de VECUW EN DAAD KUIS MODEL ZIEKENTRANSPORT OPENBARE VERGADERING HEENK G.J.JAUTZE De echte „WECK" inmaakglazen |AC. ROEST Zn. J Het merk „WECK" waarborgt kwaliteit Metselaar-Schoorsteenveger SPOÏT Mijn en dijn in huwelijk het L. CORSTEN Jzn. Gekleede japon voor a.s. moeders. RECEPTEN A.G.G.M, GIORGIS EN ZOON DE EERSTE HEEMSTEEDSCHE COURANT 3 VAN DE RAAD DER GEMEENTE HEEMSTEDE OP DINSDAG 30 JUNI 1936 Dinsdagavond vergaderde de Raad der ge meente Heemstede onder leiding van den burge meester, Jhr. J. P. W. van Doorn. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m.: Adres inzake hinder wielerbaan. Adres van omwonenden van de wielerbaan, houdende ver zoek le. de vergunning tot het houden van wielerwedstrijden achter motoren in te trekken of wel aan zodanige voorwaarden te binden, dat geen hinder wordt ondervonden; 2e. maatregelen te willen nemen, dat de stem van den omroeper bij wedstrijden en vooroefeningen binnen de grenzen der noodzakelijkheid blijven. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld. Brief inzake uitoefening winkelbedrijf aan Zandvoortschelaan. Brief van Albert Heijn N.V. te Zaandam, houdende verzoek, ontheffing te verlenen tot het uitoefenen van haar winkel bedrijf in het perceel Zandvoortschelaan 156. B. en W. stellen voor, de gevraagde onthef fing niet te verlenen. De Raad keurt dit goed, behalve de heer Van Unen. Vergoeding art. 100 L.O.-wet 1920 over 1935. De vergoeding volgens art. 100 L.ü.-wet 1920 over 1935 voor de bijzondere scholen wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Stichting Openbare Lagere School. B. en W. stellen voor, een nieuwe openbare lagere school te stichten op een terrein aan de Crayenestersingel, om in deze nieuwe school de Bronsteeschool L.O. onder te brengen. Tevens wordt voorgesteld, de benodigde grond aan te kopen van de N.V. Effectenkantoor voorheen B J. V. van Hees te Amsterdam. Wethouder Dr. Droog deelt mede, dat hij zich niet met dit voorstel kan verenigen, aan gezien de kosten zelfs na schrapping van het gymnastieklokaal toch nog 35.000.hoger zijn dan bij het door B. en W. ingetrokken voorstel. Spr. heeft voorts bezwaar tegen de gekozen plaats. In het Westen zou de school beter op haar plaats zijn en ook een tweede school op de Dreef zou aan haar doel be antwoorden. De heer Disselkoen kan die opvatting niet onderschrijven. De schoolruimte is nodig in 't Noorden en nog lang niet in het Westen. Spr. uit een woord van waardering tot B. en W. over de wijze waarop deze .schoolkwestie is op gelost. De heren Audretsch en Van Unen sluiten zich hierbij aan. De heer Von Meyenfeldt vreest voor het behoud van het landelijk karakter van de Crayenesterlaan en acht het terrein bij de Zandvoortschelaan meer geschikt. In verband hiermee wordt het adres van Ir. P. C. van Steenwijk e.a. voorgelezen, waarin verzocht wordt de school niet aan de Craye nestersingel te bouwen om verschillende rede nen. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen zou de heer Van Lent de school gaarne aan de overkant van de Crayenester- vaart gebouwd zien. De heer Voors vraagt specificatie van de kosten. De voorzitter geeft toe, dat de stich- tingskosten hoger zijn, maar spr. vreest, dat stichting van de school aan de Dreef in de toe komst duurder zal uitkomen. De bezwaren tegen het oorspronkelijke voorstel waren inder daad zeer ernstig. Voor een school bij de Zand voortschelaan zijn voorlopig geen voldoende leerlingen. Dat het landelijk karakter van de Crayenestersingel er door verloren zou gaan kan spr. niet onderschrijven. De schooi zal een voudig van bouw zijn. Spr. is er van overtuigd, dat