Een Kerstboom in Augustus BE VECIIW EN KAAR H UIS HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT 1 ieek 1 „Seven Sisters I Wales Anthraciet IJKE ING TWEEDE BLAD DEN Door Willy Corsari VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS De slanke lijn „WEERESTEYN" de betere brandstof i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CEMBER 1935 iEZERS IR I) E R S ,»p gexnak stellen, en en rela- tarwisseling ;enbaar te /ederom de xieuwjaars- rE HEEM- lNT op te aarswensen 1 Decern- het bureau No. 51. 20 DECEMBER 1935. DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT UINLIEOEN- Gr. tuinliedenvereni - treken haar 16e taurant Hof van avoord sprak de jrp de wons uit gsjaar voor wat beter moge zijn jwel a'lte tentoon- tigf weer, mislukt listen toons toll ing, ;uéces werd. or de in de vol- thyruskeuring in worden, in tegen- en de deelnemers secretaris bloyk ad was. Er werd' ïursies gehouden, ras deelgenomen r had de heer B. n 1 5 97 9 ïggeld. Sup- iwe werken hoogste aantal ste aantal tienen ïingmeester bleek 410.14 en do uit- ler kascommissie v. d. Velden en maf de oprichting en daarvan het bestuursfunctie ets door de leden 1 werden als be- !n W. A. v. Zadel K. Goudzwaard met lichtbeelden ?n der Coniferen, k verschil tussen an, en verder de mdere coniferen, ve een grote hoe- in een grote ver- a dennen, sparren gedroogden toe erden getoond. van de Redactie.) ZEE". oording van voor en giften, waar- ïrs en gevers bij ir ondergetekende i, Waterschouts- Colenbrander mstede (Z.)van rr. W. ƒ2.50; Mej. 1 scheurkalender; •kalenders, 2 paar er- en toiletzeep; r, 2 kussens en 1 evr. de H. 1 pull ten; Mevr. V.D. tabak en J2. iel, Leidschevaart s Th. D. O.—J. H met stopgaren, 1 Westerhoutpark, ar sokken, 2 das- jfmappen, 1 boek, tabak en sokken; schotersingel 137, 6 paar sokken, 3 iten, 1 paar pols- ireide das; Zuster n een doos tabak; 1 das; Naaikrans 14 diverse pakjes r. 5 pakjes tabak; ra, Asterkade 28, 2.50; Mevr. K. 1 van Dames H. jaarg. „Stuwing", levr. N.N. 1 doos chiiderij, 1 das, 1 ipier, lucifersstan- kussenovertrek, 2 S. notitieboekje, M. M. v. d. Br. assen en 2 bivak- 1 paar sokken en V. blocnotes met heus; Mevr. B. 2 a. d. R. 2 boeze- lappen en van de wis en 3 boeken; eiden uit Haarlem, e wijze den zee wilden bereiden, ERS, Em. PrecL, Asterkade 28. Zoals alle meisjes, die door het leven gedwon gen worden allerlei prozaïsche dingen te doen, als daar zijn zakenbrieven typen, een „eigen potje" koken, ladders in zijden kousen ophalen en aan 't eind van iedere maand met een be nauwd gezicht de kas natellen, droomde Heddy va i romantiek. Maar de enige, die ze tot nog toe ontdekt had, was in de bioscopen of in magazine's, die ze gretig las. Speciaal tegen Kerstmis en Nieuwjaar bloeide de romantiek in alle bladen en tijdschriften. Geliefden ont moetten elkander, schatrijke jongelingen huw den arme meisjes, rijke meisjes verkozen arme jongelingen, allemaal in het teken van de mistletoe. Maar in Heddy's leventje gebeurde niets van dat alles, ja zelfs niets onverwachts... niet eens iets onaangenaams! Het was een gloeiend hete Augustusdag. Doodmoe en lusteloos kwam zij thuis van kantoor! Ze had een kleine flat in een goed koop fiatgebouw, waar veel kantoormeisjes, artisten en dergelijke slecht betaalde wezens leefden. Het was