KRUL N.V. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN BRECHCOKES TWEEDE BLAD VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS Wanneer Japanse schonen trouwen Recepten Modelboerderij „WEERESTEYN" No. 7 14 FEBRUARI 1936 DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT MEER EN BOSCH Afscheid Broeder F. H. Jonker. De vriendelijke kapel „lrène" heeft de vorige week vele vrienden en bekenden bijeengeroepen tot officieel afscheid van den Besturenden Broeder F. H. Jonker, die gedurende 38 jaar op de inrichting „Meer en Bosch" heeft ge arbeid, waarvan meer dan een kwart eeuw als Besturenden Broeder. De leiding van deze avond berustte in han den van Ds. C. J. van Faassen, die als voor zitter van het Bestuur der Christelijke Vereni ging voor de verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte in eerste plaats de patiënten, welke deels in het „Boschhuis" via microfoon en loudspeaker luisterden, vervolgens de vele Broeders van buiten, de vertegenwoordigers van de Zusterkring, den Burgemeester van Heemstede, Jhr. J. F. W. van Doorn en de vele vrienden van Broeder Jonker, waaronder Dr. M. C. Colenbrander, Dr. N. Jesserun, H. Wickevoort Crommehn, Ds. G. J. Waardenburg, Ds. U. A. Barger van Heemstede en Ds. G. Barger Ezn. van Heukelum, hartelijk welkom heette, na het gemeenschappelijk zingen van Fsalm 68 10. De heer C. F. Bierens de Haan nam toen het woord als penningmeester der Stichtingen en als persoonlijk vriend. Hoe moeilijk zal het vallen zich Meer en Bosch in te denken zonder Broeder Jonker en Broeder Jonker zonder Meer en Bosch, aldus spreker. Welk een sfeer wist Br. Jonker te scheppen en 't is aller wens, dat die goede geest, welke zo tekenend is voor onze Stichtingen, moge voortduren. Hij besloot zijn hartelijke speech, waarin nog enkele her inneringen en personen uit vroeger jaren wer den gedacht, met zijn persoonlijke goede wensen voor de toekomst. Broeder Jaci Lagas bracht op meer dan ver dienstelijke wijze enkele composities van J. S. Bach, R. Strauss en Joh. Brahms ten gehore, daarbij op voortreffelijke wijze door zijn vrouw, Mevrouw M. LagasKlök, begeleid. Dr. B. Ch. Ledeboer, Directeur-Geneesheer, bood br. Jonker namens de vele vrienden binnen en buiten de Stichtingen fraaie cadeaux aan, die aller sympathie en waardering vertolkten. De heer H. W. Duyvendak, Geestelijk Ver zorger der Stichtingen en voorzitter der Broeder schap van Diakonen, sprak namens deze laatste in zeer waarderende bewoordingen: „Straks op de Broederdagen, welke zijn vastgesteld op 16—18 Mei a.s., zullen vele Diakonen de wel kome gelegenheid hebben U toe te spreken en zal U ook namens de Broederschap een stoffe lijk blijk van aller genegenheid worden aan geboden." Nadat een door Br. Oostenrijk speciaal voor deze gelegenheid gedicht vers door allen was gezongen, kreeg Br. L. H. de Haan het woord die uitvoerig stilstond bij de vele herinneringen die meer dan een kwart-eeuw teruggrepen. Vervolgens richtte een der patiënten zich tot den scheidenden Broeder met eenvoudige woor den, ontroerend en treffend door inhoud! in dichterlijke bewoordingen wist Br. C. J. Oostenrijk het zegenrijke werk en de lichtende zorg en trouw van Br. Jonker vast te leggen. Als vriend en als oud-Fredikant-Directeur der Stichtingen sloot Ds. G. Barger Ezn. uit Heukelum de rij van sprekers. Daarna sprak Br. Jonker de aanwezigen toe. Hij dankte het bestuur, de doktoren en de Zusterkring voor de goede samenwerking en alle hartefijkheid, terwijl hij ook woorden van grote erkentelijkheid richtte tot alle Broeders, de Broederschap van Diakonen, het personeel der Stichting en alle vrienden van buiten. Ook sprak hij de patiënten toe met treffende woor den en tenslotte richtte hij zich tot de jonge diakonen, die hij opwekte: „Dient in vreugde! Bouwt mede aan Gods Koninkrijk!" Ds. van Paassen dankte allen voor de belang stelling en na het dankgebed besloot het ge meenschappelijk zingen van Gezang 273 I en 7 het samenzijn. FEESTAVOND VERKENNERSGROEP ST. STANISLAUS. Huldiging Prof. Dr. A. M. A. A. Steger. Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, die de eerste hoofdkwartierscommissaris was der Katholieke Verkenners in Nederland, is onlangs benoemd tot Ere-Hoofdkwartierscommissaris. Dit feit heeft de verkennersgroep St. Stanis laus van de Parochie St. Bavo te Heemstede niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Woensdagavond was in het R.K. Verenigings gebouw een feestavond georganiseerd, waarbij de verkenners met hun leiders, alsmede de groepscommissie en vele belangstellenden tegen woordig waren. Toen Prof. Dr. Steger de zaal binnentrad werd hij verwelkomd door het zingen van de verkennersmars: Hoort, zegt het voort! Hierna sprak de voorzitter van het groepscomité, Ir. IJselmuiden, een openingswoord, gevolgd door een toespraak van den Hopman B. van Houten. Vervolgens was het de beurt van de ver kenners en de welpen om te laten zien, wat zij konden praesteren. Met hun „Carambadans" oogstten de verkenners veel succes en ook het welpenspel „Verdwaald in de rimboe", op waar heid gegrond, werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Hierna nam de hoofdverkennersgeestelijke, Mr. Dr. J. J. W. Beuns het woord voor een rede over de verkennersbeweging. Het rijk gevarieerde programma werd voort gezet met een verkennersrevue en een kamp vuur, waarbij kampvuurverhalen werden ver teld, waarna een slotwoord werd gesproken door den aalmoezenier, kapelaan Franse. BADHUIS HEEMSTEDE. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 3 tot en met 8 Februari genomen 603 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 43 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tussen 5 en 8 uur werd door 103 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Koselijng, Maasstr. 12, Haarlem, een blok met gewichten; Bakker, Lieven de Keylaan 5, lipssleutel; Muns, Mesdag laan, 8, hond; E. Boekema, Glipperweg 112, lunchkaasje; J. de Jong, Landzichtlaan 33, portefeuille met inhoud; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, portemonnaie met inhoud en blauwe muts; Verkaik, Raadhuisstraat 90, paai wollen kinderwanten; J. Meijer, Zuidpolderstraat 14, Haarlem, damestas met inhoud; v. d. Zeiden, Kerklaan 26, zilveren broche; Vergunst, Zand- vaartkade 13, zakboekje; A. M. Houkes, Bureau van Politie,; moertang; Leuven, Jan v. d. Berg straat 25, gummibal; Bureau van Politie, akte tas met inhoud. PAD V lNDERSGROEP IN HEEMSTEDE. Deze week is hier ter plaatse een groep van de Ned. Padvinders Vereniging opgericht, ge naamd „Die Haemstede-groep", welke ressor teert onder het district Haarlem. Het doel der N.P.V. is in het kort: mede te werken aan de opvoeding der jeugd in het bijzonder wat karaktervorming, redelijkheid en lichamelijke ontwikkeling betreft tot flinke en nuttige staatsburgers. De vereniging wenst de internationale vrede te bevorderen door het onderhouden van vriendschappelijke betrek kingen met overeenkomstige organisaties in het buitenland. Tegen een matig bedrag kan men de groep als donateur steunen. De groepsleider R. Horn, Jan Haringstr. 91, Haarlem (ook schriftelijk te bereiken Rem- brandtlaan 37, Heemstede) is te allen tijde bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Zie verder de advertentie in dit blad. KLEIN BRANDJE. Donderdag 6 dezer, des voormiddags om streeks 11.05 uur, werd aan het Bureau van Politie alhier brand gemeld in perceel Res Novaplein 13. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Het bleek dat slechts een theelichtje in brand was geraakt en dat de bewoonster getracht had dit te blussen door er een vloerkleedje over te werpen wat niet gelukte. Vervolgens heeft zij de brandende massa naar buiten gebracht en met water geblust, waardoor erger werd voor komen. De brandweer behoefde geen dienst te doen. SCHOORSTEENKLEED IN BRAND. Zondagmorgen omstreeks half tien werd aan het Bureau van Politie te Heemstede brand ge meld in perceel Camplaan 9a. De brand bleek te zijn ontstaan door een pas aangemaakte haard, waarbij een schoorsteenkleed vlam vatte. Met behulp van buren was de brand echter spoedig geblust, zodat toen de brandweer ter plaatse kwam, deze geen dienst meer behoefde te doen. De aangerichte schade was slechts gering. BRANDJE. Dinsdagmorgen omstreeks 8.30 uur werd aan het Bureau van Politie te Heemstede per tele foon brand gemeld in de loodgieterswerkplaats van den heer Smit aan de Binnenweg 32. Bij onderzoek bleek dat de brand was ont staan doordat een der knechts bezig was een z.g. primusbrander te repareren, waarbij deze in brand vloog en de vlammen, hoog oplaaiende, met de zoldering in aanraking kwamen. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch met enige emmers water was het vuur spoedig geblust, zodat de inmiddels ter plaatse verschenen brandweer geen dienst behoefde te doen. De aangebrachte schade is slechts gering. RIJKSTELEFOON. Nieuwe aansluitingen in het telefoonnet-Haarlem gedurende het tijdvak 6 t/m. 12 Februari 1936. Telef.nr. Gidsvermelding. 26960 Niet, Zr. L. v. d.; Gedipl. Verpleeg ster, Zandvoortschel. 25, Heemstede. 23083 Stuster—Tepas, Mevr. E.; Heem- steedsche Dreef 117, Heemstede. Oude tradities zegevieren. De vrouw als dienende geest. Door Mevr. G. C. MEYER—SCHWENCKE. De Japanse vrouwen en meisjes willen heden ten dage modern zijn en de eeuwenoude traditie, die haar steeds in houding en kleding tot de dienaresse van den man maakte, die haar alle mogelijke zelfstandigheid ontnam, is „schijn baar" overwonnen. Voor haar staan thans alle beroepen open, welkt- ir de Europese landen door vrouwen worden- bezet. Toneelspeelsters spelen zelfs Japanse stukken in de sprookjes achtige klederdracht van het avondland, manne quins dragen de nieuwe. Parijse toiletten. Vrouwelijke doktor n -bewegen zich ernstig, doordrongen van haa verantwoordelijk beroep in de ziekenhuizen en; dragen witte overalls, chauffeuses besturen met vaste hand haar wagen.... Maar toch is deze modernisatie in de grond slechts zeer oppervlakkig en aan de streng ge formuleerde zeden en gebruiken, die sedert eeuwen als wetten golden, gevoelen zij zich heimelijk nog gebonden, al zullen zij er niet openlijk voor uit willen komen. De Japanse vrouw rookt thans metlhaar vriendinnen siga retten, doch zou ten hoogste verbaasd zijn, indien een man haar vuur aanbood. Zij is het, die den man bedienen moet, thans evengoed als duizend jaar geleden! Zeer duidelijk spiegelt zich deze tweeledige opvatting omtrent de plaats der vrouw af tus sen het huwelijk van voorheen en thans. Naar Engels en Amerikaans gebruik is thans een huwelijk in Japan in plaats van een intiem familiefeest in het huis van den bruidegom, uit gegroeid tot een groots schouwspel, dat zich in de tempel afspeelt. Men ziet er vele geestelijken, bruidsmeisjes, strooiertjes, photografen bij en ondanks alles is de oude traditie in stand ge houden, n.l. dat bruid en bruidegom elkander slechts enkele dagen geleden hebben leren ken nen en slechts enkele woorden gewisseld hebben.... Ook thans is het huwelijk in Japan nog een familie-aangelegenheid en geen persoonlijke kwestie, en de onderhandelingen over de bruid geschieden ook thans nog volgens oude gebrui ken en vormen. Een vriend van den vader van een jonge Japanse verschijnt op zekere dag in het huis van den vader van een huwbaren zoon en verleent zijn bemiddeling om beide vaders kennis te doen maken met elkander. Komen zij op verschillende punten tot over eenstemming, dan valt dr^eslissing en z-al het Japanse meisje den man moeten trouwen, die voor haar uitgezocht werd. De ouders van den a.s. biuidegom zenden ge schenken aan het jonge meisje, o.a. bestaande uit een „Obi", d.i. een brede kimonoceintuur, vis en dranken. De daarop volgende dag zenden haar ouders den toekoms igen schoonzoon een „tansu", een soort kast en een „nahomochi", een kist met het uitzet. De jonge mensen zien elkan der nauwelijks en de huwelijksceremonie zelf be staat eigenlijk slechts uit het driemaal drinken van een speciale drank uit verschillende bokalen, waardoor