met het bouwen van deze school het belang van het onderwijs is gediend. De heer R ij k e s stelt voor, de plannen te doen maken door een Heemsteedsen architect. De heer De T e 11 o acht het onjuist, in dit opzicht B. en W. te binden. De heer Van Unen wil het voorstel van den heer Rijkes niet steunen, doch spreekt wel de wenselijkheid uit, dat de te benoemen archi- techt een Heemstedenaar zij. De heer R ij k e s trekt zijn voorstel in. Het voorstel om de school aan de Craye nestersingel te bouwen wordt aangenomen met 123 stemmen. Tegen stemden wethouder Dr. Droog en de heren Meeuwenoord en Von Meyenfeldt. Beheer Reservefonds. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat de ver ordening, regelende de instelling, het beheer en de administratie van het Reservefonds voor Bijzondere Doeleinden, zal geiden tot en met 30 Juni 1937. Z. h. s. aangenomen. Pensionnering wethouders. B. en W. bieden de Raad een nieuwe ver ordening, regelende de pensionnering der wet houders, ter vaststelling aan, waarbij rekening is gehouden met de nieuwe wettelijke be palingen. Wordt z. h. s. aangenomen. Geldlening. B. en W. stellen voor, ten laste van de ge meente, door tussenkomst van H. A. Bultman, Kassier te Haarlem, een geldlening aan te gaan tot een nominaal bedrag van ƒ50.000.tegen een jaarlijkse rente van 4'/$%, koers 100%. Z. h. s. aangenomen. Deelname in kapitaal Stichting „Borg stellingsfonds voor Kennemerland''. In het begin van Mei 1936 zijn te Haarlem de grondslagen gelegd voor de stichting van een z.g. Borgstellingsfonds voor Haarlem en Om streken. Het doel der Stichting is hulpverlening en woekerbestrijding ten bate van de industriële en handeldrijvende middenstand binnen voor meld gebied. Voorts is bepaald, dat uit de gemeente van inwoning in het kapitaal der Stichting moet zijn of tot haar inkomsten moet worden bijgedragen van gemeentewege. B. en W. zijn van mening dat de mogelijkheid geopend dient te worden dat ook de midden stand uit deze gemeente hulp en voorlichting bij bovenbedoeld ronds kan aanvragen en stellen daarom voor de gemeente te doen deelnemen in het kapitaal van dat Fonds voor een zelfde be drag per inwoner als de gemeente Haarlem daar in ueelneemt. Dit bedrag is ongeveer ll'/2 cent per inwoner. Voor deze gemeente zal derhalve nodig zijn een som van rond ƒ2100. De heer Van Unen vraagt om nadere in lichtingen, die door wethouder Jhr. v. d. Poll en den voorzitter worden verstrekt. Wordt z. h. s. aangenomen. Steunregeling voor werklozen. B. en W. stellen voor, de steun voor werk lozen te regelen overeenkomstig de voorschrif ten van het Rijk en daarbij het hoogste tarief toe te passen. In verband met dit voorstel heeft de afd. Heemstede van de Ned. R.K. Volksbond een adres ingezonden met verzoek de thans gel dende gemeentelijke steunregeling te hand haven. De heer v. d. Erf (R.K.) memoreert dat de R.K. fractie enige tijd geleden voorstellen deed ter versterking der financiën, die verworpen werden, aangezien Heemstede nog niet nood lijdend was te noemen. De S.D.A.P. en de C.D.U. hebben zich voor het wagentje van ae Vrijheidsbond laten spannen, want nu zijn de gemeenteiinanciën aanleiding om de minst uraagkrachtigen enkele guldens steun te ont houden. De Raad had beter indertijd de opcenten op de vermogensbelasting kunnen verhogen. Spr. hoopt, dat het voorstel van B. en W. zal worden verworpen. De heer Kromhout (C.D.U.) pleit voor een rechtvaardige steunregeling en wijst in dit verband op de onvoldoende voeding van de kinderen der werklozen, wat spr. met uitspraken van schoolartsen staaft. Daarbij wordt de toe stand steeds slechter, zodat