SLECHTS 8 DAGEN Adverteeren doet Verkoopen VOOR REGENJASSEN K U IJ K E N, GABARDINE LODENSTOFFEN ZEER VOORDEELIG Alle fournituren I DE GROOT N.V. DE VENETIAANSE SPIEGEL (tot elm 14 FEBRUARI) pracht kwaliteit lava Rijst ZWARTER'S Danie Theron, de onver saagde Boerenverkenner BONT ALLERLEI MEDISCH ALLERLEI HEERENWEG 164, Kleermakersfourniturenhandel KWALITEIT ONZE KRACHT! DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 De tocht naar het kamp van Cronjé Hoe hij den schildwacht in bedwang hield Danie Theron is ontegenzeggelijk de beste verkenner geweest, die de Boeren in hun strijd tegen de Engelsen hebben gehad. Hij paarde de voortvarendheid van den officier aan de voor zichtigheid van den aanvoerder van een handje vol mannen tegen een overmacht. In de Boeren oorlog hebben duizenden mannen zich doen kennen als helden, die geen vrees kenden. Theron was een van de besten onder hen. Hij bezat al de hoedanigheden, die den goeden verkenner kenmerken. Hij was een uitstekend ruiter, een schutter met een dodelijk schot, een man die in de grootste gevaren zijn koelbloedig heid wist te bewaren. Alet een enkele oogopslag overzag hij een situatie; met verbazende snelheid zag hij in wat hem te doen stond en handelde daar onmiddellijk naar, zoodat hij zijn mannen het grootste vertrouwen wist in te boezemen. Hij werd aangevuurd door de grote vader landsliefde, die in hem brandde. Hij was geheel toegewijd aan de zaak van zijn land en volk en diep ervan overtuigd, dat de Boeren het recht aan hun zijde hadden. Daarvoor heeft hij ook tenslotte zijn jong en veelbelovend leven ge offerd. Dame Theron is geboren in Kaapstad en heeft zijn kinderjaren doorgebracht en school gegaan op Tulbagh. In 1889 legde hij met lof het examen af voor middelbaar onderwijs, aan de normaalschool in Kaapstad. Een tijd lang heeft hij onderwijs gegeven in Fauresmith. In 1892 begon hij een boerderij in Zoutpansberg. In Februari 1893 liet hij zich inschrijven voor het ambt van procureur, bij proc. C. T. Kabie te Pietersburg. In 1894 nam hij een werkzaam aandeel aan de oorlog tegen Malabach en Alagoeba, in de loop waarvan hij blijken gaf van grote onver schrokkenheid. Hij zou in Pelgrimsrust begin nen, toen hij, eind December 1896, in Pretoria was en de Jameson-inval plaats had. Na afloop daarvan vestigde hij zich als procu reur in Krugersdorp. Hier ergerde hij zich op een dag zodanig aan een artikel in de „Star", dat hij de trein naar Johannesburg nam en den redacteur een lichamelijke afstraffing toediende. Hiervoor werd hij beboet met 20 welk bedrag door het publiek in de rechtszaal bijeen werd gebracht en voor hem betaald, waarop hij een cheque voor hetzelfde bedrag aan het zieken huis schonk. Dit is de man, die wij in de Boerenoorlog een grote rol zien spel.n als verkenner. Er waren geen schildwacht of patrouille, geen regiment of zelfs geen gehele legerafdelingen, die hem konden ver hinderen om door te dringen tot waar hij zich had voorgenomen te komen. Hij aarzelde nooit, wanneer het er op aan kwam, de zaak van de Boeren te dienen. Het is dan ook geen wonder, dat zijn dood een onherstelbare slag betekende voor de Boerencommando's. Op handen en knieën naar het Engelse kamp. Eén van zijn eerste en voornaamste bravour- stukken, waardoor hij de aandacht op zich vestigde als onverschrokken verkenner en leider, vond plaats kort voor de overgave van Generaal Cronjé aan de Modderrivier, in het begin van 1900. Bij die gelegenheid wist hij dwars door de legermacht van Lord Roberts te sluipen, om rap porten van Generaal de Wet aan Generaal Cronjé bij