het meisje een medelid der familie van den man is geworden. Het feit, dat de Japanse vrouw ook thans een of ander beroep uitoefent, heeft in deze gebrui ken geen verandering gebracht. Men houdt met deze oude tradities zelfs rekening bij de organi satie van bedrijven, waar vrouwen werken. Het systeem, dat dé grote warenhuizen heb ben ingevoerd is wel zeer interessant te noemen. Ten einde aan de strenge opvattingen der ouders tegemoet te komen en om de huwelijks kansen der meisjes niet te verminderen, zijn de directies er toe overgegaan om tehuizen op te richten voor jonge meisjes, die bij hen werk zaam zijn, waar zij kost en inwoning hebben. Deze zijn zeer modern en hygiënisch inge richt, er is gelegenheid voor gymnastiek en sport en de inwoonsters vinden ontspanning op aller lei wijze. Zij ontvangen een klein zakgeld, dat in mindering van haar salaris wordt gebracht. Het laatste wordt op haar te goed geschreven en uitbetaald, wanneer zij haar werkkring even tueel verlaten. De jonge man, die een dezer meisjes later huwt, krijgt niet alleen een meisje, dat heeft leren werken en een gezonde leefwijze heeft ge leid ver van het gewoel der buitenwereld, doch zij brengt tevens nog een aardig spaarduitje mee. ALLERBESTE KWALITEIT Duitsche of Hollandsche ten behoeve van centrale verwarming A f 15.- per ton van 1000 K.G. Franco berg plaats. Mooie afmeting, geen slakken. OVERVEEN-TELEFOON 23517 en 22557 GRIESMEEL-CARAMEL-PUDDING. L. melk, 75 gr. griesmeel, 75 gr. suiker, schil van één citroen, zéér dun gesneden, stukje boter, ruim een half ons suiker voor de caramel. De suiker wordt -met een dessertlepel water in een pannetje gedaan (ijzer of alluminium), daarna roerende laten bruinen, totdat de massa gaat schuimen. Indien de caramel te donker wordt, is de smaak te bitter. De donker ge kleurde suiker wordt nu overgegoten in een droge, stenen puddingvorm en heen en weer geschud, zodat de bodem en zijkanten ermede bedekt zijn. De melk wordt aan de kook ge bracht met de citroenschil en suiker, daarna de griesmeel er roerende instrooien en de massa laten doorkoken, totdat deze pudding dik is. Pan van het vuur, citroenschil verwijderen, boter bijvoegen en de massa enige ogenbikken flink opkloppen (garde), daarna overgieten in de vorm en koud laten worden. JACHTSCHOTEL. 11/2 KG. aardappelen, 3 a 4 d.L. melk, 400 gr. vleesresten van runderlapjes, 600 gr. uien, 1 platte eetlepel kerry, peper, zout, noot, 100 gr. vet gerookt spek, 1 blokje delfrite, 1 d.L. jus met water op 1 d.L. water met 1 bouillon blokje. We koken de aardappelen op de gewone wijze met zout gaar en stampen ze met de etenstamper goed fijn, zodat er geen stukjes meer in blijven en roeren 3 a 4 kleine kopjes warme melk er doorheen, zóveel echter, totdat de massa niet te slap wordt, daarna met de garde flink opkloppen om een luchtige massa te krijgen. We moeten dit laatste bij de be reiding van puree nooit over het hoofd zien, daar de smaak er zeer door wint. Gelijk met het opzetten van de aardappelen, hebben we het spek aan kleine blokjes gesneden en uit gebraden, de uien schoongemaakt en aan plak ken gesneden, bij het spekvet is het blokje del frite gesmolten, hierin worden de plakken ui gelijkmatig bruin gebakken, kerry en peper naar smaak bijvoegen. Het vlees hebben we aan kleine stukjes gesneden of gehakt en voegen dit bij de uienmassa, evenals de uit gebraden stukjes spek en 1 d.L. jus of water, waarin 1 bouillonblokje is opgelost. Een vuur vaste schotel wordt ingevet en hierin komt laag om laag aardappelpurée en uien met vlees. De bovenste laag moet uit purée bestaan en af gedekt worden met paneermeel en stukjes boter, daarna wordt de schotel gedurende of 1 uur in de oven geplaatst. Aangezien de oven toch gebruikt wordt, plaatsen we tevens de appelen in een vuurvaste schaal in de oven. VERZORGING VAN DE HUID. Vele vrouwen kunnen zich niet de weelde veroorloven om steeds dure crèmes te kopen. Toch vraagt iedere huid een goede verzorging, waarop zij zal reageren door er gezond