-de Jadef's- BUIKBAND OE OUWE GAP£R DEKENS STOOMEN OE „PAUW i Garage Bouckaert W. van Beek Parketvloeren OPENBARE VERGADERING 0^ Reclame aanbiedingen HaarlCo Tel. 16889 Filialen doop het geheele land TAFELAZIJN, per liters flesch 8 Ct. ONZE VLEESCHWAREN ZIJN DAGELIJKS VERSCH PP/ik outsfrgg a arfe/n SPORT Alleen onder de Klok Pijlslaan 55 - Tel. 14127 1.0.25 NET DAGMEISJE geheel elastiek 3 75,5.90 H. RIEBEEK, Parketteur. Oost indiëstraat 74 Haarlem W. HAAS' BIJ ONS KOOPEN IS SPAREN ONZE bekende kwaliteit LIMONADE NU MAAR 37 ct. per groote flesch RECLAME TOFFEE'S per half pond 11 ct. GROVE THEE (waterhoudend) p. 0I1S 16Ct. PRIMA KOFFIE vanaf 25 ct. per pond EEN FLESCH BESSENSAP VOOR 5 ct. SCHILMACHINE DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP DONDERDAG 25 JULI 1935 Donderdag j.l. vergaderde de Raad der Ge meente Heemstede onder leiding van Wet houder Jhr. A. v. d. Poll, l.-b. Afwezig de burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn en de heren Kwak en Jonckbloedt. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. ingekomen Stukken. Verhoging Personele Belasting. Ingekomen is een adres van J. G. Kraan te Heemstede, waarin hij als zijn mening te kennen geeft, dat de Personele Belasting voor dit jaar zodanig is verhoogd, dat dit voor een forensen gemeente als Heemstede zeer nadelige conse quenties met zich zou kunnen brengen. Hij zegt in dit adres, dat de verhoging van de aanslag in strijd is met een onlangs door de Regering te kennen gegeven mening, dat de be lastingen hier te lande hun uiterste grenzen be reikt hebben. De voorzitter merkt hierbij op: Uit dit adres blijkt, dat bij de ingezetenen over deze werkelijk drastische verhoging nog steeds een verkeerde mening heerst. Men krijgt de in druk dat men wil zeggen: ,.De Rijksregering is van oordeel dat de „belastingen niet verzwaard mogen worden, „maar de gemeenten trekken er zich niets „van aan.'' Wie zo denkt heeft het echter mis. Hoewel bij de behandeling van de gemeente-begroting in de Raad de oorzaak der verhoging duidelijk in 't licht is gesteld, is het wel gewenst naar aan leiding van dit adres nog eens te zeggen, dat de gemeenteraad voor deze verhoging niet aan sprakelijk mag worden gesteld. De Rijksregering heeft het vorig jaar een Werkloosheids-subsidiefonds ingesteld en had aanvankelijk het voornemen om ten behoeve daarvan o.a. 75 extra opcenten op de Personele Belasting te heffen. Zij verschoof echter de las ten naar de gemeenten en nam van onze ge meente af 80 XU van de hoofdsom der Personele Belasting van de belangrijkste grondslagen en 40 r,'rj van de hoofdsom der Grondbelasting, wat de gemeente 158.000.kostte. De Regering kon nu gemakkelijk zeggen: „wij verhogen de belastingen niet, maar liet de gemeenten de kastanjes uit het vuur halen. Uw Raad is lang zo ver niet gegaan als het Rijk aanvankelijk voornemens was. De opcenten hadden dan tot 150 moeten zijn opgevoerd. Het is echter tenslotte bij 110 gebleven. Van de ver loren gegane 158.000.is door de verhoging van belasting slecht spl.m. 73.00.gedekt geworden. De belastingverhoging is dus niet het gevolg van een niet sluitende gemeentebegroting. Elk verwijt van deze verhoging moet dus worden afgewezen. De opzet van de Regering is, dat de gemeen ten, waar de belastingen nog niet zo drukkend zijn, een bijdrage leveren voor de noodlijdende gemeenten. Adressant moet zich tevreden stellen met de gedachte, dat