Paardeberg te brengen en daarna met de berichten van Cronjé aan De Wet langs de zelfde weg terug te keren. Dit geschiedde op 26 Februari 1900. Generaal Cronjé, die zich in de vorige oorlogen van de Republiek een welverdiende naam had verworven en destijds algemeen „de leeuw" onder den Boerengeneraals werd genoemd, was met onge veer 4000 man gedurende tien dagen bij Paarde berg aan de Modderrivier omsingeld door de Engelsen, onder Lord Roberts en Lord Kitchener, die een legermacht van 60.000 man onder hun bevelen hadden, bestaande uit cavalerie, infan terie en artillerie. Tien dagen en nachten achtereen was Cronjé er in geslaagd, zich deze overmacht van het lijf te houden, hoewel zijn beweging ten sterkste werden belemmerd door het grote aantal vrou wen, dat zich in zijn legerplaats bevond. In dat stadium van de oorlog lieten de Boeren-aan- voerders namelijk veel toe, dat de vrouwen van de mannen te velde onder hun bevelen bezoeken afleggen in het kamp; en Cronjé had de naam dat hij in dat opzicht nog meer door de vingers zag, dan anderen, wat hem dan ook later niet ten onrechte is verweten. De Engelsen beschikten over 100 stukken ge schut, die tien dagen lang het Boerenkamp on der vuur namen en letterlijk met lyddietbommen bestrooiden. Het ergste was misschien wel, dat Cronjé geen ammunitie meer had voor zijn eigen grof geschut, terwijl de stellingen, die de Engel sen hadden ingenomen, buiten het bereik van hun Mausers lagen. Het laatste van de vijf kanonnen, waarover hij nog beschikte, werd de vijfde dag door een Engelse granaat getroffen. Alle paarden en het grootste deel van het vee was door het Engelse vuur gedood en verspreid de een verpestende lucht onder de invloed van de verzengende stralen der Zuid-Afrikaanse zon. Tenslotte kon men ook de lijken van de ge dode mannen niet meer begraven. Het drinkwa ter was besmet door de cadavers, zodat de toe stand met recht wanhopig mocht worden ge noemd. Zo stonden de zaken, toen Danie Theron zich aanbood, om te trachten door te dringen tot de belegerden ten einde een poging in het werk te stellen om samenwerking tot stand te brengen tussen de mannen van De Wet en Cronjé, ach ter de Engelse troepen. De Wet zou een voor uitspringende positie achter het leger van Lord Roberts innemen, waarop Cronjé zich met zijn mannen door het Engelse legerkamp heen moest slaan; hij kon zich dan verder uit de voeten maken, terwijl De Wet met zijn troepen de Engelsen in bedwang hield. Een zware tocht door de Engelse linies. Des middags ging Theron op weg, te voet. Hij trok bij daglicht zo ver als hij kon, zonder de aandacht van de Engelsen op zich te ves tigen; toen legde hij zich plat op de grond en wachtte de duisternis af. Vóór hen strekte zich een eindeloze rij van wachtvuren uit, waarvoor hij de schaduwen der schildwachten zag be wegen. Zij liepen af en aan, af en aan, zodat hij nergens een gat zag om door te kruipen, in de meest letterlijke zin. Zijn handen en voeten waren al deerlijk gewond door de dorens en de puntige stenen, waarover hij zich een weg had moeten banen. Tenslotte nam hij het ogen blik waar, dat twee schildwachten het verste van elkaar verwijderd waren. Toen de ene man het verste eind van zijn baan had bereikt en zich omkeerde, bevond hij zich eensklaps tegen over Theron, die zijn revolver op hem richtte en haastig fluisterde: „Als je je verroert ben je een lijk; laat me door naar het kamp van Cronjé, dan gebeurt er niets 1" Een ogenblik aarzelde de man en maakte zelfs een beweging om zijn geweer in de aanslag te brengen. The ron zette evenwel kracht bij aan