in haar kleine flat zó heet, dat ze besloot het te laten „doorwaaien". Ze zette alle vensters open en alle deuren. Daarbij viel haar blik op de deur tegenover haar flat. Het was de deur van een leegstaande flat. Ze kwam op de gedachte, ook daarvan deur en venster te openen, dan kwam er misschien eindelijk iets wat op tocht leek. Dus liep ze de smalle gang over en opende de deur. Op dat moment trad geheel onverwacht de romantiek in haar leven. En hoe! Daar was, om te beginnen, de jongeling, die er altijd bij hoort. Zelfs leek hij op de prentjes jongelingen der magazine-verhalen. Daar was de grote verrassing, die minstens zo mysterieus was als die in verhalen vol Chinezen, detectives, belaagde typistes en dergelijken pleegt te zijn. Daar was tenslotte het tragische geheim, waar van ieder romantisch verhaal vol pleegt te zijn. Want wat zag zij achter de geopende deur? Niet de lege kamer, die ze verwacht had. Neen... zij zag. een Kerstboom!! Een Kerst boom met brandende kaarsen! In Augustus. Terwijl de mussen flauwvielen van de daken! En onder die Kerstboom gezeten een arme krankzinnige. Natuurlijk moest hij gek zijn tengevolge van een gebroken hart. Gestorven of trouweloze geliefde, die hij herdacht met ver stard wanhopige blik, in het licht en de hitte! van al die kaarsen. Zo verzonken in zijn gedachten was hij, dat het opengaan van de deur hem geheel ontging. Heddy sloot de deur weer en sloop naar haar kamer, met wild bonzend hart, angstig en verrukt tegelijkertijd. Die arme, arme jongen. Ze had hem wel eens op de trap ontmoet. Een journalist of zoiets. Hij had haar altijd heel opgewekt geleken. De hemel weet, hoelang de waanzin al in hem broeide. Kon zij hem niet helpen, niet redden? Hij mocht daar toch niet zo blijven zitten. Zij dacht en dacht, raapte eindelijk al haar moed bijeen en klopte aan de deur, die nu het rijk der romantiek voor haar ontsloot. De jongeman staafde haar aan, alsof zij voor hem ook zoiets van een romantische geest verschijning was. Ze had- hem nooit bijzonder aantrekkelijk geleken ,ais hii haar tegenkwam, vermoeid of gehaast, in haar eenvoudige „werk- kleedij". Nu had ze een lief zomerjurkje aan, haar ogen straalden zo zacht, haar stem klonk bijna teder: „Neemt u mij niet kwalijk, maar ik zag u toevallig enik kan u niet zo alleen laten zitten met uw verdriet. Misschien hebt u behoefte, uw hart eens uit te stortenmis schien kan ik u troostenEr heerste in de kamer een tropische temperatuur door de kaarsen, ,,'t ls hier niet uit te houden.... komt u bij mij een kopje thee drinken envertel het me dandat zal u goed doen." Ze sprak nog vele troostende en opbeurende woorden. De jongeman, kennelijk onthutst, doch verblijd en blijkbaar niet geheel en ai krankzinnig, ging met haar mee. Ze schonk thee en zei, dat men sterk moest zijn, het leven was moeilijk, maar je mocht er niet zo aan toe geven. Hij moest haar dat beloven." De jongeman beloofde. Hij ging aanmerkelijk opgewekter weg. De volgende morgen kwam er een ruiker bloemen van hem. Net als in het romantische magazine-verhaal zou zijn gebeurd. Hij heette Reinier Harst, 's Middags, ze was juist thuisgekomen van kantoor, klopte hij aan. Hij had kaarten voor de bioscoop, of ze niet met hem wilde meegaan? Ze overlegde, dat eenzaamheid slecht is voor mensen met een