de meerdere belasting die hij heeft te betalen, is te beschouwen als een verplichte bijdrage in het Rijkswerkloosheidssubsidiefonds, waaruit de gemeente Heemtede, door haar nog vrij gunstige financiën, niets trekt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Voorts is ingekomen: Brief van J. A. de Vries te Heemstede, waarbij gereclameerd wordt, dat geen toestemming wordt verleend voor het plaatsen van tussenmeters voor electriciteit en gas. De voorzitter deelt mede, dat deze brief als zijnde niet gezegeld, terzijde moet worden gelegd. Verhuur strookje tuingrond ten Noorden Azalealaan. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Augustus 1935 tot wederopzegging te verhuren aan Mevrouw de Wed. J. van Steynvan Rijn, te Heemstede, een strookje grond, ten Noorden van de Azalealaan, voor een jaarlijkse huurprijs van 1. Wordt -z. h. s. aangenomen. Verhuur tuingrond bij de Glipperweg. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Jan. 1936, voor de tijd van één jaar, te verhuren aan den heer E. Vrugt, te Heemstede, een perceel tuigrond, groot ongeveer 2.97.85 H.A., gelegen aan de Oostzijde van de Glipperweg, voor de prijs van ƒ2.15 per A. Z. h. s. aangenomen. Verhuur weiland en verlenen van subsidie aan de Stichting „Protestants Jeugdhuis voor Heemstede". B. en W. stellen voor: le. met ingang van 1 Januari 1936 voor ten hoogste 8 jaren te verhuren aan de Stichting „Protestants Jeugdhuis voor Heemstede" een perceel grond, groot ongeveer 3000 M-\, gelegen westelijk van de Vrijheidsdreef en noordelijk van de Van Merlenvaart, voor de prijs van ƒ50.per jaar; 2e. toe te staan, dat het op dit terrein aan wezige gebouwtje aldaar gedurende de huurtijd aanwezig blijft; De heer Van U n e n juicht het toe, dat in deze tijd zoveel voor de jeugd wordt gedaan, maar tegenover het belang van de jeugd stelt spr. het algemeen belang. Spr. acht het uit aesthetisch oogpunt ontoelaatbaar, om het ge bouwtje op die grond te laten staan. De heer R ij k e s acht het gebouwtje ook een ontsiering van de omgeving. Voorts informeert spr. naar de voorwaarde waarop het terrein zou worden verhuurd. De heer Audretsch hoopt, dat de aesthe- tische bezwaren niet de doorslag zullen geven. Spr. zou voorlopig gaarne het terrein en het gebouwtje aan de stichting toestaan, onder beding, dat later naar een andere plaats voor het gebouwtje moet worden omgezien. Mevr. Venhuizen acht het gebouwtje op de weide misplaatst. In minder dan geen tijd zal het in vervallen staat verkeren en de mooie omgeving ontsieren. De heer v. d. Erf is teleurgesteld over het weinig zeggende advies van de schoonheids commissie. Spr. is van oordeel, dat het ge bouwtje niet in harmonie is met de mooie omgeving. De heer De Te 11 o is van dezelfde mening. De oprichting van een jeugdhuis in een andere omgeving zal spr. gaarne steunen. De heer Meeuwenoord spreekt in de zelfde geest. Wethouder Dr. Droog verdedigt het voor stel. Het gebouwtje is allerminst lelijk en spr. vindt het niet storend voor de omgeving, want het staat niet op het grote weiland en wordt door hoge bomen ten dele aan het oog ont trokken. Twee van de drie leden der schoon heidscommissie hadden geen aesthetische be zwaren. Het gebouw is sterk genoeg om acht jaar als jeugdhuis te dienen. Als het gebouwtje niet aan het Protestantse jeugdwerk wordt ge geven, zal dit jeugdwerk niet kunnen worden uitgeoefend, want het bouwen van een jeugd