zijn bedrei ging door hem de revolver in de maagstreek te duwen, waarop de man eieren voor zijn geld koos en hem doorliet. Eenmaal in het Engelse kamp kostte het hem weinig moeite om dit door te trekken; aan de andere zijde hield men niet zoo scherp de wacht. Zo kwam hij bij Cronjé, wien hij het voorstel van De Wet overbracht. Deze pleegde overleg met zijn onderbevelhebbers, die echter niet voor het plan voelden. Nóg eens probeerde Cronjé het, doch de mensen waren blijkbaar te zeer ge demoraliseerd. Theron vertrok met de boodschap aan de Wet, dat Cronjé een laatste poging zou wagen bij zijn onderbevelhebbers, en, als het enigszins mogelijk was, de volgende dag een uitval zou beproeven. Het Noodlot van Cronjé bezegeld. Met deze weinig hoopgevende boodschap ging Theron weer op pad, nu in tegenovergestelde richting. Deze tocht was veel gemakkelijker, daar, zoals gezegd, de bewaking aan de zijde van Cronjé's kamp lang zo scherp niet was. Ook aan de kant van De Wet kwam hij zonder moei lijkheden door de wachtposten heen, daar deze natuurlijk niet verdacht waren op iemand, die uit hun eigen kamp zou trachten, het kamp van De Wet te bereiken. De Wet bezette inderdaad de volgende dag de afgesproken positie, doch nauwelijks was dit geschied, of de onder-commandanten van Cronjé staken de witte vlag uit. Theron's heldhaftige onderneming had dus geen vrucht gedragen. De overgave van Cronjé met zijn 4000 man heeft aan de zaak van de Boeren een slag toegebracht, waarvan zij zich niet heeft weten te herstellen. Ongelukkigerwijze viel deze capitulatie samen met de doorbraak van Butler in Natal. MET EEN GASGEWEER OP GROOT-WILD JACHT. Amerikaanse vorser doet belangrijke uitvinding. Voor enige dagen berichtten de Amerikaanse dagbladen van een belangrijke vondst op een der Galapagos-Eilanden, Dr. Wolfgang von Hagen, een sedert jaren in Amerika wonend natuuronderzoeker, vond een skelet, waarvan men nog niet weet, of het van een mens, dan wel van een zonderling dier afkomstig is. De vondst van Dr. von Hagen zou wellicht niet zulk 'n groot opzien hebben gebaard, wanneer de vinder niet zo'n grote bekendheid in Amerika geniet. Dr. von Hagen vertoeft thans sedert zes maanden op de Galapagos- Eilanden, waarop hij reeds talrijke natuur historische voorwerpen verzamelde. De vorser is gewapend met een gasgeweer, hetwelk in staat is een woudstreek over een kilometer in de omtrek van bedwelmende stoffen te voorzien, zodat de dieren, op die plek ver blijvende, gedurende een half uur onschadelijk worden gemaakt. Het gas is echter niet gevaar lijk voor menselijke longen. Dr. von Hagen nam zijn proeven met dit gas in zijn Laborato rium te Philadelphia. In Amerika wacht men thans met spanning op de resultaten, welke de uitvinder heeft bereikt. „DE AFRIKAANSE JUNGLE IS LANG NIET ZO GEVAARLIJK!" Een filmoperateur blameert zijn collega. Hoe dikwijls hebben wij niet avontuurlijke films uit het donkere Afrika gezien en gebeefd voor de gedachte aan het gevaar, waarin de held van het witte doek secondenlang zweefde. Thans verschijnt, tot ontzetting aller jungle filmhelden, de Amerikaanse operateur en jungle vorser, Carveth Wells, op het beeldvlak en deelt mede, dat de gevaren der Afrika-wildernis in ieder geval op de film eenvoudig zwendel zijn! Hij verzekert, dat wilde dieren slechts dan gevaarlijk worden, wanneer men ze in wanhoop brengt. Hij haalt scènes aan, waarin hij, bij gestaan door een zestal kleine honden, drie volwassen leeuwen op de vlucht jaagt, alsof het konijnen waren. Hij beweert, dat men zelfs met een snelheid van 60 K.M. door een