gebroken hart en ging mee. Tot haar genoegen scheen hij zich werkelijk in te spannen om de tragedie van de Kerstboom te vergeten, hij was tenminste heel opgewekt en ze praatten gezellig samen. Zo ontstond tussen hen een vriendschap, die al spoedig' zeer diep ging. Nu dacht zij er vaak over, wat hij voor haar verborg. Een ongeluk kige liefde? Rouw om een dode? Op een avond, dat ze samen naar een film waren geweest en naar huis wandelden, zei hij eensklaps; „Ik moet je iets bekennen. Ik heb helemaal geen romantisch zielsverdriet of zo iets. Dat had ik je dadelijk moeten zeggen natuurlijk, maar het was zo prettig om thee met je te drinken en je was zo lief, zo hartelijk voor me.... vanwege dat gebroken hart. Nu wil ik je echter niet langer stilzwijgend bedriegen." Zij staarde hem aan. „Maar... maar, waarom zat je dan toen„Omdat ik geen ideeën meer had," zei hij gelaten, „voor Kerstverhalen. Die schrijf ik bij massa's. En daar de Kerst nummers vroeg worden klaargemaakt, schrijf ik ze meestal in de zomer. Ik had alweer heel wat afgepeild, toen ik een aanvraag kreeg van een uitstekend weekblad, dat heel goed betaalt. Ik wou dolgraag iets goeds en origineels sturen, maar er schoot me niets meer te binnen. Ik pijnigde m'n hersens, maar alles wat me inviel, had ik al eens gebruikt. Toen besloot ik wat stemming te maken. Begrijp je? Zelfs dat scheen niet te helpen, ik stikte alleen half in die hitte, met al die brandende kaarsen... maar toen kwam jij.... en.... wel, toen had ik mijn Kerst verhaal. Begrijp je? Het lieve, goedhartige meisje, dat zich vergist en voor romantische liefdeszorgen aanziet, wat slechts de lasten van een broodschrijver zijn.... de jongeman, die op slag verliefd wordt en de comedie voortzet, om haar bij zich te kunnen hebben.... en dan natuurlijk als happy end een échte Kerstboom, buiten sneeuw natuurlijk sneeuw binnen twee gelukkige mensen, mistletoe, een beken tenis.... een kus....!" Heddy kleurde hevig. Hij zei heel bedeesd: „Ik had willen wachten tot Kerstmis... dan zijn de mensen altijd vredelievend gezind.... maar ik kón niet.... het duurde nog zolang." „Hinderde je geweten, je zo?" vroeg ze, half lachend. „N....neen.... maar ik meen: het duurde dan zolang tot ik die kus kreeg." Toen het laatste verhaal van Reinier ver scheen, toen een echte Kerstboom brandde, op de echte Kerstavondtoen regende het, natuurlijk. En toen stonden zij bij het licht van de kaarsen en omhelsden elkander. Mistletoe hadden ze niet erbij nodig: ze waren getrouwd. VAN HET KIND VOOR HET KIND- PUZZLE. „Het gesprek van de dag". De Centrale Propaganda-Commissie voor de weldadigheidspostzegels in Nederland, verzoekt ons opneming van het volgende „gesprek van de dag". Het gesprek van de dag wordt op 't ogenblik gevormd door het feit, dat H.K.H. Prinses Juliana een 36, 2, 12, f, 49, 77, 41, ij, 86 be schikbaar gesteld heeft voor een puzzle waar van de 34, 77, 91, 92, 9, 97, 83, 63, 7 bestemd is voor het 8, 72, 79, 21, 3, 23, 85, 42, 16 kind. Wij zijn nu weer gekomen in de dagen, dat eigenlijk iedere Nederlander 71, 19, 20, 53, 27, 28, 77, 58, 79, 62, 46, 47, 50, 88, 64, 79 moest gebruiken. In Zwitserland b.v. gebruikt men algemeen dergelijke weldadigheidszegels; zou dat bij ons dan niet 95, 60, 38, 73, 75, 48? Ten einde een groot gebruik te 