spr. zich niet ver antwoord acht, de voorgestelde steunregeling te aanvaarden. Ook op de kindertoeslag oefent spr. critiek. Aansluiting bij de rijksregeling geeft een voordeel van 39.000.Blijft de thans gel dende regeling gehandhaafd, dan moet voor dit bedrag dekking worden gezocht. Spr. geeft daartoe de middelen aan voor het tweede half jaar van 1936. Hoe de rijksbijdrage voor 1937 zal zijn, is nog niet bekend; op deze bijdrage is nog niet te rekenen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) oefent critiek uit op de toelichting bij het voorstel van B. en W., waardoor een zo somber beeld van de toekomst wordt verkregen, dat men haast geneigd zou zijn het laatste restje van de ge meentelijke zelfstandigheid prijs te geven: De S.D.A.P. heeft hier niets goed te maken, die is niet in het college van B. en W. vertegenwoor digd. üok de door den heer v. d. Erf genoemde verhoging van de opcenten der vermogens belasting zou geen redding uit het financieel moeras hebben gebracht. Dat Heemstede bij aanvaarding van de rijksregeling in de eerste klasse geplaatst zou worden is nog zeer on zeker. De administratie zou aanstelling van meer ambtenaren vereisen. De Heemsteedse werklieden zullen uitgezonden kunnen worden naar de Rijkswerkverschaffing, wat funest is voor het gezinsleven en zedenverwildering in de hand werkt. Aanvaarding van de rijks regeling is bovendien financieel volkomen een sprong in het duister, die Heemstede nog niet behoeft te doen. De kosten voor werklozenzorg zijn niet verdubbeld, zoals B. en W. willen doen voorkomen. Ze zijn wel belangrijk gestegen, doch niet meer dan 40pCt. Met steunverlaging van de werklozen worden ook de kleine winke liers getroffen. Men moet zich niet op Haarlem beroepen om ook hier de rijkssteunregeling in te voeren; de steun is daar te laag. In Heem stede is thans nog geen ondervoeding bij de schoolkinderen, maar dit zal veranderen als ook hier de rijksregeling wordt aanvaard. Op al deze gronden doet spr. een klemmend beroep op zijn mederaadsleden, om deze sprong in het duister niet te doen. De heer Rijkes (Vrijheidsb.) betoogt, dat de Raad de belangen van de gehele gemeente moet behartigen en niet die van een aparte groep. Spr. is dankbaar, dat jaren lang een betere regeling dan de rijksregeling hier kon gelden, maar men staat er thans zó voor, dat men niet weet, waar men langer het geld van daan moet halen. De belastingschroef nog ver der aandraaien is niet in het belang van de gemeente. Voorts zou spr. van B. en W. willen weten, waarom geen voorstel is gedaan tot be noeming van een commissie van advies. De heer Voors (Chr. Hist.) acht zich ver antwoord de rijksregeling te aanvaarden, omdat Heemstede niet langer een uitzonderingspositie kan innemen. Het gevaar van ondervoeding der schoolkinderen acht spr. sterk overdreven. Mocht dit gevaar werkelijk dreigen, dan zal het particulier initiatief ongetwijfeld ingrijpen. De heer Audretsch is voor aanvaarding van de rijksregeling, omdat de Heemsteedse steunregeling de werklozen tot zich trekt. De voorzitter beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Spr. zegt, dat het College van B. en W. ongaarne tot steunverlaging overgaat, doch er toe genoodzaakt is door de financiële toestand der gemeente. Tegen ondervoeding der kinderen zullen ongetwijfeld maatregelen kun nen worden genomen. Aanvaarding van de rijksregeling met alles wat daaraan verbonden is, is nog niet aan de orde. Er wordt een over gangsregeling voorgesteld en later komt pas aan de orde of de rijksregeling moet worden aan vaard. Als Heemstede b.v. niet in de eerste klasse zou worden geplaatst, is het nog onzeker of B. en W. de rijksregeling zouden wensen te aan vaarden. Verhoging van de belasting zou rem mend werken op de vestiging van nieuwe in woners, wat zeker niet in het belang van de gehele gemeente zou zijn. B. en W. zijn niet voor instelling van een commissie van bijstand, wel voor een commissie van advies, waarin ook drie raadsleden zitting zullen hebben. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en verworpen met 78 stemmen. Vaststelling ontwerp-achtergevelrooilijn Bleekersvaartweg. De achtergevel-rooilijn aan de westzijde van de Bleekersvaartweg is op 16 Meter achter de voorgevel-rooilijn gelegen. Deze maximaal te bebouwen diepte van de aldaar gelegen in dustrieterreinen wordt evenwel te klein geacht. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor, bijzondere voorschriften ten aanzien van de achtergevel-rooilijn aan deze zijde van de Bleekersvaartweg te doen vaststellen en het ontwerp van de nieuwe rooilijn goed te keuren. Z. h. s. aangenomen. Ruiling van grond aan de Bleekersvaartweg. Met de firma Gebrs, van den Putten, alhier, zijn onderhandelingen gevoerd over ruiling van grond, gelegen aan de westzijde van de Bleekersvaartweg, teneinde daardoor te komen tot verbetering van die weg. De firma Van den Putten is bereid een strook grond, groot 20 AP., te ruilen tegen een strook grond, groot 56 M2. De firma zat bovendien betalen een bedrag van 100.de op de ruiling vallende kosten, alsmede de kosten, verbonden aan de aanleg van het trottoir. B. en W. stellen voor, een en ander goed te keuren. Z. h. s. aangenomen. Lonen gemeentewerklieden. In verband met een verzoek van den Minister van Binnenlandse Zaken, 0111 de lonen der ge meentewerklieden te verlagen tot het peil van de Ionen der rijkswerklieden le klasse, stellen B. en W. voor, den Minister mede te delen, dat er geen aanleiding bestaat om thans tot een herziening van de loonre geling der gemeente werklieden over te gaan. Z. h. s. aangenomen. Bouw urinoir bij Station Heemstede Aerdenhout. B. en W. stellen voor, een crediet te verlenen groot 250.voor de oprichting van een urinoir, aan de westzijde van het station Heem stedeAerdenhout. Z. h. s. aangenomen. Doortrekking s( mriool Lanckhorst- laan en Zandvoon chelaan. B. en W. stellen voor, te beschikken over 26.000.van het bedrag1, lat op de gemeente begroting 1936 is uitget okken voor door trekking van het stamrioof toor de Lanckhorst- laan en de Zandvoortsche ;an. Z. h..s. aangenomen. SCHOOLZWEA FEEST. Begunstigd door buiteng woon mooi zomer weer hadden Zaterdagmi dag in de Heem steedse zwemvijver de scl ooizwemwedstrijden plaats, georganiseerd in samenwerking met de Heemsteedse scholen dtftr de Heemsteedse Poloclub H.P.C. De belangstelling voor deze wedstrijden was bijzonder groot. Deelnemende scholen waren de Bosch en Hovenschool, Bionsteeschool, Dreef- school, Nic. Beetsschool en Voorwegschool, terwijl ook enkele nummers waren ingelast voor jeugdige leden van H.P.C. pn andere zwemclubs. En om vooral de oudere toeschouwers eens te laten zien wat zwemmen is, zoals dit ge beurt bij wedstrijden voo: groteren, demon streerden enige H.P.C.