groep leeuwen kan rijden, zonder dat de dieren op schrikken. Hyena's en apen alleen volgen een automobiel en dan nóg wanneer hun maag jeukt! Carveth Wells beweert éelfs, dat wilde dieren, waaronder men leeuwen, tijgers, hyena's en jungle-apen verstaat, zeer nieuwsgierig zijn. Wanneer zij een motor horen aankomen, sprin gen zij aan de kant van de weg, niet om hun prooi te beloeren, doch eenvoudig om te zien, wat voor soort van beest daar zulk een zonder ling geluid maakt. „Zij staan den automobilist aan te staren", aldus Wells, „zoals de koeien in het weiland dit bij ons doen!" Bijengiftzalf tegen rheumatiek. De bij begint een steeds nuttiger dier te worden. Niet alleen de zoete honing, doch ook de bittere giftstof, die zij door haar angel af scheidt, wordt thans als geneesmiddel toe gepast. Het was reeds lang hekend, dat imkers slechts zelden aan rheumauek lijden. Men Is hierdoor op de gedachte gekomen, dat de steek der bijen een bescherming tegen deze ziekte kon doen ontstaan en de tot dusver opgedane ervaringen met een zalf, waarin het gift van levende bijen is verwerkt, schijnen de juistheid van deze veronderstelling te bevestigen. Een giftdruppeltje bevat ongeveer 0.15 tot 0.3 der werzame substantie, die weliswaar op de on beschadigde huid geen invloed heeft. Men moet de angel kunstmatig vervangen, terwijl aan de zalf en substantie wordt toegevoegd, die de huidoppervlakte licht beschadigt. Men heeft reeds een groot aantal zieken op deze wijze behandeld en de bijengiftzalf heeft langdurige, hardnekkige rheumatische aandoeningen kunnen genezen. Bij keelontsteking niet gorgelen. Een lichte graad van angina kan men met vochtigwarme halsomslagen bestrijden, waarbij het tevens aanbeveling verdient, de patiënt kleine stukjes ijs te laten slikken. Bedrust is echter absoluut noodzakelijk. Met eenvoudige desinfectiemiddelen houde men de mondholte rein, doch men vermijde te gorgelen, daar hier- door dê' slijmvliezen worden geprikkeld. OOK NA HAAR DOOD EISTE ZIJ HAAR SLACHTOFFERS OP... HET NOODLOTTIGE BEELD Door F. HA VEL. Henneman had zo zijn eigen manier, om in antiquiteitszaken onder de kunstschatten rond te woelen. Hij zocht nooit iets bepaalds, doch liet zich door zijn instinct als verzamelaar leiden. Hij had in 't bijzonder vriendschap ge sloten met den ouden Evers, die in de volgende straat een kleine, doch exquise antiquiteiten winkel dreef, want vooral Evers had een open oog voor de eigenaardigheden van zijn klanten, vooral voor Henneman. Bijna dagelijks speelde zich hetzelfde toneel af. Laat op de middag verscheen Henneman, groette knorrig, liep door de winkel, nam voor werpen op, die hij reeds honderdmaal gezien had, besloot plotseling de een of andere kleinig heid te nemen, betaalde, gaf Evers een hand en verdween. Henneman was rijk. Zijn huis leek op een museum. Er stonden Chinese kostbaarheden, die duizenden jaren oud waren, urnen en sie raden uit het stenen tijdperk, Germaanse zwaar den, Egyptische afgodenbeelden, schilderijen van oude meesters, etsen, gobelins en meubel stukken, die hele geschiedenissen hadden mee gemaakt. Men vertelde van Henneman, dat hij een zesde zintuig had, dat hij de geschiedenis van eik voorwerp, dat hij verkreeg, kende, zonder in dikke boeken te hoeven zoeken; men vroeg hem steeds om raad, wanneer men over een oude meester of een jaartal niet geheel zeker was. Henneman gaf met ongelofelijke zekerheid de juiste inlichting. Op een dag toonde Evers hem een oude, kostbare Venetiaanse spiegel, welke hij daags te voren van een oude dame gekocht had. Henneman was verrukt. De