91, 96, 25, 5, 76, 43, 30, 14, 90, 69, is deze prijsvraag samen gesteld, waarvoor wij Uw aller 22, 40, 39, 54, w, 68, 59, 4, 61, 31, 89 verzoeken. Arme kinderen hebben er de meeste prijzen voor ver vaardigd; die kinderen vragen nu Uw 79, 87, 82, 51, 55. Bedenkt, wat het betekent, als U niet van dergelijke 77, 78, 79, 80, 81, 84, 50, 3, 52, 79 gebruikt! Moet in deze tijd het misdeelde kind 79, 52, a, 29, 1, 33, 57, f, f, 96, 59 worden? Als ieder onzer slechts één zegel zou 50, 82, 91, 59, 44, 45, 95, 3, 10, dan ware reeds veel bereikt. Allereerst 11, 13, 58, 76 het kind, maar ook voor U zélf. Een goed voorbeeld vindt 91, 3, 52, 37, 37, 10, 66, 10, 50. En heus 17, 16, 52, 18, 16, 10, 79 weer. 24, 26, 54, 55 tegen een, dat 93 thans mee doet! Verricht nog heden een goede 70, a, a, 74; U geeft daarmee 15, 16, 32 voorbeeld aan anderen; 6, 3, 35 Uw 50, 94, f, 67 doet U dat. ledereen vertelle 56, 65, 79 in zijn kring dit: „Gesprek van de Dag". De oplossingen moeten worden geschreven op briefkaarten en worden gefrankeerd met tenminste 2 weldadigheidspostzegels van 6 cent. Voor Het Kind is alles wat boven het ver schuldigde port wordt opgeplakt, d.w.z. van een briefkaart gefrankeerd met 2 X 6 ct. weldadig heidspostzegels, dus betaald met 20 cent, wordt door de posterijen nooit meer dan 5 cent af gehouden (of 3 cent, indien uit 's-Gravenhage verzonden). Bovendien worden de afgestempelde post zegels geveild en komt ook deze opbrengst ten bate van het goede doel. Eén postzegel levert dus voor het Kind twee maal voordeel op. De oplossingen moeten vóór 3 Januari a.s. worden gezonden aan: Puzzle-Secretaresse VOOR HET KIND, Druivenstraat 49, 's-Graven hage. Behoudens een schitterende hoofdprijs, wel willend beschikbaar gesteld door H. K. H. Prinses Juliana, n.l. een schilderij van Hanradt, voorstellende een vaas met tulpen, zijn nog de volgende prijzen uitgeloofd: enkele retour biljetten Amsterdam-Rotterdam door de K.L.M. als 2e hoofdprijs en een doos met 12 zilveren Koffielepeltjes als 3e prijs. Voorts zijn er vele grote prijzen: een tuin- ameublement, 2 sleeën, een rieten kinder ameublement, tafeltjes, enige prachtige gebor duurde ontbijtservetten met vingerdoekjes, sjoel bak, diverse kastjes, boekenrekjes, handwerken en een bijzonder groot aantal kleinere prijzen, alles werk „van het Kind voor het Kind". De jury ter beoordeling der ingekomen op lossingen bestaat uit: Mr. H. de Bie, vice-pres. der Arr.-rechtbank te Rotterdam, voorzitter Ned. Bond tot Kinderbescherming; Jkvr. Mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, secr. der Centrale Propaganda Commissie, 's-Gravenhage; Mej. J. Th. Löhnis, penningm. Haags Comité voor Weldadigheidspostzegels; K. D. Koning, redac teur van het „Algemeen Handelsblad", Amster dam; Mr. A. O. H. Tellegen, Lid v. d. Hoofd- raad der St. Vincentiusvereniging, 's-Graven hage. Trekking der prijzen zal geschieden ten over staan van Notaris Mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage, uiterlijk 25 Januari a.s. De prijzen worden franco toegezonden vóór 15 Februari a.s.; wie alsdan geen bericht heeft ontvangen heeft geen prijs gewonnen. Vermageringskuren vragen medisch toezicht. Volharding is nodig. Door G. C. MEYER—SCHWÈNCKE Corpulentie geeft den betrokken personen veel minder geschiktheid tot