huis is voor de stichting te kostbaar. De voorzitter zegt van oordeel te zijn, dat de gehele sehoonheidscommissie geen be zwaar tegen het laten staan van het gebouwtje heeft. Nadat verschillende sprekers nogmaals hun standpunt hebben uiteengezet, wordt het voor stel in stemming gebracht en verworpen met 85 stemmen. Voor stemden de heren v. d. Linden, Attema, Audretsch en de wethouders Dr. Droog en Jhr. v. d. Poll. Bestemming van terrein gebruikt voor Bloemententoonstelling. B. en W. stellen voor, een crediet te ver lenen van: a. 600.voor inrichting als weiland van een gedeelte van de westelijk van de Vrijheids- dreef en noordelijk van de Van Merlenlaan ge legen terreinen, ter oppervlakte van ongeveer 1% H.A.; b. 150.voor overname van de brug, toe gang gevende tot de onder a genoemde ter reinen. De heren R ij k e s en Disselkoen achten overname van de brug onnodig, aange zien het bestuur van de Flora het terrein weer in de oorspronkelijke toestand moet opleveren. De heer v. d. Erf acht een dam in de sloot goedkoper, waartegen de heer Audretsch opmerkt, dat een dam met een flinke duiker er in, duurder is. Met 103 stemmen wordt besloten een dam Verkoop grond van terrein „Valkenburg". B. en W. stellen voor, te verkopen aan den heer J. J. Bauer, te Haarlem, een perceel bouw terrein, groot plm. 532 M-., gelegen aan de zuidzijde van de Torenlaan, hoek Zomerlaan, tegen de prijs van 3750. Z. h. s. aangenomen. Aanvaarding strookje grond in de Celebesstraat. B. en W. stellen voor, te aanvaarden van F. Janus, te Heemstede, een strookje grond, ter geraamde oppervlakte van 3 M-., gelegen in de Celebesstraat. Z. h. s. aangenomen. Verbouw Verversingshuis in Groenendaal. B. en W. stellen voor, een crediet te verlenen groot 2800.voor het doen verbouwen van het Verversingshuis in Groenendaal. Z. h. s. aangenomen. Aanvrage crediet voor verhoging subsidie Bijz. Prot. Bewaarschool. B. en W. stellen voor, een crediet te verlenen van 250.ten behoeve van de verhoging van de subsidie aan de Bijz. Prot. Bewaarschool, voortvloeiende uit de opening met 1 September a.s. van een tijdelijke klasse dier school in een lokaal aan de Koediefslaan. De heer Disselkoen is van mening, dat de groei van de gemeente eist, dat openbaar voorbereidend onderwijs wordt ingesteld. Al vorens zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven, zou spr. gaarne vernemen, hoe het College over het instellen van openbaar voor bereidend onderwijs denkt. Mevr. Venhuizen is het in principe met den heer Disselkoen eens, maar acht het in stellen van openbaar onderwijs in verband met de financiële toestand van de gemeente niet verantwoord. De heer v. d. Erf is van oordeel, dat de voorstanders van openbaar voorbereidend onder wijs op gelijke voet dienen te worden behandeld als de voorstanders van bijzonder voorbereidend onderwijs. i De heer Van U n e n ifffe'rkt op, dat de ge meente niet verplicht is bijzonder voorbereidend onderwijs te subsidiëren. Voor het nieuwe klasje zijn geen 30 geregelde leerlingen, dus aan de voorwaarde voor subsidiëring is niet voldaan. De naam „filiaalklasse" is heel aardig ge vonden, maar de verordening dient te worden nageleefd. De heer R ij k e s steunt deze opmerkingen. Wethouder Jhr. v. d. Poll zet uiteen, dat het een proef is, en dat werkelijk van een filiaal klasse mag worden gesproken. De kwestie openbaar of bijzonder voorbereidend onderwijs is meermalen ter sprake