hoogtezon. Deze is vooral van waarde in de strijd tegen rachitis, een der voornaamste bedreigingen voor de gezondheid en de voorspoedige ontwikkeling van het jonge kind. Door de bestraling met de kwartslamp van Kanan wordt het kind gehard, terwijl de bacteriën gedood of verdreven worden. Een der bekendste kinderartsen van onze tijd heeft eens gezegd, dat bacteriën lichtschuw gespuis zijn; licht verstoort volkomen hun ontwikkelings gang. Natuurlijk is ook de kunstmatige hoogte- zon in de kinderkamer een hulpmiddel, dat men met overleg moet weten te gebruiken. Vaak wordt de fout gemaakt, dat men de bestraling te lang voortzet. De beste resultaten worden verkregen bij z.g. bestralingdouches van 2 a 3 minuten per dag. De zuigeling moet zoveel mogelijk in de frisse lucht zijn. Geen enkele medicijn kan het zelfde bereiken als de buitenlucht. Reeds van de derde week af moet de zuigeling aan frisse lucht worden gewend. Als het zonnig en vol komen windstil is, kan men een kind zelfs bij vorst soms buiten brengen, maar als er een gure wind staat, kan een temperatuur van 40 graden Fahrenheit nog te laag zijn. Als het weer te slecht is, om met het kind uit te gaan, moet het enige malen op de dag worden ge bracht in een goed verwarmd en gelucht ver trek, waar de ramen eerst enkele ogenblikken van te voren zijn gesloten. Met z.g. harden moet men bij een zuigeling nog erg oppassen. Is het kind drie maanden oud, dan kan men het echter eraan beginnen te wennen, om zich, terwijl het naakt is, flink te bewegen. Het wordt echter warm toegedekt, voordat de huid koel kan worden, dus na ongeveer 5 a 10 minuten. De bestraling kan dan gedurende deze ogenblikken worden toegepast. Is het kind vier maanden oud, dan mag het afwisselend ook op de zijden en op de buik worden gelegd, zodat ook de rug kan worden bestraald. De eerste voorwaarde bij dit alles is echter, dat het kind over het gehele lichaam steeds warm moet blijven. Eik spoor van afkoeling moeten wij opvatten als een be wijs van schadelijke overdrijving. KINDERVERTELLING O DOOR G. TH. ROTMAN Hol EE1 ilH'l 13. Drie kwgrtier later kwam meneer Pimpel mans buiten adem thuis, zonder hoed en vol schrammen en builen. Jodocus moest de schim mel halen; hij vond hem in een weiland en ving hem op. Trots als een pauw maakte meneer Pimpelmans twee dagen later z'n eerste rit naar de stad. „Precies Napoleon!" zei mevrouw. 14. Als een generaal reed hij de stad binnen. Maar nu begon de misère. Er stond een draai orgel te spelen en de schimmel begon, net zoals hij in 't circus gewend was geweest, dadelijk op de maat rond te dansen, zodat meneer Pimpelmans zich in duizend bochten moest wringen, om in 't zadel te blijven. 15. 't Werd evenwel nog mooier. „Bleke Bet" begon voor de variatie op haar vóórpoten te dansen, waarbij meneer Pimpelmans tot groot vermaak van het publiek in alle mogelijke fan tastische houdingen kwam te hangen. Toen kwam er een politieagent bij. Hij gelastte den orgelman, onmiddellijk op te houden. 16. Het paard stond stil, en meneer Pimpel mans liet zich er afglijden. „Hoor eens meneer," zei de agent, „als U voorstellingen wilt geven, moet U een zaal huren. Als volwassen mens kunt U toch begrijpen, dat zoiets niet mag!" Meneer Pimpelmans moest netjes naam en adres opgeven. Juist wilde de agent zich weer wijderen, toen een hevig gejammer ver- weerklonk. RUND-, K JAVALAAN Probi RAL HET Harken Schoffels Bijlen Wij hebben n O O O Gord ijnro Platte trapro Gesorteei per K.G. Harkstee Schoffels Schopste Spinaziei Extra aanbie* Handkracht 1 Inhoud der J KI. Houtst wouderstr. Spaart onze I onze prima S moeilijkste voe) „HET HUIS HINDER's Vo Wagenweg Literblik Literblik Literblik Literblik Literblik Literblik Literblik I Literblik fijns) fijns) fijns) fijne fijne fijne fijns) fijne 3 blikken perz Bijzonde kl. blikje moe Literblik Frar Literblik fijne Literblik extr: Literblik Dub 1 Literblik snijt 1 Literblik Spin 3 blikken Dclm NIET De fijnste kwali 2 Pondspot aar 2 Pondspot keri 2 Pondspot ora 2 Pondspot abr 2 Pondspot bos 2 Pondspot frai 2 Pondspot frai 2 Pondspot Rei 2 Pondspot pru 2 Pondspot ont LA. Het succes va Gcm. Concert SPECIAALT.I1 1 blikje opgero Fijnste versehe Fijnste versehe Enorme sorteer foi gras in blikj De fijnste Itoo Witte suiker... Afdeeling fijne Fijnste Ham Prima Ham... Rauwe Ham Blaasliam Laclischinken. Lunclitong in Ossctong Rookvlecsch v: Hongaarschc s Cervelaat wors Ploekworst Berlinerw orst. Saehsisclic wor Lunclnvorst Boterhamworst Brccde Leverw Ontbijtspek. Bacon Saucies de Boi

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 4