werken, vermindert het arbeidsvermogen er, belast het hart over matig. Het is das ook doorgaans zeer begrijpe lijk, dat de medicus uit een oogpunt van ge zondheid adviseert zoveel mogelijk zorg te dra gen, dat gewichtsvermindering plaats vindt. Medicijnen mogen slechts worden genomen, in dien de dokter deze voorschrijft. Hart, nieren, maag en darmen-stelsel móeten daarbij volko men gezond zijn. Vetzucht ontstaat zeer vaak, doordat de voeding te rijkelijk is in verhouding tot hetgeen het lichaam verbruikt, zodat met deze twee fac toren rekening gehouden moet worden. Zeer vaak heeft reeds een belangrijke ge wichtsvermindering plaats, indien men zich be perkt met de toename van voedsel, vooral van vet en koolhydraten, verder geen suiker en meel spijzen gebruiken en niet al te veel drinken. Het beste is om weinig of geen boter té gebruiken, geen soep, jus, vet vlees, spek, ham, paling, zalm, aardappelen, chocolade, gebak, koek, e.d. Geen wit doch bruin brood eten en rijkelijk groenten en vruchten. Als de maag .zich in den beginne doet voelen, dan neme men een appel. In sommige gevallen is rauw-kost aan te ra den, doch dan moet men over een sterke maag beschikken, die geen last ondervindt van de on verteerbare celstoffen of waarbij de zenuwen geen parten spelen. Een fruit- of melkdag per week verricht in zeer vele gevallen wonderen. Op vruchtendagen mag men geen willekeurige hoeveelheden fruit eten, doch 1 K.g. appels en enkele sinaasappels per dag. Op melkdag wordt 1 L. melk gebruikt, ver deeld over de gehele dag, terwijl naar verkie zing een kleine portie ongezoete appelmoes al dan niet gebruikt kan worden. Strengere kuren zullen wij niet noemen, daar het toepassen hier van zonder medisch advies geenszins ongevaar lijk is. Op diëetdagen moet de betrokkene zich niet te veel inspannen en zo mogelijk 's middags rusten of vroeg naar bed gaan. De veel aangeprezen vermageringsmiddelen, hebben meestal een afvoerende uitwerking, waardoor het veel genoten voedsel minder „ausgenutzt" wordt. Zij zijn echter lang niet alle even onschadelijk, niet alleen darmstoor nissen, doch ook veel ernstiger ziekten van hart en andere organen zijn er veelal het gevolg van. Beperking van voedselopname alleen is niet voldoende, doch ook meer lichaamsbeweging is noodzakelijk. Zweetbaden bevorderen het ver brandingsproces slechts zeer weinig, doch scheiden het overmatige vocht uit het lichaam af, in den beginne met goed gevolg, later is het resultaat slechts zeer gering. Indien men meent, dat een huisvrouw door haar geregelde bezigheden genoeg lichaams beweging heeft, is men op een dwaalweg. Een doorsnee huishouding, met moderne technische hulpmiddelen kan een gevoel van moeheid aan armen en benen geven, doch zet allerminst alle spierengroepen in beweging. Gymnastische oefeningen zijn daarnevens gewenst, evenals flinke wandelingen. Zwemmen helpt niet altijd afdoende, in vlug tempo zwemmen, een en tweemaal per week is het best. Massage kan ook dikwijls het gewenste doel helpen bereiken, doch voor gezonde mensen zijn actieve bewegingen te verkiezen boven passieve. Wanneer men op bepaalde plaatsen alleen vettoename constateert als b.v. aan de hals of op de heupen, kan plaatselijke massage helpen. Het innemen van bepaalde ontvettingsprepa- raten, in het bijzonder van