gekomen, maar de Raad was in meerderheid steeds tegen het in stellen van openbaar voorbereidend onderwijs. Mevr. Venhuizen merkt op, dat onder wijs behoort tot de overheidstaak. De heer Disselkoen zegt, dat de heer v. d. Erf niet over openbaar, maar over neutraal bijzonder onderwijs heeft gesproken, wat door spr. niet is verdedigd. Op het ogenblik is de be hoefte aan openbaar voorbereidend onderwijs zeer groot in Heemstede. Spr. vraagt, hiernaar een onderzoek te doen instellen en de resultaten bij de behandeling van de begroting mede te delen. Een desbetreffend voorstel wordt aan genomen. Wethouder Dr. Droog zegt, dat de bij zondere voorbereidende scholen toegankelijk zijn voor alle richtingen. Spr. ziet niet in waarom de voorstanders van openbaar onderwijs bij gebrek daaraan hun toevlucht niet zouden nemen tot neutraal bijzonder onderwijs. Na nog enige discussie wordt het voorstel om de subsidie van de Prot. Bewaarschool te ver hogen, aangenomen met 4 stemmen tegen. Hierna gaat de Raad over in geheime ver gadering. Bijdrage in schoolgeld voor Bijzonder Middelbaar of Voorbereidend Hoger Onderwijs. B. en W. stellen voor, met het Kennemer Lyceum te Overveen, het Christelijk Lyceum te Haarlem, het R.K. Lyceum te Overveen, de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal en het R.K. Gymnasium voor Meisjes „Sancta Maria" te Haarlem, een regeling aan te gaan inzake de toelating van leerlingen op genoemde inrichtingen van onderwijs, waarbij o.m. wordt bepaald, dat de gemeente het ver schil vergoedt tussen het door iedere leerling te betalen schoolgeld en ƒ275. Beschikbaarstelling Plantmateriaal. B. en W. stellen voor, te aanvaarden van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een 300-tal planten en heesters afkomstig van het voormalige tentoonstellingsterrein, en een crediet te verlenen van 150.voor het aan kopen van materiaal ter verzorging van deze gewassen. Z. h. s. aangenomen. WATERPOLO. H.P.C. I—IJ I 1—3. De eerste ontmoeting tussen de kampioens pretendenten heeft Woensdagavond plaats gehad en is uitgevallen in het voordeel van het IJ. En toch had deze uitslag niet in het nadeel van H.P.C. behoeven te zijn als de zenuwen de aanval geen parten had gespeeld. Vooral in de eerste helft is de spanning enorm geweest en was Kooiman even fortuin lijker geweest, dan had in deze periode de zaak wel in het voordeel van H.P.C. beslist ge worden. Het was een zware wedstrijd, doch scheids rechter Jan de Vries had de teugels stevig in handen. Zelfs moesten voor rust eerst Bigot en v. d. Bosch het water uit, later volgde Uitendaal en K. Kohier, zodat er een tijdje met in totaal 10 man gespeeld werd. Voor rust waren er talrijk vele momenten van groof gëvaar voor belde doelen. Wij zien Kooi man enige van zijn bekende schoten lossen, die of overgaan, of in de veilige handen van Veen- stra, die weer zeer goed in vorm is, belanden. Eenmaal denken wij Oostrom Soede te zien scoren als hij van achter af is komen opzwem- men, maar op 3 M. voor doel faalt zijn schot. Rust 00. De tweede helft begint ieder der partijen met 5 man. Er wordt nu veel tactiek van de spelers vereist. Ook snelheid is nu een grote factor. Zo zien wij Mooi snel aanvallen, doch juist als hij schieten wil fluit de scheidsrechter voor een overtreding. Wel komt de bal in het net, doch deze telt niet. Maar het is slechts uitstel van enkele seconden, want als Mooi de vrije bal neemt, krijgt