uit te zien, zonder rode plekken en puistjes en het gelaat zal een veel jeugdiger persoonlijkheid weergeven. Men kan zelf zo'n huidvoeding bereiden door zuivere olijfolie (apotheker of drogist) te ver dunnen met citroensap, b.v. op Ys L. het sap van Yi citroen en een dessertlepel eau de cologne, rozen of lavendelwater, desnoods van JAPON VOOR A.S. MOEDERS. Gaarne voldoen wij aan het verzoek, dat verschillende abonné's tot ons richtten om een japon voor a.s. moeders te plaatsen. Wij geven hier een model weer, dat van effen en gebloemd materiaal gemaakt kan worden, b.v. voor 's morgens van ge bloemd flanel of mouseline een aardige fantasie stof, met een opknoopbare cape Ook als middagjapon is het model aardig van gewerkte ziide of van effen wollen stof. De japon heeft een groote onder- en ovei slag en het practische van het model is dat de voorstukken later worden dicht ge stikt en in binnenwaartsche plooien ge legd, 'die tot op kniehoogte worden opge stikt. Voor 'smiddags kan een aardige ge werkte zijden garneering aan den hals woi den aangebracht met afhangende volant. Patronen zijn verkrijgbaar in de mate. 14 en 48 a 58 cent. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd worden met bijsluit'ng van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. de geur iets meer naar eigen smaak. Men wast het gelaat 's morgens en 's avonds met lauw water, waaraan wat borax wordt toegevoegd, indien het hard is en gebruikt geen zeep, daarna inolieën met de genoemde oplossing en deze in de huid masseren van onder naar boven, steeds in cirkelvormige bewegingen. Men Iaat de olie even intrekken en neemt ze daarna met de genoemde bewegingen weer van de huid af, met plukjes watten. Het masseren van het gehele lichaam heeft een bijzonder weldadige uitwerking en vele ouder wordende dames hebben het aan massage te danken, dat zij zich zo fit blijven gevoelen en veel minder stijf worden, dan anders het geval geweest zou zijn. De rug kan eveneens bereikt worden door een massageborstel met kromme steel. De bloedsomloop wordt door deze behandeling zeer bevorderd en de huid heeft tevens weer gelegenheid flink uit te wasemen. Het goede, dat in bovengenoemde behande ling ligt opgesloten, is dat ieder haar kan toe passen met uiterst weinig kosten. Alleen is het nodig, dat men zich wat tijd getroost en de massage niet nu en dan, doch regelmatig één maal, liever meerdere malen per week uitvoert. Het resultaat zal de gezondheid en het gehele uiterlijk aanzien zéér ten goede komen en dat is toch zeker zeer veel waard. Moderne voeding eischt voor groot en klein Modelmelk en Yoghurt van Hillegom - Telefoon 5107 Alle melkproducten - Prijzen vallen mee WENKEN. Wanneer men bij het verzenden van de was naar de wasserij vlekken op linnen of lijfgoed heeft, die wellicht een bijzondere behandeling vereisen, moet men een papiertje op het be treffende stuk spelden met de herkomst. DOOR G. TH. ROTMAN (NADRUK VERBODEN) 5. Van zijn vrienden waren alleen Tom en Menelik verschenen; ze stonden onderweg al op hem te wachten. De anderen mochten zeker niet van hun vader. Tom was een pikzwarte neger knaap, die op zijn struisvogel gekomen was; Menelik, een aap, reed op een gazelle. 6. „Voorwaarts!" commandeerde Bram, en de grote tocht verliep zonder ongelukken, 's Nachts sliepen ze onder de palmbomen van een oase, en tegen de avond van de volgende dag naderden ze het huis van Sheik Ben Aboe, een rijk Arabieren-hoofdman. 7. De rijdieren werden op de binnenplaats vastgebonden en de drie reizigers traden het huis binnen. „Zo, zo!" zei Sheik Ben Aboe, „moet zo'n kleine baas als jij zo'n hoop geld mee nemen? Nou, als dat maar goed afloopt! Jij durft, hoor!" 8. Maar Bram en z'n vrienden, jong als ze waren, zagen geen gevaar. Ze mochten de nacht in het huis van den Sheik doorbrengen en kregen; een fijn avondmaal. Er was een grote kokosnoot bij. „Die zullen we eens even kraken!" zei Bram, de noot in zijn poot nemende....

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3