schildklier, mag niet anders geschieden dan onder medisch toezicht aangezien deze een sterke invloed uitoefenen op hart en nieren. Ook alle gevallen van behandeling van zieke lijke vetzucht behoren door den medicus be handeld te worden, aangezien deze veelal een gevolg is van een verminderde werking der inwendige klieren. Buitengewoon voorzichtig moet men trou wens altijd zijn met het toepassen der kuren, doch zeker waar het vrouwen geldt, die de middelbare leeftijd bereiken. Aan het jonge, nog groeiende organisme mag nimmer door middel van hongerkuren het nodige voedsel onthouden worden. De over dreven angst van vele vrouwen en meisjes, om toch alsjeblieft maar niet dikker te worden, heeft menigeen ernstige ziekten bezorgd. Het krachtige hart van jonge vrouwen maakt het mogelijk, dat het verbrandingsproces door het beoefenen van sport, bevorderd wordt en bepaalde kuren zijn voor haar niet nodig. Iets anders is het voor vrouwen, die in de wissel jaren zijn, wier inwendige klieren veel minder goed werken, waardoor stoornissen in de stof wisseling ontstaan, die een uiterst langzaam verbrandingsproces geven. Aangezien zich op deze leeftijd meermalen hartverzwakking voor doet, evenals een onvoldoende circulatie van het bloed, te hoge bloeddruk e.d., is het nodig medisch advies in te winnen,, waar vetzucht de overhand dreigt te nemen. Welke methode men ook volgt om het ge wicht te doen verminderen, één ding garandeert slechts een gunstig gevolg, d.i.' consequent doorzetten en niet „nu en dan" eens zondigen. Tenslotte moet ons de raad van het hart" om vooral niet te overdrijven in het toepassen van een of ander diëet, doch de gulden middenweg te volgen, wil niet het middel ernstiger blijken te zijn dan de kwaal en de slanke lijn bekocht moet worden met overspannen zenuwen en erger. Vermageringskuren, mits onder medisch toe zicht en met volharding doorgezet, zullen niet in enkele weken, doch zeker langzaam het ge wenste resultaat doen bereiken. MOEDER's SPAARPOT. Brengt uw offers met liefde. Reeds maanden van tevoren heeft de huis vrouw kleine bedragen, soms zelfs met 21/, centstukken en stuivertjes tegelijk weggelegd om de oude traditie getrouw een spaarpotje te hebben voor Kerstmis. De laatste maan den moet er nog op allerlei bezuinigd worden, koekjes worden vergeten en toespijzen vereenvoudigd, het vlees wordt op goedkope wijze vervangen door iets anders, of geheel van het menu geschrapt. Al deze kleine opofferin gen getroosten de huisgenoten zich maar al te gaarne, want zij weten, dat dit Moeders spaar potje ten goede komt. Hoeveel meer moet er gerekend worden dan in voorgaande jaren, doch met hoeveel liefde brengt Moeder ook persoonlijk offers om toch deze echte familie feesten niet geheel en al ongemerkt voorbij te laten gaan. Huiselijke feesten, die er zo buitengewoon veel toe bijdragen om de onderlinge band, die de gezinsleden bindt, steeds hechter bijeen te houden. Met hoeveel dankbaarheid wordt ook in later jaren niet teruggedacht aan die heerlijke avonden, die het ouderlijk huis bood. Herinne ringen, die steeds weer naar boven komen en die zelfs in donkere dagen veler harten ver warmen en vertederen. Zelfs al is het op zeer bescheiden wijze, dat de feesten van deze Decembermaand herdacht zullen moeten worden, moet niet alle