hij het leder direct terug en scoort, 1 0. Dit succes is van zeer tijdelijke aard, want na de ingooi krijgt Oostrom Soede de bal en schiet van over de helft in, Kohier stopt niet voldoende en de bal draait over zijn hand heen, 11. Deze overrompeling werkt blijkbaar deprimerend op de H.P.C.'ers en als v. Bommel een vrije worp krijgt, plaatst hij de bal naar Jac. Kohier, die ineens inkogelt, 12. Dan krijgt Kooiman een kans om gelijk te maken, wil dit te mooi doen en Oostrom Soede maakt hem het leder afhandig. Na een slecht veldwerk van H.P.C. krijgt Jac. Kohier het leder en verrast ten derde male den ll.P.C.-keeper, 1 3. Het pleit is thans beslist. Het IJ versterkt zijn achterhoede en H.P.C. kan er niet meer doorkomen. Het einde komt met 13. H.P.C. II—IJ II 1—2. Het IJ is technisch beter dan de H.P.C.'ers, doch daartegenover speelt H.P.C. meer enthou siast. Vooral het plaatsen der H.P.C.'ers laat veel te wensen, waardoor het IJ steeds bijtijds kan ingrijpen. Voor rust scoort Berkhout van het IJ. Rust 01. In de tweede helft weet Eldering er spoedig 11 van te maken. Maar als Eldering dan wegens een overtreding het water moet verlaten, heeft het IJ geen moeite om door Hartz te scoren, 12. Dan zet H.P.C. er alles op en als Sipkema snel opzwemt, wordt hij door een IJ-speler on geoorloofd aangevallen. Deze moet er dan ook uit, maar scheidsrechter De Vries geeft in plaats van een vrije worp er een neutrale worp voor. Deze levert niets op, waarna direct tijd gefloten wordt. H.P.C. heeft geprotesteerd tegen het niet toe kennen van de vrije worp, welk protest zeker gewonnen zal worden. Overige uitslagen: H.P.C. VII—H.V.G.B. VI 2—2. H.P.C.-adsp. AH.V.G.B.-adsp. A 60. Programma voor de volgende week: 31 Juli, 7.15: H.P.C. VI—H.Z.V. I; 7.30: H.P.C. Ill—H.V.G.B. II; 8 uur: D.W.R. II— H.P.C. IV. 1 Augustus: IJH.P.C. 1. Om nog een kansje te maken moet H.P.C. winnen. Of dit ge lukken zal? WIELERSPORT. HEEMSTEEDSE WIELERBAAN. Op de Heemsteedse Wielerbaan zal Dinsdag 30 Juli, des avonds 7 uur, een ontmoeting plaats hebben tussen R. en T.V.„ Nieuw Swift", Leiden, en R.K.W.V. „Achilles", Haarlem. Deze ont moeting zal bestaan uit sprint, ploegachtervol ging en een grote koppelwedstrijd. Tevens zal nog een wedstrijd voor nieuwelingen worden gehouden. Deze wedstrijden staan onder leiding van R.K.W.V. „Achilles" en worden verreden onder de reglementen der N.W.U. DUIVENSPORT. „Gevleugelde Vrienden", Heemstede. Uitslag wedvlucht Vilvoorde, afstand 168 K.M. In concours 160 duiven. Los 8.30 v.m. Eerst- getoonde duif 10 uur 55 min. 10 sec. Laatste prijswinnaar 11 uur 2 min. 38 sec.: 1 L. J. Kramer; 2, 4, 18, 25 A. v. Zadel; 3 J. v. d. Meer; 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 24 K. C. Sijtsma; 8, 17 E. D. des Bouvrie; 9 L. de Winter; 10, 22 G. v. Santen; 15, 20 H. A. Bouwmeester; 16, 21 N. Leuven; 19 P. v. Egmond. A.s. Zondag wedvlucht van Neufilles. Zondag, Dinsdag en Donderdag naar Kleef (Duitsehland). Maandag en Vrijdag: Zuiderzeewerken t. m. Sneek met Boottocht. Zondag, Dinsdag, Donderdag: (Parel van Oost-Nederland), Montferland. Woensdag, Zondag, Donderdag: Arnhem, Nijmegen. 2!» JuliDrie dagen Brussel, Ardennen. 4 AugustusVier dagen Rijnreis, Wiesbaden. 5-6-7 Augustus: Drie dagen België, Engelsche kustplaatsen. Engelsche Rivièra. Eiken dag retour Brussel, een maand geldig f 5.25. Oud en vertrouwd adres voor Touringcar Trips Alléén onder de klok. Onder leiding van HERMAN SMITS. Rozenstraat nos. 7-9 - Telef. 