-leden de verschillende zwemslagen als de schoolslag, rugcrawl, borst- crawl en butterfly, terwijl Mej. A. de Neve de aanwezigen vergastte op enige fraai uitgevoerde nummers schoonspringen. De jeugd was, ook op de kant, in actie, luide werden de favorieten aangemoedigd, vooral in ,de nummers estafette, waarin de verschillende scholen tegen elkander uitkwamen. Heel interes sant was het nummer hinuerniszwemmen. De deelneemsters en deehregxWs moesten na de start eerst door een fietsband kruipen, dan onder een paal doorduiken en als slot een wortel af- happen, die aan een lijn was opgehangen. Dat laatste was het meest komische gedeelte, waarbij de snelste zwemmer soms ver achter anderen aan de finish arriveerde. De jury bestond uit de heren G. v. Goor, starter, A. J. J. Verspoor, voorzitter-kamprechter en A. J. B. van Huissteden, serectaris der jury. Voor het le nummer, 25 M. schoolslag meis jes L.O., waren 39 meisjes ingeschreven, waar voor 3 medailles en 7 prijsjes waren beschikbaar gesteld; en voor de jongens 27. Voor hinderniszwemmen waren voor meisjes L.O. 26 en voor jongens 25 inschrijvingen, terwijl ook van de'U.L.O. leerlingen 18 meisjes en 14 jongens waren ingeschreven. De gedetailleerde uitslag was als volgt: 25 M. schoolslag meisjds L.O., 39 deelneem sters, 3 medailles, 7 troostprijzen: 1. Miep Leppelaar 22 Vb sec.; 2. D. Muhlhaus 22Vs sec.; 3. Ada Stoker 222/5 sec.; 4. M. v. d. Zouwe 23 sec.; 5. C. Vrugt 23 sec.; 6. J. Ent hoven 23V5 sec.; 7. F.y. Zoelen 24 Vb sec.; 8. Kitty Asbeck Brusse 242/s sec.; 9. H. Schoen maker 25 sec.; 10. Henny Sjouwke 25 sec.. 1 b. Voor leden van verenigingen, 2 medailles, 7 deelneemsters: I. Henny Bakker 204/s sec.; 2. F. Klaassen 26 sec. II. 25 M. schoolslag jongens L.O., 27 deel nemers, 3 medailles, 5 troostprijzen: 1. J. Möhlmann 21Vs sec.; 2. Rijmert Los 23 sec.; 3. J. Rensen 233/s sec.; 4. F. Riem 243/s sec.; 5. Erick Eggers 244A sec.; 6. Bakker 25 sec.; 7. Jac. v. Eerde 253/s sec.; 8. Miel Prager 253/s sec. 11c. Voor jongens leden van verenigingen, I medaille: 1. Johny Wijkhuizen 23 sec. III. 25 M. vrije slag jongens L.O., 2 medailles, 1 troostprijs, 8 deelnemers: 1. Bubbi Jasman 144/s sec.; 2. Frits de Geest 163/s sec.; 3. Winï Steijsel 19 sec. IV. 50 M. vrije slag meisjes U.L.O., tot en met 13 jaar: la. Truus Schulz 564/s sec.; 2. N. Keimpema 594/6 sec. lb. 50 M. vrije slag meisjes U.L.O., 14-15 jaar: 1. J. v. Zoelen 40Vs sec.; 2. A. Schimmel 494/ö sec.; 3. Lida Köper 51Vs sec. lc. 50 M. vrije slag meisjes U.L.O., 16 jaar en ouder: 1. C. Kampstra 402/s. Va. 50 M. vrije slag jongens U.L.O., tot en met 13 jaar: 1. W. Richel 434/b sec.; 2. H. Vetter 543/5 sec.; 3. J. Kijburg 57Vs sec. Vb. Voor jongens van 1415 jaar: 1. P. Kramer 35 sec.; 2. J. Uittenboogaard 42 Vb sec. Vc. Voor jongens van 16 jaar en ouder: 1. J. Nieuwenhuizen 343/s sec.; 2. J. Harteveld 354/s sec. VI. 4 X 25 M. vrije slag estafette voor meis jes L.O.: 1. Dreefschool 1 min. 27Vs; 2. Bron steeschool 1 min. 3IV5 sec.; 3. Voorwegschool 1 min. 374/b.; 4. Nic. Beetsschool 1 m. 412/s sec. VII. 4 X 25 M. estafette vrije slag jongens L.O.: 1 Dreefschool 1 min. 18 sec.; 2. Voorweg- school 1 min. 24 sec.; 3. Nic. Beetsschool 1 min. 41 sec.; 4. Bronsteeschool 1 min. 454/s sec. Hinderniszwemmen voor meisjes leerlingen De zucht om „zich te handhaven" Het „mijn moet plaats maken voor „ons" Door Mevr. G. C. MEYER-SC'HWENCKE. Bij het overgrote deel der mensen zal er geen sprake zijn van mijn en dijn in het huwelijk. Zij zullen er zelfs niet aan denken hiervan oen probleem te maken en vinden het vanzelf sprekend, dat wat de een toebehoort, ook van de ander is. Zij meten de laatste overblijfselen van eigen bezit niet na en zijn van de aanvang van het huwelijk af vast besloten niet alleen alles met elkander te delen, doch zich zelfs aan elkanders gewoonten aan te passen. Waar nu een deel der mensheid het grote geluk in het huwelijk juist ziet in die gemeen schap en nimmer denkt aan mijn en dijn, hebben anderen hier een andere mening over. Zij zien in het zich geheel en al overgeven een gevaar voor hun