spiegel had een zware, gouden rand, en slechts een meester in de oude Venetiaanse goudsmeedkunst kon het buitengewoon fijne filigrainwerk der rozen en knoppen, die de lijst versierden, vervaardigd hebben. Men werd het spoedig eens en de gewoonlijk altijd knorrige Henneman schudde den ouden Evers vrolijk de hand. Thuis gekomen zocht hij een passende plaats om de spiegel op te hangen, wat op zichzelf reeds moeilijk was. Hij moest een Japans duivelsmasker van zijn plaats verbannen;, en toen hing de spiegel. Henneman ging in een oude leunstoel zitten en verzonk in de aanblik van dit kostbare voor werp. Een kleine pagode, die onder de spiegel stond, begon plotseling met het hoofd te knikken, ja, Henneman had zelfs het gevoel, dat het hem angstig aankeek. Henneman leefde met zijn antiquiteiten mee, hij begreep en vertroetelde ze, maar nu werd het hem toch wat griezelig te moede. Onrustig ging zijn blik naar de spiegel, hij schoof in zijn stoel heen en weer, en zijn hart stond een ogenblik stil. Hij zag een vrouwengestalte in middeleeuwse kleding. De vrouw had vlammend rood haar, dat in prachtige lokken langs haar hoofd krulde, vreemde ondoorgrondelijke ogen en een heers zuchtige mond. blanke smalle handen, die met kostbare ringen versierd waren, maakten een vreemdgevormde agrave in heur haar vast, een vluchtig glimlachje speelde om haar mond, en Henneman had plotseling het gevoel, alsof zij naar iets luisterde. Henneman zat heel stil, hij wilde de betove ring niet verbreken. Vergeels martelde hij zijn brein, wie die vrouw wel zou kunnen zijn. Zij was hem op een of andere wijze bekend, van schilderijen, hij had haar reeds gezien, maar hij wist niet waar. De vrouw lachte niet meer. Haar mond was hard en haar ogen keken boos uit de spiegel. Langzaam breidde zij haar armen uit en tastte met haar mooie handen langs de gouden bloemen en bladeren van de omlijsting. Zij scheen gevonden te hebben, wat zij zocht; het boze verdween weer uit haar gezicht, en stralende vreugde vlamde in haar ogen op. Lachend opende ze haar rode mond, zij lachte zo vrolijk en verrukkelijk, dat Henneman ge loofde, haar stem te kunnen horen. Plotseling vertrok haar gezicht, een hulpeloze beweging met de hand en als in een nevel ver dween het zonderlinge spiegelbeeld. Henneman zat als verstijtd. De kleine pagode knikte nog opgewonden met het hoofd en in de spiegel zag men nog slechts de werkelijkheid: het wandrek van de overkant met de prachtige herderinnegroep, de mooie Chinese vaas en een hoek van de grote gobelin. Henneman stond op, trad op de spiegel toe en zag door zijn heldere brilleglazen zijn eigen beeld. Zag een ouden heer met een schrander gezicht, zag, dat hij wat ontsteld keek. Henne man glimlachte tegen zichzelve en zijn vingers tastten langs de gouden omlijsting. Een razende pijn beving hem. Een naald had zich diep in zijn hand geboord, toen zij een der bloemen aanraakte. Henneman wist dat het zijn einde was. Henneman wist nu ook, wie de vrouw was, die hij in de spiegel gezien had. „Lucretia Borgia. Dus nu nog eis je je slachtoffer op." Langzaam zonk Henneman in elkaar, doch om zijn mond speelde toch een klein glimlachje. De pagode had opgehouden te knikken. De ogen zagen gevoelloos naar den doden man. Bij bewusteloosheid niets ingeven. Een oud geloof schrijft voor, dat men flauw gevallen personen water of cognac moet in gieten. Niets is verkeerder. Het levert zelfs direct ge vaar op, daar zich door verslikken de ernstigste complicaties kunnen voordoen. Men kan hoog stens de slapen met alcoholhoudende vloeistof wrijven en den patiënt