14903 mEUkiLS^ far&icHTino GROOTE HOUTSTRAAT 178 - TEL. 15990 Wegens het enorme succes, dat wij met onze speciale reclame aanbie ding bereikten, bieden wij U thans aan 2 p.doorreg.osse- I lappenen I p. vet I. I 2 pond roastbeaf f. I 2p. Riblappen en j I QA I pond vet I. Lull 2 pond gehakt I I en I pond vet 1.1." I pond gedraaid vet 2p. magere osse- J I OA lappen en lp. vet I I.CU 2 ons gebraden! A AA roastbeaf I. U.uU GEVRAAGD van 8—5 uur. Zelfstandig kunnende werken. 18 jaar of ouder. Aanvangsloon f 5.— per week. Aanmelden 's avonds tusschen 7 en 8 uur, Javalaan 52, Heemstede. Bakenessergr. 27.— DINÊR-V&O. Ttelefoon 14393 Opgericht in 1909 levert tegen kostprijs Dinerprijs f 0.81met soep of toespijs f 0.15 meer Geen lidmaatschap. Bezorging ook in de buitengemeenten. Prospectus op aanvrage. ELASTIEKEN KOUSEN primaf 1.95 APARTE PASKAMER DAMES-BEDIENING Ass. Apoth. L. VEERSTRAAT 20 Telefoon 16625 Wij leveren en belasten ons met reparatie en on derhoud van Levering van Was- en Staalkrullen Markiezen en alle soorten Timmerwerk. Timorstraat 33, Heemstede 1 persoons f 0.70 2 persoons f 0.90 Een goede raad (hij 's ook voor Uü): mosterd hoort bij elk menu! (Opgericht 1885) (IN 7 DIVERSE SMAKEN) Gazeuse per liter flescli 12) ct. Spuitwater 10 Orangeade per groote fl. 44 en 60 Zure bommen per groote pot 10 Kleine augurken 18 Piccalilli per pot 12) en 22) Appelstroop Pindakaas Keukenstroop Jams (alle smaken) Ontbijtgembcr Bijenhoning per pot '21 et. 1« 16 oo 99 99 -"a 99 31 24 ONS TWAALF UURTJE, 3 ons voor 22 cent. Leverworst Bloedworst Vet spek Gek. worst Boterhamworst ons 10 ct. I" 10 10 10 Bacon Procureur Rolspek Paardenrookvleesch Rlaasham per ons 14 ct. 13 10 j, j, 13 O ti 1® t, Versche roomboter Prima melange Prima rundvet Bak- en braadvet per pond 78 ct. t, tt ol .t 24 Zalm Pinkzalm Sardines Mayonnaise groot blik 19 et. blik 12) per blik 12) en 15 ct. per pot 25 Gevulde zomertoffee'i Gem. drups Groote rol drups per ons 10 ct. Fijne bonbons Bitterkoek Allerhande per i pond 25 ct- 10 99 99 99 1 99 t '21 99 y) 99 J *-2 99 Bij een pond Java rijst a 15 ct. WIJNBERGH is en blijft het GOEDKOOPSTE BINNENWEG 58 - HEEMSTEDE - TEL. 29346 WEEKPROGRAIVaiVlA Marken en Kagerineer per Salonboot „TRIO" Geheel nieuw gerestaureerd, pracht dekserre's aan boord. Zondag n.h. Kagermeer ver trek Z. B. Spaarne 2 u. Maandag n.h. Kagermeer vertrek Koudenhorn 1.30 u. Dinsdag naar Marken ver trek Koudenhorn 8 30 u. Woensdag n. h. Kagermeer vertrek Koudenhorn 1.30 u. Donderdag naar Marken ver trek Koudenhorn 8.30 u. Vrijdag n. h. Kagermeer ver trek Koudenhorn 1.30 u. Zaterdag geen dienst. Prijs Marken le kl. 2.25, 2e kl. 1.75. Prijs Kagermeer lekl. i 1.25, _2e kl. I. Kinderen beneden 10 jaar half geld. Gezelschappen en groote ge zinnen reductie. In deze prijs is begrepen het afhalen per auto van uw woning naar de Salonboot. Naam en adres op te geven kantoor RAVELINGSTEEG 13, Telefoon 11292 Uw plaats is dan gereser veerd. Zondags geen afhalen en geen reserveeren. Beschaafde muziek. Prima buffet. Rechten voorbehouden. Telef. 11292 - Dir. H. J. Fcije Deze geheel van aluminium en dus roestvrijschilt in een minimum van tijd Uw Aardappelen, raspt Uw wortelen enz. Geeft enorme besparing slechts f 4.25 Huishoud-afdeeling Mag. open v.m. 8-n.m. 6u. Zaterdags v.m. 8-n.m 9 u.

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 3