vrijheid en bezit en zijn van mening, dat deze slechts behouden kan worden, indien zij geheel vrij over hun eigen dommen, waaruit deze ook mogen bestaan, kunnen beschikken. Het werkt echter een zekere afstand in de hand, waarvan bij een innig samenleven geen sprake mag zijn. Zij, die zo denken als de laatste categorie zijn veelal mensen, die gewoon zijn sedert een reeks van jaren op zich zelf te leven, zowel werkende vrouwen als mannen, die niet meer in hun vroegste jeugd zijn als zij gaan trouwen. Zij behouden liefst hetgeen zij hebben, doch zien tevens gaarne, wanneer van verlies sprake mocht zijn, dat de partner hierin aandeel heeft. Zij zien er dikwijls tegen op zich door huwelijks banden te binden, indien althans het verstand de doorslag geeft en de verbintenis niet als een gevolg van grote wederzijdse liefde beschouwd kan worden. Verstandhuwelijken vragen veel meer stuur manskunst om alle klippen te omzeilen. Nemen wij jils voorbeeld een vrouw, die jaren lang op eigen benen heeft gestaan en Scheepmakersdijk 35 - Haarlem - Tel. 14147 WASCH- EN STRIJKINRICHTING door haar werken niet alleen zich zelf, doch ook gedeeltelijk haar ouders heeft onderhouden en nog een flink bedrag op een spaarbank heeft staan. Zij is steeds gewend geweest om over haar inkomen naar eigen wensen te beschikken en was aan niemand verantwoording schuldig, indien zij zich iets aanschafte, waar zij wellicht buiten had gekund. Dergelijke zelfstandige, werkende vi-ouwen stellen zich de mogelijkheid voor ogen, dat de echtgenoot een soort tiran en gierigaard zal zijn, die haar alles even krap toedeelt. Het vragen van geld voor persoonlijke uitgaven en kleding zal haar moeilijk vallen, terwijl zij het denkbeeld niet kan verdragen, dat bij het trouwen in gemeenschap van goede ren de man zijn rechten op haar spaarpenningen kan doen gelden. Het zijn niet alleen geldkwesties waarover verschil van mening in het huwelijk kan be staan, doch zelfs over meubelen of anderszins, indien men niet weet te „geven en te nemen1'. Men spreekt dan met nadruk over „mijn" radiotoestel, mijn dit en mijn dat, zonder er aan te denken, dat dit „mijn" moet veranderen in „ons". Het gaat zelfs nog verder, want bij verschil van mening wordt meermalen gespro ken over: „mijn" dochter of „jouw" zoon, CONFISERIE MODERN J. C. KOK RAADHUISSTRAAT 4 HEEMSTEDE TEL. 28089 KERSENGEBAKJES 10 Ct. hetgeen een goede verstandhouding niet be vordert. De oudere vrijgezel ziet eveneens tegen het huwelijk op en denkt, dat zijn eventuele echt genote beslag op zijn huis en op zijn vrijheid zal leggen en hij wellicht niet meer dan een gast in eigen woning zal zijn. Hij is bang, dat zijn huis, volgens de smaak van zijn vrouw ingericht, hem niet in alle opzichten zal voldoen, denkt aan mogelijke meningsverschillen met schoon ouders en haalt zich allerlei muizenissen in het hoofd. Hij maakt zich zelf tevens wijs, dat zijn vrouw geen belang zal stellen in zijn liefhebbe rijen en verzamelingen, ze wellicht belachelijk zal vinden, en stelt het zich als een schrikbeeld voor, om de toekomst met een vrouw te moeten delen. VKK 1808 Gedurende de maan den, dat a.s. moeders een japon van bij zondere coupe moe ten dragen, is een gekleed model zeer zeker welkom. Het ontwerp, dat hier ge geven wordt heeft een diepen onderslag ?n kan gemakkelijk wijder gemaakt wor den door het verzet ten der knoopen. La ter worden deze weer naar den zij kant terug gebracht en figuurnaden aan gebracht. Het model, dat doorgaande banen heeft kan van flu weel of stof gemaakt worden en heeft wit jloqué of satijnen vo lants. Patronen verkrijg- baai in de maten 42 -44—46 a f 0.58 Het gaat hier vooral om huwelijken tussen mensen, die de eerste jeugd reeds achter de rug hebben en zich aan allerlei gemakken en een grote mate van vrijheid gewend hebben en daardoor min of meer egoïst geworden zijn. Jonge mensen staan anders tegenover het leven en gaan vol idealen de toekomst tegemoet, wikken en wegen niet en sparen veelal samen om hun huisje in te richten. Het mijn en dijn kan dan ook veel moeilijk heden geven in het huwelijk, temeer indien twee zeer uiteenlopende karakters elkander niet weten te verstaan of beiden de kunst niet verstaan om toe te geven. Het gaat dan hard tegen hard en in zulke gevallen is een breuk onvermijdelijk. Aanpassingsvermogen, tact, levenservaring en levenslust spelen in het huwelijk een grete rol en over veel zal men een mild oordeel moeten weten te verkrijgen, doch slechts toegerust met veel goede wil zal men tenslotte slagen en dan is er geen sprake meer van liet mijn en dijn. VARKENSKARBONADE MET SPAGHETTI EN TOMATEN 4 varkenskarbonaden, 3 grote of 6 kleine tomaten, peper, zout, 150 gram spaghetti. Ongeveer een kleine liter water met zout wordt aan de kook gebracht, daarna wordt de aan niet te kleine stukjes gebroken spaghetti f 4.25 PRACTISCHE AARDAPPEL SCHILMACHINE geheel van aluminium Groote Houtstraat 99 HAARLEM erbij gevoegd, dit mengsel wordt ongeveer twintig tot dertig minuten gekookt. De karbonaden worden op de gewone wijze gaai' gebakken, zodat zij er mooi lichtbruin uitzien en warm gehouden, b.v. boven een pan met kokend water, waarna de tomaten aan plakken worden gesneden en aan beide zijden in de kockepan worden gebakken. In het midden van een afgegoten en met een stukje boter doorgesehudde spaghetti leggen, die een rand van schijfjes gebakken tomaat krijgt. Kropsla met komkommer smaakt hierbij heel goed. Indien men bij her koken van rijst een weinig citroensap toevoegt, zal ze mooi wit. worden. Bij het maken van ieder beslag of deeg kan men enkele druppels azijn toevoegen, waardoor het luchtiger wordt en beter zal rijzen. Inplaats van zoete kan men zure melk ge bruiken, hetgeen een fijne smaak geeft aan het baksel. L.O.: 1. Paulientje Kneppers 58V5 sec.; 2. Nel v. d. Bos 1 min.; 3. Tinie Meijer 1 min. 33/s sec. Dito voor jongens L.O.: 1. Rijmert Los 483/.-, sec.; 2. Jaap van Heerde 493/s sec.; 3. Roel Koiter 553/s sec. Dito voor meisjes U.L.O.: 1. Elsje Rijnbende 483/5 sec.; 2. Gladijs de Carpentier 503/5 sec.; 3. W. Keijzer 52 sec.. Dito jongens U.L.O.: 1. A. Grondhout 323/b sec.;.2. J. Uittenboogaardt 40 sec.; 3. E. Vrugt 45 sec. Dank zij de goede organisatie werd het pro gramma vlug afgewerkt. Na afloop reikte de heer A. J. J. Verspoor, voorzitter van H.P.C., met enige toepasselijke woorden de prijzen uit. Het was een goede propaganda-middag voor de zwemsport. -r- - '-7 ;t:t- vz* ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN H.P.C. Zaterdag 4 Juli a.s., te half zeven, zullen de leden van H.P.C. deelnemen aan onderlinge wed strijden. Deze worden in Groenendaal gehouden. Na afloop zal nog een polo-wedstrijd gespeeld worden. Voor de verschillende nummers bestaat veel Plissee, Ajour, Feston, Broderie, Monogrammen en Letters OVERTREKKEN VAN KNOOPEN SMAL FESTON VOOR AFWERKING RAFELS, ENZ. AJOUR a 10 CTS. PER Mtr. VOOR ALLE DEPOTS Depots alhier gevestigd. VONDELSTR. 47, h. TOLLENSSTR-, DEN HAAG,TEL.335911 A. BUITEMAN, RAADHUISPLEIN 7, TELEF. 28523 HEEMSTEDE OFFICIEEL E MBLEE M WITTE KRUIS BILLIJKE TARIEVEN RAADHUISSTRAAT 18 TELEFOON 28113 PRIJZEN OPNIEUW STERK VERLAAGD Ridderstraat 18 HAARLEM TELEFOON 13310

De Eerste Heemsteedsche Courant | 1936 | | pagina 3