poëzie uit het leven, dat vaak al somber genoeg is, ver dwijnen. Men kan genoeg kleine geschenken bedenken, want in de grootte zit het niet. Hoofdzaak is, dat er een gezellige sfeer heerst en alle huis genoten medewerken tot het slagen van zo'n avond. Moeders weten zo van alles te bedenken en ze zouden wel willen, dat de bodem van hun spaarpotje nimmer te zien kwam, alleen maar om haar man en kinderen gelukkig te maken. Hoeveel moeders zijn er niet, die zich de weelde van het vormen van een spaarpotje niet kunnen veroorloven, omdat de inkomsten zo heel veel minder zijn of het zwarte spook der werkloosheid haar gezin steeds meer het gebrek aan geldmiddelen doet voelen. Is er dan wel iets heerlijkers te bedenken, dan een weinig van het gespaarde geld af te staan en mét vereende krachten licht te brengen, waar somberheid heerst. Talrijke verenigingen, die zich ten doel stellen met Kerstmis aan de minder bedeelden ook feestvreugde te brengen, zullen zelfs de kleinste giften dankbaar aanvaarden. Het valt het merendeel onzer zwaar nog iets te geven, 'doch het brengen 'van oTIci^>, gey11 vreugde, want we voelen dit aan als een eerste plicht tegenover onze naasten. Trouwens ieder weet in zijn omgeving wel gezinnen, die zich alles moeten ontzeggen en waar een Kerstverrassing zo héél welkom is. Moeders, telt uw spaarpotje na, en zondert iets af voor hen, die zoveel levensvreugde moeten ontberen en brengt uw offers met liefde! Moderne voeding eischt voor groot en klein Modelmelk en Yoghurt van Modelboerderij Hillegom Alle melkproducten Telefoon 5107 - Prijzen vallen mee ONZE KEUKEN. Wat eten we deze week? Zondag: Hamtoast, Rosbeef, Doperwten, Aardappelen, Vruchten. Maandag: Koud vlees, Andijvie, Aardappelen, Chocoiadevla. Dinsdag: Vleespannekoekjes, Groene kool, Aardappelen, Havermout. Woensdag: Hutspot met witte bonen, Tutti frutti. Donderdag: Gehakt, Gestoofde prei, Aard appelen, Griesmeelpudding. Vrijdag: Stokvis met rijst, Gebakken uien, Aardappelen en mosterdsaus, Beschuit met bessensap. Zaterdag: Spiegeleieren, Spinazie, Aardappel puree, Ommelet met jam. Speculaas. MIDDAG-JAPON. VKK 1756. 4wart satin met een; j allot kraag van witi sa/in, geeft een mooi geheel, evenals zwart en wit cloque, het meest moderne weef sel, dit zal doen. De bovendeelen zijn een voudig van vorm, doch de groote kraag geeft cachet aan het ge heel. De aansluiten de mouwen hebben kleine kapjes, terwij! de twee haansrok naar pnder toe wijder wordt door schuin geknipte naden. De achterbaan heef' een paar heup- naadjes, waardoor dc rok moo' aansluit, ter wijl de vóórhaar in het midden twee smal le opgestikte baantjes heeft. Ceintuur als garneering. Ben. stof 3.25 M. van 100 c.M. breedte en voor de garneeiing r: 80 c.M. Patronen verkrijgbaar in de maten 40 en 44 voor 58 cent. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd worden met Mniting van 0.58 in postzegels aan de moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haan nmiiiiiiimiiimiiiiimiimiiiiimmiiiiimiiiiimgiaiiiimiiii VOOR HAARD OF KACHEL afm. 15/20 (IV) 1.95 p. H.L. 22/35 (III) 2.25 30/50 (II) 2.35 VOOR CENTR, VERWARMING afm. 8/15 p. 1000 K.G. 15 50/80 23 5 Ook alle andere soorten huisbrand. 