aan aetherische oliën laten ruiken. De reddende aardappelpap. In hun zorgeloosheid slikken kinderen dikwijls spijkers, glassplinters of andere scherpe voor werpen in. Is het geval niet ernstig of genees kundige hulp in de eerste uren niet te verkrijgen, dan kan een dikke aardappelpap dikwijls uit stekende diensten bewijzen. De pap omgeeft het binnengedrongen voorwerp met een beschuttend omhulsel, waardoor het onschadelijk wordt ge maakt en zonder ongelukken te veroorzaken in de maag belandt. De vaste wanden van de maag en het natuurlijke verweer van het lichaam doen de rest, zodat het ongewenste voorwerp zonder schade te hebben aangericht, het lichaam weer verlaat. Verhoudheid kost Engeland jaarlijks 50 millioen pond. Engelse statistici hebben uitgerekend, dat de onschuldigste, doch tevens meest verbreide van alle ziekten, de verkoudheid, het Engelse volks vermogen jaarlijks op een verlies van 50 mil lioen pond komt te staan. Naar aanleiding van dit ontstellend hoge bedrag heeft men thans in Engeland een campagne tegen de verkoudheid ingezet, waarbij men door algemene hygiënische voorlichting het optreden der ziekte wil trachten te beperken. ENGELAND'S JEUGD WORDT GEZONDER. De meisjes wensen niet dik te worden! Volgens een bericht van de Gezondheids afdeling van het Brits Ministerie van Onderwijs heeft de gezondheidstoestand van het Engelse kind zich in het jaar 1934 belangrijk verbeterd. Deze verbetering in de volksgezondheid schrijft men toe aan de grote propaganda, welke ge noemde afdeling gedurende het jaar 1934 op alle scholen in Engeland heeft gemaakt, o.a. maakte zij propaganda voor een langere slaap voor het kind, dat nog school gaat en goede voeding, o.a. het veelvuldig gebruik van melk. Sedert de bekendmaking van de goede resultaten, welke men bij de jeugd heeft bereikt, weigeren de schoolmeisjes echter nog langer het glas melk te drinken, dat haar iedere dag wordt voorgezet. Zulks met het oog op de slanke lijn! Voor verstopte neus. Als de neus aan één kant verstopt is, moet men in bed op de andere kant gaan liggen. De verstopte kant wordt dan vrij. Is de neus aan beide kanten verstopt, dan gaat men afwisselend op de linker- en rechterzijde liggen, telkens zo lang tot één kant van de neus weer vrij is. Er zijn VEEL KAPPERS, en toch hoort men zeggen, ik ga het liefst naar tegenover de Zandvoortschelaan omdat zij een PERMANENT WAVE maken, die in alle opzichten af is omdat men, voor welke behandeling men ook komt, er van op aan kan een bediening te krijgen die lste klas is, tegen normaal, doch zeer billijk tarief Komt U eens kennis maken met onze zaak, U zult uiterst tevreden zijn en ons bij uw kennissen aanbevelen giiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'-i GROOTE HOUTSTRAAT 98 - HAARLEM I TEL. 16772 .........mi............»? a liiiiiüiiiiiiimiHmiiiimiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiunuiiüiiiiiiiiiiiiiiiuiiiüniiiiiiuiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüuiinnii 1111111111112 m Van de N.V. Koninklijke Pellerijen Mercurius (Wormerveer), kochten wij een enorme partij waardoor wij in staat zijn U: op een pond JAVA RIJST 20 cent EEN HALF POND van dezelfde kwaliteit GRATIS te leveren Dat moet U werkelijk eens komen zien, een prachtige en groote [grove korrel, droogkokende JAVA RIJST Bij I pond ontvangt Upond Bij 2 ponS ontvangt U3 pond Bij 3 pond ontvangt Upond Tot ten hoogste 10 pond ontvangt U IS pond. Hygiënisch en Modern Levensmiddelenbedrijf Raadhuisstraat 67 - Heemstede - Telefoon 28033

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3