1 BRAMDSTOFFEN HANDEL „DE SPAARNESTAD" Fr. Varkenmarkt 6-IOSpaarne bij Viaduct TELEFOON 14164 - 22573 Agentschap voor Heemstede: ÏKOEDIEFSLAAN 12 ff GEVULDE GRIESMEELPUDDING: L. melk, 60 gr. griesmeel, 1 eetlepel custardpoeder, 75 gr. suiker, 50 gr. sunmaid- rozijnen, 50 gr. krenten, 25 gr. sucade, klontje boter. a.JB%.^:rn.vivé'''b"reiïgé1f"6"a.L. b kleine theekopjes melk aan de kook, lossen er de suiker in op en strooien er roerende de gries meel in en daarna de met de resterende melk aangemengde custardpoeder, de krenten, de rozijnen en sucade en laten de massa enige minuten doorkoken. We blijven hierbij roeren, om te voorkomen, dat de massa aanbrandt en raken vooral goed de bodem. De pan komt van het vuur, stukje boter er bij en kloppen, totdat ailes afgekoeld is, daarna in glazen schaal over gieten. We nemen bij deze pudding niet alleen gries meel, doch ook wat custardpoeder, opdat het geheel, dat wij uit zuinigheid zonder bijvoeging van eieren maken, ten eerste een fijn vanille- aroma krijgt en ten tweede niet zo stijf wordt. HAMTOAST. 200 gram ham, 2/2 eetlepel bloem, zout, peper, 21/2 a 3 dL. melk, 2 eetlepels gehakte peterselie, 40 gr. boter desnoods 1 ei. De boter wordt gesmolten en met de bloem tot een gelijke massa vermengd, daarna voegen wij met kleine hoeveelheden de melk bij totdat we een dikke gebonden saus hebben, waardoor we naar verkiezing een geklopt ei roeren. De fijngehakte ham, peterselie, zout en peper worden door de saus geroerd, die nog 10 min. op een héél laag vuur moet doorkoken. Uit oude sneetjes brood worden met een waterglas rondjes gestoken die geroosterd of in de koeke- pan aan beide kanten gaar worden gebakken. We beleggen deze rondjes met een dikke laag van dit mengsel en dienen het warm op. Gar neren met een toefje peterselie in het midden. WENKEN. Indien men bij gekookte stijfsel een theelepel keukenzout voegt, zal het wasgoed, indien het in de wind te drogen wordt gehangen, niet slap worden. Bij vriezend weer zal aldus gesteven wasgoed niet onhandelbaar stijf worden. DOOR G. TH. ROTMAN (NADRUK VERBODEN) 37. Plons! kwam de pot in 't water terecht. Want ik heb nog niet verteld, dat de weg voor bij de herberg vlak langs een groot meer liep, de Knollenbergse Plas. De plant was geknakt, maar de pot was toevallig recht overeind in 't water gevallen en dreef trots en statig weg, als was hij het admiraalsschip van Michiel de Ruyter in eigen persoon. 38. „Ja, ik kan er ook niets aan doen!" zei de vrachtrijder, toen hij ons verhaal aangehoord had. Hij stapte op en fietste terug, zeker om een nieuw cadeau te halen. Huilend stonden we onze pot na te kijken. Het duurde niet lang, of hij dreef al midden op de plas. In de verte naderde een man in een bootje. Zou hij de pot zien? Of zou hij er overheen varen? 39. De roeier had de bloempot echter ge zien. Hij voer erheen, keek er nieuwsgierig naar, bukte zich toen en pikte hem op. Wij schreeuw den uit alle macht, maar hij was te ver om ons te verstaan. Of misschien hield hij zich maar zo, omdat hij de pot liever wilde houden. 40. Hij zette hem voor zich neer in het bootje en roeide verder, op een rij huisjes af, die aan het uiteinde van de plas stonden. Wij holden langs de kant mee, zodat we spoedig helemaal buiten adem waren, terwijl het tot overmaat van ramp nog begon te stortregenen ook. V

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1935 | | pagina 3